ïlicuwe Ititectye GTfluranl een Keert het oude Kabinet terug in wat gewijzigde samenstelling? Attlee striemt het Russische rode imperialisme Conferentie te Parijs over de Europese defensie Wist U ZATERDAG 27 JANUARI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- eD Adver tentie-afdeling: Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 5.15 p. kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per mllUmetei (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIIK-NATIONAAL DAGBLAD Vooj Leiden en Omstreken .Stantoasticfi is ghtbleoen myn hert ia tegjjetwpoeT I Een en dertigste jaargang No 8135 Millioenen stemmen klok en humeur ai. Minister Stikker keek bedrukt De ministers Drees, v. Schaik en Stikker tekenen, dat niet het ontslag van het confereerden bijna twee uur lang (Van onze Parlementsredacteur NADAT H.M. DE KONINGIN gistermorgen minister Stikker op het paleis Noordeinde had ontvangen en gistermiddag achtereenvolgens dr Drees en minister Van Schaik (de laatste sprak ruim twee uur met de Koningin) hebben gisteravond deze drie ministers op het departement van Algemene Zaken ruim een uur en drie kwartier samen geconfereerd. Minister Stikker was de eerste, die naar buiten kwam om zich te voet naar zijn woning te begeven. Hij had een gezicht als een oorwurm. Op de vraag, of hij iets kon vertellen, ging hij niet in. En „geen foto, alstublieft geen foto", zei hij, hoe wel dit protest weinig hielp. Aandrang op Stikker Tien minuten later kwam minister Van Schaik naar buiten. „Geen nieuws" was het enige, dat de talrijke wachtende journalisten te horen kregen. Weer tien minuten later verscheen dr Drees op de stoep van zijn departement. Hij werd onmiddellijk bestormd. „U bent natuurlijk weer op uw post", zei hij lachend, „maar ik heb geen nieuws en geen commentaar". Op de vraag, of hij vandaag weer besprekingen zou voeren ln verband met de kabinetscrisis, ant woordde hij, dat hij vanmorgen een ver gadering had van de raad voor econo mische aangelegenheden uit de minister raad en dat er vanmiddag een voort gezette partijraadsvergadering van de Partij van de Arbeid in Amsterdam zou zijn, waar gehandeld zou worden over het uittreden van ir Vos (over de crisis in de P. v. d. A. dus). Wanneer hij tijd kon vinden, zou de minister hier heen gaan. Toen dr Drees gevraagd werd, of H.M. de Koningin vandaag nog bespre kingen in Den Haag zou voeren, haalde hij zijn schouders op. Zien wij het goed, dan spelen al deze factoren thans een rol. Daarbij komt het grote belang van het behoud van minis ter Stikker op de post van Buitenlandse Zaken. De goodwill, die Nederland nog het buitenland heeft, is voor een groot deel te danken aan hem. Dat alle pogin gen worden gedaan om hem te bewegen toch aan te blijven, doch dan in een ge reconstrueerd kabinet, waarin zwakke figuren door sterkere zijn vervangen, achten wy alleszins begrijpelijk. Reorganisatie gehele kabinet wordt aanvaard, doch slechts dat van enkele ministers. In feite zou dan mr Van Schaik zijn formatie, waartoe hij in 1948 op dracht kreeg, moeten voortzetten. Die opdraccht luidde toen ongeclau suleerd: de vorming van een ka binet. Deze voortgezette kabinets formatie kan uiteraard tot gevolg hebben, dat het karakter wijzigt. Het kan losser van de partijen komen te staan, dan in de afgelopen jaren het geval was. Niettemin kan het het zelfde „program-kabinet" blijven, waarin mr Stikker, op eigen verant woordelijkheid, dus zonder de regel rechte steun van de WD zou kun nen blijven zitten. Het „oorwurmen gezicht" van mr Stikker, dat hij gisteravond zette, duidt er op, dat hij danig onder druk gezet is. Vanochtend heeft H.M. de Koningin opnieuw een