Jlieuun» £ciiisrf)e GTouranl Het eten in Wal- grove een plaag Amerika zendt nog 100.000 man troepen naar Europa Marshall: Situatie gevaarlijk, maar niet hopeloos.... Overste Den Ouden slachtoffer van laaghartige moord Wist U Kabinetszorgen VRIJDAG IS FEBRUARI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en TeL 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 5.15 p. kwartaal; f 1.72 per maand; f 0.40 par week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8152 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stiintvastfcf) Is gbcbltoen myn hert in tcgfjenspoet" Zitting is geen „concours hippique" MARSHALL, de Amerikaanse minister van Defensie, heeft verklaard, dat de Ver. Staten nog dit jaar vier extra divisies, in totaal 100.000 man, naar Europa zullen zenden. Amerika beoogt zes divisies in Europa te legeren. Aangezien er reeds twee Amerikaanse divisies in Duitsland zijn, zullen er nog vier extra gezonden moeten worden. Verhoudings gewijs zal de Amerikaanse bijdrage aan luchtr en zeestrijdkrachten echter nog groter zijn. Zulks werd medegedeeld in een gecombineerde ntting der Senaatscommissies voor de buitenlandse betrekkingen en de strijdkrachten. met de commissie te spreken de juiste sterkte der landstrijd krachten, die de V.S. van plan zijn in d« huidige kritieke toestand in Europa te houden. Er school voor Amerika's veilig heid meer gevaar in een debat, geba seerd op „onzekerheden", dan in spenlijk bekendmaken van cijfers. Juist •nzekerheid kon het moreel der Ameri kaanse bondgenoten verzwakken. Het welslagen of het mislukken vai Atlantisch defensieplan hing in de eerste •laats af van de steun, die de bondgeno- zouden geven. In de tweede •laats hing het af van de wijze, waarop plan door Eisenhower en diens staf worden uitgevoerd. Marshall herin- ïerde eraan, dat Eisenhower er de nadruk •p had gelegd, dat de Amerikaanse strijd machten slechts een klein gedeelte zou- ien uitmaken van de voorgestelde ge- ntegreerde, dus gezamenlijke strijdmacht. Iet grootste deel hiervan moet door de Vest-Europese landen zelf geleverd rorden. Dit geldt in het bijzonder de landstrijdkrachten. Ten aanzien van de 100.000 man, welke haar Europa gezonden worden, wist hij het tijdstip van vertrek nog niet. Toen rerd Marshall een belangrijke vraag 'oorgelegd, namelijk of hij de verdedi- ;ing van Europa tegen aggressie geen •opeloze taak achtte. Hierop antwoordde lij „Neen". Hoe minder beperkingen het longres aan de Amerikaanse militaire nacht oplegt, hoe beter dit in de hui- ige „delicate en gevaarlijke" toestand is. lomenteel waren er geen plannen om divisies naar Europa te zenden, lat kort geleden met 2000 man luchtaf- ■eer-troepen was versterkt. De mogelijkheden der bewapening van Vest-Duitsland waren nog in onderzoek, o zeide Marshall, die desgevraagd ant woordde. dat de herbewapening Vest-Duitsland niet provocerender an andere maatregelen. Op de vraag de democratische senator Byrd, it alles geen situatie zou scheppen, de •jet-Unie aanleiding gevende, de Duit- aan te vallen, was Marshalls weder woord, dat dit het „Leitmotiv" der Rus- ische propaganda was. Doch het ware oei der Russen is terroriseren, erop spe- Regering past bij i400 man door de lucht naar Australië Zelfde tarieven als met de boot Een aantal emigranten kan in de eer- te helft van Maart per vliegtuig naar ustralië tegen hetzelfde tarief als an jers voor een reis per schip is ver- huldigd. Daartoe zal de regering per migrant in de meeste gevallen f 