Jlieutue tfeGTimrant Rol van minister Stikker kan thans uitgespeeld worden beschouwd Meer Duitse oorlogsmisdadigers op vrije voeten McArthur en generaal Ridgway zijn optimistisch Wist DONDERDAG 1 FEBRUARI RTR BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- eD Adver tentie-afdeling: Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: TeL 20408 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 5.15 p. kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTlËN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJR-NATIONAAL DAGBLAD Vooi Leiden en Omstreken .Stantvasticf) fs gfjebleoea tnyn hert in iegfjenspoet" r Een en dertigste jaargang 17o SfSI De strijd om de Katwijkse haven Informateur tot journalisten „Geel me nu mijn persoonlijke vrijheid terug" Rooms-Rood zal straks de lakens wel weer gaan uitdelen (Van onze Parlementszedacteui) Vanmorgen van tien tot ruim elf uur heeft minister Stikker op het Paleis Noordeinde verslag van zijn bevindingen gedaan aan H.M. de Koningin. Toen hij weer naar buiten kwam, werd hij door de aanwezige journalis ten bestormd. „Ik heb nu mijn rapport aan de Koningin uitgebracht. Dit is uiteraard geheim. Men kan niet spreken van geslaagd of niet geslaagd zijn, want dit rapport is uitsluitend bestemd geweest voor H.M. de Koningin", aldus verklaarde minister Stikker ons. Op de vraag, of op grond van dit rap port nog nadere handelingen Stikker of anderen konden worden verwacht, antwoordde hij: „Laten wij daar niet over spreken." Is het nog nodig, dat wij u verder vol gen, was de volgende vraag. „Ik vind het erg vriendelijk van u, dat u mij tot hiertoe hebt gevolgd; u hebt het keurig gedaan, maar nu zou ik graag mijn persoonlijke vrijheid terug hebben." was het antwoord. Is dit ook voor de kranten als zodanig een aanwyzing. zo werd verder aange drongen. „Het lijkt mij niet nodig, dat mij verder nog volgt," zo meende daaroü de minister, die zich weer naar zijn de partement op het Plein begaf. Onze conclusie uit dit gesprek kan alleen maar zijn, dat minister Stikker aan zijn informatieve opdracht heeft voldaan en dat daarmee voor hem voorlopig de kous af is. De opdracht, die hij Zondag middag kreeg, hield niet meer in dan het onderzoeken van de mogelijkheid, een kabinet in het leven te roepen, dat het vertrouwen van het parlement zou heb ben. Het ligt voor de hand, dat minister Stikker rapport heeft uitgebracht ovpi de verschillende meningen, die er in dit opzicht heersen. Een informatieve op dracht kan op zichzelf genomen uiteraard niet mislukken of gelukken. Wy hebben er de laatste dagen reeds op gewezen, dat er op dit punt wel be paalde moeilykheden waren gerezen. Deze moeilijkheden kwamen met name van de zyde van de P. v. d. A., waarbij er echter rekening mee gehouden moet worden, dat het buiten kijf is, dat de KVP niet van zins is, mede te werken aan een constellatie, waarin de P. v. d. A. niet zou zyn opgenomen. In dit verband is het onderhoud, dat minister Stikker gistermiddag op het de partement van de minister-president had met zyn ambtgenoten Drees en Van Schaik, voor een groot deel ook bijge woond door de fractie-voorzitters uit de Tweede Kamer van de twee grootste par tijen, prof. Romme (KVP) en mr Burger (P. v. d. A.), van belang. Hierby ging het immers om een nader onderzoek, gezien in het licht van de ge rezen moeilijkheden, naar de mogelijk heid van een basis, die zou kunnen leiden tot een kabinet, dat inderdaad het ver trouwen van het parlement zou hebben. Wy hebben de indruk, dat het niet tot de