Mysterie nummer één ran wereldoorlog nummer twee Het wetenschappelijk werk in Nederland verkeert in grote nood NIEUWE LEIDSCHE COURANT DONDERDAG 8 Fl (Advertentiènj XJET WAS IN HET JAAR 1942. In het Hoge Noorden van Canada, vlak bij de Poolcirkel, werkten in nevel en duisternis ruim twee honderd, op de kop af 225 man, in verbeten hardnekkigheid aan de productie van de grondstof, die drie jaar later zou worden toegepast voor de afwerking van de beide atoombommen, die een einde aan de oorlog in het Verre Oosten zouden maken. Dat einde was toen nog op geen stukken na te voorzien. Integendeel, de Japanners boekten succes na succes. Vele duizenden geallieerde soldaten vielen in de moordende strijd in oerwoud, moeras, ter zee en in de lucht. Soms scheen het wel, dat de strijd geen einde zou nemen, maar de „Dappere 225" werkten noest en gestadig door. Zij waren de wegbereiders van de Japanse nederlaag. niet, waar hem de schoen wrong. En dus zond men „verkenners", agenten, spion nen. Zij poogden met levensgevaar door te dringen in de Noordelijke oneindig heid van het Canadese Mackenzie-dis trictKoude, nevel. Poolnacht en uitgebreide voorzorgsmaatregelen van ce Canadese generale staf en veiligheids politie deden die pogingen schipbreuk Geen wonder dat alles in het werk werd gesteld om het „poolgeheim", hel grootste mysterie van de grootste aller oorlogen, te bewaren, want de „Dappere 225" werkten in de Eldorado-mijnen nabij het Great Bear Lake en brachten daar de pekblende, de meest begeerde stof uit die dagen, uit mijnschachten naar boven Pekblende toch is het materiaal, waaruit de toverstof der twintigste eeuw uranium, onmisbaar voor de vervaardi ging van atoombommen wordt bereid. En mysterie nummer één van wereld oorlog nummer twee was immers de in de provincie Ontario. Slechts ingewijden en de weinige an deren, die het volledige vertrouwen van de verantwoordelijke autoriteiten genie ten. mogen Chalk River betreden. Draad versperringen en zwaar gewapende be wakers omringen deze „atoomstad". Wie zou pogen, clandestien binnen te dringen, zou zich aan dodelijke kogels blootstei len of, in het gunstigste geval, aan ar restatie, lange verhoren en een fikse straf. De geheimen van Chalk River wor den heel erg goed bewaakten daar om kunnen wij er niet' veel van vertel len. Eén blik op de dreigende waarschu wingsborden en stramme, zwaargewa pende bewakers is voldoende om te be- grijpen, hoe geheim Chalk River is. Atoomspook Een woord tot een bewaker; een woord en een vraag. Een glimlach en een afwij zend gebaar vormen het antwoord. Dan gaan we verder, en wie we ook spreken, steeds krijgen we van hetzelfde laken een Mijnwerkers in de ..Eldorado"-mijnen hakken pekblendeVier man van de „Dappere 225". die het Poolgeheim der geallieerden kenden. •toombom! En dit mysterie konden de geallieerden slechts tot oplossing oren- gen doordat zij er in slaagden hun „pool geheim" zo zorgvuldig te bewaren. honie Nabij Great Bear Lake ligt de neder zetting Port Radium. Nomen est omen de naam Port Radium is reeds voldoen de aanwijzing om te begrijpen, van hoe grote betekenis de arbeid 'dier „Dappert 225" is geweest. Het is bijna ironisch, dat de uraniumertsen gedolven werden in mijnen, die de naam Eldorado dragen Want betekent Eldorado niet het Goud- la!nd of Geluksland? En brachten de atoombommen niet dood en verderf, leed en nameloze verschrikking? Die „Dappere 225" waren de pra iche wegbereiders van 't atoomtijdperk De „theoretische pioniers" werkten alom ter wereld in studeerkamers en labora toria. Spionnen en agenten loerden over al om de resultaten der onderzoekingen te leren kermen Zo kwam na de oorlo; aan het licht, dat de Japanse geleerde <ir Hideki Yukawa, veel heeft