RENTEBIJSCHRIJVING OVER 1951 Pernix I en II begonnen Zater dag heel aardig Aan weerszijden van het Volleybalnet MEÜWE 1ETOSCHE COÜHANT 4 Nieuwsflitsen uit de omstreken hazerswoude Uitvoering: van „Hou vast" Op 9 en 10 Februari, om half 8, geeft de Chr. gymnastiekvereniging „Hou vast" haar jaarlijkse uitvoering in het gym nastieklokaal. Derde winterlezlng. Donderdagavond om half 8 wordt de derde winterlezing gehouden in de Ned. Herv. kerk. Spreker is ds C. A. van Har ten uit Delft. „Onderzoekt de Schriften" De mannenvereniging „Onderzoekt de Schriften" vergadert Donderdagavond om kwart over 7 in het Oude Raadhuis. Er wordt een inleiding gehouden naar aan leiding van Joh. 17 20—26. h1llegom Vragen over preken. De Jonge Kerk gaat Woensdag a.s. een nieuwe proef nemen. Deze avond zal ds Knottnerus vragen beantwoorden, die zijn gerezen naar aanleiding van zijn op Zondag 4 Februari gehouden preek. Het blijkt n.l., dat verschillende mensen wel eens graag iets naders zouden willen we ten van, of het op sommige punten on eens zijn met de predikant. Slaagt deze proef, dan zal door de kerkeraad nader worden bekeken, hoe aan de wensen van de gemeente, om iets meer van de preken te horen, tegemoet kan worden gekomen. De vergadering van de Jonge Kerk wordt gehouden in „Weltevreden" en begint om 8 uur. De Macht van het Kleine. van „De Macht van het Kleine". Grote overwinning van S.I.Z.O. Vóór de rust zag het er niet naar uit, dat S.I.Z.O. zo'n grote overwinning op P.V.W.A. zou behalen. Tot tweemaal toe namen de gasten de leiding en Reyneveld en J. Bol zorgden voor een 22 stand. In de tweede helft kwam P.V.W.A. er niet meer aan te pas. Schotman (3x), Reyneveld (2x), J. Bol en De Gier brach ten de eindstand op 92. koudekerk a/d rijn Tien sollicitanten Voor de te vervullen plaats van wijk zuster te Koudekerk aan den Rijn en Hazerswoude-Rijndijk hebben zich reeds 10 sollicitanten aangemeld. Oud-plaatsgenoten De heer C. W. A. van den Dool hoopt zich deze week als arts te vestigen te Krabbendijke. Ir D. van Leeuwen werd dezer dagen tijdelijk benoemd bij de B.P.M. te Den Haag. OEGSTGEEST Protest tegen grondaankoop door Leiden Tal van inwoners wier namen op lijs ten zijn geplaatst, zullen bij Ged- Staten protesteren tegen de aankoop van 97 ha grond door de gemeente Leiden. Het adres richt zich tegen de aanslag op steeds schaarser wordende landbouwgron den, tegen het dreigende verlies aantrekkelijke karakter van Oegstgeest. tegen de geldverspilling (f 200 000 hoog) en tegende hoge verdere kosten, bv wat de wegenbouw aangaat. Tension zijn de adressanten bevreesd, dat de transactie een onderdeel vormt van plan nen, die hen allerminst geruststellen „Zij hebben hun hoop gesteld op uv lege om aan de heilloze plannen Leiden zijn goedkeuring te onthouden Dit verzoeken zij u eerbiedig". rijnsaterwoude Bevestiging en intrede van ds Van Soest De kerk was tot in alle hoeken gevuld, toen ds Van Soest gisteren zijn intrede deed bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, na in de morgendienst te zijn bevestigd. Het was dan ook een bijzonder blijde gebeurtenis voor de gemeente, die het ruim twee jaar zonder predikant had moeten stellen. Na het lezen van 1 Cor. 1: 10—31 sprak ds Van Soest n.a.v. 1 Cor. 1: 22—24. In prediking gaat het niet om wijsheid v woorden, die de kern niet raken, aldus de predikant. Het Woord, dat gepredikt wordt, moet onrust verwekken en uit gaan naar Christus en Zijn volbrachte werk. Het is zeer de moeite waard, het Woord des kruises te horen. God tekent over elk menselijk werk een kruis. Niemand roeme in zich zelf. Kracht wijsheid zijn nodig om staande te blijven bij het kruis. De weg daarheen is de enige weg en wie die weet te vinden, vindt verzoening, verlossing en heiliging. Als wij dit mogen ervaren en zien, maakt de ergernis plaats voor diepe schaamte en stille blijdschap. Met het zesde vers van Psalm 33 eindigde de nieuwe predi kant zijn prediking. Met een kort woord richtte ds Van Soest zich tot de afgevaardigden gemeentebestuur en de Chr. Geref. Kerk, de consulent ds A. M. Knottnerus, ringcollega's, de kerkvoogdij, de notabe len, de kerkeraad, de kosteres mej. Kin kel en tot de gemeente. Hierna spraken ds P. Holst namens de classis Woerden, ds J. H. de Vree, de vorige predikant van Rijnsaterwoude, ds Knottnerus, de heer Jansen namens de Chr. Geref. Kerk, een afgevaardigde van de studentenvereniging „Voetius" uit