Jlicttwe £eiltsrt|C (üiuuranl Welke verrassing zal ons de nieuwe Russische nota bereiden? Geallieerde tanks wisten Seoelj tot op 8 km te naderen Wist U DINSDAG 6 FEBRUARI 1951 BUREAUX. Steenstraat 37 Directie. Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel. 20408 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 p. kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. AJDVERTENT1ËN: 0.18 per millimeter (BU contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slaalvaslicb Is afubfmn myn hert in tegfjenspott" Een en dertigste Jaargang No 8143 Grote kansen op Midden-Celebes Politieke maaltijd van de Grote Vier Eerst zullen diplomatieke koks te Parijs 't menu moeten opmaken Wisjinsky, de Russische minister van Buit. Zaken, heeft de diplomatieke vertegenwoordigers van Amerika, Engeland en Frankrijk het Sowjet- antwoord overhandigd op de Geallieerde nota's van de vorige maand. Deze handelen over het Russische voorstel tot een „viermogendheden- conferentie". Volgens Reuter zal de tekst vandaag of morgen worden gepubliceerd. De drie diplomatieke vertegenwoordi gers werden afzonderlijk op het Russi sche min. van Buit. Zaken ontvangen. In de Geallieerde nota's van een maand ge leden werd het Russische voorstel aan vaard, om een voorbereidende confe rentie te Parijs te houden, alwaar de Egenda zal worden vastgesteld. Zij vroe gen toen nog nader, of Rusland bereid was. aUe oorzaken van onenigheid tussen de vier regeringen te bespreken en niet alleen de herbewapening van Duitsland. Ook uit Moskou geven „welingelichte kringen" te kennen, dat de Russische nota een voorbereidende conferentie der plaatsvervangers van de ministers van Buit. Zaken der „Grote Vier", beslist mogelijk maakt. Men sohijnt hst er over eens te zijn, dat de voorbereidende confe rentie te Parijs moet worden gehouden. Het is vooral de kwestie der Duitse her bewapening, die bij de Russische leiders onrust heeft verwekt. Alvorens de vier mogendheden de koppen bij elkaar steken, is het noodzakelijk, dat de drie Geallieerden het volkomen met elkaar In dit verband is van belang, dat Engeland, Frankrijk en de Ver. Staten reeds de vorige week besprekingen zijn begonnen te Washington. Deze werden gevoerd door de Britse ambassadeur, Sir Oliver Franks, de Amerikaanse reizende ambassadeur Philip Jessup, en de Franse afgevaardigde bij de V.N., Jean Chauvel. Daar zal men vast een voorlopig mem hebben opgesteld. Er zal echter onmid dellijk een kink in de kabel komen, als de Sowjet-Unie opnieuw verklaart, dat West-Duitsland ongewapend moet blijven. Ook de Amerikaanse ambassadeurs in West-Europa, dde te Frankfort beraad slaagden, hebben hun mening geuit over de voorgestelde conferentie der Grote Vier. Volgens functionarissen leggen de Amerikaanse diplomaten er de nadruk op. dat eerst drie punten moeten vast staan: 1. Welke kwesties behalve het Duitse probleem op de agenda moeten worden geplaatst. 2. Welke voorstellen Het Ding vond een zeemansgraf Duizenden mensen hebben gister middag op het stille strand van Zand- voort gezien, hoe Ger de Roos, enkele leden van zijn Orkest Zonder Naam, twee Musketiers, een Marketentster en een radioreporter zich aan boord bega ven van een duck, om de kist met Het Ding prijs te geven aan dezelfde gol ven, als waaruit het eenmaal myste rieus was opgedoken om wekenlang vele radioluisteraars in spanning te houden. Dat betekende dat het raadsel een raadsel zal blijven. De stevige bries zorgde er voor, dat de stoet, die Het Ding naar zijn zeemansgra] bracht er niet zonder nat pak afkwam. Ger de Roos' commentaar: „Agge maar leut 'et". yanavond. gaat het beroemde liedje voor de K.R.O. voor 't laatst. Peking geeft „niet thuis" Russisch plannetje afgewezen Peking heeft de uitnodiging van de voorzitter der „politieke commissie" uit de V.N. om een vertegenwoordiger te zenden, van de hand gewezen. Het ging er om, dat een communistische