onderhoud gehad met prof. mr R. Kranenburg, voorzitter der Eerste Kamer, ditmaal in het paleis Soestdyk. Atoom-explosie in Amerika De gouverneur van Nevada, in de Ver. Staten, Russell, heeft bekend ge maakt, dat er Woensdagavond op de proefvelden van de „commissie voor de atoomenergie" in deze staat een explo sie heeft plaats gevonden. De atoom commissie weigerde te verklaren, of het hier een atoomexplosie betrof, maar wel hield de ontploffing verband met een bepaald experiment. Gouverneur Russell verklaarde, dat het experiment een vol ledig succes was gebleken en spoedig herhaald zou worden door nieuwe proef nemingen. Volgens een woordvoerder van de atoomcommissie zullen „de resul taten van komende proeven zichbaar noch hoorbaar zijn, tenzij onder bepaalde weersomstandigheden." Hieraan kan nog worden toegevoegd, dat begin Januari de atoomcommissie door Truman machtigd werd, om een circa vierkante K.M. groot en zorgvuldig bewaakt, terrein nabij Las Vegas ir Nevada als proefgebied voor atoombom men te gebruiken. Agent zowat vermoord y 7r)nf]pr Unt.pn door dronken kerels Vüb ZUI1Uer KdI1Sel1 JTN eep tweetal artikelen in Het Vrije nnpersoneel stond belangstellend J[ volk heeft ir Vos uiteengezet, waar- top te laiken I om hÜ bet lidmaatschap van het be- t v I stuur zijner partij heeft neergelegd. De Tegen de Utrechtse tinsmelter C. J. K. zaak Nieuw-Guinea, schrijft hij, was voor is gisteren voor de Amsterdamse recht- dit bedanken de aanleiding, bank 8 maanden geëist, omdat hij in Juli in de houding, door het partijbestuur politie-agent had aangevallen, die jn deze zaak aangenomen, meende hjj Dat H.M. de Koningin gistermor gen langdurig heeft gesproken met minister Stikker, terwijl zij daarna dr Drees, de demissionnaire minis ter-president ontving en vervolgens een wel zeer langdurig onderhoud had met de formateur van het thans nog dienende kabinet, mr Van Schaik, wijst er naar onze mening op, dat de aanvankelijke gedachten gaan in de richting van een niét aanvaar den van het aangeboden ontslag. Het is immers buiten kijf, dat een aan blijven van het kabinet niet inconstitu tioneel zou zijn. Er is geen conflict met een meerderheid in de Kamer, doch slechts met een minderheid. Dit stand punt wordt door verschillende fracties, ook van de oppositie, ingenomen. Niette min ls het begrijpelijk, dat het kabinet om politieke redenen (het versmallen van de basis, waarop het in 1948 in zee ging) meende, zijn ontslag te moeten aanbieden. Nu dit ontslag eenmaal is aangeboden, is de gelegenheid e-r, zonder terug te vallen op een twee-partljen-kabi,net, een reorganisatie door te voeren. Wij denken daarbij aan een versterking van het Ohristelijk-Historische element, waarop prof. Romme indertijd al heeft aange drongen, nadat minister Schokking aan Oorlog en Marine vervangen werd door minister s'Jacob. Wij denken daarbij ook aan de vervanging van bepaalde minis ters, die of tamelijk zwak zijn of niet (meer) het volledige vertrouwen genie ten Zo is het een openbaar geheim, dat zelfs de Partij van de Arbeid er met rouwig om zou zijn. wanneer minister Joekes vervangen werd. Ziin staatssecre taris en partijgenoot mr. Van Rhyn acht men een krachtiger figuur. Ook zal een groot deel van de KVP (en waarlijk daar niet alleen) het deugd doen, wanneer minister Van Maarseveen zou verdwijnen. Minister Teulings heeft voorts bij de jongste debatten over de begroting van Binnenlandse Zaken niet een al te beste beurt gemaakt met de top-salarissen-kwestie en met de centrale veiligheidsdienst, terwijl hem te weinig voortvarendheid werd verweten op het gebied van de burgerlijke verdediging. De indruk is gewekt, alsof zijn departe ment