influenza NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 DONDERDAG 18 JANUARI 1951 „Geen enkele politieke onbetrouwbaarheid" Oud-directeur van Ned. Volksherstel te Leiden over Paul van Kempen Terzake van de gestelde vragen in de Tweede Kamer en in de gemeenteraad van Amsterdam naar aanleiding van het engagement van Paul van Kempen als gast- dirigent van het Concertgebouworkest, heeft de heer H. Stoffels uit Veenendaal een schrijven aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen gericht. De heer Stoffels verklaart dit schrijven te hebben opgesteld om steUing te neme; tegen de z.i. onjuiste berichtgeving die over de persoon van Paul van Kempen ii de pers is verschenen. De schrijver zegt daarbij zijn vrijheid voor deze geste te ontlenen aan zijn voormalige functie van directeur van het Nederlands Volksher stel, afdeling Lelden, welke functie hij destijds op zich nam, toen men hem op grond van zijn illegale arbeid hierom verzocht. In mijn functie nu als directeur van het plaatselijk Nederlands Volksherstel, zo schrijft dan de heer Stoffels, passeer den voor mij alle uit Duitsland repatrië rende en in Leiden woonplaats hebbende personen. Zo ook de heer Van Kempen. Waar de heer Van Kempen de Duitse nationaliteit bezat, heb ik toen de enig juiste weg gevolgd, namelijk: hem aangemeld bij de vreemdelingenpolitii Om te weten of de heer Van Kempen als ongewenst vreemdeling geïnterneerd moest worden, dan wel of hem vrijheid van beweging gegeven mooht worden in afwachting van zijn re-naturalisatie, waartoe hij de wens te kennen gegeven en een verzoekschrift ingediend had, heb lk door Nederlanders, die in Duits land belast waren met de repatriëring van landgenoten in Duitsland, een onder zoek doen instellen naar de politieke antecedenten van de heer Van Kempen, die mjj al dan niet de bewijzen van po litieke onbetrouwbaarheid moesten op- De door mij ontvangen berichten heb ben uitgewezen: a. dat de heer Van Kempen in 1916 als Nederlander in Duitsland is gekomen, b. dat hij in 1932 werd benoemd tot dirigent van het stedelijk orkest te Ober- hausen, doch dat aan deze benoeming de voorwaarde van het Duitse staats burgerschap verbonden was, waartoe de heer Van Kempen is overgegaan, c. dat hij achtereenvolgens als dirigent verbonden was aan orkesten te Berlijn, te Dresden, te Berlijn (staatsopera) en te Aken, d. dat hij, evenals alle kunstenaars in Duitsland bij het uitbreken van de oor log werd vrijgesteld van actieve militaire dienst, doch dat hij in het kader der Wehrmachtsconcerten zijn medewerking daaraan heeft moeten verlenen op straffe van liquidatie van zijn persoon, e. dat hij, nadat reeds enkele malen pressie op hem uitgeoefend was gewor den om toe te treden tot de Nazi-party, in 1943 wegens weigering geschorst werd. Toen gegevens van de binnenlandse strijdkrachten een bevestiging vormden van het relaas, dat de heer Van Kempen mij verstrekt had, heb ik die gegevens aan de inspecteur der vreemdelingen politie te Leiden verstrekt. Hoewel ik meende, zo vervolgt de schrijver, dat deze gegevens de heer Van Kempen zo al niet ontsloegen van Iedere verdenking van politieke onbe trouwbaarheid, toch minstens het bewijs van beschuldiging niet opgeleverd had den, heb ik, om mij zo mogelijk nog enig (Advertentie (jriep?'n Mijnfmrcltje fl Huuradviescommissies in de kantons Leiden en Alphen Bij besluit van G.S. zijn benoemd in de huur-adviescommissie in het rechts gebied van het kanton. LEIDEN: S. Menken te Leiden (voor zitter), A. Piket, H. D. van Weizen, J. H. van der Kloot en A. J. Schoneveld, allen te Leiden (leden); ALPHEN AAN DEN RIJN: N. C. A. van der Linden (voorzitter), P. H. Ro gaar, E. J. van der Neut. S. D. van Hemsbergen, allen te Alphen aan den Rijn, en V. Hogervorst te Ter Aar (leden). oordeel te vormen omtrent de karakter- aanleg van de heer v. Kempen, mij ge wend tot zijn in Leiden wonende uitge breide familie, die mij o.a. verklaarde, dat de heer Van Kempen ter ontplooiing van zijn kunstenaarstalenten In 1916 naar Duitsland is gegaan en van daaruit nog tweemaal getracht heeft een plaats te krijgen als dirigent in Nederland, een maal bij het Utrechts Stedelijk Orkest en eenmaal bij het Residentie-orkest, doch zonder succes. De brief eindigt dan met de woorden: „Toen aldus geen enkele politieke on betrouwbaarheid aan het. licht kwam, heb ik mjj, met deze inlichtingen, ver antwoord geacht de vreemdelingen-poli- tie te Leiden te adviseren, de heer Van Kempen niet te interneren, doch te vol staan met een regelmatige melding in afwachting van de uitslag van zyn ver zoek om re-naturalisatie." Tuinbouw en Plantkunde vergaderde Belangstelling voor excursies was groot De afd. Leiden en omstreken van de Kon- Ned. Mij voor Tuinbouw