llicuwic |T(itert)c (Courant Churchill: Dit besluit is als een die naar een afgrond loopt Socialisten verwierpen zijn motie met 308 tegen 298 stemmen man, Clementis bestudeert te Abbazia het Tito-isme Ruim 32 jaar onschuldig in de gevangenis gezeten Machinist reed tweemaal zo snel als was toegestaan Golf van lawines en watersnood teisteren Europa Wist U >951 DONDERDAG 8 FEBRUARI 1951 BUREAUX: Steenstrast 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: TeL 22710 en Tel 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 p. kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. AD VERTE NTIËN: f 0.18 per millimeter. (BU contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEUIR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstieken .Stantuastieb fs gbtbltoeo «nyn hert In tcgbcnspott" Mysteri numi Naasting Britse staalindustrie gaat 15 Febr. in Bij de stemming over de motie van afkeuring inzake de nationalisatie van de ijzer- en staalindustrie, heeft de Britse regering een meerderheid van 10 stemmen behaald. De uitslag was 308 tegen 298 stemmen. De poging van Churchill, om de naasting dezer hoogst belangrijke industrie te verhinderen, is dus niet gelukt. De nationalisatie zal nu 15 dezer van kracht worden. Labour is er in geslaagd, voldoende hoestende en proes tende leden hun ziekbedden te doen verlaten, om de overwinning der regering te verzekeren. Zeven der negen Liberalen stemden tegen de regering. Het ging er zeer rumoerig toe. Churchill, de oppositieleider, vergeleek de nationalisatie met een man, die in de richting van een afgrond loopt, gedre- door een of ander „duister, onbe grijpelijk motief". Hü noemde het besluit, toch met de nationalisatie voort te gaan een daad van partijaggressie, een groot struikelblok voor de nationale eenheid, en het betekende toebrengen van grote schade aan het gehele her bewapeningsproces. Aan de moeilijkheden, aldus Churchill, welke ontstaan als de naasting van de staalindustrie niet wordt uitgesteld, kan slechts een einde worden gemaakt door algemene verkiezingen. In het overvolle Huis hing de zware sfeer van een crisis, versterkt door het besef, dat de griep van enkele afgevaardigden de uitslag van de stemming zou kunnen bepalen. Churchill legde er de nadruk op, dat, indien de Conservatieven toch aan de macht komen, zij de wet op de nationa lisatie van dei staalindustrie onmiddel lijk zouden intrekken en de voormalige IJzer- en Staalraad weer in het leven roepen. Toen het tot stemmen kwam, bleek, dat verschillende zieke afgevaardigden honderden kilometers waren vervoerd, om aanwezig te kunnen zijn. Toen hij het Lagerhuis verliet, maakte Churchill, in de richting der regering kijkende, de volgende opmerking: „Dit ls nog pas het begin". Vandaag ziet namelijk de Labourregering zich tegenover een nieu we uitdaging geplaatst en wel de stem ming over een tweede motie van wan trouwen betreffende de vleesvoorzie ning. Het vleesrantsoen in Engeland is immers kort geleden opnieuw vermin derd. En de politiek gaat viade maag! V.N. besluit: Amerika is geen aggressor! De „politieke commissie" van de V.N. heeft de Russische eis afgewezen om de Ver. Staten te veroordelen wegens ag- gressie in communistisch China. Slechts het Sowjetblok stemde Js66r. De resolutie der Sowjet-Uniè, waarin beweerd werd. dat de Ver. Staten Formosa zijn binnengevallen en het eiland blokkeren, werd verworpen met 49 tegen 5 stemmen, bij 3 onthoudingen. (Birma, Indonesië en Joegoslavië). De eerste resolutie, waarin aangedrongen werd on verwijld maatregelen te treffen om nieu we Amerikaanse aanvallen op China tegen te gaan, werd