Utrecht, de gemeentesecretaris namens B. en W. en de heer A. Kempenaar als lid van de kerkeraad. Rijnsaterwoude heeft met zijn zoontje en dochtertje. De acro batische toeren, die zij in samenwerking met een drietal heren maakten, werden ademloos gevolgd. Er werd uitbundig ge lachen, toen het zoontje op zijn vaders hoofd stond en er niet meer af wilde. Tot slot hielden de dames een balspel met pianobegeleiding. De heer C. de Ko ning, die de leiding van de heren had, bood mej. Boelee, de heer Barneveld, de pianist, en de heer Van der Gugten bloe men aan. Ds Groenewoud, die de avond sloot, wekte de jeugd op, lid te worden. Geref. Kerk In de Geref. Kerk is tot lid van de commissie van beheer benoemd de heer H. van Iterson in de plaats van de heer G. Kralt. De heer D. van Egmond werd tot voorzitter gekozen. Kalvertweeling Een koe van de heer W. van Tilburg bracht een tweeling ter wereld. Vergadering van de N.C.LJ3. Onder voorzitterschap van de heer Tj. Nijenhuis vergaderde de N.C.L.B. in „Concordia". De heer D. van der Mey sprak over „Hoe houden wij onze afde ling gezond". Wij gaven reeds een ver slag over dit ondenverp. dat vorige week ook door de Leidse afdeling is be handeld. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd druk gebruik gemaakt. ter aar Hervormde mannen bijeen. De jaarvergadering der Herv. i voorschoten Brandweer rukte tweemaal uit Zaterdag is de brandweer tweemaal uitgerukt voor een schoorsteenbrand. Wat doet men met oude kwitantiezegels Na de wijzigingen in het zegeltarief zijn vooral met betrekking tot het wisselen van kwitantiezegels vragen ge rezen bij het publiek. Daarom wijst het ministerie van Financiën er op, kleine hoeveelheden oude zegels gemak kelijk kunnen worden omgewisseld op het zegelkantoor. Heeft men nog grote, voorraden oude kwitantiezegels in i raad, dan is het eenvoudiger deze raden te houden en successievelijk te ge bruiken op kwitanties, die met 5 cent zijn gezegeld. Hiertoe kan men blanco-kwi tanties ter stempeling aanbieden op het zegelkantoor, onder betaling van het schuldigde bedrag. De oude zegels kan men bij deze gang naar het zegelkantoor rustig thuis laten. Echter moet men met deze kwitanties ook nog naar ander kantoor. Deze rompslomp is nood zakelijk, omdat er anders geen contróle mogelijk is op de door het eerste kantoor ontvangen gelden, waarvoor immers slechts een stempel terug wordt gegeven. Alleen in Rotterdam en Amsterdam kan men met één kantoor volstaan, dank zij ingewikkelde kasregisters, die te duur zijn om overal in te zetten. Noch in het Vernèdepark noch aan d« Molenlaan behoefde water te worden ge geven. Het geval liep zonder water met een sisser af. Geref. Mannenvereniging. Donderdagavond hoopt de Geref. Man nenvereniging haar jaarvergadering te houden in „Irene". De agenda vermeldt o.a. een inleiding over „Bezorgdheid en Waakzaamheid" door de heer A. G. Heij; verder verschillende bijdragen en memorisatie-wedstrijd. De vergadering begint om kwart voor 8. Nieuws van en voor Katwijk een nieuwe herder en leraar, die de wens uitsprak, dat de gemeente de weg naar de pastorie zou weten te vinden, maar nog veel lie ver, die naar het hart van de predikant. rijnsburg Damesafdeling van D.W.S. bestond 20 j. De Chr. gymnastiekvereniging D.W.S. hield Zaterdagavond in „Flora" een uit voering ter ere van het 20-jarig bestaan van de damesafdellng. De datum van op richting wist men echter niet meer pre cies. De afdeling telt thans 30 leden en de gehele vereniging 165. Dit aantal zou in onze gemeente, waar toch een goede belangstelling bestaat voor gymnastiek, gemakkelijk 500 kunnen zijn. Dat heeft de grote belangstelling voor de uitvoering bewezen. In deze geest sprak ook ds Van der Linde. .Het was een lust voor het oog, de zeer Jeugdige kleutertjes de zaal te zien bin- nenhuppelen voor hun oefeningen, die getuigden van langdurige en geduldige training onder leiding van mej. A. H. Boelee. De vrfle oefeningen van de da mes waren uitstekend. Goede prestaties werden ook geleverd aan de toestellen. Maar ook de jongens deden hun best en het applaus voor hun grondgymnastiek was zeker verdiend. Na de pauze kwamen de heren ten to nele en zij zorgden voor het hoogtepunt.] Wij noemen het erelid ,Van der GjjgJen V alkenburgseweg De gronden langs de Valkenburgse- weg. waar tijdens de oorlog verschillen de huizen zijn verwoest, zullen weer een bestemming krijgen. Deze gebieden waren