ïlieuuie £ciiisrt)c (üiwrant c Minister Stikker kreeg informatieve opdracht tot Kabinetsformatie Rel om Paul van Kempen in 't Concertgebouw Hij verklaart zijn manschappen, waarom zij vechten Wist U MAANDAG 29 JANUARI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375 Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 p. kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8138 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIIR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantüasticfj fs gfjébleoen tnyn facrt ia Icgfjenspoct" Papieren chaos op belastingkantoor Politieke bedrijvigheid in Den Haag duurt voort Ontving heden prof. V. d. Brink, vice-adm. Rost v. Tonningen en prof. Romme Vannacht om één uur heeft het Kabinet der Koningin medegedeeld, dat Hare Majesteit aan mr D. U. Stikker heeft opgedragen, informatorisch de mogelijkheden te onderzoeken van de vorming van een Kabinet, dat het vertrouwen heeft van het parlemen en Haar daaromtrent een rapport uit te brengen. Gistermiddag had Koningin Juliana minister Stikker op het paleis te Soestdijk ontvangen. Onze parlementsredacteur tekent Het feit, dat HjVI. de Koningin reeds Zaterdagmorgen opnieuw de voorzitter van de Eerste Kamer nogmaals heeft geraadpleegd, duidde er op, dat het nog niet zo glad verliep met de oplossing van de kabinetscrisis. Kennelijk waren 'M Ml de pogingen om minister Stikker t'e be houden in het huidige, eventueel gere construeerde kabinet-Drees/Van Schaik, vooralsnog op een mislukking uitgelo- Uit de aanwijzing van mr Stikker als informateur menen wij te moeten con cluderen, dat de bedoeling voorop zit", in ieder geval de huidige minister van Buitenlandse Zaken als dienaar van de Kroon te behouden. In deze geest heb ben wij reeds eerder geschreven. Men tan- ook de redenering opzetten, dat het in feite minister Stikker .is geweest, die de huidige kabinetscrisis veroorzaakte. Er was immers, wijl de bekende motie- 'ud verworpen werd, generlei constitu tionele aanleiding voor het gehele ka- "net om heen te gaan. De eigenlijke 'rzaak van het heengaan lag toch in :t feit, dat minister Stikker zijn porte feuille ter beschikking meende te moe- 'm stellen, nadat zyn eigen partij-fractie iet gehele kabinet en daarmee ook de oinister van Buitenlandse Zaken was ifgevallen. In deze redenering past het lat juist mr Stikker aangewezen is, de Stikker tracteert de pers op koiiie Het vroor geen 20 graden heden morgen en evenmin woei er eer. sneeuwstorm maar toch, om uren lang buiten te moeten heen en weer lopen, valt echter ndet mee. Al is het een „zachte najaarsdag" Dat ondervonden de journalisten en fotografen hedenmorgen toen ze „op post stonden" voor de ambtswoning van minister Stikker om te trachten het laatste nieuws van de kabinets crisis machtig te worden. Zij waren dan ook aangenaam verrast toen de heer Stikker hun een sterke kop koffie aanbood. „De heren zullen het ook wel koud hebben", zo zei de minister. Dat deze geste buitengewoon op prijs werd gesteld, spreekt vanzelf. voorbereidende besprekingen voor een nieuw kabinet te voeren. Zijn informatieopdracht is ruim ge steld. Het vertrouwen van het parlement moet het nieuwe kabinet hebben. Dit betekent geenszins, dat het tot de on mogelijkheden behoort', dat een groot deel van het nu demissionnaire kabinet opnieuw kan optreden. Maar toch zal het karakter geheel anders moeten wor den. Wij hebben zo de indruk, dat hier het internationale defensie-probleem een hartig woordje meespreekt. Wij hebben nl. redenen om aan te nemen, dat mr Stikker in dit opzicht een sterker hou ding aanneemt dan met name de socia listische ministers uit het kabinet Drees/ Van Schaik. Het vertrouwen van het parlement is nog iets anders dan: het vertrouwen van een zo groot mogelijke meerderheid van het parlement, waarop