Jlicuiwc £citer()c GTourant Golf van arrestaties en ontslagen over het land van Masarijk Staatspresident Gottwald inderdaad onder politiebewaking Generaal Aler terug uit Amerika Volle trein stortte bij New York Kabinetscrisis en vakbeweging van spoordijk Rode troepen trekken langs hele front terug het Waren het proefnemingen met waterstofbom? Russisch antwoord getuigt van listige vaagheid Wist U WOENSDAG 7 FEBRUARI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 p. kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. AD VERTE NTIËN: 0.18 per millimeter. (By contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DlfeMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StantBQstictj fs gJubltoea tnyn hert ia tegfjenspoet" r Een en dertigste Jaargang No SMI TsjechoslowakijeRussische epauletten Welke plannen heeft de Sowjet-Unie met Tsjechoslowakije? Het „IJzeren Gordijn" wordt nog meer dichtgetrokken en het is zeer moeilijk de heid te vernemen, betreffende hetgeen in deze Russische vazalstaat wordt uitgebroed. Terreur, arrestaties, „zuivering", gepaard gaande met angst en onrust, zijn er aan de orde van de dag. Polen is vrijwel in militaire zin gelijkgeschakeld met de Sowjet-Unie en wat zal het lot van Tsjechoslowakije zijn? lijk verbonden moeten worden. Evenals het leger, zal ook de Tsjechoslowaakse veiligheidspolitie in het vervolg Russische epauletten moeten dragen, waarin men ;n symbool voor de toekomst kan zien- Voor wat de binnenlandse situatie be treft, is het tekenend, dat staatspresident Gottwald onder politie-bewaking is ge steld. Ook verkeert men nog steeds in onzekerheid over Clementis, de ex-minis- Buit. Zaken. Wladimir Pekelsky, de leider van het Tsjechische comité Duitsland, weet evenmin, waar Clementis zich bevindt en hij heeft overigens geen enkel contact met hem. Relati mentis hadden te Wenen verklaard, dat deze per vliegtuig uit Pressburg naai West-Duitsland was vertrokken. Wij herinneren aan het ook door on; vermelde telegram van het Franse pers- gentschap A.F.P., als zou Clementis zich te Neurenberg, in de Amerikaanse van Duitsland, ophouden. Aan veronder stellingen ontbreekt het niet. Tsjechoslo- waakse krijgen te Wenen zijn Reeds hebben wy melding gemaakt van de grootscheepse zuivering onder het Tsjechoslowaakse ambtenaren-appa raat en de arrestatie van verschillende hoge functionarissen. Is Stalin bevreesd, dat vroeg of laat, naar het voorbeeld van Joegoslavië, ook het Tito-isme zich van Tsjechoslawakije zal meester maken en het dus zaak is, de positie van het Kremlin in Tsjechoslowakije te ver sterken? Hieruit zouden dan de jongste drastische maatregelen te verklaren In de eerste plaats zal leger en veilig heidspolitie van Tsjechoslowakije met de Russische apparaten zo nauw moge- Zeer voldaan over zijn reis Generaal I. A. Aler, chef van de lucht machtstaf, is vandaag van zijn drieweek se reis door de Verenigde Staten op Schiphol teruggekeerd Hij is zeer voldaan over de medewer king, die by in Amerika heeft onder vonden. Onmiddellijk bij zijn aankomst was hem vanwege de Amerikaanse lucht macht een vliegend fort met vijf mar bemanning voor zijn persoonlijk gebruik ter beschikking gesteld. In Los Angeles werd hem een televisie-interview afge nomen en op de luchtvaartuniversiteit te Montgomery hield- hu een voordracht voor 200 instructeurs. Generaal Aler vergezeld van de kolonel H. G. B. Kruvff van Dorssen, chef materieel de luchtmachtstaf. Over de resultaten van zijn besprekin gen in Washington wilde de generaal zich niet