llieuuir ^ciJtsrljc ÜTouranl d Wil de internationale divisies samen stellen uit nationale brigades West-Europese landen komen daarvoor 15 Februari in Parijs bijeen Radio-uitzending door tumult onderbroken; later hervat DEKEN- en STOPFEKWEVERS Eisenhower dringt op spoed aan met troepen sturen Wist U Ons technisch onderwijs ZATERDAG 3 FEBRUARI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie. Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 5.15 p. kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENT1ËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacleun Dr. E. D1EMER Chef-Red.» H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantvasticfj is gbtbftven tnyn bert ia tcgbenspoet" Een en dertigste jaargang No 81fl Jan Courage is dood Frankrijk komt met concrete plannen Een concreet en gedetailleerd Frans plan, dat voorziet in de vorming van Europese divisies onderverdeeld in brigades van verschillende landen zal 15 Februari aan de vertegenwoordigers der Westeuropese landen worden voorgelegd. Zij zullen zich dan negen dagen later dan oorspronkelijk de bedoeling was te Parijs om de conferentietafel scharen om over de vorming van een Europees leger te praten. In Franse kringen is men zeer opti- Het plan bevat volgens Reuter de vol gende punten: 1. De benoeming van een Fransman tot opperbevelhebber, rechtstreeks onder geschikt aan generaal Eisenhower, de opperbevelhebber der Atlantische strijd macht In Europa. 2. Een gemeenschappelijke oorlogsbe groting der deelnemende landen. 3. Dezelfde uniform en dezelfde op leiding voor alle soldaten. 4. Brigades van 4000 èi 6000 man als „basis-eenheden", gevormd uit manschap pen van dezelfde nationaliteit. 5. Enige brigades van verschillende nationaliteit vormen samen een Euro pese divisie. 6. Het hoofdkwartier wordt gevormd door officieren van verschillende natio naliteiten. België en Italië hebben zich reeds gun stig over het plan uitgelaten. Engeland heeft daarentegen doen weten, dat het niet aan het Europese leger zal deel nemen en (evenals de V.S.) waarnemers naar de conferentie zal zenden. Nederland zal in de loop der bespre kingen beslissen, of zijn delegatie als waarneemster of als deelneemster aan de conferentietafel zit. mistisch. Men meent, dat het zgn. plan- Pléven de krachtige steun heeft van ge neraal Eisenhower. Bovendien zijn de Amerikanen er thans na Plévens be zoek aan Washington van overtuigd, dat het plan de beste oplossing vormt voor de inschakeling van Duitsers in de Westelijke defensie. Intussen zullen premier Pléven en mi nister Schuman 12 .Februari te Porto Fino nog een voorbespreking over het plan hebben met de Italiaanse premier De Gasperi. Waarschijnlijk zal dan ook een gemeenschappelijke Frans-Italiaanse houding ten aanzien van de strategie in het Middellandse-Zee-gebied ter sprake komen. Rondom de Kabinets crisis Nadat de ministers Drees en Van Schaik gisteren de opdracht ontvingen tot de vorming van een kabinet, dat geacht kan worden het vertrouwen te genieten van het parlement, is er nog niet veel gebeurd. Slechts hebben zij in de namiddag een half uur geconfereerd met minister Lieftinck. En verder heb ben zij de gehele avond ieder in eigen woning doorgebracht Hedenmorgen om kwart voor tien ont vingen de kabinetsformateurs op het dep van Algemene Zaken aan het Plein 1813 de heer H. W. Tilamis. Tweede Kamer fractievoorzitter van de C.H.U. Om kwart over 11 verliet de heer Tilanus het Kabinet van de minister president. Uit de Pers Romme wenst „zelfde brede basis" In de Volkskrant van hedenmorgen merkt prof. Romme op, dat hij zich zou verheugen, indien „een breed samenge steld kabinet" de leiding van 's lands zaken zou hernemen. Dit zou volgens de heer Romme betekenen, dat er „na de crisis-Oud geregeerd gaat worden onder dezelfde