Jlieuuie feilisrijc (ürwrattl Vijf brandweerlieden vonden de in laaiende stookolie Autospuit (in razende vaart) slipte en reed in huizenhoge vlammenzee dood Motoren, scooters en bromfietsen in variaties op de R.A.I. Prachtig debuut van de hulpmotor in zes soorten (16 merken) Britse huisvrouw moet op een (vlees)houtje bijten Wist U VRIJDAG 9 FEBRUARI 1951 bureaux Stfensuaat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 5.15 p. kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTlËN: t 0.18 pei millimeter (By contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8148 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantwaslfclj is gijtbleoeo myn hert In tcgljenspotT PENSIOENFONDS BOUWVAKARBEIDERS GAAT STARTEN ZIE PAG. 5 Ontzettende ramp in Vlaardingse haven (Van een onzer verslaggevers) VTIJF BRANDWEERLIEDEN hebben vanmorgen om even over 11 uur V een vreselijke dood gevonden in brandende olie, die dreef in de Koningin Wilhelminahaven te Vlaardingen. Toen auto's van de Vlaar dingse brandweer met razende snelheid kwamen aanrijden, wist de eerste wagen door de vlammen op de kade heen te komen. De tweede wagen echter, een auto met een babyspuit er achter, die vol bemand was, gelukte dit niet. De wagen slipte en reed het water in, temidden van de fel brandende stookolie. Huizenhoog wakkerden de vlammen op. In de grote en dikke rookkolommen De burgemeester van Vlaardingen, mr het onmogelijk precies de plaats te vinden, waar de auto met de ongelukki- lammenzee was verdwenen. Ër stond op dat moment niets anders te doen, dan zoveel mogelijk water in de brand te storten. Inmiddels was ook dè brandweer van Schiedam en Rotterdam gearriveerd. Met macht begon men onmiddellijk met blussen. Tientallen stralen werden in het vuur geworpen. Maar het scheen wel alsof er geen beginnen aan was. Het vuur nam steeds in hevigheid toe. Een sleepboot van de fabriek Kreber, „Frcderika VIII", die in de haven gemeerd lag, stond na enige tijd ook al in lichter laaie. De brandweer stond voor een schier onmogelijke taak. Daarbij kwam nog de vreselijke gedachte, dat de bemanning water gestorte auto, zich temidden van de vlammen bevond. Toen minderde, werd de auto met behulp van een takelwagen uit het wa ter getrokken. De brandweermannen de- verschrikkelijke ontdekking. In de auto en verspreid in het water lagen de ontzielde en deerlijk verminkte licha- en van de vermiste mannen. Twee an- sren werden zwaar gewond. Ooggetuigen verklaarden, dat een van b brandweerlieden, nog van de auto ist aï te springen, maar ook hij ge- Taakte tussen de vlammen. J. Heusden, heeft zich onmiddellijk de woningen van de slachtoffers bege ven om de nabestaanden van het gebeur de op de hoogte te stellen. Vlaardingers, die op de hoogte zijn van de situatie ter plaatse, zijn van mening, dat het ontstaan van de brand geenszins te verwonderen valt. Men heeft het al lang zien aankomen. Het is de stookolie, die vandaag in brand is geraakt, werd weggeworpen door sche- Kabinetsformateurs spraken met Stikker De kabinetsformateurs hebben heden morgen een bespreking gehad met de minister van Buitenlandse Zaken, mr D. U. Stikker. Amerik. spoorwegstaking vandaag nog verlopen? Duizenden arbeiders, na Trumans ingrijpen, weer aan 't werk President Truman heeft gisteren de minister van het leger order gegeven „ge schikte maatregelen" te nemen in de tien dagen geleden begonnen -rangeerders-sta- king. Aan