bijgedra gen tot de ontsluiering der atoomgehei men en tot de uitvinding der atoomsplit sing. Nu is. althans iheoretisch, de sta; van atoomsplitsing naar atoombom niet zo heel groot en dus kan men zeggen, dat de atoombommen op Japan mede een uitvloeisel waren van Japanse tenschappelijke prestaties. Nobelprijs voor atoom- splitser Maar na iedere oorlog komt er vrede. Andere maatstaven worden dan aange legd en zo kon in 1949 de Japanner dr Hideki Yukawa de Nobelprijs voor tuurkunde toegewezen krijgen wegens Zijn baanbrekende atoomonderzoekingen. Evenzeer als de oorlog is ook d« vrede oen tijdelijk iets. Vandaar dat het pro duct der „Dappere 225" nog steeds wordt gevraagd. Een eenvoudig dagbladbe richtje leerde ons. dat de premie en het loon voor het „naar boven brengen" van pekblende in de Eldorado-mijnen onlangs aanzienlijk werden verhoogd. Uranium gevraagd, want het oorlogsspook waart rond. Het kan ook onverhoeds opduiken en leed en verderf over millioenen men sen brengen. Zal de mensheid in staat zijn met.behulp van atoombomdreiging de oorlog uit te bannen? Deze vraag be heerst het denken van ontelbaar velen, want het is een vraag van leven of dood. Van zijn of nier-zijn. Wij kunnen slechts bidden en hopen, dat de loop der dingen niet in een catastrophe zal eindigen. Intussen gaat het werk in de Eldorado- mijnen in de ijzig-koude Canadese Pool gebieden voort. Dag in dag uit delven stoere, zwijgende, geharde mijnwerkers de pekblende. Uitgebreide veiligheids maatregelen zijn genomen. Het is, als of daar reeds wordt geschreven aan het tweede deel van de „Roman der Dappere 225" uit de oorlogsjaren. Zal dit deel een „happy ending" hebben? Strikt geheim Uraniumerts alleen is niet voldoende om atoombommen te kunnen construe ren. Gecompliceerde wetenschappelijk- technische procédé's zijn nodig om zo ver te komen. Alle landen van betekenis be schikken over laboratoria en staven van geleerden en technici, die zich met de geheimen van het atoom vertrouwd maken en trachten, ze steeds verder te ontsluieren. Nog steeds zijn atoomgehei men „top secrets" zoals nog nooit een ge- pak een glimlach en een afwijzend gebaar, beleefd, doch ijzig-afwijzend. Wie dit ervaart, voelt zich weer in de greep van de oorlog gevangenatoomstations atoomzuilen, uranium zijn immers de pio niers voor een nieuwe strijd! „Spionnen zijh overal," „De vijand luistert r. „Muren en vensters hebben oren," zijn deze oorlogsspreuken, die ons door het hoofd schieten, als we dit atoomgedoe observeren. De klamme klauw van oorlogsmonster ligt als het ware gedrukt op het atoomgeheimIn vurige letters verscheen onlangs op alle „atoommu de naam van de Engelse geleerde Dr Klaus Fuchs en een heilige schik sloeg de „atoomwereld" in de benen. Wantrouwen is het fundament van betrekkingen tussen de atoomstations de rest der wereld.... en het kan niet anders! Te groot zijn de geheimen, die daar worden gehoed, te gevaarlijk de ge volgen van het uitlekken dier „top ge heimen." „Het atoom heeft de mensheid in boeien van wantrouwen geslagen," zei een kend atoomvorser onlangs tot ons, het is beter om van het atoomspook dan van het atoomgeheim te spreken," voeg de hij er aan toe. Inderdaad, het atoom- Ook tot heil Mannen in witte jassen werken met heimzinnige instrumenten. Elk hunner kent een deeltje van het atoomgeheim. Met behulp van een Geiger-teller bepalen zij of een stof radio-actief is en in welke mate. In de atoomzuilen Chalk River heeft er een worden kleine hoeveel heden van een substantie radio-actief ge maakt of, beter, „met radio-activiteit be smet." Vervolgens worden met die be smette stoffen microchemische onder zoekingen verricht. Zo kan men uit vel phosphor bereiden, dat misschien eens in de landbouw