Jlieuwe £eiltsrl)c (Courant Stoort MacArthur zich toch weer niet aan de 38ste breedtegraad? Churchill wil Labour al weer torpederen Parachufistendominee Timens, soldaat onder de soldaten Wist IJ DONDERDAG 15 FEBRUARI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37. Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel. 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: f 5.15 p. kwartaal; f 1.72 per maand; f 0.40 par week. ADVERTENTIËN: f 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoasüci) is yjjfbleoen myn fttrt ia tcgljenspotf Een en dertigste jaargang No 815Ï Amsterdammer had spannend avontuur Onverwachte ontwikkeling in Korea Zuid-Koreanen landden 145 km er boven, onder dekking van machtige vloot Zijn in de afgelopen dagen veel diplomatieke woorden gesproken over het al of niet overschrijden van de Koreaanse 38ste breedtegraad, MacArthur schijnt zich hiervan niets aan te trekken en zet Washington weer eens voor een voldongen feit. Het was een volkomen verrasing, toen gisteren bekend werd, dat Zuid-Koreaanse mariniers onder dekking van een zwaar geallieerd scheepsbombardement, waaraan zelfs door I het grootste Amerikaanse slagschip, de „Missouri", werd deelgenomen, met landingsboten aan land waren gegaan bij Wonsan, de grote Noord- Koreaanse haven aan de Oostkust 145 km ten N. van de 38ste parallel. Terwijl deze verrassende operatie werd uitgevoerd, hielden Amerikaanse, Zuid- I koreaanse, Franse en Nederlandse troepen l stand aan het centrale front. De Ver- j bonden troepen hebben alle belangrijke l posities, waarin de Roden waren door- gedrongen, weer in handen. Het is de tweede maal, dat Wonsan door mariniers uit landingsboten wordt aangevallen. Eind October 1950 werd het door Ame- j rikaanse mariniers bezet. En weer ont ruimd, toen de verbondenen Noordoost- Kor ea, na het ingrijpen der Chinese com munisten in December '50, moesten prijs geven. Men is van mening, dat deze vol komen onverwachte actie tegen Wonsan een psychologische uitwerking zal heb ben op de tegenstander en zo het bewijs leveren, dat de verbondenen nog steeds in staat zjjn het initiatief te nemen. Intussen hebben de Zuidkoreanen de Noordelijke buitenwijken van Wonsan be- 1 reikt, maar de communisten hebben i ijlings troepen uit Hamhoeng. 80 km. ten Noorden van Wonsan. naar deze plaats gezonden. Een vijandelijke strijdmacht, van naar schatting duizend man. bestormde giste ren de Nederlandse stellingen. 8 km. i West-Noordwest van Wondjoe. Luchtver- kenners hebben gemeld, dat een vijande lijke divisie zodanig oprukt, dat het ge- j vaar van een „onhoudbaar worden" der 1 Nederlandse stellingen bestaat. In een frontbericht wordt gezegd, dat de geallieerde verdedigers aan het cen- trale front twee communistische divisies In Landsberg wacht reeds de galg Vrouwen van de zeven misdadigers brachten „laatste bezoek" Hoewel nog niet ls vastgesteld, wan- neer de zeven Duitse oorlogsmisdadigers precies zullen worden opgehangen, wer den reeds gisteren, ter voorkoming van I zelfmoordpogingen, matrassen en 6choe- nen der misdadigers verwijderd. Gister middag brachten de vrouwen der ver oordeelden een „laatste bezoek". Deze vrouwen vertelden, dat timmerlieden bezig waren op de binnenplaats van de Landsberg-gevangenis een galg aan te I brengen. De Amerikaanse Hoge Commissaris in Duitsland, John McCloy. heeft afwijzend beschikt op een te elfder ure tot hem gericht verzoek van