uitlaten; hij moet eerst rapport uit brengen. Hij wérd op Schiphol verwel komd door de genera-al-majoor A. Ba rëtta. de -plaatsvervangend- ohef van dt luchtmachtstaf. Straaljager neergestort bij Leeuwarden Vlieger uit Delft gedood Een Meteor-straaljager is gistermiddag op het vliegveld Leeuwarden in de lan ding verongelukt. Het toestel is in de bocht voor de zg. „final approach" afge gleden en naar beneden gestort. De be stuurder, de tweede luitenant J. var Leeuwen uit Delft, van het 325e Squadron, werd gedood. Het toestel werd vernield. De straaljager was boven de stad Leeuwarden kennelijk reeds in moeilijk heden. Enkele personen, die by Cornjum op het veld aan het werk waren, zagen het vliegtuig plotseling naar beneden komen. Nadat het de grond had geramd, sloeg het over de kop en kwam daarna m een sloot terecht. Nieuw Amerikaans bataljon in Duitsland Een duizend man sterk bataljon lucht doelartillerie is in Duitsland aangekomen als eerste versterking van het Ameri kaanse leger aldaar. Morgen wordt nog een bataljon verwacht. Naar verluidt, kan Amerika zijn plan om tegen het voorjaar twee tot vier divisies in Duits land te hebben, als gevolg van de oorlog in Korea, niet uitvoeren. 150.000 deel, dat de Amerikaanse autoriteiten West-Duitsland het tactischer vinden, de aankomst van Clementis in West-Duits land enigszins te verheimelijken, teneinde deze de gelegenheid te bieden naar Joego slavië door te reizen. Het komt dus hier- dat Clementis als overtuigd geen asyl bij een der Westelijke landen zou vragen, maar wel in „ge nood" zich met kameraad Tito Joegoslavië in verbinding zou stellen. Uiteraard zullen de Tsjechoslowaakse bewindvoerders en „scherpslijpers" vlucht van Clementis aangrijpen als mid del om de „zuivering" nog drastischer toe te passen. Als centrum van politieke en militair-strategische macht moet Tsje choslowakije tevens nog meer vooruit ge schoven „voorpost" worden tegenover de politiek der Geallieerden in West-Duits land. Tussen een te sterke knelling Oost en West, zou de regering van Bonn wêl e Kremlin zal zich hier in diplomatieke zin stellig vergissen. (Men zie ook 't Ver klaarde Uitzicht van heden). Minister Stikker bij de kabinetsformateurs Ook Lieftinck, Van den Brink en Mansholt Naar wij vernemen hebben de beide kabinetsformateurs hedenmorgen een uitgebreide bespreking gehad met de misters Stikker. Lieftinck, Van den Brink en Mansholt. WIJLEN KONINGIN ASTRID VERNOEMD Het gisteren geboren dochtertje van de Prinses de Réthy zal de namen dragen Marie-Christine, Daphne, Astrid, Eliza beth Leopoldine, aldus deelde de groot- maarschalk van het Hof mede. Gelijk bekend, heeft de Koning bij de geboorte van Prins Alexander een wet uitgevaar digd, dat kinderen uit zijn tweede huwe lijk geen grondwettelyke rechten op de Belgische troon hebben. Weer drie, die er genoeg van hebben Uit de berichten van de laatste dagen blijkt overduidelijk, dat niet alle com munisten in de wereld het eens zijn met dS politiek van Stalin. Niet alleen in Tsjecho-Slowakije kraakt het in de rode partij. Nu zijn er weer twee van de populairste Communistische con gresleden van Italië, Cucchi (links) en Magnani (rechts) uit de partij ge gaan. En uiteraard gaan er met zulke populaire lieden heel wat volgelingen mee! Stalin schijnt inderdaad een ern stige concurrent aan Tito te krijgen..! Uit de versplinterde wagens tot nu toe 75 doden en 500 gewonden Een verschrikkelijke treinramp heeft gisteravond de bewoners van Bay- head, een spoorwegkruispunt bij New York in de Amerikaanse