DINSDAG 13 FEBRUlra Ï9S1 op de voorgrond „American Falls", daarvan gescheiden door een klein eilandje „Luna Falls rechts, maar slechts gedeeltelijk zichtbaar „Horseshoe Falls". De prachtige brede promenade met verderop een magnifiek parkcomplex, ligt op Canadees grondgebied. 1 |i wordt Ontdekking in Canada iagara-watervalnatuurschoon gebruikt voor sensatie Ergerlijke experimenten met mensen in tonnen en gummi-ballen EN VAN DÈ ONTDEKKINGEN voor my was deCanadese Niagara-water- vaL Tot lk naar de Zuidoostpunt van Ontario reisde, wist ik namelyk niet eter of deze watervallen waren een zuiver Amerikaanse aangelegenheid voor elijksreizende Yankee-paartjes en een dankbaar object voor lawaaierige Yankee- ubliciteit. Ter plaatse, valk by het dorp Niagara Falls, dat via de Rainbow-bridge Niagara River met Amerika verbonden is, ter plaatse ontdekt men dan, iet minder dandrie watervallen zyn, waarvan de grootste en de mooiste eheel Canadees is. Eigenlijk is de Niagara River helemaal strooms vastzitten met zijn ton en stikte; een rivier maar een 37 mill lange, vry de vijfde, als een klokhuis in een appel, rede verbinding tussen Lake Erie en helemaal gepantserd, danste in een rub- ake Ontario Het niveauverschil tussen berbal zonder éen schrammetje de Hor- twee meren is in totaal 338 voet, seshoe over. Ondanks alle officiële ver- halverwege breekt de rotsachtige ordeningen waagde een nieuwe candidaat ledding van de Upper River" ineens, het enkele weken nadat ik de Falls had lodrecht af en stort het bruisende water! bezocht, weer ouderwets in een ton; hy de stroomversnellingen zich in drie, raakte echter eveneens vast, kon nog ge- kleine eilandjes gescheiden water-1 red worden, waarna de lege ton. ten aan- allen. 160 voet naar beneden: „American schouwe van het duizendkoppige voor alls" „Luna Falls" en „Horseshoe Falls", j mets griezelende publiek in razende vaart edere seconde ruisen er aan weerszijden1 verdween, de kokende drempel des doods tan Lune Island en Goat Island im de zes millioen liter ieden, in drie donderende watervallen. I Van de hoge Canadese oever af kan pen over de watervallen heen de stroom- fersnellingen zien charge na charge van nld bruisende, kokende watermassa's, (ie in razende vaart naar de drempel fchieten, dan plotseling glad gekamd [orden enschijnbaar nooit de bodem tan de waterval bereiken, want halver wege ontmoeten ze weer de bruisende, fonderende, wit ziedende watermassa's, ïie van beneden omhoog kolken. Het scheepswrak. Op enkele honderden meters voor de tempel van de Horseshoe raast het [ater te pletter tegen een roestig, half [zonken wrak. Tussen 1827 en '29 heerste r een rage om oude boten, bemand met pende dieren (waaronder soms beren, juffels, honden en ganzen) de Rapids af E sturen. Duizenden op sensatie beluste beschouwers zagen hoe eenmaal 'n beer iver boord sprong en zwemmend zich fedde, vóór de boot met de rest der op- arenden tot splinters sloeg en verdween de kokende matermassa. Het moet ;eel apart „vermaak" geweest zijn. In het begin van deze eeuw raakte beiboot met drie opvarenden boven- irooms onklaar, dreef pijlsnel blzige waterval toe: één van de drie kon Ich vastklampen aan een half onder fater stekend rotsblok, vocht ook de hele plgende dag tegen het water, slaagde «ree keer bijna met een geïmproviseerd lot weg te komen, maar telkens kap- !sde het vlot; hij vocht door onder aanmoedigingen van tienduizenden snsen, die de hele dag het reddingswerk emloos hadden gevolgd, tot hij tegen b avond van de tweede dag in leer kon, los liet, opnieuw grijpen wilde 3 met een afschuwelijke schreeuw iepte schoot, de drempel over. Een heli- jpter had hem gemakkelijk gered. Het wrak dat men heden nog ziet, is Ikomstig van een op drift geslagen teren schouw, die in 1916 met razende [art op de waterval toeschoof. D bodsangst verkerende opvarenden In niets beters te doen danii bdem een luikje open te maken, w Dor het vaartuig vol water liep [ken bleef. Een man kwam er af met leeuwwitte haren. Onderwijzeres in een ton. In totaal zijn tot nu toe vijf mensen de ills gepasseerd. De eerste was een 160 md