llieuwc jlciitsrl}c (flattmnt Dr Drees en mr Van Schaik belast vorming van nieuw Kabinet met Toch meent Eisenhower, dat we het met elkaar wel klaren Westerling toch naar Spanje, of ondergedoken? Wist IJ - VRIJDAG 2 FEBRUARI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: TeL 20408 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 p. kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIëN: f 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8140 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leideh en OmsfreJcen .Stantvasticb f« gfjeblroea tnyn hert in tcgljcnspott" V.N.-troepen niet over 38ste breedtegraad Wordt de zaak op de oude voet vooitgezet „Dat geacht mag worden, het vertrouwen van het parlement te genieten" Hare Majesteit de Koningin heeft aan dr W. Drees en mr J. R. H. van Schaik opdracht gegeven tot het vormen van een Kabinet, dat geacht mag worden het vertrouwen van het parlement te genieten. Dr Drees en mr Van Schaik hebben de opdracht in beraad gehouden. Aldus deelde hedenmiddag te ruim twaalf uur het Kabinet van de Koningin mede. Onze parlementsredacteur tekent hier bij aan: Deze mededeling is gekomen, nadat minister-president dr Drees en minister mr Van Schaik van tien voor half elf tot tien voor twaalf door H.M. de Konin gin in gehoor waren ontvangen. Toen de ministers het paleis Noordeinde verlie- 1 ten om zich naar het departement van Algemene Zaken aan het Plein te bege ven. wensten zij zich nergens over uit te laten. Slechts deelden zij mede. dat I er vanwege het Kabinet van de Konin- i gin een officieel communiqué zou wor- I den verstrekt I Het valt op, dat de tekst van de op dracht gelijkluidend is aan die, welke aan min. Stikker voor zijn informatieop dracht was gegeven. Naar onze mening duidt dit er op, dat 't niet in de bedoe ling ligt, met een 2-partijenkabinet uit de bus te komen. Bovendien lijkt ons de conclusie voor de hand te liggen, dat de informaties, door min. Stikker ingewon nen, niet zonder resultaat zijn ge weest en dat bij de thans gegeven for matieopdracht üierop dient te worden voortgebouwd. In politieke kringen in Den Haag, waar vanmorgen reeds verwacht werd, dat dr Drees en mr Van Schaik een op dracht zouden krijgen, overheerst de me ning, dat het nieuwe kabinet voor een groot deel zal bestaan uit de thans de- missionnaire ministers. Enkele wijzigin gen zouden worden aangebracht, waar bij overwogen werd, dat wellicht minis ter Van Ilaarseveen niet zal terugkeren Ook minister Stikker schijnt in deze richting gedacht te hebben, doch daarbij op felle tegenstand van de PvdA te zijn gestuit. Deze immers zou daarin een overwinning van mr Oud hebben gezien Onze zegslieden overwogen, dat waar schijnlijk dr Drees en mr Van Schaik ook in deze richting een versterking van het kabinet in overweging hebben, doen dat de PvdA tegenover hen eep-anderer soepeler houding zullen aannemen dan tegenover de VVD-er mr Stikker. Wij hebben reedis eerder gewezen op de gevoelsbezwaren, die van de zijde der socialisten zijn geopperd. Men wilde niet de schijn op zich laden, mee te varen in het zog van de heer Stikker, die men ondanks alles (en naar onze mening terecht) beschouwt als een rasechte V.V.D.-figuur. Door deze oorzaak is het niet mogelijk gebleken, de informatieve opdracht aan mr Stikker om te zetten in een formatie opdracht. Hebben wij het wel, dan lag dit aanvankelijk wel in de bedoeling. De handelingen van minister Stikker wezen ook in de richting, dat hij informatie en formatie tegelijkertijd beoefende. Gisteren hebben wij reeds gemeld, dat HM. de Koningin die fractieleiders uit de Tweede Kamer. prof. Romme (K.V.P.) en mr Burger (P.v.d.A.) heeft ontvangen om nader advies uit te brengen over de moeilijkheden, waarin ons land op hel ogenblik verkeert. Van bijkans nog meer bellang is het, dat H.M. de Koningin daarna