en Plant kunde kon zich op de eerste vergadering van dit jaar, die gisteravond in Het Gulden Vlies werd gehouden, nu niet bepaald beroemen op een grote opkomst: behalve het (niet voltallige) bestuur kon de vice-voorzitter, de heer J. H. Smit, slechts tien leden welkom heten. De voorzitter, de heer J. Jonker Sr was helaas weer door ziekte verhinderd. De secretaris, de heer J. Entrop, gaf een jaarverslag, waaruit bleek dat het ledental iets was achteruitgegaan. Mo menteel staan nog ongeveer 150 leden ingeschreven. Ook het vergaderingenbe- zoek had iets beter gekund. Voor de excursies daarentegen heeft steeds een buitengewone belangstelling bestaan. Veel succes heeft de afdeling gehad met de twee cursussen bloemschikken voor amateurs. Ook van de zeven lopende tuinbouwcursussen kon alleen maar goed worden gesproken. Daar de pen ningmeester, de heer A. Lagendijk niet aanwezig was, werd het financieel ver slag geleverd door de heer J. H. Rie- 5. Er kon 'n batig saldo worden ge noemd van f 719.86. De kascommissie kreeg nog even de adige belangstelling. In de vacature van de heer P. Verver werd de heer G. Kromdijk benoemd, met als plaatsver vangend lid mevr. M. PoveL „Op welke wijze kan het bezoek van de maandelijkse vergaderingen worden gestimuleerd?" Ja, dat vroegen de aan wezigen zich ook af en met elkaar heb ben ze er zich nog eens ernstig op be- Ring Chr. zangverenigingen aanvaardt nieuw reglement Zangersavond van Stadsgehoorzaal naar de Burcht De ring van Chr. zangverenigingen ..Leiden en omstreken" hield, in „De Har monie" een vergadering. De leiding be rustte bij de heer G. Goedhart. Uit het verslag van de secretaris bleek, dat vier verenigingen in het afgelopen jaar tot de ring waren toegetreden, t.w „De Lofstem" Woubrugge, „Excelsior' Leimuiden. „Melodia" Voorhout en ..Con cordia" Noord wij kerhout, alle gemengde zangverenigingen. De heren H. J. Renee. J. P. Hoogteyling en A. Middelburg den herkozen als bestuurslid. In de tunes van de tweede voorzitter en penningmeester werden gekozen de heren D. van Soest uit Benthuizen en A. c" Vos uit Leimuiden. Met het oog op de hoge kosten van zaalhuur van de Stadsgehoorzaal Diesviering van de Leidse Universiteit Voor de Diesvierin-g van de Leidse Universiteit is weer een uitgebreid pro gramma samengesteld. Op Donderdag 8 Februari vindt des middags om 2 uur een bijeenkomst plaats in de Zuiderkerk waardn prof. dr S. Ti Bok een rede zal uitspreken. Zaterdag 10 Februari zullen in de verschillende faculteiten bijzondere colleges worden gegeven, 's Avonds is er dan een voorstelling in de schouwburg. Ook zijn er op deze dag nog twee film voorstellingen in het Academiegebouw. Zondag 11 Februari houdt de Christen- studentenraad een bijeenkomst in de Zuiderkerk. Prof. mr J. M. J. Schepper en dr L. G. Kortenhorst spreken de vraag, of het de taak van het Chris tendom kan zijn de Westeuropese cul tuur te redden. GOUDEN DOCTORAAT. Op 25 Januari as. zal het 50 jaar ge leden zijn, dat prof. dr G. A. van den Bergh van Eysinga, geboren te 's-Gra- venhage en thans wonende te Bloemen- daal, oud-hoogleraar aan de universiteit te Amsterdam, aan de rijksuniversiteit te Leiden promoveerde tot doctor in de godgeleerdheid. „Geen massa-ailikelen" Bloemisten hadden leerzame voor lichtingsdag te Haarlem HET KLINKT MISSCHIEN WAT VREEMD, maar het Is niettemin een feit, dat de Nederlandse bloemenwinkeliers het sortiment, dat de kwekers hen plegen voor te zetten, aan de kleine kant vinden. Men waadt, zeggen ze, op gezette tüden tot op borsthoogte door de cyclamen, de hortensia's, de begonia's de chrysanten, de bolgewassen enz. Maar wat men daarnaast weet te kweken aan goede dingen, mag eigenlijk nauwelijks naam hebben. En juist van de massa-artikelen heeft het Neder landse publiek tabak. Het wil iets anders dan anders. Om dat alles nu onder de aandacht van de kwekers te brengen, had men een voorlichtingsdag georganiseerd waar ver schillende vooraanstaande figuren hun tips rond zouden strooien. Zo vond men gisteren een bijna helemaal gevulde Con certgebouwzaal en onder de palmen op het podium het complete bestuur van de groep Bloemisterij, mèt ir W. A. v. d. Plassche, de directeur van de tuinbouw. Om het geheel wat feestelijker te maken, had men een verzameling antieke tuin- Louwboeken ter bezichtiging neergelegd, terwijl de wanden „behangen" waren met bloemenplaten uit de oude doos. Precies op tijd startte dr Verhage de vergadering en volgens het program zou de heer G. W. Beunder daarna spreken over nieuwe mogelijkheden. Hij had ech ter griep en daarom werd direct de heer H. Veendorp, de hortulanus van de Leidse Hortus Botanicus op het spreekgestoelte gehesen. Deze sprak over: Welke gewas sen meer dan thans het geval is de