de stakers werd daarop be kend gemaakt, dat zij ontslagen zouden worden, indien zij met Zaterdag aan het werk gingen. Tegelijk werden voorlopige loonsverhogingen ingevoerd, hangende de definitieve regeling tussen spoorweg maatschappijen en vakbonden. Vanmorgen gingen in verschillende «teden de arbeiders bij duizenden weer san het werk. Men gelooft, dat als gevolg van Trumans ingrijpen, de staking vai" daag geheel zal verlopen. Procureur-generaal zegt: Leugen-ontdekker is niet beslissend De procureur-generaal van het Arn hemse Hof hecht geen waarde leugen-ontdekker, welke gebruikt werd bij een verhoor van de Groesbeekse Wachtmeester G. A. R., die als medeplich tig werd beschouwd aan een handel in valse dollars en beroving met geweldple- ran de verkoper van deze bankbil jetten. Gisteren werd in hoger beroep rnieuw lte jaar tegen R. geëist. De wachtmeester, die aanvankelijk alles had ontkend en beweerde zich alleen bij het complot te hebben om de gehele bende te kunnen grijpen, had r.a de proefnemingen met de leugen-onidekker verklaard, dat hij ot een bepaald ogenblik de gedachte kreei er wel wat geld bij te kunnen gebrui ken Dat was n.l. juist op het momen dat R. de verkoper van de dollars zou arresteren. Op dat ogenblik wist v< dachte plotseling niet meer wat hij moi doen. De Ei-ndhovense psychiater dr J. H. d. Zee, die de vier onderzoekingen met het apparaat heeft geleid, verklaarde, dat het apparaat voor 97 procent als betrouw baar kan worden beschouwd. Het heeft inderdaad uitgewezen dat verdachte op het kritieke moment tot andere ged-ach- n is gekomen. De procureur-generaal was er echter m overtuigd, dat R. al eerder van plan was geweest de dollars te roven. Uitspraak over veertien dagen. Op 12 Februari viert dr F. Hijmans, chirurg-uroloog in Den Haag, doèh ook bekend ver buiten de grenzen van de Residentie, zijn 70ste verjaardag. Nederlandse planter ontvoerd Op de plaats waar Doelitzsch vermoord werd Woensdagmorgen is bij de stadsgrens •an Semarang een vrachtauto van de onderneming Klein Getas door een bende aangehouden. Drie man sleurden tuin- employé A. Portier naar een gereed staande jeep. Twee man klommen op de vrachtauto en dwongen de chauffeur door te rijden naar Semarang, waar zij hem en de in de auto zittende arbeiders weg joegen. Zowel de heer Portier als de auto zijn sedertdien spoorloos verdwenen. De heer Portier verdween nagenoeg op de zelfde plaats, waar een week geleden de heer Doelitzsch werd vermoord. pen, die op de Maas voor anker liggen. Zoals men weet is het lozen van deze af gewerkte olie verboden, daar het water bevuild wordt en het brandgevaar groot Men vermoedt echter, dat de in brand geraakte olie afkomstig is van boten, die thans op de Maas met olie worden ge reinigd. Deze olie wordt dan overboord geworpen na gebruikt te zijn.. Normaal drijft de olie af naar de Nieuwe Waterweg en verder naar zee. In dit geval stuwde de Zuidwesten wind de olie echter het Kon. Wilhelmina- kanaal in. De vloeistof is waarschijnlijk geraakt door een vlam, afkomstig van het lassen, waarmee men bezig was bij het droogdok van de fa Figee. De materiële schade valt bijzonder mee. Het dok, waarin de brand ont stond heeft zo goed als geen schade. De sleepboot Frederika VIII wel enigszins. Emest Bevin blijft nog wat aan! Ondanks de hardnekkige geruchten, die in welingelichte Londense kringen de ronde deden over het aftreden van de Britse