zware onderwijzeres, die in een gengemaakte zeer primitieve ton, in 01, met een klein aambeeld als ballast, ivenstrooms werd losgelaten, slechts ipend dat ze niet in de verkeerde water- 1 trecht zou komen; alleen de arseshoe is namelijk voor dergelijke bperimenten „geschikt", daar de bodem r behoorlijk diep is, zodat men niet op rotsen te pletter hoeft te slaan. Hoe onderwijzeres het er levend afbracht ?n raadsel, hoe het aambeeld niet een geweldige smak de hele bodem de ton rukte bij de enorme tuimeling, •ijpt niemand. Toen deze „Queen of Mist" bloedend, doornat, vol builen doodziek uit haar nauwe gevangenis werd, bestond haar eerste werk at ze haar „pers-chef" ontsloeg. :t veel lawaai had die haar stunt :ondigd, maar toen de voorstelling lats vond, durfde hij zelf niet komen had het in een café zitten uit- [Ze stierf doodarm. Sinaasappelschil. In 1911 presteerde een Engelsman het I een stalen drum,, brak alleen zyn beide bieschijven maar, beukte zijn kaak in üin, maar zelfs de 23 weken ziekenhuis enden hem niet ontmoedigen tzelfde drum ging hij ook nog een keer e stroomversnellingen in de beneden- K>p van de Niagara-river door (die ev« tos diversen het leven hebben gekost e inzitten van een ton het gevoel [ven of „zijn maag door z'n uiten komt"). Hij kreeg een gevaarlijke [fectie aan zijn been, nadat hij jaren Iter over een sinaasappelschil Bgleden inNieuw Zeeland. En stierf iVan de derde vond men alleen brug en een paar splinters van de ton; vierde, een Griekse kellner, haalde |i Falls niet eens, bleef ergens boven- Man, die mee mocht. Ook de Lower Rapids eisten slacht offers: een kanaalzwemmer wilde ze over- nmen, verdronk; 'n actrice, die haar nog wat wilde ophalen, zou het in ton doen, mèt haar hondje; het hondje kon er nog wat van na vertellen. De grote stunt echter werd uitgevoerd bóven de Lower Rapids. Alle koorddan- Fokkers van rundvee waren te Alphen aan den Rijn bijéén N.R.S. krijgt nieuw gebouw voor administratie van 33.000 bedrijven ser-records sloeg een zekere Blondin, die het nog niet genoeg vond om achter kruiwagen over het koord naar de o kant te wandelen: halverwege ging hij eerst zijn lunch zitten opeten en bakte daarbij zelf z'n omelet En of dat nog niet genoeg was: bij een volgende voor stelling nodigde hij het publiek uit voor een gratis overtocht op zijn rug. Toen er geen vrijwilligers waren, moest zijn reclame-chef er aan geloven. De realiteit was enigszins anders dan de wilde halen, die deze tot dan toe achter veilig bureau over het koorddansen had geschreven. Onder het gejuich va tienduizenden, die hij zelf had bezworen om deze unieke vertoning toch vooral niet te missen, klom hij beverig op Blon- din's rug, voelde zich helemaal geen held. Tot overmaat van ramp bleek 't koord niet strak genoeg te zijn gespannen, zodat Blondin iets over de helft steeds zwaarder begon te zuchten en tenslotte hijgend de water en bloed zwetende publiciteitsmanager op zijn rug verzocht of hij er misschien evenaf kon gaan. „hij werd zo zwaar Hoe deze sidderende klamme bundel zenuwen ooit duizelingwekkend hoog boven het kolkende water van de rug op het dunne touw geraakte, waar hij zich met krampachtige vingers aan Blondin's heupen vastklampte tot deze zelf weer wat op krachten gekomen was, hoe hij daarna ooit weer op de schouders van Blondin klom, en tenslotte de veilige overkant bereikte, heeft hij zelf nooit begrepen- Jaren later brak hem nóg telkens het koude zweet uit, wanneer hij aan dit avontuur dacht Overigens begrijp ik niet hoe iemand de tijd vindt om dit soort stunts uit te denken, wanneer hij bij een der mooiste brokken woeste natuur staat, die de wereld kent. Hieraan doet zelfs de tech nicolor-verlichting van de „Falls" 's avonds in het lawaaierig drukke, dure toeristenseizoen niets af. Prinses Margriet enige dagen in ziekenhuis Prinses Margriet is voor enige dagen in het kinderziekenhuis in Utreoht, in verband met een onderzoek van de stof wisseling, ter observatie opgenomen. De Prins spreekt over zijn reizen Prins Bernhard zal op de zomerbijeen- komst van de vereniging Nederland in den Vreemde een lezing