OPSPORING 2 uitermate belangrijke en interessante artikelen-series Leerling-Verpleegsters B ZOEKTU PLAAT5 EEN KOERIER 'T 15 DÈ MANIER. EEN WINKELMEISJE GLAS LOOD gebrandschilderd <5 LAS rülAS-y Gebr.Skdloürt RESTAURATIE LEIDEN VRAAGT VRMBL'JYCNO V ONTWERP NARMSTRAAI 3 TEL EN VAN Alweer gelukI moeten leiden tot de amreelaitie van de sultan cn aiju rovers. En nu heeft de kapitein alweer geluk, want de commissaris kan hem vertellen, dat er zojuist In de haven een schip voor •raker ia gegaan. Aangezien de oommie- aaris ook mot van treuzelen houdt, pakt hij meteen de telefoon van de haak en Apreekt eventjes met da havenpolitie. (Studio Scherp) Jawel, het schip moet goiuw klaarge maakt worden, zodat het in een omme zientje kan uitvaren, Is dat afgesproken? Mooi zo! ..Dan zullen we tvu je mannen maar uit de wachtkamer gaan halen en dan er vandoor'*, zegt de commissaris tevre den. (Wordt vervolgd). ZONDAGSBLAD 10 rgBHUARI 1951 SANATORIUM WEIZIGT. DORDRECHT vraagt voor spoedige indiensttreding EEN VERPLEEGSTER (Diploma A) en ENIGE LEERLING-VERPLEEGSTERS Condities volgens rijksregeling. Intern. Erkende op leiding voor het 2e leerjaar. Uitvoerige schriftelijke sollicitaties worden ingewacht bij de Adj.-Directrice van het sanatorium, Krispijnseweg 4, Dordrecht „HULP EN HEIL" - LEIDSCHENDAM Bij bovengenoemde zeer gunstig gelegen Ned. Herv. Inj richting voor zenuw- en geesteszieken kan zo spoedig .mogelijk geplaatst worden: I a. Leerling-verplegend Personeel (VrI.) b. Afdelingshulp, voor één der paviljoens (Versorging linnenkamer, vrl.) Sollicitaties met opgaaf van adressen voor het inwinnen van inlichtingen te richten aan de Geneesheer-Directeur. Veurse Straatweg, Leidschendam. Voor eerste aanschaf van dienstkleding zorgt de Inrichting of verleent daartoe haar bemiddeling. om opgeleid te worden voor het Rijk9diploma Zieken ver» plcging B. Aanvangssalaris ong. f 600 per jaar. Dit salaris kan na het behalen van het diploma stijgen tot f2142.—v Alles met volledige huisvesting, geneeskundige behande ling en dienstkleding. Drie weken vacantie. Diploma's geen vereiste. Zij, de de leeftijd van 18 jaar hebben be reikt of binnenkort hopen te bereiken, kunnen solliciteren of nadere inlichtingen aanvragen bij de GENEESHEER- DIRECTEUR. Wat verandert er in de Ned. Herv. Kerk door de Nieuwe Kerkorde door Dr H. J. HONDERS Ned. Herv. predikant te Wassenaar In de in ons blad regelmatig verschijnende rubriek „Men Schrijft ons van Heivormde zijde" schreef Dr Honders (Voorzitter van de Centrale Commissie van Rapport bij de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk) een viertal artikelen. Dr Honders was zo vriendelijk die enigzins om te werken en van practische wenken te voorzien. Wij hebben er een handige brochure van gemaakt, waar- In alle linkerpagina's blanco gelaten zijn om het maken van aantekeningen te vergemakkelijken. Deze brochure is onmisbaar in ieder meelevend Her- De prijs bedraagt slechts 0.25 per exemplaar. Gratis toezending volgt na ontvangst van het verschul digde bedrag, terwijl men natuurlijk ook aan ons bureau exemplaren kan halen. „DE SPIEGEL brengt weer twee bijzondere artikelenreeksen, d ieders belangstelling zullen hebben! DE SPIEGEL. Wageningen - Ik ge< O mm mij hierbij op als abonné op bet weel Mw blad „De Spiegel" voor minstens ee volle jaargang en zo tot wederopzep <iDg tegen de abonnenieatsprffc van f. 4.20 per kwartai' MAM STRAAT Pt AATS van meer dan 23.000 vermiste oorlogsvliegers STILLE MAAR TAAIE STRIJD ACHTER DE SCHERMEN stond onder leiding van E. Fellowes Haw kins, tot voor kort luitenant-kolonel der artillerie, toen group-captain van de R A.F. De bijna zestigjarige officier be gon zijn taak met een lijst met tiendui zenden vermisten en vijf assistenten, dia ieder een afdeling commandeerden. Zo ving een actie aan. die haar gelijke niet kent en werd de respect afdwingen de geschiedenis geschreven van de R.A.F.