J Bij beperking van het levenspeil moet „massa" buiten schot blijven NIEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 10 FEBRUARI 1951 Vier resoluties P.v.d.A.-congres In geen geval ombuiging van de huidige sociale politiek (Van een onzer verslaggevers) HET CONGRES van de Partij van de Arbeid heeft gistermiddag vier ont werp-resoluties besproken, welke resp. betrekking hebben op de eco nomische, sociale, en buitenlandse politiek en de militaire verdediging. Zij werden uitvoerig toegelicht door de Kamerleden Nederhorst, Suurhoff, Ruygers en Vorrihk. Inzake de economische politiek wordt uitgesproken, dat het evenwicht tussen de productie enerzijds en de om vang van verbruik en investeringen anderzijds maatregelen nodig zijn tot op voering van de arbeidsproductiviteit tot beperking van de investeringen en van het verbruik, intering van monetaire reserves, opneming van buitenlandse le ningen dan wel aandelen wh whwhkvvw ningen dan wel aantrekking van buiten landse deelnemingen. In zijn toelichting nodig door ingrijpen Een addertje onder het gras! ryE MENSHEID raakt vertrouwd met een toestand van internationale span ning. Noch het wapengeweld op Korea noch het diplomatieke gemanoeuvreer te Lake Success, heeft een vermindering van die spanning teweeggebracht. De Ver. Naties hebben voor het forum der wereld communistisch China gebrand merkt als aggressor, terwijl de Ver. Staten werden gerehabiliteerd, want de Russische beschuldiging werd afgewezen. Met de commissie van „goede diensten" vlot het niet en de wereld houdt even de adem in, zich bezorgd afvragende, wat er nu verder gaat gebeuren. Voor zover de situatie te overzien valt. zal voorlopig de „koude oorlog" in verhevigde mate worden voortgezet. Alle landen, onder gebracht in de verbanden van „West" of „Oost" werken op koortsachtige wijze aan het opvoeren der bewapening. Op de achtergrond van dit alles staat het probleem of een wereldoorlog vermeden kan worden. Het gevaar bestaat, dat aan de internationale spanning slaafd" raakt en tot de sombere visie neigt, dat de toestand zelfs niet normaal kan worden. Welke zijn de zaken van de dreigende breuk? Als een dier oorzaken heeft de Amerik. min. van Buit. Zaken, Dean Aoheson, deze week gewezen op de geweldige legers, die Rusland en zijn satelliet staten op de been houden. Met ontwaar diging hij het Russische argument van de hand, dat de her- West-Duitsland de "GLOBE .SNIPPERS 't Verklaarde J uitzicht V__ worden voorkomen en sprak hij de wenselijkheid uit van de benoeming staatssecretaris aan het departement Alg. Zaken, ter behartiging productie-aangelegenheden. In de resolutie ten aanzien 1 ïciale politiek worden noggl wat ensen naar voren gebracht, waarbij „de bescherming van de massa" op de voor grond treedt. Mocht een beperking vai het levenspeil onafwendbaar zijn, dal_ dient die massa buiten schot te blijven. Ombuiging van de huidige sociale poli tiek mag in geen geval plaats hebben. Het Congres spreekt in de resolutie 'er de buitenlandse politiek zijn voldoening uit over alle pogingen, die worden aangewend om te komen tot grotere eenheid en samenwerking Europa, al wordt een grotere mate ..planning" en ordening onmisbaar ge acht, waarbij parlement en vakbeweging dienen te worden ingeschakeld. Boven-nationacl De heer Vorrink zeide met betrekking tot de militaire verdediging, dat er geen doekjes om moeten worden gewon den. Er kan geen sprake meer zijn van nationale weermacht, of van een nationale verdediging, doch Nederland dient de verplichtingen binnen het kader van het Noord-Atlantisch Pact te aan vaarden, en hieruit vloeit onvermijdelijk verhoogde militaire krachtsinspan ning voort. In de resolutie wordt uitge sproken, dat een gezamenlijk defensie budget van de samenwerkende landen noodzakelijk is, alsmede onderschikking van de militaire apparatuur in de ruim ste zin aan bovennationale commando's en organen. De lpngzame aanpassing op dit gebied vervult de P. v. d. A. met zorg. De partij is voor een 2-jarig dienst plicht en voor een zo spoedig mogelijke opbouw van een parate macht voo verdediging van West-Europa, met redelijke Nederlandse bijdrage op n tiem gebied. De heer Vorrink toonde zich enigszins geprikkeld door de agita tie en de propaganda, die volgens hem in