Waarheid over financieel-economische nood te lang verzwegen DE istoch maar je ware! Eerste verstekeling maakte reis in K.LM.-toestel over de Oceaan Politie in Canada doorzocht het vliegtuig, maar vond niets een H NIEUWE LEIDSCHE COUBANT DONDERDAG 15 FEBRUARr 1951 Allen moeten in de armoede betrokken zijn F. H. van de Wetering sprak voor Leidse Christelijk Historischen E HEER F. H. VAN DE WETERING heeft gisteravond in de Turk vo« afdeling Leiden van de Chr. Hist. Unie de financiële en economische situatie besproken, waarin ons land momenteel verkeert. De geluiden, die de spreker in zijn vlotte causerie liet horen, waren allerminst aangenaam, beter gezegd: zeer reëel. Het Nederlandse volk moet maar eens weten, dat de nood heel groot is. De regerin gen van na de oorlog hebben de toestand altijd zeer ten onrechte voorgesteld zoals deze apart niet was. In deze nood moeten van ieder offers worden gevraagd. Er moeten zijn: offerdoel en offerlust. Spr. begon met op te merken, dat wijlden te dekken?); 5. de bewapening: 6. met de begrippen bezuiniging en sociale de niet-gesaneerde gulden (rijkssubsidies gerechtigheid moeten oppassen. Aan de merhorniaanse zonde. De nood vraagt ieder offers. Het gaat om een ver deling van de offers. Er moet zijn een offerdoel. Dit heeft ontbroken in de tijd schuldtoeneming en eisenvermeerde- ring. Dan is offerlust nodig. Verder: eer vertrouwen in de beleidvoering van d( regering, alsmede een herschikking var de verhouding staat en maatschappij. De staat is te veel ingedrongen in het leven de maatschappij. Het moet gaan inschakeling van het gehele volk bij de besparing van grondstoffen. Allen moeten in de armoede betrokken zijn. Ook wees spr. nog op het belang van de inschakeling der vrije maatschappe lijke krachten. We moeten nu beginnen 1945 Schermerhorn had moeten beginnen. Ten slotte beklemtoonde de heer Van de Wetering nog de Christelijke solidari- teitsgedachte, die in het sociaal-e< misch program van de Chr. Hist. Unie kernachtig tot uitdrukking komt. "wijsheid" van het domme potlood heb ben we niets. En de hele spraakmakende gemeente heeft het over sociale gerech tigheid. De gedachten hierover worden dan vaak geassocieerd met het brok sociale ellende van voorheen. Iemand koopt een auto, de aflossing drukt echter te zwaar, hij verkoopt de auto weer; wordt daarmee de sociale gerechtigheid aangetast Ernstige critiek leverde de heer Van de Wetering op de camouflagepolitiek van de na-oorlogse jaren. De situatie van de Nederlandse Staat is zo, dat we kunnen zeggen: het volk van Nederland staat aan de rand van het failliet enerzijds en er moeten grote offers worden gebracht an derzijds; er was een politiek van zoet- houden. We hebben een schuld van 27,6 mil liard. De zegeningen die de laatste jaren in ons volk gestalte hebben gekregen, 5 P mogen we niet voorbijzien, maar zij zijn er, dank zij zeer zware offers. En we Pai mogen vragen: hoe kunnen we dit hou den? We leven in een tijd van hoog conjunctuur. Om deze paradoxie duide lijk te maken, gebruikte spr. later het woord schijnconjunctuur. De houding van het N.V.V. werd even eens gehekeld. Men heeft hier niet het recht om op politiek terrein te komen. De grenzen van de bedoelingen der vak verenigingen zijn overschreden. De wen sen van het N.V.V. zijn allemaal heel mooi. maar aan de buitenkant; in wezen betekenen ze: de schijn ophouden, mis leiden. de nood in een verkeerd daglicht Welke is onze financiële en economische nood? De heer Van de Wetering noemde een zevental factoren: 1. de oorlog heeft 25 procent van ons nationale vermogen vernietigd; 2. het grote gebrek aan grond stoffen; 3. de ontwrichting van de be talingsbalans (waardoor veel meer wordt Ingevoerd dan uitgevoerd); 4. de niet- sluitende begroting (hierover moeten wc niet zo gemakkelijk denken: hoe de gel- op levensmiddelen); 7. de spanning tus sen lonen en prijzen (de prijzen zy stegen tot 249 procent; de