14 Hoofdthema der algemene beschouwingen is financiële verhouding tussen rijk en gemeente de De avondzitting bracht nog een hele rij sprekers NIEUWE LETOSCHE COURANT 2 DINSDAG 23 JANUARI 1951 Leidse Begroting 1951 in behandeling Ernstige protesten tegen aantasting van de gemeentelijke autonomie Raad voelt niet veel voor Frohweins „heilige oorlog" tegen het socialisme Het is de vroede vaderen gisteren zelfl Spr. was dan «en beetje tegengevallen, dat ze zo slecht ook niet aan- opschoten. Er is gisteren vergaderd vanjstonds bereid, 2 uur tot half 6 en van 8 uur tot half 12 j het college tc en nog was men niet klaar met de eerste volgen in het ronde. Vanmiddag wordt deze dus voort- J afschuiven van gezet en vanavond komen B. en W. aan de verantwoor- het woord ter beantwoording van de vra- delykheid, gen in eerste instantie. nader inzien be- Hoofdthema was gisteren: de slechte staat daartoe financiële toestand van de gemeente Lei- |°cn wel den en de schuld van het rijk daaraan, leiding. Wan- Het rijk immers houdt de gelden, die rechtens aan de gemeenten toekomen, maar onder zich. De gemeenten, vooral Leiden ook, zitten er om te springen. Te springen om een deel uit de pot met 340 millioenAan het einde van de behandeling van de begroting zal de Leidse raad wel een motie aannemen, die hierover handelt. Ditmaal was afgeweken van de ge woonte, dat de voorzitter van de kleinste fractie het eerst het woord kreeg. M r Woudstra, leider van de Prot.-Chr. Groep, gaf thans als eerste een algemene beschouwing. Hij achtte de omstandig heden, waaronder de begroting 1951 wordt behandeld, niet bepaald verheffend. Het gaat met de gemeenten snel bergafwaarts. Leiden heeft een tekort van ruim 1 mil lioen. Een zin uit de toelichting van B. en W. had spr. in het bijzonder getroffen: dat B. en W. geen verantwoordelijkheid voelen voor de vergroting der lasten noch voor het tekort. Naar sprekers mening is dat een gevaarlijke zin. B. en W. laten zelf direct volgen, dat ze de huidige toe stand bijzonder ongewenst achten. De heer A. van Dijk K.V.P.) nog heel wat vragen... De heer A. VAN DIJK (KVP) meende evenzeer, dat het algemene beeld geen reden tot optimisme geeft. Men hoort wel eens de opmerking maken, dat de raad aan een begroting weinig kan veran deren. Dat noemde spr. fatalisme. De heer Van' Dijk citeerde enkele passages uit 's burgervaders Nieuwjaarsrede. Er moet hard gewerkt 'en er'moet ge beden worden. En een Christen past geen pessimisme. Spr. bracht verschillende punten in het kort naar voren. De KVP-fractie. heugt er zich over, dat het met de ningbouw in 1950 beter is gegaan dan voorheen. Voor het eerst was er in 1950 een gering (relatief) overschot. „Is het waar,.aldua 6pr;, dat voor 1951, '52 en-'5? aan Leiden maar 1050 woningen zijn toé- "lopen we onze achterstand niet in". Reeds eerder vroeg spr. om meer vak onderwijs op de openbare en de bijzon dere meisjesscholen, door het aantal ver plichte lesuren in de vakken voor meis jes te vermeerderen. Ook nu drong spr. hierop aan. Juist in deze tijd van indu strialisatie moet het jonge meisje al op de lagere school deze vakken aanleren. B. en W. kunnen in dezen hun invloed ten goede aanwenden, zo dacht de heer Van Dijk. Hij kruidde zijn betoog met enkele voorbeelden, stammende uit R.K. scholen te Leiden en uit scholen in an dere plaatsen. Spr. drong krachtig aan op hogere bijdragen voor het vakonder wijs en vroeg, op welke wijze B. en W. deze kwestie denken op te lossen. Ten slotte wilde spr. t.z.t. een rapport over deze materie aan de raad zien verstrekt. Een Mytyl-school achtte spr. te Leiden wel degelijk nodig. Er is. helaas, een voldoend aantal kinderen voor. Gebrekkige en invalide kinde ren namelijk. Hebben B. en W. voor een dergelijke school wel voldoende interesse? Spr. vroeg ook, zoals hij reeds bij het begrotingsonderzoek had gedaan, of het college de extra belasting op vele ge zinnen niet wilde verminderen, door het vermenigvuldigingscijfer van het school geld van 2 op 1 terug te brengen. Spr. achtte deze extra belasting zeer drukkend voor een kleine groep der be volking. Opheffing er van zou een taak van fatsoen zijn. Volgende vraag: Komen de grote Leid se zangverenigingen nog in aanmerking voor subsidie (afgezien van wat via K.