onmogelijkheden behoort, dat een der gelijke basis kan worden gevonden. Maar daarnaast is het evenzeer aan te nemen, dat tegen een aanwijzen van minister Stikker als formateur bezwaren zijn ge rezen. Daarom is zijn informatie-opdracht Westerling keert België de rug toe „Er is een land, waar ik geen visum behoef" Westerling is gisteravond in gezelschap van zijn vrouw, met onbekende bestem ming uit België vertrokken. Naar thans bekend wordt, werd zijn verblijfsvergun ning voor België niet verlengd en had hy aanzegging gekregen, het land eind Januari te verlaten. Westerling heeft pogingen in het werk gesteld, om een visum voor Spanje te krijgen, doch blijkt hierin niet geslaagd te zijn. Gisteren heeft zich met het Neder landse consulaat in verbinding gesteld en meegedeeld, dat hy zyn paspoort, dat daar in bewaring was, niet terug ver langde, aangezien hy geen prijs meer stelt op de Nederlandse nationaliteit. „Voor het land waar ik heenga, zo zou hy verder gezegd hebben, heb ik geen paspoort of visum nodig". Vermoed wordt, dat Westerling per particulier vliegtuig naar Tanger is ver trokken, waar hem indertyd reeds door vrienden een verblijfplaats werd aange boden op een groot jacht. Twee doden, 1 gewonde in Amsterdam Zware vrachtauto reed vlucht heuvel op Vanmorgen is op de Overtoom te Am sterdam een verkeersongeluk gebeurd, dat het leven heeft geëist van een wiel- rydster en van iemand, die op de vlucht heuvel van de tram stond. Bovendien werd een tweede persoon, die ook op deze vluchtheuvel stond, zwaar gewond. De wielrydster weifelde by het over steken en dwong daardoor de bestuurder van een zware vrachtwagen uit te wij ken om een aaryding te voorkomen. Zy werd niettemin aangereden, terwijl de wagen de vluchtheuvel opschoof. Omtrent de identiteit van de slacht offers kon de politie nog niets mededelen. Zy zijn naar het Wilhelminagasthuis overgebracht. De vrachtwagen is voor nader onderzoek in beslag genomen. Duizend man personeel een dagje naar Londen Het ongeveer duizend man sterke per soneel van Van Leer's vatenfabriek te Amsterdam gaat morgen voor een naar Londen om een bezoek te brengen aan een tentoonstelling van verpakkings middelen, waar ook de firma zelf poseert. Er worden extra treinen en -ten ingelegd. niet omgezet in een formatie-opdracht. Daarom kon hy dan 09k verklaren, dat hy zyn taak had volbracht. Hij was immers als het ware een vooruitgescho ven post voor H. M. de Koningin om de verschillende opvattingen te peilen Van deze opvattingen heeft minister Stikker de Koningin op de hoogte gesteld. Hierna zal dus de aanwijzing van een definitieve kabinetsformateur moeten vol gen, tenzy opnieuw overwogen wordt, niet verder te gaan dan tot een zekere reconstructie van het thans demissionaire kabinet. Zien wy het goed, dan ligt de zaak ook nu weer zo, dat Rooms-Rood de lakens wil blijven uitdelen. Andere partijen zul len misschien mogen meedoen, doch dan weer, net als in 1948, als bijwagen, om de schijn van een brede basis te redden. In partementaire. kringen gaat het ge-, rucht, dat minister van Schaik zou wor den aangezocht een nieuw kabinet te vor men. Om twaalf uur heeft H. M, de Koningin Prof. Romme ontvangen. Om tien over een verliet prof. Romme het paleis Noordeinde. Op nnze vraag of wy in hem de nieuwe kabinetsformateur konden begroeten, antwoordde hij: „l kimt helemaal nog geen formateur be groeten. De Koningin heeft mij alleen maar ontboden om nog eens advies komen uitbrengen. U zult vanmiddag nog wel meer adviseurs kunnen ontmoeten.' O m2 