Chinese afgevaardigde de besprekingen zou bij wonen van de, door de V.S. tegen haar uitgebrachte, beschuldiging van „ag- De commissie voor technische bijstand van de Economische en Sociale Raad der V.N. heeft met elf tegen twee stem- I men een Russisch voorstel verworpen. Dit beoogde communistisch China een zetel te bezorgen in een orgaan der Ver. Naties. Dit was Ruslands eerste poging In die richting, sinds China door de Assemblée als „aggressor" werd ge- I brandmerkt. Worden oorlogsmisdadigers toch opgehangen Aan een telegram van Ass. Press ont lenen wij, dat zeven veroordeelde Duitse oorlogsmisdadigers, die zich nog in de i gevangenis van Landsberg bevinden, op 13 Februari, even na middernacht, door ophanging worden terechtgesteld. Het zün o.a. Schallermair, Ohlendorf, Pohl, I Blobel, Braune, en Naumann, die ver- antwoordelijk worden gesteld voor I massamoord. Grijsaard uit auto geslingerd Drie doden bij ongelukken op de weg Door de gladheid van de weg is giste ren bij Loppersum een auto geslipt, tegen een boom gebotst en in de sloot terecht gekomen. De 78-jarige heer H. uit Meed- huizen (Gr.) werd in het water geslin gerd en even later levenloos opgehaald. Zijn dochter, mevr. K. uit Delfzijl, die met de grijsaard onderweg was naai ziekenhuis te Groningen, liep lichte wondingen op. De chauffeur bleef on gedeerd. In de Hermanstraat te Groningen is d< driejarige J. H. onder een achteruit rijdende vrachtauto geraakt en gedood De bestuurder had tevoren het kereltje dat met een vriendje naar hem stond te kijken, op het trottoir gezet en beide kinderen gewaarschuwd. Het jongetje is echter toch achter de wagen doorgelopen. Op de rijksweg BredaBergen op Zoom bij het kruispunt St Willibrord Werd gisteravond de 57-jarige grondwer ker C. E. uit Roosendaal bij het overste ken van de weg door een auto gegrepen en op slag gedood. De wagen werd be stuurd door de burgemeester van W" (N.-Br.). Zonder stroom zat vannacht 12.452 uur de provincie Utrecht, met uitzondering van Amersfoort eo. door kortsluiting in de centrale Merwedc kanaal- de Sowjet-Unie ter regeling der wereld problemen kan indienen. 3. Hoe de Ver. Staten op deze Russische voorstellen zullen reageren. Te Frankfort zullen geen formele adviezen worden uitgebracht. In plaats! daarvan zal de voorzitter der conferentie. de Amerikaan George W. Perkins, het standpunt van iedere ambassadeur af-, zon der lijk naar Washington meenemen. Zoals gisteren reeds vermeld, wordt het tête a tète te Frankfort ook bijgewoond door de Amerikaanse ambassadeur' in Moskou, Alan G. Kirk. EVENTJES LACHEN Zelfs op het politiebureau te Bergen op Zoom weet men in carnavalstijd de humor te waarderen. Een café, tegen over het bureau gelegen, plaatste gis teren een grote kaart voor het raam, waarop stond „Ier is et beter as ier- over!" Prompt verscheen, een ogenblik daarna, voor het raam van het politie bureau, aldus De Tel., een niet minder grote aankondiging met de woorden; „Ier kunde gratis logies alen, an de ooverkant motte betale!" De kist met „Het ding", die heel radio-luisterend Nederland wekenlang in spanning heeft gehouden, is gistermiddag te Zandvoort weer toevertrouwd aan de zee, die de kist op hét strand geworpen zou hebben. Twee ducks, één met het. Orkest zonder Naam met zijn. leider Ger-de-Roós en één met journalis ten en persfotografen, kozen het ruime sop om Het ding" te laten verdwijnen. Hier dan: het einde van „Het ding", maar over deze K.R.O.