Jlieume gritetfp (fouranl Grootse plannen in Rijnsburg Rood China wil doorvechten op Korea en verwerpt wapenstilstand Amerika acht tegenvoorstel van Peking „onaanvaardbaar" Hoe krijgen Fransen de Russen er uit weggebezemd? Toch geen melkdistributie Toch spoedig een parate divisie in ons land? Wist U DONDERDAG 18 JANUARI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- eD Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375 Redactie: TeL 20408 Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 5.15 p. kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIfiN: 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8127 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEU1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantsasticfr Is g&e&Ieoeo «nyn hert in tegfyeaspteT Crisiss/eer te Lake Succes De Chinese communistische regering heeft de voorstellen tot een „staken van het vuren op Korea" verworpen. De resolutie der Ver. Naties, waarin als voorwaarde voor besprekingen der „Grote Vier" over de problemen van het Verre Oosten, een wapenstilstand werd geëist, is dus formeel van de hand gewezen. Peking verklaart, dat er slechts onderhandeld kan worden, indien alle buitenlandse troepen van Korea en de Amerikaanse troepen uit Formosa, alsmede de Amerikaanse oorlogsschepen in die wateren, worden teruggetrokken. Ook moet Rood-China eerst een zetel hebben in de Ver. Naties. Reeds heeft de Amerikaanse minister van Buit. Zaken, Dean Acheson, een „Chinees tegenvoorstel" volkomen onaan vaardbaar geacht. Het ziet er naar uit, dat de laatste kans op een rege ling van het conflict op Korea door bemiddeling, verkeken is. De inter nationale spanning neemt toe. 1 De Chinese communistische min. Buit Zaken. Tsjoe En Lai. wijst er in z antwoord on dat de V N.-voorstellen o' een staakt het vuren" waren opgesteld, i zonder dat vertegenwoordigers Peking aan de besprekingen hadden deel genomen. Indien niet tevoren de waarden voor een beëindiging van I conflict, na het neerleggen der wapens, j worden opgesteld, zullen zich eindeloze besprekingen ontwikkelen, aldus En Lai. dan wordt geen enkel vraagstuk i opgelqgt eh betekent deze tactiek slechts een „adempauze" voor de Amerikaanse troepen op Korea. Voorts staat Peking op het standpunt dat de regeling van het binnenlandse probleem aan het Koreaanse volk zelf dient te worden overgelaten. Aan tuele onderhandelingen over het Verre Oosten, die in China gehouden dienen I worden, zou moeten worden deelgenomen j door zeven mogendheden en wel: De Sowjet-Unie. China, Engeland, de Ver. Staten. Frankrijk, India en Egypte. WashingtonChina aggressor I Na de uitzending der verklaring de Chinese regering, werd nog geen uur later, op verzoek van de Amerikaanse delegatie te Lake Success, een spoedzit ting van de „politieke commissie" bijeen geroepen. Vandaag zou die bijeenkomen, teneinde de precaire situatie, ontstaan door de afwijzing van Peking, te vei delen. Te Lake Success wordt ingezien, dat thans een noodtoestand is geschapen. Warren Austin, de leider der Ameri- Eisenhower arriveerde in Rome Alleen in Turijn kwam het tot demonstraties Generaal Eisenhower is op zijn reis door West-Europa gisteren te Rome aan- I gekomen, waar hij werd begroet door de Amerikaanse ambassadeur, de Ita- I liaanse minister van Defensie en de staf- chefs van de Italiaanse strijdkrachten. Door geheel Italië is de politie gisteren uiterst waakzaam geweest. Het enige centrum, waar het tot demonstraties kwam. was Turijn. De overgrote n derheid der arbeiders legde het werk voor 20 uur neer. In 19 van de 96 pro vincies heeft het (communistische) Ita liaans vakverbond stakingen uitgeroepen. Te Florence werden tien personen ge- j wond, toen de politie een demonstratie met geweerkolven uiteendreef. Op Si cilië werd