700 loeten bijbetalen en in andere geval- n, bij een passageprijs van f 1-300 voor :heepsvervoer, ongeveer f 400- De goed- ope luchtreizen zijn door het Centraal migratie Boekingskantoor aan een groep dspirant-emigrantein aangeboden. Men reeg tegelijkertijd de mededeling, dat et vertrek aanzienlijk zou worden ver- aagd, wanneer men het aanbod niet ae- :pteerde of het schrijven onbeantwoord !t- Dit jaar worden met vliegtuigen, die regering van de KLM heeft gechar- d, ongeveer 100 vluchten naar ustralië gemaakt- Twee maal per week ertrekken op deze wijze ongeveer 54 Russisch protest bij Amerika De Sowjet-Unie heeft een nota aan de Staten doen toekomen, als protest gen de vrijlating van Japanse oorlogs- isdadigers door generaal McArthur. Af- hriften dezer nota werden gezonden aan idere leden van de Geallieerde Raad Japan, w.o. Nederland. merik. hulp aan Formosa Gemeld wordt, dat een program voor ipenhulp aan Nationalistisch China tot n bedrag van 50 millioen dollar naar t Witte Huis is gezonden om door pre- lent Truman te worden goedgekeurd :t bedrag is bestemd voor de verdedi- ag van Formosa. Pensioenen worden niet betaald Vele gepensionneerden in Indonesië ben Half Februari nog steeds hun pen ner December en Januari niet tvangen. Als zij hun licht en water niet talen kunnen, wordt dat echter onher- lepelijk afgesloten. Het kantoor der fnsioenfondsen wordt thans van Dja- r Bandoeng overgebracht en [doende is er geen tijd om de gepen- ïneerden te helpen. De nieuwe Amerik. F84F gevechts- enwerper, die een topsnelheid van 950 km per uur en een actie van 1600 km. heeft gisteren zijn vlucht gemaakt. Het toestel, dat straalmotoren heeft, bereikte een bogte van 15.000 meter. hopeloze houding zijn. De republikeinse senator Wiley vroeg nog of Amerika bezig was een keten van vliegbases rond Rusland aan te leggen. Hierop luidde het antwoord, dat de Ver. Staten op heel was plaatsen vliegvelden aanleggen. Het was druk en tamelijk on rustig in de grote zaal, tijdens de verkla ring van Marshall; Vandaar, dat de voor zitter, de senator Connally, de toeschou wers aanmaande om rustig te zijn. De was hier niet aanwezig om een hippique" te houden! Dit is de Kretensische „Romeo": Kostas, die dezer dagen voor de rechtbank werd gebracht wegens het schaken van een meisje, Tassoula, met wie hij in een bergklooster tra het huwelijk trad. Daardoor laadde hij de haat op zich van Tassoula's vader, die hem niet als schoonzoon wenst en het 'scheelde maar weinig, of er was een complete burgeroorlog ont staan op het Griekse eiland. Kostas is geboeid en werd zwaar bewaakt. Geen datum voor de terechtstelling En de zeven mannen wachten Een gezaghebbende Amerikaanse zegs man te Frankfort heeft tegengesproken, dat de terechtstelling van de zev.en oor logsmisdadigers in de gevangenis van Landsberg zou zijn uitgesteld. Er kon geen uitstel zijn, omdat er geen datum voor de terechtstelling was vastgesteld. In Amerikaanse kringen te Frankfort zegt men niet te weten, wanneer de von nissen zullen worden voltrokken. De familieleden van de zeven veroordeelden kunnen hen in elk geval nog tot en met Maandag bezoeken. De advocaat van de gevangenen heeft thans beroep aange tekend bij het Amerikaanse Hof van Beroep. De grote meerderheid van de afgevaar digden van het provinciale parlement van Wiirttemberg-Baden heeft gisteren de parlementszaal verlaten onder het roe pen van „nazi's en super-nazi's" uit pro test tegen een verzoek om clementie voor de zeven misdadigers.. Eisenhower