verworpen met 50 tegen 5 stemmen, bij 2 onthoudingen. Met 38 tegen 5 stemmen, bij 8' o houdingen werd besloten de bespreking over de toekomst van Formosa voor on bepaalde tijd uit te stellen. Volgens de Brit Gladwyn Jebb zou thans iedere be spreking over dit vraagstuk slechts leiding geven tot misverstanden, zelfde standpunt nam de Amerikaanse afgevaardigde Warren Austin in. Vernieuwing van verdragen met Duitsland? West-Duitsland streeft naar vernieu wing van meer dan 200 verdragen tussen het voormalige Reich en vreemde naties. Nederland, staat o.m. met België, Luxem burg en Denemarken op de lijst. Zuster van Engelse koning in ziekenhuis opgenomen De 54-jarige zuster van de Engelse koning, de gravin van Harewood, is gis teren in een Londens ziekenhuis opgeno men. Zij moet een behandeling in dt mondholte ondergaan. Behartigingswaard Bij een jubileum horen gelukwensen en zo hebben bij de 5-jarige P.v.d.A. ook de voorzitters van K.V.P., A.-R. Partij, C.H. Unie en V.V.D. op verzoek van het socialistische .partijblad hun felicitaties geformuleerd Maar men grijpt, dat het bij een simpele gelu-kw niet gebleven is. In tegendeel, we gelo ven. dat de goede wensen aan betekenis hebben gewonnen, doordat ze van enkele behartigenswaardige opmerkingen gezeld gingen. Zo aarzelde de heer Tilanus niet uit te spreken, dat hij een positief uitgespro ken socialistische partij voor Nederland, beter, meer passend bij het Nederlandse denken acht dan een structuur zoals dit van de Engelse Labourparty, waaraai men bij de oprichting van de P.v.d.A stellig heeft gedacht. In soortgelijke geest sprak mr Oud: „Ik vind het nog altijd jammer, dat de oude S.D.A.P. er niet meer is." Enige soortgelijke reserve ook proefden w:; in de woorden van dr Schouten. „Het zal nodig zijn", zei hij. „dat men een zeer beslist principieel en duidelijk beleid voert in de P.v.d.A." En hij uitte de hoop, „dat de P.v.d.A. er in zal slagen op de grondslag van ons Nederlands democratisch staatsbestel een politieke leiding te geven en een politieke ontwik keling te bevorderen, welke niet mede brengt een vervaging van de principiële positiekeuze." „Wanneer de P.v.d.A. daar in zou slagen, dan heeft zij bij alle blij vende principiële verschillen grote ver diensten voor de Nederlandse staat- Van elke zin in de goede wensen van dr Schouten schrijft de redactie van Het Vrije Volk: „Iedere spijker op de kop." Nu. het schijnt ons nog altijd beter toe. dat men zelf tot deze erkenning komt, dan dat een ander dit nog eens nadruk kelijk moet verzekeren! Onze boter in België goedkoper De prijs van Nederlandse verse boter in België zal worden verlaagd van 76 tot 74 francs (dat is een verlaging van plm. 15 cent) per kilogram. Deze verlaging, die volgens het Belgische persbureau Belga vermoedelijk reeds morgen van kracht wordt, is het resultaat van bespre kingen tussen de Nederlandse en de Bel gische regering. Pleegvader stuurde kinderen 's nachts het huis uit Een nachtelijke twist in een gezin aan de Floraweg te A'dam had dezer dagen ten gevolge, dat' de vrouw het huis uit liep en de man de beide kinderen uit haar eerste huwelijk kinderen van 10 en 12 jaar ook maar buiten de deur zette. De kinderen kwamen bij de politie terecht. De wachtcommandant verschafte de zwervertjes eten en een bed. De kin derpolitie heeft voor een goed onderdak gezorgd en zal nog een hartig woordje met de pleegvader gaan spreken. Er zijn reeds meer dan 80 doden en 500 gewonden geteld bij de verschrikke lijke treinramp in New York. De bestuurder van de trein heeft bekend, twee maal zo hard gereden te hebben dan geoorloofd was. Deze