uur werd mr Burger, wnd. frac tieleider van de P.v.d.A. verwacht. Malan niet zo gesteld op de Ver. Naties niets uitloopt". Volgens Malan Aardappelen en zeep weer duurder Met ingang van heden zyn de aard appelen een cent per kilo duurder ge worden. Voor de klei-aardappelen be dragen de maximum-prijzen thans ÏOVé cent per kilo by levering aan de land- handelaar, 11 cent voor .de 13 cent voor de detaillist en 15 de verbruiker. Bij thuisbezorgii één cent extra worden berekend. In verband met reeds plaatsgevoni voorverkoop wordt opgemerkt dat krachtens de nieuwe verordening in Februari niet alleen niet boven .deze prijzen mag verkopen, maar óók niet tegen hogere prijs mag afleveren. Wel mag de teler bij levering aan de detaillist of consument een prijs in rekening brengen die 2% cent resp. 4% cent hoger ligt dan bij levering aan de land'handelaar en 2 resp. 4 cent hoger dan bij levering aan de grossier. Huishoudzeep, toiletzeep, zeeppoeder en zelfwerkende wasmiddelen zijn van daag duurder geworden. Dit is volgens de Nederlandse Vereniging van Zeepfa brikanten een gevolg van de sterke prijs stijging van grondstoffen en verpakkings materiaal. Ook zijn de lonen en de om zetbelasting verhoogd. KOFFIE: 488 en 496 Bon 488 Algemeen (A- en B-kaart) en bon 496 Algemeen (D-kaart) zyn aange wezen voor het kopen van 125 gram koffie tot en met 17 Februari a.s. Het rantsoen moet dienen voor zes weken, en de volgende bon wordt dus pas op 15 Maart a.s. aangewezen. Prinses Wilhelmina naar Zwitserland Prinses Wilhelmina verblijft thans nog enige dagen in het paleis Lange Voor hout in Den Haag om daarna voor een dag of tien naar Zwitserland te gaan. Na haar. terugkeer stelt de Prinses zich voor haar intrek te nemen op de Ruigen- Wegens het voltooien van de vertrek ken van het Koninklijk Gezin op Hét De Zuid-Afrikaanse premier Malan ™}J' £*2' afwe2i8 (Suto'dM hii olmaeü TÜd™s verblijf in Zwitserland ls fu ïnf' df,haar correspondentie-adres: Lange Voor- alsde organisatie der Ver. Naties op hout 74 Den Haag vanwaar voor door_ zending wordt zorg gedragen. Prins Bernhard vliegt met een Skymaster Prins Bernhard volgt sinds gisteren een cursus van veertien dagen op Schiphol om vertrouwd te raken met de viermo torige Skymaster DC 4. Met het oog op zijn a.s. reis naar Amerika wil de Prins dit toestel leren kennen. Zoals men weet vliegt Z. K. H. al met de Dakota. Gasverstikking te Delft en Groningen Oude man door auto gegrepen en overreden De 77-jarige wed. V. te Delft is gis ternacht door gasverstikking om het le ven gekomen. De oude dame, die een kamer in de St. Jozef Fundatie voor oudelieden aan de Nieuwe Langendyk be woonde, werd dood op bed aangetroffen. Vermoedelijk heeft zy de toevoer van de gaskachel niet goed geregeld. Een mis drijf acht de politie uitgesloten. Ook te Groningen is een vrouw door gasverstikking gedood. Het was de 29-j. mej. J. B. uit-de Nieuwstraat. De hoofd behoefte aan een wereldorganisatie, doch kraan in haar kamer stond open en de de kwesties in de wereld zouden nooit gasdruk perste een loszittende rubber- geregeld kunnen worden, als de Ver. slang van een gasstel. Een 66-jarige wiel- Naities niet op een andere grondslag j ryder werd gistermiddag op de Midden- worden geplaatst. De organisatie der, weg te Amsterdam door een personen- V.N. was wel bedoeld als een wereld-1 auto gegrepen, toen hy zonder op het parlement, doch al spoedig begon men I verkeer te letten linksaf sloeg. In de loop zich daar te bemoeien met.binnen- Van de middag is hy overleden. landse