achtereen volgens de huidige minister van Finan ciën. prof. Lieftinck en de minister var. Economische Zaken, prof. v. d. Brink in langdurig gehoor heeft ontvangen. Deze twee bewindslieden hebben de Koningin voorgelicht over de problemen, die samenhangen met het sluitend maken van de betalingsbalans, een van de grootste problemen, waarvoor het ko mende kabinet komt te staan. Ondanks de kabinetscrisis heeft de laatste dagen de Raad voor Economische Aangelegenheden uit de ministerraad herhaaldelijk vergaderd. Soms werd deze vergadering een complete minister raadsvergadering, bijgestaan door allerlei departementale topfiguren, die een rap port hebben uitgebracht over de coör dinatie van het internationaal-militaire beleid met het sociaal-economische be leid, waarmee het vraagstuk van het sluitend maken van de betalingsbalans ten nauwste samenhangt. Het is immers achten, dat de omzetting van de Marshall-hulp in hulp uitsluitend vooi militaire opbouw, opnieuw de betalings balans ten ongunste zal beïnvloeden. Om dit gat te stoppen zullen allerlei bin nenlandse maatregelen, die iedere Ne derlander aan den lijve zal ondervinden, moeten worden genomen. Het is buiten kijf, dat ieder komend kabinet, van welke samenstelling en van welke kleur ook. deze maatregelen niet kan ontkomen. Daar komt nog bij, dat ook Nederland zelf zich tot het uiterste zal moeten spannen om zijn bewapening op te v Men hoort zelfs al een bedrag anderhalf milliard gulden voor 1951 noe men, een bedrag, waaraan in de inge diende begroting van oorlog bij lange na niet wordt toegekomen. Welke maatregelen zullen er moeten komen, om het gat in de betalingsbalans te stoppen en daarmee een bankroet te ontgaan? Loonsverlaging, belasting verhoging, prijsverhoging, verplicht sparen, drukken van het consump- tiepeil via een distributie-regeling, zijn allemaal maatregelen, die stel lig overwogen worden. Wij hebben echter de indruk, dat wat er uit de bus komt. een samenstel van maatregelen zal zijn, waarbij gepoogd wordt, de druk zoveel mogelijk over alle lagen der be volking naar draagkracht uit te strijken. Welke maatregelen er ook genomen zullen worden, het staat vast, dat eer. van de oorzaken ervan is, dat Nederland na de oorlog uit een te hoge boom heeft geleefd. Ieder komend kabinet heeft de ondankbare taak, hieraan geleidelijk een einde te maken. Voor de socialisten is dit dubbel hard, want zij leven nu een maal in de veronderstelling, dat schijn baar goede sociale verhoudingen, ook zonder economische dekking, een middel is tegen alle kwalen. Dat zij. ondanks alles hiervan nog niet helemaal los zijn, bewijst de houding, die zij tegenover de pogingen van mr Stikker hebben aange nomen. Zij redeneren kort gezegd aldus: harde, noodzakelijk harde maatregelen, accoord, maar vermijdt in ieder geval de schijn, alsof wij hierin achter een liberale formateur aanlopen. Deze houding achten wij veroordelens- waard. In het huidige tijdsgewricht gaat het niet meer om partij-panacees, maar het gaat er doodeenvoudig om, ons land te redden van de ondergang. Een opname van een der DC-6 B viermotorige Douglastoestellen, waarvan de K.L.M. er vijf heeft besteld, tn ruil voor evenveel DC-4 toestellen. Het nieuwe type heeft een lengte van 32>i meter en zal in de loop van 1953 in ons land i. De machine, die een kruissnelheid kan ontwikkelen van 490 km per plaats biedt aan 52 passagiers, wordt voortgedreven door vier motoren met een gezamenlijk vermogen van 10.000 paardekrachten. „Ik ontken niet het gevaar van 'n vat buskruit" Vóór 1953 moet Europa 40 gevechtsklare divisies bezitten TTET AMERIKAANSE CONGRES staat voor vèrreikende beslissingen, AA die mogelijk de loop van de Westerse beschaving zullen bepalen, aldus generaal Dwight D. Eisenhower in zijn toespraak tot het Ameri kaanse Congres. In Nederland, Frankrijk, België en andere landen had hij een vastbesloten houding gevonden. Een hernieuwde verzetsgeest en de vastbeslotenheid om als vrije mensen te leven. Van Nederland zei de opperbevelhebber der Noord-Atlantische strijdkrachten: „In de laatste paar dagen hebben mij verklaringen bereikt over grotere militaire voorbe reidingen, die de Nederlanders gaan maken." Lt.