luchtfoto geeft een duidelijk beeld van de ontzettende ravage, die door het ontsporeji van de trein werd aangericht. En men zoekt in de wrakstukken nog steeds naar nieuwe slachtoffers K.P.M. wint proces tegen Ambon Hof verklaart president niet bevoegd Vanmorgen heeft het Gerechtshof te Amsterdam, eerste kamer, uitspraak ge daan in het proces van de republiek der Zuid-Molukken tegen de K.P.M. Het Hof heeft bij monde van zijn president, mr J. Verdam, verklaard, dat de Nederland- rechter in dit geval dus de presi dent van de Rechtbank te Amsterdam onbevoegd is, om van dit geding kennis te nemen. De heer P. W. Lokollo, gevolmachtigd linister van de republiek der Zuid- Molukken, betuigt namens volk en rege ring dier republiek zijn oprechte dank aan het Nederlandse volk voor alle hulp, welke tot dusverre in de vrijheidsstrijd in de Ambonnezen werd verleend. Voor de Ambonnezen is er alle reden tot goede hoop op de einduitslag, zijn volk vecht door en blijft hopen op steun. De hulpactie dient te worden geconcen treerd in één centraal orgaan, de Stich ting Door de Eeuwen Trouw (giro 426) Eindhoven. De minister doet een dringend verzoek n steun, opdat het bloed van Ambon- 2se vroutven en kinderen niet langer zal vloeien. Bertha Hertogh Nieuwe onlusten verwacht te Singapore In verband met de behandeling van de zaak Bertha Hertogh in hoger be roep voor het hof van appel te Singa pore van 16 tot 21 April as. worden de Maleise politie en de Ghurka's, die in December j.l- te kort zijn geschoten, onder leiding van Britse officieren grondig geoefend in het gebruiK van de wapenstok en traangas. Desondanks ho- vele buitenlanders te Singapore, dat er Britse troepen zullen komen om de orde te handhaven, daar men r.ieuwe onlusten vreest. De Mohammedanen houden inzamelingen om voor 16 April 50000 Straitsdollars bijeen te bren gen. In de Tsjechoslowaakse (war)winkel Drie andere ketterse ministers reeds als staatsgevaarijk in arrest? De Tsjechoslowaakse functionarissen weigeren de berichten, dat Clemen tis uit Praag is vertrokken, te bevestigen, noch tegen te spreken of er com mentaar op te leveren. Volgens 't persbureau „Exchange Telegraph" waren Clementis en zijn echtgenote gisteren de Joegoslavische grens gepasseerd en vroegen Tito telegrafisch om asyl. De Weense correspondent van de „Daily Telegraph" weet te melden, dat Clementis te Abbazia bij Fiume (Joegoslavië) is aangekomen, na een reis door de Westelijke zones van Duitsland en Oostenrijk. Hij zou in hotel Victoria zijn intrek hebben genomen. Uiteraard komen deze mededelingen vestigd wordt, dat inderdaad op last geheel voor rekening van genoemde respondenten. De „Daily Telegraph" seint, dat Clementis in een Russisch vliegtuig van het vliegveld bij Bratislava was opgestegen. Te München geland, zou hij de gelegenheid hebben gekregen, op speciaal paspoort -door Oostenrijk heen naar Joegoslavië te reizen. Dit pas poort was uitgereikt door zijn zwager, dr Okali, die als voormalig Slowaaks mi nister van Buit Zaken daarvoor de be voegdheid had en thans gearresteerd is. Dit paspoort droeg een Russisch stempel Volgens deze correspondent, is de nieuwscensuur te Praag inzake het ver dwijnen van Clementis de zwaarste, die ooit door het communistisch bewind in Tsjechoslowakije is ingesteld. Behalve Gottwald, de staatspresident, zouden nog drie andere Tjsechoslowaakse ministers als gevaarlijk worden beschouwd, wegens „ketterse inzichten". Het zijn: Gregor, min. voor de Buit. Handel: Dolansky, hoofd van het vijfjarenplan; en Nosek min. van Binnenl. Zaken. Men acht hei niet uitgesloten, dat deze figuren reeds