eind Maart weer in Europa Uit gewoonlijk betrouwbare bronnen te Londen verluidt, dat generaal Eisen hower, opperbevelhebber van de strijd krachten van het Atlantisch pact, in de laatste week van Maart naar Europa zal terugkeren om zijn functie te aanvaarden. Verder wordt tegen het eind van de maand een bekendmaking verwacht over de samenstelling van zijn opperbevel. Telegraafpalen hoog ligt de sneeuw in Lesach-vallei In de Lesach-vallei in Oostenrijk, waar zoals gemeld 10.000 mensen door lawines de buitenwereld zijn afgesneden ligt ;o hoog, dat telegraafpalen eronder bedolven zijn en 188 palen, die hoogspan ningsdraden droegen werden door de sneeuw weggerukt. Ned. winterkomkommers voor Engelse dame Mevrouw Holdworth in Liverpool, die aan een ongeneeslijke ruggemergziekte lijdt en op een zeer streng dieet moet le ven, heeft dezer dagen zes verse kom kommers -ontvangen uit het Philipslabo- ratorlum te Eindhoven. De Engelse da me wist dat deze vruchten veel uit Hol land geïmporteerd worden en had een briefje aan radio Hilversum geschreven. Via het Ned. Rode Kruis kwam de brief bij het natuurkundig laboratorium Philips, dat in December te Naaldwijk reeds acht komkommers had geveild. De vruchten waren bij kunstlicht gekweekt m na te gaan of dit de moeite loonde. Meer dan de helft van België's 153.000 mijnwerkers zijn thans in staking voor 5 pet. loonsverhoging. De aangebo den 4 pet. werd niet geaccepteerd. Ambonnezen weigerden naar Nederland te vertrekken Kota Inten en Atlantis zijn nog niet vertrokken De Kota Inten en het passagiersschip Atlantis, die Ambonnese militairen uit Soerabaja naar Nederland zouden vervoeren, zijn niet vertrokken, aldus een mededeling van de Nederlandse legerleiding in Indonesië. Deze militairen, met hun gezinsleden totaal 2000 personen, hadden zich bereid verklaard naar Nederland te vertrekken, doch hun leiders voelden zich volgens een mededeling hunnerzijds aan de com mandant der Nederlandse troepen te Soe rabaja, niet geheel gerust en hebben aan de Ambonnese delegatie in Nederland, die onder leiding staat van de sergeant majoor Aponno, telegrafisch instructies verzocht. Eerder hadden de contingenten Ambonnese militairen te Djakarta, Tji- mahi en Semarang reeds geweigerd naar Nederland te vertrekken. Zij wensten tegenover het Nederlandse aanbod om naar Nederland te vertrekken, een af wachtende houding aan te nemen. Via de Ambonnese militairen te Se marang ontvingen de leiders te Soerabaja telegram van Aponno, die o.m. sein- „Afvoer van welke aard ook zonder beslissing van de delegatie in Nederland geschiedt buiten verantwoordelijkheid dier delegatie en derhalve op eigen risico. Zonder waarborgen van de Nederlandse regering omtrent de toekomst der Am bonnese militairen na hun aankomst in De Ambonnezen mogen niet naar Korea Van bevoegde militaire zijde in Den Haag deelt men mede, dat de Neder landse regering, bij de aanwerving van Nederlandse militairen als vrijwilligers voor Korea in Indonesië, er niet aar denkt, Ambonnese militairen van de K.L.. die Indonesisoh burger zijn, de gelegen heid te geven, zich aan te melden voor Van bevoegde Nederlandse militaire zijde te Djakarta deelde men in aansluiting hierop nog mede, dat de Ambonnezen niet aanmerking komen voor overgang ir de K.L. en daarom niet naar Korea kunnen worden gezonden. Deze uitspraken zijn kort en duidelijk. Onze Ambonnese soldaten zijn tegen hun wil onderdanen van Soekarno ge maakt. Zij kunnen dus nergens meer te