eens een op dracht aan dr Beel was gebaseerd. Moet hieruit worden afgeleid, dat de gedach ten gaan in de richting van een natio naal kabinet? De loop van de bespre kingen, die minister Stikker nu onge twijfeld gaat voeren, zal hiervoor moe ten worden afgewacht. Prof. Van den Brink bij minister Stikker Minister Stikker begon hedenmorgen zijn werkzaamheden met het ontvangen van zijn ambtgenoot, prof. Van den Brink. Deze kwam om half tien de ambtswo ning van de heer Stikker binnen. Het onderhoud duurde echter niet lang, want al spoedig vertrok minister Stikker naar zijn departement op het Plein. Om 10 uur verliet hij dit weer en wan delde met staatssecretaris Blom naar ae overkant, naar het departement van Justitie waar het ministerraad was. Om half 11 vertrok mr Stikker weer naar zijn eigen departement. Hedenmorgen bracht vice-admiraal N. A. Rost van Tonningen een bezoek aan mr Stikker op het departement van bui tenlandse zaken. Hij verliet het' depar tement weer om half 12. Zeventig musici ontslagen Geschreeuw, gefluit, rotjes en stinkbommen deden orkest weglopen (Van onze kunstredacteur) Het Concertgebouworkest heeft nu zijn eigen doodvonnis getekend. Nadat Zater dagavond in het Concertgebouw te Amsterdam het Requiem van Verdi was uit gevoerd onder Paul van Kempen, waarover elders in dit blad een verslag, is het by de tweede uitvoering gistermiddag tot het staken van 70 musici van het orkest gekomen. De mislukte ordeverstoring van Zaterdagavond was biykbaar voor de agitators aanleiding geweest Zondagmiddag een beter middel te zoeken. Toen Paul van Kempen met de solis- gesproken ten gunste van Paul ten op het podium verscheen, klonken" pen kreten in de zaal van „Weg'met Paul Kempen". Diverse demonstranten begonnen fel te fluiten. De rustverstoor ders werden onmiddellijk door de politie verwijderd, doch op een harde fluitstoot in de zaal stonden 70 leden van het or kest op en verlieten het podium. Paul Kempen, de vier solisten en het Toonkunstkoor bleven rustig staan tot de heer De Jong Schouwenburg namens het Concertgebouwbestuur mededeelde, dat het concert werd afgelast. Drie en twintig orkestleden waren bij dirigent gebleven, o.a. de cellisten Henk van Wezel en Samuel Brill, de fagottist Tom de Klerk en de Ameri kaanse fagottiste Gloria Soloway. Zij kon den niet verhinderen, dat de politiek in de concertzaal was binnengedrongen. De Raad van Bestuur heeft de enig mogelijke consequentie getrokken, die aan dienstweigering verbonden is, nl. ontslag de stakende muzikanten, o.w. ook de concertmeester Jan Damen. Het Amster damse Toonkunstkoor besloot, dat het het Requiem van Verdi alleen wil medewerken als Paul van Kempen diri gent is. Deze waardige houding van het koor werpt nog enig licht in deze duis tere zaak. Volgens de stakende musici, van wie e enkelen spraken, was het onmogelijk i deze sfeer te spelen. Daarom zijn ze weggelopen. Het ging volgens hen niet Paul van Kempen maar om de atmos- r en als een reactie tegen het bestuur, excuus kan niet worden aanvaard. Controversen met het bestuur of een tijdelijke rustverstoring in de zaal mogen de orkestleden geen aanleiding zijn en openlijke demonstratie, juist als Paul van Kempen zal dirigeren. Politiek kunnen zij moeilijk bezwaren hebben tegen deze dirigent, daar vele orkestleden gedurende de oorlog in Duitsland, voor Seyss Inquart of voor Duits-propagandis tische instellingen speelden. Hier is een gezagskwestie aan de orde de consequenties hiervan zijn, als aan de rebellie van de zelfkant der maat schappij wordt toegegeven, niet te over- De regering en het A'damse ge meentebestuur hebben ondubbelzinnig ;Finlands „ongekroonde koning" Zaterdag te Lausanne overleden Veldmaarschalk Mannerheim werd 83 jaar oud Het Finse volk is thans in rouw ge dompeld door het nog