een betoger gedood. In Lissa- bon, dat hij daarvoor bezocht, heeft I Eisenhower besprekingen gevoerd met de Porutgese premier, dr Salazar en de J minister van Buitenl. Zaken, dr Qixnha. De minister van Defensie. Santos Dos Costa, verklaarde, dat het Westen op Portugal kon rekenen. Hij vroeg begrip voor Portugals positie als deel van het Iberische schiereiland. De mannen van de zwarte lijst De pas in Nederland aangekomen Am- bonnes-? militairen van het K.N.I.L. zijn in Nederland aangekomen, en zijn onder gebracht in hotel De Lichtboei te Noord- wijk aan Zee. Het zijn allemaal jongens, die op de zwarte lijst staan, met hun IVTouwen en kinderen, en daarom heeft jde Nederlandse regering hun asyl ver- leehaft. kaanse delegatie, verklaarde, dat Chinese antwoord een absolute weigering was en even „onverzoenlijk" als de rede voeringen van de Chinese communistische gedelegeerde. Woe Hsiee Tsjoean. Het antwoord van Peking had, volgens Austin, een einde gemaakt aan de phase pogingen der Ver. Naties, om een vreed zame oplossing van de oorlog op Korea te bewerkstelligen. Vele diplomaten zyn van oordeel, dat de, reeds gereed zijnde, krachtige Ameri kaanse resolutie, waarin China als ag gressor wordt gebrandmerkt, eerst nog overleg op het hoogste niveau, tussen verscheidene landen noodzakelijk maakt. Immers dit vonnis over China houdt een beslissing in, van grote draagwijdte. Vermoedelijk zal de stemming over de resolutie eerst over een week gehouden worden. Pandit Nehroe. de premier van India, acht ook nu de hoop op een „op lossing door onderhandelingen", nog niet vervlogen. Londen en Parys beseffen, dat de situa- e voor Amerika „onhoudbaar" is ge- orden. Minister Lester Pearson van Canada, die heel uitmaakt van de ver- eningscommissie der V.N., achtte het Chinese tegenvoorstel eveneens voor Washington onaanvaardbaar. Indien China als aggressor gebrand merkt wordt door de V.N., zullen onher roepelijk sancties moeten volgen, waar door uitbreiding van het Koreaanse con flict beangstigende vormen gaat VOLENDINE is de naam van het meisje, dat Zondagmiddag omstreeks 12 uur werd geboren aan boord van het troepen transportschip „Volendam'dat gis teren te Rotterdam aankwam met ruim 1000 rnan-K.L.j. KNIL en Kon. Marine personeel. Mevr. E. B Joosten-van Gelder, echtgenote van de KNIL-korporaal i het zicht van de veilige haven het leven aan Volendine, i dit gezin. (Foto Lux Alphen) De Sowjet-bezetting van „Neuer Gutshoi" Oost-Duitse politie„Vreest niets, wij trekken slechts de zonegrens recht" /~\VER DE BEZETTING van het landgoed „Neuer Gutshof", in de Franse sector van Berlijn, door de Russen, deelt Reuter nog de volgende bijzonderheden mede: De vrouw van de eigenaar, Schleiter, vertelde, dat na de bezetting een commissaris van de Oost-Duitse volkspolitie versche nen was. Hij verklaarde: „U hebt niet te vrezen, er gebeurt niets en wij trekken slechts de zonegrens recht." Maar de eigenaar, Schleiter en diens :oon, hadden het toch maar wijzer ge- •onden, om voorlopig uit te wijken. ïn- niddels hebben Franse troepen de Zui delijke begrenzing van het terrein af gezet. maar zij blijven op zekere afstand de Sowjetwachten, teneinde „inci denten" te voorkomen. Generaal-Majoor Carolet. bevelhebber van de Franse sector van Berlijn, heeft ;is aan de leiders van het Sowjet- leger in Duitsland opgesteld. Gevorderd ordt, dat de Russische troepen zich eer uit her gedeelte van de Franse sector terugtrekken. Vermoedelijk zul len de besprekingen met de Russen van daag beginnen. Volgens een later bericht, is de echt genoot van mevrouw Schleiter toch maar naar het landgoed teruggekeerd, omdat hij het niet' aandurfde, zijn vrouw alleen te laten in een „door Russische Moeilijkheden grotendeels opgelost Het ziet er naar uit, dat de dreigende moeilijkheden