aan dacht van de bloemist en de bloemist- winkelier verdienen. Hij wist er wel een kleine zestig! En ais die nu allemaal werkelijk geschikt zijn, dan is het sor- timentsvraagstuk meteen opgelost. De bo tanische tuinen kunnen in de meeste ge vallen wel voor de diverse zaden zorgen. Vervolgens sprak de heer C. Thim, de bekende figuur uit winkelierskringen. Hij was de man, die namens zijn collega's steen en been klaagde over het sortiment. „Het getij verloopt", aldus de heer Thim, „en dan moeten de bakens worden ver zet We moeten minder massa-artikelen .en meer variatie hebben." Terwijl de heer Thim zo heerlijk aan het doorslaan was, zat de heer T. Kralt, Flora's voorzitter, een beetje ongelovig te kijken. En toen er gevraagd werd, wie behoefte had zijn mening te kennen te geven, was hij de eerste. De heer Kralt ,liet van alles wat de heer Thim had staan te verkondigen maar weinig heel. Hij was van mening, dat men en dan vooral in de centra! zich juist wèl moet specialiseren. We kunnen van onze kwekerijen geen volkstuin-in-groot-verband gaan maken! „Er moet als het kan één soort in één kas. Dan kan men betere kwaliteit kwe ken en bovendien werkt men veel vlot ter." Wat het beu zijn van de ma—a- artikelen betreft: „Als het publiek een half jaar tulpen heeft „gegeten" en het is in Mei koel weer, dan „likken" ze nóg tulpen!" Verder gaven nog verschillende per sonen hun visie, maar goed beschouwd hadden zowel de pro's als de anti's gelijk. 's Middags sprak de heer G. Lodder over de culturen van Anthurium, Camel lia's en Nerium, waarbij vele practische tips werden gegeven. Als laatste spreker trad dr J. Wasscher, de rijkstuinbouw- consulent voor de bloementeelt te Aals meer, voor het voetlicht, over minder algemeen gekweekte snijbloemen. Verschillende culturen uit de Ver. Sta ten passeerden de revue: winterbloeiende leeuwenbekjes en riddersporen, de sprei ding van de violierenteelt, het forceren van Hippeastrum met Kerstmis, de teelt van Gerbera's, die zich in grind uitste kend schijnen thuis te voelen, kortom: het was bijzonder interessant. Van de bol- en knolgewassen werden aanbevolen: Ixia's, Leucocoryne en Tri- tonia's. Vermoedelijk zal zo'n advies in veilingkwekerskringen met enig gegrin nik worden ontvangen. Om te beginnen kunnen Tritonia's hoe mooi ze ook zijn het vervoer absoluut niet ver dragen. Leucocoryne kan zelfs door de meest bekwame kwekers niet tot rijke bloei worden bewogen. En de Ixia's? Als die voor export weg kunnen, vormen ze zeker een mooi artikel: het is licht goedje en er gaan er veel in een doos. Maar als ze in het binnenland moeten blijven, worden ze vermoedelijk geen massa-artikel. Ir A. W. v. d. Plassche gaf ten slotte een kort résumé, alsmede het advies een commissie te vormen, die het sortiments- vraagstuk geregeld zal doorpraten en daarover adviezen inwinnen. werd besloten omstreeks half Maart een zangersavond in de Burcht te houden. Staande de vergadering ga ven vier zangverenigingen zich als deelnemer voor deze avond op. In verband met de kwesties inzake het oude ringreglement, dat dateert van de oprichting in 1913, was er door de heren Koenen. Hoogteyling en De Koning een commissie gevormd tot samenstelling van een nieuw reglement. Het concept reglement werd artikelsgewijze behan deld. De samenstellers werd dank ge bracht. De vergadering verklaarde zich gheeel accoord. Leids gemeentebestuur kocht weer schilderijen Het gemeentebestuur tracht, waar mo gelijk, het culturele leven in Leiden te stimuleren en een van de wegen, waar langs het dit zoekt te bereiken, is het aankopen van werk van Leidse kunste naars. Ook in het afgelopen jaar zijn' met dit oogmerk werken aangekocht en wel van de schilders mevr. Marri Oos- terholt, Frans de Nocker, Walter Bosch en Will Tweehuyzen. Het werk wordt gebruikt ter opluistering van Openbare gebouwen, o.m. van het Leidse stadhuis Weer verkeersexamens voor de jeugd Grote stijging candidatental Ook dit jaar zullen in Leiden verkeers examens voor de jeugd worden gehouden. Meer dan ooit blijkt uit de cijfers, dat een grotere verkeersdiscipline een eerste vereiste is. De vereniging voor veilig verkeer stelt zich op het standpunt, dat het verkeersonderwijs hiertoe in belang rijke mate kan bijdragen. Het is een blijdend verschijnsel, dat de Leidse keersexamens zich in toenemende be langstelling mogen verheugen. In 1947 namen 24 scholen deel met 755 candida- ten, in 1948 34 scholen met 1055 Candida- ten, in 1949 37 scholen met 1187 ei 1950 43 scholen met 1462 candidaten. Het examen zal weer bestaan uit theoretisch en een practisch gedeelte. Het schriftelijke zal zowel voor de April- als voor de Septembcvscholen op 13 Maart worden gehouden. D.e datum voor hel practische is nog niet bekend. Prof. Remmelts en prof. Steenhuis Bij K. B. zijn benoemd tot lid var het bestuur van de bijzondere organisatie voor toegepast natuurwetenschappelijk onderzoek ten behoeve van de volksge zondheid de LeicLse professoren R Rem melts en D. J. Steenhuis. Uit de dienst Uit de militaire dienst zijn eervol ont slagen in verband met pensionnering de adj.