Jlicuwe friksclje (Courant f Minister Stikker de eigen breekt z'n hals over Kamerfractie zijn Generaal Kruis van functie ontheven Londen huivert om China te veroordelen 't Standpunt der Regering inzake Nw Guinea Wist V WOENSDAG 24 JANUARI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 p. kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 813? Hoofdredacteur: Dr. E. DIE MER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEU1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoasticfi is gljrbleoen tnyn hert la tcgljcaspacf Dat is klaar dacht men Eindelijk de bom gebarsten Verwacht wordt, dat het kabinet-Drees in z'n geheel zal aftreden (Van onze Pailemenlsredacteui) NA DE NACHT VAN STAAL en de nacht van Sassen kunnen wij nu spreken van de nacht van Oud. Er was gisteravond in de Tweede Kamer reeds lang spanning. Er hing crisis in de lucht, nadat mr Oud (V.V.D.) bij het Nieuw Guinea-debat een motie had ingediend, waarin teleurstelling werd uitgesproken over het feit, dat het Kabinet zijn aan de Staten-Generaal medegedeeld standpunt, dat de Nederlandse sou- ivereiniteit over West-Nieuw-Guinea behoort te worden gehandhaafd, heeft prijsgegeven, zonder de Kamer vooraf in de gelegenheid te hebben gesteld van haar oordeel omtrent deze wijziging in het regeringsbeleid te doen blijken, welke handelwijze niet in overeenstemming is met hetgeen een juiste constitutionele ver houding tussen Regering en Staten-Generaal behoort mede te brengen. Deze motie was ondertekend door alle aanwezige leden van de fractie van de Volkspartij voor Vrijheid en Democratie. Topspanning kwam er, toen vannacht om kwart voor twee minister Stikker het woord vroeg. Hij deelde mee, ook bij verwerping van deze motie, wanneer de gehele V.V.D.-fractie er vóór zou stemmen, hier uit consequenties te zullen trekken, hetgeen zijn aftreden betekent. Eisenhower sprak weer met Montgomery Generaal Eisenhower heeft gistermid dag te Parijs met maarschalk Montgomery gesproken over de post, welke laatstge noemde zou kunnen bekleden in de ge nerale staf van het Atlantisch pact, aldus verneemt AFP te Parijs. Minister Stikker wenste zijn verkla ring in het openbaar af te leggen, omdat er in de Kamer van verschillende zij den bezwaren waren gemaakt tegen he feit. dat er zoveel in comité-generaal en in commisies wordt gewerkt. I Het kabinet is opgetreden als een pro- gram-kabinet. Naar 's ministers mening was er weinig verschil tussen dit kabi net en een extra-parlementair kabinet Bij de samenstelling is er naar gestreefd, vier partijen in het kabinet vertegen woordigd te doen zijn. Die vier partijen hebben in het algemeen het kabinet ge steund. De heer de Kadt had gesproken over „onze ministers" en betoogd, dat een socialistische mote tegen het rege ringsbeleid de socialistische ministers voor uitermate grote moeilijkheden zou hebben geplaatst. Wat geldt voor een grote kamerfractie en voor een grote groep ministers in het kabinet geldt ook voor een kleine fractie en een eenling in het kabinet. Nu was aanvankelijk de motie ondui delijk, omdat z(j slechts spreekt van teleurstelling, terwijl het betoog van mr Oud duidelijk afkeuring inhield, terwijl tegelijkertijd was uitgesproken, dat het woord van de regering niet meer wordt geloofd. Prof. Romme (KVP) had een nadere verklaring uitgelokt en daarop had de heer Oud duidelijk te verstaan s mij niet mogelijk, mijn politieke werk te blijven doen, als ik niet meer kan rekenen op de steun van de politieke groepering, waartoe ik behoor. Na afloop van de vergadering verklaarde mr Oud ons, dat ook na de verklaring van mr Stikker, de motie zal worden gehand haafd en dat alle leden van de VVD-fractie er voor zouden stemmen. Daarmee was dus het vonnis over deze minister geveld. Aankleed-partij Voordien was uit het debat reeds ge bleken, dat dr Schouten (A.R.) het er mee was. Niet echter mr Burger (Arb.), die meende, dat de motie