Jlicumc fdiisrtje GTouranl Minister Stikker in een moeilijk parket, maar alles is nog mogelijk Ook minister Drees gisteren op Soestdijk ontboden Rood China dus toch als aanvaller in de Ver. Naties gebrandmerkt Aziatische bemiddeling werd van de hand gewezen Traangas, fluitjes en niespoeder bij de Verdi-herdenking in Den Haag Pleven sprak over divisies en... bedoelde brigades Wist U Ons technisch onderwijs WOENSDAG 31 JANUARI 195V BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel 22710 en Tel 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 p. kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (BU contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 81% Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Rod.: H. W. J. ENSER1NK Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JK-NAT10NAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stanloasliclj 1$ gbebltoen myn hert in legtjenspott" TWEE HAGENAARS TELEURGESTELD UIT AUSTRALIË TERUG Rondom de Kabinetsformatie (Van onze Parlementsredacteur) Hare Majesteit de Koningin heeft op het ogenblik de moeilijkste taak van ons allen. De Koningin is het symbool van onze eenheid en wij moeten ge zamenlijk trachten deze eenheid te bewaren. Deze woorden sprak minister Stikker gistermiddag, toen hij van het paleis Soestdijk op zijn departement te Den Haag was teruggekeerd. Hij had aan Koningin Juliana gedurende anderhalf uur rapport uitgebracht over de stand van zaken met betrekking tot zijn informatie-opdracht. Deze uiting achten wij van groot be lang. Hierin werd immers in feite een be roep gedaan tot de nodige eenheid van alle goedwillende Nederlanders en Ne derlandse partijen in het huidige moei lijke tijdsgewricht. Is het te boud om te veronderstellen, dat hierin weergegeven ondervindt in zijn pogingen zeer bepaal- mr Stikker te voren met Hare Majesteit had gevoerd Deze oproep tot eendracht is waarlijk niet overbodig. Want minister Stikker ondervindt in zijn pogingen zeer bepaal de weerstanden. Wij hebben redenen om aan te nemen, dat met name de Partij van de Arbeid zeer huiverig is om met mr Stikker in zee te gaan. Al zijn er naar alle waarschijnlijkheid nog geen personele vragen aan de orde geweest, waarbij bijv. zou zijn komen vast te staan, dat minister Stikker bepaalde P. v. d. A.-ministers zou willen laten vallen, toch ligt de tegenstand van de P.v.d.A. voornamelijk op gevoelsterrein. Het Vrye Volk schreef dezer dagen, dat het slagen van Stikker zou afhangen van het feit, of hij zou optreden als V.V.D.-man dan wel als iemand, die solidair is met het afgetreden kabinet. Duidelijk is gebleken, dat hij als zelfstandige figuur optreedt, waarbij hij als grondslag voor zijn be- sprkingen heeft genomen de nodige mi- Gen. Kruis nam afscheid van de troepen Generaal Kruis was gisteren de gast van het corps commandotroepen te Roosendaal, waar hij in zijn hoedanig heid van stafchef van de landmacht sym bolisch afscheid nam van alle troepen. Hij inspecteerde de troepen, nam een défilé af en sloeg oefeningen gade. Minister s'Jacob voor drie dagen naar Frankrijk litaire inspanning met daaromheen de sa menhangende sociale en economische maatregelen. De P.v.d.A. kan het maar moeilijk ver kroppen, dat er een liberale informateur is aangewezen. Dat is uiteraard eei en top gevoelsargument. Zien wü het echter goed, dan wordt achter deze fa- gade verborgen de angst, dat minister Stikker komt met een sociaal-economisch program, dat ondergeschikt gemaakt wordt aan de nodige militaire