opgenomen in het uitbreidingsplan in hoofdzaak en hebben daarbij de be stemming van agrarische bebouwing ver kregen, d.w.z. in hoofdzaak bestemd voor toekomstige dorpsuitbreiding, waarop voorshands tuinbouw en bloemencultuur kon worden uitgeoefend en opstallen mochten worden opgericht als voor agra- hische bebouwing is beschreven. Een wederopbouwplan zal nu binnenkort worden vastgesteld. De gronden tussen de Valkenburgse weg en de Rijn zullen daarbij de be stemming krijgen van industrieterrein, terwijl de gronden ten Zuiden van «1e Valkenburgse weg hun agrarische be stemming zullen behouden. Niet alle herbouwplichtigen kun nen op deze terreinen hun.herbouwplicht vervullen. Daarom zal een open terrein aan de Molentuinweg als vervangings- gebied worden aangewezen. Over een en ander wordt morgenavond in de raads vergadering beslist. Gemeentelijk studiefonds In de raadszitting van morgenavond komt*ter sprake een voorstel van B. en W. om vast te stellen een verordening op de instelling en het beheer van een ge meentelijk studiefonds. Reeds bij de be handeling van de begroting werd door één der leden over deze zaak gesproken. B. en W. zijn het er volkomen mee eens, dat een studiefonds, waardoor ook jeug dige personen, die gaarne verder willen studeren, maar wie het aan de nodige middelen ontbreekt de gelegenheid krijgen hun studie voort te zetten, ingesteld moet worden. Die hulpver lening willen B. en W. zoveel mogelijk plaats doen hebben in de vorm van teloze voorschotten. Slechts bij wijze hoge uitzondering moeten vrije studietoe lagen worden verleend. Nadat zij, die werden geholpen, later een goede positie de maatschappij hebben verkregen, dienen ze de uitgekeerde voorschotten te beschouwen als een ereschuld. Door de ontbinding der werklozenkassen is in d( loop van 1950 door de gemeente ontvan gen f 17.834,83. B. en W. stellen voor, var dit bedrag een studiefonds te vormen er voorts in de eerstvolgende tien jaren eer bedrag van f 1000 voor het fonds be schikbaar te stellen. Eerste winkel in „montagewijk". In de laatste jaren is het dorpsgedeelte ïn Katwijk aan den Rijn zeer sterk uit gebreid. Winkels zijn er echter niet bij gekomen, zodat de bewoners in de nieuwe „montagewijk" verplicht zijn, hun inko pen in het andere gedeelte te doen. De wed. G. Verdoes, die in de Rijn straat een melkhandel drijft, heeft nu plannen om op de hoek van de Wasse- naarseweg en de Vinkeweg een winkel te gaan bouwen. Zeer zeker is dat de bewoners in deze hoek van het dorp :n verlichting. kAtwuk aan den run Zinkdieven aangehouden De politie heeft twee personen, Van Z. en M. uit Leiden, aangehouden wegens diefstal van zink van gebouwen het Missie-college aan de Overrijn. katwijk aan zee Jeugd nam afscheid van ds W. van Boeyen Zaterdagavond waren in „Irene" de jongeren, aangesloten bij de Ger. Jeugd- centrale aanwezig. Het doel was afscheid ds W. van Boeyen, die naar Eindhoven vertrekt. De avond werd geleid door ds F. Pijl- tan, die o.a. zei: „We willen de vertrek kende predikant de verzekering geven, dat zijn werk, in de afgelopen 3% jaar Diverse verenigingen kwamen vervol gens aan het woord. Op soms zeer gees tige wijze werden de verrichtingen van dt Van Boeyen in gedichten ten gehore ge bracht. Een spraakwaterval en enkele schetsjes zorgden steeds voor de ge wenste afwisseling. Uit naam verenigingen sprak ds Pijlman ds Van Boeyen toe. Spr. dankte hem voor het werk, dat hij onder de jeugd in de afge lopen jaren heeft verricht. Er is in die tijd een band ontstaan tussen de jeugd ds Van Boeyen. Deze band moet nu v- broken worden. Dit zal de jeugd moei lijk vallen. Door een meisje en een jongen werd ds Van Boeyen het tweede en derde deel van de „Cultuurgeschiedenis het Christendom" aangeboden. Ds Van Boeyen sprak nog woorden dank en zei, dat het besluit om i Eindhoven te gaan, hem moeilijk was vallen. Spr. wekte in een dringend woord de jeugd op, trouw te blijven aan de in Gods Woord gegronde beginselen. „Lat?n we Christenen van de daad zijn." Hedenavond hoopt de scheidende pre dikant afscheid te nemen van zijn cate chisanten: Woensdagavond van de kerke raad, terwijl zoals bekend is - dagmiddag om half 4 het afscheid gemeente volgt Verloting huishoudschool. Bij de verloting op de bazar Chr. huishoud- en industrieschool is de trapnaaimachine gevallen op nr 644, de drie andere hoofdprijzen op de 4033, 777 en 3969. De trekkingslijst hangt in het