Ionen tot 216 procent) De kabinetten van na de bevrijding hebben de moed gemist om de waarheid te zeggen En de Partij van de Arbeid de K.V.P. zijn beide even schuldig, vorige kabinetten waren en de ko mende zijn erfelijk belast met de Scher- irqi Advertentie LEIDERDORP Filmavond Geref. jeugdraad Zaterdag a.s. om half 8 wordt „Irene" een filmavond gehouden, gaande van de Geref. jeugdraad. Als hoofdfilm wordt gedraaid „Het ijzeren masker" van Alexander Dumas en daar na een film over Walcheren. SASSENHEIM Agenda raadsvergadering agenda voor de a.s. Dinsdagavond 3 uur te houden raadsvergadering luidt als volgt: wijziging reglement arm bestuur; benoeming lid burgerlijk arm bestuur; tijdelijke rekening-courant overeenkomst met de N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten; deelneming aandelen kapitaal N.V. Electriciteits- bedrijf H.L.S.; vergoeding reiskosten ex artikel 13 der l.o.-wet 1920; voorschotten exploitatievergoeding bijzondere scholen 1951; voorlopige vaststelling exploitatie rekening gemeentebedrijven 1949; maat regelen inzake de bezoldiging van het gemeen tepersoneel; verhaal bijdragen voor inkoop van pensioen; wijziging be zoldigingsbesluit 1948; verhuur gedeelte schooltuin aan mevr. wed. Wijntjes; wijziging huisvuil- en vuilnisemmerre- tributieverordening; premie woning splitsing C. J. Kiebert; verhuur tennis banen; comptabiliteitsbesluiten. Burgerlijke stand GEBOREN: Dirkje C, d v J G Vos en M J Tijsen; Cornelis W, z v J W Brou wer en C M Schouten. Warmond; Mar- garetha A G. d v J P Belt en M A Klaver. OVERLEDEN: E- Cusell. 3 j NOORDWUKERHOUT GEBOREN: Johannes W. z v A J van der Slot-Mooijekind; Lambertus H. G. z v J. Wijts-Hoogkamer; Alida M W M. d v J A Duivenvoorde-v- Woerkom- ONDERTROUWD: G C van Haaster. 27 j en W J de Jong, 22 j. OVERLEDEN: W Diemei. 77 j; Hen- drika A M Augustinus, 3 dagen; Gode- fridus Th. A Kol. 21 J. Raad van Voorscholen B. en W. kregen boze woorden te horen over showroom-kwestie Motie inzake klasse-indeling gemeente werd aangehouden vergaderingen van de raad van Voorschoten kenmerkten zich steeds door een zekere stabiel-gemoedelijke stemming. Die van gisteravond maakte hier een uitzondering op, alhoewel in de loop van de avond men zichzelf en elkan der wel weer gevonden scheen te hebben. Nadat burgemeester v. d. Hoeven de vergadering op de gebruikelijke wijze had geopend, werd mededeling gedaan, dat de heer O. R. I. Viveen wegens ziekte afwezig was. De notulen werden onge wijzigd goedgekeurd en verschillende in gekomen stukken en mededelingen wer den voor kennisgeving aangenomen, be halve de mededeling van B. en W, be treffende de in de vorige raadsvergade ring gestelde vraag over het inrichten van een showroom in het pand Leidse- weg 172, waarover wü t)insdag reeds schreven. Over deze aangelegenheid deed de heer Korthals het college van B. en W. nogal heftige verwijten. Spr. voelde in deze zaak zijn rechtsgevoel geschokt. Het be doelde pand is jarenlang bewoond door een bejaard echtpaar, dat inwoning kreeg door bijzondere omstandigheden van iemand uit Leiden, die inmiddels eigenaar van het pand geworden is. Deze (Adverlen IK ROOK ZONDER INHALEREN! Ik denk maar: 't is géén toeval, dat mannen, die moeten beslissen, sigaren roken! Een sigaar zweept je zenuwen niet op, maar kalmeert, inspireert, bevre digt! Bij het edele genot van een sigaar kom je éérst tot denken, dan tot doen! Mannen, die wat in de melk te brokken hebben, zeggen Amsterdammer had spannend avontuur uit het vrachtvliegtuig van de K.L.M., dat kort tevoren uit New Foundland op vaderlandse bodem was neergestreken, een verstekeling stapte. De eerste verstekeling, voor zover valt na te gaan, die de reis over de Oceaan per vliegtuig heeft gemaakt. Het was een bijzonder spannend avontuur. en half komen. Brutaalweg deed hij of hij het stouwen de lading moest controleren Canadese grondpersoneel liet hem rustig zijn gang gaan, er van overtuigd, dat de ian tot de K.L.M.