signatuur als vóór de cisis-Oud." Prof. Romme herinnert er aan, dat hij in een artikel van eergisteren te kennen had gegeven, dat het hem zou spijten indien mr Stikker in de vorming van een kabinet niet zou slagen. „Die spijt is in middels ons deel geworden," zo schrijft de heer Romme thans. Intussen, nu aan de heren Drees en Van Schaik de op dracht is verleend, koestert hij de hoop, dat er tussen deze opdracht en het resul taat van mr Stikker's arbeid een recht lijnig verband bestaat. Dat verband zou dan zijn een breed samengesteld kabinet. Bij de leiding van 's lands zaken, aldus vervolgt prof. Romme, zal voor ieder kabinet de militaire en sociale verdedi ging van volk en land voorop moeten staan. Hij verlangt, dat het nieuwe kabi net bij zijn optreden een „leiding-geven de uiteenzetting" zal verstrekken „waarin het geheel der samenhangende problemen wordt gesteld en zonder terughoudend heid aan het volk wordt voorgezet, wat voor de oplossing dezer levensproblemen noodzakelijk is en wat daartoe door rege ring en volk moet worden gedaan." Militaire en sociale verdediging, aldus prof. Romme in dit artikel, zijn twee kanten van dezelfde zaak. De leer der betrekkelijkheid WIE IS DIT Eens even kijken naar dit hondje, het blad, het potje en de sikkel. Een grote internationale figuurja, denk eens evennee, die is het niet Weet U het niet? Kom, kom, kijk eens op pagina 51 Comité Wereldraad van Kerken: Actie ter voorkoming van de oorlog „Alles in het werk stellen tegen 't communisme" Het uitvoerend comité van de We reldraad van Kerken heeft een beroep op de Christenheid over de gehele we reld gedaan om actie ter voorkoming van de oorlog te voeren. Het comité be veelt aan, dat op iedere plaats, waar gevaar voor oorlog bestaat, een waar nemer van de Verenigde Naties wordt geplaatst Alles moet In het werk worden ge steld om het totalitaire communisme met alle middelen behalve oorlog tegen te gaan. aldus het comité, dat deze week in Bièvres bij Parijs heeft vergaderd. Westerling naar Ambon? Volgens een bericht in De Telegraaf is het einddoel van Westerlings reis de Zuid-Molukken om opnieuw te gaan vechten met de republiek Indonesia. Er zouden sterke aanwijzigen zijn, dat hij zich per vliegtuig daarheen zou bege ven en per valscherm landen. Tijdens een uitzending van Philips' experimentele televisie werd dezer dagen een leugenontdekker, een Amerikaanse uitvinding voor psychologische onder zoekingen gedemonstreerd. Het apparaat werd geconstrueerd door ir E. E. Carpentier (tweede van links) van Philips. De psycholoog A. van der Zee (tweede van rechts) leidde de onderzoekingen. Mej. J. Castelijns fungeerde als „slachtoffer". Gevangenispoort opende zich Alfred Krupp weer vrij man Werd met veel bloemen afgehaald Alfred Krupp en 28 andere Duitse oor logsmisdadigers, wier vonnissen Woens dag door de Amerik. autoriteiten werden herzien, zijn vanmorgen uit de gevange- Landsberg ontslagen. Krupp werd bij het verlaten van de gevangenispoort begroet door zijn broeder Berthold von Bohlen, een directeur van de Krupp- fabrieken te Essen, en zijn Amerikaanse verdediger, Earl Carroll, die uit San Francisco was overgekomen. Tot de andere prominente vrijgelaten gevangenen behoort de vroegere generaal Wilhelm Speidel, broeder van Hans i Speidel, voormalig stafchef van wijlen veldmaarschalk Rommel. Hans Speidel is de drie Duitse militaire deskun-1 digen, die op het ogenblik met de ge allieerden in Bonn besprekingen voeren /er de mogelijkheden van de vorming an een Duitse strijdmacht in het kader 3n het voorgestelde Europese leger. Tientallen fotografen stonden bij de gevangenispoort de vrijgelatenen op te wachten. Speidel gaf de aanwezige jour nalisten een hand en uitte telkenmale zijn vreugde over zijn vrijlating. Familieleden en vrienden