recht. Naar Korea kunnen zy niet, in de K.L. kunnen zij niet, naar hun geboorte land mogen zij niet, en hen naar Nieuw- Guinea zenden, durven wij niet Zo vergaat het soldaten, die trouw zijn gebleven aan de Koningin, Onder invloed van dit telegram weiger den de Ambonnezen aan boord te gaan. Slechts 157 personen, wier bagage zich aan boord bevond, hebben zich inge scheept. Alles was voor de reis en de aankomst dezer militairen gedaan. Don derdag is te Djakarta een vliegtuig uit Nederland een extra ploeg medisch per soneel aangekomen, bestaande uit een kinderarts, een vrouwenarts en vroed vrouwen voor de verzorging der aan staande moeders. De Haarlemse scholier Frans Damen wilde het naadje van de kous weten, toen hij hoorde dat er onder de drukkerij van zijn vader volgens de geschie denisles een Augustijnerkapel uit de 15de eeuw moet hebben gestaan. Hij ging aan het graven en vond reeds een stuk muur van de kapel, alsook enige doodskoppen. De jeugdige oudheidkundige aan het werk. Verraste vrijwilligeis waren machteloos Vermomde Chinezen openden het vuur met Nederlandse kogels OVERSTE DEN OUDEN en ds Timens zijn niet in een open strijd ge sneuveld, maar het slachtoffer geworden van een laaghartige Chinese moord, zo is gisteren in Tokio bekend gemaakt. De commandant van de Nederlandse vrijwilligers bevond zich in zijn commandopost, toen een af deling soldaten naderde, die zich als Zuid-Koreanen voordeden. De leider van de groep riep de hulp van de Nederlanders in, omdat zij geen munitie meer had. Dergelijke verzoeken komen in de strijd op Korea dikwijls voor en dus werd er aan voldaan, temeer omdat de „Zuid- Koreaanse" leider behoorlijk Engels sprak en een betrouwbare indruk maakte. De Nederlandse soldaten waren bij 't verstrekken van de patronen behulp- i. De vreemdelingen, die later Chi- communisten bleken te zijn, laad den hun wapens, liepen enkele etappen door en openden onmiddellijk hierna het vuur op de commandopost. Overste Den Ouden sneuvelde door de kogels, die door zijn eigen mannen verstrekt wi Bij deze laaghartige overval vonden ook de legerpredikant ds Timens, kapitein Linzel, korporaal Talens en soldaat Schilders de dood. Een overlevende van het bloedbad heeft in Tokio rapport uitgebracht. Het was luitenant De Haan, de inlichtingen officier van de Nederlandse commandant. Hij verklaarde, dat overste Den Ouden vrijwel bij het eerste salvo sneuvelde De laatste foto van „Julia", alias Tassoula, het meisje, dat vorig jaar op Kreta werd geschaakt en door haar minnaar Kostas naar de bergen werd gevoerd. Tassoula wil echter, dat haar man vrij zal komen en zij schreef dan ook in deze zin een brief naar de rechtbank. binnen enkele seconden waren verschei dene leden van zijn staf gevallen. Slechts enkele Nederlandse soldaten beantwoordden het vuur. De Chinezen staken een stapel takkebossen in brand. Dit bleek een teken te zijn voor andere Chinezen, die zich in de duisternis schuil hielden, want enkele seconden later kwamen mortiergranaten op de com mandopost terecht. Deze granaten vielen zo dicht bij de Chinezen, dat velen van hen sneuvelden. De anderen wisten te ontkomen. Actie tegen burgemeester van 's-Graveland Een voorlopig comité van actie, waari de wethouders, enkele raadsleden en an dere notabelen van 's-Graveland zitting hebben, heeft in een officiële verklaring op scherpe wijze zijn afkeuring jegens het beleid van de burgemeester kenbaar gemaakt, zo meldt De Telegraaf. Het comité zou zich dezer dagen met eer adres