| en O. gebeurt)? Op dit terrein steun aan culturele verenigingen vond spr zichzelf „de stem eens roependen in dei woestijn". Wil men het culturele peil van de bevolking omhoog brengen, dan moet het werk der verenigingen zelf worden gestimuleerd. Met een citaat uit de oude doos verlengde spr. hier zijn speech. Wanneer kom er een oplossing t.a.v. de Mare? Wanneer wordt de be strating van de Hooigracht eens wat minder „geruisloos"? Er heerst bij de R.K. enige wrevel, dat er zo weinig R.K. hoofden van dienst zijn, o.m. hii de politic. Spr. drong aan op spoed met de voorbereiding van de Ver ordening ex. art. 43 van de Woning wet, waarom spr. twee jaar geleden reeds heeft gevraigd. Dat waren enkele vragen en opmerkingen, waar op de heer Van PUk dezer dagen een antwoord wilde hebben. Naar aanleiding van de oproep van de V.V.D. tot een „heilige oorlog" tegen het socialisme, wilde spr. zich eerst in het bijzonder wenden tot de heer Froh' bij wie hij een „Heimkucken" had ge meend te kunnen constateren. De KVP-fractie wil in de raad met iedere andere fractie samenwerken. Ook met de V.V.D, maar niet onder het moir van bestrijding van het socialisme. „La ten we zoveel mogelijk ons zelf blijver en aan de andere kant de oproep var de burgemeester tot samenwerking op volgen". De voorstellen: oprichting van méér consultatiebureaux en een tehuis voor ouden van dagen accoord. maar moet men dat maar steeds op de schouders der gemeente schuiven? Het particulier Initiatief gaat voorop! De KVP-fractie zal stellig voor de motie-Woudstra stemmen De zelfstan digheid en de verantwoordelijkheid der gemeente moeten zoveel mogelijk worden gehandhaafd. Ten aanjien van het verzoek om sul sidie vari de Bond tegen het vloeken wilde de heer Van Dijk nog geen stand punt innemen. Hij wilde eerst het ant woord van B. en W. afwachten. heid bij voor beeld twee maal pet salaris verhoging toe staat en die zelf Sfhefvoo/de Mr C. WOUDSTRA gemeente uiterst moeilijk, dat niet te doen. Zo komen de gemeenten in een dwang positie. De regering moet de consequen- van dergelijke richtlijnen voorzien dan ook de gemeenten in staat stellen de consequenties te dragen. Dat neemt niet weg, dat spr. toch van mening is, dat de gemeente zelf moet zorgen voor haar financiële huishouding voor het evenwicht tussen inkomsten uitgaven. Nu zegt het college, dat het geen middel onbeproefd zal laten, om het tekort toch gedekt te krijgen. En .het spreekt zijn vertrouwen uit in Ged. Sta- ;n de regering, dat deze zich zullen richten naar de realiteit. Spr. deelt dit vertrouwen niet. HU gelooft niet, dat de regering haar hou ding zal herzien en het Leidse tekort zal opheffen. Rük en gemeente zien beide uit naar verruiming der kas. De regering is de sterkste party en neemt alle geoorloofde en ongeoor loofde middelen te baat, om haar doel te bereiken. Mr Woudstra ging vervolgens nader in op de bezwaren, die t.a.v. de noodwet be staan. De gemeenten hebben recht op uit kering. maar staan machteloos en wor den thans ook nog rechteloos gemaakt. Het wetsontwerp biedt nog meer ver rassingen, namelijk wat de gelden, ver kregen uit de ondernemingsbelasting, be treft. Deze werd tot eind 1950 geheven ten behoeve van de gemeenten (artikel 1). Maar de uitkeringen worden thans ge baseerd op gefixeerde bedragen en nie mand weet, hoe ver het staat met de in vordering. Het gemeentefonds wordt zo doende verstevigd met geld, dat van de gemeenten is. Moeten wij dat allemaal maar slikken' Neen! Het is dan ook de bedoeling var spreker, om dezer dagen een motie in te dienen, waarin op de aantasting van dc gemeenterechten door het rijk wordt ge wezen, zodat de gemeente afhankelijk wordt van de subjectieve uitkering zodat er een grote mate van onzekerheid komt. De motig zal dan worden gezon den aan de regering en aan de Tweede De burgemeester heeft, aldus spr., In zUn Nieuwjaarsrede met enige vrees een bespreking aangekondigd met de ministers van enkele departe menten. Maar men vergete niet, dat hier sprake is van een vergadering met de crediteuren. Een ver gadering van schuldeisers en schulde naars. waarvan de laatste met het geld allerlei manipulaties hebben ver richt. De tactiek voor deze vergade ring moet van te voren worden be paald. Deze moet er op gericht zyn: Erken je de rechten van de gemeen ten of erken je die niet? Dat is wel een moeilijke houding tegenover de hogere instanties, maar zo is de zaak toch scherp gesteld. Wat de defensie betreft: de Rege ring zal zeggen, dat ze heeft te zorgen voor de onafhankelijkheid het volk. Een volk, dat niet voor onafhankelijkheid zorgt, is niet waard dat het bestaat. Dat is een kwestie gerechtigheid. Die moet echter ove gehele linie worden betracht. Dan komt er nog veel terecht! Na de bevrijding |s een grote centra lisatie. een grote concentratie gekomen. Nu het schip van staat dreigt te stranden, moet deze ten einde zijn. In Den Haag te veel opeengehoopt en controle door de Kamers is haast onmogelijk geworden. De verantwoordelijkheid moet weer naar de gekozen vertegenwoordigers van het volk. Van de zUde der VVD is de wens geuit tot hechte samenwerking tegen het socialisme. Sprekers gehele frac tie is het eens met de WD, dat het socialisme moet worden bestreden. BU de Prot.Chr. Groep evenwel is die bestrUding het gevolg van een ander uitgangspunt. Van God komt tot ons de absolute eis an gehoorzaamheid aan Hem, ook in bestuur, wetgeving en beleid. Dit uit gangspunt hebben de Prot.