-stunt zal nog lang nagepraat worden. Ambonnezen mogen later naar Indo nesië terug Maar als ongewapende burgers Zaterdag j.l. heeft de Indonesische re gering Den Haag officiéél medegedeeld, dat zü er geen bezwaar tegen heeft als de Ambonnezen later als ongewapende burgers naar Indonesië terugkeren. Zo als men zich herinneren zal, hebben de Ambonnezen als cis gesteld, dat bij een evacuatie naar Nederland de mogelijk heid tot terugkeer moest openblijven. „Vierduizend Ambonnese soldaten van het vroegere K.N.I.L. hebben geweigerd hun Nederlandse uniformen uit te trek ken of hun wapens in te leveren, zo meldt de Ass. Press uit Djakarta. De Nederlandse plaatsvervangende hoge commissaris C. Schuurman deelde gis teren mede: „Wij weten nog steeds niet hoeveel van hen naar Nederland sen te gaan. Het is in ieder geval tijdelijke oplossing. De Ambonnezen zul len in Nederland op non-actief worden gesteld. Zij kunnen niet worden opge nomen in de Noord-Atlantische strijd krachten." De Nederlandse regering verwacht, dat de meesten van hen het klimaat e omstandigheden in Nederland weinig aantrekkelijk zullen vinden en spoedig repatriëring naar Indonesië zullen vragen. In ieder geval zal er voor de 400(7 Zuid-Molukse soldaten en hun 9000 fa milieleden transport en accommodatie in Nederland verschaft moeten worden. Amerikanen onder zware belastingdruk Inkomen en kapitaal „uitgepompt" De regering van de Verenigde Staten heeft het Congres gevraagd om aan; lijk hogere accijnzen en omzetbelastingen, waaronder een heffing van 20 op auto's en van 25 op televisie- en radiotoestel len. Dit als onderdeel van het regerings programma, om de belastinginkomsten met 10 milliard dollar te verhogen, zoals wij reeds meldden. Het programma v ziet in een verhoging van de individuele inkomstenbelastingen met 4 Andere basisvoorstellen van de minister van financiën, John Snyder, waren: eer verhoging van de belastng op vermogens- aanwas van 25 tot 371è en een ver hoging van de normale inkomstenbelas ting voor maatschappijen met 8%. Maat schappijen met „buitensporige" winsten zullen een extra belasting van 30% blijven betalen op het „buitensporige" bedrag. De minister heeft tevens verhoging van omzetbelasting op sterke dranken, bier sigaretten aanbevolen. Deze eerste „belastingronde" zal w den gevolgd door een tweede, om onge veer 6% milliard dollar op te brengen, aldus president Truman. Gehuwde Amerikanen (zonder kinderen) in dienst Binnenkort zullen in de Verenigde Staten alle gehuwde mannen tussen 19 en 28 jaar zonder kinderen, worden opgeroe- voor de militaire dienst. Tot nu toe deze groep vrijgesteld. Dit is schout-bij-nacht C. W. Slot, die ernstig in aanmerking komt voor de benoeming tot commandant Zeemacht Nederland, welke functie door vice- admiraal J. J. L. V/illinge op 1 Maart zal werden neergelegd. Westerling zou zich, volgens het Bel gische blad „De Nieuwe Gids" nog steeds in België bevinden. Het is aan Belgische ambtenaren voortaan verboden lid te zijn van „be wegingen, die gehoor geven aan buiten landse bevelen". De dreigende tang op Korea Chinees fluitjes-offensief beantwoordt met Amerikaanse hoornsignalen De grootste geallieerde tankmacht, die tot dusver in de Koreaanse oorlog is ingezet, heeft ten doel de Chinezen in een enorme tang te omvatten. Van deze drie colonnes was de tankspits, die gisteren zoals werd gemeld Anyangni heeft veroverd en daarna tot op 8 km van Seoel doordrongen, het dichtst bij de Zuid-Koreaanse hoofdstad. Later werd deze tankspits echter teruggenomen, na aan de Chinezen verpletterende verliezen te heb ben toegebracht. Tweeduizend roden zouden gedood of gewond zijn. De legers der verbonden troepen kolonel Harris heeft aan de bataljons Zal Muiden nu eindelijk wakker worden De Muidense brandweer munt niet uit door grote paraatheid,, Dat bleek zonne klaar toen er gisteren brand uitbrak in het huis van de wethouder J. Rozendaal. Wel werd het vuur spoedig bedwongen, - dat was te danken aan de fabrieks- brandweer van de nabijgelegen spring stoffenfabriek. De gemeentelijke brand- liet lelijk verstek gaan. Er was geen commandant. De vorige heeft ontslag ge- an omdat hij gaat emigreren en een opvolger is nog niet benoemd. Van de twee spuiten, die Muiden rijk is, werd rtndelijk de beste naar de brand gediri geerd. Maar het apparaat gaf geen drup pel water. De brandweerlieden