Maar wij denken er zó over Oegstgeestse gemeenteraad is ontstemd over verkoop grond aan Leiden D """Akkertje Slechts industrieën kunnen een dreigende werkloosheid voorkomen 195 MEUWE LEIDSCHE COUEANT 3 VRIJDAG 19 JANUARI 1951 B. en W. moeten onmiddellijk maat regelen nemen >E EERSTE VERGADERING J bewogen aard. Want de Oegstgeestse raad in 1951 was er een van de Nieuwjaarsrede van burgemeester Du Boeuff. kwamen de leden met de verkoop van grond aan de gemeente Leiden op de prop pen en het bleek, dat deze zaak, waarvan ze in de pers kennis hadden moeten nemen, hen erg hoog zat. B. en W. werd opgedragen om maatregelen te nemen en daarvan ten spoedigste nadere mededelingen aan de raad te doen. Bij de aanvraag van de eerste raads vergadering in 1951, sprak burgemees ter Du Boeuff zijn Nieuwjaarsrede uit. Na zijn welgemeende gelukwensen, richtte spr. waarderende woorden aan het adres van het eind 1950 afgetreden raadslid Th. J. J. van Beek. In zijn terugblik op het afgelopen jaar betreurde spr. het, dat er in Oegstgeest j Zo weinig belangstelling bestaat voor Steun Wettig Gezag en vooral, dat' het 6I{ toch al kleine aantal leden van de Re serve Rijkspolitie de laatste maanden nog terugliep. De financiën der gemeente baren steeds grote zorg. De in het afgelopen jaar door de regering ingediende wel om de Noodvoorziening voor de tijd vai 2 jaar te verlengen, heeft, aldus spr. de directe verwachtingen voor zovei zij aanwezig waren de bodem inge slagen. Het zielental steeg in 1950 met onge veer 379. Er zijn nu circa 11.100 Er kwamen 147 woningen gereed, ter wijl er bij de jaarwisseling 149 in Was burgemeester Du Boeuff deze uitbreiding van de woningvoorraad verheugd, teleurgesteld was hij over het niet kunnen doorgaan van de bouw van 60 woningen door de 'woningbouwver eniging ..Buitenlust". wegens bezwaren van de Rijkswaterstaat. Stappen voor andere grond zijn reeds ondernomen. In 1950 kwamen 84 militairen uit In donesië terug. Nog 8 Oegstgeestse mili tairen zijn in de tropen. Spr. gaf vervolgens een overzicht van de voornaamste besluiten en verrichte werken in 1950. Hij drukte zijn spijt uit over het feit. dat het besluit tot vast stelling van een nieuw uitbreidingsplan in deze opsomming niet voorkwam. B. en W. zullen spoed achter deze zaak zetten. Met de wens, dat Gods zegen op het in 1951 te verrichten werk zal rus ten. besloot de burgemeester zijn rede. De nestor van de raad, de heer C. Oosterom (prot. chr.) beantwoordde de rede. waarin hij een sombere grondtoon meende te horen. Spr. hoopte, dat B. en W. alles zullen doen om tot een spoe dige vaststelling van het uitbreidings plan te komen en dagelijks op de bres zullen staan óm de belangen der gemeen te te behartigen en waar nodig is te ver dedigen. onze volle steun en medewerking kunt U rekenen. Moge Gods zegen daar bij Uw en ons aller deel zijn. en W. deelden vervolgens de raad mede, dat de heer W. F. de Rooy zijn be- klnoeming tot lid van het burgerlijk arm- adali bestuur h'e'eff "aanvaard en dat GS. het Tichtcontingent voor de woningbouw 19511953 hebben vastgesteld op 121. nd gemiddeld dus 40 woningen per jaar. De geloofsbrieven van het nieuwbenoemde raadslid, de heer J. Th. van Vught, n orde bevonden. Rond de grondaankoop egtij vit; De heer C. Oosterom voerde als ei omlbpreker het woord over de aankoop ladjgronden in Oegstgeest door de gemeente jLeiden De hierover in de pers gepubli- nisceerde berichten, hadden volgens spr wat sensatie verwekt, zodat' de chr. fractie het nodig achtte et Bop korte termijn deze zaak in de raad ichehe behandelen. De heer Oosterom ieen volledig en bevredigend antwoord [Van B. en W. en hoopte, dat de trans- es ttctie niet door zal gaan. aan Mr J H- Valentgoed (prot. chr nam srecifan da' de transactie van de gronden de #'ch in een vergevorderd stadium be- hi$lndt- was 'lem niet bekend, dat de stenFonden reeds in eigendom van de ge- eziDheenlc Leiden zouden zijn overgegaan, toch zien velen in dit" bereikte stadium een groeiend gevaar voor de uitbreiding invloedssfeer der gemeente Leiden, detrimente wellicht van onze eigen voongemeente. aldus spr.. De boerderijen Veldheim en Bouwlust de bijbehorende landerijen, 120 ha Fugl rool> leveren een bestaansgrond op achttal gezinnen met de losse ers, terwijl een gedeelte der grond- aan een 20-tal huurders als tuin- gev n bollengrond in huur zijn geg< 1, >e bescherming van deze onder 'echtsgebied ressorterende