bij de levering van melk in het Westen van het land zijn opge lost. Het Bedrijfschap voor Zuivel heeft namelijk gisteren besloten de vergoeding •uit het zuivelfonds voor alle in con sumptie gebrachte melk te verhogen. Bo vendien wordt een wijziging aangebracht In de vergoedingsregeling, die de rege ling toepast voor aanvullingsmelk uit 'het Noorden en Oosten van het land. De (toestand wordt thans van week tot week pezien. Op deze wijze hoopt men do pnelkschaarse periode van de eerstvol- |ende vier weken door te komen. Dhr Biewenga (AR) lid v. d Tweede Kamer, heeft minister Mansholt schrif telijk gevraagd, of hij bereid is een onderzoek te laten instellen naar de werkwijze van het Landbouw-Econo- inisch Instituut, in verband met zijn uit lating, dat de melkprijsberekeningen van Loon- en prijsstop in U.S.A. komt al over enkele dagen Een hooggeplaatst regeringsambtenaar te Washington deelde volgens Reuter piede, dat de Amerikaanse regering bn- pen 5 dagen een algemene loon- of prijs- latop zal afkondigen, op het peil van Januari jJ. dit instituut niet reëel en concreet zijn. Vandaag zijn vertegenwoordigers van nagenoeg alle melkbedrijven in het Wes ten des lands te Amsterdam In verga dering bijeengekomen om de nieuwe overheidsmaatregelen te bespreken. Minister Mansholt heeft hedenmiddag in de Tweede Kamer verklaard, dat hij geen moeilijkheden inzake de melkvoor- ziening meer verwachtte, aangezien is besloten de vergoedingen voor het aan kopen van aanvullingsmelk te herzien. «Liefdadige" pool staakt werkzaamheden Het bestuur van de Eerste Neder landse Poolorganisatie voor Liefdadige Doeleinden, de ENPOLD, heeft gisteren meegedeeld dat deze pool haar activiteit staakt. Het besluit is genomen nadat de voor zitter van de vereniging en de juridische adviseur op het hoofdbureau van politie een bespreking hadden gehad. Een van de bezwaren van de politie tegen deze pool was, dat de dagelijkse leiding van het bureau in handen was van de vroegere directeur-eigenaar van het voetbal-prijsvraagblad Koning Voet bal, die van fraude wordt verdacht. Het gaat er nu om, de „bezetters" te verwijderen. Maar hoe? Reeds hebben de Franse autoriteiten gezegd, dat zy desnoods pantserwagens zouden willen gebruiken Een Duitse fotograaf had de euvele moed een foto van het landgoed te maken, maar hij werd door een Rus sische schildwacht met de revolver be dreigd, terwijl de film in beslag werd genomen. Weer fruit naar Duitsland Met Ingang van heden kan er weer fruit naar Duitsland worden uitgevoerd. Vooruitlopend op een eventueel te slui ten definitief handelsverdrag is men overeengekomen, dat tot een bedrag van 300.000 dollar aan fruit naar Duitsland' kan worden geëxporteerd. Zakenman stelde val op voor compagnon Gietijzeren raam aan dunne staaldraad Verdacht van een poging tot zwar mishandeling is de mede-eigenaar van een kleine gieterij te Hengelo, J. H. S., gearresteerd. Hij kon het met zijn compagnon H. S. niet goed vinden, deze voelde er weinig voor om uit de zaak te treden, daar het best liep met de productie. Iedere avond kwam de pagnon, die overdag elders werkt. In de gieterij de productie opnemen. Hij had de gewoonte steeds in een stoof te kijken, waarin gietkernen worden gedroogd. Dezer dagen keek de compagnon in af wijking van zijn gewoonte slechts ter loops in de stoof waardoor hij de deur even aanduwde. Dit was zijn geluk, want nu kwam een zwaar gietijzeren raam, dat plotseling naar beneden tui melde, niet op maar naast hem terecht. De mede-eigenaar bekende, dat hij het raam met behulp van een bijna versle ten staaldraad en een contragewicht had opgesteld, dat degene die de deur opende, getroffen zou worden. Amsterdamse raad protesteert Tegen aantasting vrijheid der gemeenten „Aanvaarding van het wetsontwerp Voorziening