der vrijge latenen buiten de poort hadden allen bloemen bij zich. Pak sneeuw tijdens het weekeinde Het is niet onmogelijk, dat uit de grauwe lucht boven ons land vandaag of morgen een pak sneeuw zal neerdwarre- len. In Schotland en Ierland zijn de eerste witte vlokken sinds de vorige golf koude reeds gevallen. De oorzaak is opdringen van een oceaandepressie dz Britse eilanden en de Golf van Biscay e in ie richting van het vasteland, zo meldt het K.N.M.I. Tegelijkertijd stroomde koude lucht uit Rusland de Balkan binnen. Ook in Duits land en het Oosten van ons land ging het '.zen. Berlijn en Hamburg meld- morgen een temperatuur van negen graden beneden nul. In Groningen het twee graden en in Leeuwarden één graad. Wat er verder gebeurt valt nog niet met zekerheid te zeggen, maar in elk ge val zullen de temperaturen vooral in de Noordoostelijke provincies dalen en ook overdag niet meer boven het vriespunt komen. Minister spreekt over de voetbal prijsvragen Minister Struycken heeft informatieve besprekingen gevoerd met verscheidene instellingen op cultureel en sociaal ge bied, die zich met de voorbereiding van voetbalprijsvragen bezighouden. Deze besprekingen hebben nog niet tot een be slissing geleid. ChuTchill neemt regering weer op de korrel Winston Churchill, de leider van de oppositie in het Britse Lagerhuis, heeft gisteren opnieuw een motie ingediend, die als zij Dinsdag wordt aangenomen het aftreden der regering en nieuwe verkiezingen zal betekenen. In deze mo tie verlangt Churchill, dat de regering van haar besluit om de ijzer, en staal industrie te nationaliseren, terugkomt. epnheBëèqgnreriegatnBocl Indonesië heeft voor 37 millioen Duitse marken locomotieven, benevens ander spoorwegmateriaal uit West-Duitsland be steld. Tevens onderhandelt men te Ham burg over levering van kustvaarders en vrachtschepen. Opnieuw relletjes om Van Kempen Enorme Haagse politiemacht op de been tien arrestanten (Van een onzer verslaggevers) OVERVALWAGENS, JEEPS, politie te paard, ruim honderd agenten in burger en in uniform rondom en in het Haagse Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen hebben enige oproerkraaiers er niet van doen terugschrikken om ook tijdens het tweede optreden van Paul van Kempen in Den Haag te demonstreren tegen de: dirigent. Na de pauze moest de radio-uitzending zelfs enige tijd verbroken worden, omdat het tumult te groot werd. diens 41-jarige echtgenote, een 18-jarige beeldhouwster, een 25-jarige vrouw en een 19-j. Rijswijkse kantoorbediende uit de zaal verwijderd en naar de overval wagens gebracht. Even later kon toch de verbin- Lang vóórdat dit Verdi-concert door het Radio-Philharmonisch Orkest met Omroepkoor en solisten een aanvang nam, was de politie met een enorme macht aanwezig. Er waren, zo mogèlijk. nog meer agenten op de been dan bij het concert van j.L Dinsdag. Toen Paul van Kempen het dirigeerstokje hief werd er, evenals Dinsdag op een fluitje geblazen en moest de dirigent wachten tot de herrie over was. Nauwelijks was de dader door recherdheurs verwijderd, of een man en een vrouw bezigden uitroe pen als:: „Weg met de fascisten". „Zijn jullie de concentratiekampen vergeten met de millioenen vergaste Joden?" „Weg met Paul van Kempen". Uiteraard gaf het enig oponthoud, vóór de ordeverstoor ders. een 21-jarige en een 18-jarige Am sterdammer, een 32-jarige vertaler en een 38-jarige werkster uit Den Haag, uit de zaal waren geleid en naar de/foverval- wagen gebracht waren. Vóór de pauze bleef het daarna tamelijk rusiig en kon tiet "opera-concert ongestoord uitgevoerd worden. Er was in het begin in de zaal nog een buisje met traangas gegooid, maar de uitwerking hiervan is door re chercheurs met behulp van zeepsop, dat klaar stond, gelocaliseerd. In verband met deze traangasaffaire was