ïlicutac |Tciitóri)c (iTmiroiil AO 3 7 Noblesse oblige Verbonden troepen rukten de hoofdstad Seoel en Intsjon binnen Zware gevechten in de centrale sector van het Koreaanse front v DEKEN- en STOfFENWEVERS Wist U ZATERDAG 10 FEBRUARI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375 Redactie: TeL 20408 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 5.15 p. kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIEN0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8147 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELI1K-NATIONAAL DAGBl* Voor Leiden en Omstreken .Stantvastictj is gfjebleoen mtjn bert la tcgfjenspott" De Chinezen in nevelen verdwenen Een Zuidkoreaanse patrouille is vanmorgen Seoel binnengerukt, aldus deelde, volgens Reuter, het achtste Amerikaanse leger mede. Eenheden van de „groep-Scott" der verbonden legers zijn de havenplaats van Seoel, Intsjon, binnengetrokken, terwijl een vloot onder leiding van Amerika's grootste slagschip, de „Missouri", die van de Oostkust van Korea is omgevaren, de opmars dekt. Andere groepen bereikten de Han, die langs Seoel loopt en bevinden zich thans op 2 km van het centrum dezer stad. De Noordelijke tegenstand, ten Zuiden van Seoel, is vrijwel opgehouden, maar in de centrale sector worden zware ge vechten geleverd. Het gebied van dit 50 km brede front is bergachtig en bedekt met een J2 cm dikke sneeuwlaag. Een colonne der verbonden troepen heeft, na twintig uur, terrein veroverd ten Noor den van Hoengsong. De Amerikaanse legerstafchef, generaal J. Lawton Collins, heeft te Chicago gezegd niet te kunnen voorspellen, of de Amerikaanse strijd krachten de Han zullen oversteken. „Ik kan U verzekeren, dat wij heel wat be reiken op het stuk van het vernietigen van de beste troepen, die de Chinezen in het veld kunnen brengen. Wij putten de communistische strijdkrachten in Korea uit", aldus gen. Collins. De gene raal bracht voorts hulde aan de oorlogs correspondenten, waarvan er twaalf zijn gedood en 28 zijn vermist of gewond. Ter gelegenheid van de viering van de derde verjaardag van het Noordkoreaan- se leger zijn boodschappen gezonden aan Stalin, Mao Tse-Toeng en premier Kim Ir Sen. Gezien de opmars van de verbonden troepen aan het Westelijk front breekt men, in generaal Mac Arthurs hoofd kwartier, zich het hoofd over de vraag, waar de 21 Chinese divisies gebleven zijn. die klaar gestaan hebben voor een mas sale flankaanval. Werd hun aantal over schat, zijn zij teruggetrokken, of werden grote groepen op de verschillende fron ten als aanvulling gebruikt en door de generaal Ridgways tankwals geteisterd. Ook wordt met de typhusepidemie reke ning gehouden als voorname factor, die de Chinese gelederen zou hebben ge dund. Volgens de geallieerde inlichtingen dienst heeft de hoofdmacht der Chinezen zich uit het gebied 16 km ten Oosten van Anyangni reeds op 2 Februari terug getrokken. Ten Noord-Westen en ten Noord-Oosten Van Intsjon, hebben de roden zich goed ingegraven en geven r machinegeweer- en mortiervuur af. Amerikaanse artillerie heeft ongeveer 18 ':en Noord-Westen van Intsjon een ammunitie-opslagplaats onder vuur ge- imen. Er werden grote ontploffingen aargenomen. Kimpo, het vliegveld van Seoel, ten Westen van de stad gelegen, is thans door de verbonden troepen bezet. Tsjechoslowaaks protest Amerik. straaljagers boven Praag De Tsjechoslowaakse regering heeft gisteravond in een nota, die zij deed toe komen aan de Amerikaanse ambassade, geprotesteerd tegen de schending van haar grondgebied door twee Amerikaanse straalvliegtuigen. De straaljagers zouden Woensdag „bij klaarlichte dag boven eer. vliegveld nabij Praag hebben gevlogen." Oip 5 Februari reeds schonden vier vlieg tuigen reeds het Tsjecboslowaaikse lucht ruim en het feit,,, dat deze vliegtuigen zo diep binnenvlogen, sluit