ïlicutur iltsrfje (Courant 1; i Partij Grote van de Arbeid door Nieuw-Guinea in een zware crisis gestort deining, zowel op het Binnenhof als in den lande Wist U Eisenhower teleurgesteld over Haagse plannen Partijcrisis WOENSDAG 17 JANUARI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375 Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 p. kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTËNTIEN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red..- H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Vooi Leiden en Omstreken .Stantousticb is gfjtbltoen tnyn hert ia tegfjeaspoet" Een en dertigste jaargang No 8128 GEEN FEESTELIJKE KRONEN Na jhr v. d. Goes gaan er nog méér HET KRAAKT in de Partij van de Arbeid, de „eenheidspartij" van na de oorlog. De verwarring van interviews en verklaringen om de Nieuw-Guinea-kwestie bereikte gisteren een hoogtepunt: de heer Van der Goes van Naters trad af als fractie-voorzitter van de P.v.d.A., zoals we al meldden. Oud-minister ir H. Vos nam ontslag als lid van het partij bestuur. Burgemeester d'Ailly van Amsterdam bedankte als lid van de partij. En prof. W. Schermerhorn werd door zijn partijbestuur ge desavoueerd. De „vleugels" van de Partij van de Arbeid beginnen zich wel duidelijk af te tekenen. Waar „progressiviteit" al niet toe leiden kanl Jhr Van der Goes van Naters was niet I party. Op deze wyze wordt de onmacht in de Kamer aanwezig, toen dr Korten- van de regering en waar bleek deze horst diens verklaring voorlas. De brief duidelijker dan by het behandelen van luidde als volgt: j de Indonesische zaken in 1948 „Hooggeachte voorzitter. Er is om mijn persoon als fractie-leider enig rumoer ontstaan in verband met een interview, dat ik op 3 Januari, tijdens het ces, aan de pers heb verleend, en dat ik, om dat het fnijn opvattingen weergaf, na mijn terug komst heb moe ten rectificeren. Om de per- hij in een parlemen- taire democra tie. in en bui ten de Kamer, behoort te zijn JHR VAN DER GOES bekleed.' ik treed af. Ik heb hieruit de consequentie getrok ken en treed -heden terug als voorzitter van de Tweede Kamerfractie der Partij van de Arbeid. Ik verzoek u, reeds met de benoemingen vaa heden voor de cen trale afdeling hiermede rekening te hou den, en van deze brief mededeling aan de Kamer te doen. Met de meeste hoogachting, Van der Goes vaa Naters." Minister Dreês zat somher te kyken. Socialistische Kamerleden stonden in groepjes bijeen en bespraken de brief van hun juist afgetreden leider. Vele Kamer- leden voorspelden dieper ingrijpende I strubbelingen in de rose gelederen. Het kwam uit, warit al spoedig werd de ver klaring van ir Vos bekend. Onmacht In een brief aan het partijbestuur I heeft hü mededeling gedaan van zijn ontslagnemen als bestuurslid. Deze brief luidt blijkens Het Vrije Volk als volgt: „De ontwikkeling van de verhoudingen heeft mü geleid tot een ernstig besluit: het neerleggen van het lidmaatschap van het partijbestuur. De directe aanleiding hiertoe is de gang van zaken ten aanzien van de Nieuw-Guinearesolutie. Gedurende de onderhandelingen heeft de Tweede Ka merfractie van de Party e-en standpunt geformuleerd: overdracht van de souve- reiniteit van dit gebied aan Indonesië, onder bepaalde waarborgen waarover overeenstemming zou moeten worden bereikt. De regering in moeilyke onder- handelingen opererend, is gekomen tot een in de kwestie van de souvereiniteits- overdracht veel minder vér gaand voor- I stel. Ik heb op zichzelf noch bezwaar 'tegen het doen van het ene, noch tegen het doen van het andere voorstel, vooi zover het de zelfstandigheid en de ver antwoordelykheid van fractie en rege- 