toepassing zal den als kunstmest. De monsters, w mede de proeven worden genomen, zijn minimaal, daar anders de gezondheid De mensheid wordt niet moede, zich te verdiepen in het grote geheim onzer eeuw, het atoomgeheim. Slechts een kleine kring ingewijden kent heten zü zwijgen. Zo af en toe wordt er een tipje van de sluier opgelicht, maar de volle waarheid zullen w«, gewone stervelingen, voorlopig niet te weten komen. En toch houdt het atoomgeheim ons be zig, toch grijpen wij naar ieder be richt, naar iedere plaat, die op dat mysterie betrekking heeft. Onlangs verscheen er een klein dagbladbe richtje, dat de lonen en premies in de Eldorado-mijnen aanmekrelijk ver hoogd warenIn de mijnen dus. waar de grondstof werd verzameld voor de eerste atoombom, die ooit een land trofUranium en we tenschap maakten deze worp moge lijkZü deden Japan in het stof bütenWat zullen zij in de toe komst nog doen? de onderzoekers ernstig bedreigd zou kunnen worden. Dank zij de radio-actieve isotopen (al dus de wetenschappelijke naam) zijn gro te mogelijkheden binnen de grens der bereikbaarheid gekomen en naarstig gaat de mens verder die te onderzoeken en toe te passen tot verderf.maar ook tot heil van het mensdom. Toch lokt ook op de laboratoria en „atoomstations" iedere vraag slechts een vage algemeenheid of een glimlachende afwijzing uit. De mens heid hoedt en beschut de atoomgeheimen als waren zij wezens van hoger orde. Vredesmissie En toch zün er lichtpuntjes! De „atoomwetenschap" heeft reeds veel ge- daan tot heil van de mens. Zo nam Dr. C. H. Guest, een geleerde, die geruime tüd een vooraanstaande positie te Chalk River heeft ingenomen, onlangs de lei- di'ng op zich van het streven der Cana dese regering om radio-actieve stoffen meer en meer in dienst van de gezond heid te stellen - en officieel is medege deeld, dat de laatste tijd veel radio-ï tieve stoffen voor medische doeleinden zijn verstrekt. Begint het atoomspook zich ook van zün vrede-smissie bewust te worden? Nog steeds werken in het Hoge Noor den van Canada, nabü de Poolcirkel, bü het Great Bear Lake honderden mannen in verbeten hardnekkigheid aan de pro ductie van de grondstof, die onmisbaar is voor de vervaardiging van atoombom menNog ste6-ds pogen agenten en spionnen door te dringen tot dat deel van het Mackenzie-district, maar koude, nevel, Poolnacht en uitgebreide voor zorgsmaatregelen van de Canadese mili taire en politie-autoriteiten maken dat onmogelük. Uranium gevraagdlonen en pre- miën in de uraniummünen aanzienlük verhoogd... Waartoe en waarom? Aanklacht van prof. di S. T. Bok: Bevordering er van zij de hoogste taak der universiteiten Ernstige dies-iede van Leidse rector magnificus TER GELEGENHEID van de 376ste verjaardag van de Leidse Universiteit heeft de rector-magnificus, prof. dr S. T. Bok, hedenmiddag in de Zuiderkerk de gebruikelijke dies-rede uitgesproken. Prof. Bok wees er in de aanvang van zün rede op, dat de rector op deze hoogtüdag telkenjare sprak over een wetenschappelyk onderwerp. Uit deze keuze blükt duidelüker dan uit welk betoog ook, dat de hoog leraren in het bevorderen van de wetenschap de hoogste taak van een univer siteit zien. In Nederlandse regeringskringen wordt daarentegen het onderwijs de eerste taak van de universiteit geacht en ziet men de beoefening der wetenschap als een hulpmiddel om dat onderwüs op het peil van hoger onderwijs te brengen: een docent, die niet zelf actief aan de ontwikkeling van zijn wetenschap deelneemt, kan slechts onderwüs uit de tweede hand geven. veel kunnen de enkele staatsburgers, die er de geschiktheid voor bezitten, pres teren, en 2. hoeveel is nuttig voor de goede naam in het buitenland en voor de vergroting van de werkzaamheid in