Jlicuuic fciirirljc (Cimnutl Prijswinnaars Kleurwedstrijd Ook Moskou wil aan „Ronde Tafel' conferentie deelnemen De Rus gewaagt van de „rampzalige' Amerikaanse politiek in de V.N. Soewon door verbonden legers wederom bezet Koningin ontving vanmorgen ds Zandt en Weiter Vier kinderen slapend door brand overvallen Wist U Kabinetscrisis zij geen nevelgordijn VRIJDAG 26 JANUARI 1951 BUREAUX Steenstiaat 37 Directie. Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel 22710 en TeL 23375 Redactie: Tel 2040a Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 5.15 p. kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIËN: 018 pei millimeter (By contract belangrijke korting) I Een en dertigste jaargang No 8134 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,Staalvasllth is gfjebfeoen myn bert In tcgijcaspacr De Aziatische problemen De Sowjet-Unie heeft in de „politieke commissie" van de Ver. Naties haar steun toegezegd aan het Arabisch-Aziatische plan om een inleidende „zevenmogendheden-conferentie" te houden, waaraan ook communistisch China zal deelnemen, over de problemen van het Verre Oosten. President Truman houdt nog steeds vast aan de Amerikaanse resolutie waarbij China als ..aggressor" gebrandmerkt wordt. Hij verklaarde, dat de resolu tie stevig gesteund wordt door de regering, het Congres en de bevolking der Ver. Staten. De Britse afgevaardigde is tegen strafmaatregelen ten aanzien van China. zullen steunen. Vermoedelijk zullen vijf van de acht West-Europese landen achter het Amerikaanse voorstel staan. Sir Benegal Rau. van India, heeft bij de hervatting van het debat over Korea tangedrongen op het houden van „ronde tafel-conferentie" met de regering van Peking. Het is moeilijk, zei hij. op een afstand v;n duizenden kilometers, met elkaar de zaken te bespreken. Vol- hem. moet dót voorstel voorrang hebben boven de Amerikaanse resoluti in China als aggressor wordt ge brandmerkt. Alles moet worden gedaan n verder bloedvergieten te voorkomen. Sir Gladwyn Jebb, van Engeland, het wel „in grote lijnen" eens met Ame rika. om China als aggressor te bestem pelen, maar hij zag er niet veel heil sancties toe te passen, alvorens de be doelingen der regering van Peking n: keuriger waren onderzocht. Sancties jegens China zouden de crisis verscher pen en het middel zou tenslotte erger zijn dan de kwaal. Hij herhaalde, dat Peking recht had op een zetel in de V.N. Tsarapkin, die Malik tijdens zijn ziekte ervangt, wees op onvolmaaktheden in de „twaalflanden-resolutie" en daar om stelde hij twee amendementen voor Volgens het ene amendement moest ir d? Amerikaanse resolutie niet var "hinese interventie" melding worden maakt. Volgens het andere amende- ent, moesten datum en plaats va-: voorgestelde conferentie over het Verre Oosten, worden bepaald door de litter der Assemblée. Wederom deed hij 'n aanval op Ame rika. Hij zeide, dat velen eindelijk het rampzalig karakter beginnen in te de politiek, waartoe de Ver. Staten de Ver. Naties trachten aan te zetten. De definitieve stemming over de Ameri kaanse resolutie wordt niet voor Zater- ig verwacht. De Nederlandse delegatie is door het aftreden -der regering, aldus Reuter, ;n moeilijke positie gekomen. Er- i diplomaten achten het waarschijn lijk, dat Nederland entenslotte toch cok Engeland, de Amerikaanse resoluti Eieren op de markt maar 10 cent Geringe export bij stijgende aanvoer Terwijl vele dingen duurder worden, daalt de eierenprijs op de Bameveldse markt nog steeds. Gisteren werd er voor een -groot deel van 1.7 mill, aangevoerde eieren slechts 10 cent per stuk betaald. Enige maanden geleden deden de groot