kanselier Adenauer, om de terechtstelling uit te steUen. De veiligheidsmaatregelen rondom de ge vangenis zijn nog uitgebreid, want mer vreest voor ongeregeldheden. Ook het Washingtonse Federale Ge rechtshof heeft een petitie, ten behoeve van de gevangenen, als niet-ontvankelijk van de hand gewezen. Een Australisch Gerechtshof oorlogsmisdaden heeft de Japanse schout-bij-nacht Kikoematsoe Japanse kapitein Tamo Shinohara ter dood veroordeeld, omdat zij in April 1945 op Java twee Australische en twee ge allieerde krijgsgevangenen hadden ver moord. Nader werd gemeld: Het West-Duitse ministerie van Justitie heeft van de Amerikaanse autoriteiten bericht ont vangen, dat de terechtstelling van de zeven oorlogsmisdadigers in de gevange nis te Landsberg is uitgesteld. De echt genoten en verdedigers van de veroor- i deelden mochten hen vandaag om 1 uur een bezoek brengen. Het is niet bekend voor hoelang de terechtstelling is uitge- steld. De „Arbeitsring für Wahrheit und Gerechtigkeit" heeft president Truman telegrafisch verzocht de tenuitvoerleg ging der zeven doodvonnissen te doen opschorten. Deze organisatie i leven geroepen door Prinses Helene Elizabeth von Isenburg-Ebenhausen, die de „beschermvrouwe" der Landsberg gevangenen wordt genoemd. Het gevangenispersoneel schijnt Lands berg niet te mogen verlaten. Duitse ge vangenen zijn bezig graven te delven. Hevige ontploffing in rijwielfabriek Sparta Schade van f 50.000 Een ernstige ontploffing heeft van nacht een bijgebouw van de rijwielen- en motorenfabreik aan de Driehuizer- weg te Apeldoorn met de grond gelijk gemaakt- Er ontstond een klein brandje dat spoedig kon worden geblust Door de I explosie was echter van het bijgebouw met een oppervlakte van 25 bij 7 meter, waar de lak-afdeling was gevestigd, vrij- I wel niets overgebleven Het dak was vol komen weggeslagen en van de muren ren stonden nog sle«chts brokstukken overeind. Het inwendinge was een grote ravage. Omtrent de oorzaak van de ont ploffing staat niets vast De schade, die op f 50000 wordt geraamd, wordt door verzekerig gedekt. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. daar niemand in de fabriek aanwezig was. Nekkramp-epidemie in Egypte In Egypte is een nekkramp-epidemie uitgebroken en de regering heeft per radio aangeraden speciale voorzorgen te treffen. Uit Chartoem alleen worden reeds ongeveer 1000 gevallen gemeld. ter verbitterde gevechten uiteenge slagen hebben. Duizenden Chinese ge sneuvelden liggen aan alle kanten van het omsingelde Tsjipjong. Chinese troe pen doen aanval na aanval op het sleu- telpunt Wondjoe. Volgens berichten van vanmorgen is de stad nog in handen der verbondenen. Ongeveer 13 km West-Noordwest var Wondjoe zijn duizenden Chinezen gesneu veld in een riviervallei, waar zij in eer hinderlaag vielen, toen luchtwerkenners hun aanwezigheid hadden gemeld. Veld geschut en houwitsers deden een stroom vuur en staal op de niets vermoe dende Roden neerkomen. Aan het Westelijk front hebben Ameri kaanse troepen 1100 Noordkoreanen neer- gemaaid, die de rivier de Han trachten te steken. Ongeveer 250 man werd gevangen genomen. Met spoed zijn Amerikaanse verster kingen aangevoerd om de Nederlandse manschappen -te helpen, die 8 km ter Noord-Westen van Wondjoe door eer massale aanval dreigden onder de voei te worden gelopen. Na zes uur artillerie vuur zijn vijf communistische colonnes, die bezig waren in de richting vai Nederlandse stellingen