tot de raad wenden. De wethouders zijn blijkens de verkla ring van oordeel, dat slechts een krach tige houding van het gemeentebestuur, maar tevens van alle ingezetenen dezer gemeente zal kunnen bewaren voor een ramp. Oorzaak van het geschil is de wo ningbouw. Afschuwelijk ongeluk Toen vrienden uitgeleide deden aan twee luitenant-vliegerss van de Para- guese luchtmacht dook het vliegtuig, bij wijze van saluut, te laag en onthoofdde vier personen. Schilderijen in oorspronke lijke kleur op 't doek Delft heeft een primeur gehad. In een lezing over Frans Hals heeft de heer H P. Baard, directeur van het Frans Halsmuseum te Haarlem, voor de eerste maai gekleurde lichtbeelden vertoond van in dat museum aanwezige werken. De lichtbeelden werden gemaakt door een Amerikaanse maatschappij en zijn vo rige week afgeleverd- Hoewql enkele exemplaren te blauw van fcleu?' waren, wat toch de mening van de heer Baard en de aanwezigen ,dat de gekleurde oeel- den over het algemeen de werkelijkneid zeer dicht benaderen. Ketel vloog 40 m. de lucht in, maar niemand gewond Gisteren ontplofte door onbekende oor- zak de ketel van het badhuis te Gelder- malsen. Het 400 kilo wegende gevaarte werd van zijn voetstuk gelicht, zocht een uitweg door het dak, ging 40 meter de lucht in. schampte in zijn val dak en zij muur van een 20 meter-verder gelegen woonhuis en kwam daar op een plaatsje terecht. Het gebouw werd ernstig be schadigd. Niemand werd gewond. Even later zouden er sqhoolkinderen zijn ko men baden. Weer een gesneuvelde in Korea De regering maakt bekend, dat tot haar leedwezen op 3 Febr. tijdens actie in Korea is gesneuveld de soldaat eerste klasse H. J. van Dijk, legernummer 230521003, afkomstig uit Doesburg (Gld.). Schoten bij Paleis Soestdijk Manus Oly raasde in gestolen auto door schietende patrouilles Ontsnapte inbreker ontkwam op drieste wijze aan klopjacht van politie "POLITIECORPSEN uit verschillende delen van ons land hebben gisteren -F tevergeefs een wilde jacht gemaakt op de inbreker Manus Oly, die dezer dagen uit de cel in Wormerveer ontsnapte. In een gestolen auto ont vluchtte hij aan een grootscheeps georganiseerde jacht van de rijkspolitie, die op verschillende plaatsen een waar spervuur op hem aanlegde. Men vond tenslotte de auto met een lekgeschoten achterband en een kogel door de voorruit voor Paleis Soestdijk. Manus was er inmiddels weer vandoor op een gestolen fiets. Het avontuur begon in Heerde op de Veluwe. Hy stal daar een auto en reed naar een manufacturenwinkel, inbrak. Terwijl h(J de auto vol laadde met gestolen waar passeerde een politie man. Manus sprong achter het stuur en stoof met grote snelheid weg. De wachtmeester liet alle politieposten in het land alarmeren. Patrouilles rukten t om Manus te vangen. De inbreker was Inmiddels de weg naar Amsterdam ingeslagen en de eer ste post die hy passeerde, was Hoeve laken. De politiemannen schoten hun revolvers byna leeg, maar zonder resul taat. In Amersfoort en Soest herhaalde zich dit. Manus reed in razend tempo recht op de politiemannen in. Zy moesten terzijde springen om niet te worden ver pletterd. Voor het paleis Soestdijk was de wilde rit ten einde. Manus Oly vluchtte In de kroondomeinen en is er vandoor gegaan op een fiets. Deze beruchte inbreker, die een zeer groot aantal diefstallen op zijn kerfstok heeft, pleegt nog meer te vernielen dan hy steelt. Hij legt zich er op toe gestolen auto's tegen een boom of in het water te rijden. Ei van Columbus Een politieman