ste eieren zelfs meer dan twee dubbel tjes. Beide uitersten worden abnormaal genoemd. De voerprijzen zijn zo hoog, dat er moeilijk nog wat op de eieren te ver dienen valt. De prijsdaling wordt ver oorzaakt door een te geringe export in een tijd, waarin de aanvoeren voortdu rend stijgen. zijn wekelijkse persconferentie, heeft Truman erop gewezen, dat het ver standig is een aanvaller, een „aanvaller" te noemen. Het is, aldus Truman, thans tijd voor helder nadenken en vastbera denheid. Hoe Malan de toestand ziet... De premier van Zuid-Afrika, dr Ma lan is van oordeel, dat de verdeeldheid in de Ver Naties gevaarlijke consequen ties met zich brengt Volgens hem tracht juist Amerika de organisatie der ver enigde volkeren in de Koreaanse kwes tie te redden. Hij voegde hieraan toe, al dus Ass. Press, dat Amerika zich wel licht weer isoleert en terugtrekt uit de wereldstrijd tegen het communisme, in dien het niet voldoende gesteund wordt" Wat zou er van Europa en Zuid-Afrika terecht komen, indien zulks gebeurde?' vroeg dr Malan, die in het parlement een rede hield. De uitbarsting op Nieuw-Guinea Circa 4000 slachtoffers Een gebied van 12 bij 25 km, rond de vulkaan de Lamington op Australisch Nieuw-Guinza, is tot „niemandsland" verklaard. Circa 4000 personen, zijnde 50 procent van de plaatselijke bevolking, zijn om het leven gekomen tengevolge van de uitbarsting. Leden der reddings ploegen vonden ook het stoffelijk over schot van 20 der 34 vermiste blanke be woners. De overheid ziet zich geplaatst voor de zware taak, maatregelen te tref fen voor de 3000 overlevenden, die alles verloren hebben. Men overweegt cuatie naar andere streken van 't eiland. Reddingsploegen staan voor de moeilijke opdracht, de doden zo snel mogelijk te begraven, om het uitbreken van ziekten te voorkomen. Eisenhower op IJsland Bij zijn aankomst op IJsland werd generaal Eisenhower verwelkomd door regeringsfunctionarissen en leden het corps diplomatique. De generaal klaarde, dat hij tijdens zijn reis dóór Europa „een grote vastbeslotenheid het Eupropese volk had opgemerkt, zijn vrijheid te verdedigen". Adviseur van Dean Acheson in Den Haag John Cooper, de speciale adviseur van de Amerik. min. van Buit. Zaken, Dean Acheson, is gisteravond uit Bonn Den Haag vertrokken. Tijdens zijn bezoek Duitsland, had hij zich o.a. op de hoogte gesteld van de stand der Duitse deelneming aan de West-Europese defensie. Intsjon op West-Korea gebombardeerd McArthur hoopt in het Zuiden met de vijand voorgoed af te rekenen Colonnes der Ver. Naties doen thans moeite om met de vijand in contact te komen, maar zij vinden geen spoor van Chinese óf Noord-Koreaanse hoofd machten, binnen de 80 km van hun defensie-linies. De geruchten houden aan, dat de Chinezen hun legers even ten Zujden van de 38ste breedtegraad hebben doen halt houden, om politieke onderhandelingen te beginnen. Ja, er wordt zelfs beweerd, dat zij een gedeelte van hun beste troepen uit Korea hebben teruggetrokken. Marine-eenheden van de V.N. hebben aan de Westkust van Korea, de haven en stad Intsjon gebombardeerd. Aan deze operatie werd door Canadese en andere oorlogsschepen van het Britse Gemene best deelgenomen. Reuter meldt hierover nader, dat de Amerikaanse zware krui ser St Paul en twee Canadese torpedo jagers. met hun geschut de kustbatterijen op het eiland Wolmi voor de haven van Intsjon tot zwijgen hebben gebracht. Wij herinneren eraan, dat op 9 Sep tember van het vorige jaar, de groot scheepse landing der Geallieerde troepen bij Intsjon aanving, ten doel hebbende het Noord-Koreaanse offensief te doen Directeur van het Kabinet van H.M. had