-gen. B. R. P. F. Hasselman heeft gisteren zijn intrede gedaan op het hoofdkwartier in de Prinses Juliana- kazerne te Den Haag. Hij aanvaardde zijn functie als chef van de generale staf zonder enige plechtigheid of militair vertoon. Scheveningen-radio in October onder een nieuw dak Het nieuwe gebouw op het Sluiseiland te IJmuiden, bestemd voor Scheveningen radio, zal eind Maart gereed zun. Dan gaat de PT.T. beginnen met de verhui zing en in October zal klaar kunnen zijn. De Zwitserse regering wil bevoegd heden van het parlement voor het vor men van voorraden strategische mate rialen en voor het controleren Generaal Eisenhower verklaarde, dat de West-Europese industrie- en arbeids kracht groter was dan die van enig ander gebied, behalve dan de Ver. Staten. Als West-Europa van Amerika's zijde naar de andere kant overgaat, betekent dit, dat de Amerikaanse veiligheid in gevaar wordt gebracht. Bovendien zouden dan ook de gebieden, waarmee West-Europa verbonden is, in communistische handen vallen. De landen hebben het besluit ge- dat zij nooit weer zullen worden bezet. Zij zullen weerstand bieden tot de vernietiging toe. De grootste behoefte van Europa is niet Amerikaanse troepen, doch mate- dat „snel in grote hoeveelheden" dient te worden geleverd. Amerikaanse troepen zullen naar Europa worden ge zonden naar verhouding tot wat West- Europa zelf op de been brengt. Eisen hower verklaarde in dit verband, Frankrijk had beloofd vóór 1953 vijftien strijdklare divisies te zullen hebben. De generaal zeide geen rapport zijn besprekingen in Duitsland te zullen uitbrengen, omdat „daar nog een poli tieke overeenkomst moet worden be reikt." Hij verklaarde op „onbereidwilli ge contingenten" geen prijs te stellen. De West-Duitse kanselier dr Ade nauer verklaarde zich met dit laatste vol komen accoord. Wij moeten voor onszelf een zekere muur van vrede en veiligheid opbouw zo zeide Eisenhower nog. Het belangrijk ste element hierbij is de tijd. Naar verluidt heeft de generaal besloten zitting van de senaatscommissie voor de buitenlandse betrekkingen als zijn mening te kennen gegeven, dat hü zich ten doel stelde tegen het einde van 1952 over een Europese defensiestrijd macht van 40 divisies te kunnen beschik ken. kaanse bijdragen tot deze strijdmacht. Men verwacht in sommige congreskrin gen, dat Amerika zal beginnen met vijf divisies. Dit getal zou stijgen met de groei van de Europese trjjdmacht. Volgens senator Tom Connally merkte Eisenhower op, „niet pessimistisch te zijn iver het gevaar van een toekomstige lorlog", maar hij had er aan toege- oegd: „Ik ontken niet het gevaar _en vat buskruit". In deze bijeenkomst zouden alle aspecten besproken zijn totale West-Europese gewapende macht, de Duitse bijdrage inbegrepen. t controle,ei. Naar men zegt, vermeed Eisenhower soortgelijke goederen, een rechtstreekse verklaring over Amerl- Winkeljuffrouw door gas gestikt In Delft bijna een tweede slachtoffer In het filiaal van de coöperatie Voor uitgang aan het Zwaanshals te Rotterdam gisteravond na sluitingstijd een geljuffrouw in de opslagplaats door uit stromend gas bedwelmd geraakt. De bu ren roken een sterke gaslucht en waar schuwden laat in de avond de politie Toen men kwam kijken bleek het meisje de 19-jarige A. J. Verwoerd uit Nieuwer- kerk aan de IJssel, reeds te zijn over leden. In Delft, waar zoals we meldden Maan dagnacht een 77-jarige dame door gasver- stikking om het leven is gekomen, eiste ontsnappend gas gisteren bijna weer een of meer slachtoffers. Een