Jeugdhuis. Spreekbeurt Geref. Gemeente Morgenavond om half acht spreekt in het kerkgebouw van de Geref. gemeente (Remisestraat) ds Ligtemberg van Rotter dam. Ned, Herv. Gemeente. In de Ned. Hervormde gemeente wer den in 1950 ingeschreven 176 lidmaten, terwijl 106 lidmaten afgeschreven werden. In totaal werden gedoopt 176 meisjes 194 jongens. Hiervan waren 15 kinderen van buiten de gemeente. Afgeschreven werden door overlijden 39 lidmaten er 46 doopleden, waaronder 5 kinderen. Ker kelijk vverden Ingezegend 105 huwelijken: 62 in de Nieuwe Kerk en 43 in de Oude Kerk. Verkoop van Jeugdbjjbels De verkoop van „De Bijbel in vertelling i beeld voor de Jeugd" is weer begon- jn. Er werden van deze nieuwe druk reeds 200 exemplaren geplaatst en zijn er 200 in voorraad. Deze zijn nu te ver krijgen Vrijdagsavonds tussen 7 uur en kwart voor 8 in het Jeugdhuis. Hoog en laag water. Dinsdag 6 Februari: hoog water 3.19 en 15.34; laag water 11.25 en 23.49. Spreekbeurt Woensdagavond om half 8 spreekt in de kapel der Ned. Herv. gemeente ds P. P. J. Monster. Opbrengst collecte. De extra collecte, die op 21 Januari in de Ned. Herv. kerken werd gehouden de inwendige zgnding, heeft f 597 opgebracht. Grafmonument ds Rutgers. Voor het grafmonument van ds R. P. A. Rutgers is reeds een eerste bedrag bijeen. De vorige Zondag ingezamelde envelop pen bevatten niet minder dan f 1003. Extra collecten. In de loop van 1950 werden in de iNed. Herv. gemeente om de 14 dagen en soms wel vaker extra collecten gehouden. In totaal waren er 30 tegen 28 in 1949. Het totaalbedrag, dat bijeenverzameld werd, 26377, wat 1404 minder is dan in Deze achteruitgang is niet onrust barend te noemen, wanneer rekening ge houden wordt met het steeds schaarser worden van geld. Binnen de gemeente bleef f 17.421 en f 8956 -ging naar buiten. In 1949 waren deze bedragen 15.765 en f 12.016. (Advertentie Coöperatieve Raiffeisen-Bank „Katwijk aan Zee" Aan Spaarders wordt verzocht hun boekje ten kantore der Bank aan te bieden voor A, B, C en D op 5 en 6 Februari verv. D, E en F op 7 en 8 G. H, I en J op 9 en 12 K. L en M op 13 en 14 N. O en P op 15 en 16 verv. P en R op 19 en 20 S. T en U op 21 V, W en Z op 22 Voor rentebijschrijving zal het kantoor elke aangewezen dag geopend zijn van 9—12 uur v.m. De Kassier: J. VAN RIJN. Visserijgolfjes „Bertha" wordt modern De KW 38. Bertha. van de N.V. heen C. den Duik te Katwijk aan Zee, is - in IJmuiden de sleephelling opge gaan. De 100 pk-motor zal vervangen worden door een 300 pk-Kromhout. De boot, die reeds verlengd was, zal verder geheel gemoderniseerd worden. Deze grote restauratie duurt enige maanden. Tweeling in groot gezelschap. Aa<n de Maandagafslag verschenen twee trawlers de Claesje en de Alkmaar, met geringe vangsten. In de vroege beurt waren 5 loggers vertegenwoordigd me 112 manden fijnvis, 265 grote schol, 21c kleine schol, 345 stijve kabeljauwen, 51 manden gul en 200 wijting. Verder los ten dn de late beurt nog 9 kotters 60( diverse en 42 loggers 743 manden tong er tarbot, 829 schol, 894 kleine schol, 293 schar, 642 wijting, 380 diverse, 588 bot, 63 gul en 1100 stijve kabeljauwen. Voorbereidingen voor drukke markt. Zaterdag kwamen binnen: KW 51. KW 45, KW 53. KW 155, KW 7, KW 210, KW 37. KW 104, KW 159, KW 28, KW 64. KW 71. KW 84. KW 107, KW 161. KW 163. KW 34, KW 47. KW KW 22, KW 108, KW 27. KW 19, KW 97, KW 24. KW 114, KW 227, KW 16, KW 25. KW 44. KW 170, KW 78. KW 162, KW 77. KW 130, KW 91, KW 17. KW 89, KW 50, KW 59, KW 122, KW 5, KW 140, KW 151. KW 67. KW 54, KW 6. KW 65 en KW 85- Gisteren kwamen binnen: KW 176 KW 40. Vroege haring? Voor de Dinsdagmarkt is de trawler Abraham thuisstomend1 met 720 kisten vis, w.o. 300 haring, die waarschijnlijk door de rokerijen met gejuich begroet zullen worden. Zaterdagmarkt was vrij gunstig. Zowel de rond- als platvis -kreeg be hoorlij-ke prijzen aan de Zaterdagmarkt hoewel de fijnvis op het oude niveau bleef hangen. De Nodma Maria kreeg daardoor een besomming van ruim f20.000 in 13 dagen. Van de loggers kre gen de IJM 75 en de Sch. 107 beide f4580 Vliegende stormweer om de Noord. De trawlers, die ver om de Noord vissen, meldden Zaterdag al vliegend stormweer, zodat er niet gevist kan den en de hele vloot ligt te steken. Deze Februari-surprise stuurt het schema deze week lelijk in de war, want er liggen nu nog schepen op het zeetje, die al lang binnen hadden, moeten zijn, omdat zij meer dan 14 dagen