-onderofficieren C. J. A. Drabbe W. S. v. d. Noord-a. beiden te Leiden. Zij dienden bij het voormalige zesde veldartillerie alhier. Ned. journalistenkring Bij de bestuursverkiezingen van afdeling Leiden van de Nederlandse Journalistenkring is het bestuur als volgt samengesteld: B. W. Menkhorst, voorzil ter; J. Padding, penningmeester; E. Moojen, Pieterskerkhof 22, secretari; rouw N. J. Hana Hak en M. i Koops. Persconferenties Als contactman voor algemene pers conferenties heeft de afdeling Leiden van de Nederlandse Journalistenkring aangewezen de heer P. Bok, Rijnsbur- gerweg 31C, tel. 26169. BURG. STAND VAN LEIDEN. GEBOREN: Johanna J. M.. dr van L Mieremet en M. Flanderhijn; Dorothea H. dr v. P. Kuipers en N. van den Haak; Roelof J„ zn v. J. C. Roosen en H. M. Jongenotter; Wilhelmina J. A., d. v. J. H. Kessel en A. T. van Dijk; Cornelia, C. van Dijk en K. H. Nooteboom; Maria H., d. v. J. van Harskamp en J. H. W. Roman; Emerentiana C., d. v. B. G. Gordijn en W. M. Riem; Geertruida. d. A. Rijsbergen en C. Starre; Reinier C„ A. de Graaf en J. C. Spoelstra. OVERLEDEN: Elisabeth A. P. Koks, huisvr. van W. B. Dado, 34 jr. GEHUWD: F. H. Gubler en J. H. Brag- gaar; R. A. M. Heijmans en H. W. M. Brand; A. Neuteboom en M. Marsé; K. Seriier en A. H. Bijlsma; A. J. van Berg en R. van Leeuwen; J. M. J. Werter J. W. M. Caspers; P. Bekooij en C. C.- Baart; T; A. Cost Bud'de en S. C. Rochat.- Actuele lezing voor afdelingen van de Ned. Christen-Vrouwenbond Ds G. I. van der Poll van Weesp over Kerk en Communisme Gitseravond waren de afdelingen Le; den. Voorschoten en Wassenaar van d Ned. Christen-Vrouwenbond bijeen or te luisteren naar ds G. J. v. d. Poll, Ned. Herv. predikant te Weesp, die een lezing hield over „Kerk en Commu- Van het idealistische communisme, dat vij reeds bij Plato aantreffen en dat zich later steeds weer openbaart, zoals bij Thomas More, in de utopieën en ten slotte bij Marx, is zeer weinig overge bleven. aldus merkte spr. op in het begin van zijn referaat. Ook de pogingen de Middeleeuwse Kerk tot bevorde ring van het communistisch ideaal, in de nikenorden en in de arbeid der Kerk de cultuur, zijn ten slotte op niets uitgelopen. Voor een goed begrip het communisme dienen wij nochtans scherp in het oog te houden dat de ach tergrond van dit stelsel door een Chris telijk motief wordt gevormd, al is de communist zich daarvan in het geheei niet bewust. Spr. gaf voorts een uitvoerige teke ning van de huidige verschijningsvormen van het communisme, zich daarbij in hoofdzaak bepalend tot het moderne Russische Stalinisme, dat zich naar zijn methode in weinig onderscheidt van het kapitalisme, daar ook Rusland het tegen woordig niet meer zonder geldmagnaten stellen kan. De techniek is de grote macht, die het leven dicteert en die alle elementen van de cultuur zoekt te ab sorberen. Techniek en materie staan vol komen in dienst van „het plan", terwij' ook de ontspanningmogelijkheden er op richt zijn. De druk van het Stalinisme, aldus spreker, wordt in Rusland lang niet zo evoeld als in andere landen. De Russi sche mens. eeuwen lang onderdrukt door Tzaristische heersers, ziet in het huidige communisme een systeem, waar- i de individuele mens weer in tel is. Voorts besprak referent de positie van de Russisch-orthodoxe kerk, die als erf gename van het Oosters Christendom na de splitsing van het Oost- en Westro- meinse Rijk mank ging aan een eenzijdige gerichtheid, waardoor zij haar ethische taak in de realiteit van het leven liet rusten. Daardoor kreeg het communisme de kans, zich als de nieuwe Russische volksreligie aan te dienen. Thans is de communistische mens in Rusland zo ver vuld van het geloof in de toekomst, de volmaakte eindtijd, dat hij zich met al zijn gaven en krachten wijdt aan de verwezenlijking van dat grootse ideaaL Hierin wordt de kerk door het com munisme aangeklaagd cn wij dienen onze schuld terdege te beseffen. Hoe vaak ontbreekt niet in de kerk de ware ge meenschap! Wij moeten ons bekeren Minder angst voor het communisme en meer achter Jezus aan. opdat wij 'de wereld tonen dat wij de gemeenschap der heiligen vormen. Spreker wees in dit verband op de grote waarde van het gebed, dat het Christendom ver bover. het communisme uitheft, daar wij door het gebed mogen rusten in Christus, die zonden verzoend heeft. De Christen behoeft de oplossing van het wereldpro bleem niet te verwachten