zekere kringen aan de dag wordt ge legd, en die, met een beroep op het ver leden, pleit voor opvoering van onzt maritieme bijdrage. Hierbij wordt, aldus de heer Vorrink, geen rekening gehou den met onze bijdrage in de Atlantische verdediging. De zwaarste lasten Parijse autoriteiten proberen beslag te leggen op elk flesje shampo. dat zij kunnen vinden. Gebleken is nl., dat en kele flesjes, met een bepaald soort Fran- shampo. onverdunde tetrachloorkooi- stof bevatten, een zwaar vergift. De po litie, aldus Ass. Press, liet de shampo alyseren. nadat een 40-jarige serveuse, i gebruik van het haarwasmiddel was overleden. De Britse min. van Han del verklaarde, dat Engeland voor einde 1951 ca- 100.000 ton krantenpapier uit Canada zal invoeren. Volgens hem dient het krantenpapier-probleem onverwijld op internationale basis te worden opge lost- Aan de Britse vertegenwoordigers te Washington werd instructie gegeven het Franse verzoek te steunen voor de oprichting van en internationaal or gaan. ter gelijke verdeling van kranten papier -iz Generaal André Chevillon werd benoemd tot Frans vertegenwoor diger bij het hoofdkwartier van Gene raal Eisenhower. In het district Kam- roep in Assam (benoorden Birma) zijn 375 personen gearresteerd, verdacht van communistische gezindheid. Voorraden ammunitie en geweren werden in be slag genomen. Pakistan en de Ver- Staten hebben een overeenkomst gete kend. krachtens welke Pakistan tech nische hulp zal ontvangen ter waarde van 600 000 dollars. Monty" zal be gin Maart naar Egypte gaan om een her- denkingsraam te onthullen in de ka thedraal van Cairo. Dit raam is daar aangebracht, ter nagedachtenis aai leden van Britse 8ste leger, die i Alamein gevallen zijn. Hij zal ook ko ning Faroek en bezoek brengen. In de afgelopen week zijn in Engeland 169 personen overleden aan influenza, aardoor het totaal cijfer in deze win ter tot 11000 slachtoffers gestegen ls. Te Antwerpen zijn 4000 man gemen- tepersoneel, onder wie onderwijzers, postbeambten, reinigingspersoneel en doodgravers voornemens op 11 Maart een 24 uur staking te beginnen. In Zuid-West Afrika zijn, sedert het einde oorlog, weer de eerste Dui scholen geopend- -tr In het gebouw, waar de regeringsbureaux van de staat Michigan zijn gevestigd, brak een stige brand uit. waarvan de schade op minstens vier millioen dollars geraamd wordt De 44-jarige beroemde film ster Greta Garbo, van geboorte eer Zweedse, is gisteren Amerikaans staats burgeres geworden. bewapening Het tweede front in West-Europ'a, al dus deze resolutie, n.l. het sociaal-ocono- mische front, is echter van evengroot belang als het militaire front. „Geen maatregel zal achterwege mogen blijver om de productieve kracht tot aanmerke- dit gezegde, dat het be- h0°Et '5 voeren- Een lacheiijke doodt,'geldt blijkbaar niet voor HrbidSelifte doorvoering moet worden ïe toi» dfe'to hun jonigste nota de de herbewapening van West-Duitsland als f'« ".l", daad van aggressie hadden be- Nieuw bergingsvaartuig voor de Marine Dezer da^n is in dienst gesteld Hr Ms Hercules, een bergingsvaartuig van 600 ton, dat in 1943 voor de Duitse marine in Rendsburg (Did.) is gebouwd en Atlas werd gedoopt. Bij de capitulatie viel het in Britse handen. In Maart 1950 werd het schip verkocht aan het Amsterdamse scheepvaartbedrijf Walcheren, dat het na volledige revisie weer aan de Ko ninklijke Marine verkocht In luni verrekening van te hoog schoolgeld? De ouders van alle leerlingen der middelbare scholen betalen op hert ogen blik teveel schoolgeld. De oorzaak is. de schoolgeldverlaging, die reeds in December door de Kamers is aange- n en met ingang van de lopende s zou gelden, nog steeds niet wordt doorgevoerd. Men wacht op een Kon. Besluit, dat op het ministerie van Finan- wordt opgesteld. Het ministerie hoopt nu te kunnen bereiken, dat het teveel betaalde tegelijk met het op 15 Juni vervallende schoolgeld voor hel vierde kwartaal van de cursus verrekend kan worden. tAdvt SPIERPIJN, SPIT... ral.Deweldadlgei inde Thermogène &/ERM0GÉNE te doen aan de sociale voorzieningen ten behoeve van de minst draagkrachtigen' Maar de P. v. d. A. wens een construc tieve bijdrage te leveren aan de opbouw van het leger, zo zeide de partijvoorzit ter. stempeld. De Russen zijn zonderlinge gastheren, want