agrariërs en blijvend onderdeel van het bestuur, dc huishouding onzer gemeente, wettelijk aan de raad opgedragen ïr op staan, dat dit zo blijft. Andere motieven ®pr acbtte het duidelijk, dat de cam leente Leiden met deze transactie dooi ere motieven heeft' dan het zelf doc loiteren van deze hoeven als verpach- g0É ïr. De plannen van de gemeente Lei- J a en druisen niet alleen in tegen de be- enoi mSen van de directe belanghebbenden, u laar ook tegen die van de gemeente Het gaat niet aan, aldus spr., d< anzlen van deze grote belangen met bekende variatie tot ons gezegd 'ordt: Wy zullen zonder U tigfegereii Mr Valentgoed stelde B. en W. ten- omiJohe de volgende vragen, a. Welke ev'en liggen aan de kant van de ge- etfieente Leiden ten grondslag aan de lannen tot aankoop der bewuste lan- Is het van evident belang deze "onden te doen blijven behoren fortjmsdictie der gemeente Oegstgeest! Welke maatregelen dient het be M uur der gemeente Oegstgeest te tref- lematn teneinde deze en verdere mogelijke J. Thbreuken op haar souvereiniteit d« nderen en te voorkomen? De heer Den Ouden (prot. Chr.) wilde iag weten wat B. en W. terzake heb- ifficif Tri L PUZZLE- PROM1NENTEN 11e prijs: P v. Gorkum, Dorpsstraat 61. Hazerswoude; 2e prijs: C. Vis. Nieuwstraat 30. Alphen aan den Rijn; 3e prijs: W. Oudshoorn, Roodborst- straat 23, Leiden, allen 'Hif Vis. lijn; rst- ptn.l ben gedaan en wat de eventuele gevol gen ervan zullen zijn. Ir De Gruyter (v.v.d.) informeerde, of de koop verband hield met de verlegging van de rijksweg. Hebben de desbetref fende instanties met B en W. overleg gepleegd en welk standpunt heeft het college ingenomen? Is het juist, dat de grond reeds eerder aan Oegstgeest is aangeboden, vroeg de heer Blomsma (p.v.d.a.). Zo ja, waarom hebben B. en W. deze zaak dan niet in de raad gebracht? Opheldering van de burgemeester Voor zover hem dit mogelijk was, wil de de voorzitter wel een overzicht van de zaken geven. Reeds lang was bekend, dat de Rijkswaterstaat plannen had om de rijksweg om te leggen, n.l. ten Westen van Rhijnhof naar de „Witte palen". Mei wilde daarbij de reeds eerder geprojec teerde weg en de in aanbouw zijnde viaducten van „De Slaagh" laten allen. Uit het dezer dagen terugont vangen uitbreidingsplan, aldus taakten we op. dat de plannen voor deze eg vastere vorm hadden aangenomen. Oegstgeest heeft op de bewuste plaats geen belangen. Er is geen be bouwing mogelijk; de grond is alleen geschikt voor agrarische doeleinden. Bovendien waren de voorwaarden voor de koop veel te ongunstig. Of Leiden de aankoop van agrarische grond voor andere doeleinden kan motiveren, kunnen wij, zo zei spr., niet beoordelen. G. S. kunnen een dergelijke koop al leen goedkeuren, als geen enkel neven motief een rol speelt. De burgemeester beant%voordde daarna de vragen, die de heer Blansjaar (prot. chr.) schriftelijk gesteld had. Wethouder De Neef (prot. chr.) vond het geenszins vreeswekkend, dat een ge meente grond koopt buiten zijn eigen gebied. Naast Endegeest en Voorgeest heeft Leiden ook nog gronden langs de rijksweg in Oegstgeest in eigendom. We verbeelden ons wel autonoom te zijn,. ii de wethouder, maar in Den Haag ordt uitgemaakt, wat we moeten doen. Een kras staaltje Toen het college een bezoek bracht m de directie Zuid-Holland rükswaterstaat. om deze kwestie te be spreken, vroeg een hoge ambtenaar: „Komt U soms persoonlijke belangen behartigen?" gloedvolle peroratie betoogde wethouder Dijsselbloem (k.v.p.) dat het tot het wijs beleid van B. en W. behoort te bepalen, wanneer het het juiste tijd stip is om in te grijpen. Door de gegeven ruchtbaarheid wordt nu openbaarheid gevraagd. Een goed college va W. zal geen grotere verantwoordelijk heid op zich laden dan strikt noodzake- Waterstaat gegaan waar een hoog geplaatst ambtenaar ons de zojuist door wethouder De Neef genoemde woorden We zijn naar huis gegaan met de dedeling dat het gerucht uit de lucht gegrepen was en dat we direct iets den horen als er iets staat te gebeuren. De tweede fase was de verkoop der gronden, waarbij het vlak van de weg was geprojecteerd. Daarover kon spr. het openbaar geen verdere mededelingen Ik blijf het betreuren, aldus Ir de Gruyter. dat er geen contact met Leiden is geweest. Dat is een teken dat de ver houding niet goed is. De heer Oosterom zeide voorts: Ik vraag me toch af, wanneer men wist dat Leiden dit in zijn schild voerde, of het niet beter