-Chr. partyen Eerlijke verdeling der armoede Allen (maar vooral ook de rijken) moeten persoonlijke ofiers brengen Dr Goslings aan het woord De fractieleider van de P.vjd.A., dr Goslings, kracht In de eerste plaats dank allen, die zich inzetten voor de belangen der bur^ery. Tegen te grote bemoeiing van Den Haag past een woord van protest. Het bestuurswerk in gemeentelijk ver band staat het dichtst bü de bevolking. Te vérgaande centralisatie is onjuist te achten. De gemeente kan echter pas besturen, als ze over de nodige financiën be schikt, als de geïnde belastinggelden op de juiste wijze worden verdeeld. De rijken in de eerste plaats moeten bedenken, dat ze rentmeesters zijn va Christus op aarde. De hoer Piena heeft voorgesteld, aldus spr., een werkcomité op te richten om plannen te beramen ter bestrijding van de werkloosheid. Dit is Immers ook een gemeentetaak. Het afwachtende beleid van vóór de oorlog speelt ons, aldus spr., thans par ten. De zuinigheid heeft toen de wijsheid bedrogen. Leiden mag evenwel niet de dupe worden van vroegere of huidige oorzaken. De fractie staat dan ook ach ter een grotere, gerechtvaardigde uit kering door het rijk. Spr. waarschuwde tegen de gedachte: We moeten bewape nen en verder kan er niets gebeuren. Dat is défaitisme. Er moet worden gedecentraliseerd, waar dat mogelijk is. De stem der kleine eenheden moet worden gehoord. Juist nü heeft de gemeente een taak. Een mi litair front zonder een sociaal front is zinloos. Anders krijgen de extremisten een kans. Economische vrijheid moet er voor een ieder zijn, en niet voor een be paalde kaste. Helaas leven we nog in een kapitalistische-liberalistische wereld. We zijn er ons van bewust, in een noodtoestand te zijn gekomen. Aanpas sing, bezulni- ging is vaak no- lig. Maar laat nen de bezuini- ;lng dan eerlijk •erdelen. Rijke- f -e landen heb- tegenover de irme, rijkere jroepen tegen- daarna met het socialisme. Daardoor komt men in conflict met alle partijen, die hun normen ontlenen aan de mens. Dat is de grote kloof tussen VVD en Prot. Chr. Groep. Toch moet er samenwerking zijn, ook in de raad. De raad is een bestuurscollege, een politiek college. De beschouwin gen hebben meestal een zakelyk karak ter. En: we verstaan elkaar nog. Er is geen spraakverwarring. Met de PvdA is dat anders, met het Communisme hele- Mr Woudstra sprak vervolgens nog over de reorganisatie van de GGD (particulier initiatief nummer één!), de kruisvereni gingen (deze moeten samenwerken, voor al technisch) en het verzoek van de Bond tegen het vloeken (spr. achtte de moti vering van B. en W. „geen geld" een dooddoener en niet te waarderen). Ten slotte de voorstellen: spr. wilde het antwoord van B. en W. afwachten. Mr Woudstra kon niet begrijpen, hoe vrouw Braggaar tot haar voorstellen kon komen. Als men al zo lang in de raad zit en als men mede-verantwoordelijk wil zyn, moet men volgens spr. zó niet doen. Een serie blauwtjes voor de heer Frohwein Tegen aantasting der autonomie l Ernstige bezwaren van mr dr Knol tegen de rentepolitiek van het rijk De heer Van ItersonVolledige plannen worden weer verworpen De avondzitting stond onder voorzitterschap van wethouder Van Schaik wégen? absentie van de burgemeester. Tot half twaalf heeft de raad de vergadering voort gezet en vele leden hebben na de fractieleiders nog het woord gevoerd. Het is ons onmogelijk, al het gesprokene op dezelfde wUze als boven weer te geven. Daarvoor is er te veel gezegden daarvoor is te vaak herhaald wat reeds gezegd wai zullen ons dus tot de hoofdzaken moeten beperken en hier en daar ook het trekkelyke der debatten naar voren doen komen. Mr dr Knol (Prot.