min. van buitenlandse zaken, Ernest Bevin, heeft het Britse ministerie van buitenlandse zaken een tegenspraak gegeven. Bevin zou „in de nabije toekomst" zijn post niet verlaten. In sommige kringen acht men het onredelijk, dat de 70-jarige Bevin. wiens gezondheid het laatste jaar veel te wensen overlaat, verzocht zou worden zijn functie te blijven vervullen. Als autoriteit in de Labour-beweging zal na herstel, op weinig oppositie stuiten Attlee. die het ministerie van buiten landse zaken van groot -belang acht, zal, meent, hem niet dan op eigen verzoek vervangen. Koning George moet bezuinigen Premier Attlee deelde in het Lagerhuis mede, dat de Britse Koninklijke familie in „financiële moeilijkheden" verkeert. Onze bron is Ass. Press. Vanaf 1 April (bedenkelijke datum) zal, volgens Attlee, de regering koninklijke uitgaven, ten bedrage van 40.000 pond 'sjaars, voor haar rekening nemen, omdat Koning Geor-ge door zijn, dn de oorlog overge spaarde geld, heen is. Deze, 40,000 pond zijn nodig voor het -betalen der salarissen van de lijfwacht en voor rekeningen be treffende verwarming en verlichting het Buckingham Palace. Tot voor kort betaalde de Koning deze .uitgaven zelf, maar thans is hij niet meer in staat, op dezelfde voet verder te gaan. Hij heeft echter aangekondigd, de kosten hofhouding met een 'bedrag van 20.000 pond "sjaars te zullen inkrimpen. Zo werkt het communisme Sabotage-document voor Britse scheepvaart Aan boord van een Brits schip te Na pels zijn documenten gevonden, die in structies bevatten aan communistische agenten, beogende het veroorzaken van onrust, sabotage, en schade aan schepen en machines. Arthur Deakin, secretaris van de vakbond van transportarbeiders verklaarde, dat het document afkomstig is van het wereldvakverbond, hetwelk de politiek der Kominform onderschrijft Wij ontlenen dit bericht aan Reuter. Nieuwe Vliegende Hollander" Alle schepen voor de Zweedse Westkust zijn gisteren gewaarschuwd voor een spookschip, dat in de Zweedse wateren tussen de steden Marstrand en Lysekil op drift geraakt zou zijn. Het mysterieuze 40 voet me tende vaartuig zou als een nieuwe „Vliegende Hollander" ronddrijven, zonder bemanning aan boord. Naar verluidt, is het spookschip door ver schillende schepen waargenomen, maar mijnenvegers en loodsboten hebben er enkele uren vergeefs naar gezocht. Emigranten, let wel: Mee te nemen huizen nog niet goedgekeurd Het Rotterdamse Bouwcentrum waar schuwt voor het gevaar, dat een door emigranten naar Australië meegenomen .prefabricated" huis wellicht nooit zal verrijzen. In Nederland zijn volgens deze instantie nog geen firma's die huizen kunnen leveren, welke in Australië goed gekeurd zullen worden. Wel zijn enkele firma's in contact getreden met Australië zer deze kwestie. Het Bouwcentrum is bezig gegevens te verzamelen over deze huizen en hoopt binnenkort de resultaten te publiceren. Bij een inkoop de oude spullen inleveren? Het Tweede Kamerlid Koersen (KVP) heeft minister v. d. Brink verzocht maat regelen te -nemen om door een doelmati- sn zuiniger gebruik van grondstoffen de volledige werkgelegenheid zo goed mogelijk in stand te houden. Voorts wil de beer Koersen oude materialen laten inzamelen of bij de aankoop van nieuw< artikelen laten inleveren. Een millioen in één jaar over Atlantische Oceaan In 1950 hebben meer dan 1.000.000 per sonen de reis over de Atlantische Oceaan gemaakt. Door de