de mogelijk heid uit, dat deze penetraties toeval zijn, aldus de nota. Zij zijn een werkelijke provocatie. Dit is de tweede .klacht v. Praag betreffende het schenden v Tsjechoslowaaks grondgebied. „Ierland vermoord door Brits-Ned. aanval" In de Ierse hoofdstad Dublin zou va daag een optocht worden gehouden uit protest tegen het verblijf van een eskader der Nederlandse luchtmacht in London derry. Het middelpunt van de stoet was een staatsbegrafenis. Op de doodkist was een plakkaat aangebracht met de woor den: „Ierland, vermoord door die Brits- Nederlandse aanval van 1951". De optocht zou worden gehouden mede met het oog op het verblijf van duizenden Engelsen in Dublin ter gelegenheid van de inter nationale rugbywedstrijd Ierland-Enge- land. Eend Het peloton had honger, schrijft de le luitenant W. Dusell, die bij de Ned. vrijwilligers verblijft, uit Korea. Het had „lekkere honger" en bovendien wilden de jongens hun karabijn wel eens even „schoonschieten". Dus trok ken een paar jagers er op uit, om een uurtje later met een eend terug te komen. Het beest werd geplukt en toen was het grote probleem: waar moeten we hem in sudderen? Gelukkig vond iemand een oude, vuile en verroeste emmer, die nog niet lek was. De emmer ging op de kachel, met een beetje sneeuw er in en daar bovenop de eend. Omdat je zoiets lang moet laten koken (volgens een deskundige) gingen we maar slapen. De volgende morgen waren we allemaal vroeg op, omdat omdat iedereen van de geurige eenden bout had gedroomd. De buit werd eer lijk verdeeld. „Heerlijk", zeiden we tegen elkaar, „wat een bout hè?" Toen kwam ds Timens zijn hoofd om de hoek van de deur steken. „Wel heb ik van mijn leven," donderde zijn zware stem, „daar heb ik eindelijk mijn emmer terug. Ik had er net mijn on dergoed in gewassen" De jongens hebben de dominee de rest van het boutje aangeboden. Maar hij zei: „Nee, merci, ik ben vegetariër." De leer der betrekkelijkheid WIE IS DIT! Een palmtakeen peereen pot, een wichelroede, en.een sigaar. Is deze verzameling ongelijksoortige voorwerpen niet voldoende om U na enig wikken en wegen te doen zeg gen: „Ach ja, dat is...(ziepag.5). Britse havenstaking breidt zich uit Als gevolg van de arrestatie van zeven leiders Als gevolg van de arrestatie van ze\ niet-officiële stakingsleiders hebben 13.400 havenarbeiders in verschillende Engelse haven het werk neergelegd. Het werk op 154 schepen ligt volledig of gedeeltelijk stil. In Londen, waar to' dusver slechts 400 man staakten, zijr thans 6710 arbeiders aan het staken. In Liverpool werd een massabijeen komst gehouden, als protest tegen de arrestaties. Wij waren juist van plan te adviseren weer aan het werk te gaan, maar nu zullen we het niet hervatten, voor onze broeders terug zijn. aldus een woordvoerder van het stakingscomité. Het communistische „Internationale bureau van vakverenigingen van zee lieden en havenarbeiders" heeft de sta- kendn „volledige solidariteit" toegezegd. Secchia naar Moskou Uitbreidende scheuring der Ital. communisten Uit Rome wordt gemeld, dat Pietro Secchia, vice-voorzitter van de commu nistische partij in Italië, op weg is naar Moskou om aan de aldaar verblijvende partijvoorzitter, Palmiro Togliatti. rap port uit te brengen over de uitbreidende scheuring onder de Italiaanse commu nisten. Grotewohl gaat jagen op „Tito-isten" De Oost-Duitse premier, Grotewohl, heeft aangekondigd, dat de staatscontrole alle phasen van het politieke, econo mische en culturele leven in Oost-Duits- land ten zeerste zal worden verscherpt. Een grote jacht op anti-communistische saboteurs gaat beginnen. Een Islam-blok in de maak? De voormalige groot-moefti v< Jeruzalem heeft op de wereldconferentie van Mohammedanen te Karatsji, wem 34 landen vertegenwoordigd zijn, klaard, dat het de dure plicht is v gehele Mohammedaanse