ten aanzien van de finan ciële regeling tussen het rijk en de ge meenten zou een zodanige aantasting van de vrijheid der gemeenten betekenen, dat de belangen van de burgerij daar mee ernstig zouden worden geschaad". Dat is he^t unanieme oordeel van de Amsterdamse raadsleden, blijkens een gisteren aangenomen motie, die namens vijf fracties was ondertekend. „Verstarring der grondslagen en ver mindering der percentages zal ten ge volge hebben, dat de gemeenten steeds meer afhankelijk zullen worden van sub jectieve uitkeringen, omdat het saldo der opbrengsten slechts gedeeltelijk aan de gemeenten zal worden uitgekeerd", al dus de motie. Morgen is het leest op Soestdijk en wapperen in heel Nederland de vlaggen, want dan wordt Prinses Margriet 8 jaar I Snellere opbouw van het legei Regering overweegt langere diensttijd en grotere lichtingen Zou de materieelpositie van ons leger binnenkort kunnen worden ver beterd, dan zou het niet onmogelijk zijn, dat (naar de wens van generaal Eisenhower en de Nederlandse legerleiding) toch tot de oprichting van een parate troepenmacht wordt besloten, indien de omstandigheden daartoe aanleiding geven. Daarnaast overweegt de regering nog andere maatregelen tot versnelling en uitbreiding van de defensie-opbouw. In dit verband worden genoemd: verlenging van de diensttijd tot twee jaar en vergroting van de lichtingscontingenten. Het: A.N.P. heeft goede redenen om in te nemen dat de Atlantische opper bevelhebber de moeilijke positie, waarin Nederland zich bevindt, heeft begrepen onder deze omstandigheden niet de onmiddellijke beschikbaarstelling parate troepen heeft verzocht. Ge neraal Eisenhower schijnt wèl zijn te leurstelling te hebben geuit over het feit, dat de opbouw van de Nederlandse verdediging nog niet verder was gevor- De regering schenkt haar volle aan dacht aan de mening van de militaire deskundigen, dat het niet voldoende m het einde van dit jaar over drie mobilisabele divisies te kun- beschikken. Door de moderne wijze van oorlogvoering acht de legerleiding het namelijk zeer de vraag, of ons land het geval van oorlog over de tijd zal kunnen beschikken, die nodig is om de mobilisatie van deze divisies vlot te doen verlopen. Bombardementen op grote schaal en het optreden van lucht landingstroepen of van een vyfde colon- ie zouden een mobilisatie zelfs onmo gelijk kunnen maken Daarom wil de legerleiding, zoals we gisteren meldden. Maart reeds een parate divisie klaar hebben staan. De regering beseft de waarde van deze argumenten wel, temeer als men over weegt, dat de offers die Amerika, Enge land. Frankrijk en België brengen, gro ter lijken dan die van Nederland in het geval dat men het houdt bij het oude plan. Nederland zou, door achter te blij- zwakke schakel in de Noord- atlantische verdediging kunnen worden. Problemen Echter ziet de regering zich bij de vorming van een parate trroepenmacht op korte termijn voor de volgende moei lijkheden gesteld: 1. Een parate troepenmacht kan slechts worden gevormd uit de dienst plichtigen van de lichting 1949-11 en de Indonesië-veteranen. Sociale overwe gingen hebben de regering tot op dit ogenblik van een dergelijk beroep doen (Zie vervolg op pag. 3) Strijd tegen inilatie Nieuw Fins kabinet gevormd Om de toenemende inflatie te over winnen, ls in Finland een nieuw kabi net gevormd, dat onmiddellijk na het aftreden van de minderheidsregering, die sinds 17 Maart aan het bewind is geweest, door de president is beëdigd. Reeds maanden lang had men getracht de basis van he*t kabinet te verbreden. Thans bestaat het kabinet uit 7 agrariërs, 7 socialisten, twee leden van de Zweedse partij en een liberaal. Kekkonen is eer ste minister gebleven, terwijl Buiten landse Zaken onder dr Aake Gartz van de Zweedse volkspartij is gekomen. Weer hield vliegtuigen voor Ierland thuis De vliegtuigen van de Marine-lucht vaartdienst, die gisteren voor oefeningen Ierland en Engeland zouden ver trekken. konden door het slechte weer niet starten. De toestellen zijn vandaag van Val kenburg vertrokken. DAT op de Jachtlaan te Apeldoorn de 7-jarige B. v. Essen (tijdens een hard loopwedstrijd door een vrachtauto do delijk werd aangereden, doch de bestuur der niets merkte en doorreed. DAT in de prov. Utrecht, waar de vee handel in het algemeen niets voor t.b.c.