gearresteerd zijn- Aan Ass. Press ontlenen wij nog, dat stammende uit Joegoslavische bron, be- Moedige vrouw zorgde voor verlossing Eindhovenaar weid in Amerika ten onrechte wegens moord veroordeeld IN het Labrehuis te Eindhoven "woont thans de 71-jarige Johannes Franciscus van der Heyden, die meer dan 32 jaar onschuldig in een Amerikaanse gevange nis heeft gezeten en toch nog voldoende levensmoed en levensvreugde bezit om te geloven in een betere toekomst, zo meldt het Algemeen Dagblad. De man is ongebroken, sterk en vitaal en hij heeft een feilloos geheugen. dige vrouw in Eindhoven, met wie ik na eindeloze vergeefse pogingen contact had gekregen en die via hoge Nederlandse instanties ten slotte wist te bewerken, dat ik recht kreeg. Recht, w 32 lange jaren had gevochten. De treinramp bij New York Aantal doden tot 82 gestegen, terwijl 500 mensen werden gewond Bij Amerika's ernstigste treinramp sinds 33 jaar, die bij het spoorweg kruispunt Bayhead, in New Jersey, plaats vond, hebben tot nu toe 82 per sonen de dood gevonden, terwijl 500 mensen werden gewond. De machi nist, Joseph Fitzsimmons, heeft inmiddels toegegeven, dat hij met een snel heid van 80 km per uur, dit is tweemaal de toegestane snelheid, over het hulptraject heeft gereden. Hij had zijn aanvankelijke snelheid van 95 km teruggebracht tot 80 km, omdat hij geen enkel waarschuwingssignaal had gezien. Onder de 82 doden bevinden zich vooraanstaande bankiers, advocaten en zakenlieden. Soldaten met de bajonet op het geweer bewaken de spoordijk, die bezaaid is met schoenen, hoeden, kleren en tassen. De lange rijen ambulances en lijkauto's zijn thans vervangen door zware kranen en snijbranders om het verwrongen staal op te ruimen. Men vreest, dat er nog meer lijken onder de wrakstukken liggen. Het ongeluk bij Woodbridge is de derde grote treinramp in het afgelopen jaar in het gebied van New York. In totaal von den hierbij ongeveer 200 personen de dood. Morgen zal een officieel onder zoek naar de oorzaak van de jongste ramp beginnen. Volgens een West Berlijns blad heeft gisteren bij Dessau, in de Russische zone, botsing tussen een exprestrein en een locomotief plaats gehad. Vier passagiers drie spoorwegbeambten zouden zijn gedood. Het bureau van de spoorwegen de Sowj et-zone wilde geen bijzonder heden geven. CARNAVAL WAS REM VOOR KOLENSLAG De extra inspanning, die de Neder landse mijnwerkers zich -getroosten, orr Nederland aan een hogere kolënproductie te helpen is vorige week enigszins afge remd door de Carnavalsviering. Daar door werd b.v. Zaterdag j.l. niet volledi; gewerkt. De gemiddelde -roductie' in di week van 20 Januari t.e.i.i. 3 Februari bedroeg 41.369 ton. Maar op 31 Januari werd een topprestatie bereikt,-want toen dolf men 44.107 ton. Ter vergelijking geven wij hier de pro ductiecijfers van December en Januari. Gedurende de 23 da-gen. waarop in de maand December gewerkt werd. dolf mer 928.214 ton. De dagproductie was 40.357 t In JJanuari werd 26 dagen gewerkt. De totale productie was 1.079.727 ton e dagproductie 41.528 ton. Nu ruim 32 jaar geleden werd hij tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld, omdat men hem er van beschuldigde een vrouw te hebben vermoord. En die vrouw was Martina, het Brabantse meisje, waar mee hij jarenlang de halve wereld had rondgereisd, die lief en leed met hem had gedeeld, doch hem later ontrouw was geworden. Eerst bijna anderhalf jaar nadat men Martina en haar minnaar dood »n hotel had gevonden, beschuldigde Van der Heyden van deze moord. Hoewel er geen bewijzen waren, werd hij toch veroordeeld. De enige stille ge tuige die men in de