plotselinge over- lijden van veldmaarschalk Mannerheim, die wel „Finlands ongekroonde koning" werd genoemd. De 83-jarige Carl Gustaf baron Mannerheim, die op 4 Juni 1867 werd geboren, onderging, zoals werd ge meld, in de afgelopen week in het zie kenhuis van Lausanne in Zwitserland, waar hü reeds geruime tyd verbleef, een maagoperatic. Was zyn toestand aan- vankelijk bevredigend. Zaterdagavond .nam deze echter een keer en overleed uFinlands nationale held" tydens zyn slaap. Uit vooraanstaande Finse ouders geboren, werd hij bestemd voor de militaire loopbaan. In 1889 werd hij cavalerie-officier in het Tsaristische Russische leger en verwierf populariteit bij het Russische keizerlijk hof. Hij vocht in de Russisch-Japanse oorlog 1904-1905 en voerde in de eerste wereldoorlog het bevel over het zesde Russische cavale- rie-korps. Na de rode revolutie in Octo ber 1917 bouwde hij met Duitse hulp eer v de Russen uit Finland. Vervolgens wer den ook de Duitsers uit zijn land „weg gewerkt". Mannerheim werd tot regent van Fin land benoemd, bracht kort daarop de financiën in orde en installeerde een constitutionele regering. In 1933 Man nerheim was toen voorzitter van de ver- dedigingsraad volgde zijn aanstelling als de eerste Finse veldmaarschalk. In November 1939 vielen de Sowjets Finland binnen. Na een aanvankelijk gunstig verloop keerden de Finse krijgs kansen, maar niet, nadat de Russen na dagenlange beschietingen de z.g. „Man- nerheim-linie" hadden doorbroken. Daar op moesten de Finnen in Maart 1940 de ongunstige vrede van Moskou sluiten. Eind Juni 1941, toen de Duitsers Rusland binnenvielen, vatten de Finnen de strijd weer op. Midden 1944 moesten zij ten tweeden male voor Rusland capituleren. Veldmaarschalk Mannerheim bleef pre sident, maar zijn grote rol was feitelijk uitgespeeld. Op 4 Maart 1946 trad* hij af en werd opgevolgd door Paasikivi. Morgen of Woensdag zal zijn stoffelijk overschot per vliegtuig naar Finland worden overgebracht. Inderdaad heeft Finland in hem een van zijn grote zonen verloren en is de verslagenheid algemeen. Kern- deze beslissing zal niet mogen ------ kiap. worden getornd door middel perpistooltjes, hysterische kreten kingen. Amsterdam heeft zich grondig geblameerd. Zaak is nu nauwgezet te onderzoeken wie hier achter zitten. We schreven het reeds eerder, hier zijn geen politieke inzichten het belangrijkste, maar een strijd van belangen wordt hier uitge vochten. Het plotselinge ziekworden van Gre Brouwenstijn, het onjuiste gerucht dat Corrie Bijster niet mocht zingen voor haar man, het op het laatste moment af keuren van het looppad op het podium wegens brandgevaar waardoor het kan toorpersoneel van het Concertgebouw de gehele nacht heeft doorgewerkt om dit pad te verbreden), het zijn allemaal po gingen van nauw bij deze zaak betrok ken musici en concertinstellingen en -agenten. Om duidelijke taal te gebrui ken: het stinkt in het Concertgebouw en daaraan moet doeltreffend een einde worden gemaakt. Dan maar een nieuw Concertgebouworkest, maar niet met volksophitsers. Ook proi. Romme bij minister Stikker Om kwart voor 12 bracht mr C. P. M. Romme een bezoek aan mr Stikker op het departement van buitenlandse zaken. Prof mr C. P. M. Romme verliet 12.35 het departement van Buitenlandse V.V.D. schaart zich achter Ouds optreden Wij vernemen van bevoegde zijde, dat het hoofdbestuur van de V.V.D. zich in zijn vergadering van Zaterdag j.l., ge schaard heeft achter het optreden van mr P. J. Oud in de Tweede Kamer tijdens het debat bij de behandeling van de Nieuw- Guinea-kwestie en de door hem inge diende motie. Deze vergadreing was echter niet be legd met het oog op de kabinetscrisis, doch was de gebruikelijke vergadering an het hoofdbestuur der partij. Verder vernemen wij nog, dat er nog geen contact heeft plaats gehad tussen het bestuur der V.V.D. en minister Stik ker, of van laatstgenoemde met mr Oud. Ir Vos blijit in bestuur van P.v.d.fl. Oud-minister ir H. Vos, die zoals men yeet wegens een verschil van mening ver de Nieuw-Guinea-kwestie had be dankt als lid van het partijbestuur der P.