- bestrijding voelt, het reactiepercentage is gestegen tot 27,1, doch de runderhor zel gaat verdwijnen. DAT wegens verduistering van in to taal ƒ20.000 voor de Arnhemse rechtbank straffen van acht tot achttien maanden werden geëist tegen een ambtenaar van de Rijkswaterstaat, een P.T.T.-ambtenaar, :n boekhouder en een landarbeider. DAT dr M. H. Tromp, hoofd van de geneesk. en gezondheidsdienst der rijks politie, en zijn zoon H. M. Tromp, wer den gewond bij een auto-ongeluk bij Woudenberg. DAT de Eerste Kamer Dinsdagmiddag om half twee begint aan de wetsontwer pen voorzieningen voor ministers zonder portefeuille en staatssecretarissen en fi nanciering wederopbouw publiekrechte lijke lichamen. DAT er plannen bestaan voor het stichten van een centrum voor de bin- nenbeurtvaart in de hoofdstad. electriciteitstarieven waarschijnlijk om- i kolenprijzen DAT de gas te Amsterdam hoog gaan, nu de olie- stygen. DAT voor de lonen van het Amster damse gemeentepersoneel (24.000 man) op de begroting 1951 ruim 60 millioen is uitgetrokken. DAT Nijmegen op de 112.827 inwoners 2600 woningzoekenden telt. DAT door de zware regenval grote stukken weiland bij de Westerwoldse A in Groningen onder water staan, doch het bouwland veilig is. DAT de Vereniging voor Belastingwe tenschap Zaterdag in de Rijksbelasting- academie te R'dam een algemene verga dering houdt. DAT de zaak-Wreszinski, die heden weer voor het Amsterdamse Hof zou voorkomen, een week is uitgesteld, daar de getuige Wenski niet tijdig aanwezig kon zijn. DAT B. en W. van Amsterdam in na volging van de rijksuniversiteiten de salarissen voor de wetenschappelijke staf van de A'damse universiteit en de ge meenteziekenhuizen willen verhogen. DAT de coöp. vereniging De Combina tie te Rotterdam in April 1952 aan de Oost-Sidelinge een nieuwe melkfabriek met een capaciteit van 100.000 liter per dag zal openen. DAT. het verbondsbestuur van het N.V.V. heeft besloten de Ned. Bond van Technici, die niet voldoende wil mee werken aan de overgang van beroeps- gewyze naar bedrijfstaksgewyze organi satie, voor te dragen voor royering. DAT de Vereniging ter beoefening van de Krijgswetenschap een rede van di H. M. v. d. Vegt over de geneeskundige dienst in oorlogstijd heeft uitgegeven. DAT G. Moll, hoofdbestuurslid van het C.N.V. te Utrecht, zijn collega M. Rup- pert aldaar opvolgde als lid van de re geringscommissie voor verenigingsaan gelegenheden. DAT tot bestuurslid van de bijz. org. voor T.N.O. ten behoeve van de volks gezondheid zijn benoemd prof. W. F. J. M. Krul, Den Haag, prof. dr G. A. Lin deboom, A'dam, dr J. M. Planteydt, Noordwijk aan Zee, prof. dr R. Rom- melts. Leiden, prof. dr D. J. Steenhuis. Leiden ey J. Stork, Aerdenhout. .DAT minister s'Jacob met een zware griep te bed ligt. DAT het algemeen congres van de P.v.d.A. van 8 t/m 10 Februari te Rotter dam wordt gehouden. DAT een 37-j. kantoorbediende te Utrecht in een kapperszaak uit een over jas een portefeuille rolde en op heter daad werd betrapt door een klant, die onder het scheren in de spiegel keek. Ambonnezen wachten op de rechter Onrechtmatige bevelen worden geweigerd Het persbureau „Ambon" deelt mede, dat naar uit een telefoongesprek me'. Djakarta is gebleken, de Ambonnese militairen van het vroegere K.N.I.L. be sloten