uit Soest pochte n klopjacht op Manus Oly tegenover zijn collega's: „Als ik erbij was geweest, had ik hem wel gekregen, zonder revolver zonder gummiknuppel". Op de verwc derde vraag, hoe hij dat dan zou hebben gedaan, antwoordde hij: „Ik had de spoorbomen neergelaten". Daar had nie mand aan gedacht: de politie in Hoeve laken niet, die van Amersfoort niet er van Soest ook niet. Alle drie over wegen bleven open, zodat Oly ruin- baan had. DAT in R'dam 6 mnd is geëist tegen de 46-j distillateur W. E. H. M- M. uit Schiedam, die f 320 000 aan zwarte winst voor de fiscus heeft verzwegen. DAT een groep Amerik. schrijvers en journalisten, welke Duitsland bezoekt- ook enkele dagen in ons land is geweest, o-a. in Den Haag, en een van hen, de reisverhalen-schrijver Horace Sutton, volgend jaar over Nederland zal schrij- DAT H. J. M- Cooymans, stichter en dir. van de distilleerderij en advocaat- fabriek van die naam in Den Bosch, al daar op 76 jarige leeftijd is overleden. DAT de commissie-Kruyt (gemeente classificatie) gisteren haar rapport aan minister Joekes aanbood- DAT Belgische douaniers bij Lommei een vrachtauto met 10 uit Nederland ge smokkelde koeien aanhield en enige uren later twee koeien al hadden ge kalfd. DAT er twee tunnels komen onder de spoorweg in Amersfoort, om de stad beter te verbinden met de wijk Soester- kwartier. waar grote industrieën zijn gevestigd. DAT de Prot. Chr- bond van spoor-, Iram- en ander vervoerspersoneel op 31 Mei in A'dam vergadert. DAT op 5 Mei in het Burg. Coenen- park te Roosendaal een oorlogsmonument wordt onthuld van de A'damse beeldhou wer C. Wezelaar. DAT de Kamper jeugd-verkeersbrigade morgen o l-v. de commissaris van politie A'dam zal bezoeken en o.m. een mars met slaande trommels door de hoofd stad zal maken. DAT de onbew. overweg in de Lank- horsterweg te Lankhorst 5 Maart flik kerlicht krijgt- DAT G. Roor :e Haarlem, procuratie houder van de BP.M. te A'dam, 40 jaar in dienst is. DAT het aantal inwoners van Venlo vorig jaar toenam tot over de 45 000. n-1 op 45-775 op 1 Jan. 1951. DAT de Venlose raad minister In 't Veld heeft gevraagd gronden te onteige nen tb.v. het brugplan, waarvan men de uitvoering wil bespoedigen. DAT de Oude Maas. de waterweg van Dordrecht naar de zee. in het voorjaar op de vereiste diepte van 9.5 m bij ge middeld hoog water zal worden gebag gerd (diepte bij laagste waterstand in December 7,1 m). DAT de raad van Assen besloot een gem. volkscredietbank te stichten. DAT het voegere kamp voor pol. de linquenten te Domburg is geopend als jeugdcentrum van de stichting Nieuw Walcheren en als jeugdherberg. DAT de beantwoording der vragen van het Tweede-Kamerlid Andriessen (K.V.P.) over de inwerkingtreding van de werkloosheidswet door minister Joekes is uitgesteld. DAT op zijn verzoek eervol ontslag uit de mil. dienst is verleend aan de iuit.-koL K. vd Weerd van de infanterie. DAT de gem- Oud- en Nieuw Gastel (NB.) grote feesten voorbereidt, daar Oud Gastel 800 en Nieuw-Gastel. alsook het waterschap Heerjansland 400 j. be staat- DAT de 31 jarige verzekeringsagent en de 33 jarige kantoorbediende W. A C. uit R'dam. die bij Muller en Co aldaar een inbraak fingeerden en zich f 17 a 20.000 toeëigenaen zijn veroordeeld tot resp lVz jaar en 1 jaar, waarvan 4 maan den voorwaardelijk. DAT dr P. C. Gugelot, geneesheer dir- van het Ned. sanatorium te Davos zijn functie zal overdragen aan dr W C J B Hulscher. thans verbonden aan Berg en Bosch te Bilthoven DAT twee kleuters