-Chr.) zette in een kort maar gefundeerd betoog eerst uit een, dat de staat heeft aangetast het zijn van rechtsstaat. Spr. bewees dit ook aan de hand van vroeger en nu gestelde vra- ;n en de antwoorden van B. en W. Reeds in 1947 wees spr. op de dreigen de gevaren, o.a. de inflatie. Thans ziet het gevaar allerwegen. Het is naar sprekers mening een gevolg van de ge leide gelduitgifte. Deze houdt in zich verslechting van het - geldwezen. In 1948 attendeerde spr. op de gé- varen, die de autonomie van de ge meenten reeds toen bedreigden. Nü zegt prof. C. W. de Vries: De finan- We moeten actief iets doen: werkplan klaar maken. Dat kan in Leiden toch niet zo moeiiyk zyn. Spr. was zeer tevreden over de gang van zaken b\j Openbare Werken (wo ningbouw) en bij het onderwijs. Op het gebied van de geneeskundige verzorging ls sprake van een duidelijke verbetering. Maar er blijven nog vele wensen. De kost gaat voor de baat uit en er is een grote achterstand in te halen. Naast de overheidszorg moet het particulier ini tiatief worden erkend. Spr. wees nog eens op de noodzakelijkheid van het uit breiden der ziekerrhuisruimte en van het bouwen van een tehuis voor ouden van dagen. Wat - bedoelt de WD met de omroep tot een-hechte samenwerking tegen-het socialisme? Wat onder een positief-Chris- telyke grondslag daartoe? Spr. meende, dat wij de beoordeling van het Christen zijn moeten overlaten aan de Hogere Macht. Ten slotte de voorstellen: mevrouw Braggaar moest die van haar zélf maar verdedigen. De sanering van de binnen stad en de aanleg der verkeerswegen wilde spr. niet afwijzen, maar hij wenste het antwoord van B. en W. af te wach ten, of de mogelijkheid daartoe er is binnen niet al te lange tijd. De fractié stelde zich achter de motie-Woudstra, al moet over de redactie misschien nog even worden gesproken. De heilige oorlog" van de V.V.D. De heer Frohwein ziet het communisme als het verlengde van 't socialisme „Hechte samenwerking in de strijd er tegen" BIJ DE POLITIEKE BESCHOUWINGEN, die ik bU het sectie-onderzoek heb gehouden, werd door mU opgemerkt aldus de heer A. O. Frohw nadat h"U een woord Van waardering had gericht tot allen, die werken vooi belang van Lelden, dat het mU wenselyk voorkomt, dat In de raad een hechte samenwerking wordt verkregen tussen die groepen, welke daadwerkelyk het socialisme wensen te bestrUden. Spr. dacht hierbU in de eerste plaats aan de Prot.- Chr. raadsfractie, waarmede de V.V.D. graag tot een hechte samenwerking wil geraken. Maar ook met de K.V.P. De socialistische eis: afschaffing van de particuliere eigendom der productiemid delen. is uiteraard niet een op zichzelf óffenT brenseiT staand ideaal, maar vrucht van een veel V Laten de beter- meer omvattende beschouwing der din- TÉe: ^situeerden jn gen. Die levensbeschouwing zet een stem- 3e eer(;tp nlaats'pel °P het socialisme. Het tegenwoordig in sommige kringen heersende spraakge bruik, om zekere tegenstelling te maken tussen socialisme ën communisme en deze twee als vijandige machten tegenover el kaar te plaatsen, dóet wellicht bezwaar rijzen tegen de voorstelling, alsof het hedendaags socialisme een openbaring voor het communisme vormt. Toch kan die rangschikking van het socialisme als een onderdeel van het communisme op goede gronden worden verdedigd. Spr. herinnerde er aan. dat Marx en Engels hun geschrift in 1847 niet de naam gaven van socialistisch, maar van com munistisch manifest. In de Tweede Ka mer heeft mr Oud gesproken over een „derde macht". In Leiden was het de heer Kikkert, die in een lezing voor C.H. jongeren concludeerde, dat het tot een samenwerking moet komen, echter zon der dat aan het beginsel concessies wor den gedaan. Verder dan een hechte sa menwerking met de Prot.-Chr. fractie zou de V.V.D. niet willen gaan. En iedere R.K. heeft de plicht, hét socialisme te bestrijden. Het monsterverbond van de P.v.d.A. en de K.V.P. achtte spr. dan ook voor land en gemeente een groot gevaar. Ernstig zijn reeds de diepe wonden ge weest, die door deze combinatie werden geslagen in ons staatsbestel en ons ec misch bestaan. Het is Interessant hoe men de wezenlijking van de socialisatie door mid del van een bedenkelijk belastingsysteem denkt te bereiken. (Hofstra: „Socialisti sche Belastingpolitiek"). „Het inkomen voor het afzonderlijke Individu is, wat de staat hem toestaat netto over te hou den." Nadrukkelijk betogen de belasting deskundige socialisten, dat hun politiek in het bijzonder het bevorderen van een geleidelijke socialisatie door een toene mende uitholling van het eigendomsrecht moet nastreven. Dr. J. Goslings hebben tot het brengen er van. Hoge belastingen zijn nu eenmaal nodig voor de defensie. Zelfs in de V.S. grijpt de overheid in in het bedrijfsleven. Alle overbodige luxe moet verdwijnen. De opvoering der productiviteit echter moet niet plaats hebben door het verlengen der arbeidstijden. Men kan boven-ontwikkelde ge- dachtengang namens vele leden van onze party ook op andere wijze grondvesten en formuleren, aldus dr Goslings. Ais