hebben, met aanvaarding van consequenties te wachten op de spraak van het hof in Den Haag. Zij zullen dus geen enkele afvoerorder op volgen. daar zij deze orders als onrecht matig beschouwen. Dit besluit werd 16 dezer op een vergadering te Djakarata genomen. Critiek op Margaret Prinses Margaret heeft op 6 Januari in een motorvoertuig een vossenjacht gevolgd. Hoewel Engeland democratisch land is, houdt het vast aan traditie, principes en etiquette, waaraan ook de leden van het vor stenhuis te gehoorzamen hebben. Het bestuur van de Liga tegen „wrede tak ken van sport" heeft nu, aldus Ass. Press, Prinses Margaret op verfijnde wijze „beripst". In een resolutie van deze Liga wordt het volgende gezegd. „De Prinses is stellig niet bekend mei de opvattingen, welke een groot deel van het Britse volk heeft over de vossenjacht. Ware zulks wel het geval geweest, dan zijn wij er zeker van, dat de Prinses niet tegenwoordig zou zijn geweest bij een vermakelijkheid, voor welke de helft der Britten slechts afschuw gevoelt. En wel omreden van de wreedheid jegens het ongelukkige dier, dat er het voorwerp van is." Welke Hollandse jongen van om en naby 10 zou niet eens graag in dit wagentje van Theo van Erp uit Den Haag over straat zeilen? Theo heeft het karretje zelf gemaakt; er komen geen bok, geen touw en geen trapper aan te pas; de wind is zijn motor kracht. Wijziging in Brits kabinet Bevan wordt minister van Arbeid In de Britse regering heeft een porte feuillewisseling plaats gehad. Aneurin Bevan. die reeds enige tijd naar een an dere portefeuille heeft gedongen, is be noemd tot minister van Arbeid. George Isaacs, die minister van Arbeid was, wordt nu minister van de pensioenen, terwyl Hilary Marquand het ministerie Gezondheid van Bevan zal overne- Voor Marquand, die pensioenen had betekent de mutatie een promotie, doch voor Isaacs, die zijn plaats in het kernkabinet verliest, een achteruitgang. Hij heeft van tijd tot tijd als minister van Arbeid veel critiek in het parlement on dervonden. Vandaag Vandaag vermoedelijk vanavond begint dan het debat m de Tweede Kamer over Nieuw-Guinea. Het zal intus sen nog wel tot volgende week duren voordat een uitspraak valt. In welke richting? Het is nog onbekend. Wij veronderstellen zo. dat een motie zal worden ingediend tegen het rege ringsbeleid. Het zou, na alles wat er gebeurd is, vreemd zijn, indien dit niet het geval was. Deze motie kan natuur lijk worden aangenomen. Maar of het ge beuren zal? Gesteld dat de motie zal worden ver worpen. is de zaak dan voor de regering gered? Dat hangt er weer van af. Want aan een gewone meerderheid in de Kamer heeft de regering niet genoeg. Die meerderheid kan wel een motie tegen de regering verwerpen. Maar straks zal de Kamer moeten beslissen, niet op een motie, maar op een regeringsvoorstel over Nieuw-Guinea. En dat regerings voorstel zal wil het worden aange nomen twee-derden van de stemmen behoeven. Het kan nu zo gaan, dat een motie tegen de regering wordt verworpen, zodat de regering nog even het leven kan rekken, maar dat de uitslag van deze stemming laat zien, dat de regering strak* niet zal kunnen rekenen op de meerder heid van twee-derden. Daarom kan de regering zelfs in een erworpen motie tegen haar beleid haar :nde aangekondigd zien. Zou het geen aanbeveling verdienen, zo de regering haar aanblijven niet afhankelijk maakte de voorwaarde, dat een tegen haar gerichte motie niet maar met een gewone meerderheid, doch met twee-derden werd vorpen? Waarom het land langer dan strikt noodzakelijk in het onzekere ge- Openbaarheid Het debat in de Tweede Kamer over Nieuw-Guinea zal in het openbaar worden gevoerd. Er valt inderdaad nog •vel iets te openbaren. Bijvoorbeeld: Een onzer grieven tegen het regerings beleid is, dat de regering in haar be spreking