zou zijn geweest te gaan praten. Het kardinale punt. zo besloot mr Va lentgoed de rij van sprekers is dit, of de verzochte geheimhouding ook ten op zichte van de raad betraoht moet worden. De burgemeester vraa>* tenslotte of de raad geheime zitting wenst, waarop geveer unaniem bevestigend wordt ge antwoord. Na ongeveer een half uur besloten zit ting komt het bericht by de wachtende mensen binnen dat de raad van Leiden het voorstel tot aankoop van de betref fende gronden z.h.s. heeft aangenomen tegen de prys van f 600.000. Na twee uur geheime vergadering gaan de deuren weer open en is het woord aan de heer Oosterom die het voorstel doet de volgende conclusie te aanvaarden: „De Raad. gehoord dc mededelingen van B. en W„ betreurende dat hy niet eerder is Ingelicht, draagt daarom het college op onmiddeliyk die maatregelen te nemen, welke het alsnog wenseiyk acht en daarvan ten spoedigste nadere mededeling aan de raad te doen". Het voorstel werd gesteund door tal rijke leden, doch wethouder De Neef wenste stemming. Alleen met diens stem tegen werd het voorstel aangenomen, waarna de raad zonder rondvraag, ver na het middernachtelijk uur naar huis kon gaan. Dr Plesman naar Cairo Dr A. Plesman. de president-directeur var, de K.L.M., zal Zaterdag naar Cairo vertrekken om de vergadering van de Algemene Postunie bij te wonen. De P.T.T. zal er vertegenwoordigd zyn door de hoofddirecteur F. A. Hofman. Koortsig NIEUWE C.K.B.-COMPETITIE BEGINT Zaterdag 3 Februari Leiden koopt twee boerderijen (97 ha) onder Oegstgeest Vier minuten duurde gisteravond de openbare zitting van de Leidse raad. Toen ging men in comité-generaal. En in het geheim werden de vroede vaderen het ook spoedig oeps: Na heropening der v jÖ "('voo'ihürg') KVS (Scheveningën'k In Delft hebben de Zuidhollandse verenigingen met de Technisch Commis saris de nieuwe competitie 1951 voor Zuid-Holland besproken en een ndeling gemaakt. Ook wij zullen in de komende maanden weer een kort overzicht geven van de verrichtingen van de ploegen in Zuid-Holland besroken en een indeling volgt: le klas C.K.B.: R'dam-Zuid; VES (Den Haag): DIO, TOP. THOR (alle R'dam): Vriendenschaar (Hardinxveld); Oranje- Nassau Vlaardingen)Excelsior (Delft) Pernix (Leiden), le klas Noord: Pernix 2: DES (Delft) tribunes werd overgegaan tot aankoop van 97 ha grond by Rhynhof, onder de gemeente Oegstgeest, inclusief de boei dcrijen Veldheim en Bouwlust, voc f 600.000. Zonder hoofdeiyke stemming en de raad van Oegstgeest vergaderde nog steeds om middelen te beramen de aankoop ongedaan te maken of ei elk geval tegen te protesteren. In de gemelde vier minuten werd het beroepschrift van de heer M. C. var Straten, ook al zonder hoofdelijke stem ming en zelfs zonder discussie, verwor pen. De heer Van Straten mag van hel pand van der Waalsstraat 8 dus geen twee woningen maken. Alles goed en wel (Ingezonden stukken) lijk i Indien Leiden deze gronden aan koopt is het ons nog niet duidelijk met welke bedoeling het dit doet. Wel is zeker dat deze gronden, zo lang ze liggen in de geirfëente Ooegstgeest ze niet gebruikt kunnen worden voor stadsuitbreiding der gegeente Leiden. Spr. noemt vervolgens enkele staal tjes van goede samenwerking met Lei den, als brandweer, bouw van de brug het kanaal, onderhoud van War- monderweg, e.d. Indien Leiden behoefte heeft aan ruimte, ligt het volgens spr. op de wég van Leiden om met Oegst geest te komen praten. De heer Oosterom kan nog steeds niet begrijpen, waarom deze zaak niet eerder in dc raad is gebracht, hoe wel zij al vijf maanden bekend is kan zich niet verhelen dat de me dedelingen inzake de samenwerking met Leiden gedaan zijn om de houding W. in een nog zo gunstig mo gelijk daglicht te stellen. an de vragen van de heer Blans- ontwijkend beantwoord, waarom spr. nogmaals vraagt of B. en W. des tijds in de gelegenheid zijn geweest de gronden te kopen: Mevr. Kramers (arb.) il weten of het college wist dat Lei den deze grond wilde kopen. De heer Blomsma is van oordeel dat het college uit deze koop wel af kan leiden dat Leiden andere motieven heeft zegt met klem dat deze zaak in de raad gebracht had moeten worden. Volgens Ir de Gruyter kan het wel zyn dat de rijksweg verbreed kan worden dat Waterstaat er misschien ook zo r denkt, maar Leiden dan toch zeker Spr. maakt uit de mededelingen van weth. Dijsselbloem op dat B. en W. geen contact hebben gezocht met het college in Leiden. Het zou