-mensen behoorde. Toen hij even alleen in het vliegtuig as, zag hij kans een deel van de dozen, die de lading vormden, opzij te schuiven en er onder te kruipen. De ruimte die hij had was maar heel klein. Hij zat pleet opgevouwen. Nauwelijks had hij zich verstopt, of de marconist kwam uit de cockpit, net een halve minuut te laat. Spannende uren braken aan. Een der motoren was niet helemaal in orde Vandaag I Behalve wat kotters ei 'n V1 vandaag twee trawlers a; spoed lieu-mar, inet 950 kisten, w.o n in 'en de Tzonne met 830 kisten. 'erki) wordt ..vechten om de vis" rd té Hoewel er oorspronkelijk nog een paar chtbaj ichepen voor het weekeinde werden ver- ir 3 wacht, is de toestand sinds gisteren lich- na aj telijk gewijzigd: de Batavia, de Simon de Danser en de Medan kunnen nu niet eerder dan Maandag tegemoet worden .4 gezien, zodat enkel de Eveline en reSt alléén als de visserij meeloopt j vóór Zaterdag zal kunnen komen. De J .J trawler kan feitelijk tóch wel worden ,v0 T afgeschreven, want hij is dan nog maar a- 13 dagen op zee. Het zal dus deze week worjj „vechten worden om de rondvis' mer J. van den Heerik, die in Sep tember van het vorige jaar op goed geluk als werkend passagier met een Engels kolenschip naar Canada ging, en nu bij gebrek aan geld maar tus sen een lading vliegtuigbanden en andere vracht in een K.L.M.-toestel naar huis terugkeerde. Voor zijn vertrek heeft hij niet vol doende inlichtingen ingewonnen, anders was hij zeker niet in het najaar naar Canada gegaan. Toen hij er aankwam, met 25 dollar en een visum voor zes maanden op zak. begon juist de slechte tijd, als het moeilijk is een baan te vin den. Vooral de eerste twei maanden had hij een harde dobber. Later kreeg hij de slag beter te pakken en wist hij zijn kostje bijeen te scharrelen, door dan eens hier, dan eens daar een paar weken te werken. Op die manier leerde hij het land goed kennen. Was het hem beval- loggers i de afslag: de 200 haring len, dan had hij zijn komen, In c i uit Gisteren kwamen binnen: KW 130, üitd KW 67, KW 21 en Sch 92. Naar le ké gen: KW 90, HD 74 en HD 162. Vaste vastenpryzen De grote vraag naar vis veroorzaakte ook gisteren felle prijzen en ondanks toenemende schelvisaanvoer sprong deze soort tot f80 omhoog, terwijl de braadjes f 40 per kist noteerden. Makreel, die meer dan normaal aan de markt komt, varieerde tussen f 20 en f 34 en ren het nog maar kleine blauwpijpjes. Ook de haring, die op het moment twee soorten (grote sloe en kleine sil- verpit) aankomt, varieert van f 2034 per kist, waarvan de kleintjes door de rokerijen zozeer begeerd worden, dat men er de hoogste prijs voor wil neer tellen. Kleine schol had alle belangstel ling en noteerde niet minder dan f 40 per kist en de klein middel soorten brachten het tot ruim f 70. In de fijnvis kwam tenslotte weinig verandering, zo dat de grove slips f 2,25 per kg en de grote soort f 2,50 opbrachten. Haarlem schoot raak De trawlers, die gisteren aan de afslag kwamen, konden door de hoge noterin- verhouding tot de aanvoeren redelijke besommingen maken. Leen Blok bracht met zijn Haarlem een prach tig schip vis voor de kant. zodat hij weer eens met de hoogste besomming ging strijken: f 32.300 voor een 13-daagse kunnen het euvel bleek verholpen worden. Juist toen hij dacht „zo dadelijk gaan ij," klommen douane-ambtenaren, po litiemensen en de vertegenwoordiger van de K.L.M. het vliegtuig in. Zij hadden kennelijk gemerkt, dat Van den Heerik zoek was en twijfelden er niet aai hij zat in het vliegtuig. Langer dan hebben zij ieder hoekje gaatje besnuffeld en met zaklantaarns beschenen. Ze vonden hem niet. Toen begon de reis. Na 416 uur kwam de verstekeling te voorschijn. Goede ontvangst De bemanning was erg aardig voor hem. Hij kreeg te eten en moest zijn verhaal in geuren en kleuren doen. Ook op Schip hol was men eerder verbaasd dan boos. Hij moest een stuk tekenen, dat hij be