met de Indonesische delegatie heeft gehandeld in strijd met hetgeen zij had toegezegd. Zij had toegezegd, niet te zullen medewerken aan overdracht van de eouvereimteit. Zoals de lezer weet. :s zij echter tijdens de onderhandelinzen gekomen met het voorstel om de soev e reiniteit over te dragen al noemde zij het „opdragen" aan de Unie. Ais een grieven hebben wy, toen ons dit kwam, terstond geformuleerd, dat de regering, afgezien nog van andere bezwaren tegen dit voorstel, de volks vertegenwoordiging hierin had behoren te kennen. Wat heeft nu de regering in de inmid dels verschenen nota over de onderhan delingen met de Indonesische delegatie meegedeeld? „De regering had (immers) aan de Kamer toegezegd, dat zij geen be slissingen zou nemen, dan na voorafgaand overleg met, respectievelijk informatie van de betrokken commissie u:t de Tweede en Eerste Kamer. Aan deze toe zegging heeft het kabinet gedurende het verloop der Nieuw-Guinea-conferentie steeds nauwgezet de hand gehouden". Met andere woorden: de regering ..leent gedaan te hebben wat zij in dit opzicht behoorde te doen. En alle ver wijten van hier verkeerd te hebben ge handeld, schijnt zij tijdig te willen af snijden. Of het haar lukken zal? if al gebleken, dat naar het oordeel Oud het verweer van de regering allerminst voldoende is. Hij heeft immers in zijn partijblad geschreven: „Constitu tioneel gesproken, overschreed de rege ring de grenzen van haar bevoegdheid toen zij zich liet verleiden van de in gemeenschappelijk overleg met de Sta ten- Generaal bepaalde grondslag af te wijken". De regering, aldus mr Oud had zich eerst weer tot de Sta ten-Generaal moeten wenden en deze in de gelegen heid moeten stellen, te verklaren, of het kabinet na de wijziging van zijn opvat tingen nog langer vertrouwen verdiende Wy zijn het met mr Oud eens. Wij achten in deze aangelegenheid, na alles wat er door regering en volksvertegen woordiging gezegd is. een „informatie van of zelfs enig „overleg met" com missies uit het parlement zeer beslist nie1 voldoende. Duidelijk Al even duidelijk is wat mr J. J R Schmal schrijft in het C.H week- Koningin en Vaderland. Hij zegt nadrukkelijk, dat geen sprake meer kan zijn „van enige genegenheid, hoe gering ook, voor een kabinet dat plechtig ver zekerde. Nieuw-Guinea niet te zullen prijsgeven en dat ondanks alle desbetref fende verzekeringen in feite in tegenover gestelde richting gaat en dat nog wel zonder de volksvertegenwoordiging in de zaak te hebben gekend." Hier dus opnieuw een klacht van een Kamerlid, dat de regering het oordeel van de volksvertegenwoordiging niet heeft gevraagd. De volksvertegenwoor diging is volgens mr Schmal zelfs niet gekend in de zaak. „Alles bijeengenomen", zo schrijft mr Schmal ook, „is de gang van zaken zo danig. dat diegenen onder ons, die in het verleden aanstonds welbewust tegen de Indonesische politiek van het kabinet po sitie kozen, zich met de dag meer in het gelijk zien gesteld. Er is voorts reden tot dankbaarheid, dat op dit ogenblik geen enkel lid onzer C.H.U. als verantwoorde lijk minister rechtstreeks meer bij dit droeve bedrijf is betrokken." Amerika kan het vliegdekschip bouwen Amerika kan starten met de bouw van -zn reusachtig vliegdekschip van 57.000 ton, waarvoor reeds enige tijd geleden de plannen zijn ontworpen. Gisteren keurde het Huis van Afgevaardigden het plan goed. WEERBERICHT Iets kouder Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselende bewolkt met en kele verspreid optredende buien, maar ook flinke op klaringen. Aanvankelijk nog harde, later krachtige tot matige wind tussen West en Noordwest. Iets lagere temperaturen. (Opgemaakt te 10 uurjj ZON EN MAAN Vrijdag: zon 8.30—17.03; maan 13.02— 06.25 uur. 83 Jan. YJL

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1