1 ring betreft. Doch ik kan niet meer vol gen, wanneer het party best uur over deze zaak zich een oordeel vormende buiten daarmee tredende, de door de fractie aanvaarde oplossing niet kiest ofschoon de meerderheid tegen deze i oplossjng geen bezwaar heeft maar het regeringsstandpunt, zy het met de I omschryving dat dit standpunt geformu leerd: overdracht kan zön. 1 Elk 'helder stellingnemen ontbreekt daardoor, lot schade van de party van het land. Door deze houding dreigt i steeds meer het compromis in de rege ring te worden tot standpoint vah de tot onmacht van de party. Ik kan deze houding niet meer met verantwoordeiykheid als lid van het par ty bestuur dekken en treed daarom terug. Ik heb overwogen, dat het doen van deze stap gevolgen heeft en zal de con sequenties daarvan aanvaarden. Met partygroeten, (w.g.) H. VOS." Antwoord Op de brief van ir Vos heeft het be stuur van de P.v.d.A. nadere en interes sante commentaar gegeven. Dezer dagen schreven wjj, dat naar onze mening het onlangs naar aanleiding van het inter- door het daarvoor aangewezen lichaam: „de Kamerfractie". Wy menen hieruit te mogen concluderen, dat van P.v.d.A. zyde het Nieuw-Guinea-debat onomwonden gesteld zal worden, dat overdracht van de souvereiniteit aan Indonesië niet ver werpelijk is. Ir Vos heeft aan zijn bedanken als partijbestuurlid vérgaande consequenties •erbonden. Z o bedankte hij ook als lid 'an de Sociaal Economische Raad. Hier in had hij zitting als door de regering aangewezen deskundige. Van gans andere aard is het bedanken van de Amster damse burgemeester, mr Arn. J. d'Ailly, als lid van de P v.d.A. Volgens „Het Pa- zou deze zich niet kunnen vereni gen met het standpunt, dat souvereiniteits- overdracht aan Indonesië overwogen zou kunnen worden, Wij hebben redenen om in te nemen, dat dit juist is. Schermerhorn Volgens Het Vrye Volk is het partij bestuur het niet eens met de uitlatingen die prof. W. Schermerhorn in de Ver. Staten heeft gedaan. Het betreurt het afgeven van het interview en laat de inhoud daarvan voor verantwoording an prof. Schermerhorn. Hetzelfde blad schrijft in een hoofd artikel, dat de socialistische Kamerfrac- arst na rijp beraad het ontslag van haar leider heeft aanvaard. „Bij dit be raad heeft ongetwijfeld de wens een rol gespeeld mr v. d. Goes van Naters voor het werk in de Kamer, waaraan hij als deskundige, byv. op het gebied van de hervorming van ons staatsrecht, zo waar devolle bijdragen heeft geleverd en nog zal kunnen leveren, te behouden. Wanneer mr v. d. Goes deze wens zal willen vervullen, zal hij dat mogen doen in het besef, dat hij aan het parlement in onze Partij meer geeft, dan men op dit ogenblik misschien van hem had mogen vragen. En daarvoor zal hem dank verschuldigd zyn". van de heer Van der Goes var Naters (dat hem zijn fractie-voorzitters- hoofd kostte) door het Partijbestuur uit gegeven communiqué volledig ruimte oor het fractie-standpunt van over dracht van de souvereiniteit over Nieuw- Guinea aan Indonesië. Het bestuur vond het regeringsvoorstel van overdracht de souvereiniteit aan de Unie slechts uitgangspunt voor verdere onderhandelingen. Welnu, in de commen- r op het bedanken als bestuurslid van Vos zegt het partijbestuur opnieuw, dat het fractie-voorstel als constructief begroet. En dan volgt: „In meerder heid achtte het partijbestuur het inmid- aan de orde gekomen voorstel de regering een te aanvaarden uitgangs punt voor verdere onderhandelingen met Indonesië. Dit laat de in het voorstel de fractie aangegeven oplossing als mogelijkheid onaangetast. Het oordeel (van ir Vos), dat hierdoor elk helder stelling nemen ontbreekt,, is