hotelkamer zou heb ben gevonden, was een hoed die aan Van der Heyden zou hebben toebehoord. „Dat was de grootste waanzin", zegt hij. „Maar ik had mijn vijanden tegen mij." Het proces was een aanfluiting van recht en rechtvaardigheid. Enkele dagen nadat het vonnis geveld was, kwam hem vertellen, dat hij vrij kon komen als hij (het was in de eerste wereldoor log) als tolk meewou met de Ameri kaanse soldaten naar Frankrijk. Hij wei gerde, omdat hem onrecht was aange daan. Daarom bleef hij in de Walla- Walla, de strafgevangenis van Washing ton. Talloze protesten De eerste elf jaar kon hij niet eens protesteren. Men gaf hem geen potlood en papier. Daarna schreef hij talloze pro testen, maar ze bereikten de geadresseer den niet. Eens werd een brief van hem aan Koningin Wilhelmina naar buiten gesmokkeld. Maar wat kon men Nederland doen als zelfs de consuls Amerika niet deden wat hun plicht geweest? „Ik kan u nauwelijks zeggen wat het betekende toen ik vorig jaar hoorde dat ik mijn vrijheid zou terugkrijgen. Die vrijheid heb ik te danken aan i Om een zoen „gevraagd": zes maanden brommen De 26-jarige timmerman L. C. U., die een jongedame om een zoen had ge vraagd thij deed het echter onder be dreiging met een mes), werd vanmorgen door de rechtbank aldaar tot zes maan den gevangenisstraf veroordeeld. Tevens zal hij onder toezicht van de reclassering worden gesteld. Moskou een ernstige zuivering plaats vindt in de Tsjechoslowaakse regering Met alle geweld zal het „Tito-isme" de kop worden ingedrukt. De zuivering in het Tsjechisiche leger wordt geleid door de Russische maarschalk Ivan Konjef Politieke Russische deskundigen moeten de bezem hanteren in de Tsjechoslowaak- departementen. Er heerst verbolgenheid over het feit, dat Tsjechoslowakije zijai verplichtingen tegenover het Westen, om grondstoffen te verkrijgen, nakwam, terwijl de leve ranties aan Rusland tot 1951 werden uit gesteld. De Russen reageerden hierop, door de graanleveranties aan Tsjecho slowakije te beperken. Het bericht, dat Gottwald onder huisarrest staat, wordt tevens in verband gebracht met een eco nomische crisis. Baby bij ambtenaren achtergelaten Wanhopige vader woning geweigerd De sigarenmaker B. K. uit Dordrecht deponeerde zijn kind van vier maanden in het loket van het Dordtse huisves tingsbureau, toen men hem mededeelde, dat zijn "verzoek om een woning gewezen, en ging daarna kinderloos het gebouw uit, de ambtenaren met het schreiende wicht achterlatend. De baby is maar een uur in het huis vestingsbureau gebleven en van daar aar het ziekenhuis verhuisd. De rechtbank had de wanhopige vader oor dat feit tot ƒ20 boete en een week voorwaardelijke gevangenisstraf veroor deeld en gisteren Kwam deze zaak voor het Haagse hof. De president gaf als zijn oordeel kennen, dat het kind als een pressiemid del gebruikt was om een woning toe gewezen te krijgen. De proc.-generaal eiste verhoging de boete tot ƒ40. De verdediger merkte op, dat aan zijn cliënt een woonvergunning was verleend één persoon, zodat door een amb telijke maatregel man en vrouw geschei den werden. Volgens de pleiter was het onverant- oordelijk het kind weer in de zwijnen stal (het aan de vader toegewezen ver trek) te brengen, waar het volgens de medische verklaring ten dode was op geschreven. Hij vroeg vrijspraak. Arrest op 21 Februari. Zuster Anna, ziet ge nog niets komen De nering In de communistische „water- en vuur "-winkeltjes in de Russische steden en dorpen, gaat slecht. De „Prawda", het Sowj et-Rus sische partij-orgaan klaagt steen en been. dat leden van plaatselijke partij afdelingen zo weinig interesse, zo