maatre gelen in Atlantisch verband. De socia listen daarentegen willen dit blijkt ook uit de dezer dagen door het N.V.V. afgegeven verklaring in feite ook t.a.v. de komende oorlogseconomie de sociale en economische politiek doen Minister s'Jacob is Frankrijk vertrokken, waar hij, samen met zijn Belgisohe collega, drie dagen de gast zal zijn van de Franse minister van Oorlog, Jules Moch. Hij zal er demon straties met nieuwe Franse wapens by- 14 Februari: Bloemengeschenkdag voor Nederland Na Opbouwdag, Vaderdag, Moederdag, Dierendag, Wereldspaardag, Anjerdag en Klaproosdag, krijgen we er nu, op 14 Febr. (St. Valentijndag), nog een Bloemengeschenkdag bij. In Engeland en in Amerika moet zo'n dag al een le vende traditie geworden zyn. Dit is voor de georganiseerde bloemisterij een reden geweest om ook in Nederland zo n dag te introduceren. Duitse arbeiders kregen medezeggenschap In steenkool- en staalindustrie Het West-Duitse kabinet heeft een parig het wetsontwerp goedgekeurd, waarbij aan de arbeiders in de steen koolindustrie en aan 80 pet. der arbei ders in de ijzer- en staalindustrie dezelfde rechten worden toegekend als aan df werkgevers in het beheer van hui fabrieken. Ddt nu gewijzigde wetsont werp was eerder aanleiding tot eer staking van 800.000 arbeiders. De min van financiën heeft voorgesteld eer weeldebelasting van 50 pet te heffen o.a. op chocolade en zuidvruchten, om het verbruik v delen te beperken. i 1 uxe -voed ings m id - Een drieling en drie tweelingen Bij de familie Albers-Van Nuland te Langenboom in Noord-Brabant is dezer dagen een tweeling geboren. Het was de derde tweeling die in het gezin zijn entrée maakte. Bovendien werd znkele jaren geleden eendrieling geboren. Met nog twee andere kinde ren telt het gezin nu elf kinderen. praevaleren boven de internationaal- militaire politiek. Wil dit nu zeggen, dat minister Stik kers pogingen reeds z{jn vastgelopen, zoals verschillende bladen suggereren? Wü geloven dit voor het ogenblik nog niet. Wel heeft hü H. M. op de hoogte gebracht van de buitengewone moeilük- heden, waarvoor hü staat. In dit verband bezien is het bezoek, dat dr Drees gisteravond aan de koningin heeft gebracht, van büzondere betekenis. menen hierin te zien een persoon- lyke poging van Hare Majesteit, de P. over bepaalde gevoelsargumenten heen te helpen met een beroep op de noodzakelijke eendracht, waaraan ook minister Stikker tegenover de pers sprak. Gisteravond heeft in het Tweede-Ka mergebouw de fractie van de KVP ver gaderd. Wü hebben de indruk, dat van die zü'de er zeer prüs op stelt, dat de P.v.d.A. aan het komende kabinet blüft deelnemen. Ook is men er bepaald op gebrand, dat minister Stikker, vooral het het oog op de grondstoffenvoorzie- ning, zün post op Buitenlandse Zaken daarmee in de O.E.E.C. behoudt. Heb ben wü het wel, dan zou de K.V.P., hoe erg men dat onder de huidige omstan digheden ook vindt, omdat het een over winning voor mr Oud zou betekenen, zelfs bereid zün, minister Van Maarse- te offeren. Wanneer men n.l. on bepaalde omstandigheden zor staan voor een keus tussen minister Stik- ;n min. Van Maarseveen, dan zou d< K.V.P. bereid zün, in het landsbelang, al mopperend voor minister Stikker te kie- _4Is Februari in het land is krijgen ook de bomen-in-winterslaap beurt. En al valt er dan nog geen blaadje te bespeuren, toch kan mei zon'n tafereeltje alle schoonheid ontzeggen. 