onderhoud met minister Stikker Vanmorgen heeft H. M. de Koningin Haar beraad in verband met de kabi netscrisis voortgezet. Om tien uur arriveerde zij aan het Paleis Noord einde, opgemerkt door de enkele krantenmensen, die er toen waren, de po litieagent, die strenger dan anders hen controleerde, die de colonade be traden en een enkele voorbijganger. Even later was het ds P. Zandt, del van de Koninklijke auto. die beladen fractieleider van de S.G.P. in de Tweede werd met koffers Kamer, die zijn advies aan H.M. kwam gemaakt werd Uitbrengen. Vriendelijk als altijd poseer de hij, na afloop voor de fotografen. Hij ham diep zijn hoed i gereed lijn sigaar eerst op, toen hij het voorplein Van het paleis verlaten had. Inmiddels was de heer Ch. J. I. M. Wei ter van de K.N.P. per auto gearriveerd. Hij verbleef tot even na elf uur op het paleis. Op een dag als vandaag is alles belang rijk wat er geschiedt. Van het wijnrode brei-werkje af. dat in de wagen van de Vorstin huiselijk ligt te wachten, tot de haast toe, waarmee mr Marianne Telle- gen. directeur van het Kabinet van de Koningin om kwart over elf het Noord einde verliet, om zich naar Buitenlandse Zaken te spoeden. Zij verbleef daar een balf uur en het ligt voor de hand, dat zij gesproken heeft met minister Stikker. Nadat zij op het paleis Noordeinde teruggekeerd was. kreeg haar chauffeur opdracht weg te gaan en hij keerde even later met een gewichtig uitziend docu ment terug, dat snel naar binnen werd gebracht. De schare, die toen aangegroeid was tot een flinke menigte, vroeg zich vele dingen af. maar het enig antwoord op al haar gissingen was het voorrijden pakken vertrek. Öm half 2 begaf H.M. zich-van het pa leis Noordeinde, zonder dat er nog iemand stak ontvangen was na de heer Weiter, Hog nooit zo zout gegeten De heer B. te Panningen haalde prach tig blank spek uit de kuip. Maar in de Pan begon het vervaarlijk te schuimen Het bleek dat de slager, bij wie hij zijn vet varken ter slachting had gebracht, soda in plaats van zout in het vlees had gedaan. Weg varken! het paleis Lange Voorhout. Geen verdere ontslagen bij de Generale staf Voormalig Verzet wil protesteren Naar aanleiding van de aanhoudende geruchten over ontslagaanvragen van hoge officieren der Generale Staf ver namen wij hedenochtend van de meest bevoegde zijde, dat er, sinds gisteren, geen verandering in de situatie geko- i el- Er zijn geen ontslagaanvragen ders met name genoemde officiei vangen. Wel werd aan een aantal hoge functio narissen verandering van functie aange zegd. Deze officieren zullen van de staf naar de troep gaan. Het ontslag van de generaal-majoor P. M. H. Tielens houdt in geen enkel opzicht verband met de gebeurtenissen rond de legerleiding. De heer Tielens gaat 1 Februari heen. in verband met het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd Inmiddels houdt de beweging rond de benoeming van luit.-generaal Hasselman Naar wij vernemen zal het Voormalig Verzet zich beraden over een protest tegen zyn aanwijzing als .chef staf». ineenstorten. Op 4 Januari van dit jaar werd de haven door de verbonden strijd krachten ontruimd. Geallieerde vliegtuigen hebben belang rijke verkeersknooppunten in Noord-Ko- rea bestookt en lieten meer dan 180 ton bommen vallen. In de periode van 1 tot 24 Januari gingen 5 Geallieerde toestel len tijdens gevechten met communistische vliegtuigen verloren. Op de vooravond van zijn 71ste ver jaardag heeft generaal McArthur over de Koreaanse campagne gesproken. Hij wees erop. dat de Chinezen van bases in Mandsjoerije rond 1.500.000 man aan de rivier de Jaloe kunnen brengen, maar zij hebben de helft van hun fronttroepen verloren tegen de tijd, dat zij de 38ste breedtegraad overschreden hebben. Hoe verder van Mandsjoerije. hoe groter moeilijkheden. Eens zullen wij de Chi nezen in het Zuiden een lelijke bloedneus beorgen. aldus Mc Arthur. „Er kan geen terugkeer van een oorlog tegen het com munisme in Azië zijn. nu Amerika zich met zijlij wapens heeft ingezet ter ver dediging van hoge morele principes", al dus het verslag van Ass. Press. Volgens latere telegrammen, hebben V.N.