wereld, Palestina te bevrijden. Hij pleitte voor de vorming van een Islam-blok, waarover de wereid zich niet ongerust behoefde te maken, want de Islam is een godsdienst des vredes, aldus Amin El Hoesseini, Britse ambassadeur naar Moskou terug De Britse ambassadeur in Moskou, Sir David Kelly, is na een afwezigheid tien weken naar Moskou terugge keerd. Grootste volkstelling ter wereld begonnen In India en Pakistan is gisteren de grootste volkstelling in de geschiedenis begonnen. India heeft een bevolking van ongeveer 350 millioen en Pakistan een bevolking van circa 80 millioen zielen. De volkstellingen duren drie weken. Waarom willen Russen een verenigd Duitsland? Zij hebben trek in „Ruhr-Eier"! Het wil maar niet lukken met de her eniging van Duitsland. Thans heeft de voorzitter van dé Oost-Duitse Volks kamer, Johannes Dieckmann. een schrij ven gezonden aan de voorzitter van de West-Duitse Bondsdag, Hermann Ehlers, Hierin stelt hij voor, dat vertegenwoor digers van het West- en Oost-Duitse parlement aangewezen zullen worcter de Oost-Duitse offerte tot besprekingen over de hereniging van Duitsland, onder de loupe te nemen. De Amerik. onderminister voor Euro pese Zaken, George Perkins, heeft ver klaard, dat het geheel onjuist is te ver onderstellen, dat de herbewapening van West-Duitsland minder urgent zou geworden. Integendeel, in een onderhoud met bondskanselier Adenauer, legde hij er de nadruk op, dat er niets veranderd is. Uit verklaringen van Amerik; functionarissen te Frankfort blijkt, dat men de Russische listigheid om thans te sturen op een herenigd Duitsland, volkomen doorziet. Immers een verenigd Duitsland zou Rusland onmiddellijk het voordeel brengen, dat er een einde komt aan de Westelijke zeggenschap ovci Roergebied en zou verder een toetreden van West-Duiitsland tot een Europees leger onmogelijk maken. Teppema hoofd Ned. missie in Japan De heer P. E. Teppema, onze vroegere gezant in Australië, is benoemd hoofd van de Nederlandse miss: Japan te Tokio, ter vervanging va-: heer H. Mouw, die in verband me bereikte leeftijdsgrens de buitenlandse dienst eerlang zal verlaten. De heèr Teppema is gelijktijdig bevor derd tot ambtenaar van de buitenlandse dienst der eerste klasse met de rang van buitengewoon en gevolmachtigd ambas sadeur Prins onthult plaat op de Tromp Kon. vermelding bij" dagorder Prins Bernhard zal Maandag 19 Febr. >m 11 uur aan boord van de lichte krui er Tromp te Amsterdam de gedenkplaat onthullen, waarop de onderscheiding van koninklijke vermelding bij dagorder staat- Het schip is na de kanonneerboten Flores en Soemba de derde oorlogsbo dem, waaraan deze onderscheiding ten deel is gevallen. Het marinepersoneel, dat tussen Januari 42 en Augustus 1945 tot de bemanning in de Tromp behoorde, kan via zijn commandant verzoeken de onthulling te mogen bijwonen. Zij, die de marinediens' inmiddels hebben verlaten, kunnen zioh verbinding stellen met de adjudant de commandant der zeemacht in Nederland in Den Helder. Rondom de Kabinetslormatie Mr Van Schaik sprak met R.K. ministers De heer Van Schaik heeft gistermid dag een bespreking gevoerd met de Rooms-Katholieke ministers uit het de- missionnaire kabinet. Dienstweigeraars kunnen naar de D.U.W. De Hoge Raad heeft uitgesproken, dat er geen wettig bezwaar bestaat tegen het tewerkstellen van dienstweigeraars bij de D.U.W. Deze uitspraak viel in een zaak tegen de assistent-accountant H. M. S. uit Den Haag, die als dienstweigeraar bij de D.U.W. te Dalen moest werken en her haaldelijk wegbleef. Het Arnhemse Hof veroordeelde hem tot een maand gevan genisstraf en plaatsing in een R.W.I. voor vier maanden. De Hoge Raad vernietig de dit arrest op formele gronden en ver wees de zaak naar het Amsterdamse Hof. Als kallen om de hete brei Zes maanden voor pseudo-examinatoz Een 