scheep- en luchtvaart maatschappijen werden meer betalende passagiers op de Atlantische routes voerd dan ooit tevoren in de laatste 20 jaar, aldus de New York Times. Bevindt Westerling zich in Tanger? Nieuwe verhalen worden verteld Het Franse persbureau A.F.P. beweert, dat volgens niet bevestigde geruchten Westerling zich in Tanger zou bevinden. Reuter weet er aan toe te voegen, dat de Belgische autoriteiten hierom blij zijn en beweert, dat Westerling een week gele den zou vertrokken zijn zonder pas en in een door een Belgisch industrieel geleend vliegtuig. De eigenares van Westerlings pension, mevr. Hermans vertelt, dat Westerling kort voor zijn vertrek van een Amerikaans persbureau 600.000 Bel gische francs ontving voor zijn C. W. Slot op 1 Maart commandant zeemacht Thans is de benoeming van schout-bij nacht C. W. Slot tot commandant der zeemacht in Nederland afgekomen: Hij zal o lp Maart in functie treden als op volger van vice-admiraal J. J. L. Wil- linge. BROMFIETSEN in allerlei soorten, scooters van vele merken en het nieuwste van het allernieuwste op het gebied van de motorfiets gloriëren thans op de 29ste R.A.I.-tentoonstelling, die vanmiddag door minister Spitzen is geopend en tot 18 Februari duurt. Voor het eerst sinds 1921 weer een tentoonstelling zonder auto's. Wie tussen de talloze model len door dwaalt, komt sterk onder de indruk van de snelle ontwikkeling die het motorrijwiel en wat daarmee in verband staat, doormaakt. De afwerking is vaak verbluffend. De prijzen zijn het echter ook. De rijwielen-met-hulpmotor, practisch maar lelijk „bromfietsen" gedoopt, trek ken wellicht de meeste aandacht. Er is een geweldige behoefte aan. Op 1 Januari 1951 reden er naar schatting al 100.000 op Neerlands wegen en dat na twee jaar. En per maand komen er 10.000 bij. Geen belangrijk, omdat vele hulpmotoren Nederlands fabrikaat zijn en van de overige in elk geval het verzwaarde rij wiel „van eigen bodem" is. Merken in overvloed: niet minder dan 16. Op zes verschillende manieren kunnen de losse motortjes worden aangebracht, wel: in de naaf van het voorwiel, in de naaf van het achterwiel, boven 't voor wiel. in het frame, onder aan het frame- bracket en naast het achterwiel. De Nederlandse industrie heeft zich vooral toegelegd op de vervaardiging van speciale rijwielen met verzwaard frame, zwaardere velg en dikkere banden. Be halve de complete bromfietsen zijn op de R.A.I. ook vele merken aparte motortjes Wingwheel, Germaan. Eysink, Pirottini (uit Italië», Rex, Mobylette en de Llohmann, een heel aparte verschij ning, die zowel op benzine als op petro leum loopt en bijzonder eenvoudig van constructie is. Slechts vijftig gram per week! Tweede aanval van Churchill op Labour werd eveneens afgeslagen Na een scherp debat over de verlaging van het toch al karige vleesrant soen, werd in het Lagerhuis de motie van wantrouwen der Conservatieven, teneinde de Labourregering om zeep te brengen, verworpen met 306 tegen 298 stemmen. De zeven aanwezige Liberalen stemden met de Conservatie ven mee tegen de regering. Twee andere liberale leden waren opzettelijk weggebleven, omdat twee Labourafgevaardigden, wegens ziekte, bij de stemming niet aanwezig konden zijn. Van Hitier aan Rommel „Van Adolf Hitler aan generaal Rommel, als blijk van erkentelijkheid voor zijn dapperheid' aldus de inscriptie op een revolver, die de politie te Beiroet in de Libanon, vond, bij onderzoek