houden over zijn buitenlandse reizen. Dit werd Za terdag te Amsterdam meegedeeld op de winter bij eenkomst van de vereniging, waar het Tweede-Kamerlid dr J. A. H. J. S. Bruins Slot, hoofdredacteur van Trouw, een causerie hield over Straats burg en wat daarmee samenhangt. Te voren bezichtigde men onder leiding van de intendant jhr ir P. F. O. R. Sickinghe het Koninklijke Paleis op de Dam. Gedenkplaat voor de omge komen brandweerlieden Bij het Vlaardingse brandweercorps zijn legio bewijzen van deelneming bin nengekomen in verband met de ramp, waarbij vyf brandweerlieden het leven verloren. Ó.a. van minister Teulings nissaris Kesper. Vanmorgen zijn de slachtoffers in een gemeenschappelijke groeve ter aarde besteld. Van alle open bare gebouwen in Vlaardingen hingen de vlaggen halfstok. Besloten is een gedenkplaat te doen vervaardigen ter nagedachtenis vai gekomen mannen, welke plaat i: bandweerkazerne zal worden aange- Drieling in Rotterdam geboren In de nacht van Zaterdag op Zondag heeft in het ziekenhuis Eudokia te Rot terdam de 34-jarige mevrouw D. DordtBudding het leven geschonken in drie jongens. Moeder en drieling taken het uitstekend. Het echtpaar Van Dordt, dat iren zonder kinderen bleef, had gere kend op een tweeling en de vader, die 'n timmermanszaak aan de 's-Gravenweg Rotterdam heeft, had zelf twee prach tige ledikantjes getimmerd. Er moet dus i nog een derde bijkomen. Staking in IJmuidense vishal uitgesteld De wilde staking, die dreigde in IJmuidense vishal als gevolg van ontslag van vier reserve-visknechts, gistermorgen niet doorgegaan. De centrale bond voor transportarbeiders zal de kwestie Woensdag in een ledenvergade ring bespreken. Tot die datum heeft het „comité van actie" van oppositie afgezien. De bond van rundveefokverenigingen i de Rijnstreek hield de jaarvergadering, gecombineerd met de districtsvergadering het Ned. rundveestamboek in „Cen traal" te Alphen aan den Rijn. De bondsvergadering stond onder pre sidium van de heer H. Los te Bodegraven. Hij releveerde in zijn openingswoord de betrekkelijk goede bedrijfsuitkomsten. doch de zeer wisselvallige weerstanden hebben toch hoge opbrengsten geremd. Anderszins kunnen de op productie ge controleerde bedrijven de toets der critiek tegen de ongecontroleerde goed weerstaan vormt de melkcontróle voortdurend prikkel tot productieverhoging. De respectieve jaarverslagen, die door de secretaris-penningmeester, de heer Joh. de Jong te Alphen aan den Rijn, werden uitgebracht, ademden een frisse geest demonstreerden duidelykr dat er een gewekt verenigingsleven in de bond is. De stierenverkoopdag bleek goed ge slaagd. Er was voor ruim 8500 omgezet. De districtvergadering, die daarna werd gehouden, stond onder voorzitterschap de heer C. P. Roest uit Zoetermeer, bestuurslid van het N.R.S. Ir E. J. Alderkamp, hoofdinspecteur an het N.R.S., deed hierna mededelingen betreffende de werkzaamheden van hel stamboekwezen. Door de grote groei var het stamboek ziet het bestuur zich ge noodzaakt een nieuw hoofdbureau te 'en. Er zijn reeds stappen genomen, zodat het „stamboek" staks een waardig gebouw heeft voor het administreren x de gegevens van plm. 33.000 bedrijv De heer Alderkamp besprak tevens het gewijzigde keuringssysteem en zette uit een, dat dit een maatregel is, die., uit fok- technisch oogpunt bezien, toegejuicht mag Grote watersnood in West-Java Tienduizenden mensen dakloos West-Java is Zaterdag en Zondag ge teisterd door de ergste overstroming sinds de oorlog Door water en land verschuivingen zijn 25 mensen om leven gekomen en tienduizenden dak loos. Twee belangrijke spoorwegen zijn gestoord. In het Krawangse zijn 50.000 ;en dakloos en in Bandoeng spreekt van een kolossale tragedie. Laag gelegen wijken van Djakarta zijn over stroomd, doch 't kanalenstelsel function- neert goed en het grootste deel der stad droog De ramp is een gevolg van de buiten gewoon zware moessonregens. In verband met de gestadige ontbossing an men verwachten, dat dergelijke rampen voortdurend in kracht zullen Aanslag op planters Twee planters, de heren K. G Vogel en van Aren, werden gewond tijdens een aanslag op de suikeronder neming Wringgin Anom bij Sitoebondo; zij verkeren niet in levensgevaar. worden. Vervolgens gaf hij een beknopt erzicht van de ontwikkeling van het K.I.