de toekomst? In mijn ogen ligt <Ie be perking slechts in antwoord op de eerste vraag, want het is mijn overtuiging, dat het voor Nederland een eis van de aller eerste rang is. zowel onze naam in den vreemde alsook de werkgelegenheid in het algemeen en dus het nationale in komen zoveel te verhogen als het ons, Nederlanders, geestelijk mogelijk is. In Korea worden huizen dichtgeplakt met papier of... zijde Niemand zal heimwee irijgen naar dit kale, koude land De le luitenant W. W. Dussel schrijft ons uit Korea: We zijn allen „een beetje" verkouden. Waarmee ik wil zeggen, dat ieder een hoest en proest dat het een aard heeft. Nu bestaat hiertoe wel enige aanleiding. Korea is nu niet bepaald een land om er voor je plezier heen te gaan. Het vriest en het sneeiHvt behoorlijk en als het daprbij nog hard waait, dan heb je hef gevoel dat de „papieren huizen" om je heen in elkaar zullen vallen. lang veranderd in verhuisbataljon. Geen wonder ook: sinds onze aankomst hier Inderdaad: papieren huizen. Hoe een mens het er in uit kan houden lükt op het eerste gezicht een raadsel. De mu ren zün óf van hout óf hoogstens half steens. Alle ramen en deuren zün van het schuif-type met veel glas. Is het glas stuk, wel, geen nood: het gat wordt dicht geplakt met papier of met de hier overvloedige zü'de Natuurlük is er wel verwarming, maar dat is nogal een büzondere. Buiten, in een gat, onder de muur, wordt gestookt en de warmte trekt dan onder de lemen vloeren door in het huis op. Loopt men dan ook zonder schoenen door de ka mers, dan is het behaaglijk warm dat brengt voor ons de moeilijkheid mee. dat we onze hoog dichtgeregen sneeuwschoenen telkens uit moeten trek ken, in tegenstelling met de Koreanen, die op een soort gymschoentjes lopen. Lang niet alle huizen hebben deze „on dergrondse" verwarming, zodat we het veelal met gewone kachels moeten doen en die zijn er haast niet. Vaak worden ze gekocht of door handige knapen zelf gemaakt, terwül nog meer handigen ze ergens bü de Amerikanen op de kop ge tikt hebben. Slapen op de grond Ook het slapen gaat nog niet leien dakje. De winterslaapzak is mer niet in ons bezit, terwijl ook de be kende vouwbedden (in Indië: tampatten) nog op het verlanglijstje staan. Een en ander brengt met zich mee, dat er óf op de grond, óf op „georganiseerde" bedden geslapen wordt, terwyl daarnaast ook weer allerlei uitvindingen zyn gedaan, zoals byvoorbeeld een stapel gevlochten vloermatjes, het slapen op planken van En, u zult het misschien niet willen ge loven, maar met Kerstmis sliepen er tien tallen in.... hun tentjes. Op het eerste gezicht mag dat een koude bedoening lijken, maar zy', die het „geprobeerd" heb ben, waren er enthousiast over. De naam „Van Heutsz-bataljon" is al- al vijf keer verplaatst ogenblik dat ik dit schrijf, is er zelfs sprake van de zesde keer. We maken zo voor onszelf wel eens vergelyking met Indonesië en dan moet men wel glimlachen. Indonesië is kinder spel, vergeleken by dit land. Enorm veel groter zijn hier de afstanden, enorm veel gróter de problemen van bevoorrading; van legering en van vervoer. We vinden, dat de zaak wel wat anders loopt, dan we ons hadden voorgesteld en.er zal later geloof ik niemand zijn. die nog eens heimwee krijgt Korea, zoals we nu nog wel eens heimwee hebben naar Indonesië. Vuurgevecht met guerilla's Want dit land is te kaal, het is te koud en het heeft zo bitter geleden enhet lijdt nog. Bijna onbegrijpelijk is het enthousias me, waarmee duizenden en duizenden jonge Koreanen de wegen bevolken, trek- In het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen zyn universiteiten dan ook niet ondergebracht in de afdeling Wetenschap, maar in die voor Onderwüs en de steevaste ervaring leert, dat