feitelijk grond slag miste. Ook niet prof. Romme (KVP), die overigens de tekst van de motie niet in overeenstemming achtte met hetgeen Oud in eerste termijn naar voren gebracht en voorts vond, dat zij van perkte strekking was en daarom politieke gevolgen noch voor het kabinet noch voor minister Stikker alleen 'be hoefde te hebben. Mr Oud hielp hem later uit de droom (en daarmee ook minister Stikker) door te verklaren, dat hij er geen behoefte had, zijn motie door prof. Romme te doen aankleden: de ervaring met de aankleed- partij van het accoord van Lingg^djati nu niet zo bijster gunstig. Het dooi hemzelf aangemeten jasje paste nog pre- de motie was niet van beperkte strekking en hield wel degelijk afkeu- Ook de heer Tilanus wenste de motie- Oud niet te steunen, omdat naar zijn. op vatting de regering zich heeft gehouden het in comité-generaal afgesprokene. Hiermee staat dus wel vast, dat de motie zal worden verworpen, al is daarmee de positie van minister Stikker (en schien van het gehele kabinet?) niet gered. (Zie vervolg pag. 5) Prinses de Rethy, de gemalin van Koning Leopold van België, verwacht in Februari a.s. een baby, aldus wordt uit welingelichte Belgische kringen ve gegeven, dat het een motie van afkeu ring was. Hierdoor, aldus minister Stik ker, is voor mij een uitermate moeilijke toestand ontstaan, ook zonder dat de motie een meerderheid in de Kamer be haalt. De politieke strekking ervan is toch, dat de fractie van de WD het ge- voerde beleid t.a-v. Indonesië en Nieuw- Guinea in zo sterke mate afkeurt, dat zij geen steun kan verlenen aan het ka binet of aan de leden, die rechtstreeks bij deze zaak zijn betrokken. De Ka merleden hebben hun eigen verantwoor delijkheid, dat hebben ook het kabinet en zijn leden. De consequenties Daarop verklaarde mr Stikker, dat hy consequenties aan de motie zou verbinden, ook als ze niet de meer derheid zou verkrijgen, maar als zij de stemmen van de fractie der VVD 1 Vervolgens ging hij uitvoerig in op het Welke verdere consequenties hieraan aanVankelijk ingenomen standpunt verbonden zouden zijn, was mr Stikker verdedigde de stelling dat souvereini- niet bekend. De functie van min. van Bui- teitsoverdraoht aan Indonesië niet mag tenlandse Zaken is een sleutelpositie in piaats hebben, omdat dit land er geen het kabinet. Hij moet, meer nog d~n eer. recht op heeft. andere minister, de steun hebben van Ondanks alles moet getracht worden, de partijen, die in het kabinet zijn ver- dat Oost en West ten aanzien van Nieuw- teeenwoordigd, maar vooral van wie Guinea niet met elkaar in botsing ko- zlch zijn politieke vrienden plegen te men. Een dergelijke botsing kan voor- komen worden, omdat elk geschil is op Het kan gebeuren, dat ik in mijn be- te lossen, hetzij op basis van het recht, leid moet optreden in strijd met de op- hetzij door middel van een compromis, vattingen van de fractie van de V.V.D.. De Nederlandse regering is tot beide op- aldus de bewindsman. Als een dergelijk lossingen bereid. geval zich voordoet, dan kan ik proberen, In het Nederlandse vooistel was e de VVD-fractie te overtuigen, dat zij basis gegeven, waarop Nederland en In SSSSSSS2* SHxErr Hu meende te moeten «Bthmiden aand. vastge|egde zelfbeSctukkings- opvatting, waartoe hu ten »a" ht tot zün recht kon komen. de wereldpoUtiek na ernstige studie iE voorstel de bljstend de gekomen. By de behandeling van de De ander orgaan in te roepen, groting van Buitenlandse Zaken verlecJ®n bond geen van beide partijen om haar week had de minister getracht de er - stand t prijs te geven De minister ont- stige situatie te schilderen, zonder een kendg voorts dat de Unie geen SOUverei- paniekstemming te wekken, waarin ae zqu kunnen d,ragen en daartoe niet wereld verkeert. geëquipeerd zou zijn. Om in die situatie een kabinetscrisis De bewindsman meende voorts, dat het uit te lokken achtte mr Stikker hoogst b-j het vragen Van bijstand van de UNCI