reid was zo spoedig mogelijk de reiskos ten (ƒ1200) aan de K.L.M. te betalen. Toen mocht hij naar huis. En baanom de ƒ1200 te kunnen afbe- De avontuurlijke Amsterdammer heeft al eerder als verstekeling gereisd, werkte in 1943 in Duitsland en kreeg daar schoon genoeg van. Hij stapte op weermachtstrein (nergens zo veilig als in het hol van de leeuw) en kwam Bordeaux aan. Maar vandaar gingen ook weer treinen naar Nederland de zorg der blinden wegnemen. De smaad van het „handophouden". Zf biedt in haar inrichting 100 menser volledige arbeid, die normaal gehono reerd worden. De zorg voor de toekomst ordt van hen weggenomen. Door de directeur, de heer Boender- maker, werd een en ander verteld ovei het practische werk. Een bezoek aan de expositie in het IJsclubgebouw werd dringend aanbevolen. Jonge mannequins boeiden veler ogen repl tie "1| l £)e Dirkje besomde rtba^ de Jeanne* Polderrr weken d° Bloemend f16170 en dë Su:. .-.i, in 13 dagen f 18790. an f 18340 in twee aal in 13 dag-n f 28700 in 15 da- het beviel hem niet. Visum liep af Toen het einde van zijn verblijfsver gunning in zicht kwam, besloot hij naai huis te gaan. Hij had 120 dollar opge spaard en daarmee gewapend ging Van den Heerik op zoek naar een schip om ook de terugreis als werkend passagier te maken. Hij ging al de Canadese havens af. Sommige waren dichtgevroren, Nederlands schip vond hij niet en buiten landse schepen wilden hem niet Toen besloot hij het te proberen met ;n vliegtuig. Hij wou „liften" met vrachttoestel. Ook trachtte hij 300 dollar te lenen van de Nederlandse consul, maar die kon niet helpen omdat die al te veel verzoeken krijgt van Nederlandse emi granten, die naar huis willen. De vracht vliegtuigen wilden hem niet aan boord Onverrichterzake ging hij naar St. John en vond weer een baan. ar Zaterdag j.l. kreeg zyn verlangen Nederland hem zo sterk te pakken, dat hü op de trein stapte en voor de tweede maal naar het vliegveld Gander ging. Ontdekt Hij besloot de reis als verstekeling te maken. Op Gander verschool hij zich tus sen de houten barakken, met het plan te voorschijn te komen als er een clip per van de Pan American Airways zou vertrekken. Maar hij had lelijk pech. Toen Van den Heerik zijn kans schoon zag, liep hij net in de armen van eer douanebeambte, die de felle kou trot seerde. De Amsterdammer wist zich met een smoesje te redden, maar zijn kans was verkeken. Voorzichtig informerend vernam hij dat er Zondagavond kort na elkaar twee vrachtvliegtuigen van de K.L.M. op Gan der een tussenlanding zouden maken. Tij dig was hij op zijn post en toen het eer ste vliegtuig was geland, mengde hij zich onmiddellijk (hij droeg ook een overall) tussen het grondpersoneel. Hij kreeg ech ter geen kans onopvallend binnen te ko men, want de douane en de militaire politie hadden het plannetje door! Tweede keer beter Zij doorzochten ten minste het toestel grondig toen het klaar stond vo vertrek Van den Heerik had zich tankauto verstopt en wachtte geduldig het Voorbeeldbedrijven tonen de betere bedrijfsresultaten aan Lezing in Ter Aar over Alphens bedrijf Voor de leden van de vereniging voor bedrijfsvoorlichting Het Noordelijk klei- veengebied te Ter Aar nam ir C. P. Scheepers het voorbeeldbedrijf van de heer J. A. Boere te Alphen aan den Ryn onder de loupe. Het doel van een voorbeeldbedrijf is om maatregelen te nemen, waarvan reeds vaststaat dat die zullen leiden tot betere bedrijfsuitkomsten. Deze maatregelen kunnen dan door alle andere bedrijven nagevolgd worden. Proefnemingen wor den dus op een voorbeeldbedrijf niet ge lat een stichting van de ver voor bedrijfsvoorlichting Rijn streek-Oost. Rijnstreek-West, het Noor delijk klei- en veengebied, de bond var rundveefokverenigingen en de VEBO die voorbeeldbedrijven in stand wil hou- de Rijnstreek. Het bedrijf te Alphen aan den Rijn is 19 ha groot. Uit voerig ging ir Scheepers in op de stelling van de bodem en het vee. Toege paste verbeteringen waren o.a. inkuilen melasse en weide-afrasteringen, waardoor rantsoenbeweiding kon worden ingevoerd en verder kunstmatige insenu- intensieve controle op de stajvoe- ding, waarvan een deskundige de samen stelling had bepaald. De koeien werden In twee koppels geweid. n.L een t.b.c.