onze voorstellen tot verbetering van de werkgelegenheid meer kans heb ben om te worden ingewilligd, indien zij worden verdedigd op grond van onder- wijsbelangen, dan als zij zijn ingediend ter bevordering van het wetenschappelyk Te feller kwam deze achterstelling van de wetenschap aan het licht toen onmid dellijk na de bevrijding met overigens hoog te waarderen élan de Organisatie voor zuiver wetenschappelijk onderzoek op initiatief van de toenmalige minister Van der Leeuw werd opgericht. Hoe goed bedoeld deze organisatie ook was. zij bracht twee ernstige teleurstellingen. Gemiste kans In de eerste plaats verloor zij reeds bij haar geboorte' 90 pet. van haar kracht, doordat 's lands schatkist er slechts een tiende van het oorspronkelijk genoemde bedrag voor ter beschikking stelde, in het begin zelfs slechts een twintigste! Voor Nederland was dit in hoge mate te be treuren. Vooral In slechte tüden dient men zün verstand te gebruiken; voor een staat betekent dit: de wetenschap be vorderen. Omdat nieuwe inzichten en vondsten op het gebied der weten schap het aanzien van dat land ver hogen en bovendien vaak onver moede werkgelegenheid scheppen, en zü daarmede zowel het welzijn kun nen bevorderen als nieuwe bronnen van nationaal inkomen kunnen aan boren. Voor een klein land liggen hier schier onbegrensde mogelüklic- den en in het büzonder voor ons land. omdat opvallend veel Nederlanders getoond hebben, een eerste plaats in de rijen der wetenschappelijke wer kers der wereld te kunnen innemen. In dit opzicht heeft Nederland na de oorlog zün kans gemist en is dc achterstand, die tijdens de oorlog tegenover vele andere landen nood gedrongen was ontstaan, zelfs toege nomen. In verontrustende mate daalt hier te lande dan ook het aantal van hen, die besluiten hun leven aan theoretisch wetenschappelüke arbeid te gaan wüden. De omvang van het wetenschappelyk werk in een staat behoort slechts door twee vragen te worden bepaald: le. hoe- Stielmoederlijk bedeeld Principiëler is de verhouding tot de universiteit. Onmiddellijk erkende de nieuwe organisatie, dat de wetenschap aan de universiteiten stiefmoederlijk be deeld was en zij stelde daarom ook de hoogleraren in staat, mee te dingen naar haar subsidies. De curatoren der universiteit zagen daardoor hun begroting makkelyker bin nen de perken blijven, maar dit ging ten koste van de hoogheid der universiteit, die belangrijke beslissingen financiering stelling, de wetenschap, uit han Reeds worden voorstellen vaft schappelijke strekking door de zelf teruggewezen als zijnde goede ob jecten voor het nieuwe fonds! En voor de hoogleraren vormen deze subsidies wel een meevaller, maar van standpunt bekeken, betekent deze ontwikkeling, dat hun voorwaarden om wetenschappelijk te kunnen werken voor vrijwel elk hunner de drijfveer bij het aanvaarden van dit ambt in be tenschap en hoger onderwijs niet prin cipieel besproken en dientengevolge scherp getrokken werd. Nu bestaat er binnen het begrip hoger onderwijs een geleidelijke overgang uit de zuiver we tenschappelijke sfeer naar vormen, waar er geen sprake meer van is, dat de do centen geacht worden, zelf wetenschap te beoefenen. Het lijkt mij hoogst ongezond, aldus spr., dit afglijdende be grip van hoger onderwys te beschouwen als dat. dat de omvang en de richting van het wetenschappelijk apparaat in een universiteit bepaalt. De zienswijze, die hier door de hoog leraren wordt gehuldigd, is in Noord- Amerika steeds de officiële geweest: de universiteiten hebben daar offi cieel als hoogste taak het bevorderen van de wetenschap. Om deze taak te kunnen volhouden, dient de univer siteit ook toekomstige wetenschaps werkers op te leiden en daar deze sfeer tevens de bü uitstek