't Is dan zover: Amerik. resolutie aanvaard De heer E. Koers in 't Joppe bij Gorssel heeft, zoals gemeld, een uit vinding gedaan, die in deze tijd van electrotechniek misschien belachelijk aandoet: een doodgewone waspomp. Maar met dit apparaatje ziet de heer Koers kans, een was in vijf minuten klaar te hebben, terwijl ze minder zeep kost dan een handwasmachine vraagt. Het toestel wordt binnenkort in serie gefabriceerd en emigranten hebben er al belangstelling voor. Een van de geheimen van zijn vinding noemt de heer Koers, dat de was niet door de zeep wordt gehaald, maar de zeep wordt met samengeperste lucht door de was gejaagd Communistisch China is als aanvaller gebrandm€.,.A.t. Dit geschiedde vannacht door de „politieke commissie" der Ver. Naties te Lake Success, doordat de Amerikaanse resolutie werd aangenomen met 44 tegen 7 stemmen, bij 8 onthoudingen. In de geruchtmakende resolutie was ook het amendement van Libanon opgenomen. Dit luidde: China heeft alle voorstellen voor een „staken van het vuren" niet aanvaard. De Aziatische resolutie, o.a. inhoudende de aanbeveling voor een „zevenmogend- heden-conferentie" werd in drie étappes verworpen. Vandaag komt de Assemblée bijeen, om het besluit Rood-China als aggressor te brand merken, te ratificeren. Evenals over de Arabische resolutie, I houden van alle steun ami de „aanval- werd ook over de Amerikaanse, in onder-1 Iers" op Korea. oplossing op Korea wenste. Door Amerik. resolutie te aanvaarden, werd de kans op uitbreiding van het conflict groter. De Rus Tsarapkin was van oordeel, dat de Amerikanen slechts door middel pressie een meerderheid *oor hun v> stel wisten af te dwingen. Toen de c een verdaging, vannacht eer bijeen kwam, werden de Russische amendementen op de Aziati sche resoluties verworpen. Een zelfde lot onderging de Aziatische resolutie zelf. De landen, die vóór het eerste gedeelte van de Aziatische lutie stemden, waren de twaalf va .Arabisch-Aziatische blok", plus de delen gestemd. In de eerste zeven para grafen wordt vastgesteld, dat Peking de voorstellen om het „vuren te staken" niet heeft aanvaard. China wordt als aanvaller gebrandmerkt. Er wordt een beroep gedaan op Peking om zijn strijd krachten uit Korea terug te trekken. Voorts dienen de leden der V.N. de strijd in Korea voort te zetten en zich te ont- Na de rel in Amsterdam Vijl ordeverstoorders werden in de kraag gegrepen (Van een onzer verslaggevers) Met traangas, fluitjes en niespoeder hebben gisteravond in het Haagse Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen enige personen, evenals in Amster dam, getracht de Verdi-herdenking onder leiding van Paul van Kempen te verstoren. Deze actie was te pijnlijker, omdat het concert werd uitgezon den, zodat honderdduizenden binnen- en buitenlandse radio-luisteraars een herhaling van het Amsterdamse schandaal in het Concertgebouw moesten aanhoren, Het optreden tegen Paul vai Saargebied een tweede Luxemburg Frankryk heeft na de Duitse capitu latie het Saargebied niet geannexeerd, integendeel, de Franse regering wil van dit gebied een onafhankelijke staat ma ken zoals Luxemburg. Dit verklaarde de Franse hoge commissaris Frangois Poncet in een rede te Kiel. Ontwerper van de Volks wagen overleden De ontwerper van de Duitse Volks wagen prof. Ferdinand Porsche, is giste ren op 75-jarige leeftijd te Stuttgart overleden. In 1899 ontwierp en bouwde hy zün eerste automobiel. Het stoffelük overschot zal naar Porsche's geboorte plaats Zeil am See in Oostenrijk worden overgebracht en aldaar begraven. De Hoge Raad zal op 16 Febr. 