een 26- Jarige Delftse student gearresteerd. Welis waar werden verschillende stinkbommen door de „anti's" gebruikt, zodat de zaal vergeven was van de stank, doch in elk geval behoefden de concertgangers niet, zoals j.l. Dinsdag, de gang op om daar wat op verhaal te komen. Na de pauze echter, toen het concert via de radio uitgezonden zou worden, achtten verscheidene tegenstanders van Van Kempen het ogenblik daar, om hun stem te laten horen. De luisteraars in den lande en daarbuiten konden, nog vóór de muziek speelde, voor hun toestel een groot tumult horen. Om beurten schreeuwden dames- en herenstemmen „Weg met Paul van Kempen" er er was nog geen noot muziek de aether ingegaan, of de omroeper moest er tussen komen en aankondigen, „dat helaas de uitzen ding geen doorgang kon vinden, daar het onmogelijk was. onder deze omstandig heden behoorlijk te musiceren". Terwijl radio-H'sum gramofoonplaatjes draaide, werden in Den Haag de raddraaiers, een 40-jarige bloemenkoopman uit Den Haag, (Adv^ mtie) heeft plaatsing voor BEKWAME Aanmelden aan de fabriek: Vestestraat 1 E ding met het Gebouw tot stand komen, omdat de rust er goed deels was weergekeerd. Nog enkele malen werd er tijdens de tweede helft van dit concert geroepen en werden er stinkbom men stukgetrapt, doch verder verliep de uitvoering zonder incidenten. In totaal heeft de politie gisteren dus vier vrouwen Zeven arrestanten waren lid ener com munistische partij. Hoofdcommissaris Valken was gedurende de gehele uitvoe ring in de zaal aanwezig. Ook premier De Gasperi naar Truman Maar eerst spreekt hij met Pleven De Italiaanse minis tea-president, De Gasperi, zal voor het einde van Febr. een bezoek brengen aan president Tru man, zo werd gisteravond te Rome of- Gasperie echter een conferentie zijn Franse ambtgenoot Pleven. Deze bijeenkomst zal op 12 en 13 Febr. u Santa Margherita Ligure aan de Italiaan, se rivièra plaats vinden. Bij Rhenen heeft men een Fran kische begraafplaats ontdekt. Ver moedelijk heeft men hier te doen een oorspronkelijke heidense begraafplaats, die tot in de Chris telijke tjjd voor het bijzetteen van doden is gebruikt. Foto links: de heer C. van Duyn, die de leiding heeft bij de opgravingen, met twee potjes van Frankisch maaksel, irin men voedsel voor de doden stopte. Foto rechts: een overzicht jan de graafwerkzaamheden. Schilder zwaar gewond, zijn vrouw gedood De Waalwijkse kunstschilder Theo van Delft is gisteren met zijn auto op de weg Nijmegen-Grave in aanraking gekomen met een passerende vrachtauto. De heer Van Delft verloor de macht over het stuur en de wagen botste te gen een boom langs de weg. Zijn 60-j. vrouw die naast hem zet, werd op slag gedood. Zelf werd hij zwaar gewond aan het hoofd. Andere ongelukken De 30-jarige houwer P. J. de Rooy uit Brunssum verloor gisteren het leven in de staatsmijn Emma te Treebeek, toen zijn hoofd bekneld raakte tussen een uit het dak schietende steen en een Jacobs- stijl van de pijlerbetimmering. Hij was vader van drie kinderen. Op de Boxtelseweg te Vught is de 65-jarige voetganger Van Berkel aldaar door een bestelauto aangereden en op slag gedood. Bijna 40.000 man werken bij Philips Ir F. J. Philips deelde tijdens ee eenkomst van de raad van bestuur personeelsraad in Eindhoven mede. dat het aantal leden van het personeel Eindhoven in een jaar tijds met 3000 tot 28.000 is gestegen. Het personeel ln alle Nederlandse Philipsbedrijven steeg 34.000 tot 39.300. Philips is van plan voor het personeel binnen drie jaar 5000 woningen klaar of aanbesteed te hebben. Men hoopt dit jaar reeds 1500 van deze woningen aan te besteden. In deze vergadering gaf ir P. F. S. Otten een overzicht van het jaar 1950, dat hij goed noemde en de plannen voor 1951. En wil zelf uitmaken, hoe omvangrijk die moeten zijn „Een