de uitnodiging voor een politieke „Vier-Mogendheden-maaltijd" doen zij vergezeld gaan van een scheldpartij. Tegelijkertijd lieten zij de Tsjechoslo- waakse „filiaalhouders" van het Kremlin, aan de Westelijke bezettingsmogendheden drie nota's overhandigen. Hierin werd vastgesteld, dat nazi-groepen, geleid door voormalige aanhangers van Hitier en „Adenauers revanche-regering", gebruikt worden als instrumenten voor de aggres- söeve doeleinden der Westelijke mogend heden. Tsjechoslowakije, zo werd in de nota's gezegd, kan zich niet veilig voelen bij deze opnieuw opduikende Duitse aggressie. Zelfs een oppervlakkige analyse der Russische en Tsjeohoslowaakse beschul digingen leert, dat hier slechts „stem ming" gemaakt wordt, omdat Moskou de herbewapening van Duitsland niet wil. Alsof Amerika, West-Europa en speciaal Frankrijk niet zelf met angst en vreze tot de bewapening van West-Duitsland moesten overgaan, omdat de druk op het Aziatische en Oost-Europese front zulks noodzakelijk maakte. Immers de herbewapening van Duitsland is made in Russia en niet in Amerika. De be wapening van West-Duitsland is eer kwestie van reciprociteit, omdat de Sow jets er in de Oostelijke zone mede begonnen zijn. Als het dus de bedoeling der Russen is, op een „Viermogendheden-conferentie" uitsluitend het Duitse vraagstuk aan te snijden, dan valt er weinig resultaat van te verwachten. Het gaat er immers om. de algehele internationale spanning te verminderen en het Duitse probleem is daar slechts één oorzaak van. Er zijn van Britse zijde suggesties geopperd, dat de Sowjet-Unie feitelijk een bijeenkomst wil van de Raad van Ministers Buitenlandse Zaken, gegrond op de c eenkomst van Potsdam. Deze over komst nu bepaalt, dat er een Raad wordt gevormd, bestaande uit de ministers va;n Buit. Zaken van Amerika, Engeland. Frankrijk, Rusland en China. Er schuilt dus een addertje onder het gras, want dit China kan dan uiteraard niet meer het China van Tsjang Kai Sjek zijn, maar van Stalin's Chinese broeder, Mao Tse Toeng. Nu heeft Engeland de communistische regering van China erkend, maar Amerika en Frankrijk voelen zich nog steeds niet geneigd, zich bij dit „fait accompli" neer te leggen. Hier stuit men dus al direct op een enorme moeilijkheid, gesteld, dat het ook werkelijk de bedoeling was van Moskou, de regering van Mao Tse Toeng hierbij naar voren te schuiven. Resumerende, zou zulks ten gevolge hebben, dat het menu voor een „Vier- mogen dheden - con f erentie" ho ofdzakel ij k Duitse „Ruhr Eier" zou bevatten en geen Oosterse rijsttafel. De Westelijke mogend heden zullen daar geen trek in hebben I Of de ..Viermogendheden-conferentie' dam niet zal doorgaan? Zover is het nog niet; immers volgens het Franse ministerie van Buit. Zaken zullen de plaatsvervangende ministers der „Grote Vier" eerst te Parijs de agenda gaan vaststellen. De listige vaagheid der Rus sische invitatie vereist opheldering er dus zullen eerst weer nieuwe nota's aar de Sowjet-Unie worden gestuurd. Welis waar blijft ex op die wijze leven in df politieke brouwerij, maar het product ii wel erg schraal. De belangrijke concessies door Amerika (De heer Suurhoff sprak van touw trekken. Wü hebben zo'n idee. dat de P. v. d. A. er hard aan meedoet. Want enerzijds verhoogde militaire uitgaven, doch anderzijds de wensfijst van sociale voorzieningen. Ja, de massa moet de zondere aandacht van de pdftü hebben, -jjjjcli. \yij.?Qudep ggggeivdie massa -kan. •aarste lasten moe- alleen in vrede en vrijheid leven, ten dragen. Alles zal in het werk moeten neer de militaire paraatheid krachtig orden gesteld ten einde geen afbreuk Iwordt opgevoerd. Red.). Een heel vreemde oorlog Bloedig stuivertje-wisselen bij Wonjoe Nederlanders moesten hun gehele hebben en houden achterlaten OVER DE STRIJD ROND WONJOE in begin Januari, waarbij de Neder landse vrijwilligers een belangrijke rol hebben gespeeld, schrijft le luitenant W. Dussel uit Korea: We kregen opdracht het vliegveld te be waken, dat misschien twee mijl b&iten Wonjoe ligt. Er stonden een paar Pipercubs en een enkele Dakota. De bemanning en het grondpersoneel waren kennelijk verheugd, dat wij hen kwamen beschermen. Ze boden onmiddellijk hele dozen C-6 rantsoenen aan, die pas „gedropped" waren, Die konden we goed gebruiken, want we hadden de laatste dagen niet be paald overvloedig te eten gehad. 