konden zich daar overigens niet over verbazen, want zij hadden in geen twee jaar ge oefend 1500 Polen uit Nederland naar Canada Van de ongeveer 5000 Polen, die rich in ons land bevinden en grotendeels in de Nederlandse industrie werk vonden na de oorlog, waarin zij hebben meegestreden, zullen er ruim 1500 naar Ca-nada emigre ren. Zij zien daar een betere kans om vooruit te komen. Ze worden er weer in de industrie geplaatst. De emigranten zul len eind Februari en begin Maart in vie: of vijf groepen vertrekken. Oud-ministez Schokking lid Raad van State Naar het A.N.P. meldt, is mr W. F. Schokking. oud-minis- '.er van Oorlog en van Marine, benoemd tot lid van de Raad van State. De benoeming gaat in op 15 Februari aanstaande. schijnen voor het eerst in aanraking te ijn gekomen met eenheden, die zijn amengesteld uit Chinezen en Noord- Koreanen. Waarschijnlijk hebben de Chinezen zich niet teruggetrokken uit de omgeving van Seoel, zoals van verschil lende zijden werd aangenomen. Zij widen 'blijkbaar hun verdediging meer naar het Oosten verplaatsen, zodat zij een kans hebben de V.N.-troepen af te snijden. Kort na het binnentrekken van Anyangni landde generaal Rigdway met helicoptère en maakte een praatje de mannen van deze tankspils. De derde colonne rukte op langs de weg de Tantsjon-vallei, 16 km ten Westen de verkeersweg SoewonSeoel, voorts naar Pangijo en boog daarna in Westelijke richting af tot Denjoeng, 15 km Zuid-Oost van Seoel. Denjoeng, een concentratieplaats van Rode troepen, werd in een zee van vlammen achterge laten. Geallieerde straaljagers vlogen de oprukkende colonnes uit en be stookten de vijand met raketten en mitradlleurvuur. De artillerie zorgde voor regen van vuur. Het hele gebied scheen in brand te staan, zo vertelde een stafofficier, die een verkenningsvlucht boven het strijdgebied maakte. De Chinese hoorn- en fluitjesblazers, die de communistische aanvallen aan kondigen en ondersteunen, krijgen nu ook „ketelmuziek" terug. De Amerikaanss het zevende regiment hoorns geven. De manschappen trekken ni strijde onder het blazen van een oud Iers drinklied, dat al jaren het lijflied dit regiment is. Om verwarring te stichten onder de communisten, kregen de man nen tevens opdracht, de Chinese hoorn signalen over te nemen. Volgens latere, berichten, hebben de Chinezen versterkingen gezonden naar het Westelijk front, speciaal naar Itsjon. Turkse troepen-, die bijna 48 uur achter een met de Chinezen, man tegen man. ten N.W. van Soewon gestreden hebben, hebben nu twee belangrijke strategische heuvels in bezit genomen. Een pantser colonne drong van Anjangni uit, nog 16 km in. Noord-Oostelijke richting door. Circa 15 km ten noorden van Koem- jandjangni moesten de Amerikanen enig terrein prijsgeven. Prinses van Retie heett een dochter De prinses v-an Retie, de echtgenote van Koning Leopold van België, heeft in de nacha van Maandag op Dinsdag het leven geschonken aan een dochter. De Britisch European Airways ver voerde in 1950 ruim 900 000 passagiers en 9000 ton vracht meer dan in 1949. Rond de kabinets formatie Het demissionaire kabinet heeft giste- ;n langdurig vergaderd. Wij hebben redenen om aan te nemen, dat opnieuw uitvoerig is gesproken over de coördina tie van de defensie-politiek met de sociaal-economische politiek, welke coör dinatie een integrerend deel uitmaakt van het program, waarop de formateurs, dr Drees en mr Van Schaik, een gerecon strueerd kabinet willen verenigen. Gisteravond heeft dr Drees een onder houd gehad met mr Burger, de wnd fractieleider van de P.v.d_A. in de Twee de Kamer. Vanmorgen hebben de kabi netsformateurs ongeveer vijf kwartier gesproken met de demissionaire minister van Economische Zaken, prof. Van den Brink. In de loop van de middag hadden de kabinetsformateurs een onderhoud met minister Stikker. Moeder stuurde .jongens 's nachts uit stelen Bewapend met masker, lucht- pistool en