spoedig naar Europa gezonden eenheid zou gelijk staan met twee of drie later gezondene wegens de physieke en psychologische factoren, die thans in de inspanningen voor een gezamenlijke herbewapening een rol spelen," zo heeft Eisenhower gezegd tijdens de vergadering met de commissie van buitenlandse zaken en die voor de strijdkrachten van het Amerikaanse huis van afgevaardigden. Volgens de na afloop gegeven verkla ring weidde Eisenhower niet uit hoeveelheid Amerikaanse land-, lucht en zeestrljdkrachten, die Europa zullen worden toegewezen. Hij had „volledig vertrouwen in het vermogen van de Westerse landen om binnen redelijke tijd een effectieve verdedigingsmacht op te bouwen." De generaal sprak ook „zijn grote tevredenheid uit over het nieuws, dat Nederland op het punt staat zijn defensie-inspanningen te verdubbelen." Amerika zou slechts een „klein deel" van de Westeuropese verdedigingsmacht moeten leveren, maar Eisenhower zeide bewegingsvrijheid nodig te hebben bjj het bepalen van het aantal eventueel door Amerika te zenden troepen. Radio en televisie ingeschakeld Generaal Eisenhower heeft gister avond in een rede voor een groot aantal Amerikaanse radio- en televisiezenders opgemerkt, dat het alternatief van rechtstreekse deelneming aan de verde- DAT de gisteren uitgebroken brand in het graanpakhuis De Verwachting te Zaandam vanmorgen nog niet geblust DAT gisteren 16 stewardessen-op-de- begane-grond op Schiphol slaagden en ze over een jaar de lucht in mogen. DAT de stichting De Hoge Veluwe in derdaad, zoals geruchten zeiden, nog en kele financiële zaken uit de bezettingstijd moet regelen, maar het nationale park geenszins in gevaar is. DAT wijlen prof. dr G. v. d. Leeuw s voorz. van de culturele Nederland Zuid-Afrika-commissie is opgevolgd door r dr J. Donner, pres. van de Hoge Raad. DAT de directeur van de persdienst der Amerikaanse ambassade in Den Haag, Coulter D. Huyler jr, zich gisteren in Rot terdam inscheepte aan boord van de Da- lerdijk, die hem naar Amerika terug brengt. DAT een 5 en 6 jarige jongen op het kerkhof in Duizel bij Eindhoven met een hamer drie dagen lang een groot aantal grafzerken heeft vernield of be schadigd. DAT Scholten's aardappelmeelfabrie ken te Groningen over 1949-'50 8 pet (v.j. 9) uitkeren. DAT de jachthaven aan het Alkmaar- dermeer door de gem. Akersloot voor 40 mille is verkocht aan G. C. Lamens uit Voorburg. DAT de fa Brabant-Oost te Eindhoven met ruim 644.000 laagste inschrijfster was voor de bouw van een brandweer kazerne aldaar (hoogste 694.000). DAT van 21 tot 25 Febr. in Boven- karspel een tentoonstelling van getrok ken bolgewassen wordt gehouden. DAT A. A. J. Warmenhoven, van het Ned. bureau voor internat, techn. hulp. als deskundige is toegevoegd aan de Ne derlandse delegatie naar de ECAFE-t ferentie te Lahore van 28 Februari tot 7 Maart. DAT de C.P.N. bij pres. Truman tele grafisch heeft geprotesteerd tegen de electrocutie van vier negers in Martins ville (V.S.), die een blanke vrouw had den aangerand. DAT men de 20 passagiers van het Su rinaamse schip Kon. Emma, hetwelk door machinestoring bij Venezuela in moei lijkheden i3 gekomen, door de hoge zeeën nog niet van het schip heeft kunnen DAT het aannemingsbedrijf v. h. Zwolsman in Den Haag opdracht ver kreeg voor de bouw van 302 eengezins woningen voor de gem. Almelo en 300 eensgezinswoningen voor Deventer. DAT de A'damse verkeerspolitie, het ernstig ongeluk, overweegt de bin nenkomende vrachtauto's op hun rem men te controleren en de chauffeurs, zo nodig, het verder rijden te beletten. DAT het Geref. soc. en econ. verband op 7 Februari in Utrecht een landelijke vergadering zal houden. DAT Apeldoorn de Duitse vluchtelin gen, die zijn ondergebracht in Lang- warden en Redenkirchen (landkreis We- 9ermarch) geadopteerd