\;.d.A.. is op zijn besluit teruggekomen. Hij blyft zijn zetel in het partijbestuur bezetten en zal een candidatuur aan vaarden voor het nieuwe bestuur, dat wordt gekozen tijdens het a.s. congres in de Rivièrahal te Rotterdam op 8, 9 en 10 Februari. Dit is het resultaat van twee verga deringen, die de partijraad Zaterdag te Amsterdam heeft gehouden. Reeds eer der had het partijbestuur zelf ir Vos ver zocht op zijn besluit terug te komen, doch de heer Vos bleek daar toen niet toe bereid. Ook het aftreden van Jonkheer mr m der Goes van Naters als voorzitter m de Tweede-Kamerfractie werd be handeld. De heer Van der Goes werd met algemene stemmen uitgenodigd zijn Kamerzetel te blijven bezetten. Stak agent eigen woning in brand In Drachten (Friesland) werd Zater dag nacht de brigadier van politie J. O. door zijn collega's van bed gelicht en naar Leeuwarden ovei-gebracht, meldt De Telegraaf. De brigadier wordt verdacht an brandstichting in zijn eigen woning. Wij meldden onlangs, dat er in het huis van O. al enige malen een begin an brand was geweest. Men dacht toen an een wraakneming. Begrafenis slachtoffers brand te Sloten De slachtoffertjes van de verschrik kelijke brand te Sloten worden morgen op de R.K. begraafplaats aldaar, ter aarde besteld. „Monty" plaatsvervanger van Eisenhower De chef van de Amerikaanse legervoor- lichting heeft bevestigd, dat veldmaar schalk Montgomery tot plaatsvervan gend opperbevelhebber en de Franse generaal Juin tot bevelhebber van het Centrale Europese commando bü destaf in Eisenhower zün aangesteld. Eisenhower zelf, is Zaterdag, na rondreis van drie weken door Europa, per vliegtuig uit Canada in West Point aangekomen, waar hy vier dagen zal werken aan zijn rapport over de resul taten van zijn reis, dat aan de Ameri kaanse regering en het congres zal wor den voorgelegd. Bliksem sloeg in Ital. vliegtuig 12 Doden5 gewonden Het Italiaanse viermotorige vliegtuig n Parijs, op weg naar Rome, is Zater- ig bij Tarquinia, 90 km van Rome, door de bliksem getroffen en brandend neergestort. Aan boord bevonden zich 12 passagiers en een bemanning van vijf koppen. Vier passagiers en de steward werden gewond en in het ziekenhuis van Tarquinia opgenomen, nadat een boer hen uit het' brandende vliegtuig had getrokken. De twaalf overige inzit tenden, passagiers en leden der beman ning, verloren het leven. Gaan Chinezen Tibet verlaten Volgens Reuter, zou het grootste deel van de Chinese troepen, die Tibet waren binnengedrongen, weer zijn teruggetrok ken, om de onderhandelingen tussen China en Tibet te vergemakkelijken. Dit zou de 16-jarige Dalai Lama hebben verzocht, waarop de Chinezen hem uit nodigden, om een einde te maken aan „geestelijke oefeningen" aan de grens van India en naar Lhasa terug te keren. (Dit bericht geven wij slechts onder 'oorbehoud weer, omdat de telegram- nen dienaangaande elkaar voortdurend tegenspreken. Red.). Het rumoer om de dirigent Paul van Kempen ontaardde Zaterdagavond tijdens het eerste concert in een rel in en buiten het Amsterdamse Concertgebouw. De hoofdstedelijke politie was echter op alles voorbereid en bewaakte het ge bouw reeds enkele dagen. Politie te paard bewees 's avonds, toen opgeschoten jongelui relletjes maakten, goede diensten. Zoals men elders kan lezen verliep de Zondag nog veel rumoeriger. McArthur aan het Koreaanse iront Felle actie der Roden tussen Soewon en Seoel en geruchten over typhus GENERAAL McARTHUR heeft gisteren een kort bezoek gebracht aan het Koreaanse front, landde per