voorbarig: het spreekt vanzelf, dat dit helder duidelijk stelling nemen zal geschieden by het Irian-debat in de Tweede Kamer- Hef gewefen sprak Op 't politiebureau aan de Admiraal de Ruyterweg te Amsterdam werd gisteren gebeld en toen de wachtcom mandant ging opendoen, lagen in de gang een gioot en eert klein pak met een brief. De inhoud van de pakjes bleek een meisjesmantel en een kistje sigaren te 2ijn. die begin Januari uit de vestiaire van een verenigingsge bouw waren ontvreemd. Voorts deelde de dief in het briefje mee, dat hij ook nog een fiets had gestolen. Het reQU van de stalling plus zestig cent voor het stallen waren in de enveloppe in gesloten. Alle gedupeerden hebben nu hun spullen terug. Zoals men zich zal herinneren werd onlangs in Kampen een fiets terug bezorgd door een dief, die na twaalf jaar berouw had 'gekregen. Geraamte in eenmansduikboot aangetroffen In de Duitse eenmans-duikboot, die on langs te Vlissingen is aangebracht trof men een geraamte aan, alsmede een trui, een riem met een in tweeën gevouwen verroeste verrelijker en een revolver. In verroeste en gebroken verrekijker en een revolver. In plaats van twee. was er slechts één torpedo onder de boot beves tigd. Waarschijnlijk haddep de Duitsers de andere vestigd. torpedo's, n.l. De Nederlanders op Nieuw-Guinea Zij blijven trouw aan land en Koningin Het hoofdbestuur van het Nieuw- Guinea-Verbond heeft geseind, dat de Nederlandse ingezetenen en in het bijzon der de 3000 Indische Nederlanders op Nieuw-Guinea, te Hollandia, Manokwari, Sarmi, Biak, Sorong en andere plaatsen, zich één voelen met Nederland en trouw het Vorstenhuis, waarvan zij de laatste jaren ontelbare bewijzen hebben gegeven. Zy bezweren de Nederlandse volksvertegenwoordigers, dat Nieuw- Guinea in overeenstemming met de wen: de autochthone bevolking onder Ne derlandse souvereiniteit zal blijven, met uitdrukkelijke uitsluiting van elke mede zeggenschap van de republiek Indonesia. Nieuwe limousine voor de Koningin R. S. Stokvis Zonen N.V. te Rotter dam heeft de vererende opdracht ontvan gen een Austin Sheerline limousine tt leveren aan H M. Koningin Juliana. Het koetswerk voor deze wagen, dit wordt gebouwd door de Haagse carros- seriefabriek Pennock, is geschikt vooi verschillende doeleinden. Zij kan geheel gesloten, gedeeltelijk of geheel open gebruikt worden. Na huurverhoging Compensatie voor oudjes gevraagd De Stichting van de Arbeid heeft -en -brief aan minister-president dr Drees angedrongen op een compensatie van de huurverhoging voor rechthebbenden uit hoofde van de noodwet-ouderdoms voorziening, die geen fiscale draagkracht hebben. Zoals men weet wil de regering slechts compensatie geven wanneer de gemeentelijke sociale diensten daartoe aanleiding zien. De Stichting wenst echter de tegemoetkoming te laten ver strekken zonder een onderzoek naar de persoonlijke levensomstandigheden. Het N.V.V. gaat nog verder en wenst ook voorzieningen voor de trekkers van ongevallen:-, invalidifeits-, weduwen- en wezenrente. Het stelt voor. de uitkerin gen uit de noodwet-Drees te verhogen met 15 pet van het huurbedrag in de verschillende gemeenteklassen. HB|S Jij Hf i Minister Van Schaik terug uit de West Vannacht een uur is minister Van Schaik van zyn reis naar de Antillen op Schiphol teruggekeerd na op Curacao en Aruba besprekingen te hebben ge voerd over de eilandenregeling. De he ren Van Helsdingen en Hooghoudt blij ven nog enige tijd in de West. Op de vraag of er nog enige principiële wijzi gingen In de oorspronkelijke regeling waren aangebracht, antwoordde hij. dat men daarover van mening kan verschil len, doch hij geloofde van niet. Op eer