heeft, en er van daag vrachtauto's vol goederen werden verzameld. DAT de wrakken in het IJsselmeer, waarvan de vissers veel last hebben, zul len worden opgeruimd. DAT het eerste nr is verschenen van De Bouwondernemer, orgaan van de Ned. Bond van Bouwondernemers, v. d Spiegelstraat 9, Den Haag. DAT is opgericht de Ned. Ver. van grossiers in rijwielen en rijwielonderde len (voorl^ecr. mr J. H. Jonker te A'dam). DAT de Twentsche Bank op 8 Febr. de inschrijving opent op 850 gew. aan delen a f 1000 van de Electromotoren- fabriek Dordt, koersende 108 ct., met claim op één nieuw voor twee oude aan delen. DAT de gem. Purmerend een zwem bad wil gaan bouwen. diging van West-Europa „volslagen ho peloosheid" is. In deze rede, die door millioenen werd beluisterd, zei de gene raal, dat voor het behoud van een vrt Amerika het zenden van Amerikaanse troepen naar Europa strikt noodzakelijk is. „Alle regeringen, die ik onlangs be zocht heb, waren het er mee eens, dal de uitvoering van hun defensieprogram ma's versneld moeten worden ondanks de economische en andere moeilijkheden ondanks belangrijke taken, waardoor v bepaalde naties abnormaal veel gevergd GENERAAL EISENHOWER Amerika moet Europa bewapenen Eisenhower was voorts van mening, dat, „hoewel er verschil van opvatting aangaande de diplomatieke houding te genover Aziatische landen tussen Ame rika, Engeland en Frankrijk moge be staan," er geen sprake van was, dat deze landen niet solidair met Amerika w ln het bieden van tegenstand aan munlstische aggressle. Hij was niet oordeel, dat Amerika de wereld op mili tair en economisch gebied zou kunnen onderhouden. Het was voor Amerika wel van belang aan te dringen op een „werk gemeenschap". ZON EN MAAN Zondag: zon 8.17-17.32; maan 7.46-14.44 uur. Maandag: zon 8.16-17.34; maan 8.19 •16.16 uur. 6 Febr. N. M. „Het algemeen vormend karakter van het voortgezette onderwijs, dat aan alle ontwikkelingsmogelijkheden van de mens ten goede aandacht moet besteden, brengt mede, dat de sfeer van de school zoveel mogelijk daarmede in overeenstemming zijn. Met name zal de geestelijke vorming van de jeugdige leerling met levensovertuiging van het gezin, ruit hij komt, moeten overeenstem- i. Naarmate het onderwijs meer alge- te vorming tracht te geven, moet die voorwaarde nog meer dwingend worden geacht". Voor deze uitspraak in de nota over et lager technisch onderwijs van minister Rutten kunnen wij dankbaar zijn, omdat hierin de noodzaak van confessioneel onderwijs, ook van tech nisch onderwijs, ten volle wordt erkend. Helaas vindt deze uitspraak niet bij iedereen erkenning. Ware dit het ge val. dan zou niet zo vaak in gemeente raden zo heftig worden gedebatteerd het al of niet afgeven van een noodzakelijkheidsverklarmz voor het ambachtsonderwijs. De linkse meerder heid in de gemeenteraad van Groningen heeft bedoelde verklaring toch maar tegengehouden. Het is daarom des te meer reden om dankbaar te zijn, dat de minister een wijziging zou wensen te zien aange bracht in de wettelijke regeling voor het technisch onderwijs, in deze zin, dat de noodzakelijkheidsverklaring de gemeenteraad van de plaats, een confessionele lagere tech nische school zou moeten worden ge vestigd, wil vervangen door een advies van de gemeentebesturen, die belang hebben bij het stichten van zo'n school an Ged. Staten. Hierdoor zou niet alleen een tijdsbesparing worden ver en. doch bovendien geeft een advies veel grotere mogelijkheden voor school stichting. aangezien een noodzakelijk heidsverklaring toch altijd een defini tieve uitspraak in gunstige, of in ongun stige zin betekent. Bovendien zou met een advies niet het belang van één bepaalde gemeente, doch van een aantal gemeenten in een streek voorop staan, waardoor onderlinge concurrentie of naijver zal kunnen wor den vermeden