aangelegenheden van verschil-! lende landen. In de wandelgangen leek Nieuw snelheidsrecord New York het vaak op een paardenmarkt. „Er den stemmen te koop aangeboden DR MALAN. Pauline Vlaming na viji jaar gegrepen Vroeg brutaalweg te Yerseke paspoort aan De beruchte Gestapo-spionne Pauline Vlaming, die de dood van vele geallieerde Nederlandse verzetsstryders op haar geweten heeft, is dezer dagen in Yerseke ten huize van haar vader gearresteerd, Paulina, die thans 31 jaar oud is, werd 1 1941 tegen een verradersloon van 1.500 francs (thans ongeveer f 200) in België Gestapo-agente. Daarna werkte ze ook in Nederland. Bij de bevrijding trok de spionne naar Duitsland. Ze was nog zo brutaal door de linies terug te keren en werd door de Amerikanen gearresteerd. Het Belgische gerecht veroordeelde haar tot levenslang. Terwyi ze nog in hoger beroep was, wist zy te ontvluchten. Later werd haar by verstek de doodstraf opgelegd. Paulina zwierf o.a. door België en Frankryk en keerde met een vals identiteitsbewijs te rug naar Amsterdam, waar zy zich een half jaar schuil hield. Toen ze een kind verwachtte, vond ze onderdak by haar vader te Yerseke. Ze vroeg daar n.b. een paspoort aan op het gemeentehuis. By navraag kwam haar verleden aan het licht. Thans verblijft Paulina met haar baby in het huis van bewaring te Breda. Daar ze Nederlandse is, kan ze niet België worden uitgeleverd. De dood twee Nederlandse marechaussee's ei caféhoudster mevr. Cornelissen te Baer- le-Hertog, die zU op haar geweten heeft, zal haar echter zwaar worden aangere- Londen Kapitein Charles Blair, een 41-jarige piloot van de Pan American Airways, heeft met een Mustangjager alle records voor de afstand New YorkLonden (5 600 km) -gebroken. Blair zette zijn toestel 7 uur en 48 minuten na zijn ver trek gisteren uit New York, op London Airport aan de grond, dat is 1 uur en 7 minuten sneller dan het bestaande re- Loopplank van walvis vaarder stortte in 16 Doden en 48 gewonden in Bellast De loopplank van de walvisvaarder „Juan Peron", waaraan in de haven van Belfast wordit gewerkt, stortte gisteren in, toen de arbeiders naar huis gingen. Zeventig mensen vielen van 15 meter hoogte op de kade en in het .water. Tot nu toe werden 16 doden en 48 gewonden geteld. Duikers zoeken nog naar ver misten. Opnieuw bankgeheim gevraagd De Vereeniging voor den Effectenhan del en de Nederlandse Bankiersvereni ging hebben in een adres aan de Tweede Kamer gewezen op de wenselijkheid van het opnieuw instellen van heb bankge heim. Dit verzoek uitten zy naar aan leiding van het wetsontwerp inzake ver vanging van het fiscale noodrecht. Fians rechtsgevoel geschaad? In 750.000 vlugschriften zal McCloy het motief uiteenzetten Het Amerikaanse Joodse comité en I Beurd verklaard. Nu krijgt hy de eigen- Franse kringen te Parijs hebben eendomsrechten over het Krupp-concern krachtig protest laten horen tegen de terug, waarvan de waarde op 500 mil- wijziging der doodvonnissen van Duitse oorlogsmisdadigers. „De oorspronkelijke doodstraffen moeten niet uitgevoerd worden als wraak, maar als eenvoudige elementaire maatregel van gerechtig heid", aldus de verklaring. Zoals wy gis teren in een deel onzer edities meldden, zyn 21 doodstraffen door de Ameri kaanse Hoge Commissaris veranderd in gevangenisstraffen, Zeven doodvonnissen werden bekrach tigd, maar de terechtstelling werd veer tien dagen uitgesteld om amnestie mo gelijk te maken. Vier misdadigers, die hieronder vallen, zijn schuldig aan de dood van ruim een millioen Joden en Zigeuners. Binnen