-wezen en constateerde hij, dat mo menteel 1520 pet van de Ned.- vee stapel kunstmatig wordt geïnsemineerd. Verhoeven, rij ksve e te elt c o nsul e n t Zuid-Holland, gaf nog een beschou wing over de gevaren, die te duchten zijn als de onzuivere teelt wordt toegepast, zowel langs natuurlijke als kunstmatige weg. Onzuivere teelt, dus vermenging zwartbont en zwartblaar, zal zeker teleurstellingen geven en dus de fokkerij terugbrengen. Hy besprak nog het aanwezige stierenmateriaal Rijnstreek en roemde de kwaliteit, zowel wat de productie als de exterieur-afstam- ming betreft. Meer veevoeder op eigen bedrij'f verbouwen De prijzen van voedergraan en str hebben op de kostprijs van melk weinig of geen invloed. Minister Mansholt de stijging van deze prijzen dan ook geen aanleiding om de garantieprijs voor melk te verhogen. Hij vindt het duurder worden van de voedergranen een prikkel de productie van veevoeder op het eigen bedrijf op te voeren en de veesta pel aan deze productie aan te passen, blijkt uit het antwoord op schriftelijke vragen van het communistische Tweede Kamerlid Borst. Nazaat Fianz Ferdinand Straks president van Oostenrijk Het Oostenrijkse blad, de Salzburg* Nachrichten" lanceert als candidaat voc het presidentschap van Oostenrijk, de hertog von Hohenberg, de oudste zoon wijlen aartshertog Franz Ferdinand Oostenrijk, uit diens morganatisch huwelijk. De hertog heeft tijdens de be zetting twee en een half jaar in Dachau doorgebracht. Na de bevrijding aanvaard de hij op verzoek van de Russische bezet tingsmacht het burgemeesterschap het dorp Artstetten in de Russische j Hij is in Wenen geboren in 1902 en trad in het huwelijk met gravin von Walburg- Wolfegg. Duitsers bieden Putten excuses aan Delegatie naar burgemeester De talloze protesten uit alle delen van het land tegen de onbeschaamde houding van Duitse douane-autoriteiten, die zon der enige noodzaak een groot gezel schap Puttenaren op weg naar graven in Duitsland aan de grens ophielden, zijn :onder resultaat gebleven, naar Trouw meldt. Hedenmiddag zal de Re- gierungsrat Schuchart uit Bünden in ge zelschap van een aantal douane-autori teiten zich naar Putten begeven om ten gemeentehuize de verontschuldigingen aan te bieden voor het gebeurde aan de grensovergang Rammelbeek-Frensdorfer- haar. Zoals men weet. werd de Puttense pel grimage door Duitse douane-ambtenaren De administrateur Timmermans de employé Luky van de onderneming Bendo Kerep in het Besoeklsche zijn hechtenis genomen, omdat men woning een handgranaat aantrof. KUNST EN LETTEREN Conilict ten einde Concertgebouworkest gaat weer spelen Ontslagen orkestleden be treuren hun houding De bemiddeling, verleend door de mi nister van O. K. en W. en het college van B. en W. in Amsterdam, bij het conflict tussen het bestuur van het Concertge bouw N.V. en een gedeelte van het Con certgebouworkest. heeft tot een bevredi gend resultaat geleid. Tot hun voldoening is de bemiddelaars gebleken, dat bij alle partijen de wens leeft om zo spoedig mo gelijk de onderbroken werkzaamheden te hervatten. De leden van het orkest, die op 28 Januari werden ontslagen, betuigen hun leedwezen, dat zij. onder grote span ningen. het podium hebben verlaten. Met begrip voor de spanningen, waarin de orkestleden hebben verkeerd, heeft de Raad van Bestuur van het Concertgebouw N.V. zich bereid verklaard het gegeven ontslag ongedaan te maken en de salaris sen over het tijdvak, waarin niet werd gespeeld, volledig uit te betalen. Het is de bemiddelaars bij hun besprekingen met de betrokkenen gebleken, dat de onder grond van het conflict is gelegen in de onbevredigende regeling der verhouding tussen Concertgebouw N.V. en orkest. Alle betrokkenen zijn het eens over de wenselijkheid, dat dit reeds aanhangige vraagstuk zo snel mogelijk tot oplossing moet worden gebracht Uiteraard zal de uitwerking hiervan, mede i.v.m. de finan ciële gevolgen, enige tijd