van huis bleven. Het ziet er echter niet -naar uit, dat dn de eerste helft van deze week veel trawlers markt zullen- komen. De Mary kan Don derdag binnen komen en als de Thorina pootaan speelt, zal het schip Woensdag nog in IJmuiden zijn als de rederij het tenminste niet naar Grimsby diri geert. Admiraal Willinge gaat heen Drie nieuwe schouts-bij- nacht benoemd De vice-admiraal J. J. L. Willinge zal met ingang van 1 Maart a.s. eervol wor den ontheven van zijn functie van Com mandant Zeemacht Nederland. Het geldt hier een normale aflossing van het be vel over de zeestrijdkrachten in Neder land. Een opvolger is nog niet bekend. Admiraal Wil- lmge werd in 1899 in Den Helder geboren, werd in 1918 of ficier der Ko ninklijke Ma- eind 1949 be vorderd tot vice-admiraai. De laatste vier jaar bekleedde hij zijn huidige functie, doch periode werd onderbro ken door tijd dat commandant Admiraal WILLINGE /as over het oefensmaldeel Nederlandse Antillen, dat begin 1950 de bekende reis met Prins Bernhard naar de West heeft gemaakt. Voorts zijn per 1 Maart bevorderd tot schout-bij-nacht de kapitein ter K. Baron van Asbeck, chef van de dienst der hydrographie, commandeur A. de Booy, plaatsvervangend chef Marinestaf. kapitein ter zee C. W. Slot, laatstelijk commandant van de Karei Doorman. Basisprijs voor bacon 0.20 hoger Dezer dagen zal naar mag worden verwacht een contract met Engeland worden afgesloten tot levering in 1951 van 35.000 ton bacon aan dat land. Het vorige jaar bedroeg deze hoeveelheid 25.000 ton, waarvan echter 4000 ton niet kon worden geleverd, zodat de leverings verplichting dit jaar 39.000 ton bedraagt. Voor de baconbefeiding zullen in 1951 dan ook ca. 800.000 varkens moeten worden geslacht. Minister Mansholt heeft de basisprijs an bacon voor de boer met 0.20 per kg geslacht gewicht verhoogd 1951 vastgesteld of 2.06. De toewijzingen van varkensvoer zul len iets worden-verhoogd. Luchtvaartconferentie in Den Haag? Over internationaal systeem van luchtwegen De I.A.T.A., de internationale lucht- caartorganisatie, zal trachten een groot scheepse conferentie te organiseren, waarop de vertegenwoordigers van de luchtvaartmaatschappijen en de regerin gen van alle Westeuropese landen de vraagstukken onder ogen zullen zien die verbonden zijn aan een internationaal systeem van luchtwegen. Deze bijeen komst zou dan in Maart a.s. in Den Haag gehouden worden, vernam het A.N.P. Van de zijde van de K.L.M. kon men ons dit bericht niet bevestigen. Zoals men weet is een systeem van luchtwegen, waarbij de burgervliegtui gen alleen mogen vliegen op nauwkeurig bepaalde routes en hoogten, reeds in ge bruik in Engeland, Zweden, Noorwegen, Spanje en de Amerikaanse sector van Duitsland. Ook in Nederland denkt men er over dit voorbeeld na te volgen. Een internationale conferentie wordt nodig geacht om een goede aansluiting van de luchtwegen der verschillende landen te verkrijgen. De Nederlandse Rijksluchtvaartdienst bereidt zich inmiddels voor op de even tuele practische uitvoering van het systeem, op de derde verdieping van de nieuwe verkeerstoren van Schiphol, die volledig in gebruik is. Het oude hou- ten gebouwtje staat nu leeg en zal wel i gesloopt worden. Competitie van de C.K.B. Ons Eiland greep zijn laatste kansOns Eiland 3 promoveert De spieren hebben van de spelers en speelsters Zaterdag in de C.K.B.-compe- titie geducht gekraakt. Het was n.l. goed te merken, dat men lang op non-actief heeft gestaan, maar het begin is er weer. In de le klasse C.K.B. sloeg Pernix het Haagse V.E.S. met 32, welke uit slag voor de groen-zwarten zwaar ge flatteerd was. De jonge Leidse ploeg is dus bevredigend begonnen. De Pernix-reserves bonden Fiks aan ..an zegekar, hoewel met meer moeite dan verwacht was. Eveneens 32, nadat ust met 00 inging. Ijsvogels ver loor door een strafworp onverdiend met 21 van V.E.O. Een gelijk spel was beter geweest. D.E.S. begon goed. K.V.S. verloor van de Delvenaren met 36. In 2A deelden Pernix 4 en T.O.P. de punten (1—1). KVS 2—Tonego 2 kon wegens moeilijkheden van de Wassenaar- ploeg niet doorgaan. Warmond startte in de 3e klasse A goed door Fluks 2 er met 1—3 onder te houden. De uitslag van VKCFiks 2 is ons helaas onbekend. In 4A werd de hoogste score geboekt. Warmond 2 scoorde 6x en dat was juist één keer meer dan het Noordwijkse Fluks 3 (6—5). Ons Eiland heeft de laatste kans in de promotiestrijd voor de le klasse Z.