2r waren geen kachels in de gebouwen in vrijwel alle ramen ontbrak het glas, zodat het waaide als op de open zee. Bovendien had leder slechts één deken bij zich. We begonnen juist vuurtjes te stoken, toen er „nadere orders" kwamen: oprukken in Zuidelijke richting, ongeveer twee mijl hier vandaan in een kampong. Het was een „linke" kampong, waar e terecht kwamen. Het weggetje, dat naar toe leidde, was zo smal, dat twee jeeps elkaar nauwelijks konden passeren. Velen hadden het gevoel in een muizen val te zitten. Slapen met schoenen aan De orders luidden voor die nacht net als anders: „Gekleed slapen, onder geen voorwaarde schoenen uit, om half vier reveille". Rillend stonden we op, toen van huisje tot huisje het bevel „Klaar maken voor vertrek" werd gegeven. In de verte klonken schoten. Het kwam dichterbij e kozen alvast stelling in de ber- langs de weg en achter de witbe- sneeuwde sawahdijkjes. Later hoorden dat infiltranten in de stad paniek hndden gezaaid door links en rechts handgranaten In de hulzen te werpen In het wilde weg te schieten. Het vui werd steeds heviger. Jeeps met de eerste gewonden raasden voorbij. Even het kritiek, toen een point-50 op o gon te schieten. Iedereen zocht ^dekking, had e West-Duitsland deel uitmaakt, het enigè middel is ter verzekering van de vrede. De West-Duitse regering bijt dan ook niet in de Oost-Duitse offerte de firma Pieck en Grotewohl, om praatje te beginnen over de her eniging van Duitsland. Soortgelijke be sprekingen kunnen niet gehouden wor den, vóór een conferentie der Vier- mogendheden. De Russische vogelaar lokt met „ontwapening", het terugtrek- ken der bezettingstroepen en de „neutra lisering" van Duitsland. Ihet lot: Eens hebben Amerika, Engeland. Frankrijk en Rus land de hoogste offers gebracht om hel JMB| Duitse militarisme te knechten. Vijf jaar de Sire Westelijke Ge»llieerden|laler moei West-Duitsland door de Weste- vLf Km.,inr) van Rnnn uedaan heb- Uuke Geallieerden weer bewapend wor- ben aan Adenauer 'een duidelijke uit- den in de strijd tegen het Russische mild- spraak ontlokt. Ook hy is van oordeel.|tarisme. De poort van Landsberg dat een sterk Westelijk v; Jopen gegaan. Ex-nazi's staren u aan....l st vuur geopend Tegen negenen begaven we ons weg, naar het Zuiden natuurlijk. Anderhalve mijl verder moesten langs de weg blijven staan en werden verschillende pelotons Het zij terrein in gestuurd om de terugtocht va Amerikaanse Tweede Divisië uit Wonjoe te dekken. De laatste man, die 's avonds tegen negenen de heuvels langs de afdaalde om zich bij de colonne te gen, was een Nederlandse soldaat. Een hele lange dag hebben onze i ?n daar ln de heuvels gelegen. Toen 'was de ontruiming van Wonjoe vol tooid. We zijn nog twee dagen kampong geweest om in de omstreken te patrouilleren. Daarna kwam het be vel: „Wonjqgjxioet heroverd worden". „Alleen je wapen meenemen en wat je aanhebt. Niets meer", was de order. En dus gooiden we alles maar langs de neer. Dekens, handtassen, fototoestellen, schrijfmachines, alles lag in de sn die binnen enkele minuten ieder uitrus tingsstuk bedekte. Zo gingen we op weg: de helm op het hoofd, het wapen in de hand en zoveel mogelijk munitie bij De sneeuw maakte de bergpas levensge vaarlijk. Overal brandde het nog vai wege de uittocht, twee dagen geleden. Grote benden We reden een kampong binnen. Een paar honderd meter verder vloog ieder een in dekking voor mitrailleurvuur. Zuidkoreaanse soldaten bestormden de heuvels. Door een regen van kogels gin gen zij meter na meter verder en tegen de avond hadden zij, wellicht ten koste van meer dan honderd gesneuvelden, de heuveltop bezet. Over het verdere verloop van de strijd om Wonjoe kunnen we kort zijn. Vijf dagen en nachten hebben we daar gele gen, waarvan drie met sneeuw, si en nog eens sneeuw. Al die tijd wach tend op een vijand, die maar niet kw tenminste niet bij grote horden. Men vecht hier tegen guerilla's, weliswaar bij grotere benden dan vroeger in Indone sië, maar niet tegen een overweldigende overmacht. Het kwik daalde tot 28 graden onder nul. En we lagen daar maar. Weinig eten, weinig drinken, weinig slaap. Ten slotte kwam het bericht: Wonjoe wordt prijsgegeven. En weer braken we Weer naar „ergens anders". Dit is vreemde oorlog, een heel vreemde. Touwtrekken bij de kabinetscrisis Nu weten wij tenminste, de kabinetscrisis zo lang duurt. Al thans, op het Congres van de Partij van de Arbeid te Rotterdam is het geheim onthuld. De partijen zijn binnenskamers bezig De partijen zijn binnenskamers bezig met touwtrekken. Waarover? Wel, over het levenspeil van de kleine man, zo zeide het Tweede Kamerlid Suurhoff gisteren op het congres. En daaraan is de lange duur van de kabinetscrisis te wijten, aldus deze P.v.d.A.