twee dagen zullen de 29 ver oordeelden, wier gevangenisstraf thans als uitgeboet wordt beschouwd, worden vrygelaten. Van een veertigtal is de ge vangenisstraf bekort. De besluiten hebben dus geen betrek king op de zeven hoogste nazi's, onder wie Rudolf Hess, die zich thans in de Spandau gevangenis in Berlijn bevinden. Hun vonnissen kunnen slechts door ge- zamelijke besluiten van de vier grote mogendheden worden gewyzlgd. Onder hen, die in vryheid worden ge steld, is de vroegere staalmagnaat Alfred Krupp. De 42-jarige wapenfabrikant was tot 12 jaar- gevangenisstraf veroordeeld, terwyl zijn gehele vermogen werd ver- lioen dollar wordt geschat. De Amerikaanse Hoge Commissaris McCloy heeft verklaard, dat de herzie ningen van al de vonnissen ten doel hadden, ervan verzekerd te zijn dat alle beklaagden een eerlijke berechting heb ben gehad. Van Amerikaanse zyde Is voorts me degedeeld, dat 750.000 vlugschriften in West-Duitsland zullen worden verspreid om de Duitsers een volledig beeld te geven over het „hoe ei clementie maatregelen. Minister Stikker deelt aan de jour- I nalisten voor het paleis mee, dat zijn I taak als informateur ten einde is. 2Vz jaar tussen hemel en aarde Gezagvoerder Steinbeck verlaat K.L.M. Een Deen van groot formaat Gezagvoerder Svend O. Steinbeck, in jaren de oudste gezagvoerder van de KLM heeft gisteren na een 31-jarige carrière als vlieger de KLM verlaten. Deze 56-jarige Deen volgt dus het voor beeld van anderen uit de oude garde, die al eerder de stuurknuppel aan jongeren overdroegen. In 1937 kwam hy definitief by de KLM in dienst, nadat hy jaren voor de Deense luehtvaartmaatschappy had gevlogen. Een van zyn byzondere vluchten was die met wijlen graaf Bernadotte in een wit geschilderd KLM-vliegtulg tydens de be middelingspogingen in het Palestynse conflict. Steinbeck heeft ongeveer 25.000 vlieg uren gemaakt en dus 2Vz jaar tussen hemel en aarde doorgebracht. De krijgsoperaties op Korea Nieuwe Chinese defensielinie op 32 km ten Noorden van Seoel McArthur heeft aan de Ver. Naties gerapporteerd, dat zijn troepen in staat zijn, de Chinezen op Korea „duizelingwekkende" verliezen toe te brengen. De Chinezen hebben, aldus McArthur, sinds lang het voornemen gehad, zo veel mankracht en materiaal op Korea in te zetten, pogende de V.N.-troe- pen te vernietigen en uiteindelijk de eenwording van Korea te beletten. Te Washington is sprake van wijziging der Amerikaanse politiek ten doel hebbende een beperkt gebruik te gaan maken van de Chinese nationalis tische hulpbronnen in de strijd tegen het communisme. VN. hebben foto's genomen van een Chinese defensielinie langs de De stafcorrespondent van Ass. Press meldt, dat ernstig overwogen wordt de anti-communistische guerillar-strijders op het Chinese vasteland aan te moedigen en hulp te verlenen als middel tot ver splintering van de rode aanvalskracht. Hierbij rijzen echter drie vragen: 1. In hoeverre is de strijd van de guerilla's doeltreffend? 2. Zijn deze trouw aan Tsjang Kai Sjek? 3. Zouden de wapens, die hun gegeven worden niet in rode handen vallen? Republikeinse afgevaardigden te Wash ington zijn van oordeel, dat er byna 2 millioen guerilla-strijders in China zyn. Tegenover deze zienswijze staat nog steeds de „politiek van Truman", die er bij Tsjang Kai Sjek op heeft aangedron gen alle aanvallen tegen het vasteland stop te zetten. Voor wat de krijgsoperaties op Korea betreft, het volgende: De troepen der verbonden legers vorderen langzaam in de Westelijke sector. Aanvallen en tegen aanvallen wisselen elkaar af op een front van 65 km breedte. Luchtverkenners der rivier de Han, ongeveer 32 km van het zwaar beschadigde Seoel. Ook generaal Ridgway, bevelhebber van het Amerik. 