gevaarlijk, vooral daar iedere aanwijzing pf een ander lichaam slechts ging om ontbreekt, in welke richting dan een op een processuele oplossing, die het vroe- lossing zou moeten worden gezocht. ger als ii0nVeranderlijk" aangekondigde De verantwoordelijkheid voor deze ver- standpunt geen geweld aandeed, klaring drukt mij zeer zwaar, aldus be- Wat de opdracht van de souvereinlteit «loot mr Stikker. Ik heb tot dusver ge- aan de Unie betreft, meende de mvnis- tracht mijn functie uit te oefenen metter, dat door de bepaling van de hand terzijdestelling van persoonlijke belangen, having van het Nederlandse bestuur in De Kamer stemt Lot van minister Stikker (en kabinet) bezegeld De motie-Schouten werd verworpen met 3260 stemmen. Tegen stemden K.V.P., P.v.d.A. en Communisten, de A.R., V.V.D.S.G.P., de heer Weiter i de voltallige C.H.U. De motie-Oud werd verworpen met 6626 stemmen. Daar echter de gehele V.V.D.-fractie voorstemde, is hiermee het an minister Stikker en daarmee in feite van het kabinet bezegeld. Scherpe Australische reacties op Soekarno's rede Bezetting van N.-Guinea niet geduld De Australische reacties op de rede ir Soekarilo zyn zeer scherp. De minister Buitenlandse Zaken, Spender, zeide, dat de Australische regering een bezet ting van Nederlands Nieuw-Guinea door de Indonesiërs niet zou toestaan. Het Australische publiek kan er verzekerd van blyven, dat deze regering steeds waakzaam zal zijn, waar het betreft de bescherming van Australië's levensbe langen. Het parlementslid R. S. Kent Hughes zeide: „Zo lang ir Soekarno blijft praten over eisen, gesteund door pressie, schijnt het voor Australië onmogelijk om voor Indonesië de goede vriend te zijn, die het zou willen wezen". De oud-minister*van immigratie Calwell verwachtte een offi ciële mededeling van de Australische gering aan ir Soekarno, dat Australië nimmer een Indonesisch beheer van Nieuw Guinea zou toestaan. Nederland moet dat land blijven besturen. Het Amerikaanse hoofdkwartier in Duitsland heeft bekend gemaakt, dat de diensttijd voor Amerikaanse militairen in het buitenland met zes maanden is verlengd. De diensttijd is thans vier jaar. De Franse, linkse bladen, „Humani- té" en Liberation" zijn door de politie in beslag genomen wegens het aansporen tot oproerige volksverzamelingen. Uitgewezen jongen verdronken De 14-jarige Nederlandse jongen Joop Funcke uit Alkmaar", die voor de tweede maal uit Engeland werd uitgewezen, is in de mond van de number bij Huil boord gevallen van1' de City of Madras. De jongen is vernioedelijk verdronken. De eerste maal probeerde hij kort voor Kerstmis Engeland 'als verstekeling bin nen te komen. Hij werd enkele dagen later naar Antwerpen teruggestuurd. Binnen twee dagen wist hij opnieuw blinde passagier aan boord van e schip te komen. Hij kwam in Londen a en werd naar een opvoedingsgesticht Cornwall gestuurd, waar hij ook na z eerste bezoek aan Engeland verbleef. De jongen wilde er graag blijven. De auto riteiten beslisten echter dat hij weer naai Nederland terug moest. Nog meer ontslagen verwacht Verschil van inzicht met minister s'Iacob over legeropbouw DE CHEF VAN DE GENERALE STAF. generaal mr H. J. Kruis, is van zijn functie ontheven. Als zijn opvolger is per 1 Februari voorgedragen de kolonel der huzaren B. R. P. F. Hasselman, die bekend werd door het proces-Louwers te Praag en thans nog inspecteur van de cavalerie is. Volgens een officiële verklaring is minister s'Jacob tot de conclusie ge komen, dat er teveel verschil van inzicht bestaat tussen hem en de hoogste legerleiding omtrent de wijze, waarop onze strijdkrachten kun nen en moeten worden georganiseerd. Daarom heeft de minister zich gisteren na afloop van de ministerraad tot zijn leedwezen genoodzaakt gezien generaal Kruis mede te delen, dat deze zijn post aan een ander zou moeten overgeven. Dit opzienbarende ontslag is voor de plaatsvervangend chef van de generale staf de luit.