bewoner van de Bosschastraat .werd 's nachts gewekt door het huilen van een kind. Toen hij naar beneden begaf, rook hij een brandlucht. Het bleek, dat de gasleiding in het meterkastje lek was. Het gas had vlam gevat doordat naast de leiding een electrische draad lag.' waar spanning op stond. Erger kon nog worden voorko De vijfjarige Cornelis Koehoorn te Leeuwarden is, toen hü aan het spelen in een gracht gevallen en verdron- Meisje plotseling in gesticht overleden Boer te Weesperkarspel en zijn zoon in arrest Onder verdachte omstandigheden is de 28-jarige Hendrika Rip uit Weesperkar spel dezer dagen in het gesticht voor n geesteszieken Zon en Schild te Amersfoort overleden, zo meldt De Tel. Nadat op het stoffelijk overschot sectie was verricht, is de politie gister morgen overgegaan tot arrestatie van de 58jarige boer H. de V. te Weesperkar- >el en zijn 23-jarige ongehuwde zoon. Het meisje werkte al geruime tijd als hulp in de huishouding bij de boer. Ze kwam vast eenmaal per week en meestal ook nog een tweede dag. Enige tijd ge leden nam ze echter tijdelijk bij De V. haar intrek, omdat de vrouw van de land- ij een auto-ongeluk gewond was geraakt en het bed moest houden. Ruim een week geleden werd Hendrika nachts in een jeep van boer De V. hevig overstuur naar het ouderlijk huis terug gebracht. De dokter achtte het nodig, dat zij in een zenuwinrichting erd opgenomen. Aanvankelijk dacht ien, dat Hendrika slechts overspannen as, hoewel zij nooit tevoren een afwij king had vertoond. Bepaalde uitlatingen deden echter veronderstellen, dat er meer was voorgevallen. De boer en zijn zoon ontkennen geweldpleging. Agent speelde met dief onder één hoedje Tegen de Tilburgse politieman J. W. werd voor de Bredase rechtbank 1 jaar gevangenisstraf en vijf jaar ontzetting uit zijn ambt geëist, omdat hij met een dief. bijgenaamd „het Houtje" onder één hoedje had gespeeld. In Februari van het vorig jaar bracht de agent een Haag dame naar het bureau wegens smok- van 57 paar nylons. Onderweg rukte „het Houtje" hem. volgens afspraak, de kousen uit de hand. De buit zou worden gedeeld. De zitting had bij twee flak kerende olielampjes plaats in de wacht kamer van het grensstation _Baarle-Nas- daar „het Houtje", die in een Bel- gise gevangenis zit, als getuige moest worden gehoord. Echtpaar (9 kinderen) verdronken Waarschijnlijk door de duisternis mis- _jid is Woensdagavond laat het echtpaar M. Lutterop-Gankema te Hoogezand kanaal te water geraakt en verdron ken. Het echtpaar, dat negen kinderen heeft, was op visite bij familie in Kiel- Windeweer. De kinderen waren al naai misten hun ouders pas de vol gende ochtend. Toen zij naar de familie Kiel-Windeweer gingen om te infor- ren, hoorden zij daar dat vader en moeder tegen middernacht naar huis wa- n gegaan. De politie'werd gewaarschuwd en in de loop van de ochtend vond men de slachtoffers. Minister s' Jacob ook in de Franse zone van Duitsland Minister s'Jacob, die Woensdag naai Frankrijk vertrok om demonstraties mei nieuwe wapens bij te wonen, heeft gis teren met zijn Belgische en zijn Luxem burgse collega, alsmede officieren vai: de landen der Westerse Unie, een be zoek gebracht aan de Franse zone var Duitsland. Op het militaire terrein var Baumholder inspecteerde men er moder ne wapens van het Franse leger. De E.C.A. heeft de aankoop van 6,3 millioen dollar ruwe katoen door Neder land goedgekeurd, aldus het Alg. Dgbl. Mysterie in België Rechercheurs schaduwden hem, maar raakten het spoor bijster T70LGENS een vriend van Westerling in België zou „de Turk" met zijn vrouw naar Spanje zijn vertrokken. Hij zou in Madrid zijn intrek nemen bij vrienden. Deze zegsman gewaagde van de mogelijkheid dat de ex-kapitein naar België zou terugkeren. Westerling heeft echter geen visum voor Spanje gekregen. Men houdt alsnog rekening met de mogelijk