onze positie bij weigering anders wel ver stevigd hebben. De heer van Kerk- hoff (k.v.p.) krijgt de indruk dat B. en W. ten opzichte van Leiden te veel heer zyn gebleven en zich te veel hebben gehouden aan de spel- Bij geruchte In het openbaar mededelen wat ons in vertrouwen is gezegd kunnen we niet. aldus de burgemeester en dat we het al vijf maanden zouden weten was te erg. (Wel, vijf maanden, interrumpeert de heer Oosterom). Waar het op aan komt in de zaken ie in het geding zijn. meent wethouder Dijsselbloem. is dat het initiatief moet uitgaan van die gemeente die er belang bij heeft, in casu Leiden. (Rumoer op de tribune) De taak van het gemeentebe stuur is de wijste weg te bewandelen fatsoenlijk te blijven tot het uiterste (Totdat je gekist bent. interrumpeert wederom de heer Oosterom). Alvorens met deze zaak in de raad te komen wil- eerst overleg plegen met G. S.. welk onderhoud juist deze middag was gehouden. Rond Augustus, aldus vervolgde de weth. vernamen wü „bü geruchte" dat er sprake was van doortrekken van de ryksweg en onteigening. Van aankoop wisten we niets. Daarby dreigde dryf te worden gesplitst. We zyn toen Het gaarkeuken-overschot Voor de tweede maal las ik in de N. L. C. over een bedrag van f 400.000, dat overbleef van de gaarkeuken in de laat ste oorlogswinter. Mogelijk ben ik niet precies op de hoogte van wat Leiden bezit, maar als er suggesties nodig zijn. mijn mening dringender zijn bad- of een zweminrichting, dan heb ik er hier enkele: Naar ik onlangs vernam bezitten grote steden (zoals Amsterdam) wel drie te- erkende vrouwen. Wat biedt Leiden in dit opzicht? Die in Am sterdam bestaan uit een groot gebouw, ■aarin vele werkende vrouwen eei ïeer kamers plus een keukentje of vrij flatje kunnen huren. Er is een voudig restaurant aan verbonden, w deze inwoners tegen niet te hoge prijs e warme maaltijd kunnen gebruiken.' Waar is in Leiden zo'n tehuis? Vele wer kende vrouwen verrichten dubbele ar beid (in huis en er buiten), tenminste zij geen hoge pensionprijzen kunnen betalen of geen behoorlijke huis vesting met middagmaal bijv. kunnen vinden in d-e omgeving van h-un werk kring. Vooral op oudere leeftijd wordt deze toestand vaak een probleem. Moge lijk ook voor mannen-vrijgezellen, maar daar weet ik niet van. Ten tweede: waar is een tehuis oudere dames en heren, die moeilijk meer voor zichzelf kunnen zorgen in aanmerking willen komen vo< oudevrouwenhuis en oudemannenhuis? In andere plaatsen zijn dergelijke huizen wel. Waar in Leiden? Baden en zwemmen is heel fris. zeker, dat gebeurt meestal één maal per week. Met tehuizen als die ik noemde zouden meer categorieën vele dagen per week gebaat zijn. En dat geld zou ook z'n rente opbrengen. Geschikte echt paren aan het hoofd, particuliere vrij heid (binnen bepaalde grenzen) gewaar borgd, centrale verwarming, lift enz. Dit alles zou stellig veel afneming vinden. En wie weet hoeveel gehuurde kamers, boven- en benedenwoningen er vrij zou den komen voor kleinere of grotere ge zinnen. als de tegenwoordige bewoners (de alleenstaanden) een behoorlijk derdak konden vinden. Doel van dit schrijven is: dit probleem ïns onder de aandacht te brengen hen. die hier iets in zien voor de komst, de zaak aan het rollen zouden kunnen brengen of misschien een initia- ief zouden kunnen nemen. Men steke te vollen zijn licht in andere steden op. suggestie: Men bouwe een n oorlogee „gaarkeuken", waar de genoem de categorieën een middagmaal kunnen nuttigen tegen redelijke prijs. Hotels ,d. zijn veel te duur. Toekomst: wéér f 400 000 over! Een bewoonster van de Morsweg. Leiden. (Ook van andere Lei denaars horen we graag de mening. Het binnenkort te for- stichtingsbestuur kan dan een keuze doen. Wie helpt een handje mee? Maar men make er toch geen gewoonte jan om te verzoeken de naan nzender niet te vermelden. Al mag dat n een enkel geval gewenst zijn. Red. N.L.C.). L.Z.C. over de vierkamp Mede namens het bestuur van de Leidse Zwemclub deel ik u mede, dat onaangenaam getroffen zyn door de berichtgeving over de a.s. zwemvier- kamp van „De Sleutelstad" in de N.L.C. 16 Januari j.l., daar genoemd artikel tendentieuze weergave is van de juiste gang van zaken. Om enige verdenking t.a.v. eventuele subjectiviteit onzerzijds bij voorbaat uit te sluiten, zou ik gaarne reeds nu voor opstellen, dat het volgende niet bedoeld bepaalde mening op le dringen, maar om weergave, feitelijke jan de vele telefoongesprek- dit onderwerp tussen „De Sleutelstad" en de Leidse Zwemclub te geven. Circa eind December ontving onze T.C.