de rivier de Son 'er te steken, verstrooid. Volgens Reuters correspondent zijn in de driehoek Tsjipjong, Wondje, Jodjoe duizenden Chinezen en Noord-Koreanen gesneuveld. „De communisten hebben hun winsten in de centrale sector, die slachthuis is geworden, zeer duur betaald", zo seint Batchlor. „Het slagvel' lag 'bezaaid met stapels lijken." Volgens communiqué van het achtste leger werden van de tegenstander alleen gis teren reeds 5088 man gedood, 5140 ge wond en 365 gevangen genomen. Herhalingsoefeningen beginnen 27 Maart In aansluiting aa.n wat gisteren werd gemeld, is bekend geworden dat de herha lingsoefeningen dit jaar zullen worden ge houden in elkaar opvolgende ploegen, te beginnen op 27 Maart (officieren en ka der) en 4 April (overigen). In November zullen de oefeningen voor de laatste ploeg worden beëindigd. Bij de herhalingsoefeningen zullen voor :n groot gedeelte ook betrokken worden de grootverlofgangers, die in 1949 of 1950 enkele dagen opnieuw onder de wa penen zijn geweest. Verdubbeling subsidie aan ziekenfondsen Bij de regering bestaan plannen, de subsidie aan de ziekenfondsen als tege moetkoming in het tekort op de vrijwil lige verzekering voor 1951 te brengen van 5 op 10 millioen gulden. Hiermede zou dit tekort voor een groot gedeelte gedekt zijn. In 1949 bedroeg het tekort 12% millioen. Over 1950 is het nog niet vastgesteld. Omtrent deze subsidie-verhoging was ten departemente van Sociale Zaken geen bevestiging te verkrijgen. Doctor „Oma".1 Onze overgrootmoeders zaten met hun sleutelmandje en een zakje peper muntjes zwijgend voor zich uit te 6taren. Hun activiteit bepaalde zich tot het breien van een kous. Niet aldus mevrouw Pear] Hutson, een Ameri kaanse, van de tweede helft der 20e eeuw. Reeds jaren lang is zij over grootmoeder. En gisteren heeft zij haar doctoraal examen in de Rechten aan de universiteit afgelegd. Sinds 1921 was zjj hiervoor al hard aan het „vossen" geweest! Tijdens een inter view weigerde „Oma" te vertellen, hoe oud zij nu eigenlijk is, maar het feit, dat bij de uitreiking van de bul haar dochter en zoon, drie kleinkinderen en drie achterkleinkinderen tegen woordig waren, om met haar aan de fuif te gaan, zegt genoeg. Geen vertrouwen in Shinwell's deiensie Wordt zijn „motie van wantrouwen" aanvaard, dan moet kabinet aftreden Een sensationele verrassing in het Britse Lagerhuis: Churchill heeft onverhoeds een amendement ingediend op de motie der Labour- regering, inzake de herbewapening. De leider der Conservatieven ver klaarde weliswaar de plannen der regering te steunen, maar hij heeft er niet het minste vertrouwen in, dat zij deze kan uitvoeren. Zijn amende ment komt neer op een motie van wantrouwen. Wanneer deze zal worden aangenomen, zal zulks vrijwel zeker het aftreden van het Britse kabinet betekenen. Voor Churchill zijn aanval begon, had de minister van Defensie, Emanuel Shinwell een exposé gegeven. De Labourregerlng krijgt het hard te verduren. Dit is nu reeds de derde aan slag in een week tijds, die op haar be staan wordt gepleegd. Labour rekende inzake het buitenlands beleid op de vol ledige steun van de oppositie, bestaande uit Conservatieven en Liberalen. Wel duchtte zij moeilijkheden van de zijde dei- dissidente Labour-fractie. Heel veel zal er van afhangen of de negen Liberalen mede achter Churchill zullen staan. Deze hebben hun houding nog niet be paald. En nu Shinwell! Deze heeft verklaard, dat het