persconferentie te Willemstad had de minister nog verklaard, dat hij op Aruba Eman niet hal kunnen ontvangen, daar deze onderwerpen wenste te be spreken, die buiten zijn reisdoel lagen. Reis minister Götzen uitgesteld Naar wij vernemen, heeft minister L. Götzen zijn reis naar Suriname een week uitgesteld tot 26 dezer. Am „cri de coeur" voor steun aan Nat. China Senator eist: 1 milliard De democratische senator McCaran heeft in de Amerik. senaat een wetsont werp ingediend, dat voorziet in het be schikbaar stellen van een milliard dol lar voor de Chinese nationalisten. Deze steun zal moeten dienen om hen in staat te stellen, een tweede front in con nistisch China te scheppen. De senator is van oordeel, dat het dwaasheid is, geen gebruik te maken van de geoefende Chi nese nationalistische troepen op For mosa, en de anti-communistische gue- rilla-strijders op het Chinese vasteland, totaal ter sterkte van 1 a 2 millioen Oud-minister Vos (rechts): „Ik trek mijn handen terug" Griep niet zó onschuldig Reeds 894 mensen in Liverpool overleden In aansluiting op hetgeen we gisteren reeds berichtten, kan thans gemeld wor den, dat verleden week in Liverpool 894 en aan de griep zyn overleden. Dit neer dan viermaal het weekgemid- delde voor dit jaargetyde. Het doden- cy'fer in de stad is zo hoog, dat de be grafenissen in sommige gevallen 14 tot 15 dagen te laat plaats vinden. Aan boord van de Mauretanla, het eerste Britse schip, dat de haven van New York is binnengelopen sinds de Britse autoriteiten begonnen zyn de griepepidemie te bestrijden, bevonden zich 54 grieppatiënten. Slechts één hun- moest naar het ziekenhuis op Ellis Eiland worden overgebracht. De*pokkenepidemie, die sinds 11 Nov. Calcutta heerst, heeft reeds meer dan 1600 slachtoffers geëist. Herziening vonnissen van Hitiers trawanten? Sir Ivone Kirkpatrick, de Britse Hoge Commissaris in Duitsland, heeft voorge steld de vonnissen tegen de ze\ naamste medewerkers van Hitler, die nog in leven zyn, te herzien. Deze zeven zyn Hess, de ex-admiraais Raeder en Doenitz, baron von Neurath, Speer. Eal- von Schirach en Funk, de ex-direc teur van de Reichsbank. Deze kopstuk ken uit het Derde Ryk zitten straffen 10 j. tot levenslange gevangenisstraf n de gevangenis van Spandau. Kirk patrick zeide het als zyn plicht te achten onnissen tegen alle Duitse oorlogs misdadigers te herzien, om zich ervan vertuigen, dat zij rechtvaardig en menseiyk zyn behandeld. De gevangenis te Spandau kosi de geallieerden en de Westduitsers 250.000 dollar per jaar. Russische controleurs in Ned. wapenlabrieken Is het juist, dat o.a. met het oog op de levering van schepen aan de Sowjet- Unie Russische controleurs in ons land •orden toegelaten op verschillende be langrijke inrichtingen, zo heeft het Twee de-Kamerlid Fens (K.V.P.) schriftelijk minister s'Jacob gevraagd. Op som mige van deze inrichtingen zou met mili- geheimen worden gewerkt, terwijl de Russische controleurs ons op de vin gers kijken om te zien, of wij onze ver plichtingen wel goed nakomen. James F. Byrnes: Amerika moet Europa wél verdedigen Als antwoord op de isolationistische uitlatingen in Amerika van de laatste weken heeft James F. Bvrnes, de voor malige Amerikaanse minister van Buit. Zaken, in zijn installatierede als gouver neur van Zuid-Carolina, als zijn mening te kennen gegeven, dat West-Europa de eerste linie moet zyn bij de verdediging van de beschaving. De V.S. dienden hun strijdkrachten te concentreren in Euro pa. „Onze militaire macht moet niet wor den verdeeld tussen het Oostert en het Westen," aldus Byrnes. Hij drong, er ver der op aan West-Duitsland op voet van gelijkheid te behandelen en militaire voorraden naai" Spanje te sturen, aange zien dit land over meer divisies en ge oefende soldaten beschikt, dan elk ander West-Europees land. Soepomo Is benoemd tot der Indonesische staatscommissie tot her ziening van de overeenkomsten der Ron- de-TafelConferentie. Andere leden wor den waarschynlijk Jamin, Hamid Alga- drie. Kasimo, Tamboenan en Soeonarjo. Russische soldaten trokken W.