een draad loopt door het gehele Evangelie de gedachte van het opheffen van de armen en verdrukten. Om in Bijbelse termen te spreken, er staan bijvoorbeeld reeds in de profetieën van Jesaja woorden ais „het gekrookte riet en de rokende vlaswiek". Het is nu maar de vraag, of men als Christen het Evangelie wil vergeeste lijken en in het Hiernamaals plaatsen, dan wel of men meent, dat men de toe passing er van ook reeds in deze, zij het zondige, wereld moet trachten te verwe zenlijken. En dan wel niet alleen op geestelUk terrein, maar ook op andere gebieden van het leven. In dit uiterst moeilijke en wellicht beslissende tijdperk der mensheid zal mogelijk de betekenis van de Schrift duidelijk worden in deze zin, dat op alle gebieden van het leven, dus ook maat schappelijk, sociaal en economisch, de enige op de duur houdbare norm het menseülk leven slechts die is va gerechtigheid, die voortkomt uit liefde (waaronder naastenliefde), verantwoor delijkheid voor zjjn broeder, de mede mens, en opofferingsgezindheid. En nog is het einde niet. Iedere partU, die zich op het stand punt stelt, dat het eigendomsrecht moet worden geëerbiedigd, zal daar-* om naar sprekers mening nu en in de toekomst nooit met de P.v.d.A. mogen samenwerken. Zwaar zyn de slagen, die door dc P.v.d.A. aan de middenstand en beter-gesitueerden worden toegebracht. Het hedendaag se belastingstelsel is er op gericht, het bedryfsleven, ook dat in onze stad, hoogst ernstig aan tc tasten. In dit verband sprak de heer Frohwein ,ok over de industriehallen. Met de mid denstand wordt te weinig rekening ge houden. Hoewel de V.V.D. geen bepaalde groepsbelangen voorstaat, achtte spreker het toch noodzakelijk, wanneer een be paalde groep in de verdrukking komt, p te wijzen. Op dit terrein ligt ook taak voor de arbeiders-organisaties, namelijk om hun leden meer begrip en liefde bij te brengen voor de onderne ming, waarin ze werken. De heer Frohwein gaf uiting aan zyn waardering voor de resultaten van de woningbouw, de wethouder van openbare werken bracht hij dank voor zijn grote clën van alle gemeenten zitten in de knoop. Maar bovendien wordt aan belde uiteinden van het touw ge trokken (door rUk en gemeenten). Spr. vreest thans een nog ergere knoop, die wellicht niet meer te ontwarren is. Tegen de aantastingen had men en stiger moeten optreden. Nu in 1950 zegt het rijk: Wij willen de behoeften de gemeenten blijven beoordelen, rijk heeft zo de belastingbron aangetast. Grote bezwaren had mr dr Knol ook tegen de rentepolitiek van de regering. De regering streeft een lage rentepolitiek na, maar geeft zelf het geld tegen een hoge rente. Dit mogen de gemeenten wel eens ter dege onder de ogen van de regering brengen. Want ook dit is aantasting van de autonomie. En Den Haag wete. dat een bevel nooit een econo mische wet te niet kan doen. Dat het college van B. en W. niet te optimistisch zij! De rechtsstaat is aange tast door de macht. De regering zal zeg gen, welke uitgaven de gemeente mag doen, niettegenstaande de gemeentewet anders voorschrijft. Mr dr Knol wekte ten slotte op tot grote soberheid en een efficiënt beheer. De gemeente houde er rekening mee, dat de nieuwe financiële ver houding tussen ryk en gemeenten nooit in twee jaar tot stand kan komen. Spr. zette uiteen, dat men stellig in tijdnood zal komen. Mevrouw Braggaar (P.v.d.A.) rechten der vrouw Mevrquw B r a g g a rd e Does (P.v.d.A.) mevrouw Goudswaard stond letterlijk achter haar (om de woor den goed te kunnen volgen) meende, dat de oorlog wel heeft bewezen, dat de tot alle beroepen bekwaam is. Ook de gehuwde vrouw moet, als zij dat wil, ln elke functie benoemd kunnen worden, aldus spr. Ons land wordt gere geerd door een Vrouw, door een ge huwde Vrouw en Moeder van kinderen. Wie zal durven te beweren, dat Zij haar erk niet naar behoren verricht? Dan an een vrouw ook elk ander werk doen, uitzonderingen daargelaten. Spr. kwam er tegen op. dat zaken, die reeds in de commissie van Openbare Werken zijn besproken, in de raad onno dig worden herhaald. Het mag toch niet de bedoeling zijn, de wethouder O. W. of de P.v.d.A. onaangenaam te zijn. En de zittingen duren er langer door dan nodig is. Overproductie bij de blindenwerkin- richting moet worden voorkomen, anders krijgen de blinden het idee, dat ze geen nuttige arbeid verrichten. Wanneer de voortekenen niet bedriegen, krijgen we weer te kampen met werkloosheid. Daar tegen moet bij voorbaat worden opgetre den. Mevrouw Braggaar had veel waarde ring voor het werk der B.L.O.