Engelse bewapeningsprogram in 1953 haar hoogtepunt bereikt zal heb ben. Hij stelde een viermaal grotere oorlogsproductie dan thans in het leger, luchtmacht en marine per 1 April reeds op 800.000 man. Er zullen 3000 man luchtafweer-artillerie troepen van Amerika in Engeland gestationneerd •den. Zoals bekend, zijn de eerste j"" Amerikanen er reeds twee weken leden aangekomen. H\j herhaalde het Engelse plan, om intal divisies, zijnde bezettingstroepen in West-Duitsland, te verhogen van drie tot vier. Churchills critiek, komt in grote trek ken hierop neer, dat hij het Labour- program te gering van omvang acht te laat georganiseerd. Churchill houdt zich vast aan het aphorisme van Oscar Wilde: „Nature has good intentions, but can't carry them out", m.a.w. Labour heeft goede defensie-bedoelingen, i niet ten uitvoer brengen. WINSTON CHURCHILL ....geen vertrouwen vooruitzicht. Waarom is zulks nodig' Zijn antwoord luidt, dat als het Russi sche experiment op Korea slaagt, Ber lijn of West-Duitsland de volgende stap kan zijn. Wapening en nog eens wapening, dat is de enige remedie tegen de aggressie- kwaal. Vandaar, dat Engeland de eer ste orders heeft geplaatst voor oer nieuw en geheim viermotorig straal vliegtuig, dat de standaard-bommen' per voor de luchtmacht zal worden huidige debatten lopen over de goed keuring van het defensiebeleid en begroting van ruim 13 milliard dollar voor de komende drie jaar, alsmede het oproepen van 250.000 man strijdkrachten voor een veertiendaagse oefening in de Óok zal de regering het aantal jagers der R.A.F. verdubbelen en het radar-net werk tegen bomaanvallen uitbreiden. Shinwell schatte de totale sterkte van Een nieuwe baby-wagen in ons land Deel Christelijke H.B.S. Apeldoorn gesloten De drie eerste klassen van de Christe lijke H.B.S. te Apeldoorn zijn gisteren op last van de gemeentelijke geneeskun dige dienst gesloten, daar onder- de leer lingen van klas la, lb en lc zes gevallen roodvonk zijn geconstateerd. Ee be staat geen reden tot ongerustheid. Vrijlating ex-generaal ChlHaliansen gevraagd Nadat de.voormalige Duitse bevelheb- ;r in Nederland, generaal F. W. Chris tiansen, onlangs vier jaar gratie heeft gekregen, waardoor hij half Mei 1952 i vrijheid zal worden gesteld, heeft zijn verdediger thans een verzoek tot vroegde invrijheidstelling ingediend. Hij deed dit i.v.m. de gezondheidstoestand 'an de 70-jarige ex-generaal. Overeenstemming over etalageverlichting Alleen na half negen geheel verboden Aan de verlangens van de midden stand voor wat betreft de etalagever lichting tot 6 uur 's avonds zal geheel worden tegemoet gekomen, zodat de ken geen enkel beletsel zullen onder vinden. Voor de tijd van 6 uur 's avonds tot half negen is ook een voor de mid denstand bevredigende regeling getrof fen. Na half negen zal de etalagever lichting, zoals op het ogenblik, verboden blijven. is het alleszins bevredigende re sultaat van onderhandelingen, die door de georganiseerde middenstand zijn ge voerd. Een nieuwe beschikking wordt eind van deze week verwacht. Vrolijkheid in 't Lagerhuis Het meisje met de blauwe hoed De Conservatieve afgevaardigde Robert Turnton. een advocaat van middelbare leeftijd, nam gisteravond in het Engelse Lagerhuis het woord met een modieus blauw fluwelen da meshoedje op 2ijn hoofd. Onder gesmoord gegrinnik deed hij een voorstel van orde. Daarna zette het conservatieve lid Hugh Molson het hoedje op en voeg de een