-patrouilles weer Chinese tegenstand ontmoet bij Soewon, Intsjon en Jodjoe. Vliegende forten hebben aan de Mands- joerijse grens het goederenstation van Poer jong aangevallen. De Zuid-Koreaan- se regering meldt, dat meer dan 2 mil- lioen Koreanen naar Zuid-Korea zijn ge vlucht en een groot deel hunner zal naar Gehuwde ambtenares mag dit jaar blijven Ontslagtermijn weer eens verlengd De voorgenomen maatregel tot ont slag van huwende en gehuwde ambte naressen in dienst,van het rijk is enige malen opgeschort, laatstelijk tot 1 April a.s. De ontslagtermijn is thans ander maal verlengd. Het gehuwde vrouwe lijke rijkspersoneel kan. in dienst wor den gehouden tot 1 Januari 1952. Prins Bernhard jaagt in Luxemburg Prins Bernhard is gistermiddag per vliegtuig naar Luxemburg vertrokken, waar hij tot morgen de gast zal zijn van de groothertogelijke familie. De Prins zal in Luxemburg aan een jachtpartij deel- Secretaris Koningin met mevr. Pennink verloofd De particulier secretaris van H.M. de Koningin, W. J. Baron van Heeckeren van Molecaten, heeft zich verloofd met mevrouw M. A. Pennink. de verzorgster van de Prinsesjes. Het huwelijk zal ver moedelijk in Maart a.s. worden gesloten. Men verwacht dat mevrouw Pennink binnen afzienbare tijd haar hunctie op paleis Soestdijk zal neerleggen. Kort voor de brand ontstond zat de zo zwaar getroffen moeder met haar schoonzuster, de verloofde van dit meis je en haar schoonouders in het voorhuis te kaarten. Weldra kwam de vader thuis uit de R.K. kerk, waar hü het lof had bijgewoond. Willem Meekel was nauwe lijks aan tafel gaan zitten om een spel- Een brand met vreselijke gevolgen woedde gisteravond in een schuurwoning in Sloten onder de rook van Amsterdam. Het echtpaar Meekel, dat met vijf kinderen daar woonde, werd in één slag beroofd van vier kinderen. Het laatst gevonden slachtoffertje wordt geborgen. Mr Van Kleffens in Den Haag Naar de Nwe Leldsche Crt. ver- eemt. verblijft de Nederlandse gezant i Lissabon, mr E. N. Van Kleffens heden in Den Haag. De oud-minister is op weg naar New York en keert op 2 Februari op zijn post in Lissabon terug. eilanden van de Zuid-Koreaanse archipel worden overgebracht. Later op de dag werd nog gemeld, dat de verbonden troepen Soewon heb ben bezet. 15 km ten Zuiden van Seoel. Chinezen deden tegenaanvallen, maar trokken zich terug bij geconcentreerd der verbondenen Een andere een heid drong door tot 8 km ten Oosten KoemjangDjangni, na ten Zuiden van die stad communistische strijdkrachten te hebben uiteengeslagen. Gezin Ie Sloten in rouw gedompeld Radeloze vader moest door glazen dak springen om leven te redden IN EEN VUURZEE, die binnen een half uur een tuindershuis met de grond gelijk maakte, zijn gisteravond te Sloten bij Amsterdam vier zeer jonge kinderen om het leven gekomen. De kinderen lagen op de zolder te slapen en merkten niets van het onheil. Slechts een broertje werd wakker, de acht jarige Nico. Hij probeerde de anderen te wekken, maar de vlammen grepen zo snel om zich heen, dat hij de vlucht moest nemen. De wanhopige vader, de tuinier-pantrybediende Willem Meekel, rende naar de brandende zolder, maar