van het kapi talisme of het communisme, doch hij vindt in Christus de derde mogelijkheid, die vererweg de beste is. De vergadering stond onder leiding mej. N. de Rave. „Rondom de Haven" feestte De buurtvereniging „Rondom de Ha ven" heeft h ar eerste feestavond ii jaar weer achter de rug. Deze werd gis teravond gehouden in de Burcht, wa heel gezellig was. Verscheidene program mapunten werden door eigen krach ter. verzorgd. De heer A. J. v. d Bom heette de wezigen welkom. Wat het progra: betreft: de conférencier Bas Leon, i bijgestaan door Geraldini. wist me stemming best -raad! De Waconi's had den enige nummers acrobatiek voor rekening genomen en ook de band „Rondom de Haven" o.l.v. de heer W. F. van Klaveren liet zich niet onbetuigd De Hawaiianclub was weer uitgebreid met een jeugdig lid en bleek o.l.v heer G. Huism?_n een geheel nieuw pertoire te hebben ingestudeerd. Bijzon der in de smaak vielen de liedjes van Bas Leon. Hierin werd de lof van de be stuursleden bezongen, terwijl ook de scheidende bode. de heer D. Bergman, cn de nieuwe bode, de heer W. v. Gijzen, een beurt kregen. S. L. F. ontspande zich De commissie „ontwikkeling en ont spanning" van de personeelsvereniging der stedelijke lichtfabrieken had gister avond een ontspanningsavond georga niseerd in de foyer van de Stadsgehoor zaal. Deze avond bleek de naam ten volle waard: er was „voor elck waf wils". De voorzitter, de heer H. van Wou denberg, heette de vele aanwezigen met een paar gezellige woorden welkom en het liet zich hierna direct aanzien, dat deze avond op een hoog peil zou komen tc staan. Het mannenkoor van de lichtfabrie ken zong o.l.v. de dirigent, de heer L. van Wijngaarden, enige stukken: „Beau Mortui" van F. Mendelssohn, „Ave Maria" van F. Witt en „Deep river" van Bur leigh. Een stijlvolle opening! Het man nenkoor telt niet minder dan 40 leden. De dirigent zou er echter graag nog meer zien, maar de continue-eigenschappen van het bedrijf spreken ook een woordje Het accordeonduo Nellie de Keyzer— Daan Fasseur oogstte een enthousiast ap plaus. De S. L. F.-toneelclub „De Sleu telspelers" voerde een fantastisch pop penspel" op: „Het poppenuur". Het spel was goed, maar bij de keuze van het stuk. of desnoods bij enkele fragmenten had men iets voorzichtiger kunnen zyn. Verdere medewerkers aan deze avond waren: „The Rhythme-club" o.l.v. Jacq. Selier enDick Coster's „Mana- kura Serenadiers" met Dolf del Prado, die de aanwezigen natuurlyk weer een daverend applaus ontlokte. De Mens en zijn Ontspanning Plannen voor een tentoonstelling over vrije-tijdsbesteding vorderen ■J-N 1949 IS TE LEIDEN DE TENTOONSTELLING „De Mens en zyn Arbeid" ge houden, die door vele Leidenaren en niet-Leidenaren is bezocht cn waardoor zy een indruk hebben gekregen van hetgeen de arbeid voor de mens is. Maar van de 7X24 uur, dat is 168 uur, die iedere week heeft, brengt de mens gemiddeld 48 uur door met werken, 56 met slapen en de overige 64 uur besteedt by naar eigen inzicht. In die uren eet hy, gaat hy naar en van zyn werk, en kan hy verder zijn vrije tUd op talloze manieren besteden. Veelal het gevolg van verwaarloosde kou. Maak een eind aan gevatte kou: idoor keel, borst en rug in te wrijven) met deze krachtige zalf. Verwijdert con gestie, vergemakkelijkt ademhaling et> geeft spoedige verlichting^ Die vrije tijd is er niet altijd geweest. In 1870 was de arbeidsduur 16 uur per dag en in 1900 nog 12 uur, terwijl vacan- tie voor de gewone arbeiders niet be stond. Terwijl de arbeid een traditie heeft sinds de oudste tijden, heeft dus voor grote groepen van de bevolking de vrije tijdsbesteding geen traditie. Het is dan ook niet verwonderlijk, dat zeer velen de vrije tijd, die ze thans hebben, meer doodslaan dan werkelijk besteden. Toch zijn er in Leiden talrijke vereni gingen, wier leden zich wijden aan een liefhebberij, aan de beoefening van kunst of sport en die graag bereid zijn belang stellenden in hun gelederen op te nemen, voor te lichten en te helpen. Het gaat er echter om, de buitenstaanders aller eerst belangstellend te maken en hun vervolgens de weg te wijzen. Om dit te bereiken worden thans plannen gesmeed om in de zomer van dit jaar te komen met een grote ma nifestatie van alle mogelijke soorten van goede vrye-tydsbesteding, die min of meer een tegenhanger zal zijn van „Dc Mens en zijn Arbeid". Het initiatief hiertoe is uitgegaan van de wethouder van onderwijs en de door het gemeentebestuur ingestelde commis sie van advies in culturele zaken. Eind December is een vergadering belegd van enerzijds alle mogelijke instellingen en verenigingen, die zich op het terrein van vrije-tijdsbezigheden bewegen: toneel, zang. muziek, sport, volkstuinderij, de jeugdbeweging, openbare leeszalen