heid, dat hij öf naar Tanger is uitgeweken óf in België is ondergedoken. Tot de beslissing van de Belgische autoriteiten dat Westerling het land eind Januari moest verlaten, schijnt de aan komst van de Indonesische ambassadeur Brussel. Anak Agoeng, veel te hebben bijgedragen. Deze zou het ministerie van Buitenlandse Zaken documenten hebben voorgelegd over de acties van Wester- op zijn uitwijzing hebben aan gedrongen. Ook van Nederlandse zijde zouden voorbereidingen zijn getroffen, n de uitlevering van Westerling te sen „op grond van strafbare feiten". Westerling werd de laatste dagen ge schaduwd. Voor zijn pension bevond zich voortdurend een rechercheur die zyn gangen op onopvallende wijze moest nagaan. Deze rechercheur moet evenwel tot de overtuiging zijn gekomen dat zijn optreden niet zo onopvallend was. toen Westerling hem op een zeker ogenblik kop thee liet brengen. Zelfs toen Westerling zich bij een bank in Brussel aanschafte, bevond zich plot seling iemand naast hem, die hem gade sloeg en ook peseta's kocht Gezegd wordt, dat Westerling toen laconiek zei: „Ik geloof nooit dat u daaraan genoeg zult hebben als u me wilt volgen". De Verdwijning van Westerling goed geënsceneerd, want de Belgische rechercheurs schijnen Volkomen spoor kwijt te zijn. Westerling en vrouw zijn 's avonds met een bestel- autootje van het pension vertrokken naar een station gereden, waar zij in i trein zijn gestapt Ontsnapt Men vermoedt dat Westerling niet ver is meegereden. Mevrouw Westerling zijn doorgereden naar Nederland, doch haar man zou zich bij z0ri vrienden heb- Al vertoont H.KM. Prinses Wil- helmina zich niet veel meer in het openbaar, zo nu en dan zien de Hage naars haar tn deze dagen van de kabinetscrisis, waarin zij Koningin Juliana terzijde staat, een wande ling maken. Gisteren liep H.K.H. met hofdame op de Denneweg, u een fotograaf in de gelegenheid was, dit tafereeltje vast te leggen. Het oude liedje? Men is voor de kabinetsformatie tenslotte toch weer bij het twee span Van SchaikDrees terecht geko- Tenslotte? Wie buiten de kleine kring van vertrouwelingen weet eigen lijk wat zich heeft afgespeeld rondom de informatieve opdracht aan mr Stik ker? Daarom is ook niet bekend, of de opdracht aan het tweespan Van Schaik Drees na de opdracht aan mr Stikker een nieuw begin betekent of dat zal worden voortgebouwd op wat mr Stikker be gonnen is zonder dat nochtans te kunnen voltooien. Wat wij wel menen te mogen opmer ken is, dat mr Stikker meer zal hebben beoogd dan het pad te effenen voor de heren Van SchaikDrees. Wij kunnen niet aannemen, dat hij alleen maar heeft „geïnformeerd", of straks de heren Van SchaikDrees een kans maken. Nemen w\j dat terecht niet aan, dan kan aan d« opdracht aan de heren Van Schaik Drees wel worden afgeleid, dat de ge- dachten van de heer Stikker zich over ben gevoegd, die over een eigen vlieg- breder terrein hebben bewogen dan, naar tuig beschikken en hem naar een onbe- mag worden verondersteld, de gedachten kende plaats buiten België zouden heb- van óe heren Van Schalk en Drees zullen ben gebracht. gaan. Wat dus weer betekent, dat een bredere is mislukt, - ;-v;: v; '5; De 41-jarige Amerikaanse piloot Charles Blair is met een verbouwde Mustang-jager in 7 uur en 48 minuten van New York over de Atlantische Oceaan naar Londen gevlogen (5600 km!), waarmee hij het record, dat was gevestigd door een Pan American Staryo Clipper met 1 uur en 7 minu ten heeft gebroken. Blair na zyn prachtige prestatie in zijn Mustang bij aankomst op het vliegveld van Londen. DAT de raad van Roosendaal bij de regering. Kamers en Gedep. Staten van N.