vergen. Alle partijen betreuren met de bemiddelaars de ongeregeldheden, die by het optreden van de gastdirigent zyn voorgekomen, omdat daardoor het normale verloop van de concerten is belemmerd en is gehan- jdeld in strijd met de verhouding, gelijk I deze tussen een dirigent en een orkest behoort te zijn. De partijen spreken i.vjn. al het bovenstaande de hoop uit. dat t.z.t. Paul van Kempen de gelegenheid kan worden geboden een of meer con certen als gastdirigent te leiden. Drie gewonden Bus met 37 arbeiders kantelde 't water in Gistermorgen is bij Steenwijk een auto bus uit Borger met 37 werklieden voor de Noordoostpolder, bij het uitwijken voor een tegenligger, in de zachte berm ge komen. Het voertuig kantelde en kwam in het water terecht. Drie gewonden, H. Troff uit Belllng- wolde. H. v. d. Laan en H. Mulder uit Stadskanaal, werden in het Meppeler ziekenhuis opgenomen. De andere passa giers kwamen met de schrik vrij. Commissie van onderzoek gratie „zware gevallen" Minister Struyckens heeft een advies commissie ingesteld met betrekking beoordeling van gratiezaken betreffende politieke delinquenten, die tot levens an g of minstens tot 15 jaar zijn ver oordeeld. Voorzitter is Prof. mr B. V. A. ung te Groningen. Tot leden zijn be noemd: mr H. R. de Zaayer, proc.-gen. te Leeuwarden en mr J. B. J. Heijmeijer, eveneens te Leeuwarden, raadsheer in het Hof aldaar. dan drie uur opgehouden. Het i zoek van de burgemeester jhr W. F. Quarles va vlotte doorgang, we geerd. Daarbij heeft r Putten, Ufford, om een ■d volkomen gene- len zich van Duitse hun Zijde grievend uitgelaten tegenover de Puttense bevolking. Adenauer tot studenten: Ik begrijp niet waarom jullie lachen De Westduitse bondskanselier, dr Ade- «uer, heeft te Bonn nogmaals het stand punt van zyn regering uiteengezet. West- Duitsland wenst algehele gelijkheid met de Westelijke Geallieerden, zowel op mi litair als op politiek gebied. Ofschoon het Duitse volk voor honderd procent in het Westelijk kamp staat, die- de besluiten van een eventuele con ferentie der „Grote Vier" in overeenstem ming te zijn met de Duitse belangen. Vol gens Adenauer wil de Sowjet-Unie het niet op een oorlog aansturen met de Pact- landen, omdat zij uiteindelijk toch de liezende partij zal zijn. Naar aanleiding van de jongste militaire besprekingen op de conferentie van Brussel, legde hij ei de nadruk op, dat nog steeds geen onder handelingen zijn gevoerd tussen de fede rale regering en de Westelijke Geallieer den over de Duitse bijdrage aan de Wes terse defensie. Wel hebben „voorberei dende besprekingen" plaats gevonden, maar een concreet resultaat werd nog niet bereikt. Ook West-Duitsland. aldus Ade nauer, wenste krachtig mede te helpen in de opbouw van een verenigd Europa. De Duitse studenten, waarvoor Ade- luer sprak, lachten toen hy gewaagde an Duitse en Franse jongeren, die ge- zameniyk zouden oefenen In enigd Europese leger. „Ik begryp niet, aarom jullie lachen" zei Adenauer streng. „Tracht moedig idealen tot v kelykheid te maken." Toen werd er applaudisseerd Nederlandse kotter gezonken De Nederlandse kotter LeresCLN-6, die met mosselen op weg was naar Delf zijl. is Zondagmiddag bij het Duitse eiland Norderney aan de grond gelopen en gezonken. De bemanning kapitein Bradt en matroos Willem Gruin, werd door een Duitse boot gered. Russische onderzeeërs bij Nieuw-Guinea Naar wij vernemen zijn er de laatste tijd zowel in de omgeving der Molukken als bij Nieuw-Guinea Russische onderzee boten opgemerkt. Deze hebben personen land gezet, welke uitgerust v, met radiozenders en wapens. Naar zijn de door de T.N.I. naar de Mo lukken gezonden troepen sterk nistisch geïnfiltreerd, o.a. bevindt zich daar de communistische brigade Warouw. Deze troepen werden nog aangevuld zgn. „Nieuw-Guinea"-corpsen uit Suma tra. die ook uit „oud"-communisten be staan. Wat deze verschillende benden echter nodig hebben, is bekwame leiders, doch die worden reeds sinds tientallen jaren te Moskou opgeleid. Overigens herhaalt zich de geschiede- is. Voor de oorlog werden deze wateren geregeld afgewerkt door Japanse treilers, die met