-Berlijn binnen Franse bezettingsstrijd krachten gealarmeerd Vyf en dertig gewapende leden van het Sowjet-leger zijn over de sector grens de Franse bezetttngssector van Noord-Berlijn ingetrokken. Zy bezetten daar een geheel landgoed. De Franse bezcttingsstrüdkrachten zyn gealarmeerd. De West-Berlynse politie heeft de staat van alarm afgekondigd. Gevechten tussen Soewon en Osan Stilte aan het Koreaanse front... In een communiqué van het achtste Amerikaanse leger wordt gezegd: Aan het Westelijk front trok eep eenheid van de verbonden troepen gisteren op tot 500 meter ten Zuiden vay Soewon. Daar werd zij door Noordelijke tryepen met lichte wapens aangevallen, maar later trokken dé tegenstanders zich in Soewon terug. Daarentegen betrokken de man schappen van de verbonden legers stel lingen nabij Osaft, dat ten Zuiden van Soewon gelegen is. Senaatsdebat over Trumans bevoegdheden uitgesteld? De leiders van de regeringsfractie Oliicier van Justitie: Uitlevering Menten in strijd met grondwet Naar de mening van de Officier van Justitie bij de Haarlemse rechtbank, mr G. W. F. van der Valk Bouman, is uit levering van de industrieel P. N. Menten, zoals door de Poolse regering is gevraagd (wij meldden het gisteren), volgens de bepalingen van de Uitleveringswet niet mogelijk. Bovendien zou uitlevering strijd zijn met de grondwet. De Officier deelde dit gisteren mede voor de Haarlemse rechtbank, die het uitleveringsverzoek behandelde. Gezien het feit, dat minister Struycken i niettemin de Haarlemse Rechtbank om haar mening heeft gevraagd, zal de rechtbank deze geven. De heer Menten heeft de president doen weten, dat hij afziet van de mogelijkheid van verweer. Hij is gisteren niet voor de rechtbank verschenen, evenmin als zijn advocaat. De rechtbank zal de stukken bestude- :n en dan de minister adviseren. Vandaag beslissing over melkconflict Naar de Nieuwe Leids che Crt. erneemt, zal het Bedrijfschap voor Zui- el vandaag een beslissing nemen over en eventueel ingrypen in het melkcon flict. De consumptiemelkbedrijven zijn. zoals wij reeds meldden, van oordeel dat .aanvullingsmelk thans zoveel extra aankoopkosten moeten worden ge maakt. in verband met de stijging van de melkprijs, dat zy dit risico niet lan- kunnen dragen en zich dus willen beperken tot de melk uit de nabij gele gen gebieden van productie. Vermoedelijk zal het bedrijfschap niet besluiten tot het treffen van bijzondere maatregelen, daar de overheid al finan cieel tegemoetkomt in de kosten van koop voor aanvullingsmelk. Deze kosten worden gedragen door het Landbouw- Egalisatiefonds en het Zuivelfonds. zodat geen reden is nog verder in die kos- i bij te dragen. Er moet tenslotte ook ig bedrijfsrisico voor de consumptie melkbedrijven blijven bestaan. Vermoe aelijk gaat het trouwens alleen om die jven, die dit risico niet voldoende het gehele jaar hebben verdeeld, is nog niet besloten, of de boeren tegen de verlaging van de basismelkprijs een actie zullen gaan voeren, zo deelt het Kon. Ned. Landbouwcomité ons Men wacht nog op het resultaat var hernieuwde overleg en wil de kwestie eerst met de zusterorganisaties bespre- de Ameri gedaan om het debat ,'oegaheden om troepen :enden uit te steillen tot DAT het Zuiden zich weer opmaakt om in de eerste week van Februari carnaval te vieren. DAT minister v. d. Brink het verbod tot mechanisatie in de sigarenindustrie heeft opgeheven. DAT er een collectieve Ned. inzen ding gaat naar de jaarbeurs te Izmir in Turkije (geopend van 20 Aug. tot 20 Sept., alleen in de avonduren, van wege de hitte). DAT mr A. A. v. d. Veen. raadsheer in bet Bossche Hof. op 68-j, leeftijd in het Prot. ziekenhuis aldaar is overle- DAT de chef personeel luchtmacht staf, kol.