-school, maar nog meer ouders moeten van het nut er van worden overtuigd. Uitbrei ding van de Montessorischool is nodig. Eveneens van het aantal zwembaden, om ongewenste toestanden te voorkomen en het verdrinkingsgevaar te verminde ren. Nog lang rtiet alle huizen hebben douchecellen, dus badhuizen blijven ook nodig. In het begin der week kunnen vele hulsvrouwen de badhuizen gebrui ken om er de was te doen. Hoe lang moet het nog duren, voordat er een crèche komt? Zullen wij het nog beleven? Vervolgens vroeg spr. om uitbrei ding van het aantal zuigelingen (hilariteit) en kleuter-consultatle- bureaux. Er bestaat ook een schreeuwend ge brek aan tehuizen, voor ouden van dagen ziekenhuisruimte. Spr. zag eer goede oplossing in een tehuis, waar ook zieke ouden van dagen en bejaarde echt paren kunnen-worden opgenomen. Ten slotte ging spr. in op de opmerkin- redenen voor de ontwaarding munteenheid somde dokter inn (KVP) op. Spr. vreesde reeds eerder noodlijdendheid der ge meenteeerst nu beramen B. en W stappen. Het college geve een voorbeeld zuinig en efficiënt beheer. De takken dienst moeten ieder voor zich de grootste soberheid betrachten. Waarom de ambtenaren, die zich hiervoor in spannen, geeh premie gegeven. Op verschillende kleinere punten ging spr. nader in, o.a. wat de woningbouw en het verkeer betreft. Met het voorstel van rouw Braggaar tot het uitbreiden het aantal consultatiebureaux kon spr. voorshands niet meegaan, omdat dit zaak is van particulier initiatief. heer Questroo (Prot.-Chr.) bracht enkele punten kernachtig naar In de eerste p'laats de toonkamer der Lichtfabrieken en het inschakelen de middenstand, overal waar dat mo gelijk is. Bij de meubilering van de Stadsgehoorzaal zijn B. en W. ernstig tekort geschoten. Slechts één Leidse meubileerder is uitgenodigd, omdat Lei den niet over méér vakmensen schikken. Dit laatste wilde er bij spr. niet in. Op de tentoonstelling „De Mens er zijn Arbeid" hebben velen kennis geno men van goed Leids vakmanschap. En nu zeggen B. en W., dat er geen vakmen sen zijn! Spr. hoopte, dat B. en W. niet meer aan Leidse ambachtslieden brevet van onbekwaamheid zouden geven. Het deed de heer Questroo groot ge noegen, dat B. en W. er naar streven de werkzaamheden aan Stationsplein naaste omgeving nagenoeg gelijktijdig met de Spoorwegwerken gereed te hebben. Bij de aanstelling van ambtenaren leg gen B. en W. niet de juiste maatstaf aan, met name t.a.v, de organieke sterkte. Het gevaar is niet denkbeeldig, dat het ene hoofd van dienst wat royaler is met het voordragen Voor bevordering dan een ander. Ook de aard der werkzaamheden moet een belangrijke rol spelen. Spr. had ernstige bezwaren tegen het vervaardigen van cyclostylewerk door een gemeentelijke dienst voor /an mr Woudstra. Haar langdürige raads-ervaring had haar tot haar voor stellen gebracht. Het particulier initiatief heeft al veel bereikt, maar de gemeente moet hier en daar aanvullen. Spr. besloot :en woord van dank aan allen, die werken in het belang der gemeente. De heer Van Iterson (P.-C.) te veel werk voor niets werkzaamheid. Wel op stellen, dat meer rekening werd gehouden met de opmer kingen van de heer Van Iter son en spreker Hij uitte de hoop, dat zowei de directeur van de accoun tantsdienst als de verschillen de hoofden van dienst zich zul len beijveren door weder zijds begrip nóg meer tot elkaar te ko men, Spr. drong spr. prijs A. O. FROHWEIN aan op een billijke verdeling tusser aantal te bouwen middenstands- er beiderswoningen. Er volgde een ernstig protest tegen de wijze, waarop het rijk de gemeenten in haar autonomie tast. Tenslotte sprak de heer Frohwein ,de wens uit. dat B. en W. en de raad 1951 de nodige wijsheid zullen ontvan gen om de vele moeilijkheden het hoofd te kunnen 'bieden. Over enkele voorstellen wilde spr. zich nog beraden. De motie-Woudstra zal tuurlijk de steun der WD verkrijgen. Dat de heer Piena met een voorstel ter bestrijding van de werkloosheid moest komen (het vormen van een werkcomiï» ter uitwerking van plannen) achtte spr. een veeg teken voor de geleide et mie. Spr. is dan ook stellig nog niet „heimkuckend"hij verlangt nog niet naar de KVP terug! Hy ziet liever niet door de paarse tralies van die partij evenmin door de rose van de PvdA. Moge de KVP inzien, dat zij op de verkeerde weg is door met de PvdA samen te ken. Dat zou mij een waar genoegen zijn, aldus besloot de heer Frohwein betoog. Een dergelijk woord van dank uitte ook de heer Van Iterson (Prot. Chr.), ook aan B. en W. Hij vroeg het college, spoed te betrachten met de „wel standscommissie". Spr. was niet tevreden over de rapporten, uitgebracht door de centrale verwarmingsadviseurs. De pas aangelegde sportvelden aan de Haarl - vaart zijn door K.N.V.B.