8ste leger, karakteriseert de toestand aan het Westelijk front als „bevredigend". Het Centrum der gevech ten ligt ongeveer 11 km ten Noorden van Soewon. aldus de Amerikaanse comman dant Hij had zelfs een woord van lof voor zijn Chinese tegenstanders. Chine zen. zo zeide hij, houden in hun goed ont- wornen loopgraven stand, hoezeer men Technisch onderwijs tN de nota Inzake het lager en middel- baar technisch onderwijs merkt minis ter Rutten op, dat de wijzigingen in het lager technisch onderwys slechts gelei delijk dienen te worden ingevoerd. Dit is vanzelfsprekend, want het is onmoge lijk om een leerplan ineens op enigszins radicale manier te wijzigen. Maar toch zal hier, juist met het oog op de voort schrijdende idustrialisatie, niet een te langzaam tempo moeten worden gevolgd. Het is op dit terrein van ons onderwijs noodzakelijk, dat er naar vernieuwing wordt gestreefd, waarom het een geluk kige gedachte is om reeds nu op enkele scholen de nieuwe vorm van het onder wys in te voeren, zodat dit aan de prac- tijk kan worden getoetst. Het probleem van de aansluiting is daarby, zoals we reeds eerder opmerkten, van overwegend belang. Met het oog hierop, is het dringend gewenst, dat het technisch onderwys een meer algemeen vormend karakter ontvangt. Wel zyn hieraan ook bezwaren verbonden, o.a., dat de specialisatie niet voldoende tot haar recht zal kunnen komen, doch het is toch zo, dat de leerling by het verla ten van de lagere technische school zich nog verder in een bepaalde tak van een bedrijf zal bekwamen. De bedryfsscho- len verrichten in dit opzicht reeds een belangryke taak, waaruit wel duidelyk blykt, dat school en bedrijf samen een taak hebben. Het euvel, waaraan het by dit onder wijs echter ook voor een niet onbelangrijk deel schort, is dat de beroepskeuzevoor lichting nog te zeer ontbreekt, waarom hieraan veel meer aandacht zal moeten worden besteed. „Een ruimere toelating tot de lagere technische school zal nood- zakelijkerwys moeten worden verbonden aan een betere voorbereiding der be roepskeuze", aldus de nota. Dit geldt zo wel voor de vooropleiding als de oplei- Om hierin verbetering te brengen, acht de minister het wenselyk voorwaarden te scheppen tot bevordering van de ver nieuwing, wijl het lagere technische on derwijs „haar koers zal moeten wijzigen, indien zij in de toekomst aan de te stel len eisen wil blijven voldoen". rjUIDELIJK wordt voorop gesteld, dat er samenhang dient te zijn tussen de vormen van onderwys en in verband hiermede wordt juist zo'n grote beteke nis gehecht aan een voorbereidende klas se voor het technisch lager onderwijs. Hier zou nu een wisselwerking tussen het V.GX.O. en het N.O. mogelijk zijn. zowel wat betreft de methodiek als de didactiek. De minister wil het nu zoeken in een voorlopige oplossing, waarbij er voldoende beweeglijkheid zal dienen te zyn om nieuwe vormen te zoeken om tot een definitieve oplossing te komen. Al naar gelang van plaatselijke of regio nale omstandigheden worden de volgen de vormen denkbaar geacht: a. De jongens bezoeken de V.G.L.O.