55-jarige Amsterdammer, die in de vorige zomer per advertentie in enige dagbladen ten onrechte meegedeeld had. dat hij examinator was bij de examens voor de middenstandsdiploma's, werd gisteren door de Amsterdamse rechtbank conform de eis wegens oneerlijke mede dinging veroordeeld tot zes maanden ge vangenisstraf. Hij was wel bevoegd examinandi op te leiden, maar niet om reclame te maken op de wijze, die thans zo gevoelig is ge straft. Twee brandweerlieden zwommen onder de vlammen door naar de wal Slechts drie personen getuige van de ramp in Vlaardingen Ned. schip vrijgegeven in Oost-Duitsland Het 500 ton metende Nederlandse schip Exvoto is dezer dagen uit de Russische van Duitsland in Hamburg aange komen. Dit is het eerste schip, dat uit Oost-Duitsland terugkeert, sedert enkeie jaren geleden dertig schepen werden vrijgelaten. Men verwacht niet, dat weldra meer schepen zullen volgen. De Exvoto zal in Hamburg een lading ijzer Oud-commandant Oldebroek in voorarrest De voormalige commandant van het artillerie-schietkamp Oldebroek is het begin van deze maand voorlopig arrest gesteld, op bevel van de chef x die generale staf, in verband met inder tijd gepleegde malversaties in dit kamp. De zaak zal eerlang door de krijgsraad te Arnhem worden behandeld. De stoffelijke overschotten van de vijf leden der Vlaardingse vrijwillige brand weer. die gisteren de dood vonden toen een branweerauto in kokende olie in de Koningin Wilhelminahaven stortte, zijn naar de brandweerkazerne overgebracht, waar een rouwkamer is ingericht. Dins dagochtend zullen zij van deze kazerne uit worden begraven op kosten van de gemeente. Slechts drie personen zijn getuige ge weest van het neerstorten van de auto: de commandant van de brandweer, de commissaris van politie en de burge meester. Deze zei later: „Dit is het erg ste, wat ik ooit heb meegemaakt". Het is gebleken dat in de „bellenwa gen" die in de olie stortte, in totaal negen personen zaten. Vijf werden er gedood, zoals wij meldden, en drie gewond. De negende was een fabrieksarbeider, die niet tot de brandweer behoorde. Deze man was op de auto gesprongen om te helpen, maar wist er ook weer af te springen voordat de wagen te water ge- De chauffeur A. Groenenboom en de schilder J. P. Baars, die naast hem za!. wisten uit de cabine te komen. Zij zwom men onder de brandende olie door en bereikten zo de wal. Groenenboom was licht gewond, maar Baars was er veel erger aan toe. Beiden zijn in het zieken huis opgenomen, evenals een derde man A. Vermeulen, die aan de wal werd ge trokken door een broer van het slacht offer A. H. Maat. De bellen wagen had een rolluik aar de achterzijde. Dit luik stond open, maai de inzittenden hebben hun leven niet meer kunnen redden. (Advertentie) heeft plaatsing voor BEKWAME Aanmelden aan de fabriek: Vestestraat 1 E De burgemeester deelde ons mede. dat de controle op het spuien van verwerkte zeer moeilijk wordt gemaakt door dat de zeeschepen die voor anker liggen, deze olie onder het wateroppervlak Bij afwezigheid van de Commissaris der Koningin heeft diens waarnemei E. J. M. H. Bolsius, aan de burgemeester Vlaardingen een telegram van deel neming gezonden. Hoover: losser staan van Europa „In ben echter geen isolationist" De 76-jarige, Republikeinse ex-presi- dent van de Ver. Staten, Herbert Hoover, heeft een radiorede gehouden tot het Amerikaanse volk. Thans was de strek king gematigder dan in zjjn rede var 20 Dec., toen hij er op aandrong, da Amerika zich uit Europa en Azië zot terugtrekken en het Westelijk halfrond tot een „defensief Gibraltar tegen het communisme zou makei Hij verklaarde: 1. Men moet aggressors straffen met „zee- en luchtmacht door landlegers" 2. Bij de pro ductie moet hel zwaartepunt ge legd worden op het leveren van munitie aan die landen, welke hun uiterste best doen. om zichzelf te ver dedigen. 