- opsporingsdiensl, de Missing Rcsearoh Enquiry Service (M.R.E.S.), die lichamen opgroef en onderzocht, die lijken op spoorde en krijgsgevangen Duitsers ver hoorde. die vijandelijke archieven door worstelde op zoek naar gegevens en laiv- ge gesprekken voerde met de burgera der eertijds bezette gebieden. De actie werd in alle stilte gevoerd en spoedig werden achter de gevels van Seville Street no. 2 kaarten van vermisten uit de bakken gehaald en nabestaanden in gelicht over het graf van hem, die „ver mist en vermoedelijk gedood" was. Het was een strijd, die achter de schermen werd gevoerd, maar die even spannend was als een verbeten veldslag of een verwoed luchtgevecht, waardoor eerst enkele tientallen en later duizenden na bestaanden van hun martelende onzeker heid werden verlost. Ruim 200 aldelingen Na „V.E.-day", toen de laatste schoten op het Europese slagveld waren ver klonken, omvatte de dienst van Fello wes Hawkins meer dan tweehonderd afdelingen, elk gecommandeerd door een deskundig opsporingsofficier en ver spreid over alle hiervoor in aanmerking komende gebieden van Europa. Het Nederlandse hoofdkwartier bevond zich aan de Badhuisweg te Scheveningen en stond enige tijd onder leiding van de beroemde Australische oorlogsvlieger Leagh Murray. Generaal Fellowes Haw kins bleef de eenvoudige, eerbiedwaar dige, we zouden bijna zeggen „vader lijke" commandant, die zijn moeilijke taak beschouwde als zijn roeping en diep dankbaar was voor ieder opgehel derd geval Was het wonder, dat zijn mannen met hem dweepten? Hij behan delde hen niet alleen als medewerker* maar als vrienden. We herinneren ons zijn bezoek, voorjaar 1940. We toonden hem een aantal foto's van boven Neder land neergeschoten vLiegers en toen hij ze gezien had, vroeg hij of zijn chauf feur. een korporaal, die in. de auto was achtergebleven, ze ook mocht zien. De generaal riep de korporaal en zei tot hem: „Kijk John, die zullen Jou ook interesseren!" Buieaucratius als medewerker Glimlachend verleide hij ons over zijn belangrijkste inlichtingenbron. U moet weten dat gedurende de oorlogsjaren do R A F. een „stamboek" aanlegde van al lo vliegtuigen. In deze uitvoerige boek- drachten I delen droegen werden geboekt. Werd een onderdeel door een ander vervangen, dan word een aantekening van liet nieuwe nummer gemaakt. „Deze administratie", zei da generaal, ..word beschouwd als een der grootste overwinningen van Sint Bu- noaucratius, maar Laat ze dan bureau cratisch zijn, zonder deze gegevens van onschatbare waaide, zouden duizenden gevallen nimmer door mijn mannen kunnen zyn uitgezocht". Want wat ge beurde? Ergens werd, tussen verwron gen en geblakerde vliegtuigresten een plaatje i van het vliegtuig en zijn bemanning de sleutel voimdu voor de vokgendo werkzaamheden. Door het nummer van dit plaatje 'en de nummers woivn voor elk vliegtuig verschillend) kon Londen wrtellen welk vliegtuig het wa« met type-aanduiding en nummers, na men, rangen en dlenatnummcns van de bemanning, tijdstip van vertrek, dool van de aanval, de laatste melding, dlis werd ontvangen, alvorens werd aange nomen dat het toestel vermist word era andera b ij zo nd er heden, die onmirt>aur (Zie vervolg op pag. 4» Met stille trom..