-generaal M. R. H. Calmeyer, aanleiding geweest zijn ontslag in te dienen, hetwelk hem gistermiddag is ver leend. De minister heeft gen. Calmeyer verzocht zich voor bijzondere opdrachten ter beschikking te houden. Blijkbaar kan de generaal er geen genoegen mee nei dat hij voor de benoeming tot chef de staf en opperbevelhebber is gepas seerd. Men verwacht nog meer ontslag aanvragen. De minister is gisteren door de Konin- ;n in audiëntie ontvangen om haar op de hoogte te stellen van de jongste gebeurtenissen. Vijf divisies Het ontslag zou, volgens een inlich- ng van bevoegde zijde, samenhangen et een verschil van inzicht tussen de minister en generaal Kruis over de uitvoering van het plan voor de drie mo bilisabele divisies. Generaal Kruis ont wierp steeds weer nieuwe plannen om ie mensen, het materiaal en de op leidingsruimte te komen. De min miste daarin de vaste lijn. Het conflict uitte zich m verscherpte vorm na bezoek van Eisenhower. Intussen is Attlee bezorgt Amerika koude douche „Wij laten ons niet in een oorlog meeslepen", klonk het op de Labourbanken PREMIER ATTLEE heeft in het Lagerhuis verklaard, dat Engeland blijft vasthouden aan de kans op een vredelievende regeling met communis tisch China. De Britse regering is niet bereid de consequenties te aanvaar den der Amerikaanse resolutie „om China als aggressor te brandmerken". Volgens Attlee moeten de Ver. Naties thans geen beslissingen nemen. Daar- éntegen heeft Churchill gewezen op de ernstige gevaren, die zullen ont staan, indien er een breuk ontstaat tussen de Britse politiek en die der Ver. Staten, veroorzaakt door manoeuvres, welke kennelijk in het belang der Sowjet-Unie zijn. „Botsing tussen Oost en West vermijden" Denoods bereid tot een compromis (Van onze Parlementsredacteur) DIT KABINET zal, gezien de voorgeschiedenis, nimmer de souvereini- teitsoverdracht met betrekking tot Nieuw-Guinea aan Indonesië voor stellen. Aldus verklaarde minister Van Maarseveen gisteravond in de Tweede Kamer. De minister betoogde, dat ondanks allerlei gemotiveerde of ongemotiveerde grieven, die er wederzijds tussen Nederland en Indonesië bestaan, in het groot gezien de verhoudingen niet zo slecht lagen. feite aan de hoofdgedachte van het vroe ger in het openbaar verkondigde stand punt is voldaan. Verder beantwoordde de minister zo hier en daar een hap en een snap van hetgeen door de verschillende sprekers gezegd Geen wonder dan ook, dat heren Schouten, Oud. Wel ter en ds Zandt in de replieken verklaarden, in geen enkel opzicht bevredigd te zijn.... In zijn uiteenzetting over de toestand in het Verre Oosten, en het initiatief der Aziatische en Arabische staten, om „het vuren op Korea te staken", wees Attlee er wel op, dat ook hij poogde de eens gezindheid met het Gemenebest, Amerika en alle vredelievende landen te hand haven. Het Chinese antwoord van 17 Januari j.l., hoewel teleurstellend, be tekende geenszins een definitieve sluiting van de deur. Bij de beoordeling van de Roem steunt Rood China De Indonesische minister van buiten landse zaken, mr Moh. Roem, noemde de voorstellen van rood-China betreffende een staking van het vuren, zelfs bemoe digender dan China's vroegere antwoord op de voorstellen der Verenigde Natiën. Hy drong voorts aan op toelating van rood-China tot het lidmaatschap der V N. en zeide. dat het voorstel om rood- China als aggressor te brandmerken, niet overeenkomt met de handelwijze, waar aan de Indonesische regering de voor keur geeft. De herbewapening van Japan moet volgens hem besproken worden in de commissie voor het Verre Oosten (waarin Rusland zitting heeft). Op een vraag of Amerika prestige verloren had in Indonesië door zijn verliezen in Korea, antwoordde hij: „Neen", evenals de vraag of de rode successen in Korea de populariteit van de regering te Peking hadden verhoogd. inhoud van het Chinese antwoord, diende bijzondere waarde te worden gehecht