naar verboden wapens. Het wapen, dat dertig patronen kan bevatten, was nu het trotse bezit van een Arabier, Achmed Eljardi. De politie ontfermde zich over dit „his torische" uapen en tevergeefs bood Achmed 3000 Libanese ponden, om het terug te krijgen. Hoe Achmed aan de revolver gekomen was, blijft voorshands nog een mysterie. Tijdens het debat had de conservatieve oppositie verklaard, dat het aan het „knoeibeleid" der regering te danken was. dat het toch reeds zeer lage Britse vleesrantsoen opnieuw moest worden verminderd. Hierop antwoordde de min- voor Voedselvoorziening, Webb, dat de enige fout der Labourregering was ge weest, dat het trotse en fiere Albion zich verzet had tegen zijn voornaamste leverancier, Argentinië. Toen de min- van Financiën, Gaitskell. zijn toespraak hield, ontstond hevig rumoer. Zijn antwoord op de beschul diging der oppositie werd met daverend gelach ontvangen. Gaitskell bleef maar door spreken, schreeuwde en sloeg met vuisten op tafel. Hij betoogde, dat de Labourregering bereid nieuw met de Argentijnse autoriteiten over vleesaankopen te onderhandelen Engeland heeft overeenkomsten met Australië en Nieuw-Zeeland gesloten, waarbij het vlees krijgt tegen prijzen van 70 tot 80 pond sterling per ton. Doch deze zelfde dominions verkopen vlees ic kleinere hoeveelheden aan de Ver. Sta ten en ontvangen daarvoor omgerekend per ton. ongeveer 300 pond sterling. Ar gentinië vroeg echter aan Engeland 140 pond sterling per ton vlees maar de Britse regering vond deze prijs veel te Ter verduidelijking van de vleessi tuatie in Engeland diene, dat volgens de Conservatieven, het Britse vleesrant- vóór de-tweede wereldoorlog in Britse armenhuizen werd uitgereikt. Het is zelfs kleiner dan gedurende de ergste dagen van de tweede wereldoorlog. Dit is nog geen half ons per week. (Ander half Eng. ounce per hoofd per week). Het Labourkabinet heeft dus weer twee aanvallen overleefd, maar het be hoort tot de totale politiek van Chur chill. uiteindelijk een nederlaag te be werkstelligen. waardoor nieuwe verkie zingen noodzakelijk zullen zijn. Premier Kim wil V.N. in de pan hakken I Verbonden vloot schoot 800 granaten in gebied Intsjon-Seoel Chinezen voelen „nattigheid" en voeren over de Jaloe versterkingen aan Vanwege de zware verliezen voeren de Noordelijken snel versterkingen aan van de Mandsjoerijse grens. De communistische tegenstand in het midden en midden-Oosten van Korea wordt krachtiger. De verbonden vloot, waar onder de Nederlandse torpedoboot jager „Evertsen", heeft gisteren bijna 800 hoogexplosieve granaten afgevuurd op verbindingslijnen en concentraties in het gebied van Intsjon en Seoel. Door een „klokje-rond" bombardement op de Oostkust aldus Reuter, werd de hardnekkige weerstand te Kangnoeng gebroken. De verbonden legers drongen hierop Kangnoeng binnen en bevinden zich thans op 28 kilometer van de 38ste breedtegraad. Zoals reeds werd gemeld, begonnen de Amerikaanse tanks met de beschieting van de geblakerde ruines van Seoel, terwijl houwitsers de Chine se stellingen ten Noorden van de rivier de Han onder vuur namen. De verbonden troepen trokken over de gehele linie anderhalve km op in de richting van Seoel. In de sector Intsjon- Jojoe deden de Amerikanen met vlam menwerpers aanvallen op kleine concen traties in diepe loopgraven. In de mid den- en Oostelijke sectoren werd een terreinwinst van maximaal 13 km be haald. Geallieerde vliegtuigen bestook ten de aanvoerlijnen in het Noorden en op de Oostkust. De Noordkoreaanse opperbevelhebber en min.