vliegtuig bij Soewon, en contro leerde de vorderingen der Verbonden Legers in de richting van Seoel. McArthur, vergezeld door de opperbevelhebber der Amerikaanse lucht macht in het Verre Oosten, generaal Stratemeijer, keerde na enkele uren weer naar Tokio terug. Volgens luit. generaal Ridgway, bevelhebber van het 8ste Amerikaanse leger, bedragen de verliezen der Chinese commu nisten, sedert 1 Januari, minstens 40.000 doden en 120.000 gewonden. In Tokio doen geruchten de ronde, dat in Noord-Korea typhus is uitgebroken. van communistische troepen ir. alle dor pen ten Noorden van het front. McArthur heeft er nogmaals de nadruk Ruime opdracht De ruime opdracht welke aan mr Stikker is verstrekt typeert de rreemde politieke stituatie waarin wij zijn beland. Mr Stikker heeft niet de op dracht gekregen, een kabinet te forme- Zijn opdracht luidt, dat hij moet onderzoeken hoe de mogelijkheden lig- >m te komen tot een kabinet, dat het vertrouwen heeft van het parlement. Niet formeren is dus zijn taak, slechts informeren. Er valt voor deze opdracht eel te zegigen. In de eerste plaats wat betreft de persoon van de informateur. Mr Stikker was in het vorige kabinet de omstreden figuur in, die zin, dat de regering en zijn eigen partij om het hardst aan hem trokken. Zulk een om streden figuur kan men voorlopig van het politieke veld verwijderen. Men kan haar ook, juist omgekeerdi, in, het mid delpunt plaatsen. Hebben wij het mis, wanneer wij aannemen, dat mr Stikker hans mede moet fungeren als verbin dingsschakel tussen de regering en zijn partij en als middelpunt-trekkende kracht? Ook voor de opdracht valt veel te zeg- en informeren is iets anders dan formeren. Het is alsof men niet terstond tot het formeren durft over te gaan, be vreesd als men wellicht is voor misluk kingen. Informeren kan geschieden in andere, wijl vertrouwelijker sfeer, dan formeren. Informeren bindt minder sterk dan formeren. En nu de sfeer persoonlijk en zakelijk zo gespannen als thans, kan men iets meer vertrou- ;n (beter is nog: iets minder wantrou wen) zeker gebruiken. Alleen, op het informeren moet toch eens het formeren volgen; daar zal men op den duur niet aan kunnen ontkomen Welke mogelijkheden moet mr Stikker nu onderzoeken? De mogelijkheden van een kabinet, dat het vertrouwen heeft van het parlement. Dat is een gebrui kelijke formulering. Wijst dit in de rich ting van een parlementair kabinet? Och, heeft de onderscheiding tussen een par lementair en extra-parlementair kabinet in dit verband nog wel zin? Een kabinet kan het nu eenmaal nimmer stellen zon der het vertrouwen van het parlement, of het nu parlementair is in die zin. dat het uit het parlement zelf gevormd is, of niet. De opdracht aan mr Stikker eist dus slecht het onvermijdelijke. Ware dan geen andere formulering mogelijk geweest? Ja men denke aan 1948. Toen kreeg de heer Beel de op dracht een kabinet te vormen, dat „een groot mogelijk vertrouwen van de Tweede Kamer geniet." Toen dit mis lukte. kreeg de heer Beel en na hem mr Van Schaik kortweg de opdracht, „een kabinet te vormen." Moeten we daaruit nu afleiden, dat mr Stikker aan zijn verplichtingen heeft voldaan, wanneer hij de mogelijkheden van een gewone meerderheid heeft on derzocht? Dat is niet aan te nemen. Want.... Nieuw-Guinea wacht nog. Daarom nemen we liever aan dat ook hier opzettelijk een ruime formulering gekozen is, ook al weer met het oog op de zo noodzakelijke zuivering van de politieke sfeer. Reuter meldt uitvoeriger, dat typhus de communistische legers en burgers ir Noord-Korea zou teisteren. Volgens com munistische krijgsgevangenen wordt ir Chinese en Noord-Koreaanse kringen meer en meer over typhus gesproken. Tussen Soewon en Seoel zijn de tac tisch, langzaam oprukkende troepen der V.N., gisteren onverwachts op veel krach