-vl. S. Manten, is bevorderd tot generaal-majoor en zyn plaatsver vanger, lt-kol. wn. H. Staring tot kolo nel. DAT mr J. M. Pilaar, van de prov. griffie in Zeeland, de griffier dr B. D. H. Teilegen opvolgt, daar deze met pensioen gaat- DAT het Britse parlement een nodiging heeft gezonden om in de week van 7-14 Februari een delegatie van ze ven leden uit de Eerste en Tweede Ka mer te ontvangen. DAT prof. dr J. M. Unk is benoemd tot onderdirecteur van Philips Telecommuni- caie Industrie (voorheen NSF) te Hil- DAT de candidaat-notarissen G. v. d Berg te Zuidland en P. G. Visser te Ouderkerk ad. IJssel benoemd zijn tot notaris resp. te Zuidland en te Zuid- Sc'narwoude. DAT te Amsterdam 12 oranje-bruin er blauw geschilderde kokmeeuwen voo wetenschappelijke waarnemingen zyn los gelaten en ieder die zo'n geschminkte vogel waarneemt verzocht wordt dit het Zoölogisch Museum te Amsterdam te melden. DAT minister Lieftinck is benoemd tot lid van de Eerste Kamer in de vaca Van Heuven Goedhart, doch de heer F. Wibaut te Amsterdam waarschynlyk uit- eindelyk deze opengevallen plaats zal be zetten. at hebben stappen Twee oude mensen bij brand omgekomen Hedenmorgen zijn twee bewoners vai Wolvega, de 76 jarige Johannes de Vries en zijn echtgenote, door brand om hef leven gekomen. Omstreeks 7 uur brak brand uit in eer woning aan de Keiweg aldaar. Het vuui ontstond in de slaapkamer van het be jaarde echtpaar. Verondersteld wordt dat het beddegoed door het omvallen van een petroleumkachel vlam vatte. Het vuur greep zo snel om zich heen. dat de brandweer noch de bewoners van 1 huis. noch iets van de inboedel wist redden. Nieuw plan van legerleidingIn Maait één divisie onder de wapenen Eisenhower was niet bepaald enthousiast over de plannen, die minister s' Jacob hem bij zijn bezoek aan Den Haag heeft meegedeeld, indien men althans de Haagse correspondent van de New York Times geloven mag. De oorzaak van deze teleurstelling moet gezocht worden in het feit, dat de planneh van de regering naar Ikes mening achterblijven bij wat nood zakelijk geacht moet wordeh. Volgens het blad wreekt zich hier de tegenstelling, die reeds geruime tijd heerst tussen de legerleiding en de rege ring. De legerleiding heeft verschillende plannen aan de minister voorgelegd om komen tot de vorming van tenminste parate divisie, maat» al deze plannen zijn door de regering verworpen. Eisenhower was dan ook zeer teleur gesteld. dat Nederland pas aan het eind1 Een ernstig zieke Koreaanse vluchte ling, die per trein in Thegoe arriveer de, wordt met een handwagentje, dat als ambulance dienst doet, naar het ziekenhuis vervoerd. Wel een duide lijk beeld van de schrijnende ellende, die op het ogenblik in Korea heerst. Tito tot militaii Westen „O. kom er eens kijken „Maarschalk Tito van Joegoslavië, heeft Westerse militaire attachés uitgenodigd om in de derde week van Januari, noeuvres van zijn bergtroepen bij te nen, welke „ergens in Joegoslavië" houden zullen worden. Volgens Westerse waarnemers, weerspiegelt deze uitnodi ging een verlangen naar nauwer contact met het Westen. De attache's werd vi .zocht in uniform te verschijnen. Het voor het eerst sinds de