paar opmerkingen aan het voorstel 1oe. Het hoofddeksel, dat zienderogen minder coquet werd, verhuisde daar na over het gangpad naar de Labour- kant. De 61-jarige John Rankin tooide zich er mee en hield een korte Tenslotte bemachtigde staatssecre taris Hector McNeil het hoedje, schreed er mee naar de conservatieve afdeling en gaf het aan de eigenares. Irene Ward, terug. Het zonderlinge vertoon vond plaats vanwege een regel van het huis, di voorschrijft dat ieder lid, dat ee voorstel van orde doet of over ee dergelijk voorstel het woord voer terwijl er gestemd wordt, een hoed op moet hebben. Mej. Ward wa enige, die een hoed bij zich had. In de omgeving van Utrecht rijdt op het ogenblik een knal-geel autootje rond, naar 69 cm hoog is en door één achteren gemakkelijk opgetild kan worden. Op 15 Maart gaat men uwe baby-wagens in de Alco-fabriek Jutphaas in assemblage bouwen. De o biedt plaats aan twee personen bruikt een liter op 40 kilometer, heeft één-cylinder tweetakt motor met drie versnellingen en kan snelheden be halen tot 70 km. De kruissnelheid is 5( km. Het wagentje heeft een kapje, dat in enkele ogenblikken kan worden gebracht en heeft opzij en. van achteren ruitjes. De Alco-fabriek, die de licentierechten heeft gekregen van de Kleinschnittger- Werke, in Augsburg in Duitsland, hoopt straks in Jutphaas 25 autootjes per week af te leveren. De prijs zal ongeveer 2300 bedragen. 't Gaat niet zo vlot op 'l ogenblik Zullen kabinetsformateurs de opdracht terug moeten geven? (Van onze Parlementsredactie) GISTERMIDDAG hebben de kabinetsformateurs prof. W. F. de Gaay Fortman, hoogleraar in het privaat- en arbeidsrecht aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, ontvangen. Wij menen te weten, dat hem is aangeboden op te treden als minister zonder portefeuille, met de beharti ging van de opvoering der productie. Vanmiddag werd ontkend, dat de formateurs hem polsten voor Sociale Zaken. Het is wel opmerkelijk, dat de kabi- p-v d A- heeft zich tegen deze wens niet netsformateurs. vóór zij contact zochten ve"et: met prof. De Gaay Fortman geen overleg ,nist.er had van jhr Van hebben gepleegd met de voorzitter van de Tweede Kamerfractie der A.R.-partij. dr J. Schouten. Aan het contact met ir Staf ging wel een gesprek met de heer Tilanus vooraf. Hieruit zouden wij mogen aflei den. dat de heren Drees en Van Schaik prof. De Gaay Fortman zien als een „vrij staand anti-revolutionnair". Of zij in deze visie gelijk krijgen, zal afhangen van de beslissing van de pro fessor, maar in Den Haag wordt het zeei betwijfeld, of deze bereid zal zijn eer portefeuille te aanvaarden. Zoals bekend neemt prof. De Gaay Fortman Chr. Nationaal Vakverbond een grote plaats in. Hij is o.m. rector van de kader- schooL De Volkskrant van hedenochtend tigt er de aandacht op. dat het bezoek van prof. De Gaay Fortman niet het ge volg is van de moeilijkheden, waarop de formateurs gisteren' waren gestuit bij hun pogingen om steun van de partijen buiten de K.V.P. en P.v.d.A. voor hun kabinet te verkrijgen. Zij hadden reeds Dinsdag een onderhoud met de professor, dus vóór zij de teleurstellende ervarin gen opdeden, waarop wij in de aanhef doelden. Dit contact schijnt in verband te staan met de reeds lang door de K.V.P. gekoes terde wens dat een A.R.