staat New Jersey, opgeschrikt. Een passagierstrein, overvol met mensen, die van hun werk terugkeerden, is daar in volle vaart van een spoordijk op straat ge stort. Tot nu toe werden 75 personen gedood, terwijl 500 gewonden naar het ziekenhuis werden vervoerd. levend of dood te voorsch'un te halen. Sommige ïyken waren onder de gewel dige last van het scherpe, verbogen me taal onherkenbaar verminkt. Zieken auto's uit 20 omliggende gemeenten waren uren bezig de gewonden weg te brengen. Het ongeval trok duizenden nieuwsgierigen, die het reddingswerk bemoeiiykten. Vele reizigers, misleid door het glim mende plaveisel onder het viaduct, warer in de waan, dat zij zich boven een riviei bevonden en wilden uit de vernielde De trein stortte naar beneden, doordat een hulpdyk, die was opgeworpen In afwachting van een nieuw viaduct, het onder het gewicht van de trein begaf. Er brak een paniek uit in de versplin terde wagons. De locomotief was juist de brug over, toen zy ontspoorde en zes van de elf ry- tuigen met zich meesleurde. De machine zelf sloeg nog enkele malen op de straat onder het viaduct over de kop. De voor ste wagon trok geheel krom en reddings ploegen moesten ladders tegen de mod derige dijkhelling zetten, om de ingesloten passagiers stuk voor stuk Dr Riccardo Cocconi, staand lid van het Communistisch pro- -vinciaal partijsecretariaat in Reggio kunneh ga*an Varzelen. Maa7 hët1: lemilla Ts, naar nader wordt gemeld, ook heengegaan, omdat, klaarde, in de comunistische partij slechts intimidatie heerst.,.. Chinezen in onhoudbare positie Zware gevechten om de Zuid-Koreaanse hoofdstad verwacht Een groot aantal Chinezen is ten Zui den van de rivier de Han door het ge allieerde offensief in het nauw gedreven. Militaire woordvoerders zeiden, dat de Roden zich ten Zuiden van Jojoe, 65 km ten Zuidoosten van Seoel tot aan de Gele Zee in een onhoudbare positie bevinden. De voornaamste Chinese verdedigings linie by Seoel blijkt ook ineengestort, want de roden hebben zich ruim negen km teruggetrokken op een nieuwe linie in het gebergte. Aan het Westelijk front woedde bij Anyangi een veldslag, waarbij de Noor delijken 700 doden en 800 gewonden ach terlieten. De verbonden troepen zijn on danks de zware tegenstand 6 km opge rukt tussen Soewon en Seoel. Men Gisteren weer „een verblindend wit licht", dat per televisie werd uitgezonden breed 50 km van de plaats, waar de ont ploffingen plaats vonden, waren gewaar schuwd en hadden zich naar buiten be geven om de glassplinters van springen de ruiten te ontgaan. De schokken wer den gevolgd door een sterke warme luchtstroom langs de grond. In Los An geles, 480 km verder, trilden de ramen 24 minuten na de lichtschijn. Deze licht schijn we-d in Los Angeles per televisie opgevangen en verder uitgezonden. Vol gens atoomgeleerden waren geen „radio logische" risico's aan de proefnemingen verbonden. In Oakland, op een afstand van 700 km van Las Vegas, waar weer een atoom ontploffing heeft plaats gehad, zag men gisteren een „verblindend wit licht". De Amerikaanse commissie voor atoomener gie heeft later medegedeeld, dat zij vol komen tevreden is over de proefnemin gen, die voorlopig worden gestaakt. Volgens Julian Hartt, een Amerikaans vliegtuigexpert, betreffen de proefontplof- fingen „slaghoedjes" voor de waterstof bom, waaraan men ruim een ja.