oorlog, dat e dergelijke „invitatie" wordt gedaan! •e-divisies het jaar beschikken kan divjsies, die dan nog reser zijn. terwijl over verlenging dienstplicht niet gerept werd. Hij gaf de voorkeur aan een divisie die direct paraat, dit is, onder de wapenen De ontevredenheid van Eisenhower m oorzaak geweest zijn. dat de leger leiding alsnog een plan heeft opgesteld te komen tot de oprichting divisie die met Maart onder de wapenen kunnen zyn. Maar natuurlijk moet de regering aan dit plan eerst haar fiat geven voor het werkelijkheid worden kan. De New York Times weet verder te melden, dat de oorzaak, waarom Neder land tot nog toe niet voldaan heeft aar de essentiële eis'van de huidige nood toestand, zowel van economische als van póliticke aard is. Politiek zou dc houding van de P.v.d.A. hier een rol spelen, die van mening is, dat militaire eenheden slechts kunnen orden opgebouwd op de grondslag van sociale, zekerheid. Eisenhower heeft daar zijn mening tegenover gesteld, dat die zekerheid er alléén zijn kan in een sfeer van militaire veiligheid. Toch geen beperking van treinverkeer? Bij de Spoorwegen in Utrecht is mei op 't ogenblik druk bezig met voorberei dingen om de stoomtreinen, die van het Westen des lands naar het Noorden en Oosten ryden, wegens de kolenschaar- ste door electrisch materieel te vervan gen. Het is echter niet uitgesloten, dat het bij voorbereidingen blyft zen niets zal veranderen,, zo verneemt het ANP. Wanneer de maatregelen doorgaan, zullen de reizigers van en naar Twente in Apeldoorn moeten overstappen Voor hen die uit het Noorden komen of daar heen reizen wordt Amersfoort dan het overs'.apputit- Heven eind Januari naar Washington René Pleven, de Franse premier, zal op 29 en 30 Januari te Washington bespre kingen voeren met President Truman. Pleven wenst met de Amerikaanse pre sident te spreken over diverse belang- ryke aangelegenheden van wederzijds be lang. binnen de Partij van de Arbeid. Wij moeten ons scherper uitdrukken: Nieuw- Guinea is er de aanleiding toe geworden, deze crisis openbaar is geworden. Want dat er spanningen waren, was reeds geruime tijd bekend. De P.v.d.A. heeft deze spanningen lan ge tijd intern kunnen verwerken. Een partij kan zware spanningen met name omstandigheden tamelijk goed ondergaan. In de eerste plaats wanneer als regeringspartij de critiek van bui tenstaanders heeft te ondergaan. Dan is de partijleden een zaak van prestige, bijeen te blijven en samen de druk te dragen. En in de tweede plaats ze oppositiepartij is en de aan dacht als het ware op de oppositie, welke zij voert, kan worden samengetrokken. De P.v.d.A. dan is er vrij lang in ge slaagd, de interne spanningen op te van gen. Maar ze waren er wel. Ze waren partij. Dat lag reeds besloten in de wijze waarop ze tot stand is gekomen. Zij is immers ont staan uit de oude S.D.A.P. en voorts uit groepen van onderscheiden politieke af komst, alsmede uit een aantal lieden die zich voordien op politiek gèbied nau welijks of niet hadden bewogen. de S.D.A.P. is destijds de be langstelling voor de op te richten P.v.d.A. verschillend geWeest. Er waren voorstanders, er waren er die ge reserveerd tegenover het hele geval stonden. En er waren er ook. die vrees den. dat een zelfstandige S.D.A.P. naast (LA. slechts een kleine partij zou blijven. De P.v.d.A. is van de aanvang af rege ringspartij geweest. Nogmaals, aan span ningen heeft het niet ontbroken. De ver kiezingen sinds de bevrijding van ons land toonden aan, dat de doorbraakge- n dachte op oils volk niet die invloed had, welke velen binnen de P.v.d.A. ervan verwacht hadden. En bovendien kwam nog de ervaring met de V.V.D., die mede een afsplitsing van de P.v.d.A. was. Nieuw-Guinea schijnt tenslotte de maat te hebben doen overlopen. Bewyzen daarvoor zijn geweest de interviews van de heren Van der Goes van Naters en Schermerhorn. Dat was öp- zichzelf weer toevallig. Het opvangen van span ningen vereist voor een partij een grote mate van tact. Maar juist bij de beide genoemde heren is deze eigenschap in de mmste mate aanwezig. Prompt is dan ook bij hen de onenigheid binnen de partij openbaar geworden. 