-afge- vaardigde. Wij hebben to'n gevoel, dat de P.v.d.A. een goed partijtje weggeeft in dit spel. Maar- DIE kent U toch wel Ze hebben 1214 (willekeurige) burgers gevraagd wat zij vonden van „Het Ding". 1203 zeiden: Ik vona het geweldig spannend. 10 zeidenEert ernstige vorm van massale infantiliteit. 1 zei: Welk ding? Ik weet niet wat U bedoelt. Steekt U eens op. 't Is een beste sigaret. Bond Street! In alle ernst: De sigaret met de record omzetol Van Hoeken huldigde drie jubilarissen In een feestelijk versierd ontspan ningslokaal van de gebr. Van Hoeken' Houthandel waren vanmorgen de drie zilveren jubilarissen, de heren F. Neke- i, G. Vervoorn en H. Bakker met hun dames aanwezig. Nadat de dame's met een bloemetje bedacht waren, werden de jubilarissen toegesproken door de heer P. J. van Hoeken, die zijn waarderende woorden vergezeld liet gaan van enveloppe met inhoud en de zilveren draagmedaille van de Mij voor Nijver heid en Handel. De heer Th. Nieuwen- huizen vertolkte de gelukwensen va personeel en had ook stoffelijke blijken van kameraadschap. Speciaal tot de heer Vervoorn, de chauffeur, richtte zich de chef-monteur C. Spruit. Hij had hecijferd dat de heer Vervoorn er thans lVz mil lioen km op heeft zitten. Een portefeuille was het geschenk, dat hij aanbood mens het garagepersoneel. De heer H. Bakker dankte namen: jubilarissen en de heer Vervoorn liet zijn dank speciaal uitgaan tot zijn chef. Gebroken geweertje en Nat. Reserve De voorzitter van de P.v.d.A., Koos Vorrink, heeft zich gisteren een beetje kwaad gemaakt op het partijcongres. Die Nationale Reserve, zo zeide hij, is opgericht om tegemoet te komen aan de verlangens in vroegere B.V.L.- kringen. Maar het is een l\jdensge- geschiedems en die Nat. Reserve, die organisatie van vrijwilligers, mag naar de mening van de P.v.d.A. niet ingeschakeld worden bij de z.g. terri toriale verdediging. Maar wij eisen ons aandeel op in Steun Wettig Gezag en de Nationale Reserve, zo riep Vorrink met pathos uit. En het moet nu maar eens uit zijn, dat bij Steun Wettig Gezag over ons wordt gesproken als de mannen van het gebroken geweertje". Dat gebbroken r zweertje is toch Dat gebroken geioeertje is toch ook wel een lijdensgeschiedenis, 't Ligt er maar aan hoe je het bekijkt, want geschiedenis blijft het WINSTON CHURCHILL (Kijk maar door uw oogharei Van het erf van School en Kerk Herv. synode in kort geding gedagvaard Door leden van Geref. Bond Beioepingsweik Ned. Herv. Kerk. 'roepen: te Kampen (vac.-H Hiensch) A. den Hartogh te Scherpenzeel (Gld te Elburg J. van Dijk te Game te Maarssen R. de Bruin te Barne- veld. Bedankt: voor De Meern C. van Leeuwen te Maarn-Maarsbergen; voor Brakel B. Haverkamp te Veen (NR); voor Krimpen aan de Lek L. Brasser te Rijssen. Benoemd: tot hulpprediker te Roden G. de Wijk te Hijker-Smilde. Geref. Kerken. Beroepen: te Bozum (Fr.) cand. W Baas aldaar, die dit beroep heeft aange nomen; te Heer-Hugowaard cand. J. van Raalte te Ermelo. Geref. Kerken (Art. 31 K-0-). Tweetal: te Kampen 14a pred. plaats) J. van Dijk te Schildwolde en J. O. M.Ui- j der te Hattem. Twentsche Bank critiseert de politiek der regering Niet oorlog met de fiscus, maar handel brengt welvaart Het jaarverslag der Twentsche Bank eer 1950 oefent ernstige critiek op de maatregelen tot beperking van het cre- diet. Deze breken met de mooie traditie, volgens welke voor de handelsbanken ieder redelijk verlangen der Nederland se Bank wet was. Zij miskennen het be ginsel van gelijkheid voor de wet. want voor iedere instelling gelden andere ver- houdingscijfers Zij veronachtzamen, het belang van de verhouding tussen eigen middelen en gelden van derden, houden geen rekening met de traditionele be ginselen van