-secretaris een uitnodiging van zijn functiegenoot bij „De Sleutelstad" om deel te nemen aan een te houden vijf met een bepaald programma zeker bekend is). In eerste in stantie wees een der T.C -leden er toen reeds op, dat het hier een omvangrijk, programma betrof; te meer be zwaarlijk omdat' deze kamp jaarlijks terug zou keren en dus ieder jaar een ïrplichting in deze zou opleggen. Een groter bezwaar onzerzijds was echter het voorkomen van de 200 rn schoolslag heren, waartegenover niet al leen een tegenhanger bij de damesnum- ontbrak, maar ook, dat geen der overige deelnemende verenigingen redelijke tegenstand te water kon brengen. Direct is „De Sleutelstad" in kennis gesteld van het feit. dat deze af stand ons weerhield van inschryvmg, omdat deze éne afstand ons een punten- achterstand zou bezorgen (60 sec), die te halen zou zijn, zelfs al zouden alle overige nummers door ons worden. in deze niet alleen stonden, blijkt wel hieruit, dat „De Zyl" aanvan kelijk een voorlopige inschrijving (100 schoolslag heren) instuurde; voorlo pig, omdat men zich bij deze inschrij ving het recht voorbehield, haar te her zien, indien de 200 m (die men zeer be zwaarlijk achtte) gehandhaafd zoi blyven. Ondanks dus een van verschillende zijde geuit protest, handhaafde „De Sleu telstad" het betreffende nummer op het programma en degradeerde dus deze kamp in eep „van te voren be keken w e d s t r ij d". Nogmaals: welke prestaties de andere, individuele zwemmers ook zouden leve ren, door het gevolgde systeem van pun ten tellen zouden al de andere vereni gingen bij voorbaat uitgeschakeld zijn. En dit degraderen van een kamp, tot „een wedstrijd-met-een-revoren-te-bepa- len-uitslag" deed ons beslissen, dat mocht „De Sleutelstad" by het door alleen aangehangen standpunt handhaving der 200 m blijven, wij niet op deze wedstrijd zouden uitkomen. Wij zouden het dan ook zeer op prijs stellen, indien uw dagblad,, dat' toch streeft naar objectieve berichtgeving, de insinuaties als „onvoldoende zwemmers (sters)-materiaal" zou willen herroepen, al zien wij heel goed in, dat u op het stuk van ons al dan niet deelnemen een andere mening kunt hebben. Bonafide ■erenigingen door tendentieuze berich- en schade berokkenen, kan echter, naar wij aannemen, onmogelijk de wil van uw blad zyn J. P. v. d. Reyden, Leiden. Vliet 25 (Natuurlijk zijn wij gaarne bereid het gezichtspunt van L.Z.C. op deze zaak vol ledig weer te geven. Minder gelukkig vinden we de opmerking over „insir ties". Bekend mag worden geacht, dat blad zich hiervoor niet leent. L.Z.C. weet heel goed uit welke hoek dit bericht ons bereikte. SportrecL N.L.C.) Rantsoenering van melk Bij informatie bleek ons, dat in de loop der volgende week de melkrantsoe- nering in Leiden doorgang zal moeten vinden. Door het steeds stijgen der industriële productenprijzen (boter en kaas) is de prijs van de zogenaamde aanvullings- melk (dit is melk, welke de standaardi- satiebedrijven moeten kopen in de andere provincies om de melktekorten in en om de grote steden te kunnen dekken) tot grote hoogte gestegen. drijven deze prijzen niet blijven betalen, vooral doordat deze situatie reeds en kele maanden voortduurt. De bedrijven hebben reeds maanden belangrijke ver liezen geleden en kunnen op deze wyze niet doorgaan zonder tot een financiële debacle te geraken. Alsnog worden pogingen aangewend, het bedrijfschap voor zuivel, dat deze zaak in handen heeft en naar de mening der bedrijven hierin oplossing kan bren gen tot andere gedachten te brengen, oir deze ramp. welke reeds over de bedrijven is gekomen en waaronder nu ook de consumenten dreigen te gaan lijden, verder te voorkomen. De Leidse Standaardisatiebedryven. (Misschien wordt dit schrijven nog door een nadere beslissing achterhaald. We hopen het. Red. N. L. C.) De Leidse brandweer Zondag heb ik de brand op de Hoog landse Kerkgracht van nabij kunnen ga deslaan. Het liet zich aanzien, dat het i felle brand zou worden. Snel ingrij- was het enige parool. De brandweer ook water. Geen geschreeuw, enkele commando's, weinig heen-en-' loop. Dat was werkelijk een prachtvoor beeld. Waartoe een prima organisatie al in staat is. Men hoort dikwijls zeg gen, dat de overheidsorganen zo lang- am werken. Dat klopt voor de brand eer beslist niet. C. F. MeerpoeL „Nou