5EL wat belangrijker intussen dan de directe belevenissen rondom deze interviews, is het aftreden van ir Vos als bestuurslid van zijn party. De betekenis van de heren Van der Goes Naters en Schermerhorn binnen de P.v.d.A. was reeds lang dubieus. Maar heer Vos was steeds een man van ge zag, die hogelyk werd gewaardeerd. Dat hij als bestuurslid bedankt heeft, achten wij uitermate tekenend voor de situatie. Veel opmerkelijker bijvoorbeeld dan het •ertrek van mr d'Ailly uit deze party. Van mr d'Ailly was al geruime tijd bekend, dat hy zich binnen de P.v.d.A, niet thuis voelde. Zijn toetreden tot de party was evenzeer een vergissing als indertyd het toetreden van mr Oud tot de P.v.d.A. was geweest. Alleen was mr Oud politicus genoeg om dat vroeg ge noeg al was het nog altijd te laat —r te onderkennen. Mr d'Ailly heeft be dankt, maar hij had het net zo goed een jaar geleden kunnen doen. Bovendien, mr d'Ailly heeft bedankt als lid van de party. Hij is dus afge schreven. Maar ir Vos blyft in de partij met hem al de anderen die het met hem eens zijn, dat maakt de positie van de P v.d.A. zeer bepaald niet sterker, in het byzonder niet als regeringspartij. Het maakt in het bijzonder de positie van de socialistische ministers en natuurlijk vooral van de socialistische minister- president zwakker. Er is reden om in de komende dagen de gang van zaken met meep dan gewone belangstelling te volgen. Hanoi ernstig door „Vietminh" bedreigd Zware gevechten in Indo-China In Indo-China zyn troepen van de Vietminh een nieuw offensief tegen Ha noi begonnen: zij drongen gisteren tot minder dan 30 km van de hoofdstad op. Hierdoor is de strijd om de Tonkin-delta, in een kritiek stadium gekomen. Franse troepen zyn bezig een machtige verdedi gingslinie rond de belangrijke haven Hai phong in te richten. Franse Noord-Afri kaanse étiltetroepen leverden bloedige gevechten op de bajonet met de tegen stander. De Franse artillerie vuurde hon derden granaten af op de hadnekkig aanstormende Vietminh-troepen. Gister avond was de situatie aldus, dat volgens Reuter, 30 bataljons vart de Vitminh (naar schatting 40.000 man) in verbitter de gevechten aan het front van 18 km tqn Noord-Westen van Honoi, in bedwang gehouden werden. Aan beide zyden zijn ••are verliezen geleden. Volgens latere berichten, hebben de Vietminh-rebellen een nieuwe grote te genaanval op touw gezet aan het Noord- Westelijke front van Tonkin. De Fi*an- hebben om hulp verzocht aan een Engels en Amerikaans vliegdekschip. Rotterdamse Bank 9 pet Naar wy vernemen, zal de directie der Rotterdamse Bank in een commissarissen- vergadering 9 (9) pet dividend voorstel len. over 1950. De kranten in India mogen voortaan maar 60 pagina's papier per week geven, in verband met het wereldtekort aan grondstoffen. WEERBERICHT Zacht weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt met plaatselyk enkele buien. Langs de kust af en toe harde, overigens krachtige tot matige Westelijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar. (Opgemaakt te 10 u.) ZON EN MAAN Donderdag: zon 8.40-17.02; maan 12.28— 516. 23 Jan. VM.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1