-president. Kim Ir Sen. heeft ter gelegenheid van het driejarig bestaan van het Noordkoreaanse leger een order uitgevaardigd, waarin hij zegt: dat ..de Amerikaanse aanvallers die Korea niet willen verlaten, zullen worden omsingeld en volledig in de pan gehakt". Het Am- leger heeft te Washington verklaard, dat de verliezen aan doden en gewonden der Noordelijken waar schijnlijk meer dan 525.000 man bedra gen. Een belangrijk contingent ervaren soldaten zal naar Korea worden gezon den. Generaal Mac Arthur heeft hierom gevraagd, aldus heeft Gen. Mark Lark, chef van het landleger medegedeeld. Zeven-en-dertig soldaten van de bonden troepen kwamen vanmorgen de Amerikaanse linies „binnengewandeld". De mannen 16 Amerikanen, 15 Zuid- koreanen en 6 Britten waren allen in de laatste twee maanden gevangen ge nomen. Zij waren goed gevoed, goed ge kleed en gezond- Alles ,,O.K Zij verklaarden te zijn geselecteerd uit honderden andere krijgsgevangenen en gedurende drie weken een commu nistische theoretische opleiding te heb ben ontvangen. wonder eigenlijk. Minister Spitzen vanmiddag: „Het fietsen in Nederland heeft met het begrip „weelde" dit gemeen, dat voor beide sterke benen worden ver eist. Niet alle Nederlanders bezitten deze en een handig hulpmiddel opent de weg niet van de weelde, maar van fietsen voor tallozen, wier eigen kracht tekort schiet". Omwenteling De verschijning van de bromfiets houdt aldus de minister, alle voortekenen ware omwenteling in personenverkeer. En inderdaad, in twee jaar tijds heeft de bromfiets het motor rijwiel in aantal overtroffen. Dat is mede Een woordvoerder van India heeft ont kend. dat Pandit Nehroe er bij China op had aangedrongen een bufferzone op Korea in te stellen, voorafgaand aan een beëindiging van de oorlog. De Duitse staalmag- naat Thyssen Overleed 78 jaar oud in Buenos Aires nen van het Roergebied, is op 78-jarige leeftijd In Buenos-Aires overleden. (Thys sen was aanvankelijk vurig aanhanger van Hitier. maar later vond hij het wijzer Hitler-Duitsland te verlaten. Als repre saille werd zijn enorm fortuin door de Duitse staat in beslag genomen en hem de Duitse nationaliteit ontnomen. In 1939 werd een arrestatiebevel tegen hem uit gevaardigd. Men beweert, dat de ware oorzaak van Thyssens breuk met Hitier was gelegen in het Duits-Russische niet- aanvalsverdrag van 1939. Bij zijn vlucht uit Duitsland werd Thyssens fortuin ge schat op 100 millioen gulden.) België krijgt infanterie- uitrusting van Canada Scherpe eis van Amerik. senator Taft aan de Senaat Op aanbeveling van de organisatie van het Noordatlantische pact, heft de Ca-nades regering besloten België de uit rusting van een infanteriedivisie te schenken. De generaal Charles Lanham is benoemd tot hoofd van de infarmatie- dienst bij het hoofdkwartier van generaal Eisenhower. De Republikeinse leider Taft heeft in de Amerikaanse eis gesteld, dat de V.S. voor de verdedi ging van West-Europa niet i één divisie bijdragen op elke negen, die door West-Europa zelf worden geleverd. Haak-lngeslaagd 't Geld voor één gram radium is er Op naar de 180.000 Johan Bodegraven, de motor van df H-aak-In-ac'.ie ten bate van de kankerbe strijding. kon gisteravond voor dt N.C.R.V.