- vrije koppel en een koppel dieren, teneinde besmetting te voorko- Daarvoor was ook het schot i stal gebouwd. Spr. behandelde de samenstelling het voedsel en de uitkomsten. De kaas bereiding staat ook op een hoog peil. De prijzen zijn gemiddeld gelijk aan de eerste-klas notering te Bodegraven. Vorig jaar werd op de VEBO een eerste prijs behaald. De vergadering stond onder leiding van de heer H. Blijleven. De penning meester, de heer B Jonker kon een batig saldo melden van ruim f600. Voor de af tredende bestuursleden. T. Kempenaar, P Noordam en G. C. v d. Weyden wer den gekozen de heren G. Gerritsen. A. v. d Marei en J. G. v d Weyden. De heer A Leune werd herkozen. De tent de heer J.J. Walrave bracht v uit van wat in het afgelopen jaar tot stand is gekomen, o.a. de resultaten het grond- en vee-onderzoek, het machi nale inkuilen, de demonstraties en de kaasdagen. als volgt uit: groep I: C. Verboom 6 gesp.: 9 pnt; J. Zaad 6-8; Hb de Vos 6-7; W. Baart 7-7; P. van Tol 5-6; A. d. Ent 5-6; C. Looyenstein 6-6; R. van Klaveren 6-6; M. de Groot 4-5; Hk de Vos 8-5; T. Lagerwey 4-4; E. Megchelse J. Dissel 6-3; groep II: P. H. Spek 8-10; E. Masmeyer 8-10; G. van Winkel 5-9; A. de Groot 7-9; R. de Leeuw 5-7; F. Verhorst 6-7; J. Pont 6-6; A. v. d. Vliet 7-5: A. Bijl 7-5; J. v. d. Linden 6-3; K. Postmus 6-2; T. Vergunst 3-1. „Blinden-penning" heeft recht op steun Voor de bijeenkomst, gisteravond ge houden in de Ned. Herv. kerk Julianastraat en uitgaande van eniging „Blindenpenning" te Amsterdam, bestond goede belangstelling. De heer J Raatgever opende namens de plaatse lijke afdeling. Zij, die zich in het bezit van een gezichtsvermogen verheugen, staan in het algemeen te weinig stil bü het gemis der blinden. Wij vergeten hen vaak, maar in de laatste jaren doen zij steeds meer een appèl op ons en vragen zij om een plaats in de maatschappij. Spr, besprak voorts enkele punten uit het boekje van de blinde schrijfster mej. Van der Mei), getiteld: „Zo zien wij het leven", waarin 16 blinden aan het woord zijn, die ln geen geval om medelijden, maar wèl om begrip en steun vragen. En sterk sprekend leeft bij velen het ver langen naar de nieuwe hemel en de nieuwe aarde, waar het ook voor hen steeds volop licht zal zijn. Hierna trad het blindenkoor op onder leiding van de heer Piet Meijer. Deze speelde ook een orgelsolo. Verder er door een sopraan gezongen e declameerd. Het propagandawoord was tot het hart gericht. „Blindenpenning" wil de smaad Grote belangstelling bestond de gistermiddag in het Nutsgebouw door leerlingen der gemeentelijke nijv heidsschool gehouden mode-show. Ook burgemeester Witschey, wethouder Dek- secretaris Veenhuysen waren mei hun dames onder de aanwezigen er voorts kon de directrice, mej. N. var Beest, de dames van de commissie var toezicht en hoofden van scholen welkom Burgemeester Witschey bracht Van Beest dank voor de uitstekende lei ding aan de school en wees op de currentie: 'de landbouwhuishoudschool. Evenwel wekte hij op in pais elkaar te bouwen aan het de Alphense jeugd. Spr. had waardering voor deze middag en onthulde het geheim, dat de plannen voor de nieuwe nijverheidsschool meisjes in schets gereed zijn. Hij hoopte op een spoedige definitieve vaststelling van dit bouwplan. De school zal naast het Bospark worden gebouwd. Verder deelde hij mee, dat hij uit ervaring weet, dat de kooklessen èf zijn. Als zijn echt genote uit is, brengen zijn dochters het geleerde zeer goed in praktijk. Toen begon de mode-show. De leerlin gen '-an de eerste en tweede dagklasse, na de pauze ook de grotere meisjes, pa radeerden ^veei als volleerde manne quins met zelfgemaakte