valse sleutels Twee jongens uit Sexbierum i-n Fries land, de broers R. L. (15 jaar) en J. L. (16 jaar) werden gisteren gearresteerd nadat zij een reeks winkeldiefstallen1 hadden gepleegd in de omgeving van Sexbierum, diefstallen met braak, waar bij ook valse sleutels werden gebruikt. Het bleek, dat de jongens 's nachts door hun moeder wakker werden gemaakt voorzien van masker, luchtpistool valse 6leutels op het inbrekerspad w den gezonden. Alle drie hebben een vol ledige bekentenis afgelegd. Bij de laatste inbraak, die zij Zondag avond pleegden bij bakker Van Dijk Pietersbierum, vonden de jongens geen geld, maar ze namen wel chocolade en suikerwerken mee. DAT in de Zaandamse haven gisteren opnieuw een lijk is opgehaald en wel een onbekende zeeman, die geen papieren bij zich droeg en vermoedelijk een Zweed is. DAT de oudste inwoonster van Vught, de wed. RoversVan Berkel, die 27 Febr. 102 jaar zou zijn geworden, gisteren is overleden. DAT Den Bosch nog maar zelden een dergelijke stroom van „vreemdelingen" te ver wei-ken heeft gekregen als tijdens het carnaval van dit jaar. DAT ir J. van Noppen, die met pensioen is gegaan, door J. F. Cusell uit Utrecht is opgevolgd als hoofd-ing.-dir. van de we deropbouw en de volkshuisvesting in Overijssel. DAT de hausse in de uienhandel al weer achter de rug is en de prijs terug is gevallen beneden het oude peil. DAT de Groningse raad zich binnenkort zal uitspreken over plannen van ir J. J. M. Vegter te Leeuwarden voor de her bouw van de Grote Markt en ia- Vegter een complex wil bouwen met op straat hoogte grote winkelpanden en daarboven kantoren voor de gem. diensten. DAT op 12 Febr- de onbewaakte overweg in de Woesikstraat te Wijchen flikkerlicht krijgt. DAT de z.g. doelmatigheidscommissie bestudeert, of de passencontróle aan de grens voortaan niet door de douane kan geschieden i.p.v. door de marechaussee. DAT de Zwolse vierling vandaag 8 en niet 4 jaar wordt, zoals gisteren abusieve lijk werd gemeld. DAT de Ver. ter Veredeling van het Ambacht (secr. stadhuis, kamer 197, A'dam) te A'dam, Assen (beide 1621 Juli) en te Utrecht, Sittard en Maartricht (alle 30 Juli4 Aug.) weer examens af neemt voor de graden gezel of meester in diverse ambachten. DAT vrachtvervoerders voortaan al leen Spanje mogen binnenkomen als ze een speciale vergunning van het Spaan se ministerie van OpenbWerken heb ben en men rich voor inlichtingen kan wenden tot de handelsafd. van het Ned. gezantschap, 10 Calle de Zurbaran te Madrid. DAT de bouwvakarbeiders in Twen- thei, die gisteren het werk stillegden daar zij het zwarte loon wilde behou den, voorlopig aan 't werk zijn getogen in afwachting van het resultaat der be sprekingen. DAT in Bussum de zesde Ned. Coca- Cola-fabriek is geopend. DAT de 33-j. Lieven Vroeglndeweij te Ouddorp op 19 Jan. op de fiets van huis is weggegaan en sindsdien wordt vermist, terwijl de 51-j. P.T.T.-ambtenaar L. A. Maris uit de 3e Egelantierdwarsstraat 3 II te A'dam sedert 13 Jan. spoorloos is. DAT het AVRO-orkest De Skymasters o l v. Pi Scheffer 3 jaar bestaat Morgen is hef 50 jaar geleden, dat in de Grote Kerk in Den Haag in het bijzijn van vele vorstelijke per en het huwelijk van Koningin Wilhelmina en Prins Hendrik werd ingezegend. De hofprediker, ds G. J. van der Flier, preekte daarbij over Psalm 47b „Verhef Gij over ons het licht Uws aanschijns, o Heer". Deze reproductie van een schilderij geeft een beeld van de huwelijks plechtigheid. Canada wapent zich tot de tanden Defensieprogramma van 5 milliard dollar Het nieuwe defensie-programma van Canada beloopt een bedrag van 5 mil liard dollar. Een driejaren-plan, be ogende: 1. Een vloot van 100 schepen. 2. Circa 115.000 man voor leger- vloot en luchtmacht. 3. Veertig luchteskaders, waarvan er elf in Europa gestationneerd worden. 4. Een regiments-gevechtsgroep van 6000 man voor Europa. 