~ Dan komt een kleine auto Seville Street inrijden. Het is een eenvoudig wagentje van Duitse makelij. Op de achterzijde is het kenteken van de R.A.F, geschilderd, de rood-wit-blauwe cirkel. Daarboven staat:. Commander MRES- Europe Met knarsende remmen stopt het voor het gebouw van het ministerie. De militaire chauffeur opent het portier en een rijzige figuur, mei grijs, golvend haar en gekleed in het uniform van generaal der luchtmacht, stapt uit. Voor bijgangers Zien hoe tientallen erelinten op zijn borst schitteren. Dan neemt hij zijn tas en treedt het gebouw binnen. Generaal E Fellowes Hawkins, oomman- dont van de opsporingsdienst der R.A.F, gaat zijn Laatste rapport uitbrengen. Er staat geen erewacht aangetreden, die het geweer presenteert; er is geen muziek corps. dat hem met schetterende fanfa res en dreunende drums huLde brengt. Slechts de motregen valt en druipt van de statige gevels van Seville Street. Maar de generaal is tevreden, omdat hij weet hoe tienduizenden vaders en moe ders en vrouwen en kinderen in Enge land en Ierland. Schotland en Nieuw- Zeclund. Zuidr-Afrika en Australië, Cana da, India. Polen, Frankrijk, ja in alle Landen waarvan jonge mannen sneuvel den in dienst van d._> R.A.F, hem darvk- buar zijn. omdat hij hen verloste uit die niet te dragen onzekerheid over het lot van hen, die zij zo node moeten missem Een soldaat opent de dubbele deur van de stafkamer en stram salueert de oude generaal zijn chefs en meldt dankbaar, dat de opdracht is uitgevoerd. Hopeloze taak Veel en Lang zijn de conferenties ge weest, die in het begin van de oorlog zijn gevoerd over het probleem van do vermisten van de luchtmacht. Juist by de luchtmacht was het probleem zo in gewikkeld en waren de moeilijkheden zo groot en zo veel. Dagelijks kwamen de berichten van vermissingen binnen, dage lijks werd het kaartenarchief groter, on- dank« hen, wier kaart kon worden ge licht, omdat bericht was ontvangen dat zij krijgsgevangen waren gemaakt en dut dus van de lijst der vermisten konden worden afgevoerd. Men omzeilde de problemen niet en hoe meer men ze besprak, hoe meer men tot de overtuiging kwam dat ze bijna niet op te lossen waren. Lezer, denkt u Zich even in hoe het toeging bij zo'a luchtaanval, uitgevoerd door honderden, misschien wel door meer dan duizend vliegtuigen. Waar kwamen de toestellen, die niet terugkeerden, neer? De moge lijkheden waren legio Ten eerste na tuurlijk Langs de vastgestelde vliegroute, maar er werden aanvallen gedaan door vijandelijke jachtvliegtuigen, ten gevolge waarvan soms een groep of afzonderlijke vliegtuigen hun koers moesten wijzigen en langs een omweg het doel bereikten; aangeschoten machines trachtten todh thuis te komen en stortten in zee of pro beerden naar neutraal gebied te vliegen om daar geïnterneerd te worden, waarbij ze soms honderden mijlen van de vlieg route afweken. Er waren er, die in de lucht explodeerden of op de grond met bemanning en al in niet te herkennen onderdelen te pletter sloegen. Veelal waren van beschadigde toestellen do in strumenten vernield Plaatsbepalingen konden niet meer worden verricht en zo dit wel het geval was dan