vond overal de weg versperd door lekkende vuurtongen. Ernstig ge wond werd hij in een Amsterdams ziekenhuis opgenomen. Toen omstreeks één uur vannacht van de schuurwoning aan de Zuiderakerdijk nog slechts de geblakerde ondermuren overeind stonden, waren de stoffelijke resten geborgen van de kleine Ria (6 jaar), Ellie (5), Keesje (21*) en de vyf maanden oude baby Wimpje. letje mee te doen of er werd hard oi de ramen gebonkt. „Brand!" schreeuw de iemand. De vader rukte de deur open. Daar stonden Jan Kastelein en Arie Kaam, buren, die ook uit de kerk waren ge komen en het eerst de vlammen hadden gezien: Ze riepen, dat het achterhuis brand stond. Allen vlogen tegelijk na buiten. Willem rende zijn woning waaruit de vlammen meters hoog op sloegen. Zijn oudste zoontje Nico kwam hollend de trap af. Vader nam hem in zijn armen en gaf de jongen over aan zijn aanstaande zwager Van der Laan, die het kind buiten bracht om weer snel het huis in te gaan. Weg versperd De vader vloog radeloos de zolder op, doch daar hing al zoveel rook, dat hij slechts tastend de weg kon vinden. Toen hij door de vlammen ingesloten dreigde te worden en alle hoop moest opgeven om zijn vier kin deren te redden, sprong hij het zol derraam uit, dwars door het glazen dak van een serre. De zwager ging het dak op om door een ander raam, dat hij insloeg, op de zolder te komen. Er was geen beginnen aan. Alles zag rood van de vlammen. De loper, de leuning, de hele trap brandde. De jongeman stikte bijna van de rook. Hij tuimel de achterover de trap af. Omwonen den, die van alle kanten naar het brandende huis yrartn gesneld, trok ken hem doof een raam het erf op. Geen water Terwijl iedereen in koortsachtige haast meubelen en ander huisraad in veiligheid bracht uit de woning van de ouders van de heer Meekel, voor de woonschuur waar de kinderen sliepen, joeg een mo torspuit van de Amsterdamse brandweer de modderige weg op. De manschappen zagen zich geplaatst tegenover sloten, die bijna geen-water bevatten. Ongeveer dertig slangen werden uitgelegd naar de vijftig meter verderop gelegen tocht. Kostbare minuten gingen verloren. Men kon niets anders doen, dan het voorhuis, waar de grootouders van de slachtoffer tjes woonden, behouden. Er was nog één hoop. Iemand anders had nog een ander kind van Meekel zien rondscharrelen in het donker en er gin gen geruchten, dat de kinderen bij buren waren terechtgekomen. Maar tegen half elf, nadat men overal had geïnformeerd, moest worden aangenomen, dat zij in het vuur waren omgekomen. Omstreeks die tijd trof de brandweer ook het geheel verkoolde lijkje van een der kleuters in het totaal uitgebrande huis aan. Later werden ook de stoffelijke resten van de andere slachtoffertjes herkend. Dokter Bolt uit Sloten verleende Wil- Eisenhower steunt jeugdradio Generaal Eisenhower heeft in een brief aan de J.A.R.O. (Jeugd Amateurs Radio Omroep) meegedeeld, dat hij nauwkeurig zal laten onderzoeken of hij kan meewerken aan het oprichten van een internationale jeugdradio-omroep. De brief, die is geschreven in antwoord op een schrijven van de J.A.R.O., wordt Woensdag in de rubriek Actualiteiten van de P.C.J.-wereldomroep gedeeltelijk uitgezonden. Deze uitzending in het En gels is bestemd voor Engeland, Australië en Amerika. Bevin beterende... Volgens een bulletin van gisteravond, is er, naar Reuter meldt, een besliste ver betering ingetreden in de gezondheids toestand van de Britse min. van Buitenl. Zaken, Ernest Bevin. DAT het uitvarende vrachtverkeer naar India. Pakistan en Ceylon plm. 10 procent en het thuiskomende verkeer 25 procent duurder wordt. DAT de 58-j. G. H. W. uit Halfweg, oud-penningm. van de voetbalclub Half weg, in Haarlem is veroordeeld tot 6 mnd, tn.a. wegens verduistering van f 4000 uit de clubkas. DAT de pseudo-vogelpest in Den lip (N.