schortjes, in nachthemdjes, pyama's, onderjurken of werkjurken door de zaal. Kleuters in pyama of aardige pakjes deden ook al hun best en wisten de dames figuurlijk te boeien. Enige leerlingen declameerden en ook werd het zangspel „Lentebloe men" onder leiding van de heer Jas- perse uitgevoerd. Burgemeester Witschey sloot de mid dag, waarna het werk van de leerlingen bezichtigd kon worden. Nieuw gebouw voor „De Leerhoeve". Het was gisteren een dag van verade ming voor alle medewerkers van de N.V. Veekoekenfabriek „De Leerhoeve". Na vele jaren gehuisvest te zijn geweest in een klein kantoorgebouw en daarna op gepropt gezeten te hebben in een woon huis-kantoor aan de overkant van de fabriek, is aan al deze moeilijkheden een einde gekomen: het nieuwe kantoorge bouw werd in gebruik genomen. Veel bloemstukken en veel toespraken zetten deze#gebeurtenis de nodige luister bij. In het nieuwe gebouw vindt men o en ruime accommodatie voor het kan toorpersoneel, een goede verlichting en laboratorium Een archief, een kluis diverse andere lokaliteiten geven directie en personeel meer armslag;'. De voorzitter van de raad van beheer, de heer J. D. den Hertog, de oud- zitter en initiatiefnemer tot de bouw, de heer W. v. d. Marei te Hillegom, Gzn. te Assendelft, secretaris raad van beheer, W. Plomp te Hoofddorp, bestuurslid, voerden het woord. Namens het personeel sprak de heer W. Noorden bos Jr., die in dichtvorm uiting aan zijn vreugde gaf en de directie een wand klok aanbood. De echtgenote van de di recteur. mevr. Plomp-Koster. sprak ook nog enkele woorden. Verder de architect, de heer R Vis. de aannemer Van Beuse- kom en de fabriekschef. de heer N. de Jong. Avonds hadden de personeelsleden gezellige bijeenkomst in „Centraal" oude mensen hangt nu boven het hoofd, dat zy de woning moeten ontruimen. Spr. verweet B. en W., dat zij zich niet met kracht hebben verzet tegen de ver klaring van de K. v. K. te Leiden en zon der de woningcommissie In deze te horen. de bestaande woningnood woonruimte beschikbaar stelden voor een bedrijf, dat in Leiden is gevestigd. Ook achtte spr. het niet juist, dat B. en W. nü, terwijl de igenaar nog in een rechtszaak gewik keld is over zijn bedrijf in Leiden, toe deden, wat wellicht invloed kan hebben op het verloop van die rechtszaak. Deze mening was ook de heer Lamboo egedaan. De voorz. verzocht de heer Lamboo zijn woorden terug te nemen. hij bedoelde te zeggen, dat de rech terlijke beslissing hierdoor beïnvloed De heer Schrama betoogde, dat de verklaring, zoals door de K. v. K. afge geven is. van geen betekenis is en vroeg zich eveneens af. of het wel juist was, dat het bedrijf (show-room> hier geves- •ordt. De heer Korthals wilde geen indienen, maar B. en W. dienen te zien. dat zij in 't vervolg voor- :ichtiger moeten zijn en spr. zag de taak het College t a v. deze zaak nog niet als beëindigd Het volgende agenda-punt v de vorige vergadering breedvoerig as gesproken, n.l. het voorstel tot aan passing van de bezoldigingsregeling aan het rapport van de Commissie Ubink, vroeg niet veel tijd meer. Desgevraagd deelde de voorzitter aan de heer Dekker mede, dat het salaris van het hoofd Open bare werken niet verhoogd kon worden. Z. h. st. werd het voorstel hierna aange- Voorschoten 2e klas gemeente ien kwam ter tafel de schriftelijk ingediende motie van de leden commissie van georganiseerd overleg, ij betreuren, dat Voorschoten nog steeds een 3e klasse gemeente is zij het noodzakelijk achtten, dat in deze zeer onbillijke tenachterstelling ten spoe digste wordt voorzien, door rangschik king in een hogere klasse. Zij stelden tevens voor deze motie ter kennis van d« raad van ministers te brengen. De voorzitter vond het moment van in dienen niet juist, daar morgen het rap port van de commissie Kruyt in de Ka- komt. De heer Dekker betwijfelde, of het juist was het op deze m; doen. Spr. vond het verstandiger de commissie van Rijksbemiddelaars