de speciale opvatting der Aziatische lan- Deze zijn van oordeel, dat aan munöstisch China de kans moet worden gegeven, zijn rol als gelijke in de landen- gemeenschap te spelen. Deze gedachten- gang zal van grote invloed zijn bij het bepalen der Britse houding ten aanzien van de Amerikaanse resolutie in de V.N. Toen Churchill het woord gevoerd had. riepen aanhangers der Labour-regering uit: „Wij zullen ons niet in een oorlog laten meeslepen." Reuter wijst erop, dat de belangrijke verklaring van Attlee correspondeert met de gevoelens van de Franse regering. De democratische afgevaardigde, Rankin, heeft bij het Amerikaanse Huis een lutie ingediend, tot opzegging door de Ver Staten van het lidmaatschap der Ver. Naties. De V.N., waren volgens hem een „der grootste mislukkingen in de geschiedenis der mensheid." De Amerikaanse Senaat heeft thans,; evenals het Huis reeds deed, een reso lutie aangenomen ten aanzien van com munistisch China. Hierin wordt gezegd, „dat de V-N. China als aggressor op Korea" moet bestempelen- In een tweede resolutie, die door de Senaat werd aanvaard, wordt gezegd „dat de V.N. het lidmaatschap aan communis tisch China moet ontzeggen". DAT de voorz. van de Eerste Kamer gisteren bij het begin van de zitting de overleden Oostenrijkse president, Karl Renner, herdacht. DAT G. A. Cox, gep. kapt. t.z. va Kon. Marine, benoemd is tot dir. vai Ned. Historisch Scheepvaartmuseum te A'dam, daar W. Voorbeytel Cannenburg ontslag heeft aangeboden. DAT mr D. J. Beekman, cand. te Lun- teren, is benoemd tot notaris te Nijkerk. DAT vier buschauffeurs, uit Bergen op Zoom. Halsteren en Tholen, zijn gearres teerd wegens een reeks diefstallen uit goederenloods der N.S. in Bergen op Zoom en de totale buit wel een halve verhuiswagen zou vullen. DAT bij Rhenen de resten van een Frankische begraafplaats zijn ontdekt. ran groot belang zullen zijn voor kennis der heidense voorvaderen. DAT Lottum (L.) het 100-j. bestaan officieel viert op 2 en 3 Juni en later, op 12 en 13 Aug. nog eens met een sprook jesachtig rozenfeest, waarbij veel wyn wordt gedronken. W DAT de Friese veefokker R. Bootsma, 40 jaar oud, te Scharnegoutum, op zijn fiets door een auto is overreden en ge dood. DAT de Maastrichtse rechtbank de 33- jarige vrouw J. M. C.P. uit Valkenburg tot jaar heeft veroordeeld wegens een poging haar man te vergiftigen door een gifstof in zijn koffie te doen (eis 7 jaar). DAT in de a.s. lente onder Rucphen (N.-Br.) een steenfabriek in bedrijf komt. die tien jaar heeft stilgelegen. DAT in de Nijmeegse valse-geld-affaire jor de Arnhemse rechtbank straffen zijn geëist tegen drie Groesbekers er twee Nijmegenaren, welke variëren van 1% jaar tot twee weken voorw. DAT het jaarcongres van de Ver. var Ned. gemeenten op 6 en 7 Juni in Maas tricht een bijzonder tintje krijgt door de herdenking van de honderdjarige ge meentewet en minister Teulings alsmede vermoedelijk dr Drees aanwezig zullen zijn. DAT de KNAC de betrokken instanties gevraagd heeft de nieuwe inhaalverbo- den. vooral die in doorgaande routes, te beperken. DAT minister Mansholt 2 Februari i DAT te Antwerpen plotseling is over leden L. J. L. M. de Gruyter, directeur mede-oprichter van P. de Gruyter en Zoon N.V. te Den Bosch. DAT te Rotterdam 82 jaar oud, is over leden H. J. van Woensel, oud-directeur oprichter van Van Woensel-Kaplaars N.V. DAT de Stellendam 13 gisteren hoog op het Goereese strand is gelopen t.g.