hem boven het hoofd is gegroeid. Ook minister s'Jacob heeft zich geduren de zijn korte ambtsperiode niet geliefd gemaakt. Zijn beleid in de kwestie der Ambonnese ex-KNIL-militairen is niet bewonderenswaardig. De benoeming kol. Hasselman tot chef van de generale staf wordt hem, meer nog dan hét ont slag van generaal Kruis, kwalijk geno men. Journalisten zijn uit hoofde van hun beroep altijd nieuwsgierig. En vooral, nu het om een kabinetsformatie gaat, zijn zij waakzamer dan ooit. De krantenmensen en fotografen, die gisteren de wacht hielden bij het paleis aan het Noordeinde, gluurden door een spleetje in de omrastering naar nieuws, in casu naar een kabinetsformateur.... Britse defensie14 milliard pond 1 Ter verdediging der vrijheid moeten zware offers gebracht worden )E BRITSE PREMIER, ATTLEE, heeft het Engelse volk voorbereid op nieuwe zware offers, die in verband met het enorme bewapenings program, zullen moeten worden gebracht. Offers, niet slechts van het land als geheel, maar van ieder persoonlijk, in de strijd tegen het Russisch im perialisme. Dit betekent dus: harder werken en groter soberheid. Attlee wees erop, dat het geluk en de toekomst der kinderen in gevaar verkeren. Engeland zou zijn hulpbronnen liever besteden aan de zaken des vredes' maar thans is een nieuw defensie-programma noodzakelijk, hetwelk komende twee tot drie jaar 14 milliard pond sterling zal bedragen. buiten het IJzeren Gordijn direct kan bedreigen. En hoe is de sterkte der Rus sische strijdkrachten? Volgens Attlee heeft de Sowj et-Unie momenteel 175 di visies, plus artillerie. Deze divisies vatten 25.000 tanks. In het totaal heeft het 2,8 millioen In dit programma is ook een plan op genomen voor het oproepen van 100.000 tot 300.000 reservisten, die deze zomer (een korte trainingsperiode zullen ondergaan.- Attlee trok van leer tegen Rusland, dat een uitgebreid militair apparaat op houdt. Het is Rusland, dat niet wil dat de wereld haar vraagstukken tot een oplossing brengt. Het is de Russische politiek, die er op uit is, om onrust te zaaien. Stalin heeft met zijn imperialisme meer succes gehad, dan de Tsaren ooit durfden dromen. Het is Rusland, hetwelk in een positie verkeert, dat het de landen in het gebied, Inbrekers doorkruisten de Beemster: 7 kraakjes in de vroege morgen Fietsen en aufo's en zelfs een roeiboot waren van hun gading TWEE INBREKERS begonnen de dag van gisteren in de prille ochtend met twee fietsen te stelen in de Beemster. Ze peddelden ermee naar de zuivelfabriek De Tijd en zetten daar de karretjes neer. De garage van de fabriek werd opengebroken en de heren verdwenen nu heel wat comfor tabeler in de Pontiac van de directeur, nadat ze eerst een benzinepomp hadden geforceerd en dit onontbeerlijke levensvocht in de tank van de wagen hadden overgeheveld. In Oosthuizen werd bü Kosters kaas handel gestopt en uit een pakhuis (dat weer eerst opengebroken werd) haalden de vroege gasten 50 Goudse kazen. Toen Ti de eerste pech: de accu van de wagen was leeg. Wel, in Oosthuizen woonde ook een garagehouder. Ze wis ten binnen te komen en vonden zowaar gevulde accu. Echter, de garage houder had een hazenslaapje en werd wakker toen hö gerucht hoorde. Hy stoorde de die-en in hun werk en met achterlating van Pontiac, gevuld met kazen, vluchtten zjj door het dorp. Aan de andere kant van Oosthuizen stalen zij weer eenfiets en reden verder. By de Beemster ringvaart „vonden" zjj een De leer der betrekkelijkheid Amerikaans blad betreurt ontslag van Kruis Het ontslag van generaal Kruis bete kent het verlies van een effectief en hardwerkend kampioen voor de defensie van het Atlantisch Pact, zo schrijft he Amerikaanse blad Washington Pact" Het is geen geheim, dat generaal Eisen hower verre van verheugd was over de paraatheid van 't Ned. leger en de hou ding van Den Haag hiertegenover. He: duidelijk, dat de regering-Drees niet gaarne bereid was om geld aan wapens besteden. De houding der Nederlan ders, in het bijzonder der socialisten. en van lippendienst aan de defensie. Op zijn allerminst dient de Ned kabinets-crisis de deelneming aan het Atlantisch Pact tot een beslissend sta dium te brengen", aldus het blad. Nieuwe functie van luit.