-H.) zich nog steeds uitbreidt en er nu weer 200 kippen van A. Dral zijn vernie tigd. DAT na Den Haag thans ook in Gro ningen een fish-and-chips-zaak werd ge opend door drs D. J. van Dijk. dir. van het bedrijfschap Visserijproducten. DAT de A'damse tram zich ten onge rieve van het publiek aan de fout lopen de electrische klokken houdt en ze ver stek laat gaan als men haar nodig heeft, bijv. in een sneeuwperiode, zoals A'damse raadsleden klaagden. DAT de oesterkwekers in Yerseke in meerderheid niets voelen voor import van Franse zaaioesters, maar dr Kon-inga een middel heeft gevonden om de Franse oesterziekte te bestrijden. DAT morgenochtend op de vliegbasis Soesterberg door maj.-vlieger R. Hof stede drie reserve-2e luitenants van de luchtmacht worden beëdigd. DAT na 28 Februari geen aanspraak meer kan worden gemaakt op de prijs, die voor koolzaad van de oogst 1950 is yastgesteld. DAT burgemeesters in West-Brabant zich beraden op het vormen van een streekraad i.v.m. de vestiging van industrieën. DAT in A'dam een speciale groep rechercheurs zich bezig houdt met lood diefstallen, die hand over hand in aantal toenemen. DAT de uitgesloten journalist Van G. uit Breda, die artikelen zou hebben ge plaatst in het maandblad Aristo, door de Bredase rechtbank is vrijgesproken. DAT de gem. Vollenhove een actie voerd om de boeren in het randgebied van de N.O. Polder het z.g. losse land ihetwelk niet bij de boerderij behoort) in de N.O. Polder te doen behouden. DAT in hoger beroep in A'dam 5 jaar m.a. is geëist tegen de Poolse of staten loze intern, oplichter S. Wreszynky, die velen in oorlogstijd grote bedragen af troggelde, z.g. om daarmee gevangen illegale werkers vrij te kopen (rechtbank- vonnis 4 jaar). DAT tot vice-president van de Rotter damse rechtbank is benoemd mr W. Schenk, rechter aldaar. DAT wegens verduistering van ƒ11.000 bij R S. Stokvis en Zonen te Rotterdam tegen de 23-j. kantoorloper H. de G. al daar twee jaar is geëist. DAT F. R. W. H. M. G Graaf de Mar- chant et d'Ansembourg thans officieel is benoemd tot gezant in Thailand. DAT de Haak-In-actie van de N.C.R.V. voor de kankerbestrijding in één week tijds ruim 17.000 opbracht, waarmee het nodige bedrag voor een gram radium 120.000) op 28.000 na is bereikt. DAT de econ. politierechter te Breda de Belgische ingenieur'R. S. wegens het smokkelen van 90 kg koffie zeven weken gevangenisstraf oplegde. DAT een rechter een toga verspeelde bij het blussen van een brandje in het A'damse Paleis van Justitie. DAT mr Th. P. J. Masthoff. deken van de orde van advocaten in het arr. A'dam, benoemd is tot ridder in de orde van de Ned. Leeuw. DAT op de hoek Oude Ebbingestraat- Rode Weeshuisstraat te Groningen binnenkort wordt begonnen met de bouw van een warenhuis voor V. en D. DAT twee gedemob. officieren uit Soesterberg, de heren Van Royen en Wa genaar. op een 4 ha groot bos- en heide- complex bij Nijmegen een grote hoender farm beginnen. DAT de 60-j. grondwerker P. J. R. uit Hoofddorp, die op 29 Juli jl. in café Boogaard aldaar de jeugdige Rienus Aerts by een twist had doodgestoken, Haarlem is veroordeeld tot jaar. DAT in Leeuwarden het instituut vc schooltandverzorging officieel is geopend en er een auto met complete tandartsen- uitrusting voor is ingericht DAT van 6 tot 9 Juni in Groningen het zesde jaarcongres wordt gehouden van de Ned. Ver. van ex-poL gevangenen uitzie bezettingstijd. pantry van Schiphol, na vroeger tuinder