-deskundigen af gekeurd. Spr. wilde wel «ens weten, hoe dat precies zit en of B. en W. de zaken onjuist hebbenwoorgesteld. Het verheugde de heer Van Iterson, dat B. en W. zullen streven naar dem ping en riolering van de Langebrug in 1951. Het antwoord van het college over het Merenplan heeft spr. verbaasd. Het college stelt het wel wat al te optimis tisch voor. Gelukkig zal „ratlobouw" eindelijk uit de Leidse wederopbouwgeschie- denis verdwynen. Op de daarvoor bestemde grond zouden eerst maar 28, daarna 42, Ja90 woningen zyn gebouwd. Wat een geluk, dat op deze mooie hoek het eerste plan van 28 niet is doorgegaan! Laten hier zo spoedig mogelijk «en honderd wo ningen worden geprojecteerd. Dit terrein ligt al jaren braak en kost veel rente. De klacht, dat Leiden geen bouwgrond had of heeft, wordt hiermede te niet gedaan. De werkzaamheden van de sociograaf zijn thans uitgestippeld. Deze dienst pro beert nuttig werk te verrichtenmaai krijgt er eenvoudig de kans niet toe. Het plan na het andere wordt omverge- d. B. en W. wijzigen elk plan naai goeddunken. Dit jaar zyn in wilde haast op nog niet goedgekeurde uitbreidings plannen plotseling diverse complexen neergepoot. Spr. reeg daaraan een hele serie vragen kwam vervolgens aan de personeels bezetting van Openbare Werken. Daar- hij wat ongerust. De heer Van Iterson vergeleek de personeelssterkte in 1938 met die van nu, alsmede de op drachten van 1938 «iet die van 1950. De tekenkamer bijv. had in 1938 een bezet ting van 23 man en thans van 38. En daar zullen nog 5 man aan worden toe gevoegd. Dan moeten de resultaten er "c naar zijn. Spr. vergeleek maar eens vond: „Het loopt toch wel erg de spui gaten uit". Hij wilde niet een verwijt maken, maar toch vragen, of hier wel efficiënt gewerkt wordt. Wordt er niet te veel werk voor niets gedaan? Spr. meende de oorza ken te hebben gevonden en lichtpun ten voor verbetering te zien. Er moeten niet steeds volledige plan nen worden gemaakt om die dan weer te verwerpen. „Worden hier niet te veel plannen gemaakt, die nooit tot uitvoering komen?" Spr. wees op de tuinbouwkundige tekening voor het gehele plan Zuid- West, dat nu door de bouw van de 500 woningen ondersteboven wordt gegooid. Er worden soms zelfs maquettes in plaats van plannen gemaakt. Wat kost dat niet aan tijd en geld? Wie zal dat alles betalen? Spr. wilde dit niet als critiek maar als ongerustheid n brengen. In de woningbouw is wat verbetering gekomen, al is er geen reden tot juichen. Er wordt zeer, zeer veel leed ge leden. Jammer, alles schijnt ons tegen te zitten. De klad zit er in en we kunnen er blijkbaar niet uitkomen. Over de jaren 19461950 zyn toe gewezen 1167 woningen (plus 103 „verspeelde", omdat er niet op tyd aan begonnen was). Er zUn in totaal 595 huizen gereedgekomen. Spr. ageerde opnieuw tegen montage- bouw. Jonge mensen komen niet aan bod, tairyke huizen zitten overvol... er moet veel en goed worden ge bouwd. Gelukkig zyn de particuliere bouwers weer ingeschakeld, want er is in onze stad ook een schreeuwend gebrek aan middenstandswoningen. Naar aanleiding van opmerkingen var mevrouw Braggaar waarschuwde spr. dat men niet moet trachten, een wig t< drijven tussen de wethouder en de com missie van Openbare Werken. „Dat lukt Braggaar overigens toch niet! :r moeten stellig geen verwijten naa bepaalde kant worden gedaan.... verenigingen, ook al aU" deze gesub sidieerd en betalen ze er voor. „Zet dit nieuwe gemeentebedrüf stop!" De wens. om het sportterrein aan de; Burggravenlaan aan de Sportstichting in beheer te geven, achtte spr. zeer urgent] Het is thans een verwaarloosde boel. Ten slotte verdedigde spr. het voor» stel De Hosson-Questroo tot het instellen „welstandscommissie". Niet op de lange baan! Mevrouw Goudswaar dK n i p- :heer (WD) vroeg om de instelling jn een vrouwen-adviescommissie voor de huisvesting, die ook het huisvestings probleem van de ouden van dagen zou kunnen bestuderen. ZIJ haalde daarbij Rotterdam ten voorbeeld aan en noemde zo'n commissie uiterst nuttig. Allerlei1 onaangename dingen bij de woningbouw kunnen dan worden voorkomen en aller lei advies kan gegeven. „Want wat weet een man van het huishouden?" (Velerlei protesten!) Natuurlijk zijn de vrouwen het onderling niet op alle punten eens. Het ideale huis is dus een compromis.' Spr. noemde vele voorbeelden. Deur-, krukken zó laag, dat ook de kinderen er bij kunnen Geroep: Welja! Mevrouw G.: Sssstt! De sleutelga ten echter moeten hoger. „Allemaal dingen, die ln het brein van een man niet opkomen." Spr. informeerde