-minister in hel kabinet zal worden opgenomen. De Voor de vrijheid gevallen In Korea eindigde het bewogen leven van een jonge predikant "PVs H. J. TIMENS, veldprediker bij het Nederlandse detachement in Korea, is gesneuveld. Het is een tijding, die diepe indruk heeft ge maakt. In de eerste plaats, zo stellen, mij ons voor, bij de. troep. Want ds Timens kon bogen op een bijzondere populariteit. Een populariteit, die hij zich heeft weten te verwerven door soldaat met de soldaten te zijn. Zonder enige reserve heeft hij zich gegeven. In de bittere strijd tegen de Noord- Koreanen was hij het, die de mannen een hart onder de riem heeft ge stokenZoals hij dit trouwens gedurende zijn gehele militaire loopbaan heeft gedaan. Eerst tijdens de tweede politiële actie in Indonesië, later in Korea. Nog zien wij hem: voor ons, toen hil op 15 Maart vam -het vorige jaar met de Sibajak uit Indonesië terugkeerde. Wa: was het een bijzonder type, deze jonge 30-jarige ongehuwde dominee, helemaal geen dominee, zou je zo op het eerste ge- DAT de mannen van de zware lucht doelartillerie in Breda gisteren de eer ste opleiding met een parade afsloten en er op 20 Maart een ouderdag wordt gehouden. DAT de K v K voor Gooiland de win keliers strookjes verstrekt om op de nota's te plakken, met een opwekking aan de klant om contant te betalen. DAT er in Breda (in 1947 ruim 85000 inwoners) 2023 woningzoekenden zijn, van wie 1653 arbeidersgezinnen. DAT de American Express te R'dam (bankzaken, vrachtzaken en reisbureau) gisteren haar nieuwe behuizing aan de Meent in gebruik nam. DAT de gebr. F J A S en J J E S (48 en 53 j) in Maastricht werden gearres teerd wegens strooptochten op lood en zink en er bij deze zaak vijf helers en een andere medeplichtige betrokken zijn. DAT Barneveld (qua oppervlakte drie maal zo groot als Arnhem, dat 97000 in woners heeft) dezer dagen de 20 0006te inwoner heeft gekregen. DAT in 1950 in Barneveld 41% mil lioen eieren werden aangevoerd tegen 30 min in 1949 DAT de herbouw van de door brand verwoeste koepelkerk te Willemstad toch voorlopig niet doorgaat wegens geldgebrek Oekort f 140000). DAT enkele Engelse autoriteiten uit Folkestone aanwezig waren bij de vie ring van het 50 jarig bestaan van de Vlissingse middenstandsver. Gemeen schappelijk Belang. DAT in West Ze-euwsch-Vlaanderen na de konijnen nu de wilde ganzen scha de aan de landbouwgewassen toebren gen. DAT mr Th. Porthelne die gisteren 70 jaar werd en dus zal aftreden als pres- van de Middelburgse rechtbank benoemd is tot ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. DAT de motoren- en bromfietsenten toonstelling in het RAI-gebouw te Am sterdam, die tot Maandag open blijft, in 5% dag ruim 55000 bezoekers trok- DAT een mondharmonicaclubje u:t Velsen in de VARAstuöio te H'sum z'n muzikale prestaties op de gevoelige band zal laten vastleggen en de rol dan naar de Belgische Congo gaat. voo korte golfzender OTC- DAT E H Bos uit Den Haag. insp. van het .L O Zaterdag in Amersfoort voor de Ned. Ver. tot opleiding van zinshulpen zal spreken over de vi na de oorlog DAT het echtpaar Cockx-Hartmans uit Roosendaal, 20 jaar geleden naai Strathmore in Canada geëmigreerd, al daar z'n gouden bruiloft vierde DAT L. J. G. G. Rainchen te Hasselt (België), technisch-adviseur bij de Kem pense Zinkmaatschappij te Budel, be noemd is tot ridder O.N. DAT de Amsterdamse verkeersbriga diertjes als beloning voor een jaar goed werk op een bioscoopje worden getrac teerd. DAT de hoge Ouitse douane-beambten gisteren hun verontschuldigingen aan boden op het gemeentehuis te