liquiditeit, zij ondermijnen de functie van het bankbedrijf-omdat de oevertrouwde gelden voor het overgrote deel aan de commerciële credietgeving worden onttrokken. Uit monetair oog punt staan zij te zeer onder invloed van louter kwantitatieve geldbcschouwingen miskennen de betekenis van de kwa liteit van het geld. Zij nagelen de banken aan een groot volume overheids papier en houden kwalitatieve verbete ring tegen. Veeleer zou een groter volume debiteuren en een kleiner volume schatkistpapier moeten worden na gestreefd. Onze handelsbalans vertoont over 1950 „an passief dat een milliard groter was dan vorig jaar. In dit extratekort is koopkracht uitgeoefend, die niet gegrond was op lopende prestaties, maar op ge bruik van geldreserves en lopende cre- dieten. Dank zij Amerikaanse hulpver lening is dit geschied zonder verlies aan deviezen. De oredietvermeerdering in 1950 komt grotendeels voor rekening van door het bedrijfsleven bij de banken op genomen crédiet. doch dit was een lo gisch en noodzakelijk binnenlands com plement van buitenlandse steunverle ning. De vermindering van de bankbil- jettenomloop en afneming van spaar tegoeden wijzen op -omzetting in gezins huishoudingen van geldreserves in goe deren. De structuur van de betalings balans is in hoge mate ongezond eer gebaseerd op buitenlandse steun. De :erke toeneming der bevolking, ce ach teruitgang van de ruilvoet, de gebeurte nissen in Indonesië, de herbewapening houden herkrijging van de oude welstand op eigen kracht tegen. Verhoging arbeidsproductiviteit, waarbij de goede- vermeerdert zonder komstige vermeerdering van stroom, zou ons voor pauperisme kunnen behoeden. Niet belastingvraagstukken, niet het omzeilen van fiscale obstakels er tegen fiscaal onrecht, vervolmaking van het bedrijf en vi ring van markten moeten de eerste zorg in de ondernemer zfin. Over de gang van het bedrijf is de directie tevreden, de omzetten in binnen- buitenlands betalingsverkeer namen sterk toe. De credietvraag steeg, de ge middelde stand van debiteuren was f 21 min groter. Eigen middelen van credict- nemers nemen onvoldoende toe tegen over de grote bedragen, die zij door h: gestegen prijspeil voor hun zaken d; hoeven. De bedrijfskosten stijgen nog steeds. Het Londens bedrijf droeg j. Door overneming van Von Ranzow's bank werd de positie sterkt en was herbouw van het woeste pand onnodig. De provisiereke ning was f ,8.5 (7) min, winst effecten bedrijf f 3.3 (3.5) min, rente. 14.2 (14-1), dividenden, deelnemingen f 336.001 (287 640), onkosten f 42 (3.9) min, salarissen, tantièmes f 10 3 (9.6) min. Na afschrijvingen, reserveringen e.d is het saldo winst f 4.4 (4.3) min. Voor gesteld wordt 8 CIVi) pet dividend.v De balans vermeldt: kap f 45 min, reserve f 15 min (vermeerderd tot f 16 min) crediteuren f 542.4 (588.6) min, deposito'? op termijn f 105.5 (85.4) min; Ned. schat- kistpapier e.d. f 491 (573) min, debiteu ren f 167.8 (114 9) min. Nieuw verhaal over Westerling Het paspoort was opgezonden naar Den Haag „Is Westerling, getrokken door zi_ verlangen naar de Indonesische regionen en het avontuur, op weg naar de Indi sche Archipel?", zo vraagt het Belgische blad „Le Soir" zich af aan het slot een interessant verhaal over het vertrek van de veelbesproken Westerling uit Bel gië. Zoals men echter weet, wordt var verschillende zijden in Tanger bericht, dat Westerling op het ogenblik aldaar verblijf houdt. Voor hoe lang? In zijn middageditie van gisteren haalt het Brusselse blad van de wijze, waarop Westerling Belgisch grondgebied heeft verlaten. Wij vernemen, dat dit be richt is geïnspireerd door de voormalige omgeving van Westerling te Brussel. Zo als reeds is medegedeeld, moest Wester ling, die na een verblijf van zes maan den te Brussel van de Belgische instan ties geen verlenging van zijn verblijf- vergunning kon verkrijgen, voor 1 Febr. het land verlaten. „Le Soir" vertelt, dat mevrouw Wes terling, geboren Yvonne Fournier Franse origine, de dag voor Westerling vertrok, tiet pension, waar zij en haar echtgenoot te Brussel verbleven, heeft verlaten en naar Nederland is vertrok- Dezelfde dag zou Westerling bij het Nederlandse consulaat te Brussel lenging van zijn paspoort hebben aange vraagd. De volgende dag had het klaar moeten zijn, doch bij