-r gele den begon. Deze zegsman sprak voorts als zyn mening uit, dat binnen negen of tien maanden in de Stille Oceaan een proef met de waterstofbom zal worden genomen. De waterstofbom kan slechts door middel van een atoomontploffing zijn verschrikkelijke uitwerking krijgen. De bewoners van Las Vegas, hemels- Indonesisch-Amerikaans verdrag geheim Kan de minister thans reeds overgaan tot publicatie van het verdrag, waarbij Amerika aan Indonesië steun op econo misch gebied heeft beloofd, alsmede leve ring van materialen en advies op het terrein van openbare gezondheid, land bouw, visserij, industrie en opvoeding? Deze vraajg heeft het Tweede-Kamerlid Welter (K.N.P.) schriftelijk gesteld aan minister Götzen. naderde aan de buitenwijken van deze stad. Vliegers melden, dat er „op elke mogelijke meter grond" ten Zuiden van de stad sterkten zyn en dat naar het schijnt elke meter zal worden verdedigd. Langs een 5 km lange bergrug zyn 400 tot 500 stellingen. Aan het centrale front zijn Amerikaan se troepen langs de weg Hoengson Hongtsjon opgerukt, terwijl Zuidkoreaan- se soldaten een punt bereikten op 40 km van de 38ste breedtegraad. Verder naar het Oosten dicht bij de kust van de Japanse Zee vorderden de Zuid-Koreanen. 13 km. Infanteristen, die 5 km ten Westen van Anyangi, na steun van de luchtmacht, zwaar artillerievuur en het' doorbreken van de tanks, een heuvel veroverden, hebben verteld, dat de gehele heuvel, welke door 3 000 Chinezen werd verde digd, bezaaid ligt met' lijken. De Amerikaanse luchtmacht maakte bekend, dat de vliegtuigverlièzen tot 18 Januari 223 toestellen bedroegen, waar- slechts 10 in luchtgevechten waren -geschoten. Een groot deel der ver liezen werden veroorzaakt door onge lukken bij landing, vertrek of motorpech door vijandelijk afweergeschut. Australië heeft aan de Ver. Naties medegedeeld, dat het van oordeel is, dat ae strijdkrachten by de 38ste breedte graad halt dienen te houden. Aangenomen wordt, dat generaal Mac Arthur Washington geadviseerd heeft Chinese nationalisten op Korea en op het Chinese continent tegen de Chi- te gebruiken. Tragisch ongeluk Kinderwagen met baby te water Vanmorgen is op de Baarsjesweg te Amsterdam een tragisch ongeluk ge beurd. Een vrouw die daar liep met eer kinderwagen, werd onwel en kwam te vallen. De kinderwagen, waarin een baby van 3 maanden lag, geraakte bij de Wieg- brug te water. Onmiddellijk sprong een voorbijganger in de gracht. Hij slaagde er snel in de baby op de wal te brengen, maar het kindje was reeds verdronken. De moeder, die zeer overstuur was en het lijkje van het kind werden naar het W.G. vervoerd. Valt er met Moskou te praten Het gaat er speciaal om, dat de West-Duitse herbewapening uitblijft De Sowjet-Unie dringt in haar antwoord op de jongste Amerikaanse, Britse en Franse nota's over de voorbereiding van een conferentie der „Grote Vier" aan, op een spoedige bijeenkomst van de Raad van ministers van Buitenl. Zaken. De nota laat de mogelijkheid open, dat ook andere kwesties dan de herbewapening van Duitsland onder de loupe zullen worden genomen. De eerste reacties in Washington, Londen en Parijs leggen nadruk op een zoda nige vaagheid in het Russische antwoord, dat een nieuwe nota-wisseling noodzakelijk zal zijn. Volgens Ass. Press verklaarde een regeringsfunctionaris te Parys, dat deze Russische nota de deur voor verdere on derhandelingen niet sluit maar haar ook niet verder opendoet. Zowel te Washing ton als te Londen is men er druk mee doende. Waarnemers te Londen zün van oordeel, dat de Sowjet-Unie meer vra- ópwerpt dan zy heeft beantwoord, imin is het zeker of de Sowjet-Unie het probleem van de Duitse herbewape ning wil blijven benaderen op een meer reële basis dan die van de