's-morgens om 10 uur, het door de Staat Ingestelde hoger beroep inzake het kort geding der Ambonese militairen behande- Kempen werd ook hier voornamelük gevoerd door Amsterdamse studenten. Reeds bü de aanvang van het concert, dat gegeven werd door het Radio Philharmonisch or kest, het omroepkoor, de Voorburgse ora toriumvereniging en leden van het Chr. Residentie Mannenkoor, werd er op fluit jes geblazen. Het publiek reageerde hier op met uitroepen als: „Tuig", „Schande" en „Foei" en Paul van Kempen wachtte beheerst af, tot het rumoer zou zijn ge luwd. De politie, die in groten getale in het gebouw aanwezig was en op alles was voorbereid, overmeesterde onmiddellijk enige ordeverstoorders. Men kon echter niet voorkomen, dat de onverlaten traan gasbuisjes naar het podium gooiden, zo dat de concertgangers op de voorste rijen alsook de dirigent en de solisten een ware beproeving moesten doorstaan. Enige bezoekers verlieten, met tranende ogen hun zitplaatsen en zochten verlich ting op de gang, doch de dirigent en de solisten, zy het dan ook met rode en pyn- lyke ogen, bleven op hun plaatsen. (Zie vervolg op pag. 5) Ondertekent Adenauer te Parijs plan-Schuman West-Duitsland confereert daar mee over Europees leger Bondskanselier Adenauer zal te Parijs het plan-Schuman ondertekenen, dit gereed komt. Dit zou het offioiële buitenlandse bezoek zijn West-Duitse kanselier. De West-Duitse regering heeft tevens de Franse uitnodi ging aanvaard, ter bywoning conferentie over de vorming Europees leger, welke conferentie 6 Februari te Parüs begint. De Duitse dele gatie zal worden geleid door de kanse- lary-secretaris prof. Hallstein, ook leider van de plan-Schuman-delegatie. Zoals vermeld, werd de resolutie met 44 tegen 7, bij 8 onthoudingen aange nomen. India en Birma stemden met de vijf Slavische landen, dus Rusland, Wit- Rusland, Oekraïne, Polen, Tsjecho- slowakye, tegen alle punten van de Amerikaanse resolutie en tegen het voorstel in zijn geheel. Acht landen hielden zich van stemming, namelijk Arghanastan, Egypte, Indonesië, Pakis tan, Zweden, Syrië, Yemen en Joego slavië. Op verzoek van nationalistisch China, werd de stemming over paragraaf negen tweeën gesplitst. De eerste zinsnede, arin de Assemblée verzekert, dat de [I. een staking der vijandelijkheden op Korea en het streven naar een vrede lievende oplossing blijven beogen, werd met 46 tegen 5 stemmen, bij 7 onthou dingen aangenomen. De stemverhouding bij de tweede zinsnede betreffende het aanbieden van „goede diensten" wa vóór, 5 tegen en 11 onthoudingen. Be halve ten aanzien der gehele resolutie, werd steeds bij handopsteken gestemd. Geen uitstel meer... Voor het zover was, had de Sowjet- Unie met Polen de „politieke commissie" nog verzocht, 24 uur met stemmen te wachten over de, ten aanzien van Korea, te nemen stappen. Dit voorstel kreeg echter geen kans. Vandaar, dat de Poolse en de Russische afgevaardigden protesteerden tegen het gebrek onpartydigheid. Het was duidelük, aldus de Pool, dat Amerika geen vredelievende Weer tal van dodelijke ongelukken In Asten, Apeldoorn, Nw-Vennep, Hoogezand en Sprundel In Asten (L.) is gisteren de 27-jarige ziekenfondscontroleur L. J. Deliege uit Gronsveld met zyn motorfiets op vrachtauto gereden en gedood. De 49-jarige K. van Tellegen werd op de Hoofdweg te Apeldoorn op de fiets door een vrachtauto gegrepen. Hy is later overleden. Het vijfjarig zoontje van de familie te Nieuw-Vennep viel gisteren van :n tractor, waarop hy mocht meerijden. Hij kreeg een wiel over het hoofd en is m de gevolgen overleden. Toen de 