breekt m'n klomp Op menigerlei wijze wordt ons var regeringswege met klem op het hart ge bonden: meer productie, zuinig leven er sparen. Wat het eerste betreft: dat is mis schien mogelijk met een enigszins langere •beidsdag, het tweede is ook noodzake- jk, maar het laatste: hoe is dat nu mogelijk? Mocht er nog eens iets over schieten, de fiscus weet er wel raad mee. Maar bovenal zou het wel aanbeveling erdienen, als de regering een goed voor beeld gaf. Met verbazing leest men toch, reisje van minister Van Schaik, slechts twintig uur verblijvende op „Aru ba", 25.000 kost. En reeds vroeger ver in wij uit uw blad. dat een reisje tien dagen voor een driemanschap Indonesië een kwart millioen gulden De Ijsvogels (Den Haag); Fiks (Oegst geest); VES 2 of Ons Eiland: ODI (Schie dam), Maassluis of Blauw-Wit (R'dam). Zuid: Oranje-Wit en Snel (Dordrecht) GKV (Gorcum); HKC (Hardinxveld) Vriendenschaar 2; Oud-Beijerland: PKC (Papendrecht); Kwiek of Bolnes; ODI of Blauw-Wit of Maassluis. ODI heeft vrijwillig haar plaats uit de eerste klas CKB afgestaan, waardoor TOP voor de Schiedammers invalt. In Noord zullen twee Zuidelijke verenigingen gedeeld worden. Het gaat tussen ODI, Blauw-Wit en Maassluis. Een hiervan blijft in Zuid le kl. spelen. Klas IIA: Pernix 3 en 4; Fluks (Noord- wijk;) TOP (Sassenheim); KVS 2; Ton-go 2 (Den Haag); Ons Eiland o VES 3. B: MEVO (Den Haag): De Ijsvogels. 2; Excelsior 3; Tonego 1; DES 2: VES 3: De Zeemeeuwen (Monster) of DSVP (Pijn- acker). C: R'dam-Zuid 2; DIO 2; THOR 2; TOP 2; Excelsior 2; Bolnes of Kwiek ;n twaalftal. D: Olympia (Lage Zwaluwe); DVO; Merwede (Sliedrecht); PKC 2; Vrienden schaar 3: Oud-Beijerland 2: Snel 2. Klas III A: Warmond; Fluks 2; Fiks 2; VKC (Voorschoten): Ons Eland 2; Pernix 5; TOP 2 of Ons Eiland 3. B: De Ijsvogels 3; VES 4; VEO 2; DES Excelsior 4; KVS 3; De Zeemeeuwen of DSVP. DIO 3; R'dam-Zuid 3: Overschie; Kwiek 2; Vitesse (Barendrecht); DIO 4; event Bolnes 2. D: ODI 2; SSV; 't Waterschip; Spirit; Maassluis 2; Oranje-Nassa-u 2; Bl.-Wit2. E: VIOS; Oranje-Zwart; DVO 2; Or.- Wit 2; Snel 3; Snel 4; Be Fair; PCK 3. F: Olympia (Herwijnen); SKV; HKC 2; GKV 3: GKV 2; Merwede 2; Quick. Klas IV A: Pernix 6; Fluks 3: Warmond 2. Katwijk; PATS (Waddinxveen); Ons Eiland 3 of TOP 2. B: KVS 4; DSVP 2: VEO 3; MEVO 2. C: R.dam-Zuid 4 THOR 3; TOP 2; ODI 3; Blauw-Wit 3. D: Spirit 2; ODO 1 en 2; Maassluis 3; Oranje-Nassau 3. E: 't Waterschip 2; SSV 2; Oranje- Zwart 2; Oud-Beijerland 3. Junioren: Afd. Leiden: Ons Eiland; Pernix; TOP; Warmond: Fluks. Afd. Den Haag: KVS a en b; VES; Tonego. Afd. Rotterdam: DIO; ODI; Oranje- Nassau; R'dam-Zuid a en b; TOP. Afd. Dordrecht: DVO; Merwede; PKC; ranje-Wit. Afd. Hardinxvt Vriendenschaar s (Advertentie. Welke wedstrijden er is toch al te gek om dan nog op te wek ken tot sparen. Ligt hier geen taak voor de Kamerleden? Koudekerk aan den Rijn. N. P. Slegtenhorst Tramprobleem Haarlemmer straat (niet) opgelost De gele tram Daar de consumentenprijs een vastge-|had gekost. Om met de volksmond te|Hit,..ul stelde is, kunnen de standaardisatiebe- spreken: „Nou breekt m'n klomp" Het'N.L.C.) de Haarlemmerstraat „rij-" dan wel ,sta-in-de-weg" en daar is een oplossing i-oor: voor de kleine Havenbrug lieuwe brug leggen, zoals de Schryvers- brug. Dan kan de tram met een sierlijke bocht met dubbel spoor naar de Kalver markt als wissel- en standplaats. De nieuwe brug kan zo gelegd worden, dat er een ruimere bocht komt aan de grote Havenbrug en van de nieuwe brug af de Havenkade opgereden kan worden. Dan behoeft op de Kalvermarkt jekeerd te worden, aangezien de Havenkade van de Minnebroersgracht verboden is. Wat de kosten betreft: deze zouden deels gedekt kunnen worden door de demping van de Waardgracht en Uiter- stegracht( waarvan sprake is) uit itellen. H. Rhynsburger Leiden, Ververstraat 18 (De Leidse verkeerspolitie acht dezt suggestie onuitvoerbaar, terwijl ze boven- geen oplossing geeft We hopen dat andere oplossing wordt gevonden. dt hard gezocht. Red. Overbevolking in de bollenstreek Bloembollen moeten echter hoofd zaak blijven (Van een bijzondere medewerker) T~\E BOLLENSTREEK is aardig overbevolkt. De vooruitzichten voor de arbeids- mogelykheid zyn niet erg rooskleurig. Er zyn reeds veel stemmen opgegaan een intensieve industrialisatie in deze streek. Anderen menen, dat een uit komst te vinden is in emigratie, waarvoor zoals overal in het land een grote be langstelling