verder naar de plannen inzake de huisvesting van gerepatrieerd den en van Ambonnezen. De heer Van O yen (KVP) voeldi niets voor de arbeid van de gehuwds vrouw, behalve in bepaalde gevallen, De gehuwde vrouw moet thuis zijn als de koningin van het gezin. Haar taaie kan maar moeilijk aan anderen worden overgelaten. De vergelijking met de Koningin gaat niet op. De Prinsesje! hoeven toch niet naar een ?rèche, als Zij gaat werken? Wat betreft de „hechte samenwerking"] door de heer Frohwein voorgesteld: de zaken moeten juist worden aangegeven^ Socialisme is geen communisme. Wij| Katholieken, erkennen het eigendoms recht, zij het dan ook niet in absolute zinj Als iemand, die voor een gezin moet zorgen en daartoe niet in staat is, diefstal pleegt, is dat niet zo erg. Hij heeft het recht, ja zelfs de plicht om te nemen. De rechter legt hem dan meestal ook een voorwaardelyke i straf op. Er is zelfs een rechtbank, aldus spr.. die hem geheel vrU spreekt. Deze rechtbank is de katho lieke kark. Wat wil de VVD voor positiefs plaat-' in tegenover het socialisme? Een libe] raai Christendom, dat zo veel verwarring heeft gesticht en nog sticht? Is het niej beter te zoeken naar wat bindt dan naai wat scheidt? De heer Frohwein beschouwt zich- zelf als een soort van super-katho liek. En hij denkt, aldus spr., dat \vU achter naarse tralies zitten. Maar spr. is blii. lid van de KVP te zUn. De heer Frohwein zegt eigenlyk te gen iedere KVP-er: Je loopt uit de pas. Alleen hy zelf loopt er in. Om by anderen in de pas te komen De heer Van Stralen heeft de Chrisl tenen het vorig jaar sociale achterlijk heid verweten. Inderdaad bestaat er vaal onderscheid tussen leer en leven. Als all^ Christenen zo leefden als het moest, zou er van sociale nood geen sprake zijn) Verschil van tempo en inzicht blijft evenj wel. Jammfcr, dat vooruitstrevend» Christenen als de heer Van Stralen hus Chr. partij hebben verlaten. Mannen al! Talma en Aalberse gaven, een beter voor beeld. Spr. drong voorts aan op subsidiëring van een principieel bureau voor beroep» keuze. Juist een dergelijk bureau moei principieel georiënteerd zijn. Ondanks de nieuwbouw is er nog eei verschrikkelijke woningnood. Spr. gsj daarvan treffende voorbeelden. Van saj nering der binnenstad kan dan ook bej slist nog niet komen, hoe jammer ha ook is. Tot mevrouw Braggaar zei spr, dat het particulier initiatief de eerstj stap moe*, zetten tot het inrichten vaj een kinderbewaarplaats (crèche). De heer Knetsch (Prot.-Chr.) waf pessimistisch ten aanzien van de werla loosheid. Vooral de textielindustrieën 3} de staalbedrijven z/ullen het moeilijk krit gen door de internationale toestand (Zie vervolg op pag. 8 De heer van Weizen (Comm.) „ondergang der beschaving" Reeds herhaalde malen is door ons sproken, aldus de heer H. VAN WELZ1 (Comm.) over de dreigingen, die aan de horizon de economische hoi zon aftekenen. Spr. wee: machtspositie van de centrale overhel die de rechten der gemeenten De motie-Woudstra zal door de C.P. dan ook worden ondersteund. Overi zag spr. andere aanleidingen tot de nomische crisis dan sommige leden de raad en dan het college van B. ei Aan welke factoren is het te wijtei dat de toestand, ook die van de g Leiden, in betrekkelijk korte tüd slechti is geworden? Devaluatie stellig! Ma) vooral de versnelde bewapening. Daar onder lijdt met name ook de Leidse k „Uit positieve bron" weet spr., dat in andere kringen deze mening heei De Leidse bedrijven, die personeel hebl moeten ontslaan, zyn nog niet ingescl keld voor de bewapening vandaar slechte gang van zaken. Met zorg slai spr. deze ontwikkeling gade, vooral het oog op de kleine man. Spr. heeft alles het vorig jaar reeds gesignaleei in grote lijnen tenminste. Overal thans ontbindingsverschijnselen, meende, dat daartegenover een ge andere weg moet worden ingeslagen. Voor het streven van K. en O. hij spr. in het algemeen bewondering. Ecl ter niet wat de sector „ontwikkeling betreft: lezingen, cursussen e.d. Niet »l leen het „contra", maar ook het „P" moet in bepaalde gevallen worden g' hoord. Bijvoorbeeld b'U onderwerpen a| „de ondergang van onze beschaving". Od verschil van mening met het geest»» zwaard uit te vechten. Voor zulk eé strijd deinzen wU niet terug, aldus spr. De heer Van Weizen verdedigde ter slotte de communistische voorstellen i' zake de sanering der binnenstad (omgi ving Klooster en Geregracht) en betre fende de verkeerswegen Noord-Zuid Oost-West. Hij drong er op aan, d voor de oorlog reeds bestaande planne thans met spoed opnieuw ter hand nemen.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2