- school, of het 7e en 8e leerjaar van de lagere school, al of niet in combinatie met de l.ts. ter plaatse; b. Een' aantal jongens bezoekt het V.G.L.O., of 7e en 8e leerjaar en een an dere groep gaat naar het voorbereidende leerjaar van de l.t.s.; c. De jongens volgen het voorbereiden de leerjaar van de l.t.s. In gemeenten, waar er geen belang stelling is voor het V.G.L.O. zou dan het bestuur van een Lts. om een voorberei dend leerjaar kunnen verzoeken, terwyl het tevens mogelijk zou zijn om in stre ken met een gemengde bevolking slechts voor een beperkt aantal klassen een der gelijke toestemming te verlenen. Voorts zou een toestemming kunnen worden ge bonden aan een bepaalde periode. Hier door wordt voorzien, dat concurrentie tussen het V.G.L.O. en het voorbereiden de leerjaar kan worden vermeden en dat beide soorten van onderwijs elkaar zul len kunnen aanvullen. De minister is van mening, dat op deze wyze op korte ter- myn een oplossing zou kunnen worden verkregen. DAT een autobusstation met 8 perrons 1 standplaats biedende aan 150 bussen jor het stationsplein te Nijmegen is ont worpen en men het deze zomer met rijkssteun gereed hoopte krijgen. DAT het 4.000 tons vrachtpassagiers schip Orion, gebouwd door De Merwede te Hardinxveld, op de Nieuwe Waterweg de opdrachtgever uit Finland is over gedragen. DAT de 145 tons Franse zeesleepboot Neptune 5, die is gebouwd door de N.V. Holland te Haarlem, enige proefvaarten heeft gemaakt. DAT vonken uit een snijbrander te Rot terdam brand veroorzaakten in het Ned. schip Alphard (5.500 ton) en de schade vermoedelijk niet groot is. DAT het nog niet zeker is of het in December by IJmuiden gestrande Griekse schip Metamorfosis zal worden opgebla zen en men de mogelijkheid onderzoekt om uitstekende delen bij laag water af DAT de Groningse politierechter 34-j. E. W., piLv. chef van de autobus- onderneming GJD.S. te Haren, die op Nieuwjaarsdag dronken achter het stuur had gezeten, veroordeelde tot 6 weken gevangenisstraf. DAT de stichting Viif Eeuwen Kalver- straat, die op Damstadt een verlies van drie ton leed en tot morgen surséance van betaling had verkregen, verlenging hier van heeft gevraagd. DAT het Ned. Kankerinstituut aan de 730 prijswinnaars van de loterij, verbon den aan de industrieprysvraag, persoon lijk bericht heeft gezonden en degenen, die niets ontvangen hebben, dus niet tot de gelukkigen behoren. DAT op 13 Maart de bouw wordt aan besteed van een sluis met stuw in de Oude IJssel te Doesburg, die 1 millioen zal kosten en waardoor voortaan schepen in 500 a 600 (thans maximaal 120 tot 0 ton) in Doetinchem kunnen komen. DAT de dezer dagen in Utrecht byeen- gekomen gemeentesecretarissen geen vereniging zullen oprichten, doch een „landelijk contactorgaan". DAT de Stoomvaartmy Oostzee te A'dam aan Wilton Fyenoord de bouw heeft opgedragen van een tanker van 17.500 ton. DAT de Ver. van broederyen en pluim- veefokbedryven op 8 Febr. in Barneveld voor 't eerst een handelsbeurs houdt. DAT op de buitenlandse dag van de Stiohting voor de Landbouw, op 5 Febr. im Esplanade te Utrecht, zullen spreken ir C. Staf, H. D. Louwee en mr J. Lint horst Hom an. DAT van 6 t/m 9 Febr. in het Victoria- hotel te A'dam een expositie van dames hoeden wordt gehouden, uitsluitend voor de handel. DAT de Ned. Radio-Unie de vereni ging „Comité Luisteraars" onmiddellijk na de verschijning van het nieuwe radio- programmablad zal laten vervolgen wegens overtreding der auteursrechten. DAT de R.K. Arbeidersbeweging tijdens de kabinetscrisis geen programma van eisen zal publiceren, zoals het N.V V.. daar zij niet op de stoel van de politieke organisaties wdl gaan zitten. DAT de rijkswerkinrichting Carel Coenraadpolder by Finsterwolde wordt opgeheven en aan het uit 55 man be staande personeel m.i.v. 1 Maart ontslag is