te zijn .geweest. Zijn vrouw is 31 jaar oud. Totaal Overstuur werd ze b\j buren ondergebracht. - Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog volkomen in het duis ter. Wel was bekend, dat in de keu ken op de benedenverdieping een fornuis brandde, waarvan de afvoer langs de zolder liep. Geen kabinetscrisis in Indonesië? Maar de oppositie is nog niet verslagen Na een gespannen parlementsziitting heeft de Indonesische premier Natsir verklaard, niet te zullen aftreden en het ontslag van de minister van binnenland se zaken, Assaat. niet te aanvaarden. Het kabinet was reeds verzwakt door de ziekte en het ontslag van de minister van verdediging Halim en het heengaan van de minister van staat Harsono, lid der P.S.I.I., toen Assaat ontslag vroeg wegens verwerping van een voorstel door het parlement. Nu Natsir vastbesloten is, aan te blijven is de oppositie er even sterk van overtuigd, dat zy in staat zal zyn de regering te vloeren, blijkens de verklaringen van de leider der oppositie Manai Sophiaan. De Mohammedaanse partij Masjoemi voelt veel voor een nieuw kabinet, waarvan zij Natsir weer de leider wil maken. In welingelichte kringen te Djakarta heeft men aan Aneta medegedeeld, dat Natsir na Soekarno's terugkeer uit de Philippijnen ontslag zal nemen. Erepromotie van Soekamo De Philippynse legatie te Djakarta deelt mede. dat aan ir Soekamo door de Far Eastern University te Manilla eredoctoraat zal worden verleend. Oudste tweeling 89 jaar Maandag hoopt de oudste tweeling Nederland, Marietje en Derkje Koops in Ede. 89 jaar te worden. Beiden zijn weduwe en genieten nog van een goede •pOEN zeer onlangs bijna gelijktijdig de heer Van der Goes aftrad als fractie voorzitter van de P.v.d.A., burgemeester d'Ailly van Amsterdam als lid van deze partij bedankte en ir Vos het bestuur van deze partij verliet, hébben wij terstond geschreven dat het laatste feit, het mocht dan minder rechtstreeks tot de verbeel ding spreken, verreweg het belangrijkste was. De discussie, daarna in een deel van de socialistische pers gevoerd, is er mede om te bewijzen, dat we het juist hebben gezien. Nu ligt het voor de hand. dat de inmid dels ingetreden kabinetscrisis in het mid delpunt is gekomen van aller politieke belangstelling. Maar dat betekent niet, dat het geval-Vos en alles wat ermede samenhangt, nu plotseling geen aandacht meer zou verdienen. Integendeel, onze overtuiging is, dat, al schijnt het wel eens anders, de crisis van het kabinet niet mag worden los gezien van de crisis mis schien (wij weten het niet) een crisisje binnen de P.v.d.A. Het zou bepaaldelijk onjuist zijn, indien de kabinetscrisis ging fungeren als een nevelgordyn om de crisis binnen de P.v.d.A. Wij menen, dat het dienstig is een be schouwing te wijden aan de stand van zaken binnen de P.v.d.A., zoals de situatie daar in deze discussie naar voren is ge komen. Voorop moet staan, dat dit niet behoort te geschieden onder het motief, dat het aangenaam roeren is in anderer moeilijkheden. Maar de P.v.cLA. is een Nederlandse politieke partij, zelfs een grote partij, die, eerst als S.D.A.P. en later in nieuwe formatie, steeds in veler leven een belangrijke plaats heeft inge nomen en die bovendien sinds de bevrij ding nauw by de landsregering betrokken is geweest. Altemaal redenen die ook buiten de P.v.d.A. zelf een beschouwing wenselijk maken. Ons volk heeft er recht op, te weten wat het aan de P.v.d.A. heeft. rjVER de zaak-Vos nu heeft Pieter 't Hoen in Het Parool onder de titel „Crisis in de P.v.d.A." een artikel ge schreven, dat nogal rumoerig aandoet en dat in elk geval enig rumoer tot gevolg heeft