24-jarige chauffeur-monteur D. Bar dis te Sappemeer bezig was een autowiel op te vyzelen, brak de crick. De chauffeur werd onder het neerval lende wiel gedood. Behalve de motorrijder J. Verlaar is thans ook de 69-jarlge melkventer Hegeman uit Sprundel (N.B.) overleden ia de gisteren gemelde botsing aldaar. Russische controle op Ned. werven toegestaan Er wordt inderdaad enig Russisch per soneel op Nederlandse scheepswerven toegelaten om contróle uit te oefenen op de aanbouw van schepen voor Rusland. Toelating op bedrijven, waar ook orders voor de Nederlandse krijgsmacht in uit voering zyn is geen bezwaar, omdat et voldoende beveiligingsmaatregelen zyn getroffen. Minister s'Jacob heeft dit mede namens minister V. d. Brink geantwoord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Fens (KVP). Oom vermoord, neefje vermist De employé der onderneming Redjo- winangoen in de omgeving van Sema- rang de heer Ph. E. Doelitsch, is met ingeslagen schedel in een greppel gevonden. Volgens zyn chauffeur heeft een aantal gewapende personen hem van r 3000 en een jeep beroofd en hem met een neefje ontvoerd. Van de jongen is nog geen spoor gevonden. digde, Sir Gladwyn Jebb, verklaard, vóór de Amerik. resolutie te zullen stern en zioh te zullen onthouden inzake de Aziatisohe resolutie. Een zelfde hou ding werd door Cainada aan de dag gelegd. De volgende stap Als de resolutie morgen ook door de Assemblée wordt goedgekeurd, eerstvolgende stap het oprichten „commissie van goede diensten". Aan de voorzitter der Assemblée, de Pers Ente- zam, wordt dan verzocht twee personen aai. te wijzeiy om samen met hem hun goedé dïensie:i te verlenen, om toch een staking der vyandelykheden op Korea tot stand te brengen. Hoogstwaarschyn- lyk zullen dit Lester Pearson van Canada en Sir Benegal Rau van India zyn. Van daag moet de Veiligheidsraad byeen- komen om het Engelse voorstel de „klacht inzake aggressie tegen ï^rea" van de agenda af te voeren. Zulks is Marianne en Uncle Sam Volledige overeenstemming met Truman over de vitale vraagstukken De Franse premier, Rene Pléven, heeft voor de „National Press Club" te Was hington een toespraak gehouden. Hij zeide o.m., dat de weinige „neutralen" volkomen zouden verdwynen, als Frank rijk met een sterk leger aan de zyde der Geallieerden staat. De hoogste plicht thans de eenheid te handhaven en zulks via het plan-Schuman en het Euro pese leger. Pléven verklaarde in antwoord op een desbetreffende vraag, dat te Brussel was overeengekomen, dat er één Duitse di visie zou komen op vyf divisies van de Noord-Atlantische mogendheden. Maar, het was tot nog toe niet officieel beves tigd, dat de Noord-Atlantische Raad de verhouding van één op vyf had goedge keurd. Functionarissen van de Franse ambassade te Washington verklaarden tegenover Reuter, dat Pléven niet be doeld had te verwijzen naar Duitse divi sies, aangezien de Duitse bydrage niet in divisies zou worden georganiseerd, DAT by de Staatsdrukkery een boek /er hotelwezen en toerisme In Amerika is versohenen, geschreven door Ned. des kundigen, die een studiereis hebben ge maakt. DAT de Comm. der Koningin in Gel derland. Jonkheer dr C. G. C. Quarles Ufford, gisteren de herstelde brug de Oude IJssel te Doetinchem opende door op een tramlocomotief een lint stuk te rijden. DAT HM. de Koningin en minister Stikker telegrafisch aan Finland deel neming hebben betuigd by het overlij- 'en van maarschalk Mannerheim. DAT het Duitse ss. Anscaritor gisteren bij Terineuzen aan de grond liep, maar