gunstige voorwaarden biedt voor bepaalde delen van diverse andere vakoplei- dingen, vinden ook deze er gastvrü- heid. Mogelijk dat de in uitzicht gestelde grotere autonomie de Leidse universiteit in staat zal stellen een stap in de rich ting van dit beginsel te doen, hoewel ook dan nog het geld grotendeels uit 's rijks schatkist zal moeten komen en de opvatting van de regering dus ook dan nog een zeer grote invloed zal behouden. Meer afdoende zou dit beginsel kun nen worden ingevoerd, indien ook in Nederland de oud-alumni van de openbare universiteiten het als hun morele plicht gaan voelen, regelmatig een zodanig gedeelte van hun inko men aan hun aller geestelüke moeder af te staan dat zü. in overdrachtelüke zin, meer dan de helft van de „aan delen" in handen krügcn. De staat zou zulke schenkingen dienen op te vatten als indirecte verwervingskos ten van de schenker en er geen be lasting over moeten heffen. Het speet spreker, zoveel tüd aan dit punt te hebben besteed. Het moest echter eens openlük gezegd worden: het wetenschappelijk werk in Neder land verkeert in grote nood. En dat moet snel veranderen. Over hersenschors haar voornaamste doel- Komend tot het wetenschappelyk ge- ■etenschap. uit handen gaf. deelte van zijn dies-rede, sprak prof. Bok over het verband tussen hersenschors en lichaamsvorm, ingeleid door een korte uiteenzetting over de bouw van deze In het algemeen beeld van de hersen schors treft, aldus spreker, een zekere monotonie in de vormeigenschappen te genover de rijke, veelvormige levendig heid en samengesteldheid van het men selijk denken. Onttrekken de vormver schillen in de fynere structuur van de roepen zijn om hun dienst als soldaat te gaan bewijzen. Fantastisch is de vreugde waarmee de dood-arme bevolking van een driekwart in puin geschoten dorpje! onze mannén verwelkomt en nog een j groot feest aanricht ook. omdat zij de eerste „blanke" troepen waren, die hun dorp kwamen beveiligen Want dat is momenteel onze taak: het gedeeltelijk beveiligen van een aanvoer- weg. waartoe onze compagnieën op ver schillende plaatsen langs die weg gele gerd zyn en de omgeving ervan verken nen. Enreeds met succes, want by een der eerste patrouilles stootte men op een groepje guerilla's, die er blykbaar op uit waren voedsel te roven. Ze Waren voorzien van automatische wapens en in een vuurgevecht werden er drie door neergelegd. De vreugde van kende naar het Zuiden, waarheen ze ge- de bevolking kende geen grenzen. Goede berichten over de VEBO Ook voor de Paasveetentoonstelling bestaat grote belangstelling DE VEBO heeft gistermorgen een algemene ledenvergadering gehouden in Het Gulden Vlies. Door de goede opkomst der leden constateerde de voorzitter, de heer J. W. Bonda, dat er voor de Vebo een warme belangstelling bestaat. Spreker memoreerde het overlüden van het dagelijks bestuurslid, de heer A. C. Paarde- kooper te Zoeterwoude. Deze heeft tüdens het bestaan van de Vebo een sterk stimulerende kracht uitgeoefend op het verenigingsleven. „Wü gedenken met-dank baarheid zün vele werkzaamheden, verricht in het belang van de boerenstand," aldus de voorzitter. Verder constateerde de heer Bonda, dait het afgelopen jaar voor de Vebo zeker met slecht is geweest, getuige het ledenaantal (47) Alscheiding van radio-actieve phosphor van de in de atoom-zuil besmettezwavel. De phosphor dient om besmettingsproeven te verrichten. van organisaties op agrarisch terrein, die de Vebo steunen en het houden van een tentoonstelling steeds weer niet alleen opnieuw mogelijk maken, maar tevens in omvang doen toenemen. Naast deze medewerking werd nog de warme belangstelling geroemd, die B. en W. van Leiden en tal van andere ge meenten tonen, waardoor ook financiële problemen