bestaat. Wij hebben dezer dagen over deze vraagstukken een onderhoud gehad met de directeur van het arbeidsbureau te Lissc, de heer G. F. B. Maas, cn hem ronduit gevraagd: „Is emigratie een oplossing voor de bollenstreek De heer Maas is van mening, dat emi gratie geen oplossing brengt. Het onontkoombare noodzaak, maar het ls uiteindelijk een druppel op een gloeiende plaat. „Ik sta op het standpunt", aldus de heer Maas, „dat men de mensen niet naar het werk, maar het werk naar de en moet brengen. Emigratie brengt overigens talloze moeilykheden met zich mee. Niet alleen zyn de emigrerenden volkomen vreemd in het nieuwe land en moeten geheel opnieuw beginnen, maar emigratie verbreekt ook nagenoeg alle banden, waarmee onze volksgemeenschap zich gebonden voelt, zoals organisaties, •erenigingen en niet in de laatste plaats de kerk. Het komt niet zelden voor, dat ik emigratie-aanvragen afwys, alleen uit principiële en morele overwegingen, om dat ik er van overtuigd ben, dat die be paalde personen het niet zullen klaren in het buitenland, waar zij alleen komen te staan." Gespreide industrie .Wat zou-dan volgens u de beste op lossing voor de overbevolking zyn?" „Het aantrekken van industrieën kan n goede oplossing zyn. De gemeenten moeten trachten gezamenlyk in beperkte mate gespreide industrieën aan te trek ken. Daarby moet gezocht worden naar industrieën, die in elk jaargetyde arbei ders in dienst kunnen hebben, niet al te hoge vakbekwaamheid eisen en tevens arbeidsintensief zyn." Dit is uitvoerbaar. In Noordwyker- hout bijvoorbeeld is een prachtige me taalindustrie geopend. Daar komt fabriek, die aanvankeiyk 60 geschoolde arbeiders opneemt en waarvan verwacht wordt, dat deze zich snel uitbreidt tot een maximum capaciteit van 300 man. Het wordt een fabriek, waar scheeps- onderdelen en dergelyke worden ver vaardigd. Deze soort fabrieken moet in de bol lenstreek komen wil men in de toe komst ernstige werkloosheid voorkomen. Echter met dien verstande, dat de hoofd bron van bestaan, de bloembollencultuur, voldoende personeel behoudt." „Acht u tekenen voor een werkloos heidsperiode aanwezig?" „Inderdaad, er zyn al tekenen, die daarop wyzen. Het werkloosheidscyfer van deze maand is verontrustend. Er zyn thans ruim 750 werklozen ingeschre ven. Afgezien van het seizoenverschyn- sel en de weersomstandigheden zyn er overtuigende bewijzen voor een ver slapping van de arbeidsmarkt, wat ty perend is voor de toekomst. Het ls niet uitgesloten, dat er binnen kort door de oorlogseconomie weer ver ruiming op de arbeidsmarkt komt veel jonge krachten zullen in militaire dienst moeten maar dat zal slechts tydeiyk zyn. En hoe zal het gaan, als deze mensen weer in het arbeidsproces ingeschakeld moeten worden? Als er dan geen voldoende werkgelegenheid Is, staan we voor een debacle. Dit kan m.i. alleen voorkomen worden door zich geleidelijk uitbreidende industrieën. Om hiermee resultaten te kunnen boeken, moeten de gemeenten niet elk voor zich, trachten de beste industrie aan te trek ken. Men moet gezamenlyk een plan ontwerpen onder leiding van deskundigen uit de overheidsinstanties, de stands- organisaties, het bedryfsleven en de in dustrie. Het arbeidsbureau stimulerend en adviserend werk verrlcn- ten. Het is gelukkig, dat in de laatste Jaren reeds in deze richting is gewerkt. Er zUn in de bollenstreek al verschei dene kleinere industrieën gevestigd er. hier en daar worden terreinen bouwryp gemaakt. Maar met dit bouwterrein al leen komt men er niet. Om industrie te krijgen, moet een intensieve propaganda gevoerd worden. Men dient te wijzen op de gunstige ligging, de vervoersmogelijk heden en op de hoge kwaliteit van de arbeiders in de streek. s dan ook geen enkele industrie, spyt van heeft, hier gevestigd te zyn. Dit alles neemt niet weg", aldus de heer Maas, „dat ik een tegenstander ben in over-industrialisatie. Voorlichting Men leeft nog te veel in het heden denkt te weinig aan de toekomst. Men moet zich bewust worden, dat er een weg gebaand moet worden voor het na geslacht. Is het niet altyd traditie ge weest, dat als vader in het bollenland werkt de zoon dat ook gaat doen? De laatste jaren gaat men schijnbaar een andere kant op. maar er is nog altijd een grote eenzydige gerichtheid van jonge krachten op bepaalde beroepen. Anderzyds bezoekt de jeugd veel meer dan vroeger de Mulo-scholen, maar eerlijk gezegd houd ik myn hart vast als de cursus weer