-H. (N.) met beide handen aangegre pen. Na spannende strijd bleven onze stadgenoten met 3—2 in de meerderheid tegen V.E.S. 2, zodat beide ploegen el kaar in een beslissingswedstrijd nogmaals zullen ontmoeten. Ons Eiland 3 won vol gens verwachting van T.O.P. 2. Het werd zelfs 4—0 en door dit resultaat mogen de roodbroeken het volgend jaar in de 3e klasse A proberen. De uitslagen waren: le KI C.K.B.: Pernix—'V.E.S. 3—2. le KI. Z.-H.N.: Fiks—Pernix 2 2—3; KVS—DES 3—6; VEO—Ijsvogels 2—1. 2e KI. A Z.-H.N.: Pernix 4—T.O.P. 1—1; KVS 2—Tonego 2 n.d.g. 3e KI. A Z.-H.N.: Fluks 2—Warmond 1—3; VKC—Fiks niet bekend. 4e KI. A Z.-H.N.: Warmond 2—Fluks 3 6-5. Prom. le kl. Z.-H.N.: Ons Eiland VES 2 3—2. Prom. 3e Kl. A Z.-H.N.: Ons Eiland 3 —TOP 2 4—0. (Ons Eil. 3 promoveert). Wereldkampioenschappen tafeltennis Van 3 tot 11 Maart zal te Wenen "net wereldkampioenschap tafeltennis worden verspeeld. Aan de wedstrijden wordt deelgenomen door 23 landen: Zweden, Egypte, Israël, Nederland, Nieuw-Zee- land, Vietnam, Engeland, Schotland, Wa les, Frankrijk, Joegoslavië, Roemenië, Luxemburg, India, Ver, Staten, Brazilië, Portugal, Hongarije, Tsjechoslowakije, België, Zwitserland. Duitsland en Oos tenrijk. Ons Eiland—'V.E.S. II 3—2 Deze promotie-wedtsrijd werd door O.E met 32 gewonnen, hoewel een gelijk spel de verhouding beter had weergegeven. Het vertoonde spel was zeer matig. Beide twaalftallen waren' volledig. Reeds na 10 minuten wist Oru] Eiland de score te openen. VES kou echtr voor de rust nog gelijk maken. I Na de rust gelukte het Ons Eiland del balans in zijn voordeel Ce doen doorslaan, VES speelde niet oratrMjeddgd verder en het gelukte hem dan ook de gellUwnakei te scoren. Het spel van VES werd nu iets rus. tiger daar de ploeg aan een gelijk spel reeds voldoende had. Tegen aller ver wachting in maakte Ons Eiland 1 minuut' voor het einde het winnende doelpunt] Ons Eiland 3 bewerkstelligde zijn; promotie naar klasse 3A ten koste van TOP 2. De cijfers lieten niets aan dui delijkheid over, Met 40 bleven de rood-| broeken in de meerderheid'. Veel succej de hogere klasse en onze gelukwensen.] V.E.S. maakte het de oranjekragen danig lastig: 3-2 Na de rust 20 achterstand ingelopen t was Zaterdag duidelijk te merken, jr twee ploegen in het veld stonden, die in lange tijd niet hadden gespeeld. Pernix miste Bram Mader en VES had eveneens een invaller. Aan beide kan ten werden fouten gemaakt, vooral het plaatsen was dikwijls slecht verzorgd. Toch werd er in een vrij hoog tempo ge speeld en het viel eigenlijk mee, dat Per nix dit tot het einde kon handhaven. VES kon dit niet. De Leidenaren de rust sterker, maar misten in hoge mate het juiste schot. Na 20 minuten opende Frans Nap de score en een kwartier daarna zorgde Wim van Zwieten eens met een ver schot er voor, dat de oranjekragen met een 2—0 voorsprong konden rusten. Deze voorsprong bleek na rust echter in 't geheel niet veilig. Eerst maakte VES al spoedig 21 met een doelpunt, dat ze zelf erg betreurden, daar het volkomen gedekt was en toen even daarna een VES- heer, tegen de verhouding in, er 22 va maakte, kon Pernix opnieuw beginnen. Daarna waren de Leidenaren ecfiter zoveel sterker, dat er nog niets aan hand leek. De tijd verstreek echter zeven minuten voor het einde was stand nog steeds gelijk. Tden had echter Henk v. d. Vegte met ee>n mooie door braak succes en de Leidse verdediging gaf de overwinning niet meer uit handen. Ook Pernix 2 begon tegen Fiks met eer 32 zege, hetgeen ons van de Oegst- geestenaren meeviel. In ieder geval geeft dat Fiks ploeg zwakker vermoeden. In de dames le kl. had Celebes vrij blijft dus nog ongeslagen op de eerste plaats tronen, terwijl RVC tegen SOA de volle winst incasseerde. Ook SOS liet zich niet verschalken en de Blokkeer- dames werd overwonnen. De SOS-dames bezetten de 3e plaats. In de 2e klas ren de gastvrouwen de gasten de baas, terwijl in de 3e klas Advendo de kop heeft genomen. By de heren kon DES niet tegen RVC op. Prof. wijk houdt koppig vol en ver sloeg nu VPSV. De Leidenaars handha- zich nog keurig op de 2e plaats, n L. kon het tegen Blokkeer ook niet bolwerken en staatnog eenzaam op de laatste plaats, zoals RVC nog eenzaam op de eerste plaats troont. Smash liet Cele bes met lege handen huiswaarts gaan, terwijl OVC een plaats steeg na de over winning op Olympia. De stand van heden luidt in deze klas: 12 3 11 5 2 11 3 4 11 3 3 12 3 2 1 0 21 32- 5 1 17 29—17 2 3 14 23—16 8 1 14 26—22 2 4 12 21—21 10 20—21 9 20—23 8 16—26 6 14—23 1 9—32 1. RVC 2. Prof. wijk 1. Smash 4. Blokkeer 5. OVC DES 7. Celebes 8. Olympia 9. VPSV 10 10. V. en L11 0 1 10 In de 2e klas werden de Leidse studen ten door de kweekschoolmensen geslagen, waardoor nu KHG de kop heeft genomen LUW teruggewezen werd. In de 3e kl. gaat Punch regelrecht op het kam pioenschap af. De Delftse studenten heb ben nog slechts 2 punten nodig om op het fluweel te komen. De uitslagen zijn: Dames le kl.: Blokkeer—SOS 1—3; Olympia—Forcial 1—3; SOA—RVC 1—3; 2e kl.: Pro», wijkPinguins 30; RAS -OSEO 3—0: SmashReady 30. 