-microfoon meedelen, dat het beoogde doel: f 120.000 om één gram radium te 'kunnen kopen, is bereikt. Dit is het resultaat van een actie, die nog geen jaar duurde. Gistermiddag boekte men f 121.267, maar tijdens de steravond kwamen nog zoveel giften binnen, dat het bedrag opliep tot ruim f 136 000. En de giften blijven stromen. Het voorstel, om door te gaan I tot het geld bijeen is voor anderhalv gram radium, dus f 180.000, werd in d: ial met applaus begroet. Namens Scheveningen werd gisteren (de steravond was gewijd aan de vissers) in totaal f4700 aangeboden, namens IJmuiden f5800 o m. f3000 als resultaat „Amerikaanse" verkoop van enkele kisten vis op de afslag) en mei de bijdragen uit andere plaatsen zorgden de vissers voor f 11.500. De heer Jac. de Jong bood een bedrag van ruim f2000 aan als resultaat van de Haak—In-avond van de Nieuwe Haagsche Crt. op Dinsdag j.l. en de Marinierskapel, die gisteren speelde, legde er nog even hon derd gulden bij. Clementis inderdaad in Joegoslavië Werkt hij aan een privé- „Kominform"? DAT het Tweede Kamerlid Posthumus (Arb.) aan minister Spitzen schriftelijke vragen heeft gesteld over de sluiting van de stations te Deinum en Dronrijp (gem. Menaldumadeel, Fr.). DAT B. en W. van A'dam een commis- e hebben ingesteld om de bevolking attent te maken op de malariabestrijding in A'dam-Noord. DAT de eieren in Bameveld deze week f10,25 tot f 12 de honderd deden. DAT vier naturalisatieontwerpen zijn ingediend, o.m. ten beh. van de circusdir. Leopold Karl Strassburger te Hilversum, die dn Duitsland werd geboren. DAT de rechtszaak tegen de schrijfster Jo van Ammers-Küller, die als uitge sloten e toch een boek (Dorstig Paradijs) zou hebben gepubliceerd, bepaald is op soen thans één derde bedraagt, van wat 5 Maart voor dé Amsterdamse rechtbank. DAT -in de zaak-Pieter de Boer te Draohten. voorz. van de Bond van mobi lisatie-invaliden, op verzoek van de landsadvocaat 14 dagen uitstel is ver leend door de pres, van de Leeuwarder rechtbank. DAT de raad van Ede het in Benne- kom te bouwen grote Prot. streekzieken huis een garantie van f90.000 verleende en de verwachte „sterke oppositie' slechts kwam van enkele leden der P.vxl.A. en V.V.D. DAT bij de spoorwegovergang bij het station Bilthoven een brandende lamp voortaan waarschuwt, als de bomen dicht gaan of dicht zijn. DAT de piloot J. v. Leeuwen uit Delft, die Maandag by Leeuwarden om h leven is gekomen, morgen om kwart vo twee op Jaffa te Delft wordt begraven. DAT voor Amsterdam het woning contingent tot 1954 is bepaald op 7880 woningen of gemiddeld 2627 per jaar. de scooter, tussen het servet van de bromfiets en het tafellaken van het motorrijwiel in. In deze afdelnig komt vooral de Italiaanse industrie (bij het motorrijwiel vrijwel niet aanwezig) voor treffelijk voor de dag. Variaties, te veel om op te noemen, van het eenvoudigste modelletje tot de meest luxueuze, chroom- en accessoires-verzameling toe. Verder zijn er de Duitse Sitta en Libelle, de Belgische Cushman en de Nederlandse Eysink. een combinatie van scooter en motorrijwiel met een 98 cc Villiers mo tortje. De Britse Pocket Prodigy Corgi is een soort burgeruitgave van het para chutistenmotortje. Comfort Hoeveel belangstelling er ook Is voor bromfiets en scooter, het motorrijwiel trekt zich er weinig van aan. De Neder landse industrie is hier weer sterk ver tegenwoordigd, t.w. door Sparta, Eysink, D.M.F., Germaan en Gazelle. Sparta lan ceert als primeur een 250 cc model met J.L.O. motor. In het