by hoog water zelf weer vlot kwam. DAT de zolder van het gebouw van de Leeuwarder Grt door onbekende oor zaak is uitgebrand, maar het archief kon worden gered. DAT een van Amsterdams bekendste hotels, Pays Bas in de Doelenstraat, Za terdag 150 j. bestaat. DAT de Zwolse raad, die onlangs een voorstel om het verwaarloosde sport- (ondsenbad over te nemen, van de hand wees, gisteren f650 per maand beschik baar stelde, daar anders het bad geslo ten wordt. DAT in het ziekenhuis te Vlaardingen het kraampaviljoen Prinses Marijke geopend, en er plannen zyn voor t nieuw ziekenhuis met 350 bedden. DAT een koe van de landbouwer P. d. Linde te Haastrecht het leven schonk aan drie kalveren van het vrouwelük geslacht. DAT de schade, die zoals we meldden een tentoonstelling in Delft aan 200 tinnen voorwerpen van de collectie-Guil- lot te Rotterdam werd aangebracht, dui zenden guldens beloopt. DAT het Ned. volk in 1950 byna 5 mil liard gld. belasting betaalde en de fiscus voorlopig niet van plan is het daarbij te DAT op vele plaatsen in Nymegen van I Juni t.m. 8 Juli een tentoonstelling wordt gehouden van handel, nyverheid, kunst, verkeer en luchtvaart DAT men in Groesbeek een beverrat in een halve meter lengte met een riek heeft geveld. DAT 20 officieren morgen in het ma rine-opleidingskamp te Hilversum wor den beëdigd. DAT D. de Jong in de Wyde Wormer ;n varken heeft gefokt van maar even 1100 pond en het dier straks op de markt te Purmerend komt. DAT in Amsterdam een N.V. is ge sticht, die de Duitse motorscooter Sitta licentie gaat bouwen, vooral voo export. DAT de oud-kapitein ter zee G. H. C. A. de Léve is benoemd tot dir. vai artillerie-inrichting te Hembrug. DAT de Natuurhist. ver. te Nymegen ir A. C. S. Schweers, oud-hoof ding. de Spoorwegen aldaar, wegens zijn diensten voor de mycologie, tot haar lid heeft benoemd. DAT de Senang, het kleine jachtje aarmee Hans Grosse Dunker en Holl. vrouw in October Amsterdam lieten op weg naar Zuid-Amerika, op de Braziliaanse kust is vergaan, doch alle 15 opvarenden zijn gered. DAT de Mü tot exploitatie van volks woningen in Rotterdam, die een huls aan het Dennendaal aldaar wou laten ontrui- daar de bewoners de schuifdeuren hadden verwijderd en er voor in de plaats een „toog" hadden gemaakt, door de kantonrechter niet ontvankelijk werd verklaard in haar els. DAT het Ingenieursbureau voor bouw- nyverheid te Oegstgeest met laagste inschryver was voor de afbouw en afwerking van het nieuwe gebouw voor de zeevaartschool te Vlissingen (hoogste f 325.750). DAT in Amsterdam tegen de 37-jarige PTT-ambtenaar H. J. R. aldaar waarvan 7 mnd. voorw. is geëist daar hy een pakket met 12 stukken zeep trachtte te ontvreemden. DAT op het ministerie van Landbouw a. gewerkt wordt aan een crediet- en subsidieregeling by oprichting van gras drogerijen. DAT als eerste deelnemer aan het t.b.c.-onderzoek te Dreischor (Schouwen- Duiveland) zich meldde de büna 100-jar. J. Kip, die 80 jaar geleden voor het |aatst op de foto was gezet. DAT berichten van A.P. als zou de onderzeeboot Tygerhaai beschadigd in Lissabon zyn aangekomen, onjuist zijn en het bunkeren er volgens program geschiedt. maar in brigades. Eén Duitse soldaat op vijf soldaten van de Noord-Atlantische mogendheden. Daarna heeft Pléven wederom gecon fereerd met Truman op het Witte Huis ten aanzien der vraagstukken Korea Indo-China werd volledige ove: stemming bereikt. Pléven toonde zich tevreden tegenover de journalisten. Volgens AF.P. zal Frankryk drie nieuwe groepen of wel negen escadrilles Ame rikaanse vliegtuigen voor Indo-China krijgen, bommenwerpers, jagers etc. Vandaag vertrekt Pléven uit Washing ton naar Ottawa voor besprekingen met de Canadese regering. Aan een door Reuter gepubliceerde, „gemeenschappelüke verklaring" ontle nen wij nog het volgende: 1. Frarjkrijk en Amerika zullen samengaan om aggres sie te voorkomen en uitbreiding van dt oorlog buiten Korea af te wenden. 