-generaal Calmeijer De plaatsvervangend stafchef, luit - generaal Calmeijer, is zoals we meldden benoemd tot persoonlijk adviseur van de minister van Oorlog. Thans wordt ver nomen, dat dit de uitvoering van mili tair-wetenschappelijke opdrachten be treft. Schade der sneeuwlawines WIE i 2> uur 0J in de millioenen... Vandaag een strijkijzer, een schoen, een ontluikende tulp, een halmaën twee drul-| De schade in Oostenrijk, aangericht °n|door de sneeuwlawines wordt geschat, roeibootje, gingen er mee naar de over kant, zonder evenwel de fietsen te ver geten. Een eind verder kwam het twee tal bij een boerderij, waar de fiets weer werd afgedankt, omdat in de schuur een Minor-auto stond, waarmee ze dan ook prompt verdwenen! De politie zit er achter aan. Taft over de positie van Amerika Steun aan Tsjang Kai Sjek De Republikeinse senator, Robert Taft, heeft in een rede te Chicago wederom gezinspeeld op de noodzakelijkheid een nieuwe minister van Buit. Zaken. Hij zeide voorstander te zijn van een terug trekken der Amerikaanse strijdkrachten uit Korea, indien Amerika geen vol doende steun van andere leden der Ver. Naties krijgt. Indien wij uit Korea terug trekken, moeten wij Tsjang Kai Sjek langer beperkingen opleggen en hem de kust laten blokkeren. Voorkomen moet worden, dat de communisten m Korea, Indo-China en Birma binnen trekken. vcu wj/ etensbord. Uit de: dingen moet U met enige fantasieafdus "Reuter, op een bedrag van tussen een groot Nederlander samenstellen. K 26 38 millioen gulden. Het gevaar Denkt U maar ««na even na en ais u nleuwe lawlnes by bewoonde plaat- en parade in kamp Zeeburg (intendan- nlet op kunt komen, kykt u even °PI n is w goed voorbij. I cetroepen) te Amsterdam bijwoonden, pagina 5. Canadees plan voor overleg met China Peking heeft 48 uur bedenktijd Pearson, de Canadese min. van Buit. Zaken, heeft in de .politieke commissie" der V.N. verklaard, dat zijn land een veroordeling van communistisch China en overweging van eventuele sancties, zou steunen. Voorts deed Canada „sug gesties" aan de hand voor het houden van een conferentie over de vraagstuk ken van het Verre Oosten. Kort samengevat, komt het hierop neer: 1 Binnen een week een conferen- te Lake Success of New Delhi. Deel nemers moeten zijn: Amerika, Engeland, Frankrijk, Rusland, Egypte en China. 2. Deze conferentie heeft als eerste taak, het instellen van een commissie, „staken van het vuren". 3. Daarna komt aan de orde de oplossing Koreaanse kwestie, waarbij inbegrepen terugtrekking van alle niet-Koreaanse strijdkrachten. 4. Als het zovei kwesties van het Verre Oosten onder de loupe nemen. 