onaanvaard bare Praagse Kominform-voorstellen. Westerse diplomaten te Moskou zyn in mening, dat Sowjet-Rusland gewei gerd heeft te wyken inzake de kwestie van de Duitse herbewapening. De Rus sische regering vestigt in deze nota de aandacht op het onduldbare karakter van de, door de Westelyke Geallieerden ge schapen toestand. Immers in West-Duits land worden maatregelen getroffen, die betrekking hebben op het herstel van staand Duits leger en van de oor logsindustrie. Het maakt, aldus de nota, de indruk alsof daar een nieuwe oorlog wordt voorbereid. De Sowjet-Unie heeft geen bezwaar tegen het houden van een voorbereidende bijeenkomst van plaats vervangers te Parijs. Londense waarnemers vinden het ver dacht, dat Rusland blijft aandringen op byeenkomst van de Raad der minis- van Buit. Zaken. Zy vragen zich af, hoe de Sowjet-Unie in dit geval, de be palingen van de overeenkomst van Pots dam wil uitleggen, die de functie van deze Raad betreffen. Ook vraagt men zich af, of de Sowjet-Unie zal pogen om het overleg over problemen, welke het Westen op de agenda wil plaatsen, te beletten met haar veto. Primair is dus, dat, men liet eens wordt /er de agenda, die alle partijen moet bevredigen. Bestudering van de inhoud der kwesties, die op de agenda geplaatst worden, mag niet deel uitmaken van de taak der „voorbereidende conferentie aldus de Sowjetnota. Vermoedelijk zullen dus nog verder nota's moeten worden gewisseld. Ook bij slecht zicht 20 landingen per uur In het najaar nieuwe radar op Schiphol Zelfs bU vrU slecht zicht zal op Schip hol elke drie minuten een vliegtuig een landing kunnen maken, wanneer de nieuwe radarinstallatie er is. De lan dingsradar, die in Frankrijk is besteld, wordt in Mei of Juni verwacht -en zal tijdens de aanstaande herfst in werking worden gesteld. De aanschaffingskosten bedragen een half millioen gulden en het installeren zal nog ruim een ton vergen. De gemiddelde reikwydte van de P.A.R. (precision approach radar) is dertig kilometer. Schiphol zal een der eerste vliegvelden in Europa zijn, die ln het bezit van dit systeem komt. Het betonnen huisje, waarin de radar wordt geïnstalleerd, zal men draaiend maken, zodat beide mistbanen kunnen worden bestreken. De apparatuur wordt normaal bediend door één man en tydens de spitsuren door twee man. Een nog hogere graad van technische volkomen heid zal Schiphol bereiken, wanneer in de loop van het volgende jaar een twee de radarinstallatie wordt aangeschaft, waardoor men de bewegingen van toe stellen op de luchthaven zelf kan waar rijtuigen omlaag springen. De trein was berekend op ongeveer 900 reizigers. Doordat op andere lijnen werd gestaakt, waren er echter passagiers dan normaal. Er zal een intensief onderzoek worden ingesteld, naar de verantwoordelyke personen. Op 1000 Ned. mannen 36 werklozen Cijfer hoger dan ooit na de oorlog Van elke duizend Nederlandse man nen waren er eind Januari 36 werkloos. Dit percentage is hoger dan ooit in een na-oorlogse maand is voorgekomen. Ook absoluut is het werkloosheidscijfer ns de oorlog nog nooit zo hoog geweest. Op 31 Januari waren er nl. volgens voor lopige cyfers van het C B S- in ons land L 10.905 werklozen (in December j-L 102.888 en in Januari 1950: 104117) De 110 905 werklozen kunnen als volgt worden verdeeld: 77.420 geheel werk lozen. 