3e kl.: LUVVAdvendo 03. Res. le kl.: RVC 2—Blokkeer 2 3—0. Res. 2e kl.: Blokkeer 3—Prof. wijk 2 3—0. Heren le kl.: BlokkeerV. en L. 31; DES—RVC 1—3; Olympia—OVC 1—3; Prof. wijk—VPSV 3—0; Smash—Celebes 31. 2e kl.: SOSGem. Rijswijk 30; Actief —Excelsior 3—0; LUW—KHG 0—3. 3e kl.: ForcialNever Down 30; For- cial—VPJ 3—0: WB—Punch 0—3: Pin guins—Punch 0—3; Die Haghe—Ready Res. le kl.: Prof. wijk 2—DES 2 1—3; VPSV 2—Blokkeer 2 3—1; Olympia 2— Celebes 2 3—1; RVC 2—OVC 2 3—1; Blok keer 3—RVC 3 0—3. handbal D.O.S. IKatwijk I 00 Katwijk I was Zaterdag op bezoek bij DOS in Den Haag, dat er niet al te best voorstaat en haar plaats tracht te ver beteren. Beide ploegen pakten na het eerste fluitsignaal stevig aan en speelden zeer vlug spel. De doelverdedigster DOS was zeer goed in vorm en de dames van „Katwijk" konden dan ook niet tot scoren komen. Het spel golfde op en neer. De keepster van Katwijk weerde zich uitstekend bij de scherpe uitvallen van DOS. Het einde kwam met blanke stand. „Katwijk" dat bovenaan staat zal het uiterste moeten geven, wil het elftal zich op die plaats handhaven. Katwijk IIRouwkoop II G3 )it was een fijne wedstrijd, waarin „Katwijk" uitblonk. De rust kwam met —2 stand in het voordeel van „Kat wijk". Na de rust was het voor Katwijk :ware wedstrijd, temeer daar twee adspiranten als invallers stonden opge steld. Dezen speelden heel aardig. Het laatste kwartier was voor „Katwijk". Rouwkoop kon nog eenmaal scoren, maar Katwijk driemaal, zodat de eindstand 63 in het voordeel van de thuisclub KATWIJK ADSP.—TURNLUST 3—5 Deze aardige wedstrijd werd door de Haagse club Turnlust met 3—5 gewonnen. Res. 2e kl.: SOS 2—Blokkeer 4 3—0; DES 3—Prof. wijk 3 2—2. Res. 3e kl. A: OVC 4-ZVS 2 2—2; SOS 3—Punch 2 0—3; RAS 2—RAS 4 3—1; Punch 2—DES 4 3—1; Never Down 2— Res. 3e ki. B: Ready 2Punch 3 13; Punch 3—Pinguins 2 3—1; Never Down 3 —Smash 3 0—3; Actief 2—HPSV 2 0—3; PVS 2—Olympia 3 2—2; RAS 4—Die Haghe 2 3—0. Training wereldkampioen schappen begonnen Zaterdag is de centrale training wereldkampioenschappen volleybal in dit jaar begonnen. De volgende dames zijn uitgenodigd: M. Barzilay, W. v. d. Ovèn en C. Sluy- ter (allen RVC), D. Meulenbrugge, T. Reitsma (beiden Celebes) en Th. v. d. Jagt (SOA). Zij trainen de le en de 3e Zaterdag in de Raamstraat o.l.v. Henk Blok. De volgende Haagse heren zullen.o.l.v. Kees van Zweeden op de 2e en 4e Za terdag in de Comeniusschool trainen: R. Tuinman, J. C. van Zweeden, P. Kaptein, D. de Vries, T. Smit (allen RVC) en N. Zimmerman (DES). Wereldkampioenschap schaken De internationale schaakfederatie heef. Opocensky (Tsjechoslowakije) en Stahl- berg (Zweden) verzocht om als resp scheidsrechter op te treden tijdens de match om het wereldkampioenschap schaken tussen Botwinnnik en Bronstein De wedstrijd begint op 15 Maart a.s. Nieuw wereldrecord 200 m borstslag De 21-jarige Bob Brawner van de uni versiteit van Princeton heeft Zaterdag in het zwembad van de Amerikaanse ma- academie te Annapolis het wereld record op de 200 meter borstslag verbe terd en gebracht op twee minuten 16,6 seconden. Het oude record stond met |,8 sec. sinds 1939 op naam van Dick Hough. Tilburg verloor van Düssel- dorf met 26 Te Tilburg werd een ijshockywedstrija gespeeld tussen T Y.SC. en Dusseldorf De Duitsers wonnen met 6-2. De tussen- hockey bond acte de présence gaf. Namens de regering was dr J Miede- ;a. hoofd van de afdeling lichamelijke opvoeding en sport van het Ministerie van OKW aanwezig, terwijl ook het vol' tallige bestuur van de Nederlandse ijs- hocky bond acte deprésance gaf. Ruim 2000 toeschouwers hebben kun- ïn genieten van een uiterst beheerste sportieve wedstrijd, die door geer enkele wanklank werd gestoord. H.H.Y.C. won in Parijs met 03 En staat stevig aan de kop Te Parijs werd in het kader van de