tiger tegenstand gestuit. In de nacht drongen de Chinezen de linie der V.N. binnen, legden mijnen op de wegen, wier pen wegversperringen op en zonden pa trouilles Soewon binnen. Enkele kilome ters ten N.O. van Soewon vielen de Chi nezen de Amerikaanse troepen in de ach terhoede aan. Volgens een woordvoerder van het 8ste Amerikaanse leger blijkt uit het rapport, dat de Chinese hoofdmacht zich tussen de Westeiyke hoofdlinte en de rivier de Han zou bevinden. Meer dan 60.000 Chi nezen zouden hier zijn samengetrokken. In het gebied van Intsjon voelen de Chi nezen op kleiner schaal. Turken aan, maar alle aanvallen werden met zwaar artillerie- en granaatvuur afgeslagen. Uit Wellington wordt gemeld, dat Nieuw-Zeelandse soldaten voor het eerst in Korea in actie zijn gekomen. Over het algemeen heerst er thans grote activiteit Sjah van Perzië verkoopt zijn erfenis De Sjah van Perzië gaat alle landerijen verkavelen die hü van zün vader had geërfd, en zeer billijk aan de boeren ver kopen. De opbrengst hiervan wil de Sjah aan productieve doeleinden besteden. Op deze bezittingen zün 800 dorpen gelegen. Men verwacht tevens, dat de Sjah zal aandringen op maatregelen tegen het semi-feodale stelsel der grootgrondbe zitters, die thans veelal de regering uit maken. De Sjah wil agrarische her vormingen invoeren om o.m. de Russi sche propaganda onder de arme boeren bevolking de wind uit de zeilen te nemen. DAT Zaterdag de nieuwe brandweer kazerne aan de Hoflaan te Vlaardingen in gebruik is genomen. DAT mr dr F. Houben, comm. der Ko ningin in Limburg, benoemd is tot ere voorzitter van de Limburgse kring van het Ned. Rode Kruis. DAT men thans tot overeenstemming is gekomen over de bouw van een nieuw station in Den Bosch en het in de oorlog beschadigde oude station dus niet wordt herbouwd. DAT het Ned. genootschap van accoun tants in Utrecht de jaarvergadering hield onder voorzitterschap van wethou der Th. M. Dresmé van Den Haag. DAT de capaciteit van de moderne jeugdherberg De Grasheuvel te Amers foort is uitgebreid van 80 op 140 bedden en het nu een van de grootste jeugdher bergen in Nederland is. DAT Zaterdag het echtpaar V. in zijn woning aan de Dr Van Beurdenstraat in Den Bosch bewusteloos werd aangetrof fen t.g.v. kolendampvergiftiging, en de toestand van de vrouw levensge vaarlijk is. DAT sedert de bevrijding 90 nieuwe industrieën zich in Limburg hebben ge vestigd, het aantal ambachtsschool-leer lingen steeg van 1800 in 1938 tot 4150 in 1949, en het werkloosheidscyfer relatief laag is. DAT in 1950 door de Limburgse electri- citeitsmij. 354 millioen wkh werd ver kocht, 214 maal zoveel als in 1939. DAT tot nu toe aan herstel en herbouw van gebouwen in Limburg ruim 115 millioen is besteed, van de 2840 ver woeste woningen 30 pet is herbouwd, en van 9717 zwaar beschadigde woningen 60 pet is hersteld. DAT in Amsterdam de beruchte in breker Manus O. is gearresteerd, die 50 inbraken op zijn geweten heeft. DAT het Canadese Emigratiebureau, Alexandcrsiraat 23, Den Haag. eerst eind Febr. inlichtingen kan verstrekken over voorschotten voor de overtocht naar Canada. DAT de bona fide exporteurs een re geling hebben ontworpen voor de con trole op de kwaliteit van uit te voeren schapen en schapenvlees. DAT de A'damse architect H D. Ta bak. die o m. de fabriek van Rath en Doodeheefver in de hoofdstad en vele landhuizen in 't Gooi bouwde, Zaterdag 70 j. wordt DAT de waterleidingmij te Overijas? 