31-754 DUW-arbeiders wachtgelders. Niet alleen het winterweer, ook de zeer hoge waterstanden oefenden ongunstig invloed uit- Sommige bedrijven zaten zonder grondstoffen ternationale toestand, en moesten per soneel ontslaan. Het ergst' is de werkloosheid nog al tijd in Drenthe (van de duizend 102 werkloos) en het minst in Overijsel (1 T-per duizend)- - Torpedobootjager Banckert naar Australië Gedurende de gehele volgende zal de Nederlandse torpedobootjager Banokert een niet-officieel bezoek Melbourne in Australië brengen. Een écht hondenbaantje, hooi Sr zyn niet veel mensen Ti de wereld, die uit ;igen beweging een hon- ri lenbaantje aanvaarden. Sn in de weinige geval- :en waarin het wèl ge- *T': leurt, is het meer het laantje dan een hond, vaaraan de werkzaam- ïeden zo'n naam-met-een- lysmaak ontlenen. Maar :n Delft is het anders. Daar heeft een dieren vriend een hondenbaan gekozen met rasechte hondjes als werkobject: de Eerste Delftse honden- uitlaat-centrale. Hij haalt de honden bij de eige naars van huis, maakt er ien tippel mee en brengt ie dan weer op hun basis terug. Daarmee vond hij een oplossing voor het teit, dat honden niet los ■nogen lopen op straat. Er zyn immers zoveel men sen, die hun dieren gauw even alleen op straat laten lopen, omdat ze om de een of andere reden geen tyd hebben, de échte hondenvriend vindt, dunkt iltyd nog wel een ogenblikje om zijn Kazan of Bello of Cesar zélf aan de lijn imen. In alle andere gevallen is zo'n centrale d e oplossing. Doch nogmaals: het moest niet nodig zyn. Ontvanger van Groningen gearresteerd Op bevel van de O. v. J. te Groningen is gisteren de gemeente-ontvanger D. P. aldaar gearresteerd. Reeds eerder werd gemeld, dat P., verdacht van verduiste- I ring en valsheid in geschrifte, door de l gemeenteraad was geschorst. te gaan. Maar DAT in Alkmaar 2 j. m.a. is geëist tegen de 47-j. P. S., ex-ad-m. van de fa. J. Groot te Akersloot, wegens diefstal van f 35.000 ten nadele van deze firma DAT B. en W. van A'dam f 15.600 vra gen voor het maken van een prapagan- dafilm van de Zee- en Rijnhaven i.v.m. het openstellen in 1952 van het A'dam- Rijnkanaal.. DAT het echtpaar J- Tieertjes-De Haas te Wormerveer (33 en 85 j. oud) op 21 Febr. 65 j. is getrouwd. DAT in Den Hp (N.-H.) weer twee ge vallen van pseudo-vogelpest zijn gecon stateerd, nl. op de bedrijven van B. van Heerlingen en J. Edel. DAT het geheel nieuw opgerichte oudheidkundig rijksmuseum Kam tc Ny- megen dit voorjaar wordt heropend. DAT het Ned. passagiersschip Kon Emma (500 ton), hetwelk bij Venezuela in ongerede geraakte, in Port of Spain gaat dokken en de passagiers met ande re schepen naar Suriname- doorvaren. DAT de Ned. Chr. Vrouwenbond op 24 Mei in het Jaarbeursgebouw te Utrecht de jaarvergadering houdt. DAT de gen-maj. der mariniers M. R. de Bruijne morgen in het kamp te Doorn 21 officieren der mariniers zal beëdigen. DAT de Haarlemse voorjaarsbeurs voor vrouw van 23 Febr. t.m. 2 Maart in het Ki elagehuis wordt gehouden. DAT een aantal A'damse studenten die zonder college- en inschrijfgeld te heb ben betaald, toch de colleges volgden, door de politierechter tot f 100 boete zyn veroordeelden enkele anderen die alleen het inschrij^eld niet hadden voldaan, tot f 25. DAT het Gorinchemse garni: oen (lichte luchtdoelartillerie Hoek van Holland) op 15 Febr. de drumband van de burgerij krygt aangeboden en er dan tevens ouderdag is. DAT de Almelose raad zich binnenkort zal uitspreken over een plan bouw van een stadhuis en eei indeling van het marktplein, een aantal panden moet verdwynen, het geen f ltt millioen zal kosten. DAT twee politie-agenten in R'dam door een dak van golfplaten 4Vt rr beneden zyn gevallen toen zij achter inbrekers aan zaten, en een van de agen ten inwendige