informatie vertelde men hem, dat het paspoort naar Den Haag was opgestuurd. Westerling betoog de, dat hij het paspoort dezelfde avond nodig had. Toen Westerling tegen vijf uur weer informeerde, vertelde de consul hem persoonlijk, dat het paspoort nog niet terug was, waarop Westerling woe dend moet hebben uitgeroepen: „Houdt het dan maar, ik heb het n Westerling is de avond van de 31ste Januari om 19.30 uur uit het pension vertrokken. Volgens „Le Soir" zijn Wes terling, een vriend en de bestuurder de auto naar het vliegveld van Rijssel gereden, waar hem een klein dubbeldek ker sportvliegtuig wachtte. Enige ur later heeft men Bordeaux aangedaan benzine te nemen, waarna de tocht voortgezet. Critiek op Attlee uit eigen partij Protest tegen herbewapening van Duitsland Aanhangers van Attlee hebben in 1 Lagerhuis twee moties ingediend, wa, in de Britse politiek ten aanzien v Duitsland wordt becritiseerd. In de c wordt gezegd, dat de herbewapening Engeland verbindt met de meest reac tionaire en onbetrouwbare elementen van Duitsland. In de tweede wordt uit drukking gegeven aan diepe bezorgdheid over de bewapeningswedloop, waaraan Duitsland zou moeten deelnemen en waardoor de internationale spanning zai stijgen. Voorts wordt betreurd, dat China als aggressor gebrandmerkt is en het toe- passen van sancties afgekeurd. Tot de ment Dit zijn o.a. enkele typen Ford. indieners van deze motie behoort o.a. Peugeot, Fiat, Skoda. Oldsmobile, Nash Crossman. Blijkbaar zijn zij bedoeld als en Plymouth. In deze tijd van bezuiniging een voorspel op het r-bat over de Britse' vindt de K N.A.C. het aanbrengen van buitenlandse politiek, dat as. Maandag voorzieningen aan de auto's niet gewenst plaats vindt. Proeffabrieken voor T.H. in Delft Bekostigd uit geschenk van de Bataafse De beide proeffabrieken voor natuur kundige en scheikundige technologie zijn gistermiddag in Delft aan het college van curatoren der Technische Hoge school overgedragen. Zoals men ze gebouwd uit een schenking millioen gulden van de N V. de Bataafse Petroleum Maatschappij. He rijk, de gemeente Delft en enige fabri kanten hebben nog in totaal een millnoer gulden bijgedragen. De plechtigeid werd bijgewoond door minister Rutten. dr Hi J. Reinink, secre taris-generaal van O., K. en W, mr H Woltjer, £hef der afdeling hoger onder wijs, en de directeur-generaal var industrialisatie, dr A. Winsemius. De sleutel van de nieuwe fabrieken werd overgedragen door dr ir H. Bloem- garten, directeur van de B.P.M. Voorts spraken dr G. Holst, president-curatoi de technische Hogeschool, prof. dr n J Waterman hoogleraar-directeur het laboratorium vóór scheikundige technoiogie en prof- ir H Kramers, hoog leraar in de natuurkundige technologie. en Zwinglibond Naar de Nieuwe Leidsche Crt verneemt, hebben een aantal leden der Ned. Hervorbde Kerk, zowel behorende tot de Geref. Bond als tot de Zwmgli- groep, in kort geding de Generale Sy node der Ned. Herv. Kerk gedagvaard. Deze kerkleden zijn van oordeel, dat de Nieuwe Kerkorde onrechtmatig 15 vastgesteld en daarom niet zal mogen orden ingevoerd. Zij vragen de presi dent van de rechtbank in Den Haag om een uitspraak, dat de Synode niet tot ui voering van de Kerkorde en haar Over gangsbepalingen zal overgaan, op straffe van een dwangsom van honderdduizend gulden voor iedere overtreding.. Zoal9 men zich zal herinneren, heeft de classis Bommel indertijd de rechtmatig heid der gevolgde procedure bij het aan nemen van de Nieuwe Kerkorde in de kerkelijke weg aanhangig gemaakt, n.l. bij de synodale commissie voor de recht-, spraak Deze commissie heeft het pro test van deze classis afgewezen, waarop thans nu dit beroep van een aantal kerk leden op de burgerlijke rechter volgt. t is natuurlijk de vraag, zo werd ■an bevoegde zijde medegedeeld, of de president van de rechtbank bevoegd i een uitspraak te doen, want er wordt van hem een rechtsverklaring ver langd, terwijl deze verklaring alleen by normale procedure en niet in kort ge ding kan worden gevraagd. Groter veiligheid door „achteruit" vliegen Op de luchtvaartconferentie, die vol gende maand in Montreal wordt gehou den. zal Engeland voorstellen, dat alle passagiers in burgervliegtuigen voortaan met het gezicht naar de staart van het toestel worden geplaatst om hun