en ook zou de politiek meer zo meespreken als bij een noodzakelijkheidsverklaring het geval kan zijn. Dat de eindbeslissing bij de Kroon blijft, achten wij juist, doch een advies in bovenstaande zin is van meer be tekenis dan een noodzakelijkheidsver klaring. omdat dan meer waarborgen voor een beslissing, welke rekening houdt met de levensovertuiging der ouders, aan wezig zijn. Voor het confessioneel technisch onder wijs zien wij hier dan ook meer moge lijkheden. Doch dan is het tevens zaak, dat de voorstanders van dit onderwijs het grote belang hiervan inzien. Reeds eerder is in ons blad hierop de aandacht gevestigd en daarom menen wij goed te doen nogmaals er op te wijzen, dat het tijd wordt, dat de Prot. Chr. groepe ringen nagaan, waar een redelijke be hoefte bestaat aan een confessionele ambachtsschool. Laat men in die plaatsen streken, waar een dergelijke school inderdaad bestaansrecht heeft, de handen ineenslaan en deze zaak ernstig bestu deren en verder ter hand nemen. Des tijds is ook op deze plaats opgemerkt, dat er minstens 25 Prot. Chr. ambachts scholen dienen bij te komen, wil de achterstand op dit gebied enigszins wor den ingehaald. Want de achterstand is schrikbarend. Op het totaal van 180 be staande of in oprichting zijnde ambachts scholen, zijn er slechts zestien, welke uitgaan van een Prot. Chr. vereniging nijverheidsonderwijs en van dit aantal zijn er nog verscheidene pas in oprichting. Voor het middelbaar tech nisch onderwijs zijn de cijfers nog veel ongunstiger, want op het aantal van 66 deze scholen is er geen enkele van Prot. Chr. richting, terwijl er zes R.K. scholen van deze soort zijn. Wanneer deze wijziging van de Nijver heidsonderwijswet tot stand zou komen het aantal Prot. Chr. technische scholen in de naaste toekomst zou kun- worden uitgebreid, waarbij uiter aard rekening zal dienen te worden ge houden, zou ook het voornaamste be waar tegen het voorbereidende leerjaar ervallen. Immers, wanneer de leerling dit jaar moet doorbrengen aan een neutrale school, komt de levensovertui ging van de ouders zeer sterk in he* gedrang. Een andere wetswijziging, die de amster zich voorstelt, heeft betrekking op de voorwaarden ter verkrijging van subsidie. Thans is het zo, dat de wet gever geen eisen stelt ten aanzien van de samenstelling van de besturen. Nu wordt het wenselijk geacht in het Sub- sidievoorwaardenbesluit zodanige bepa lingen op te nemen, dat de financiële, technische en geestelijke aspecten van het onderwijs op deskundige wijze wor den behartigd. De gemeenschap, voor welke de school bestemd is. zal zo ruim mogelijk in het bestuur dienen vertegen woordigd te zijn, terwijl tevens waar borgen aanwezig moeten zijn, dat het bedrijfsleven in het besturen der school wordt betrokken. De tweede wijziging in materiële zin, welke gewenst wordt geacht, is. dat de bijdragen van de leden van een vereni ging en giften m een fonds zouden kun nen worden gestort, welk fonds dan ge heel ter beschikking van de besturen dient te blijven ten behoeve van uit gaven, die thans niet mogen worden verantwoord. Dit beteken: verlichting voor de administratie, doch bovenal een meer onafhankelijk zijn van het school bestuur. Voor gemeentelyke scholen zou dan ook een dergelijk fonds moeten wor den gesticht, opdat deze scholen met worden bevoordeeld. Kouder Tot morgenavond verwacht «i De Bilt: Matige tot krach tige en langs de Wadden- kust later tijdelijk harde wind tussen Zuid-Oost en Oost. Overwegend zwaar bewolkt met voornamelijk in het Zuid-Westen van het land later enige neeslag. hoofdzakelijk in de vorm van sneeuw. In de Noord- Oostelijke helft van het land lichte tot matige vorst, elders temperaturen om het vriespunt tot lichte vorst. (Opgemaakt te 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1