enz. LEIDERDORP Geen binding aan industrie in woningtoewijzing Het bouwen van 54 etagewoningen on derhands aan te besteden aan de N.V. Aannemersbedrijf N.B.M. te Zaandam voor de som van f563.200 was het voor stel van B. en W. aan de raad van Leider dorp. In hun toelichting aan de raad schreven B. en W. dat deze bouw door het Rijk niet kon worden gefinancierd op grond van de_verminderde bijdrage woningwetbouw 1950, wijl aard en ligging deze woningen het karakter geven van middenstands woningen. De Minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting had zich echter bereid verklaard voor deze bouw steun uit Rijks kas toe te kennen deels op grond an de premieregeling 1950 en deels op grond van de verminderde premierege ling 1950, hetgeen betekent dat de ge meente een bedrag ineens ontvangen zal. De toepassing van beide regelingen zou geschieden onder voorwaarde dat de ge meente zich verbindt in 27 woningen ge- repatrieerden op te nemen terwijl de overige naar keuze kunnen worden bezet. Voorts deelden B. en W. nog het vol gende mede: hoewel deze woningen af komstig zijn uit een contingent departement van Economische Zaken heeft de N.V. Ver. Touwfabrieken. monde van haar directeur, te kennen ge geven dat zij in de bouwkosten f6000 fonds perdu wil bijdragen indien haar het recht wordt verleend voor één por tiek (6 woningen) eigen fabrieksperso- neel aan te wijzen. De meerderheid van het College wilde dit aanbod wel accepteren indien de toe wijzing zich zal beperken tot op de lijst woningzoekenden vermelde perso- De minderheid wilde deze beper king niet. Nadat de voorzitter op vragen heren Snel (AR), De Graaf (CH), Van der Stoel (AR), Los (AR) en Broxter- (RK) een uitvoerige uiteenzetting had gegeven, waaruit bleek dat 27 ningen bestemd zullen zijn voor gerepa- trieerden en 27 voor de industrie het voorstel van de minderheid W. ook niet door de directie wordt aanvaard werd het meerderheidsvoorstel B. en W. in stemming gebracht. Tegen stemden de heren Veldhuizen (CH) Broxterman (RK), De Graaf (CH), Moraal (AR) en Van der Stoel (AR). Voor stemden de heren Boon (PvdA), Van Winkel (CH), Kuilenberg (RK). Snel (AR). Diseraad (PvdA) en Los (AR). Met 6 stemmen voor en 5 tegen werd dus het aanbod van de Ver. Touwfabrie ken in principe afgewezen. Uit de discus- bleek dat de meerderheid raad zich niet door een bepaalde industrie wilde laten binden in de toewijzing der woningen. Tot geneesheer belast met de kosteloze iccinatie werd voor 1951 benoemd de heer H. Bakema. en anderzijds enige grote groeperingen als vakverenigingen, middenstandsvereni gingen en vrouwenverenigingen. In deze vergadering zijn de plannen, die uiteraard nog slechts zeer voorlopig zijn, uiteengezet. Ze vonden bij de wezigen een zeer gunstig onthaal. Er werd een algemene commissie ingesteld ter verdere uitwerking van de plannen, die inmiddels een aantal werkcommissies heeft ingesteld om de verschillende on derdelen te verzorgen. De plannen om vatten een grote tentoonstelling, te hou den in Juli, waarschijnlijk in het Caecilia Gasthuis (de Boerhaavczalen) cn voorts alle mogelijke demonstraties, uitvoerin gen en voorstellingen binnenshuis of in de openlucht, op straten en pleinen of op sport- en speelvelden. De comrr heeft zich de medewerking verzekerd van een deskundige op dit terrein m< grote ervaring. By de middenstandsverenigingen cn in de kringen van de V.V.V. leefden reeds plannen om Leiden voor vreem delingen aantrekkelijker te maken en propaganda voor het bezoeken van dc stad te maken. Waar nodig zullen deze plannen worden gecoördineerd. In het huidige stadium zijn dc plannen nog zeer onvast. De verschillende i missies hebben evenmin hun definitieve samenstelling gekregen. Er zijn ongetwij feld nog verenigingen, die hierbij zouden behoren en die niet uitgenodigd zijn, dat hun adres niet bekend is. Naarmate de plannen vastere vorm aannemen het mogelijk zijn daaraan meer bekend heid te geven. Ambonnezen met Volendam in ons land Gisteren begon in Rotterdam de ont scheping van 1024 personen, die met de Volendam uit Indonesië zijn aangekomen Er waren 33 Ambonnezen aan boord, 360 man van de KL., 670 van het ex-KNIL en 50 van de marine, onder wie vele Marva's, alsmede een aantal burgers. In Hoek van Holland werd de opva renden een telegram van de Koningin voorgelezen en in Rotterdam werd namens de Prins en de regering gespro ken. Gedurende de reis werd een meisje geboren, dat als een van haar voorna men die van Volendne kreeg. De Commanderend Officier Troepen, lt.