5. Een krach tig radarnet, in aansluiting op het Ame rikaanse. De waarschuwingsposten voor de nadering van vliegtuigen worden voorzien van de benodigde gevechts eskaders. 6. De luchtmacht zal tweemaal zoveel mogen uitgeven als leger en vloot, en deze zal spoedig aan Eisenhower drie gevechtseskaders ter beschikking stellen. 7. In het komende jaar wordt direct 1.6 milliard dollar voor de defensie uitge trokken. 8. In de eerstvolgende drie jaar zal de luchtmachfc-~3Q00 vliegtuigen rijker zijn. De eerste Ned. arbeiders gingen naar Zweden Om kogellagers te leren maken Gisteren is een eerste ploeg van 28 man van de honderd, werklieden die in de Zweedse kogellagerfabriek S.K.F een jaarlang gaan werken, per vliegtuig in Gothenburg aangekomen. Eind Maart be gin April gaat een tweede groep, die dan echter uit 50 a 55^personen zal bestaan. Het tempo van de uitsturing hangt af van de in Gothenburg besohikbare gelegenheid. Zoals men weet zullen deze mensen in Gothenburg de techniek leren om later in een in Veenendaal te bouwen fabriek te kunnen werken. Ook Gottwald onder politietoezicht Wie volgt in het vrije Tsjechoslowakije Ook de Tsjechoslowaakse president, Clement Gottwald, zou onder politietoe' zicht staan. Dit, overigens niet bevestigde Uit de doeken Toen ons kabinet zich. na een serie er worpen moties tegen het rege- ringsleid (al hadden ze niet alle het karakter van een motie van afkeuring), n kabinetscrisis stortte, hebben wij terstond de vraag gesteld, of de officieel opgegeven reden wel de enige en zelfs >ornaamste was zit er niet meer achter, zo vroegen wij. er niet meer achter zat, wij lettonen het ogenblik deze vraag onbespro ken laten. Zeker is, dat er in de loop le crisis al meer achter is komen te zitten. Is het niet merkwaardig, dat in de persbeschouwingen over de pogingen uit de crisis te geraken beschou wingen die soms de indruk vestigen De- hoorlijk gefundeerd te zijn heel Nieuw-Guinea uit het gezichtsveld ver dwenen is? Er gaan zelfs al geruchten, dat dit vraagstuk in het laadje is ge komen van de onafgedane stukken en ?r naar veler oordeel thans wel problemen zijn, die heel wat dringender een oplossing wachten. Het schijnt ook wel zeker te zijn, dat de besprekingen tussen de ministers de eventueel toekomstige ministers de vragen van defensie en economie thans voorop staan. Het dagblad De Tijd wijdde aan deze frontverandering in de problemen, waarvoor land en volk ge steld zijn. dezer dagen een opmerkelijke beschouwing. Het blad is ook al van oordeel, dat Nieuw-Guinea geheel uit het gezichts veld is verdwenen bij „het alles over heersende vraagstuk der defensie en de drastische politiek, welke ter oplossing daarvan gevoerd zou moeten worden". Deze R.K. krant is de opvatting toege daan. dat het oude kabinet in dit opzicht op hoogst ernstige wijze heeft gefaald. eeste politici zagen de kwesties niet welke hier lagen, maar die kwesties er wel degelijk en ze vormden zelfs de teloosheid, kabinet en Toen de bericht, is afkomstig van het Weense blad „Neue Wiener Tageszeitung". De politiemaatregelen tegen Gottwald zouden op Russisch bevel genomen rijn, in band met de vriendschap die tusse President en de vermiste oud-minister van Buitenl. Zaken, Clementisi bestond. Vanaf het moment, dat Clementis, zoals wij gisteren vermeld hebben, verdween, werd Gottwald onder politiecontróle ge steld. Het Oostenrijkse blad weet tevens te melden, dat de Russische plv. minister van Buitenl. Zaken Zorin, reeds binnen enkele dagen te Praag verwacht wordt. Hij was het. die in 1948 de omverwerping van de Tsjechoslowaakse regering door de communisten bewerkstelligde. Zorin zal nu als grootmeester der „zuiveraars' optreden. Inmiddels blijft Clementis zoek en het bericht van A.F.P. dat hij West-Duitsland zou zijn gevlucht, is tegengesproken. De Amerikaanse bezet- tingsmogendheden weten er althans niets van af. Het aantal ontslagen neemt toe op de Tsjechoslowaakse ministeries z< den reeds 320 