werden opgelost. Het jaar verslag van de secretaris gaf in vogel vlucht de pas gehouden tentoonstelling weer. De Vebo heeft haar bestaansrecht door het vieren van het derde lustrum voldoende bewezen. Getuige het feit, dat men naar een grotere expositieruim te moest uitzien, waarvoor door bemid- I deling van B. en W. en de verleende I gastvrijheid van de directeur van het slachthuis de terreinen hiervan beschik baar werden gesteld. Het was jammer, dat het minder goede weer enige afbreuk laan de expositie heeft gedaan. Toch heeft men mogen constateren, dat de tentoonstelling is geslaagd. I Het jaarverslag van de penningmeester liet een iets minder optimistisch geluid j horen. Dit o.a. door het minder gunstige weer tydens de tentoonstelling. Geluk- 'kig zijn de financiële uitkomsten van die 'aard. dat toch met goede moed het I nieuwe jaar tegemoet kan worden ge zien, aldus de penningmeester. De aftredende bestuursleden werden allen hei-kozen. Met algemene stemmen werden bestuursvoorstellen aanvaard om op 20 en 21 September de Veetentoon stelling te houden. Op Vrijdag 16 Maart komt op de vee markt een Paasvee-tentoonstelling. Met genoegen kon de voorzitter constateren, dat voor deze eerste Paasvee-tentoon stelling grote belangstelling bestaat, voor al van de slagersorganisaties. De heer M. Weima, directeur van de markt- en haven dienst, was als adviseur op deze verga dering aanwezig. Wekelijks emigrantenvluchten naar Canada Op 4. 1L 18 en 25 Maart en voorts voorlopig iedere volgende Zondag tot omstreeks begin Juli z*l de K.L.M. weei emigrantenvluchten naar Canada uitvoe- Het aandeel in de charterprijs vooi emigranten bedraagt thans f 725 voor per- n boven de 10 jaar, voor kinderen 6 tot en met 9 jaar f545, van 2 t.i jaar f365 en beneden de 2 jaar f75. Vette varkens duurder De prijs van spek is verhoogd tot 2,20 per kilo. Daardoor komt de prijs voor zware varkens op ongeveer 2,08 a 2,09 te liggen, zo meldt Het Parool. Deze prijsverhoging werd noodzakelijk door de styging van de basisprijs voor bacon varkens van f 180 tot f 2,06. Het gevaar dreigde, dat alle varkens op ba- congewicht (80 tot 100 kg) zouden wor den aangeboden en er geen vette varkens meer te krijgen zouden zijn. Prof. dr S. T. Bok, die t.g.v. de 376ste verjaardag van de Leidse Universiteit in de Zuiderkerk de gebruikelijke dies-rede hield. ginsel onder de maat bly'ven en dat zij telkens voor een bepaald onderzoekje de gunst van een buiten-universitaire subsi die dienen te verwerven. Voor het op zetten van een omvangrijker wetenschap pelyk ondernemen, kunnen de gelden vaak niet worden gevonden of ontbreekt de zekerheid, dat zij zullen blyven toe vloeien. De hoge betekenis van dc scheppen de wetenschappelüke arbeid en de kwetsbaarheid van de geestelijke om standigheden. welke dit werk nodig heeft om te kunnen slagen, eisen een principiëler plaats binnen het bestel der universiteiten dan dat zij wordt beschouwd als een hulpmiddel om het gewenste peil van het onderwüs te „halen". De overweging, dat het met iets min der ook nog wel zal lukken, bedoeld onderwüspeil te bereiken, is geen denkbeeldig gevaar, maar benadeelt reeds zowel de wetenschap als het De wetenschap doordat niet alleen haar omvang, maar ook haar richting op deze wijze wordt beperkt op grond van buiten die wetenschap gelegen motieven. Het onderwys doordat zij het peil ei van doet dalen, eerst misschien niet zc duidelijk merkbaar, maar op de duur ir fnuikende mate. Reeds is het zover geko men, dat de eis van wetenschappelüke activiteit bü sommige vormen van hoger onderwijs volledig verlaten is. „Hoger" onderwijs Zo werd onlangs met behulp van landsregering de Rotterdamse inrichting voor klinisch hoger onderwijs opgericht. Ondanks