5. Dit plan zou aan Peking vorden overhandigd, met het verzoek, er binnen 48 uur op te ant woorden. Canada zal geen steun Verlenen de Arabisch-Aziatische resolutie, omdat deze niet voorzag in een voorlopig „sta- het vuren", vóórhet hou- een conferentie. De afgevaar digden van Griekenland, Zuid-Korea, Panama, Brazilië, Haïti en ook Israël toonden zich bereid, de Amerikaanse resolutie onvoorwaardelijk te steunen. Wij wijzen er nog op, dat deze resolutie inhoudt, communistisch China als ag gressor te brandmerken. Tot Zaterdag ln de namiddag, is de „politieke com missie" uiteengegaan. Truman bedankt voor Rus sisch kreeftenvlees Amerika, aldus Ass. Press, heeft de Import van Russisch kreeftenvlees boden, omdat dit bewerkt wordt door dwangarbeiders, gevangenen tractkoe-lies. r de wapens en bij mobilisatie kan aantal verdubbeld worden. De Sowjet-Unie heeft een luchtmacht van ongeveer 20.000 toestellen en de grootste onderzeevloot ter wereld. En toch wordt' Rusland door- niemand bedreigd. Wat is het doel derRussische buiten landse politiek? Dit doel is het verzwak- ken der democratische regeringen, zo. mogelijk hen te vernietigen en de le vensstandaard der vrije volken omlaag te halen. Ja, aldus Attlee. het Russische, communistische doel is de totale ver nietiging van allen die in vrijheid ge- In dit verband wees de Britse premier op de recente gebeurtenissen in Korea Indo-China. Het gevaar bestaat, dat elk ogenblik ergens ter wereld iets kan gebeuren, dat op oorlog uitloopt. Vooral Duitsland is een uiterst gevaarlijke plek. Al geloofde Attlee niet, dat een wereld oorlog „onvermijdelijk" is. Europa ver keert in gevaar, als de democratische landen hun defensie niet zo hoog moge lijk opvoeren. hem uit een trein op Amsterdam C.S. had willen zetten omdat hij dronken was en zich lastig gedroeg. Hij was toen in ge zelschap van de Utrechter W. M. R., zaak werd aangehouden omdat hy verstek liet gaan. De agent was door het treinpersoneel gewaarschuwd, maar toen hij de dronken lieden uit de coupé wou zetten, werd hem dit belet door een tiental andere passa giers, allen Utrechters die kennelijk vrij diep in het glaasje hadden gekeken. R. ontfutselde de agent zijn gummistok. Anderen drukten de agent op een bank knepen zijn heel dicht. En het trein personeel stond belangstellend toe te kijken, „met de armen over elkaar".... Dat duurde tot een agent in burger zijn collega te hulp schoot. Toen wilde de overvallen politieman de dronken R. met revolver dwingen de trein te ver laten, doch R. kwam met zijn borst pal de loop van de revolver staan en lalde: „Schiet dan maar als je het lef hebt." De agent liet moedeloos de revol ver maar weer in de holster glijden Consumpties in café's worden duurder De café-exploitanten hebben van hun vakgroepen het advies gekregen de prij zen van alle consumpties te verhogen in de eerste-klaszaken met tenminste 3 cent en in de tweede- en derde-klas zaken met' tenminste 2 cent. Meisje in Katendrecht aangerand Een 22-jarige naaister is een dezer nachten in Katendrecht te Rotterdam aangerand. Hij duwde haar tegen de grond onder bedreiging met een dolk mes. Daarna probeerde hij haar polsen vast te binden. Een voorbijganger hoor- echter het'geschreeuw van het meisje, waarop de aanrander vluchtte. Hij kon nog niet worden gevat. Landgenoten die alsmaar moeten vluchten Het K.L.M.-vliegtuig „Soerabaja" arri veerde -op ScHiphol niet 46 passagiers die rechtstreeks ujt Nieuw-Guinea wa ren gekómen. 'Re: toestel was drie dagen tevo_ren uit Biak vertrokken en had zon der "tusseclandm^BangkoIr bereikt. Eeo der passagiers, de heer P. J. Kuyter. was Ier-aar geweest aan de ambachtsschool op mbon en was in een klein bootje dwars door de Indonesische blokkade heen naa; Nieuw-Guinea ontsnapt. Dr J. J. de Lange kwam van Manokwari. waar de bevolking van Indische Nederlanders ir. één jaar van 50 tot 2000 was gegroeid Allen mensen, die na de souvereindteits- overdrachtIndonesië verlieten en ver der zullen vluchten als men Nieuw- Guinea aan Indonesië zou overdragen. Er heerst veel malaria en men maakt zich zorgen over de huisvesting. Men is stevig bezig met de opubouw en er z: uitzichten, maar de moeilijkheden grijn zen je aan alle