2 Truman en Pléven erkennen het vitale belang van Europa voor de defensie der gehele vrye wereld. 3. In de West-Euro- pese gemeenschap moet een democra tisch Duitsland geheel worden inge voegd en de Duitse deelneming aan de gemeenschappelüke defensie zal de vei ligheid in Europa beter verzekeren. (Men zie 't Verklaarde Uitzicht van heden) Evenals alle Oost-Europese volks- democratische staten heeft ook China een postzegel uitgegeven, waarop de vriendschap met Sowjet-Rusland is uitgebeeld. Als hoofdmotief werd de begroeting tussen de beide staats hoofden gebruikt met als achtergrond de landkaarten van de Sowjet-Unie en China, omringd door de symbolen van beide staten. Eilanden bij Ambon bezet? Volgens een Indonesische officier zün de eilanden Haroekoe, Noesa Laoet en Saparoea by Ambon door de Indone siërs bezet. Alleen op Saparoea wordt nog tegenstand geboden. Op Ceram ver bergen zich volgens deze zegsman nog honderden goed geoefende Zuid-Moluk- i kers. dr Th. Rutten. heeft kortgeleden aan de Tweede Kamer doen toekomen een door hem reeds vroeger toegezegde nota be treffende het lager- en middelbaar tech nisch onderwijs. Deze omvangrijke be schouwing van de bewindsman, welke ook talrijke statistische gegevens om trent dit onderwijs bevat, is waard eens nader te worden bezien. Niet allleen al uit het oogpunt van de cyfers met be trekking tot de stand van zaken van het Prot. Chr. Nijverheidsonderwijs, welke deze nota ons biedt, doch ook met het oog op dit onderwijs in zyn geheel. het bekend, dat minister Rutten bezig was aan een herzieningsplan van het gehele onderwijsstelsel, doch hij was oordeel, dat, in verband met de in dustrialisatie in Nederland, op korte ter mijn maatregelen voor het technisch on derwijs voorran® dienen te hebben. De nrfriLster stelt daarby voorop, dat het technisch onderwijs „een belangrijke bij drage tot het slagen van de plannen tot industrialisatie zal kunnen leveren". En hij is van oordeel, dat de omvang van het technisch onderwijs in ons land niet voldoet, en in de naaste toekomst niet zal kunnen voldoen, aan de vraag naar geschoolde arbeidskrachten voor het be drijfsleven. Met deze zienswyze vertolkt de minister ongetwyfeld de mening, die hieromtrent in het bedrijfsleven heerst. Daarom uitbreiding van het technisch onderwüs en bevordering van de toeloop de scholen voor dit onderwijs. Dit zijn de twee gedachten, waarop het on derwijsbeleid zal moeten zün gericht. Toch en wy zyn het in deze met de minister eens zal niet alleen gelet moeten worden op de toekomstige be hoefte van de industrie, maar zal tevens acht geslagen moeten worden op het aan bod van het aantal geschikte leerlingen, dat zich zal melden. Zo zullen vraag en aanbod niet altüd gelük zijn, „omdat er te veel of te weindg leerlingen aanwezig zün." Maar dit zal veel afhangen van de propaganda en voorlichting, waarin het particulier initiatief, ook in Prot. Chr. kring, een rol speelt. rjOCH WAT HAPERT er thans aan het onderwijs? Op deze vraag kunnen wij antwoorden: Er is geen voldoende samen hang tussen de verschillende aspecten onderwijs. Het