-kol. Joh. Th. van Weeren, maakte zijn zestiende en laatste reis. omdat hij op 1 Februari de dienst verlaat. Afscheid bij de markt en havendienst De heer P. Selier, brugwachter le ki in dienst der gemeente Leiden heeft, wej gens het bereiken van de pensioenge rechtigde leeftijd, op 14 Januari de diens verlaten. Op het bureau van de Markt- e vendienst in het Waaggebouw werd h door de directeur, de heer M. Weima e het personeel ontvangen. De heer Weima zei niet uit ervarir te kunnen spreken, maar te moeten a gaan op wat hem was medegedeeld. He verheugde hem dat hij, op grond daar van, met grote lof kon gewagen ve werk van de heer Selier als brugwach ter en als collega. Hij wenste hem volledig herstel toe. De oud-directeur van de dienst, heer L. A. Mennes, maakte ook gaarn gebruik van de gelegenheid om afschei van de heer Selier te nemen. I sprak de heer F. van Dissel name collega's. Een geschenk werd aan de hee Seller overhandigd. Nadat nog de heer R. G. van namens de visclub had gesproken, dankt de heer Selier allen voor hun vriend! Lintjes kwijt Bij K. B. is met toepassing van d zuivering Nederlandse ridderorden 19-i ontnomen: het lidmaatschap van de Mi Willemsorde aan: J. G Ph. Bouman, Hanff. A. W. A. Michielsen: het lidmaat schap van de orde van Oranje-Nassai aan: K. Bouwens. S. Prins. L. van Vuu» ren, P. R. Fenenga; het recht tot het dra» gen van de eremedaille, verbonden aad de orde O. N aan: A. H. Kraayvangen Chr. Sluyter; het recht tot het dragen vaj het ereteken belangrijke krijgsverrichtini aan: P. J. Jager, ir H van der Slooj ten D. W Buys, J. D Ph. Bouman, dr D G. Draayer, W. F. Fricke, J. Grader, J Hanff, R. Hillebrand, D. de Iongh, J H C. de Jager, A. W. A. Michielsen, N P J, van Riel, J. W. L. Scherp. F. Treffer! E. Vos. Directeur Staatsloterij Per 1 Februari is benoemd tot direc teur der Staatsloterij P. R. van Aider- werelt van Rosenburgh. Twintig jaar G.J.B.T.O. Dc CJBTO „Eendracht maakt macht' hield gisteravond, ter gelegenheid var haar 20-jarig bestaan, een jubileumver gadering in Irene. De voorzitter, de heer L. Roest, sprak :n kort openingswoord en heette bijzonder welkom mr W. Rip, bondsvoor zitter, de heer Commandeur uit Leiden, diverse afdelingen uit de omstrek, de beide wethouders, mevrouw Van Diepe- ningen en ds H. van Rhijn, Geref. predi kant. Na de gebruikelijke verslagen sprak de bondsvoorzitter een opwekkend woord. Hij releveerde de totstandkoming de groei van de organisatie, het grote belang van de vorming der jonge boeren en tuinders, ook op sociaal- economisch gebied. Nederland heeft op agrarisch gebied nationaal en internationaal van grote be tekenis. Er is weinig uitzicht jongeren. Niettemin moeten zij hun taak vervullen in het licht van de Goddelijke roeping. Het gezins- en bedrijfsleven moet doortrokken zijn van het besef dat wij werk God moeten dienen. Ook het kleine moeten we getrouw zijn. Het zal afhangen van de ontwikkeling en de betekenis van het Christendom of West- Europa nog een toekomst heeft, aldus Na deze toespraak deelde de voorzit ter mede dat de heren H. Roest en S. J. in der Stoel tot erelid waren benoemd. Nadat deze heren hadden bedankt en de heer Van der Stoel tevens de geluk- had overgebracht van de CBTB, evenals de afgevaardigden van Alphen den Rijn, de Hoeksewaard en Lei den werd een spel in drie bedrijven op gevoerd door de leden der vereniging. Dit spel getiteld „En de bossen zingen hun lied", dat speelde in een bosrijke streek van Noorwegen, viel smaak en had een happy ending. Gemeenteraad van Voorschoten Uitgebreide discussie over salarissen van het gemeentepersoneel Buurtvereniging Leidseweg-Noord krijgt speelterrein IN DE GISTEREN gehouden eerste zitting in 1951 van de gemeenteraad van Voor schoten sprak burgemeester C. J. van der Hoeven de traditionele Nieuwjaar») rede uit. De heer O. R. I. Viveen beantwoordde als oudste lid in zittingsjaren dezi uitvoerige speech. Hij zag, hoeveel goeds er ook voor Voorschoten in 1950 opgej noemd was, voor 1951 dreigingen op velerlei gebied. Spr. wenste het college en de leden een behoorlijke hoeveelheid idealisme en werklust toe. Het voorstel van B. en W. tot aanpas sing van de bezoldigingsregeling 1947 aar het rapport der commissie-Ubink. wa; aanleiding tot een zeer langdurige dis cussie, met als resultaat, dat de behan deling van dit punt (op voorstel de heer Korthals) werd opgeschort tot de volgende zitting. Allereerst viel de heer Buwalda het rapport van de commissie voor georga niseerd overleg aan. welk rapport vol gens spr. niet geheel juist de bespre kingen over een bepaald onderdeel weer gaf. Na een toelichting van wethouder Mooy bleek op dit punt misverstand te bestaan, waarmede de heer Buwalda noegen nam. Vervolgens wilde de heer Buwalda de salarisschaal, speciaal t.a.v. de salarissen van het technisch personeel, nog beter ingedeeld zien, wat betreft de derlinge verhoudingen. Spr. was om ganisatorische redenen voorstander een schaal, welke