weinig initiatief aan de dag leggen voor het „heerlijk ideaal". En wat in Krasnojarsk geschiedt, schreit ten hemel. Daar ontduiken 800 communis ten hun levenswerk voor de partij, terwijl de partij-commissies lak heb ben aan de rode propaganda. Zuster Stalin, ziet gij nog niets komen In Londen beperkt vervoer Ten gevolge van de kolenschaarste in Engeland zullen verscheidene diensten van tram en trolleybussen in Londen morgen af beperkt worden. Ger de Roos moet rust houden Ger de Roos, de leider van het Orkest zonder Naam van de K.R.O., moet enkele weken rust nemen en is naar Terschelling vertrokken. (Het is niet bekend, of deze rustkuur in verband staat met het be weerde onheil dat „Het Ding in de kist' zijn bezitter brengt). Bij een jubileum Morgen bestaat de Partij van de Arbeid 5 jaar, 'n feit dat het kennis nemen stellig waard is. De redactie van Het Vrije Volk heeft dit jubileum aan gegrepen om enkele personen, in- en buiten de partij, naar hun mening te vragen. Waarbij het weer niet behoeft te verbazen, dat er buiten de partij wel ;ns anders wordt gedacht dan er binnen. Binnen de P.v.d.A. is men geneigd, op deze vijf jaren terug te zien als op 'n geslaagd experiment. En inderdaad, de P.v.d.A. was zelf een experiment. Is zij „aangeslagen"? De redactie van het partijdagblad geeft toe. dat een aantal bewoners het in het nieuwe huis niet heeft uitgehouden en naar elders is ver rokken. „Maar het grootste aantal bleef n heeft in de nieuwe woning een blij- er.de plaats gevonden." Nu zal men ons weer moeten toegeven, dat het op zichzelf al een merkwaardig ding is, wanneer men op een- jubileum zijn verheuging moet uitspreken over het feit, dat het grootste aantal tenminste gebleven is. Bijzondere zorgen blijken in deze jaren toch wel gelegen te hebben in de sfeer van het afscheid-nemen. Echter, ook die zorgen schijnen te zijn overwon nen: „Thans, na vijf jaar, -is het ondenk baar, dat de P.v.d.A. nog ooit in haar samenstellende delen uiteen zou kunnen vallen." Hetgeen wij dan maar voor haar hopen zullen. Een „reëel gevaar" Zoals men weet is de P.v.d.A. da partij, die getracht heeft de „door braak" te verwezenlijken. Is die door braak van het standpunt der P.v.d.A. geslaagd te achten? Wil men een ant woord op deze vraag, dan zal men ook acht moeten geven op een merkwaardige uitlating, welke prof. Banning bij het jubileum van de P.v.d.A. doet. De sa-menwerking binnen de partij, al dus prof. Banning, is uitstekend, maar 't gesprek met, het luisteren r.aar elkaar is bedenkelijk ten achter gebleven. En dan schrijft hij: „Het gevaar is reëel., dat de partij niet meer dan federatie wordt, opgebouwd op zuilen, m.a.w. dat zij de gedachte die zij voor ons volks leven radicaal afwijst:, in haar eigen leven binnenhaalt en cultiveert, en aldus zich zelf afsnoert." Met andere woorden bestaat volgens prof. Banning het gevaar, dat de P.v.d.A. een federatie wordt, bestaande uit een humanistische, een Prot. en een RK. „werkgemeenschap". Destijds hebben wij reeds geschreven, dat in feite door het bestaan van deze werkgemeenschap pen de „doorbraak" weer voor een be langrijk deel ongedaan wordt gemaakt. Het schijnt ons toe, dat prof. Banning ons hierin bijvalt. Maar dan vrezen wij, dat de remedie welke hij aangeeft ook geen effect zal hebben. Hij wil. dat de werkgemeen schappen wervend en bezielend function- neren. Onze verwachting daarentegen is, dat. hoe meer de werkgemeenschappen, actief zaan optreden, des te meer de P.v.d.A. op een federatie zal gaan lijken. Onder vriendinnen Natuurlijk is er bij dit jubileum van de P.v.d.A. ook wel een dosis eigengereidheid