doen. De heer Korthals achtte het wenselijk, dat B. en W. over deze motie prae-advies uitbrengen. De heer Schrama wilde zich persoon lijk op de hoogte stellen van de voorde- het bedrijfsleven als meente in een hogere klasse zou worden ingedeeld. De heer Buwalda. één de onderteke- aars van de motie, wilde echter op deze rond de motie behandelen, niet om te ageren tegen het rapport van de commis- :ie Ubink. doch tegen de huidige regeling. Met 7 tegen 5 stemmen werd besloten >m het college van B. en W. over deze motie prae-advies te laten uitbrengen. Z.h.st. werd besloten tot het vaststellen an een huurvergoeding voor de R.K. meisjesschool, wegens het gebruik van het gymnastieklokaal der middelbare meisjesschool, huize Bijdorp. Het voorstel van B. en W. tot het aan gaan van een rekening-courant-overeen komst met de N.V. Slavenburgs bank, noodzaakte de voorzitter de vergadering gedurende ongeveer 10 minuten in be sloten zitting te doen gaan, waarna werd medegedeeld, dat dit punt tot de vol gende vergadering werd aangehouden. De twee volgende agendapunten v »n z.h.st. aangenomen, n.l. het voorstel tot verhoging met 748 van het crediet het maken van een rioleringsplan de Oranjewijk en het voorstel tot vaststelling van het getal der wekelijkse lesuren in lichamelijke oefening openbare lagere school. Het voorstel tot wijziging van ordening inzake de gastarieven-apparaten- en meterhuren van het gasbedrijf der ge meente Voorschoten werd aangehouden tot de volgende vergadering. Z.h.st. werd aangenomen het voorstel 't aan- en verkoop van enige percelen grond, begrensd door Wijngaardenlaan OranjekadePapelaan en station. De heer Schrama sprak zijn vreugde uit feit. dat B. en W. er door deze trans- is in zijn geslaagd, de ontwikkeling Voorschoten in dit opzicht in juiste banen te leiden. Tijdens de rondvraag stelde de heer Schrama, in verband met het droevige gebeuren in Vlaardingen, de vraag, of er een regeling is voor de gezinnen van de Voorschotense brandweerlieden. De voor zitter deelde mede. dat hier allen vol komen verzekerd zijn. Een gezondheidscentrum op komst Mevr. Romijn—Oostveen drong aan op :n spoedige uitvoering van het plan tot bouw van het gezondheidscentrum. Be- iloten werd. dat een commissie, bestaande lit B. en W. en nog enkele leden, reede bestaande gebouwen op dit gebied zullen gaan bezichtigen. Eveneens vroeg mevr. RomijnOost en aandacht voor woonruimte voor de ouden van dagen, die volgens spr. te veel in de hoek zitten waar de slagen vallen. Spr. had de laatste tijd, als lid van de woningcommissie, enkele „inspectie-toch ten" gehouden, waarbij zij „ten hemel schreiende toestanden" had geconstateerd, o.a. aan de Bloklaan. Algemeen werd erkend, dat er zulke toestanden zijn, maar deze zijn niet altijd opgelost als een dergelijk gezin een gro tere en betere woning wordt toegewezen. De huurprijs speelt hierin ook een grote rol. Ook de toestand van verschillende straten in ons dorp achtte mevr. Romijn dot verbetering vatbaar. De heer Buwalda wees op het voorko ken van ergerlijke gevallen van open bare dronkenschap. De voorzitter deelde mede, dat in de nieuwe politieverorde ning op dit punt bepalingen zijn opge- lie in dit opzicht maatregelen toestaan. Woensdag 21 Februari zal wederom een openbare raadsvergadering worden ge houden. Ouderavond In de Neutrale kleuterschool aan de Prins Bernhardlaan werd gisteravond ïeer geanimeerde ouderavond ge houden. Nadat de voorzitter van de schoolvereniging de avond met een kort woord geopend had, hield de heer A. Vreeman een inleiding over „Linkshan digheid bij kinderen". Spr. waarschuwde or toch vooral een linkshandig kind met geweld te willen omschakelen. Mej. A. v. d. Kloot, het hoofd der kleu terschool, maakte enkele practische op merkingen over aangelegenheden de school betreffende. Prijsstop voor rijst in Indonesië Binnenkort kan een prtfsstop voor rijst worden ,-erwacht, aldus officiële