was ((en is?) te veel gericht op het bybrengen van ken- alleen en van een algemene vorming i te weinig sprake, waardoor ook de eer gewenste onderlinge aansluiting de onderscheiden delen van het on derwys wordt gemist. Wanneer een leer ling de lagere school verlaat om naar H.B.S. of gymnasium te gaan en vandaar wellicht een universitaire studie gaat olgen, komt hy in drie geheel verschil- .ende milieu's, met al de gevaren van dien. Daarby komt tevens nog, dat. naar wy menen, de samenwerking tussen school en huis te wensen overlaat. Is het lat er bü de ouders een gebrek aan belangstelling voor de stand van za ken by het onderwys en dan denken wy hier in het by zonder aan de Prot. Chr. gezinnen valt te constateren? Zo is het ook bij het technisch onder wys. Aan de ene kant vaktechnisch on derwüs en aan de andere kant onderwys, dat zich met deze technische vorming niet inlaat De aansluiting tussen beide wordt gemist en „van een geleidelijke overgang is daarbij meestal geen sprake. Het is juist daarop, dat minister Rutten sterk de nadruk legt. ,,Een volkomen ontbreken van elke technissche inslag in het algemeen vormend onderwijs en een te gespecialiseerd vaktechnisch onder ijs zullen tezamen niet kunnen voldoen an de eisen, die de maatschappij aan nze tü'd stelt. Er zal enige infiltratie nodig zijn van de techniek in het alge meen vormend onderwijs en van ae algemene vorming in het technisch on derwys", aldus de minister in zyn nota. Hy komt dan ook tot de volkomen juiste conclusie, dat de kennis van een vak of het kunnen uitoefenen van een beroep, deel uitmaakt van de gevormde persoon, want „beroepsvorming staat tot algemene vorming als een deel staat tot het geheel." JJUIST HIERVAN wil men thans uit gaan by het nemen van maatregelen tot herziening van het technisch onder wijs, omdat het duidelyk is, dat in deze tijd zeer hoge eisen aan dit onderwijs worden gesteld, zowel wat betreft de ont wikkeling van het maatschappelyk leven als b.v. de concurrentiestrijd van onze industrie met het buitenland. Speciaal zal dan ook de vóóropleiding van het onderwijs in het gezichtsveld dienen te worden betrokken, want deze vóóropleiding legt de basis voor het ge heel van het onderwys in zijn verdere geledingen. Daarbij wil de minister het o.m. zoeken in de richting van het experiment by de vernieuwing om daarby in beperkte mate vrijheid te laten voor de ontwikkeling van het technisch onderwijs. De voorzieningen, die in dit verband wenselijk worden geacht, hopen wij in een volgend artikel nader te belichten. Gezinnen in Ede (21) moeten thans woning verlaten Een nieuwe lastgeving tot ontruiming heeft wederom onrust teweeg gebracht in de z.g. militaire woningen te Ede. Vorige zomer kregen 28 gezinnen aan de Artillerie- en Infanterielaan van het ministerie van Oorlog aanzegging dat zij de woningen zo spoedig mogelijk moes ten verlaten, daar ze door militairen moesten worden bewoond. De woning nood maakte het onmogelyk te ontrui men. Thans is een tweede lastgeving aan 21 gezinnen toegezonden. Zy moeten de woningen voor 15 Februari hebben ver laten. WEERBERICHT Rustig weer Tot morgenavond verwacht rfeï De Bilt: Over het algemeen zwaar bewolkt, maar over- wegend droog weer. Op vele - plaatsen nevel of mist. Van- nacht en morgenochtend plaatselyk lichte vorst, overigens tempe raturen om het vriespunt. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: zon 8.22—17.26; maan: 4.21 -1140 uur. 6 Febr. NM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1