van de 365 man personeel aan het „wandelen" zijn gezetl oorzaak van de algehele aarin het oude kabinet was n zijn vermoeidheid en mach- van de verveeldheid tussen politieke partijen. eenmaal was uitgeforo- merkt De Tijd op, stelde het lagstuk van de defensie zich als het re vanzelf aan de orde. En toen mr Stikker zijn taak begon ais „informateur- formateur", begin hij tegelijk weliswaar lief partijtje partijpolitiek" te bedrijven, maar daarnaast stelde hij toch ook enige zakelijke punten op voor een defensieve urgentie-economie. Voor de leden van het oude kabinet naar de mening van dit R.K. blad deze 'isis een spoorslag geweest. „Zij begre pen. dat ze er niet langer omheen konden draaien". Daarom heeft deze crisis vol gens deze krant wel degelijk een zeker gesorteerd. Het hele kabinet was politiek versleten en het blad juicht het op zichzelf toe, dat mr Stikker vernieu wing heeft willen brengen. Alleen maar hij deed het „in onvervalste partijlijn", larmee hij zijn eigen partij zelfs over speelde en tot mislukking gedoemd was. De heer Stikker, aldus het blad. is partij- gebleven en er moest hem, bij de bestaande onenigheid met zijn fractie, zelfs veel aan gelegen zijn, zijn partij in gunstig mogelijke positie te plaatsen. Intussen is volgens De Tijd mr Stikker toch ook het enige lid van het oude kabinet, van wie het buitenland weet. dat hij het defensiebeleid principieel juist heeft gezien. „Het zou inderdaad onge lukkig zijn, indien we juist deze man zouden verliezen en de rest zouden be houden". Inmiddels, zo vervolgt het blad zijn betoog, is het oude tweespan DreesVan Schaik met de formatie belast. Opge wekte verwachtingen heeft het blad van „Doch als we werkelijk met enige reden mogen vertrouwen, dat zij met zichzelf in het reine zijn gekomen aangaande de dingen, die er met betrek king tot de defensie moeten gaan gebeu- deze crisis toch niet geheel tevergeefs geweest". In het bovenstaande hebben wij de be schouwing uit De Tijd vrij uitvoerig weergegeven. Men begrijpt, dat wij dit met opzet hebben gedaan. Hier wordt wel erholen uiteengezet, dat de kabinets lis, die naar het uiterlijk om heel iet6 anders is ontstaan, tevens heeft gediend de aandacht van het kabinet krachtig te bepalen bij de urgente problemen van defensie en economie. Maar dan is het ook wel duidelijk, dat - reeds bij het uitbreken van de crisis teer achter zat dan men publiekelijk wilde toegeven. Men heeft deze crisis niet zoeken te vermijden; men heeft haar gezocht. Men heeft haar aangegrepen heroriëntering in het beleid. Maar ons volk heeft er recht op. dat dit duidelijk en spoedig uit de doeken wordt gedaan. Laatste drie negers op electrische stoel Duizenden - vooral communis tische - protesten In Richmond, in de Amerikaanse staat Virginia, zijn gisteren de laatste drie van de zeven ter dood veroordeelde negers op de electrische stoel gevonnist. De eerste vier waren reeds Vrijdag ter dood gebracht, zoals we Zaterdag (wegens plaatsgebrek) al in 't kort hadden ver meld. Ook tegen deze executies waren stromen van verontwaardigingen losge barsten. Grote betogingen werden op touw gezet. Zelfs voor het Witte Huis te Washington werd gepost, omdat de blanke verdediger van de zeven beklaag den, die een blanke vrouw zouden heb ben onteerd, ontoereikend voor hen had gepleit. Uit het buitenland waren 10.000 brieven, vooral van communistische zijde, met protesten binnengekomen. Ook de vier beroepen zijn zonder resultaat ge bleven. daar de Amerikaanse procureur- generaal, Vinson, weigerde bemiddelend op te treden. WEERBERICHT Vrij koud Tot morgenavond verwacht De Bilt: Tamelijk koude nacht en ochtend met hier en daar nachtvorst Morgen geleidelijk toenemende be wolking met later plaatse lijk enige regen en dezelfde of iets lagere temperaturen dan vandaag. Meest matige wind tussen Zuid en Oost. (Opgemaakt te 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1