Putten voor de onheuse behandeling der bevol king aan de grens en mededeelden, dat de betrokken ambtenaren zijn ontslagen. DAT de drukkerij Joh. Enschedé en Zn te Haarlem 30 meisjes heeft omslagen wegens het annuleren (om bezuinigings redenen) van een spoedorder van de regering. DAT de dir. van de Rijksdienst voor oudheidk- bodemonderzoek een onder zoek zal instellen naar de opgravingen van de jeugdige Haarlemse lyceïst Frans Damen. die in het hartje Haarlem een 15e eeuwse begraafplaats heeft ontdekt- DAT in Benschop een varken werd ge slacht met een nier van 30 pond. terwijl de andere 5 pond woog. DAT de sinds Dec. 1947 gesloten Hol lands-Zwitserse chocoladefabriek te Am sterdam binnenkort weer in bedrijf wordt gesteld- DAT de Nord-West-Deutsche Rund funk een televisie-linkverbinding van Hamburg naar Keulen laat aanleggen en de amateurs in grote delen van Lim burg en Brabant dan Duitse televisie programma's kunnen zien. DAT er in Noord Holland veel vro lijkheid is om de diefstal van de com- mandeursstaf der kortelings opgeheven Oterleekse brandweer en burg Posch van Oterleck een fuif heeft beloofd als men de staf voor hem terugrooft. DAT een automobilist in Alkmaar is vrijgesproken, daar hij niet dronken achter het stuur heeft gezeten, zoals de politic dacht, maar het slachtoffer was van een zenuwschok na blikseminslag. DAT een inwoner van Bussum zijn 's nachts in het Wilhelminaplantsoen ge parkeerde bestelwagen 3 km buiten Bussum terugvond op aanwijzing van --- briefje in de brievenbus ondertekend een doodskop- richt gezegd hbben. Lachend, kwinksla gen weggevend: zat hij daar die avond aan boord van het schip -te Rotterdam, temidden van „zijn" parachutisten. Als ereteken droegen deze „redcaps" en „greencaps", leden van het Regiment Speciale Troepen, de gevleugelde para chute op hun linker borst. Ook ds Times droeg zo'n „wing". Hi; had niet voor zijn mannen willen onder doen in moed en zelfopoffering. Om ei bij de troep .in" te komen werd hij bij de pachutisten een parachutist. Hij volgde op de springschool te Tjimahi zowel de commando als de sprin-gtrai- ning. Hij werd parachutist. Nog horen wij hem zeggen: „Wil je met vrucht als geestelijk verzorger werken, dan moet ji gesprongen hebben, anders tel je nie mee. Je -kunt dan bovendien niet naast hen staan, als zij in aotie gaan. Ik was bij hen, ik sprong mee. Dertig sprongen Zo heeft hij deze dappere, staalharde kerels moed ingesproken, als zij het moeilijk hadden. Dertig sprongen heeft hij gemaakt. Bij de laatste kwam hij zó ongelukkig terecht, dat ziin ruggewerv werd gekwetst. Hij herstelde gelukkig volkomen. Neen, hij heeft hen niet ii de steek gelaten, ook niet, toen het gin; om een parachute-sprong, die altijd eet dodensprong kan zijn. In die ogenblikken ook heeft hij zijn mannen de Boodschap gebracht. „Niet op de wijze van een dege lijke Hollandse dorpsdominee", zoals hij zelf laconiek heeft gezegd, „daarvoor de toestand te gespannen, de actii hevig. Een enkel woord was het maar dat wonderen deed." (Zie vervolg op pap. 5) Neergeschoten student niet vervolgd „Al zwaar genoeg gestraft" Tegen de 24-jarige Antwerpse student C. V. N., die Zaterdagnacht tijdens relletje in Maastricht door een politie agent werd neergeschoten, zal geen volging worden ingesteld, omdat hij door zijn ernstige verwonding al zwaar ge straft ls. Dat deelde de Maastrichtse Officier var justitie, mr J. Dautzenberg, gisteren