kneuzingen opliep. DAT het Zaterdag in de Tramhaven te Zijpe gezonken ms. Vios uit Dedems- vaart gisteren is gelicht DAT vyf arbeiders uit de schoenen fabriek van Van Schyndel in Waalwijk gehuldigd zijn wegens hun 40 en meer jaren trouwe dienst, n.l. G. J. Gouda, J. H. Bakker, M. J. Blom, P. van Delft en A, van Herweynen. DAT burgemeesters en gemachtigden van de raden der aan de stad Utrecht grenzende gemeenten gisteren in een verg. van Gedep. Staten hun grieven hebben geopperd tegen de voorgenomen grenswijzigingen. DAT in de St. Crt. van gisteren de officiële benoeming van G. P. Luden lot gezant in Denemarken is opgenomen. DAT jhr. ir L. H. op ten Noort te Utrecht is benoemd verklaard tot Staten lid van Utrecht in de vac. van prof. dr E. H. s'Jacob, die ontslag heeft genomen. Auto rolde bij Sassen- heim van de weg Eén Hagenaar gewond, één geschrokken Op de Ryksweg by de Ringvaartbrug onder Sassenheim slipte gisteren een auto. bestuurd door de heer N. H K. uit Den Haag. tengevolge van de glad heid, die de nachtvorst had veroorzaakt- De wagen haalde te veel naar rechts uit. rolde het meter hoge talud af en kwam tenslotte ondersteboven tot stilstand- De 64-jarige C. C- van R., uit Den Haag. die tydens de val uit de auto geslingerd werd. brak een paar ribben. Hij werd in het Acad. Ziekenhuis te Leiden opgenomen- De bestuurder kreeg geen letsel, maar de auto werd totaal vernield. Australië en de griep Be zestig emigranten thans vrijgelaten Andere Nederlanders in ziekenhuis opgenomen De zestig Nederlandse emigranten er de negen leden van de bemanning van eer K.L.M.-Skymaster, die onlangs in Dar win wegens griep-gevaar werden afge zonderd hebben thans hun vrijheid her kregen. Een andere Nederlandse emi grante werd gisteren in een ziekenhuis in Sydney opgenomen, daar de doktoren vreesden, dat zy de soort influenza heeft, die in Europa zoveel slachtoffers heeft ge maakt. Vauxhall heeft de autoprijzen hoogd. Kleine personenauto's worden 20 pet duurder, Bedfordvrachtauto's 25 tot 50 pond. Vakverbond, schryft de voorzitter van het C.N.V.. de heer M. Ruppert, ook over de kabinetscrisis.. Of liever hij zet arom van de zyde van het C.N.V. over de kabinetscrisis niet ge schreven wordt. En de argumentatie, /elke hij daarvoor aanvoert, lijkt ons olkomen juist. De heer Ruppert stelt voorop, dat de afloop van de crisis de mannen en de vrouwen van het CNV in hoge mate in teresseert. De nationale zaak. schryft hy, gaat ons allen'ter harte en het boezemt veel belang in, hoe de regering van vaderland zal zija samengesteld. Er ouwens bijna geen departement meer loemen, waarmede de Chr. vakbewe ging niet in aanraking komt. Waarom schryft het orgaan van het CNV dan niet over de kabinetscrisis? „Wy doen dat niet, omdat wij dat niet w i I- et mogen. De taak der vak beweging heeft niet het gehele leven tot werkterrein. Haar gebied is beperkt. Wanneet zij zich op politiek gebied zou gaan bewegen, overspant zy haar taak. Wij niet. D.w.z.: de vaakbeweging niet. Wel de leden der vakbeweging. Van elk goed lid onzer beweging ver wachten wij, dat hij meeleeft met het wel e van ons volk. En niet alleen mede-leeft, maar ook mede-w e r k t in de daartoe bestemde organisaties. Maar de akbeweging heeft zich te beperken tot haar territoir. Doet ze dat niet. dan ver derft zij zowel de vakbeweging als de politiek. Vooral hier geldt: in de b e- er king toont zich de meester." Vandaar ook, dat het in het NVV wordt gelaakt, wanneer dit zich met zijn uitspraken wel op politiek terrein be weegt Intussen