3. Een krachtige zee- en luchtmacht moet tegen de Russen in de strijd worden j geworpen, voor i het geval Europa wordt HOOVER aangevallen. 4. Amerika moet Europa's defensiemaatregelen en éénwording I nauwlettend gadeslaan, alvorens er meer troepen heen te zenden. 5. Amerika moet vooral niet te hoge uitgaven doen, omdat de eoohomische vernietiging der Ver. Staten een der middelen is, waardoor Stalin het klein hoopt te krijgen. 6. Ten- I slotte gaf hij te kennen geen „isolatio nist" te zijn. Hoover's rede kenmerkte |zich door een „voorzichtige reserve". Kaartje via Duitsland naar buurman Een bewoner van de Albrecht Bey- linggracht te Schoonhoven zond dezer dagen aan zijn buurman via de post een visitekaartje. Behalve de naam van de geadresseerde had hij op de enveloppe slechts geschreven: „A. B. gr. nohier". De post zag dat „hier", voor een plaatsnaam aan en zond hét kaartje naar Dè Lier in het Westland. In deze gemeente kon men het kaartje echter niet thuisbrengen en daarom stuurde men het naar Lier in Duitsland. Ook daar was het adres niet bekend. Het poststukje kwam terug naar Nederland. De plaats van afzending was onbekend, daar van het poststempel Schoonhoven slechts de eerste drie letters leesbaar waren. Na veel gepuzzel is het kaartje echter toch nog op de plaats van bestemming beland. In retraite Het woord dat hierboven staat, heeft het Fries Dagblad dezer dagen gebruikt met het oog op de situatie, waarin wij ons door de kabinetscrisis be vinden. Het kabinet is in retraite, dat wil zeggen: het oude, dusgenaamd demis- aire kabinet. In plaats van een for matie beleven we een retraite. Het wordt almeer duidelijk, dat de mogelijkheid van een kabinetscrisis het oude kabinet welkom was. Men werd in de weken, voorafgaande aan de kabinets crisis, steeds meer met de neus gedrukt op de realiteit van de problemen, welke samenhangen met defensie en economie. Over die problemen, heeft dr Drees ge zegd, moeten weihet eens worden. Dat betekent, dat het oude kabinet bezig is, het over deze problemen in eigen kring eens te worden. En daarom is men nu in retraite. De kabinetscrisis wordt gebruikt als een nevelgoraijn rondom deze retraite. In die retraite tracht men niet slechts elkaar te vinden, wordt ook het program ontworpen het nieuwe kabinet. Dat wil weer zeggen: niet de formateurs alleen doen dat; het is hun taak het te doen, maar in feite doet heel of nagenoeg het oude, demissionnaire kabinet het met hen. Het is, ook constitutioneel bezien, wel :n erg bevredigende toestand, temeer omdat de heren voor hun retraite de tijd schijnen te nemen. Zichzelf zijn Het is op het congres van de P.v.d.A. wel gebleken, dat de aanhang van r Vos in deze partij vrij groot is. iets, .vat wij terstond als waarschijnlijk had den aangenomen. Daarvoor had hij ook centrale vraagstukken aangesneden, centraal niet in de laatste plaats voor een partij die socialistisch wil zijn. Elke partij, die regeringspartij is, zal ;n zekere spanning hebben te door staan. Zij wil zichzelf zijn, maar is toch niet los van het regeringsbeleid, niet los name van de partijgenoten-minis ters, die dat regeringsbeleid immers uit stippelen en uitvoeren, al doen zij het in een combinatie met ministers, die lid zijn van een andere partij. Wij zijn als partij te weinig onszelf ge weest, zo luidde de klaaht van ir Vos en wij hebben ons teveel vereenzelvigd met de regeringspol itiek. i is het geijkte middel van een com- ie aangegrepen. Er is een commissie benoemd, die zal moeten bestuderen, hoe de verhouding heeft te zijn tussen rege ring. fracties, partijbestuur en partij congres. Intussen menen we al wel te mogen zeggen, dat de P.v.d.A. in de komenda tijden duidelijker zal trachten, enige zelfstandigheid te tonen tegenover het regeringsbeleid. Die tijden