30 ha gre id heeft aangekocht voor dc voorziening van de N.O. Polder en er een prijsvraag is uitgeschreven voor de bouw van een watertoren in Emmeloord DAT boter vorige week plm. 15 cent goedkoper is geworden en ook de meeste kaaspryzen iets zijn gedaald- op gelegd, dat zyn troepen niets slechts vechten voor Korea, heel vrij Azië. En luitenant-generaal Ridgway heeft eveneens in een toespraak tot zijn manschappen uiteengezet, waarom de Koreanen feitelijk op Korea zijn. Hij zeide: „Het gaat er om. of wij ook in andere gebieden het schouwspel zullen beleven van door panische schrik aange grepen, radeloze vluchtelingen. Vluchte lingen, overal heentrekkende, als zij maar niet het slachtoffer worden van de com munisten. Of krijgen wy door de strijd op Korea uit te vechten, dit kwaad uit te stampen? Offers, die op Korea ge bracht worden, zijn voor het behoud der vrye wereld." „Goed" voorbeeld doet goed volgen.. De docenten van Al Azhar, de oudste Islam-universiteit zijn in staking ge gaan, omdat zij te lang moeten wach ten op salarisverhoging en de moder nisering van de universiteitsgebou wen. De stakende sheiks hielden een protestvergadering, waar een pro gram van actie werd opgesteld. Fabrieken van Philips in Argentinië in de as In een van de gebouwen van Philips te Buenos Airos, in Argentinië heeft Zaterdag een enorme brand gewoed, die door tweehonderd brandweerlieden zes lang bestreden werd. De voorraden waarde van 12 millioen pesos on geveer 4 millioen gulden ging verlo- Volgens de Daily Tel acht de politie sabotage niet uitgesloten. Vos blijft Het jongste besluit van ir Vos om toch maar lid te blijven van het be stuur van zijn partij roept wel enkele vragen op. De mededeling, welke het bestuur zijner partij daarover zelf gedaan heeft, geeft wel bijzonder weinig uit- Misschien zal het partijbestuur zeggen, dat anderen hiermede ook niet te maken hebben. Maar dan moeten we er op wijzen, dat ir Vos zelf zyn uittreden tot een pu blieke zaak gemaakt heeft, met motive ring en al. Én dié motivering was b.v. niet. dat hij het zo druk had of een andere strikt persoonlyke reden. Neen. ir Vos had bezwaar tegen de gang vr Hy zag in het lidmaatschap partijbestuur geen kansen en geen perspectief meer, zelfs geen kansen tot het voeren van oppositie. Nu blyft hy dus bestuurslid. Dit kan betekenen, dat men hem heeft kunnen aantonen, dat de gang van zaken een an dere is dan deze volgens zijn publicaties is. Het kan ook zijn, dat men heeft toe gegeven, dat de gang van zaken zo is als ir Vos had gesteld en dat men hierin wijziging heeft gebracht. Maar uit het bericht, dat ons het aan blijven van ir Vos meldt, blykt van dit alles niets. Moeten we dan maar aan nemen, dat ir Vos aanblijft alsoppo sant? Intussen zijn de motieven welke ir Vos voor zyn bedanken had aangevoerd, wel van dien aard, dat we daarop nog wel eens moeten terugkomen. Die zyn niet zo snel de wereld uit als dit be dankje. Studenten in Utrecht met politie slaags Studenten uit Delft en Utrecht heb ben Zaterdagavond op het Janskerkhof voor de studenten-sociëteit PHRM ge- zamenlyk een kleine veldslag geleverdi met de politie Twee bussen vol Delftena ren veroorzaakten bij de aankomst al tumult, maar toen de Delftse studenten de soos verlieten, ontstond een geweldig kabaal De Utrechters schoten donder bussen af en daar wilde de politie een stokje voor steken Brand tijdens kerkdienst in Werkendam In het Gebouw van de Maatschappy tot Nut van 't Algemeen te Werkendam is Zondagmorgen brand uitgebroken, ter wijl in dat gebouw een kerkdienst werd gehouden. De dienst werd gestaakt en de bezoekers verlieten rustig het gebouw, dat nagenoeg geheel uitbrandde. Er moet in de kachel te hard gestookt zyn, waardoor houtwerk vlam vatte. WEERBERICHT j Weinig verandering in temperatuur Tot morgenavond ver wacht De Bilt: Overwegend droog en zwaar bewolkt met enkele plaatselijke opkla ringen en hier en daar mist. Matige wind, hoofdzakelijk tussen Noord en Noord-Oost. Weinig erandering in temperatuur. (Opge maakt te 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag: zon 8.2517.22; maan 01.21— 10.42 LJC.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1