deze benaming „hoger onder wüs" bevatten haar statuten geen aan wijzingen. dat deze inrichting ook weten schappelijk werk zal bevorderen en perkt zij zich om financiële redenen tot dat gedeelte -van de artsopleiding, dat louter vakopleiding is, namelük de passing van hen, die aan een universiteit het doctoraal examen hebben afgelegd daarmede hun theoretische en weti schappelijke vorming achter de rug heb ben, aan de eisen van de medische prac- tijk. Het is dat gedeelte van de arts opleiding, dat vroeger buiten de univer siteiten werd verkregen en door een niet- universitair staatsexamen was afgesloten, maar dat in de laatste 50 jaren, althans in Nederland, om practische overwegin gen steeds meer naar de zoveel beter ge outilleerde universitaire klinieken trok. In de Angelsaksische landen blijft zelfs de medische studie na wat ons candidaats- examen is buiten de eigenlijke universi teiten, maar de naamgeving blijft daar zuiver: „Medical School", zonder het ad jectief ..higher". In dit verband kan trouwens worden betreurd, dat in het rapport var staatscommissie voor reorganisatie van Jhet hoger onderwijs de grens tussen we- hersenschorsen van metselaar of een hoogleraar, een pessi- of een optimist, zich misschien aan aandacht? Of berusten de verstan delijke en misschien geestelüke verschil- tussen twee mensen in het geheel niet op vormverschillen in de hersen schors, doch uitsluitend op de prikkels, die in de loop der tijden die schors ge passeerd hebben en by de ene mens an dere sporen hebben achtergelaten dan by de andere? Of is de hersenschors slechts het werktuig, waar de geest mee speelt en moeten wij er in dit verband aan denken, hoe de ene pianist ons slechts verveelt en de andere op dezelfde piano met dezelfde partituur voor ogen ons in het diepst van ons wezen kan be ren? Uit deze nog openstaande vragen blükt wel, dat wy nog ver staan van enig werkelijk begrijpen op dit terrein. Vruchtdragender blükt het, een ver- gelyking te treffen niet tussen de hersenschorsen van verschillende mensen, doch tussen die van de mens en verschillende zoogdiersoorten (an dere diersoorten hebben geen hersen schors). In de hersenschors variëren de zenuw cellen sterk in grootte, ook van het ene naar het andere schorsveld. Zowel het aantal van die velden gedeelten van de schors met neuronen van gelijke grootten als' ook de variatie in grootte ?n met de hogere ontwikkeling van de diersoort toe. En dit bleek samen te hangen met het totale aantal neuronen in de schors. Dit aantal schorscellen bleek aan scherpe grenzen gebonden te zyn: het aantal schorscellen per eenheid van lichaamsoppervlak ligt steeds tussen twee bepaalde grenswaarden in en het totale aantal cellen overschrüdt nooit een be paald aantal. Verder bleek bü onderling verwante diersoorten (zoals büv. de diverse soor ten knaagdieren) de schakeldichtheid de zelfde te zijn. dat is het aantal punten, waar een prikkel van de ene zenuwvezel op een andere kan overgaan, berekend op de eenheid van lichaamsoppervlak. Hogere diergroepen hebben een vast aan tal malen grotere schakeldichtheid dan de lagere groep. Dit alles leidt tot de opvatting, dat de hersenschors slechts in een be paald aantal vormen kan bestaan, en dat elk dezer vormen aanleiding geeft tot het ontstaan van 'n zoogdiersoort. Spreker besloot met er op te wtysen. dat de hersenschors van de mens vol gens deze maatstaven de meest ef ficiënte lükt van alle: een grootst mogelük aantal zenuwcellen, zowel absoluut als relatief, gepaard aan de grootste schakeldichtheld. Noblesse oblige. Moge dit ook bUJkatii in de zo ernstig schünende moeilykheden, die het mensdom in de huidige tydea doormaakt.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3