behoorlijke radiozender waren toegerust. Thans is het Rusland gelukt, dat opmarcheert naar de Nanyo (de In disch-Australische wateren). Nationalisatie Britse staalindustrie Donderdag zullen alle Britse ijzer- en staalfabrieken 92 stuks eigendom worden van de Britse staat, die alle aan delen overneemt door bemiddeling van de nieuwe British Iron and Steel Corpor ation, een staatsholdingcompany, welke op lange termijn prijzen, productie Toeristendeviezenboekje kwijt, dan geen nieuw Zoals men weet, zullen de in 1950 uit gereikte toeristendeviezenboekjes ook 1951 worden gebruikt Zo'n boekje behoeft dus niet te worden ingezonden, tenzij alle bladzijden mochten zijn ver bruikt Ia men het boekje van 1950 kwijt, dan krijgt men in 1951 geen nieuw er men dus geen toeristendeviezen be komen. Daarop wordt een uitzondering gemaakt voor hen die uiterlijk 24 Febr. zich persoonlijk wenden tot de Neder- landsche Bank .kantoor deviezenvergun ningen, afdeling reisverkeer. Damstraat 13, Amsterdam en daar hun paspoort overleggen. Zij zullen dan moeten tonen dat hun boekje inderdaad verlo- ;n is gegaan. Reclassering niet bevoordeeld door oplichterij De Prot. Christelijke Reclasserings- vereniging deelt mede, dat zij op geen enkele wijze geldelijk is bevoordeeld door de oplichterij, waaraan een van haar vroegere pupils, zekere K„ zich heeft schuldig gemaakt. Zoals men weet tracht te K. geld los te krijgen van verschei dene personen, zogenaamd voor de P. CR-V. Onder toezicht van een psychia ter had hij één keer meegewerkt aan kalender-actie van deze vereniging, waarbij hij het vertrouwen geenszins heeft geschonden. Bij deze actie werd hij nauwkeurig gecontroleerd. Toen K. zich het toezicht onttrok, heeft de P.C. R.V., de politie werd gewaarschuwd, daar nen onoirbare praktijken vreesde. Vaste premie voor nieuwe ouderdomswet Het wetsontwerp, dat de ouderdoms voorziening definitief zal regelen, nadert zijn voltooiing. Het voorstel wil alle Ne derlanders bij de voorziening betrekken. dan langs de weg van een vast premiebedrag per jaar. Dit verklaarde het Tweede Kamerlid Zegering Hadders (V.V.D.), burgemeester van Emmen, Za terdag te Leeuwarden voor het provin ciaal comité Friesland van de Bond Staatspensionnering. De heer Zegering Hadders, die als lid van een commissie bij deze kwestie is betrokken, had tegen een vast premiebedrag ernstig bezwaar, omdat de regering met de noodwet-Drees heeft bewezen, dat zij de ouderdomsvoor ziening ziet als een taak voor het rijk Er moet een heffing naar draagkracht komen. Dan kunnen niet alleen de mid denstanders ook beter meedoen, maar zal de opbrengst ook voor het rijk gunstiger zijn, aldus de heer Zegering Hadders. Enkele levensmiddelen toch in blik? Zoals men weet was het met ingang v_. Zaterdag jl verboden levensmiddelen voor binnenlands verbruik in blik te ver pakken. Daarvan kan echter ontheffing worden verleend door de bedrijfschappen en hoofdbedrijfschappen onder goedkeu ring van de directeur-generaal der voed selvoorziening. Deze dispensatie is reeds gegeven voor anti-vriesmiddelen in 5- liter-blikken, voor drukinkten, insecten- bestrijdingsmiddelen, minerale oliën vetten in blikken van vijf liter, vloeibare •rven, lakken en vernissen in blikken in 1 kg en voor witte was. Men beraadt zich in de conservenindus- trie nog over de mogelijkheid van andere verpakking. Glas is er in ieder geval lang niet voldoende. De Rotterdamse politie heeft Zater dagmiddag aan de schooljeugd een op voedende les gegeven over de baldadig heden, die ze de afgelopen week bedre- hadden. De wet komt de huisvrouw te hulp Het lezen van wetten is nu niet be paald een aanlokkelijke bezigheid, maar het kan de moeite waard zyn. Niet alleen omdat „iedere Nederlander wordt geacht de wet te kennen" (in grote lijnen n wij ook wel, wat onze plichten en rechten zijn), maar ook doordat kennis van bepaalde wetten ons van nut kan zijn in ons dagelijks werk. Van hoeveel belang zijn bijv. niet de Warenwet en de Vleeskeuringswet voor een. huisvrouw en daarmede voor het gehele gezin! De huisvrouw kan immers nog zo nauwlettend de kwaliteit van de