algemeen geven de motorrijwielen van nu een geheel ander beeld dan die van 13 jaar geleden, toen voor de laatste maal deze voertuigen op de R.A.I. te zien waren. Veel meer dan voor de oorlog, is nu het accent gelegd op comfort. De algemene invoering van een telescopische voor- en achterwiel- vering in combinatie met een zweefzadel, zelfs op machines in de lichte klasse, ls daarvan een uiting. (Zie vervolg pag. 5) Zeer zachte Febzuaii-nacht Vannacht steeg het kwik in ons land vrijwel overal tot 10 k 11 graden C. Dat is voor Februari een buitengewoon hoge nachttemperatuur. De warmste nacht ia de maand Februari werd tot dusver ge registreerd op 10 Februari 1899, toen het kwik niet beneden de 10.2 graden C. kwam. Dit record as dus op vele plaat gebroken. Advert entiën) DAT de jaarvergadering van de Bond van Chr. Politie-ambtenaren op 5 en 6 Juli in Rotterdam zal worden gehouden. DAT het Ned. motorschip Merak (490 brt.) van Nievelt c.s. te R'dam gisteren ten N.O. van de Falklandseilanden op een ijsberg is gelopen, doch met een be schadigde neus zijn reis kon vervolgen. DAT te Lochem, 91 jaar oud. is over leden de oud-geneesheer J. J. Koumans, die de oudste in leven zijnde ridder Militaire Willemsorde was, welke onder scheiding hij op 12 Maart 1896 ontving voor zijn moedig gedrag tijdens de Lombok-expeditie in 1894. DAT een wetsontwerp is ingediend tot goedkeuring van het in 1950 te Bern ondertekende verdrag omtrent het goe- c-j "Wiener Kurier derenvervoer uer sooorwea den 8eneraal Sirica de commandant oerenvervoer per spoorweg. Bratislava; Horvat, gewezen ambassadeur DAT tegen de 2d-j. J. A. S. uit Adam. Van Tsjechoslowakye, en mevrouw Pat- °P wVj??*" ,d=r°"1le.--atLh-ter het Stuur kova- afgevaardigde in de Nationale Ver gadering. door de Tsjechoslowaakse po- Van „gewoonlijk welingelichte zijde" te Wenen, aldus een Reutertelegram, wordt vernomen, dat de voormalige Tsjechoslowaakse minister van Buit. Zaken. Clementis, zich inderdaad in Joe goslavië bevindt. Overigens blijft de stroom van berichten en geruchten aan houden. Clementis is op slag „wereld beroemd" geworden! Het hierbover vermelde Reutertelegram correspondeer:, met de verklaring van Milosj Vanek, dc afgevaardigde van de Vrije Tsjechoslo- waken op het congres van de „Partij van de Arbeid" te Rotterdam. Ook Van< n deelde mede. dat Clementis zich in Bel-| grado bevindt. Het officiële Joegoslavische burea van voorlichting gaf te kennen, dat mei met de verblijfplaats van Clementis on- bekend was en het Amerikaanse Hogf.1 commissariaat in Duitsland weet het evenmin. Reeds wordt beweerd, dat Clementis in Joegoslavië een „nationale communistische beweging" wil stichten, die oppositie gaat voeren tegen de po litiek der Kominform in Tsjechoslowa- kije. De zuiveringsgolf aldaar is, aldus A.F.P. voornamelijk gericht tegen de voorzitter van de ministerraad. Zapo- £•1 7 •lïad 15 Ji"en bier 0p .oJCwUUo.uwauK po- hierdoof vier aanrijdingen veroorzaakte,- litie zijn aangehouden, terwijl enige mi- lnisters geschorst zyn. een half jaar werd geëist. WEERBERICHT Minder wind Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewol king met enkele verspreide buien. Langs de kust aan vankelijk rtSg krachtige, overigens tot matig of zwak afnemende Zuid-Westelijke tot Westelijke wind. Lagere temperaturen, vooral des nacht (Opgemaakt te 10 li.) ZON EN MAAN

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1