haperde de radio-installatie en kon de laatste posi tie niet worden doorgegeven. Dit slechts een greep, muar 't geeft u een klein denkbeeld van de chaos, die ver bonden was aan de tienduizenden kaar- ten in het gabouw Seville Street no. 2. De actie begint Londen realiseerde zich dit en trof de maatregelen, waardoor het mogdljjk was. dat bij de bevrijding van de bezette ge bieden en de verovering van Duitsland de oprukkende legers op de voet wer den gevolgd door de opsporings-officie- ren van de R.A.F. Kort na de bevrijding van Parijs werd op 1 November 1944 het eerste hoofdkwartier op het vasteland van Europa in deze stad geopend. Het HET is een van die echte najaars dagen. waaraan October zo rijk kan zijn. Een naargeestige motregen miezert neer uut de leigrauwe hemel, die zich Laag over Londen koepelt. Het glim mend niatle asfalt van Seville Street weerspiegelt het verkeer cn het water druipt van de vele dienstauto's, die ge parkeerd staan voor no. 2, het grote, statige gebouw op de hoek, waarin een van de vele bureaux van liet Britse Mi nisterie voor de luchtmacht is onderge- bracht. Een van de bureaux, want Seville Street no. 2 herbergt slechts een klein gedeelte van het machtige apparaat, dat in de donkere oorlogsjaren de grote tvloten uitzond op hun gevaarvolle ten naar vijandelijk gebied. Maar méér dan welke andere afdeling ook spreekt dit gebouw tot de families van hen. die behoren tot het vliegend perso neel van de R.A.F.. omdat hier. achter de nu druipende muren, de administra tie en de archieven berusten van de Casualty Branch, de boekhouding met gegevens van hen. die in hun vliegtuig stapten en vertrokken om niet weer te rug te keren. DagelykB arriveerden de koeriers en gaven hun verzegelde enveloppen af met de nomen van hen, die gisteren en van nacht gingen en wegbleven. Iedere dag werden hier de berichten verzonden tiaar alle streken van de wereld, waar vrije mensen zich eens meldden om in dienst van de R.A.F. ook hun bijdrage te leveren in de grote, totale oorlog tussen goed en kwaad. En waar de aangetekende enveloppen werden af gegeven of de telegramformulieren door bevende van ge re werden opengescheurd, kwam de rouw binnen „Miasuig. pre sumably killed" Vermist, vermoede lijk gedood. Daar kromp het hart van een vader en moeder ineen om hun zoon, daan- kwaim het leed bij een jonge vrouw om haar man, daar huilden kinderen om hun vader, daar zag een meisje haar idealen voor straks, na de oorlog, wreed Stukgetrapt. Maar met die rouw sloop ook de glui- onzekerheid binnen. Presumably vermoedelijk gedood. Hy was nog niet zokor dood, hij kon nog terug koren.... misschien.... misschien. Zou hij terugkomen? Of toch niet? Zou hij begraven zijn? Waai? Zou hij veel ge leden hebben?.... Zou hij.. Zou hij..? En mot die dag werd de onzekerheid erger, om na het eind van de oorlog het tergende, ondragelijke hoogtepunt to bereiken. En dagelijks breidde de administratie achter de muren van Seville Street no. 2 zioh uit. In lange rijen groepten de tal loze dossiers zich langs «le wanden der girote aaien. Steeds werden er kaarten bijgolikt, de ene dag tientallen, dan weer honderden. En iedere kaart met namen en n'ununcTB, elk rapport mei koele, zakelijke gegevens betekende een van de vele tienduizenden jongens, waarvan men alleen nog wist wanneer en waar heen zij met hun vliegtuig woron vee»- trokken. ,M

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 9