van 4 en 5 jaar de dezer dagen in Bussum vermiste cylin der met het gevaarlijke chloor-methyl in een handkar hadden verstopt. DAT de afzenders van het briefje-met- een-doodskop, hetwelk een Bussummer in zijn brievenbus vond, waarna hij zijn auto enkele km buiten het dorp kon op halen, een 16- en een 14-j. jongen bleken te zijn en de 16-j. ook twee motorrijwie len en een personenauto had „geleend". DAT de A'damse brandweer de winke liers die i.p.v. electrisch licht olielampen in hun winkels en portieken hingen, zulks verboden heeft wegens brandge vaar. DAT tegen de expediteurs G. S. en G. v. d. S. uit Beemster in Alkmaar ieder 2 weken en f 500 boete werd geëist we gens 64 overtredingen van het rijtijden besluit (het laten knoeien in rijtijden boekjes en de chauffeurs te lang laten werken.). (Advertentie) WEERBERICHT Meer wind Ti >enavond verwacht De Bilt Voor de Westelijke helft van het land: Overwegend z i» bewolkt met enige regen. Matige tot krachtige Zuide- lijke wind- Weinig verande- ring in temperatuur. Voor de Oosielyke helft het land: Half tot zwaar wolkt met plaatselijk enige regen, moge- lij ook hier en daar enige sneeuw. Ma tige. tijdelijk vrij krachtige 3üidelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur (Opgemaakt t 10 v ZON EN MAAN Zaterdag: zon 7.54—17.56; maan 12.35— 6.08 uur. 21 Febr. V.M. Tn De Volkskrant van vanmorgen wijdt prof. Romme enkele verdrietige woor den aan het feit, dat de ene minister- in- hope- (hoop althans van de beide formateurs) na de andere „neen" schijnt te zeggen. Ir Staf weigerde, jhr Tjarda weigerde, in een deel onzer editie kon den we gisteren reeds melden het wei geren van prof. De Gaay Fortman, en in de houding van mr Stikker schijnt ook een verkoeling te zijn ingetreden. Prof. Romme wil er niet aan twijfelen, of het zijn allemaal achtbare en respec tabele redenen, welke het „houd mij voor verontschuldigd" begeleiden. Hij vindt het overigens opvallend, dat bij geen van deze personen gerept wordt een bezwaar tegen het ontworpen program. Wat dit laatste betreft; de sympathie >or het ontworpen programma daarvan ons weinig bekend, al is ons verze kerd, dat de bezwaren van enkele wei- gerenden niet -in het program gezocht ten worden. Daar staat weer tegen- -, dat de redenen, die voor het be danken zijn aangevoerd, ons niet alle ren overtuigend voorkomen. Zou het program hier toch niet een rol spelen? En zo niet het program zelf, dan toch de wijze waarop het tot stand gekomen? Want uit hetgeen bekend geworden is, schijnt het tooh wel vast aan, dat het program niet zomaar n program van de beide formateurs, dat alle aangezochte ministers gelijkelijk -oorgelegd, maar is het In materiële het program van de ministers uit het oude kabinet. /"Vver de wijze waarop dat program is ontworpen zijn wel merkwaardige dingen openbaar geworden. Wij moes ten reeds melding maken van een socia listisch Kamerlid op het congres van de ,d.A., dat de socialistische ministers de R.K. ministers in- een fel partijtje touwtrekken gewikkeld waren, waarbij de socialistische ministers met name de belangen van de -kleine man op het oog zouden hebben. Een lezer vraagt ons thans, of het dan niet wenselijk is. dat opgekomen wordt de belangen van de kleine man. Natuurlijk is dat wenselijk, maar wat daarover op dit congres van de P.v.d.A. werd medegedeeld, is, zacht gezegd, wonderlijk. Want terwijl de minister president in zijn afscheidsrede in de Tweede Kamer nog de samenwerking in het oude kabinet had