kansen om luchtraniipen te overleven te ver groten. Voorts zou worden aanbevolen, de zetels in vliegtuigen te versterken. Desgevraagd verklaarde de heer J. W D. F. Backer, directeur van de Rijks luchtvaartdienst, dat over deze kwestie meer is gedaoht en geschreven. Het is zeer de vraag, of het achteruitvliegen practisoh nut zal hebben, vooral bij grote ongelukken. De bekende vlieger Iwan Smirnoff noemde de Britse plan nen „allemaal onzin". Zulke maatregelen maken het publiek alleen maar kopschuw voor het vliegen, vond hij. Al 300.000 aanvragen voor tekenwedstrijd Voor de Europese tekenwedstrijd, uit geschreven door het bureau van het Marshall-plan, zijn reeds meer dan 300 000 aanvragen binnengekomen. In samen werking met de commissarissen der Koningin is voor elke provincie een aparte jury ingesteld. De tekeningen moeten dus niet naar Den Haag worden gestuurd, doch naar de provinciale jury's, die va nbeide groepen de beste tien tekeningen zullen uitzoeken. De adres sen worden nog bekend gemaakt Kentekenbewijzen voor afwijkende auto's? De KN AC. heeft opnieuw aan minis ter Spitzen verzocht machtiging te ver lenen voor het afgeven van kentekenbe wijzen voor enkele typen personenauto's, die niet in overeenstemming zijn met de bepalingen van het wegenverkeersregh Vakbond leraressen met akten NA-NQ in oprichting In Den Haag bestaan plannen om te komen tot de oprichting van een vak bond van leraressen met rijksakten NA NQ. De bedoeling is. dat alle lerares sen met deze akten en in het bijzonder zij die niet meer of nog slechts in los rijksverband werkzaam zijn en thans een eigen particuliere modevakschool bezit ten of gaan oprichten, in de bond te or ganiseren. Secretaris van het comité is do heer E. J. Jansen, Bankastraat 128, Den Haag. Ds K. L. F. le Grand. Gereformeerd kant te TwtJzel, die onlangs als reserve- legerpredikant uit Indonesië terugkeerde en lemens was. nu hij voor een beroep Palembang heeft bedankt, deze maar.d arbeid ln Twijzel te hervatten, is op ek van de hoofdlegerpredikant opnieuw een kort verblijf per vliegtuig naar In donesië vertrokken. leeskunde op ,er alveolair-celtumoren, S E cand rechten: B J Kampen AMSTERDAM (Gem. Univ.). 9 Febr. eslaagd: cand rechten O G Schut, A'damj -voorber. kerkelijk ex. E P Kuin, A'dam. UTRECHT, 9 Febr Geslaagd: cand In disch recht: H J Diepenbroek. Groningen, ■j J A van Harten. Utrecht: doet rechten: •j H C Kuiper. Doesburg, mej F M A H susten. Vaals (L.l. G M Blok. Rotterdam. L W. G Scholten, Utrecht. GRONINGEN, 9 Febr. Geslaagd: doet geneeskunde: de dames J A Berends, Gro in. W Hemerik. Groningen. H P Riete- Uithuizermeeden. de heren J R Even- Groningen, A W de Bries. Groningen, J R Bruinsma. Bolsward. E J Conradi. Dok- J O Laan. Veendam. P E Hoeksema, Haren. A Sakkers. Enschede. sex le ged.: mej R Lettinga. Groningen. Colenbrander, Varsseveld, A Beetstra, Akkrum. ievorderd tot arts: H Hom Cand wis- en natuurkui larssum. H Koopman, Sau ROTTERDAM. 8 Febr. Geslaagd: cand- x: J Boerlage. R'dam en H Felbeck. R-damt loet ex: P A Wolters. Groningen. J J ilnderen. Ternaard. C en en F H Bom. Sommelsdijk. Dijkstra, Vlaardin- Advertentie) Aruba heeft niet gevlagd Het Arubaanse Statenlid Eman heeft :n telegram aan minister Van Schaik gezonden, waarin hij verklaarde, dat terwijl Curacao zijn vreugde over de interimregeling te kennen gaf door de winkels te sluiten en te vlaggen, op Aruba als teken van rouw de winkels open bleven en de vlaggen niet werden uitgestoken. Het Slowaakse communistische partijblad „Prawda" brengt ernstige cri tiek op de zware industrie, omdat zij haar taak voor Januari niet heeft ver vuld. Het blad zegt. dat he'. falen niet ernstig is. maar reden geeft tot ernstige overweging. Waterstanden DEN HAAG. 10 Febr. Keulen 247 (—10). Ruhrort 468 (—1). Lobith 1069 (—8), Nijme gen 870 (—6). Arnhem 858 (—9), Eefde IJssel Borgharen 4114 Grave ben. 497 (+5). MARKT- EN VISSERIJ BERICHTEN IJMUIDEN. 10 Febr Besommingen: trawler IJM 73—6690; loggers: KW 117—5290. KW 15—1550. KW 114—2130, KW 108—1290. KW 104—2300, KW 56—3970, KW 124—5930, KW 140—3450. KW 29—1850. KW 161—3000. KW 77—390, VL 83—7510, SCH 233—6680: kot ters: KW 10—2450. KW 94—980. KW 34—3150, IJM 52—120. IJM 276—1350.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 5