kanten aan, zeide hij. Pleven naar Truman gevlogen Duitse bijdrage niet afhankelijk van het Franse „plan-Schuman" FRANKRIJK HEEFT, aldus Reuter, tien West-Europese landen uitgeno digd, om op 6 Februari deel te nemen aan een conferentie te Parijs, voor de vorming van een Europees leger. Vermoedelijk zullen Amerika en Canada waarnemers sturen. Zoals reeds gisteren gemeld werd, is ook West- Duitsland uitgenodigd om aan de besprekingen deel te nemen, op voet van gelijkheid met de andere West-Europese landen. De landen die een uitnodiging ontvan- ir Parijs gevestigd zijn. Een Reuterbe- gen hebben, zjjn Nederland, België, richt zinspeelt echter op Frankfort als B„vooruitgeschoven hoofdkwartier". Dean Acheson, de Amerik. min. Buit. Zaken, heeft er nogmaals op i gedrongen, dat de Noord-Atlantische gendheden de strijdkrachten veel sneller moeten opbouwen, om aan aggressie der Russen het hoofd te kunnen bieden. Pre mier Pléven is naar Washington gevlo gen voor een bespreking met President Truman. DAT de Urker stoombootmij Dinsdag ;n dienst EnkhuizenStavoren zal openen i.p.v. de vanwege kolenschaarste uitgevallen treinboot. DAT gisteren en vandaag het 50-jarig bestaan is gevierd van de A'damse afd. an de Ned. natuurhist. ver. DAT gisteren in Den Haag een com- lissie is geïnstalleerd die de plaats van de persoonlijkheidsvorming in de oplei ding van verplegenden moet bestuderen. DAT Jubal, het officiële muziekkorps an de gem. Dordt, met Hemelvaartsdag ;n nationaal pijperconcours houdt t.g.v. zijn 40-jarig bestaan en men „Jubalpeper- munit" in de handel brengt om geld voor het feest binnen te krijgen. DAT ook de telepaath Burlisto uit Am sterdam naar Londen wil vertrekken de ontvreemde kroningssteen op te DAT de A'damse raad de verkoop een terrein aan het Stadionplein de fa. Van Leer goedkeurde, die er hoofdkantoor van haar wereldbedrljf zal vestigen. DAT 200 ouders gisteren de ouderdag parade in kamp Zeeburg (intendan- DAT het wetsontwerp Paardenwet 1949 ingetrokken. DAT Carlos Sayan Alvarez, vertegen woordiger van Peru te Den Haag, uit Lima naar ons land is vertrokken, hij Peru zal vertegenwoordigen in de zaak Haya de la Terre. DAT de Zuidafrikaanse min. van Binn. Zaken, dr Doenges. uit Nederland het geweer van Danie Theron, een der hel den uit de Boerenoorlog, heeft meege bracht. DAT Wim Sonneveld 30 Januari in R'dam optreedt, op 31 Januari in Kopen hagen en de volgende dag al weer ln Den Haag. DAT er in Vlissingen nog een tekort is van 1000 woningen. DAT de schildersknecht B. uit Kruis land (N.-B.) is gearresteerd wegens dief stal van kostbaar materiaal uit de Legro metaalwarenfabriek te Oudenbosch. DAT de in 1945 verwoeste brug over de Oude IJssel te Doetinchem Dinsdag a s. door de Comm. der Koningin- wordt ge- DAT de A'damse raad gisteren met 29 tegen 9 (comm.) stemmen de begroting 1951 goedkeurde, welke sluit op een be drag van bijna f 267.400.000 en de raad er in 15 zittingen 52% uur over heeft ge praat. Groot Brittannië, Luxemburg, Noorwe gen, West-Duitsland, IJsland, Italië en Portugal. In verband met vroegere Britse bezwaren, zou Engeland vermoedelijk ■■RIK r" naar de Parjjse con ferentie afvaardigen. De Franse premier Pleven, de initia tiefnemer van het plan voor een Euro pees leger, zal de besprekingen openen. Hij verwacht, dat de West-Europese landen accoord zullen gaan met een be noeming van een Europese minister van Defensie, die zal worden belast met de recrutering, opleiding en bewapening van het Europese leger. Deze internationale strijdmacht zou volgens Pleven een eigen generale staf moeten hebben. Frankrijk beschouwt de vorming var dit Europese leger als de enige doel treffende wijze om