waren die zij koopt onderzoeken, door bekijken, betasten en eraan ruiken, zij kan niet nagaan of de melk voldoende vet bevat, of er schadelijke stoffen in de worst voorkomen, of de margarine wer kelijk gevitamineerd is. enz. Daarom heeft zij een onschatbare steun aan de bepalingen van deze wetten, op welker naleving de Keuringsdienst van Waren toezicht Uitoefent. Nu ontheft dit toezicht van overheids wege op de vervaardiging en samenstel ling van eet- en drinkwaren de huis vrouw niet van alle zorg en oplettend heid bij het doen van haar inkopen. Waren kunnen bedorven zijn na te lang in winkels of opslagplaatsen te hebben gelegen, niet alle artikelen zijn stuk voor stuk gecontroleerd (veel knoeierij of achteloosheid wordt alleen door her nemen van steekproeven voorkomen) en tenslotte dient de huisvrouw bekend te zijn met de verschillende verplichte aan duidingen op de verpakking van bepaal de waren om te kunnen beoordelen „welk vlees zij in de kuip heeft". Dat is practische wetskennis voor de huis vrouw! Als voorbeeld van dit laatste willen wy u eens wijaen op de benamingen waar mee volgens het Jam- en Limonadebe- sluit verschillende kwaliteiten van jam e.d. aangeduid moeten worden. De omschrijvingen „vruchtenjam", „vruchten-marmelade" of „jam" of .mar melade" zonder meer mogen alleen ge bruikt worden voor jam gemaakt van vruchten en suiker. Wanneer een deel van de suiker is vervangen door zet- meelstroop (glucose) dan moet op de verpakking vermeld worden „huishoud- jam" of „huishoudgeld". Huishoudjam, die veelal van een mengsel van vruchten vervaardigd is, mag ook niet „prima", .edel" enz. ge noemd worden. Een soortgelijk verschil bestaat tussen „puddingsaus", waarin behalve suiker en vruchtensap ook glucose en een bind middel voor mogen komen en „vruch tensaus", die alleen vruchten (sap) en suiker bevat Bij de limonades onder scheidt men „vruchtenlimonade(siroop)" van vruchten en suiker gemaakt, en „limonade'siroop)", die naast deze twee bestanddelen ook essence en glucose mag bevatten. Zo zijn er ook verschillen tus sen stroop (bereid van zuivere riet- of bietsuiker), huishoudstroop (waaraan glucosestroop is toegevoegd) en keuken stroop (dat voor een groter deel uit glu»- cose bestaat). Ook in „huishoud- chocoladepasta" is glucosestroop ver werkt. Betekent dit nu, dat al deze goed kopere „huishoudkwaliteiten" eigen lijk minderwaardige artikelen zijn? Dat is zeker niet het geval! Limonade, pud dingsaus, jam en andere zoete brood beleggingen hebben meer waarde als genot-, dan als voedingsmiddel. Of zij nu van vruchten en suiker of uit andere grondstoffen gemaakt zijn: beschermen de waarde voor de gezondheid hebben deze artikelen niet (de vitamines uit de vruchten zijn door het lange inkoken practisch vernietigd). Daarbij bevatten ook de goedkopere waren geen enkel schadelijk bestanddeel. Wie dus de „hui shoud k waliteiten" smakelijk vindt (zij zyn vaak heel sma kelijk) kan zich zonder schade de duur dere artikelen ontzeggen. Nog goedkoper is men over het alge meen uit, wanneer men jam. e.d. zelf maakt in de goedkope vruchtentyd of van fruit uit eigen tuin. Puddingsaus kan men zelf voordeliger bereiden van vruchtensap met suiker of van aange lengde limonadesiroop of verdunde jam met een bindmiddel. Een volgende keer hopen wij nog an dere voorbeelden te geven. Japan wordt een baken in de Stille Oceaan! De Amerikaanse diplomatie is door schade en schande wijs geworden. Sinds de beëindiging .van de wereldoorlog, bleken Moskou en Peking meer dan eens Washington een zet voor te zijnDes te valt het toe te juichen, dat n Chinese overrompelings-politiek Azië, speciaal geldende voor Korea, het State Department thans inzake Japan het initiatief in handen genomen heeft. De, door Foster Dulles te Tokio bereikte, resultaten hebben de betekenis van de formatie van een bolwerk tegenover de communistische Chinese penitratie en infiltratie. In afwachting van het tol stand komen van een vredesverdrag mei Japan, is thans een voorlopige defeii- sieve overeenkomst vastgelegd. Japan zal zelf tot zijn verdediging moeten bijdra gen, naarmate