zullen er ook wel geschikt voor zijnBovendien, laten we niet vergeten, dat er volgend jaar indien niet eerder verkiezin gen zullen zijn. De heren zijn politicus genoeg om die verkiezingen niet te ver geten. Zou het hun niet door het achter hoofd spelen, dat het prettig is de goede dingen van een regeringsbeleid op eiga\ rekening te schuiven en zioh ten aanzit van de minder goede dingen enige reservé op te leggen? Ook een socialist is ten slotte maar een mens. Papoea's DAT de R.v.C. op 17 Febr. het beroep zal behandelen van de A'damsche nazi uitgever Georg W. Kettmann, die in A'dam tot 7 j. is veroordeeld. DAT half Maart afgevaardigeen van de K.V.P. en de R.K. Kamerfracties in Bonn (Did.) besprekingen zullen voeren met leden van de Chr. Dem. Unie. DAT zegels voor de accijns voor siga retten, rooktabak, niet-natte pruimtabak en snuif voorlopig worden uitgegeven voorzien van een rood overdruk kleinhandelsprijs. DAT de onderzeeboot Zwaardvis is uit- ;varen voor oefeningen met eenheden an de Britse onderzeedienst en 15 Mrt. eer in R'dam wordt verwacht. DAT L. R. Middelberg te W'assennaar, oud-burg. van Ede, zijn functie als voorz. de Ned.-Zuidafr. Ver. heeft neerge legd, daar hij binnenkort naar Z-Afrika gaat emigreren. DAT minister s'Jacob gisteren in Den Helder marine-onderdelen in ogenschouw nam en 's middags ten huize van commandant Zeemacht Nederland, admiraal J. J. L. Willinge, lunchte. DAT de K. v. K. te Zaandam bij de DAT dr A. Plesman gisteravond op Schiphol terugkeerde van een conferen tie over postvraagstukken in Cairo en de luchtvaart de post wat is tegemoet gekomen, naar hij verklaarde. DAT het treinverkeer Roermond-Ny- megen vermoedelijk 17 Febr. wordt her vat op verzoek o.m. van de burgemees- rs van het land van Cuyk. DAT dit jaar wordt begonnen met de ontginning van de sinds eeuwen omstre den Vredepeel (1000 ha), die nu geheel in Venray is komen te liggen. DAT de tuinder C. A. van Beveren gisteren op de Loosduins veiling de eer ste kaskomkommers aanvoerde, die voor f 1.50 per stuk werden verkocht. DAT 200 kleine Ned. metaalfabrieken onder de naam Holland Metaal zich een coöperatie hebben verenigd, einde een gemeenschappelijke export- campagne te openen. DAT De Ramblers O-l.v. Theo Uden Masman na een tournee van 2600 km door Engeland hier te lande zijn teruge- keerd en men in Engeland algemeen spreekt van „het beste ensemble, het welk tot dusverre van het continent overgestoken". DAT de sleepboot van W. Wit uit Den Helder gisteren tengevolge van de storm DAT drie A'damse aannemers aldaar f 160 boete kregen wegens het betalen an te hoge lonen. DAT minister Spitzen de K.N.A.C. heeft aangewezen als ver. die de beharti ging van verkeersbelangen ten doel heeft, zulks overeenkomstig heit nieuwe weg en- verkeersr eg lemenit. DAT in Weert uit het kanaal het lijk werd opgehaald van de 41-j. gehuwde w M. C. P. aldaar, die reeds op 25 Jan. werd vermist. DAT er op vele plaatsen in het land al bekeuringen vallen van mensen, die geen rem op de fiets hebben. (Ook „door trappers" moeten nu een rem hebben.) DAT a.s. emigranten, die een houten huis naar Australië willen meenemen, gratis advies kunnen krijgen van het Houtvoorlichtingsbureau, Vissersdam 5, Adam (toekomstige woonplaats bij aan vraag vermelden). DAT de regimenten zware luchtdoel- artillerie Waalhaven en Ypenburg de elementaire opleiding besluiten met parade, resp. op Woensdag as. in Breda Vrijdag in Bergen op Zoom. DAT de in 1933 met één arts analyste opgerichte geneeskundige dienst van de K.L.M. na 18 jaar 28 leden telt, onder wie 5 artsen, terwijl er bovendien drie medici in Djakarta en Curasao zijn gestationneerd. Ned. fruit en bloemen Voor Perzisch vorsten- huwelijk Een prachtige mand met fruit, 125 kilo zwaar, is het huwelijksgeschenk van dr A. Plesman, president-directeur van de K.L.M., voor de sjah van Perzië, die Maandag in het huwelijk treedt met prinses Soraya Esfandiary. De mand, die 1.20 meter lang en 85 cm diep is, werd gevuld met het meest uitgezochte fruit van Nederlandse bodem. Gistermiddag is de mand met het K.L.M.