West-Europa, eer krachtig verdedigingssysteem te ver schaffen. Dit Europese leger dient dan, na zijn vorming, onder commando generaal Eisenhower te worden plaatst. In dit verband wijzen wy er op, dat Frankrijk de Duitse bijdrage niet afhankelijk zal stellen van de onderte kening van het plan-Schuman door Duitsland. Volgens het West-Duitse persbureau DPA, heeft generaal Eisenhower mee gedeeld, dat Heidelberg als vooruitge schoven hoofdkwartier van de Atlan tische legers wordt overwogen. Zoals weet, zal het voornaamste hoofdkwartier Nieuwe kentekenbewijzen ook voor kleine auto's Minister Spitzen heeft goedgevonden, dat ook voor de kleine auto's die niet voldoen aan sommige wettelijke voor schriften wat de verlichting betreft, nor maal nieuwe kentekenbewijzen worden afgegeven. Bij Italiaanse en Engelse wagentje bijv. zitten de koplampen te laag. Indien ze niet anders zijn aangebracht dan in de standaard-uitvoering, heeft de minister er geen bezwaar tegen- Verbonden legers op 15 km van Seoel Vliegtuigen der Ver. Naties zijn reeds begonnen het vliegveld van Soewon te gebruiken, dat, zoals gisteren vermeld, bezet is. Het ligt 27 km ten Zuiden Seoel. Speerpunten der verbonden legers zijn Seoel nu reeds tot op 15 km gena derd. In een communiqué van het Ameri kaanse leger kwam gisteren tot uiting, dat sterke groepen in de Westelijke tor van het Koreaanse front tot een coördineerde aanval waren overgegaan, ondersteund door tanks en artillerie. Bij de opmars naar het Noorden ontmoette men aanvankelijk geringe tegenstand, maar Vrijdag werd er door de vijand sterke druk op de posities der verbonden legers in het centrum uitgeoefend. Aan de vleugels der defensie-inie vlan de V.N. kunnen de patrouilles echter der veel tegenstand oprukken. Volgens Radio-Pjongjang heeft bij de strijd Intsjon, de kustbaUerij twee Amerikaan se schepen"'tot zinken gebracht. Jongetje viel uit raam van 10 m hoogte Het tweejarig zoontje van de familie B- aan de Huizerweg te Bussum. dat door een klein zusje op de vensterbank van de derde verdieping was getild, zag kans de sluiting van het raa krijgen. Het raam ging open jongetje viel van ongeveer 10 meter hoogte op een trottoir/ Gisteravond he: kind in het ziekenhuis overleden- symptoom te moeten zien, een symp toom namelijk hiervan, dat het partijbe stuur bezig is, de party te beroven van elke zelfstandigheid tegenover de politiek der regering. En ditzelfde, schrijft hü, is destyds ook al geschied na de tweede militaire actie in Indonesië. Ik ben weggegaan, aldus ir Vos, om de algemene houding van het partijbestuur en om de daarmede samenhangende toe stand in de party. Om nu te begrijpen, in welke richting de heer Vos redeneert, in het oog houden, dat hij wil vasthouden aan een scherpe onderschei ding tussen partijbestuur, Kamerfractie •n partygenoten-ministers. Het partijbestuur dient „de grote volks verlangens in socialistische richting op de sociale en economische mogelijkheid tot verwerkelijking te onderzoeken en geven, wat naar zyn mening van daag kan en morgen zal kunnen." De Kamerfractie „bepale wat politiek- parlementair van het program aan de orde moet worden gesteld, en hoe dat dient te geschieden." De partijgenoten-ministers tenslotte „zullen na het vele, dagelijkse, in de wis selende omstandigheden dikwijls zo moei lijke en moeizame werk nog de plicht daarbij op zich moeten nemen, om de strijd om de inhoud van het compromis binnen de regering te voeren." PAS bij het besef van de scheiding dezer functies, zo meent ir Vos, is een gezamenlijke vruchtbare strate gie mogelijk. Het houdt in, dat het party- bestuur een eigen positie moet innemen, een positie met de blik gericht