- slecht zicht. DAT de raad van Bergen op Zoom blijkens een motie de ligging van eventueel Schelde-Rijnkanaal zo wil heb ben. dat er een zeehaven in het stadje kan komen, een betere afwatering wordt bevorderd en er terrein voor industrie en tuinbouw kan worden gewonnen. DAT de beruchte verkeersopstoppin gen bij de Varkensmarkt te Amersfoort nu door een nieuw stoplichtsyjteem zul len worden vermeden. besluit genomen om het drie divisie-plan uit te breiden tot een vijf-divisie-plan. Met de uitwerking zou al zijn begonnen (Zie vervolg op pag. 5) Alarmoefening om 7 uur begonnen 9000 Man naar Oostrand van de Veluwe De dezer dagen aangekondigde alarm oefening is vanmorgen om zevei gonnen. Op dat tijdstip heeft de Com mandant Strijdkrachten te Velde he bevel gegeven tot onmiddellijke verplaat sing van troepen ter sterkte van 900U man naar de Oostrand van de Veluwe. Deze oefening (wij herhalen dat ir__. dus niet ongerust behoeft te zijn) heeft ten doel, zoals men weet, om na te gaan hoe snel door verschillende diensten onderdelen zal worden gereageerd op onverwachte alarmering. De grootste activiteit werd ontplooid in die centra, waar geoefende troepen gele gerd zyn. De 9000 militairen worden nacht ingekwartierd in een aantal ge meenten in het gebied tussen Arnhem. Zwolle en Ede De burgemeesters betrokken gemeenten verlenen kwartiermakers, die reeds ter plaatse zijn, zonder voorbehoud medewerking. Aan de oefeningen nemen deel alle derdelen, die behoren tot een normale gevechtsgroep, zoals verscheidene batal jons infanterie, escadrons cavalerie, af delingen artillerie, compagnieën •bindingsdienst. genie, de geneeskun dige dienst, aan- en afvoertroepen Het vervoer langs de weg en per spoor zodanig geregeld, dat het normale keer er weinig last van zal hebben. D." oefening eindigt morgenmiddag. D onderdelen keren dan naar hun garn: Antwoord aan Rusland overhandigd De ambassadeurs van Amerika, Enge land en Frankrijk hebben gisteren te Moskou aan Wysjinski de antwoorden van hun regeringen overhandigd op de Russische nota inzake een viermogend- hedenconferentie over Duitsland Vol gens welingelichte kringen te Parijs hebben deze landen met het Sowjet- voorstel ingestemd, maar verzocht ook andere zaken van wederzijds be praten. Kabinetscrisis Uit het wantrouwensvotum van de WD-fractie in de Tweede Kamer tegen het gehele kabinet heeft minister Stikker de consequentie getrokken, dat hij moet heengaan. Wie zijn elders in dit blad gepubliceerde verklaring hierom trent leest, zal de juistheid van dit stand punt duidelijk zijn. Hiermee gaat een van de sterkste bewindslieden uit het huidige kabinet heen. Uit een kabinet, dat als team niet de ruggegraat toont, die onder de huidige omstandigheden meer dan ooit nodig is. Minister Stikker heeft zich niet willen uitlaten over verdere consequenties van zijn besluit Toch heeft hij in zijn verkla- ing duidelijk gezinspeeld op een volle dige kabinetscrisis, waarvoor hij de ver antwoordelijkheid geheel op de schouders an mr Oud en de zijnen laadde. Het uittreden van minister Stikker heeft tot gevolg, dat een der pijlers waarop het kabinet steunde, is weggesla gen En het is onmogelijk, dat onder de ban van het wantrouwen van de VVD in ditzelfde kabinet een andere minister van deze politieke richting gaat optreden. Prof. Romme heeft destijds reeds boze woorden gezegd over het feit, dat de Christelijk-Historische minister Schok king werd vervangen door een bewinds die niet uitgesproken Christelijk- Historisch was. Daarmee was de basis het kabinet aangetast Met het aftre- van minister Stikker is er weer een poot van de kabinetsstoel doorgezaagd. Dit moet noodzakelijk tot gevolg heb ben. daar de basis totaal is verbroken, dat het gehele kabinet zijn portefeuilles beschikbaar stelt. De tijden zijn ernstig. Een kabinets- isis in een dergelijke periode is, om ...r Stikkers eigen woorden te gebruiken, hoogst gevaarlijk. Maar nog gevaarlijker inneer in zulke ernstige tijden voortgesukkeld wordt met een zwak kabinet. Kruis' ontslag Het gedwongen aftreden van generaal Kruis heeft uiteraard in Den Haag diepe indruk gemaakt Wel was reeds lang bekend, dat er tussen regering en legerleiding een vrij grote tegenstelling bestond (reeds onder minister Schokking werd er uit de Tweede Kamer op aan gedrongen, dat hij zich van zijn militaire adviseurs zou ontdoen indien hij het niet met hen eens was), maar