geroemd, waren (moeten wij althans dit socialistische kamerlid geloven) de heren plotseling het touwtrekken geslagen. Trouwens wij willen ook niet aannemen, dat de R.K. ministers de belangen van de kleine alleen maar aan hun socialistische collega's wensen over te laten. De uitlating van het socialistische Ka merlid kon daarom niet door de beugel. Wel kon er intussen uit blijken, dat het bij het ontwerpen van dat program met bijster eendrachtig toeging. Intussen, wij nemen aan, dat het pro gram er gekomen is. Het werd goeddeels door de heren uit K.V.P. en P.v.d.A. ontworpen. Bij dat ontwerpen is van een bredere basis niet gebleken. Maar nu worden toch enkele andere heren voor het ministerschap aangezocht. Er komen bedankjes. En de heer Romme teleurge steld. Wij begrijpen die teleurstelling. Want wy begrijpen, dat de heer Romme een versmalling van de basis niet zou waar deren. De laatste dagen verluidde ook en meer, dat de P.v.d.A. haar be en tegen verbreding van de basis geheel of gedeeltelijk had opgegeven. De baan sohijnt vrij. En nu de bedankjes.... W/y geven toe te spreken als buiten- staanders. Maar wij willen hier wel de indruk geven van een buitenstaande? deze indruk wij geven hem graag >r een betere is, dat de heren van het oude kabinet eerst een program heb ben ontworpen, en dat, nu dit program eenmaal is, gestreefd wordt naar de nodige verbreding van de in de laatste id immers versmalde basis. Is deze procedure, zo vragen we in on- onnozelheid, dan misschien de prijs e aan de P.v.d.A. betaald moest wor den? Dan zouden we het kunnen ver- dat anderen, in dit stadium aan gezocht. ook al hebben ze tegen het pro gram misschien geen direote bezwaren, toch huiverig staan. Wij als heel kleine mannetjes delen die huiverigheid met hen. In hetzelfde artikel van vanmorgen in zijn blad maakt prof Romme nog enige opmerkingen naar aanleiding van ons verslag dat wij brachten van des heren Burgers rede op het congres van de P.v. d.A. Deze had immers gesproken over de dominerende plaats welke grote partijen in een kabinet verdienden in te nemen. Prof. Romme veronderstelt, dat we in ons verslag enigermate abuis zullen zijn. We hebben er de aantekeningen van on ze verslaggever nog eens op nagekeken, maar die blijken wonderwel met het ver slag te kloppen. Zullen we eerst maar •iet afwachten, of mr Burger er zelf nog ets over zeggen wiL Middeleeuwse geraamten bij Delft opgegraven Tijdens graafwerkzaamheden bij de machinefabriek Reineveld aan de Haag- weg op de grens van Delft en Ryswyk zijn de geraamten van drie mensen ge vonden. Vermoedelijk zijn deze afkom stig van slachtoffers van de pest-epide- mie, die in de Middeleeuwen In deze streek geheerst heeft Op de plaats van de fabriek heeft vroeger een zgn. lepro zenhuis gestaan. Toren van Dordrecht al Wi meter verzakt De Grotekerkstoren van Dordrecht staat nu al meer dan anderhalve meter uit het lood en de verzakking gaat nog steeds verder. De gemeente is met rijk en provincie in briefwisseling over het aandeel in de kosten van de versterking der fundamenten. Wanneer de fundamenten ver zwaard zijn, zullen B. en W. maatregelen voor de restauratie nemen. Zoals men weet heeft de burgerij vorig jaar f 40 000 bijeengebracht om de toren een carillon te geven. Of het gewicht van de klokken het scheefzakken in de hand zal werken blyft een vraag. Spelen met een boni, in een dorpje in Hertzegowina, deed twaalf kinderen het leven komen* j

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1