kringen te Djakarta. Dit zal geschieden in ver band met de steeds stijgende rijstprijs. Mr Beernink sprak voor C.H.U. in Ter Aar De Unie leett en er zif groei in HAZERSWOUDE Radiodistributie De PTT. is op het dorp begonnen met het aanleggen van een nieuwe kabel ter dienste van het radiodistributienet. Wan neer deze kabel over het gehele net. da is van de Loete tot de gemeente Bent huizen is aangebracht, kunnen de luiste raars over vier stations beschikken te gen thans twee. Tevens wordt in 't dorp een transformatorcel gebouwd. Het zal echter nog wel geruime tijd duren, dat alles klaar ia. De Chr. Hlst. Unie tc Ter Aar hield In gebouw „Jonathan" een vergadering, die onder leiding stond van de voorzitter, de heer G. J. Huygen. „Politieke vraagstuk- i van de dag" was het onderwerp, dat •d ingeleid door mr Beernink, Ud van de Tweede Kamer. Sprekende over de internationale toe stand tekende spr. de tegenstelling tus- Rusland en het Westerse blok. Rus land kan ook bogen op een gordel van communistische satellietstaten en invloed Azië. Zijn doel is onmiskenbaar: het communisme over heel de wereld te doen zegevieren. Het is duidelijk, dat het ook West-Europa tot zich wil trekken. Het Westeuropees Verdrag kan slechts acht divisies stellen tegenover de 156 ii Oosten, vandaar de blokvorming Amerika en Canada in het Atlantisch Pact. Spr. waarschuwde tegen een lijde lijke houding ten aanzien van de bewa pening. Wie zo wil moet niet gek opkij ken als persoonlijke, geestelijke en eco nomische vrijheid worden ontnomen. Of fers zullen moeten worden gevraagd van volk voor de opbouw van het defen- ■apparaat, al is het een vraag hoe de 7Vi millioen extra hiervoor per jaar zul len moeten worden gevonden. Een directe oplossing zou zijn alle belastingen met twintig procent te verhogen, kan niet. Spr. was van mening, dat al enkele zijn uitgedroogd. Wel is verhoging enkele lasten nog mogelijk, zoals thans ook in Den Haag wordt uitgeknob- beld. Men zal moeten letten op versobe ring. We hebben als land en volk boven stand geleefd. De kabinetten de bevrijding hebben met geld gesmeten. Geen rekening ;s gehouden met de offers die voor deze gelden werden gebracht. Verder schetste spr., dat er verschillen de rijksbureau's en instanties zonder be zwaar kunnen verdwijnen, o.a. het insti tuut bijzondere rechtspleging. Daar moet zes jaar na de bevrijding een radicale streep door. Ook sneed mr Beernink nog de kabi netscrisis aan. Spr. betreurde he>t heen gaan van minister Stikker. Deze had in Amerika gezag. Het is voorts opmerke lijk, dat het N.V.V. weer met nieuwe is gekomen en geen rekening houdt de sombere toestand waarin wij ver keren. Hoe denkt de C.H.U. over de ij willen gaarne een nationaal kabinet. Loopt het anders: wij zullen he< kabinet met vertrouwen tegemoettredeo of het dat vertrouwen waar- Zo niet, dan protest en zo nodig dwingen heen te gaan. Heeft de C.H.U. nog wel reden van bestaan? Mr Beernink beantwoordde deze vraag met een duidelijk ja. Da C.H.U. wil zijn een Christelijke volks partij, die luistert naar de stem van da Kerk. die Gods souvereiniteit in staat en maatschappij wil aanvaarden. De C.H.U. middenin het Nederlandse volk, zij zit niet in een hoekje, maar is een zou tend zout. De Unie leeft en er zit groei Met verschillende feiten toonde spr. aan. Spr. hoopte van ganser harte, dat ook de CLH.U. in Tar Aar met kracht zal doorzetten. Jaarvergadering Chr. Landarbeiders. De afdeling Ter Aar van de Chr. Land- arbeidersbond hield haar jaarvergade ring o.l.v. de heer M. Heyns. Uit het jaar verslag van de secretaria bleek, dat slechts25 pet der leden de vergade ringen bezoekt. Het ledenaantal bedraagt nu 40. maar verscheidene leden werden afgevoerd naar andere afdelingen. Na de pauze, waarin een tractatie. was er nog een gezellig samenzijn met o.a een ..Amerikaanse" verloting van een taarV die i 36.50 opbracht

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3