heeft de heer Ruppert toch rel iets over de kabinetscrisis te zeggen. Althans over een woord, dat kort voor het uitbreken van de crisis gesproken erd. Men begrijpt, dat dit is het woord an mr Oud. Deze had. verwijzende naar =n uitlating van ir Vos, de regering oor de voeten geworpen, dat zij haar loonpolitiek had prijsgegeven „onder de druk van de vakverenigingen". Inderdaad had ir Vos dat geschreven. Maar was het juist? Zou het juist zyn. aldus de heer Ruppert, dan zou het een. ernstige zaak zijn. De vakbeweging heeft geen „druk op de regering" uit te oefe en. Het was echter niet juist En dan vertelt de heer Ruppert nog ens, hoe de vork dan wel in de steel zit De regering was destyds betrekkelijk spoedig tot de overtuiging gekomen, dat de argumenten der drie vakcentralen, pleitend voor de laatste 5 pet. loonsver hoging, in het algemeen juist waren. Van die juistheid waren de werkgevers echter Overtuigd. Toen heeft de regerine gemeend allereerst overeenstemming tus sen werkgevers en werknemers te moeten bevorderen, iets wat zeker een goede ge dragslijn mag worden genoemd. Daarom beaamt de heer Ruppert oolc •at de minister-president hierover in de Tweede Kamer in antwoord aan de heer Oud heeft gezegd. De voorzitter van het CNV doet dat niet, omdat hij zich geroe pen zou achten, deze regering te verde digen. „Dat behoort niet tot onze taak". Maar hy doet het, omdat de Chr. Vak beweging tegen een onware beschuldi ging moet worden verdedigd. Wy achten dit alles belangrijk genoeg om hiervan op deze plaats melding te maken. De vakbeweging betrede niet het .terrein der politiek. Maar men beschul- dige er haar ook niet ongegrond van, dit w e 1 te doen. Kist met het ding weer aangespoeld Inhoud: vijftien bakstenen Wie dacht, dat Nederland van Het Ding bevrijd was, toen Ger de Roos van het Orkest zonder Naam de kist Maan dagmiddag by Zandvoort in zee wierp, blijkt zich vergist te hebben. Twee leer lingen van de Haarlemse ambachtsschool hebben op het stille strand bij Zandvoort een kist aangetroffen en blykens de op schriften „droog houden" en „niet in de zon zetten" was het dezelfde als die, welke Ger de Roos enige uren tevoren overboord had gezet. Anders dan in het befaamde liedje waren de jongens niet bang de kist te openen. De inhoud bleek te bestaan uitvyftien ruwe bakste- De kist is naar de Zandvoortse Cou- gebracht en daar tentoongesteld. Symbolische daad Herv. Synode helpt in de Zwitserse lawineramp Het moderamen van de generale sy node van de Ned. Hervormde Kerk zal als symbolische tegemoetkoming in de schade die de Zwitserse kerken in ver band met de lawinerampen hebben ge leden, f 1000 zenden aan het Hilfswerk van de Zwitserse Evangelische Kerken in Zürich. Een en ander mede in ver band met de hulp, die de Zwitserse ker ken na de oorlog aan de Nederlandse hebben bewezen. Twintig jaar in plaats van doodstraf geëist Voor de R. v. C. is heden 20 jaar geëist tegen J. Alssema te Stadskanaal, die door het B. G. te Groningen was veroordeeld tot de doodstraf. WEERBERICHT Toenemende wind Tot morgenavond ver wacht De Bilt: Aanvanke- l'jk enkele opklaringen, &cfCL&éb 'ater overwegend zwaar bewolkt met enige regen of natte sneeuw. Matige lot -5- krachtige, langs de kust later wellicht harde wind tussen Zuid-West en Zuid-Oost Vannacht iets minder koud, morgen overdag onge veer dezelfde temperaturen als vandaag. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: zon 8.10—17.39; maan 9.08 —20.38 uur. 13 Febr. E.K.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1