mede, toen een andere student, de 21-J. R. J, V. N. uit Maastricht, terecht stond wegens het verzet, dat hij Zaterdagnacht met zijn vrienden pleegde tegenover agent. Mr Dautzenberg meende dat de agent het vuurwapen wel moest gebrui ken. De verdediger wees er echter op, dat er geschoten werd op een vluchtende arrestant, die geen gevaar meer kon op leveren en hij noemde dit wapengebruik rigoureus. N. werd veroordeeld tot 100 boete en een maand voorwaardelijk. Mcmus Oly ontvluchtte uit zijn cel De inbreker Manus Oly dia enige we ken geleden in Amsterdam is gearres teerd wegens een aantal inbraken in de Beemster en op de Veluwe. is ui marechaussee kazerne in Wormerveer ontsnapt- Hij had een poot van de tafel in zijn cel gebroken en daarmee het slot stukgeslagen Prof. mr W. F. de Gaay Fortman (A.-R de bekende hoogleraar aan de Vrije Universiteit in Amsterdam, werd gisteren door de kabinetsfor mateurs ontvangen. /acht en heeft bovendien grote bezwa- en tegen een zo volledig mogelijke te rugkeer van het oude kabinet. Hij streeft redelijke vernieuwing en men. neemt aan, dat hij in het bijzonder de vervanging van mr Van Maarseveen, de -minister van Uniezaken en Overzeese rijksdelen, heeft gewenst. Deze houding van de heer Stikker is bijzonder teleurstellend voor de forma teurs. En om zijn internationale reputa- zijn gezag in vele kringen in Nederland zelf, achtten zij het zeer ge- enat, dat hij opnieuw als minister van Buitenlandse Zaken zou optreden. Het blijkt voor de formateurs dus wel ?er moeilijk te zijn om een kabinet sa- ien te stellen, dat de steun van op zijn linst drie partijen geniet, zoals in RJC. parlementaire kring steeds wordt ge- Ook de vorming van een zaken kabinet, waarom prof Romme vroeg het geval een der zuilen van het kabinet zou wegvallen, blijkt niet ge makkelijk te zijn. Gisteren hebben de formateurs zich beraden, wat hun in de huidige situatie te doen stond. leugd-verkeersbrigade is geen politie Arfs uit De Lier vrijgesproken In zijn reqqisttoir tegen een arts uit DeLier. die op de Bui'.enwatersloot te Delft niet met zijn auto had gestopt toen jeugd-ver k eersbrigade het stopteken had gegeven, zei de amb tenaar van het O.M. bij het kantonge recht te Delft, dat de jeugd-verkeersbri- gade geen verkeerspolitie is. Zij heeft daarom niet het recht het verkeer te la ten stoppen, al is de brigade een goed hulpmiddel. Omdat er volgens getuigen geen kin deren op de weg waren toen de arts passeerde, vroeg de ambtenaar vrijspraak a war mee de kantonrechter zich ver- De overdracht van de Tjerk Hiddes De overdracht van de Tjerk Hiddes aan de Indonesische zeemacht zal in Soerabaja geschieden. Het schip zal Indo nesisch vlaggeschip worden en onder bevel komen van majoor Hartadinata, commandant van de Hang Tuah. Deze is op het ogenblik aan boord van de Tjerk Hiddes, welk schip einde Februari te Soerabaja wordt verwacht. WEERBERICHT Hier en daar zonneschijn Tot morgenavond verwacht De Bilt: In de nacht en ochtend hier en daar nevel of mist, overigens zwaar be wolkt met plaatselijke op klaringen en overwegend droog weer. Zwakke tot ma tige wind, hoofdzakelijk uit Zuidelijke richtingen. Van nacht een kleine kans op nachtvorst, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als vandaag. (Op gemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Vrijdag: zon 7.55—17.54; maan 11.40— 5.16 uur. 21 Febr. Vü.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1