afgelopen ls. Waar moeten de jongelui heen met alleen een Mulo-opleiding, als daar niet direct een hogere of goede vakopleiding op volgt? Dan leeft te veel de gedachte by de oudei-s, dat zy of hun kinderen zelf wel de toekomst kunnen bepalen. Veel te einig wordt er gebruik gemaakt van de beroepskeuze-voorlichting van het arbeidsbureau. Steeds meer merkt men zekere gelatenheid onder de mensen. Niet zelden horen we de opmerking: „Meneer, waarvoor breng ik eigeniyk myn kinderen groot, voor kanonnenvlees of voor het stempelbureau?" Laten we trachten dit defaitisme weg te - morgen zijn 3e klasse (A). K.N.V.B.: CSVD—„Mon ster"; ARCExcelsior M. 4e klasse A: LeidenTer Leede; VWSSVOW; Semper AltiusOm as; WoerdenLisser Bovs. 4e klasse B: VVOR—RVA: RAS—PTT; Jodan Boys—'s-Gravenz. SV; HBSS— Unicum. Res. 3e klasse A: Noordwyk 2Ornas 2; JAC 2—Quick Boys 2; Ter Leede 2— Rijnsb. Boys 2. De wedstrijden beginnen om kwart vóór 3. Afd. Leiden. le klasse A: Sleutels 1Valken Boys 1, Disseldorp; Oegstgeest 1Hazersw. Boys 1, C. van Leeuwen; Rouwkoop 1— PBOV 1. C. v. d. Wilk. le klasse B: Koudekerk 2ARC 3, C. Franse; Katwijk 2Rijnsb. B. 3. J. van Bemmelen; Quick B. 3Noordwyk S, C. Verhart. 2e klasse A: NSA 1Alphia 1, P. Smit- tenaar; GWS 1Leithen B. 1, P. Boo- gerd. 2e klasse B: ARC 4Woubrugge 2. A. Verhoeff; Ter Leede 3Lisser B, 3, A. de Jong. 3e klasse A: Noordwijk 5—Rijnsb. B. 4, C. de Groot. 3e klasse B: RCL 5—Leiden 4. C. Vos. 4e klasse A: Quick B. 6Noordwijk 6. B. de Kier; Rijnsb. B. 5Sleutels 3, L. de Vries. 4e klasse B: RCL 6Oegstgeest 2, H. de Graaff; Leiden 5—PBOV 2, S. de Graaf. 4e klasse B: RCL 6Oegstgeest 2, M. H. Stol. Junioren B: MSV (b)Hazersw. B. (a). I.' van Wieringen; Woubrugge (a) RCL (a). J. v. d. Plas; Alphia (a)ARC i) J. den Hertog. Jun. C: Valken B. (a)—ASC (a) J. v. Kouwenhove: Quick B. (b.)Rijnsb. B. <b), J. van Leeuwen; Kagia (a)Quick B. (c), P. van Loon De L.V.B.-wedstryden beginnen om »c iiciiici door arbeidsmogelykheid en, te zyn vuur au zeer daarmee levensvreugde te acheppen". ipensatie te verlenen. OVERZICHT Erg optimistisch over een vlot verloop ran het inhaalprogramma voor morgen lunnen we helaas niet zijn. De velden :ijn door de regen van de laatste dagen veer van plassen voorzien. Blijft het van daag en morgen droog, dan is er kans lat een aantal wedstrijden doorgaat. A.R.C. kwam Zaterdag in Monster zo errassend goed voor de dag, dat we Excelsior M. in Alphen weinig kans geven. A.R.C. mag trouwens ook geen punten verspelen, wil Alphen Quick Boys blijven bedreigen. C.S.V.D. zal aan „Mon ster' de handen vol hebben. In 4 A is „Leiden"Ter Leede d e wed strijd. Slechts wanneer de thuisclub wint, komt de spanning weer enigszins terug. :rs 5 punten voor de Sassenheimers :eer waarschijnlyk achten zyn ze vrywel niet meer te be reiken. Lisser Boys kan in Woerden van de club van die naam winnen. O.W.S. S.V.O.W. is vermoedelijk voor de thuis club, terwyl Semper Altius zwakker is dan Ornas. Quick Boys 2, dat Zaterdag een ver geefse reis naar Den Haag maakte, zal met J.A.C. 2 korte metten maken. Ter Leede 2 krijgt in Rynsb. Boys 2 een las tige tegenstander en Noordwijk 2 kan Ornas 2 wel een punt ontfutselen. Nu „Koudekerk" weer niet speelt, kun- »n Rouwkoop en Valken Boys de leider •ts dichter benaderen. De Voorschote aren spelen tegen P.B.O.V., en de Boys komen naar Leiden, waar Sleutels als partner fungeert. Oegstgeest 1 zien we kleine zege behalen op Hazersw. Boys 1. A.R.C. mag niet op het ,Alphen"-terrein spelen Het terrein aan de Steenstraat, waarop ARC voetbalt, is ronduit slecht. Het is reeds in geen maanden bespeelbaar ge weest en ook voor a.s. Zaterdag ziet het niet best uit. Gisteren stonden de plas- nog op het veld. Het nieuwe terrein mag dan in aanleg zijn, maar daar heeft Teneinde een vlotte afwerking der com petitie te bevorderen en de achterstand gespeelde wedstrijden weg te werken, zocht het ARC-bestuur contact met de vereniging Alphen", die over een voor- treffelyk terrein beschikt. Het verblij dende resultaat was, dat het Alphen- bestuur op acceptabele voorwaarden zyn hoofdterrein aan ARC wilde afstaan. Het bondsbestuur werd hiervan in kennis ge steld. maar dit besliste, dat deze overeen komst niet door kan gaan. Er schijnt een bepaling te bestaan, die erbiedt. dat dergelijke onderverhuur tot stand komt. En er bleek geen bereidheid dit urgente geval dis-

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3