begon met een functie, die wel is waar in Voorschoten niet be staat: de functie van directeur van de bedrijven. Dit om, ook in de toekomst, betere verhoudingen te krijgen met de daarna volgende rangen. Thans worden de werkzaamheden van de directeur der bedrijven gedaan door het hoofd centrale boekhouding en directeur open bare werken. De heer Dekker merkte op, dat eer gemeentedienst met zo klein mogelijk» bezetting moet werken. Vanzelfsprekend komen daarvoor dan alleen goede krach ten in aanmerking, die dan ook goed be taald moeten worden. Spr. vond de sala- n van het gemeentepersoneel zeker te hoog, terwijl hij de salarisaftrek het niet-bezitten van een bepaald diploma ook niet juist achtte. Ten slotte stelde de heer Korthals jor, om de bespreking over dit agenda punt op te schorten. Inmiddels kunnen de raadsleden dan kennis nemen van de notulen van de vergadering der Com missie voor georganiseerd overleg. Met 11 tegen 2 stemmen werd dit voorstel aangenomen. Verdere punten Het voorstel van B. en W. tot het aan- ian van een nieuwe rekening-courant overeenkomst met de Bank voor Ned. Gemeenten, vond de heer Korthals een sombere aangelegenheid. De voorzitter ïi, te trachten zo spoedig mogelijk hier- aor een vaste lening te verkrijgen. Evenals vorig jaar verkreeg het col lege machtiging om in 1951 kasgeldlenin gen aan te gaan tot een maximum van ƒ1.000.000. Een bedrag van ruim 1000 werd be schikbaar gesteld als bijdrage in de or ganisatiekosten van de burgerlijke ver dedigingskring Zuid-Holland I. De raad besloot steun te verlenen aan de buurtvereniging Leidseweg-Noord bij het inrichten van een speelterrein aan de Leidseweg. Mevr. Romijn betreurde de houding van de Coöp. Boerenleenbank die blijft vasthouden aan de huurprijs ƒ200 per jaar. Desgevraagd deelde de voorzitter mede, dat de kosten van aanleg pl.m. ƒ900 zullen bedragen. Ver- de schillende sprekers constateerden, dat de ligging van het nieuwe speelterrein be- Ds Van Rhijn sprak het slotwoord. |iangrijk beter is dan die van het oude. Z.h.st. werd eveneens aangenomen hel voorstel tot vaststelling van een tijdelijk» ziektekostenregeling gemeentepersoneeLJ Een crediet van ƒ970 werd gevoteerj voor de aanschaffing van kleding en uit» rusting van het brandweerpersoneel. Dl heer Schrama vroeg, of er ook rekeninj wordt gehouden met de uitbreiding val het materieel. Wat betreft het materieel voor de blusploeg Rijndijk, hiervoor ij van Den Haag nog geen goedkeurinj ontvangen. Het bedrag per leerling voor het g.l(j en v.g.l.o. over 1951 werd vastgesteld oj resp. 26.96 en 30. Ee« crediet van 240.435.67 werd z.h.sj beschikbaar gesteld voor de bouw val 25 woningen voor gerepatrieerdrn en cel n 31 ungei Ra In verband hiermede vroeg mijn naar de versnelde bewoontaarmaj - king van twee huizen in Klein Langen» horst. Deze zouden niet geheel in ordj zijn. De voorzitter deelde echter medfl dat deze huizen nog niet opgeleverd zijl en dat dit geheel in orde gemaakt zal De heer Fortanier betreurde het. dal geen goedkeuring verkregen werd vool de bouw van de woningen voor grote ge zinnen. De voorzitter zegde toe, te trach» 1 ten in 1951 op dit punt tot een bevred* gen'de oplossing te komen. l De begroting voor 1951 zal, na onderj zoek in comité-generaal, in de volgendl 1 raadsvergadering worden behandeld. I l Aan de motie van de gemeente Fir sterwolde werd uiteraard geen adhaesi betuigd. Rondvrasi Bij de rondvraag vroeg de heer Gril) fioen naar het alarmsysteem brandweer. Z.i. was een tijdsverloop v« een half uur te lang bij eei ontstane schoorsteenbrand. De voorzitte deelde mede, dat dit voor een meldinj van kleine schoorsteenbrand niet derlijk lang is. Mevrouw Romijn wilde als raad huid brengen aan hen. die hun tijd belange loos beschikbaar hebben gesteld voor ha t.b.c.-onderzoek door „CotuvoEr is dooi hen veel gepresteerd. Enkelen hebben ei zelfs gedurende enige maanden een dag) taak aan gehad. Ten slotte vroeg de heer Korthals nogi maals om voorziening in de gevaarlijkl situatie voor het verkeer bij de zilver fabriek na het gereedkomen van dj nieuwe Voorschoterweg. De voorzittej deelde mede, de A.N.W.B. nogmaals on advies gevraagd te hebben. Vervolgen! vroeg spr. naar de stand van zaken be treffende de kwestie met de heer Gips Het plan ligt bij openbare werken ea er zal spoed worden betracht. Spreke: vroeg het college, de viering van de Na tionale feestdag nader te bezien, inedl naar aanleiding van de publicatie de Ned. Jeugdgemeenschap. Ook v spr. of het juist is, dat aan de Leidsewe woonhuis door het college beschil is gesteld voor het inrichten showroom. De voorzitter stemde en deelde mede. dat dit mede op zoek van de K. v. K. is geschied.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2