het „economisch herstel' daartoe de gelegenheid biedt. Door de wereldoorlog heeft het Japan se rijk enorme verliezen geleden, de nationale economie is nog op lange niet hersteld en der- T Verklaarde zwakte rijk een stoot uitzicht van communistisch halt wordt toe- j China of - Rood-China, gesteund door Rusland, onmogelijk kunnen staan. Vandaar, dat een defensieve eenkomst tussen Japan en Amerika, waarbij wederkerig garanties worden verleend, van het hoogste belang is. Zulks kan de sanering gaan betekenen van een verziekte, ongezonde machts verhouding in het Verre Oosten. Een, door Amerikaanse steun, versterkt Japan zal voorkomen, dat het Chinese despo tisme zijn klauw verder kan uitstrekken en de toegangswegen, in maritieme zin, voor Amerika minder bedreigd worden. Het ligt voor de hand, dat een defen- expansie zal vaststellen. De genaastesief verdrag, zodra het een definitieve maatschappijen blijven bestaan onder I vorm heeft verkregen, zal moeten eigen directie. De eigenaars ontvangen zien in het stationneren van Ameri- door de regering gegarandeerde aandelen kaanse troepen en militaire installaties, g^jmaatschappij De koop zal in of bij japan. Wy hebben hier 400 millioen pond sterling kosten nieuwe maatschappij zal een leningsbe voegdheid van 350 millioen pond ster ling krijgen. Thans zijn de Bank van Engeland, de kolenmijnen, de spoor wegen. gas en electriciteit en luchtlijnen, mitsgaders telegraaf en telefoon genatio naliseerd. Vele kleine fabrieken vallen niet onder het plan, doch zij omvatten slechts 10 procent van de productie. ken, aldus de „New York H T r i b u n e", met een uitkristallisatie van de Amerikaanse politiek in het Verre Oosten. Japan zal zijn teit herkrijgen, maar wordt niet overgelaten aan de bedreigingen vi communisme De toegezegde of gehand haafde militaire bases in en rond Japan, zullen er een waarborg voor zijn, dat hier aan de aggressie e geroepen. Foster Dulles heeft uitstekend werk verricht, maar hij zal moeten rekening houden met het feit, dat het niet slechts de zijde van Moskou en Peking, ook van een Brits dominion als Australië, critiek niet zal uitblijven. Im mers ook de nauwe banden tussen Ame rika en Japan impliceren mede een var- hoogde Japanse economische „weerbaar heid" en van ouds her heeft Australië daarin concurrentie gezien. Zoals wij elders in dit nummer reeds hebben vermeld, werd door een enorme arbeidersmassa te Kanton tegen de be wapening van Japan geprotesteerd. In de „voorlopige overeenkomst" worden de bases niet met name genoemd. Japan heeft echter altijd op het standpunt ge staan, de z.g. Koerilen, de Rioekioe en de Boningroep terug te wensen. De Koe rilen zijn bezet door de Russen, terwijl de Rioekioe- en de Bonineilanden deel uitmaken van het Amerikaanse defensie apparaat in het Verre Oosten. Voorshands blijven wy in het duister. De nu de verdere gang van zaken zal zyn. Immers voor een vredesverdrag met Japan, is ook Russische deelname ge wenst en als ook China daarbij een stem in het kapittel moet hebben, gaat het om. welk China bedoeld is. Wordt thans n Japans vredesverdrag bekokstoofd, met uitsluiting van het onwillige Rus land? Wy herinneren eraan, dat ongeveer eind December het State Department aan de Sowjet-Unie een nota inzake Japan overhandigde, waarin de puntjes op de i waren gezet. Het zou ons dan ook geens zins verwonderen, als de Russen nu gin gen insinueren, dat het getroffen mili tair-defensief accoord tussen Amerika en Japan voornamelijk ten doel heeft nieuwe aggressie te gaan bedryven op Korea en verder in communistisch China. Zeer zeker is het een feit, dat een even tueel afzonderlijk vredesverdrag tussen Amerika en Japan het gevaar van nieu we oorlogsmogelijkheden in zich sluit. Na West-Duitsiand, herkrijgt nu ook Japan spoedig, zoveel mogelijk, zyn sou- vereiniteit. Zodra Foster Dulles met de overige leden der missie te Washington is teruggekeerd, zal aan een ontwerp- vredesverdrag vastere contouren worden gegeven, waarna het aan de andere bondgenoten ter goedkeuring dient te worden voorgelegd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3