aangezegd. DAT de eerste zending speelgoed (90 ten) van het Amerikaanse legioen, bestemd voor kinderen in Nederland. België, Frankryk en Duitsland op 12 Febr. uit Philadelphia naar R'dam wordt verscheept. DAT een Japanse handelsdelegatie, die een studiereis door enkele Europese lan den maakt, ook ons land heeft bezocht. DAT een commissie voor gezamenlijk overleg inzake bezigheidstherapie (COB) is gevprmd, waarin de landelijke organi saties op dit terrein zijn vertegenwoor digd. MAC ARTHUR. hen ook met artillerie en luchtmacht aan valt. Het enige, dat de V.N.-troepen kun nen doen, is de loopgraven toch te be stormen en de Chinezen te vernietigen. Hy prees de Chinese discipline en hun capaciteiten, om snel loopgraven aan te leggen, met ondergrondse verbindingen. „Hun harde militair-technische werken geeft hun resultaat en dat hebben wy helaas ondervonden." aidus luit-gene- raal Ridgway. En Rij kan het weten, want Ridgway heeft een leidende functie bekleed onder veldmaarschalk Montgo mery, die in de Ardennen het Duitse of fensief wist af te slaan. Volgens latere berichten, trekken ten Noorden van de weg van Soewon naar Intsjon, eenheden van het 8ste Ameri- itET zou inderdaad gunstig zyn, indien naar een oplossing wordt gestreefd, doch de practijk zal moeten uitmaken, of deze met de hierboven genoemde vor men wordt bereikt. De aansluiting is een probleem, wat ons nu al jaar en dag be zig houdt en waarin het verlossende woord nog steeds op zich laat wachten. Daarby komt, dat het V.G.L.O. zich nog geen vaste plaats in ons onderwijsbestel heeft verworven en het staat te bezien, of met dit denkbeeld het vraagstuk van de aansluiting hierdoor bevredigend wordt opgelost. Trouwens, de minister wijst er zelf op. dat dit denkbeeld in het geheel van de gewenste onderwijsvoorzieningen nader zal dienen te worden uitgewerkt, waar hij hierby ook als verdere ontwikkeling van het onderwijs het denkbeeld oppert van een nieuw meervoudig schooltype, dat twee leerjaren zou moeten omvatten en streeksgewijze zou moeten voorzien in een drie- of viertal vormen van scha- kelonderwys. Het directe vakonderwijs zou dan eerst dienen te beginnen na de I twee voorbereidende leerjaren, die dan, naar gelang van de plaatselijke behoef- j ten, zich zouden kunnen richten op „een i rechtstreekse overgang naar de maat- 1 schappij, of voorbereiding voor de l.t.s, of op gespecialiseerde opleidingen van korte duur". De wettelijke regeling, die hiervoor gewenst wordt geacht, waarbij ook de principiële overtuiging van de ouders in het geding komt, willen wij nog nader bezien. Plaatselijk opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Dverdryvende wolkenvelden, ifgewisseld door opklaringen. Dp vele plaatsen tydelyk ne vel of mist, overigens droog a-eer. In de nacht en ochtend !T ilaatselyk lichte vorst, overi gens temperaturen enkele graden boven het vriespunt. Aanvankelyk zwakke, later matige wind uit Zuidelyke richtingen. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Vrijdag: zon 8.20—17.28; maan 5.46— 12.15 uur. 6 Febr. N.M. kaanse leger langzaam op. Zij zagen hon derden gesneuvelde Chinezen, die Ameri kaanse uniformen droegen en met Ame rikaanse wapens uitgerust waren. Volgens AFP heerst te Taipeh. op For mosa, een koortsachtige politieke en mili taire activiteit. President Tsjang Kai Sjek reorganiseert zyn regerinc. en het militaire opperbevel versterkt "de legers voor het geval van een nationalistische landing op het vasteland.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1