aan de dag gekomen. We zullen dat de heren in de jubileumstem ming niet al te kwalijk nemen. Maar op één uitlating moeten we toch wel een klein beetje zout leggen. Laat het nu juist een uitlating van de heer Vorrink zijn! Deze 6chrijft, dat de P.v.d.A. ia 1946 de confessionele partijen „volstrekt ongeschikt" wist „om de problemen, waarvoor ons volk na de bevrijding werd gesteld, vanuit de gezichtspunten der nieuw geschapen wereldsituatie aan te pakken en op enigszins bevredigende wijze op te lossen." Na het lezen va-n deze zin hebben wij ons natuurlijk diep gebogen. Eén vraag slechts in onze schuldige onschuld: Is ook de K.V.P. n-iet een confessionele partij? En heeft men niet vijf jaar lang op het r.auwst met deze partij samengewerkt? Kom. kom. heer Vorrink, kon er op het jubileum niet wat vriendelijkheid voor de bondgenote af? Bewoners van Italiaanse provincies worden geëvacueerd DAT Maandag a.s. in Franeker namens het Ned. UNAC-comité het meubilair 5 baby-bewaarplaatsen in Israël wordt aangeboden. DAT voor de bouw van een Prot. zie kenhuis in Terneuzen (betonwerk) Kor- tewegs bouwm-ij te Breda laagste Ln- sch-rijfster was -met f 712.500 (hoogste f 781.500). DAT de gen.-maj. b.d. D. A. van Hil- n, dir. van de krijgsgeschiedkundige 'd. van de Generale Staf. is uitgenodigd i Maart voordrachten in Zwitserland houden over de luchtlandingen jongste oorlog. DAT ontelbare kledingstukken, gen, kachels, duizenden paren schoenen en klompen in Leeuwarden klaar liggen voor de ontheemden in Duitsland, als resultaat van een actie der Frii wenyerenigingen. DAT Nederlanders en Duitsers (uit Keulen) elkaar vam 27 tot 30, April op de volkshogeschool 't Huis te Eerbeek zul len ontmoeten en de Nederlanders op 21 en 22 Jiili in Keulen een tegenbezoek brengen. DAT de post dezer dagen op het juiste adres in De Rijp (N.H.) een uit Amerika gezonden brief bezorgde, die behalve de naam van de geadresseerde slechts als adres vermeldde: Rechtestraat 183, Ne- jderland. DAT B. J. Hoogewooning, ref. met de pers- titel van adm. bij het min. van Oorlog, met pensioen is gegaan. DAT vandaag voor 't eerst ln Barne- veld een wekelijkse handelsbeurs voor bedrijfspluimveeteelt weird gehouden. DAT een onbekende deze week bij de fam. Deenen uit Lomm (L) een trouwring heeft laten bezorgen, die met andere kostbaarheden tijdens evacuatie in 1944 werd gestolen. DAT het Tweede-Kamerl:d mej. Mai- ga Klompé (KVP) als lid van do Racd van Europa in antwoord op een britf van de Ierse senator John Finan het Ned. standpunt inzake de houding der Ieren b.j de aanwezigheid van Ned v.iegers m Ulster schriftelijk heeft uiteengezet- DAT de A'damse raad f 15.600 be schikbaar stelde voor het vervaardigen van een propagandafilm van de Zee- e i Rijnhaven. DAT Bruynzeel te Zaandam de Mon- tagebouw- en houtsysteem te Amersfoort (van William Pont) heeft aangekocht naast de fabrieken tevens een patent voor v-la-kke deuren rijker is geworden. DAT de stichting Het vierde Prinsen kind (voor vacantie voor oorlogswezen e.d.) dit jaar een actie Klaver 4 zal hou den. die ook is bedoeld als een appèl aan kinderloze echtparen en de schooljeugd. DAT de 80-j. landbouwer P. B. uit Helden van een hooizolder viel en leed. DAT de gisteren in Haarlem gehouden verg. van de Bond van hogere politie ambtenaren de besluiten inzake de op richting van een internat, federatie goed keurde en E. Meijer uit Aerdenhout voor zitter dezer federatie wordt. DAT de Groningse raad 1 millioen uittrok voor vernieuwing van de Here- brug en verbetering van de Eendrachts- brug. DAT op 19 Mei in de bunkers aan de voet van de Amelande