naar party en volk, meer dan naar regering en coalitie. Maar van die eigen positie van het partijbestuur, klaagt hy. komt thans bit ter weinig terecht. De zaak Nieuw-Gui nea is daar. meent hij. om het te bewij zen. Want het partybestuur wilde over deze zaak alleen een resolutie ontwerpen welke lag „in de regeringsiyn". Op deze wyze, aldus ir Vos, wordt elke onmacht van de regering tot onmacht ook voor de party. Dat de regering by het bepalen van haar standpunt tot een compromis moet komen hy acht het begriipeliik. Maar dit behoeft voor het partijbestuur torii nog geen reden te zyn n geen eigen geluid te laten horen. Zolang, schryft hy, de kyk van het partybestuur op ziin eigen taak zich niet wijzigt, zo lang blyft er misère ln de party. Ja, zonder wijziging in de insrel- ling van partybestuur en party ziet hy geen enkel perspectief. Het lidmaatschap van het partijbestuur had voor hem by deze-stand van zaken geen waarde meer: hy zag geen kansen meef, zelfs niet voor vruchtbare oppositie. TOT zover ir Vos. Waarop komt dit nu neer? Hierop, dat de P.v.d.A. naar ziin oordeel hard oo weg is om het standpunt van de regering te zien als het standpunt van de party. Maar daarby ordt, meent de heer Vos. over het hoofd gezien, dat het regeringsstandpunt een compromis ls van verschillende stand punten. De socialistische ministers zullen er wel uit moeten ziin, zoveel moge- Hik Invloed op dat compromis uit te oefe nen, maar het gaat niet aan, zo betuig^ hij, het regeringsstandpunt (dus het compromis) met het partystandpunt te vereenzelvigen. Doet men dat, dan maakt de onmacht van de regering auto matisch tot onmacht van de party. Er zullen aldus nog steeds in deze redenering soanningen blijven bestaan en wat partybestuur en fractie willen vat de eigen ministers kunnen. Maar i losse die spanningen niet op door de partij te vergen, dat zll geen eigen standpunt hebbe en haar eigen stand punt inruile voor het compromisstand punt der regering. Wy hebben hierby de zienswijze van ir Vos vrij breed weergegeven, wy deden dit, omdat de zaak, hier aangeroerd, de aandacht verdient. Zy reikt verder dan de P.v.d.A. Maar zy heeft op haar bijzon der betrekking. En het is niet toevallig, dat juist ir Vos haar te berde bracht. Zij raakt het wezen van een socialistische party. Maar daarover in ons slotartikeL Griep in Engeland Alleen deze week ruim 1100 doden Engeland en Wales worden nog steeds vaar geteisterd door griep. Deze week jn in totaal 126 grote steden, ongeveer 1100 personen overleden, d.i. 213 meer dan in de vorige week. De longontste king eiste 843 slachtoffers. Het totaal aantal inwoners dezer 126 steden bedraagt millioen. Meer dan 85 procent der griepslachtoffers was ouder dan 55 jaar. Sinds het begin van December bedroeg het cijfer 6750 personen, die aan griep of longontsteking overleden zyn. Lamington-werking veroor zaakt nieuw eiland In de Koraal-zee is op een afstand van 540 km ten Z.W. van de vulkaan de Lamington, in Australisch Nieuw Guinea, tengevolge van een hevige activiteit on- vater, een nieuw eiland aan de op pervlakte verschenen. De vleesnood in Engeland heeft de Importeurs een verzoek tot de regering doen richten om zelf hun peultjes te mo gen doppen, daar zy wel kans zien, voor redelyke regeling te zorgen. WEERBERICHT Iets koudei Tot morgenavond verwacht De Bilt: Half tot zwaar be wolkt met van tijd tot tijd regen en plaatselijk sneeuw. Aanvankelyk matige tot krachtige wind tussen Zuid en Oost, later veranderlijk Iets kouder. (Opgemaakt to 10 uur). Zondag: Zon 8 28—17 19 u 23 57—10 16 uur. Maandag: Zon 826—7,21 onder 10.27 30 Januari L.K-

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1