-Brabant heeft aangedrongen op een regeling van het Schelde-Rijnkanaal-pro- bleem, waardoor de belangen der West- Brabantse gemeenten niet in het ge drang komen. DAT de K. v. K. voor Utrecht, district Amersfoort, minister Spitzen heeft ver zocht het bevrachtingscommissariaat al daar niet op te heffen, cn in de kosten wel wil bijspringen. DAT uit de gemeentelijke kringen van bouw- en woningtoezicht in Limburg een organisatie voor welstandstoezicht voor de huizenbouw zal worden ge vormd. DAT in Limburg vorig jaar 500 ha woeste gronden zijn ontgonnen en er nu nog 8000 ha woest is in deze provincie (in 1880 plm. 34.000 ha). DAT Friesland steeds meer vreemde lingen trekt en een van de watersport hotels er in 1950 onder zijn gasten 2o procent buitenlanders had. DAT het prov. verband Zuid-Holland van de Ned. Mil. Bond Pro Rege op 17 Febr. in R'dam vergadert. •iDAT in Lissabon een tentoonstelling is ingericht van foto's over Nederland. DAT in Arnhem, 84 j. oud, is over leden W. Richters Uitdenbogaardt, een bekend reder, en o.m. oud-wethouder en voorz. van de Ned. Prot. Bond. DAT de sleepboot Noord-Holland uit IJmuiden een bak van Slikkerveer naar Philippeville (Noord-Afrika) heeft ge bracht en vandaar naar Jacksonville in Florida is vertrokken om een tanker te halen, die in Bremerhaven zal worden afgebouwd. DAT in Amsterdam een landelijk „Co mité ter bevordering van bezuiniging op de overheidsuitgaven" is opgericht J. Th. van der Voorde uit Bussum als DAT te Vlissingen. 73 jaar oud, is c leden C. A. van Woelderen, oud-burge meester van Vlissingen. DAT mr E. N. van Kleffens gisteren uit Amerika op Schiphol terugkeerde en vanmorgen zijn reis naar Portugal voort- DAT de 29-j. vrachtauto-chauffeur W. de V. uit Midden-Beemster, die op 2 Aug. achter het stuur in slaap was gevallen en te Haarlem een wielrijdster doodreed, tot weken hechtenis werd veroordeeld. DAT de veerdienst Vlissingen-Breskens op 8 Febr. op normale wijze wordt her vat daar de fuik te Vlissingen dan in orde is. DAT de zomerdienst van de K.L.l 15 April zal ingaan en van kracht za t.m. 20 October. DAT aan boord van een schip te R'dam de 52-j. Aline C.C. uit Parijs werd ge arresteerd. vóór zij met veel gesmokkeld geld bij zich naar Amerika zou vertrek ken om een geliefde op te zoeken, en zij grens is gezet in Franse rich ting. DAT de 14-j. Johanna Adriana Puik uit Eindhoven, die volgende week met haar stiefmoeder naar Singapore zou vertrekken. Woensdag van huis is weg gelopen, ermoedelijk in gezelschap van de 16-j- Johannes A. Driessen, die even eens spoorloos is. DAT in 1950 5061 (v.j. 2521) A'damse militairen uit Indonesië terugkeerden, en bijna de helft van de daarvoor in aan merking komenden zelfstandige woon- kreeg, terwijl nog geen 2 pet der teruggekeerden volledig werkloos is. DAT de uitzaai van wintertarwe gro tendeels is mislukt en er dit jaar slechts 58.800 ha mee is bezaaid of 25000 ha min der dan 't vorig jaar. Waar gat dat naar toe? Weer iets van W.-Berlijn geannexeerd Oost-Duitse Overheidsfunctionarissen hebben gistermorgen vroeg het gemeen telijk bureau en de school van Staaken, dorp van 5000 zielen aan de rand van de Britse sector van Berlyn, bezet en het gebied bij de „Oost Duitse democratische republiek" gevoegd. Onlangs werd in de Franse sector op deze manier een land goed geannexeerd. De West-Berlijnse functionarissen kon den het Westelijk deel van Staaken on gehinderd verlaten, zodat zich geen in cidenten voordeden. Dit deel van Staaken stond sinds 1945 onder bestuur van West- Berlijn, hoewel het dorp officieel bij de Sowjetzone hoorde. Er vond echter in dertijd een ruil plaats voor het nabij ge legen vliegveld Gatow, dat door de RAF wordt gebruikt Het West-Berlijnse stadsbestuur heeft ?n resolutie aangenomen, waarbij de Senaat wordt verzocht alle pogingen tot teruggave te ondernemen. Er zullen géén Britse stappen worden gedaan. Mannerheim herdacht in 't parlement Communisten verlieten de zaal De communisten hebben vandaag het parlement verlaten toen de leden op het punt stonden veldmaarschalk Manner heim te herdenken. Alle