vuurtoren, 's lands grootste permanente jeugdherberg, De Kleine Grie, wordt geopend. DAT een koe van de veehouder W. Metselaar te Twisk het leven schonk aan een kalverdrieling, twee zoons en een dochter. DAT voor het Haagse Hof f 100 boete plus een maand voorw. werd geëist tegen de 22-j. onderwijzer N. H. van S Gouda, die door een verkeerde manoeuvre met z'n auto schuldig zou zijn aa: dood van een 24-j. meisje, doch in R'dam was vrijgesproken. DAT de programmaleider van de A.V. R.O., Henk de Wolf, Zaterdag zijn 25-j. jubileum viert. DAT de burgemeesters in het land van Cuyk de N.S. hebben gevraagd, weer treinen te laten lopen van Nij megen naar Roermond, omdat de ver vanging met bussen lang niet voldoet- DAT Nijmegen nu definitief een trolley- 1 dienst met 14 -bussen krijgt. Een nieuwe golf van overstromingen en lawines heeft verscheidene gebieden in Europa geteisterd. Bij Knaben ln Zuid- Noorwegen zijn elf kinderen onder een lawine bedolven. Drie van hen bleken na het uitgraven overleden te zijn, ter wijl acht kinderen ongedeerd bleven. Eerst na vijf uur graven had men het laatste kind gevonden. In Itaië hebben de lawines acht doden geëist en de over stromingen en steenstortingen voor mil- lioencn lire schade aangericht. Vele dorpen in centraal- en Noord- Italië zijn in de laats'.e drie dagen geïso leerd. De rivier de Reno heeft ongeveer 9000 ha land in de provincies Bologna en Ferrara onder water gezet. Een auto bus met skiërs, die uit de Dolomieten naar Triëst terugkeerden, zijn ingesloten door twee lawines. In Toscane dreigt de rivier de Arno het gebied van Pisa te Delftse beiaardier geeft les in het Portugees Het vertrek van de Delftse stads- beiaardier Leen 't Hart naar Brazilië, dat wij reeds aankondigden, is thans vastge steld op 10 April. Vier dagen later zal de heer 't Hart het carillon van de nieuwe R.K. kerk te Sao Paolo bespelen. Dit klokkenspel, het enige in Brazilië, is ge plaatst door de firma Eijsbouts te Asten (N.-Br.L De heer 't Hart, zal de twee maanden, die hem nog scheiden van de reis. benutten om Portugees te leren, want in deze taal zal hij gedurende anderhalve maand enige toekomstige beiaardiers les moeten geven. De K.L.M. heeft de heen- en terugreis aangeboden. overstromen. De bewoners van Toscane en Emilia worden met behulp van de genie en brandweer geëvacueerd. Aan de Italiaanse Rivièra zijn zelfs vloed golven voorgekomen. Intussen regent en sneeuwt het in geheel Italië, zodat het gevaar nog toeneemt. In Zwitserland, in de buurt van Bel- Linzona, zijn grote lawines naar beneden gekomen Het meest bedreigde dorp is Rossa. Te Ferndorf in Karinthié is een huis door een lawine bedolven. Toen men met het reddingswerk bezig was, kwam een tweede lawine naar beneden, waar door vijf man van de reddingsploeg eveneens werden bedolven. Een hunner kwam om het leven, de anderen liepen ernstige verwondingen op. Over het lot van het bedolven gezin is nog niets be kend. Uit Innsbrück wordt bericht, dat de weg over de Brennerpas aan de Oosten rijkse kant opnieuw is versperd. Door bet zachte weer hier, is de kans op lawines groot. WEERBERICHT Later verspreide opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk zwaar bewolkt met regen, later wisselend bewolkt met plaatselijk enkele buien. Matige tot krachtige en m de kustgebieden af en toe harde wind, hoofdzakelijk tussen Zuid en Zuid-West. Vannacht minder koud, morgen overdag ongeveer dezelfde temperatuur als van daag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Vrijdag: zon 8.08—17.41; maan 9.18— 21.57 uur. 13 Febr. E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1