gehad. Het Vrije Volk heeft op dit artikel scherp gereageerd; het betoog van Pieter 't Hoen r.oemt het blad misleidend, omdat hij voorgeeft te spreken namens een minderheid van het partijbestuur, terwijl hij nota bene zelf niet in het partijbestuur zitting heeft. Er is echter, zo schrijft het blad, geen meerderheid of minderheid. Wij weten natuurlijk niet, wat daarvan waar is. Onder de (bescheiden) reeks van (bescheiden) functies, welke wij zelf be kleden. is bij ons weten niet het lidmaatschap van het bestuur van de P.v.d.A. Wij zouden slechts kunnen op merken, dat die minderheid er blijkbaar toch wel geweest is, al bestond zij alleen Vos. Deze heeft immers bedankt, juist omdat hij zich met de gang zaken binnen het partijbestuur niet kon verenigen. Later heeft ir Vos nog bekendgemaakt, dat een resolutie welke het partijbestuur had voorgelegd, drie stemmen kreeg. Niet veel. inderdaad, het kan zijn, dat juist zij de min derheid vormen, waarop Pieter 't Hoen Het Parool doelde. rjIE minderheid dan binnen het partij bestuur zou zich voortdurend te weer hebben gesteld tegen het beleid van de combinatie Drees-Vorrink, welk beleid er vóór alles op gericht zou zijn geweest, een regeringscrisis te voorkomen. Pieter 't Hoen formuleert als grief van deze minderheid, dat het kabinet-Drees vrij wel niets terecht heeft gebracht van de erlangens, die in socialistische kring leven. .Voor een grote partij als de P.v.d.A.". aldus nog altijd Pieter 't Hoen, „heeft het mede-regeren en het mede-verantwoor delijkheid-dragen alleen zin, als zij daar mede een gedeelte van haar politieke programma ten uitvoer brengen kan". Maar in Nederland, klaagt hij (hij schreef zijn artikel vóór de kabinetscrisis), geeft de trage en logge K.VT. het tempo van do regering aan. De minderheid binnen het partijbestuur, zo verzekert hij, laakt dit partijbestuur, dat al de bleke compromissen, die door het kabinet- Drees tot stand gebracht worden, door het partijbestuur voor zijn rekening wor den genomen. Van ir Vos zegt Pieter 't Hoen dan, dat hy met het ter beschikking stellen van zijn zetel in het partijbestuur klaarblijke lijk wil duidelijk maken, dat hij van de huidige leiding van de P.v.d.A. weinig verwacht. Daardoor, aldus nog altijd Pieter 't Hoen, komt de slepende de P.v.d.A. reeds geruime tijd verkeert, waarschijnlijk in een acuut stadium. Wanneer men nu bedenkt, dat Pieter 't Hoen de illegale naam is van F. Goed hart, en voorts weet, dat deze, hij moge dan niet in het partijbestuur zitten, wel deel uitmaakt van de Tweede Kamer fractie van de P.v.d.A., dan schijnen ons al deze mededelingen toch niet helemaal uit de lucht gegrepen. Maar we willen in ;n volgend artikel nader zien, wat ir Vos zelf van zegt. Slaolie wordt 14 cent per fles duurder De groothandelsprijzen voor alle soor ten geraffineerde spijsoliën zijn thans verhoogd, in verband met het feit dat het hoofdbedrijfschap voor zuivel, margarine vetten en oliën de heffingen heeft ver hoogd, zulks vanwege de stijging van de pryzen op de wereldmarkt, meldt het Handelsblad. Van direct belang voor het publiek is de groothandelsprys van de z.g. losse olie. die van 172.25 per 100 kilo stijgt tot 191.25. Dat betekent dat een normale fles slaolie (720 gram) in de kleinhandel 14 cent duurder zal worden. Iets hogeie temperaturen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend zwaar bewolkt met enige regen of motregen. Zwakke tot ma tige wind tussen Zuid-Oost en Zuid-West. Iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag: Zon 8.29—17.17 uurt Maan 22.35—10.06. 20 Jan. LK,

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1