-vliegtuig naar Teheran vertrokken. Zij is zo groot dat ze niet in de laadruLmte kon, maar in de passagierscabine een plaats vond. Hetzelfde vliegtuig vervoerde een grote hoeveelheid Aalsmeerse bloemen, die de bruiloftstafel en de zalen ln het paleis en het stadhuis zullen tooien. Er zijn 5000 tulpen, 1000 narcissen, 1200 serin gen, 1000 anjers, 200 Japanse sierkersen, 600 plumosa-ranken en 200 orchideeën bij. Deze vererende bestelling doet weei uitkomen welk een wereldnaam Aals meer als bloemendorp heeft. Thunder jets uit Amerika onderweg In een Amerikaanse haven worden thans de eerste Thunderjet-jager-bom- menwerpers voor Nederland ingescheept. Deze kleine zending is een begin van een gestadige stroom van deze toestellen (in totaal plm. 100 stuks), die de Neder landse luchtmacht belangrijk zullen ver sterken. Tin van Guillot door een reparatievernield De beschadiging van de tin-verzameling van de heer Guillot te Rotterdam waarschijnlijk niet aan opzet te wijten. Vermoedelijk is met de mand, wa waardevolle voorwerpen verpakt ongeluk gebeurd en heeft men ondeskundige manier reparaties willen verrichteh. Een papkom ter waarde 1500 heeft bijvoorbeeld in de rand gat opgelopen en is met tangen bewerkt De rand van de kom is ingescheurd, moedelijk bij de reparatie. Op een schotel heeft men getracht met een vijl deuken weg te werken. Wanneer men de voor werpen had willen vernielen, zou mer beter een hamer hebben kunnen gebrui- verklaarde de politie. De zaak is nog in onderzoek. Saunders opperbevelhebber W.-Europese luchtmacht Opper-luchtrnaarschalk Ir Hugh Saun ders. inspecteur-generaal van de R.A.F., is benoemd tot opperbevelhebber van de Westeuropese luchtmacht. Hij volgt op- per-luchtmaarschalk Sir James Robb op. Deze benoeming is geschied, hangende een beslissing, betreffende de toekom stige structuur van het commando in Europa. Merkwaardig, hoe op het congres van de P.v.d.A. ook door een uitge sproken socialist als ir Vos Nieuw-Guinea name gezien wordt als een econo misch probleem. We kunnen het beter zijn dan rijk, zo luidde zijn betoog. Nieuw-Guinea. zei hij, is economisch niet belangrijk voor ons en zal dat ook niet worden. Merkwaardige woorden uit de mond m iemand, die socialist wil zijn. Het as dan ook wel beschamend, dat een andere spreker op het congres, prof. Kranenburg, er aan moest herinneren, ■r behalve Nieuw-Guinea ook nog en op Nieuw-Guinea zijn. De arm zalige Papoea's zijn ook mensen, merkte hij op, en men kan die mensen niet maar Is vee verkopen. Het schijnt ons wel erg toe, wanneer zulke woorden op een sociaiistisoh con gres gesproken moeten worden. In het aangezicht van de dood Bij de ouders en familieleden van de drie in Korea gesneuvelde Nederlandse vrywilligers zUn verscheidene „felicita- tie"-kaarten bezorgd. „Gefeliciteerd met dood van je zoon" en „wat je toe komt" stond er o.m. op die kaarten. Enkele er van waren ondertekend met moeder" of „ook een moeder". (Advert en tien) WEERBERICHT j Rustig weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: In het Oosten van het land over het algemeen veel bewolking met plaatse lijk enige lichte regen, elders wisselende bewol king en overwegend droog weer. In de nacht en och tend plaatselijk mist en hier en daar nachtvorst. Overdag iets lagere temperaturen dan vandaag. Zwakke tot matige wind uit Oostelijke richtingen. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN. Zondag: Zon 8.05—17 45. Maan 9.39—.. Maandag: Zon 8.03—17.47. Ma«i 9 52— 0.30. 13 Februari E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1