gezien de ver klaring van minister Stikker, vorige week in de Kamer gedaan, dat de defensie voorrang zou hebben, had men deze af loop zeker niet verwacht De tegenstelling had zich de laatste tijd voornamelijk toegespitst op de kwestie de parate troepen. Generaal Kruis had daartoe bij de regering plannen in gediend. Minister s'Jacob wenste echter niet verder te gaan dan tot de vorming drie divisies, die aan het eind van dit jaar in geval van mobilisatie zouden kunnen worden opgeroepen. Generaal Kruis en met hem de gene rale staf was van mening, dat er zo spoe dig mogelijk parate troepen moesten zijn. Als sterkste argument van de generaal gold, dat in geval van oorlog gerekend moest worden op overvallen met lucht landingstroepen en het optreden van een vijfde kolonne, en in dat geval zou men met troepen, die nog gemobiliseerd moes ten worden, steeds te laat komen. Er moesten dus troepen zijn die steeds paraat, dus onder de wapenen waren. Daarom wilde Kruis nu reeds twee drie brigades hebben, die geoefend zou den worden onder een divisiestaf. Vol gens hem kon dit, indien de diensttijd tot twee jaar werd verlengd, de lichting 1949-11 met 1 April niet met groot verlof huis zou worden gezonden en een gedeelte van de Indonesië-veteranen zou worden opgeroepen. Het oproepen van twee of drie origades zou de opleiding ieuwe lichtingen niet in gevaar brengen. Over de noodzaak van parate troepen behoeft tussen de generaal en de minister geen verschil van mening te hebben be- i, over de mogelijkheid tot uitvoering het plan bestond dat verschil zeer De regering is van mening, dat dit plan verband met de huidige financiële en economische omstandigheden niet uit voerbaar is. Na het bezoek van generaal Eisen- iwer, de publicaties in Amerikaanse bladen en de woorden van de minister president in de Tweede Kamer was de controverse dusdanig verscherpt, dat overeenstemming niet bereikbaar scheen. Generaal Kruis, die blijkbaar niet ge neigd was uit eigen beweging heen te gaan, is daarom van zijn post ontheven. Vermoedelijk zal hierbij ook invloed ge had hebben de critiek, die op de generaal werd uitgebracht naar aanleiding van het gesol met de lichting 1949-11, die eerst huis werd gestuurd, toen weer werd opgeroepen en pas geruime tijd nadat ze onder de wapenen geroepen was, met oefenen kon beginnen. lang 1 De hele stad met griep te bed Bijna alle duizend inwoners Godthaab, de hoofdstad van Groenland, liggen met griep te bed. In verschillende delen van het eiland zijn al veel mensen aan deze ziekte overleden. Zeventien personen zijn om leven gekomen, toen bij Toriosa Spanje een vrachtauto bij een onbe waakte overweg tegen een trein op botste. Een officiële motivering van het ont- ag aan generaal Kruis is nog steeds niet gegeven, maar te bevoegder plaatse wordt betoogd, dat er tussen minister s'Jacob en generaal Kruis voornamelijk sprake is geweest van verschil van inzicht omtrent de uitvoering van het drie divisie-plan, een verschil, dat voornamelijk het tempo betrof. Dat ook de sous-chef van de generale staf. luitenant-generaal Calmeyer zijn ontslag heeft aangeboden, kan men ver klaren uit het feit, dat hij zich gepasseerd gevoelt doordat kolonel Hasselman tot chef-staf is benoemd. Maar de reden ligt ongetwijfeld dieper. Men kan gevoeglijk aannemen, dat het plan-Kruis ook het plan-Calmeijer is. Daar de regering dit plan niet aanvaard heeft, bleef voor de sous-chef alleen de weg open van het aanbieden van zijn ontslag. Lichte vorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend droog weer met plaatselijk mist. Overigens overdrijvende wolkenvelden afgewisseld door opklaringen. Vannacht op vele plaatsen lichte vorst. Morgen overdag temperatu- eeste plaatsen enkele graden boven het vriespunt. (Opgemaakt te 10 u.) ZON EN SLAAN Donderdag: Zon: 8.32—17.14; Maant 19.58-09.44. 30 Jan. L. K. i op de n

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1