competitie om de West-Europa-cup een wedstrijd gespeeld tussen Racing Club de France en HHIJC. De Hagenaars won met 30. De tussenstanden waren 0—0, 0—1, 0—2. Thans luidt de stand: Den Haag Brussel Antwerpen Luik Amsterdam Chamonix R. C. de France Tilburg Am. Legerteam Billancourt 13 6 19 76—26 12 7 3 2 17 82—48 12 7 2 3 16 70—51 15 76—67 12 58—43 7 26—32 5 29—45 5 48—66 0 15—54 0 21—78 Bij Pernix 4TOP 1 werd voor de rust aan beide kanten eenmaal gescoord. Daarna wilde dat niet meer lukken en de I1 uitslag geeft de verhouding juist Pernix 3—Fluks en PATS—Pernix 6 Om 't pers. kampioen schap van de L.D.D.6. De voorwedstrijden om het persoon.] lijk kampioenschap van de L.D.N.B. wer den Zaterdag voortgezet. De uitslagen zijn: Hoofdklasse B: J. v. d. Mey (Rijns- burg)C. v. d. Vlist (Bodegraven) 0 Hoofdklasse C: W. Brunt (Alphen)-| P. van Egmond (Rijnsburg) 11; Th. Vink (Noordwijk)D. Hassefras (Hazers- woude) 0—2. le klasse: A. v. d. Eijkel (Rijnsburg— F. v. d. Velde (Leiden) 0—2. 2e klasse: G. Nagtegaal (Leiderdorp)— E. de Wekker (Leiden) 20; P. J. Schilp- horst (Leiden)J. v. d. Niet (Noord- wijk) 20; F. Bosman (Leiderdorp)— W. Verbeek (idem) 20; J. C. Hogewo- ning (Rijnsburg)—A. Zandbergen (idem). 0—2. Uitgestelde partijen: Hoofdklasse A: j. Slingerland (Leiden) J. van Sandijk (Leiderdorp) 20. le klasse: J. Passchier (Noordwijk)— A. v. d. Eijkel (Rijnsburg) 11: A. v. d EijkelJ. v. d. Meij (Voorschoten) 02. 2e klasse: G. Nagtegaal (Leiderdorp)— W. Verbeek (idem) 20. Piet Roozenburg kreeg dispensatie De wereldkampioen dammen en kam*1 pioen van Nederland 1950, Piet Roozen-; burg, heeft zich alsnog tot het bestuur! van de Ned. Dambond gewend met het verzoek hem dispensatie te verlenen voor deelneming aan de finale van het per soonlijk kampioenschap van Nederland 1951, hetwelk op Zaterdag 10 Febr. a.s. een aanvang zal nemen. In de bestuurs vergadering van de Ned. Dambond, di®. Zaterdag werd gehouden, heeft het be stuur het verzoek ingewilligd. A.L.T.C. tafeltennisnieuws Heren 2e klasse: ALTC 1PTTT II' 9—1. Heren 3e klasse: ATTTC 2—ALTC 3, 4—6. Heren 4e klasse: Wilskracht 1ALTC A 5—5: Match 2—ALTC 5, 1—9; ALTC 6- Terr.po 4, 37. Dames 4e klasse: Juho 1—ALTC 2, 4-6. L.F.C.Marinierselftal L.F.C.t speelt Woensdagavond om half 8j >n lichtwedstrijd tegen het mariniers-; elftal uit Rotterdam, waarin spelers van Vitesse, N.A.C., W.F.C. en Den Helder uitkomen. Zilveren molentournooi L.F.C. Zeven verenigingen schreven in Evenals vorig jaar, organiseert L.F.C, ook dit seizoen de populair geworden] iichtwedstrijden om de zilveren molen. J Tot op heden schreven reeds 7 vereni-i gingen in, te weten: Excelsior en Coal, beide Rotterdam, V.U.C., Den Haag.j „Scheveningen", U.V.S., Quick Boys en L.F.C. Het belooft een interessant tour- nooi te worden. Degelijk voorbereide emigratie Het plan om een vijftigtal Prot. Chr. landbouwers in groepsverband naar Bra zilië te doen emigreren is thans in een vergevorderd stadium van voorbereiding gekomen. De nieuwe kolonie zal worden gevestigd op 30 km afstand van de stad Carambei in de staat Parana. Een com- Nederlandse deskundigen, onder leiding van prof. Eysvogel. heeft bodemonderzoek ingesteld. Zij kwam. nadat eerder de heer J. Biesheu- de Chr. Emigratie Centrale een voorzichtig en positief advies had uitge bracht, tot gunstige conclusies. De landbouwers zullen over een bedrag an f20.000 moeten beschikken. De re gering verleent medewerking kapitaal-export. De belangstelling voor deze emigratie ..as zó groot, dat men het aantal aan meldingen, dat boven de 50 uitliep, heeft moeten beperken. Thans heeft de Nederlandse regering contact opgenomen met de Braziliaanse- over de verstrekking van een crediet- voorschot. Daarna kan met de emigrati® :n begin worden gemaakt. Kort en Klein De Alg. Mil. Pensioenbond heeft Mitt. Jacob laten weten, dat de bond graag .an stem in het kappittel, in dit geval het georganiseerd overleg, wil hebben bij de besprekingen over de verhoging der pensioenen met een bijzondere toeslag. Wegens de kolenschaarste kunnen de Ned. Spoorwegen geen stoomtreinen laten rijden ten behoeve van de deelnemer» de Stille omgang. Het bestuur de Alg. Bedrijfsgroepen Centrale heeft de directie der Purmerender wasin richting geëist, dat de 2 pet vacantietoe- slag wordt betaald en aan het mannelijk personeel een tijdloon-toeslag van 5 pcf wordt uitgekeerd. 0

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 4