andere parlementsleden herdach- n de oud-president staande. Mannerheims stoffelijk overschot ii Donderdag per vliegtuig van Zweden lar de Finse hoofdstad overgebracht. Mannerheim zal tot Zondag, hij begraven wordt, in de Sterkyran- kathedraal opgebaard liggen. Pleven via New York naar Ottawa vertrokken De Franse premier René Pleven, gene raal Juin en hun gevolg zijn gisteren per trein van Washington naar New York vertrokken op weg naar de Cana dese hoofdstad Ottawa. De Amerikaanse min. v. Buitenl. Zaken Dean Acheson deed het gezelschap uitgeleide. Churchills steenkoolmotie werd verworpen De motie van Churchill tegen het r« geringsbeleid inzake het steenkoolpro bleem is gisteravond in het Britse Lager huis met 300 tegen 289 stemmen worpen. Alle negen liberalen onthielden zich van stemming. Kolennood in Engeland prijzen omhoog Met ingang van Maandag a.s. gaat in Engeland een prijsverhoging van steen kolen in om de kolennood te bestrijden, welke nu tal van fabrieken stand en millioenen arbeiders met werk loosheid dreigt. Maandag over een week zullen de prijzen voor huishoudelijk ge bruik omhoog gaan. Wat mag thans van de heren Van Schaik en Drees worden verwacht? De verwachting is. dat we binnenkort weer nagenoeg de oude familie achter de re geringstafel zullen terugzien, behoudens enkele wijziging. Wij zullen de betekenis van die wijziging voorshands niet onderschatten. Indien de verwach tingen worden verwezenlijkt, dat minis ter Van Maarseveen zal verdwijnen, is dat stellig reeds winst Maar valt er eigenlijk op dit punt nog wel iets te Zél hij trouwens wel heen gaan? De PvdA heeft tegenover Stikker ■erluidt van het aanblijven van mr Van Maarseveen een presige-kwestie gemaakt. De PvdA zou zijn verdwijnen offer aan mr Oud. een offer dat zij niet wenste te brengen. Misschien de oplossing zoeken in een ietwat elegant wegreorganiseren van deze minister, om wiens heengaan in onze kring weinigen zullen treuren. En verder alles bij het oude? Wy vre- :n het Want dat zou inhouden, dat er D een werkelijk nationale politiek nau welijks te rekenen valt, wel op een touw trekken tussen KVP en PvdA, straks op het terrein van de economisch-sociale politiek, een touwtrekken dat zich wij zeggen dit met een herinnering aan een woord van de heer Schouten wel weer voornamelijk voltrekken zal op het grondgebied van de PvdA. Ons land heeft met het oog op de nij pende jaren welke wachten behoefte aan eensgezinde nationale politiek. In dit op zicht voelen wij ons door de opdracht de heren Drees en Van Schaik tot de grootst mogelijke reserve genoopt. Wat betekent, dat als het resultaat anders is dit alleen maar kan meevallen. Wij erkennen, dat op dit ogenblik zelf» voorbarig kan zijn. En dat is in elk geval dan een troost Onnodige ongerustheid over griep? De berichtgeving over de griep heeft een zekere onrust verwekt. Zij heeft de mening doen opvatten, dat in ons land een ernstige epidemie dreigt en dat het zeer gewenst is, zich tijdig te laten in enten. zo meent het Tweede-Kamerlid Mol (KVP). Aan minister Joekes heeft de heer Mol thans schriftelijk gevraagd, in hoeverre reden is voor deze ongerust heid. Wanneer er inderdaad een ernstige epidemie dreigt, had de minister dan geen voorlichting moeten geven, en wan neer dit niet zo is, wil de minister dan zo'n voorlichting bevorderen als in het belang van de volksgezondheid gewenst is? Aldus de vragen van de heer Mol. WEERBERICHT Droog weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Nevelig en droog weer met l-frrJ overdrijvende wolkenvelden en hier en daar opklaringen. KJt - In de nacht en ochtend plaat- - selyk lichte vorst Morgen overdag dezelfde of iets la gere temperaturen dan vandaag. Zwakke tot matige wind tussen Zuid en Zuid- Oost. (Opgemaakt te 10 uur). 13.20 uur. 6 Febr. N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1