ïlicutuc gditsctjc GTtmrant HERINNERING AAN SEOEL Voor redding van Amerika en Europa is 140 milliard nodig Harder werken en soberder leven het offer voor defensie Brits officier: schouwspel erger dan eens in Frankrijk Wist U Marine-vliegtuig stortte neer bij Noordwijk ZATERDAG 13 JANUARI 19S1 BUREAUX: Steenstraat 87 Directie, Abonnementen- eD Adver tentie-afdeling: Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408 Postrekening: 58930 ABONNEMENTEN: 5.15 p. kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. AD VERTE NTIfiN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8123 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.» H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEU1K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantoasticfi is ghrbUoea tnyn hert ia tcgfyenspott" Truman roert de economische trom President Truman klopt andermaal op de deur van het Congres. Het gaat om het sprookjesachtige bedrag van 140 milliard dollar. Dit moet hij vóór 30 Juni 1952 kunnen lenen, heifen en besteden. De wereld vraagt: waar om? En het antwoord luidt: „Om een algemene oorlog te voorkomen of, mocht deze uitbreken, te winnen." Zowel het Amerikaanse volk als dat van West-Europa, zullen harder en langer moeten werken en daadwer kelijk soberheid betrachten. De productie moet sterk worden opgevoerd ten bate van de defensie. Amerika zal met Europa intens samenwerken voor één gemeenschappelijke zaak, maar... de offers kunnen niet van één kant komen. Voor de Ver. Staten geldt, dat een millioen mannen en vrouwen dit jaar bij de strijdkrachten worden ingelijfd, en vier millioen mannen en vrouwen in het productieproces voor de defensie moeten worden opgenomen. Amerika zet door Vóór Juli 3Vr millioen soldaten paraat Het ligt in de bedoeling van het Ame rikaanse departement van Defensie vóór 30 Juni de sterkte van het aantal strijd krachten te brengen op 3.462.205 man iit is 260.000 meer dan beoogd werd. President Truman heeft gisteren eer wet op de burgerlijke verdediging ge tekend, waarbij een bedrag van ruin 3 milliard wordt beschikbaar gesteld voo; de bescherming tegen luchtaanvallen. De jaarlijkse, economische boodschap van Truman aan het Congres markeert de ernst van de wereldsituatie. Amerika zal tegen het einde van dit jaar voor verdediging en buitenlandse hulp het dubbele nodig hebben, van wat er thans wordt uitgegeven. Tegen eind 1951 zal dit bedrag zelfs 55 milliard dollar kunnen bedragen. Wat vloeit hieruit logischer wijze voort? Enorme belastingverhoging, krachtige opvoering van de productie, en beperking van de consumptie door een stelsel van loon- en prijsstabilisatie. Vóór de oorlog op Korea begon, gaf Amerika voor defensie-doeleinden circa 20 milliard uit; dit bedrag zal in 1951 ongeveer 55 milliard dollar bedragen, en de thans voorgestelde maatregelen heb ben ten doel. deze enorme kosten te be strijden uit 18 procent van het nationaal inkomen. De uitgaven voor defensie naderen die van de oorlogsjaren. Uit de verklaring van Truman blijkt, dat Europa in geen geval in de steek zal worden gelaten. Hij erkent ronduit, dat in twee opeenvolgende oorlogen Amerika gespaard bleef voor hevige verwoestin gen. Inderdaad, de Ver. Staten zijn ster ker geworden en andere vrije volken zwakker. Truman legde er de nadruk op. dat er tussen militaire en economische steun in wezen geen „waterdichte schei ding" bestaat. Uit het feit, dat Amerika een groot deel van zijn hulpbronnen ter beschikking stelt van West-Europa, vloeit voort, dait deze dan ook efficiënt en voor het hoge, gemeenschappelijke doel moeten worden gebruikt. Truman's recept luidt voorts: Aanpas sing van de internationale handelspolitiek aan de gemeenschappelijke behoeften. Verlaging der douane-tarieven, contin- genterlngen en andere handelsbarrières. Voor de eigen herbewapening moet West-Europa een groot deel van hulpbronnen zelf opbrengen. Beperking van kapitaalvorming en verbruik, dus consumptie. En tenslotte: veel hardi werken by gedwongen inkrimping der behoeften. Resumerende: Truman eist een krach tig militair en economisch samengaan Amerika met Europa, en hy is oordeel, dat de economische kracht der vrüe volken groter is dan die van Rus land met zyn bondgenoten. Enig idee van de enorme offers, die zul)en moeten wor den gebracht krygt men, als men hoort, dat één vechtende soldaat op een inves tering van circa 12.500 dollar komt te staan! Economische hulp voor herstel- doeleinden zal dus moeten worden gezet in steun voor de collectieve defensie. Toch Dinsdag nog geen Nieuw-Guinea-debat De voorzitter der Tweede Kamer was zoals men weet voornemens in de vergadering dier Kamer van 16 dezer voor te stellen, diezelfde middag nog begin te maken met de behandeling de nota inzake Nieuw-Guinea. Thans verneemt ANP echter, dat de zijde van het kabinet bezwaar bestaat tegen dit tijdstip. De minister zonder por tefeuille, mr Van Schaik, vertoeft op 't ogenblik in de West en wordt Donderdag terugverwacht. Met het oog op bepaalde eventualiteiten bij de behandeling ii Tweede Kamer, zou het kabinet liever zien, dat de behandeling dezer kwestie enige dagen later zal plaats hebben. De voorzitter heeft in verband hiermee der voorgesteld, Dinsdag de begroting van Buitenlandse Zaken te behandelen en Woensdag de garantie-wet K.N.I.L. en pas daarna (dus op zijn vroegst Donderdag) de Nieuw-Guinea-nota. De leer der betrekkelijkheid WIE IS DIT? Vragenlijstje van de president 2. Verhoging der belastingen met „aan zienlijk" meer dan de acht milliard van de jongste twee verhogingen. 3. Verhoging van de productiecapaciteit voor staal, aluminium, electriciteit en andere voor de herbewapening be langrijke zaken; voorts uitbreiding van de staalindustrie tot ongeveer 120 mil lioen ton ingot en uitbreiding van het vermogen tot opwekking van electri- sche stroom met aanzienlijk meer dan 20 millioen kw. in de eerstkomende 4. Verhoging van Amerika's productieve kracht met 25 pet in vijf jaar. 5. Versterking van de productiecapaciteit van en steunverlening aan de andere vrije landen. 6. Toezicht op uitvoer en toewijzingen om internationale verdeling van schaarse producten mogelijk te maken. 7. Vermindering van het verbruik en het prijsgeven van verbeteringen aan landbouw-, bedrijfs- en huishoudelijke installaties. 8. Doeltreffende loon- en prysstabilisa- tal arbeiders met niet minder dan vier millioen mannen en vrouwen. Hetgeen betekent, dat vrouwen en oudere ar beiders weer aan het werk moeten. In de afgelopen nacht is de IJm. 79 „Batavia" de haven van lJmuiden binnen gelopen met drie gewonde matrozen aan boord, die tijdens het stormweer bij het binnenhalen van de netten door een overslaande zware golf bijna over boord werden geslagen en gewond werden. Dirk Dijkhuizen uit Scheveningen wordt met een schouderfractuur aan de wal gebracht. Koninklijke Familie teruggekeerd „Volgend jaar weer naar Sankt Anton" De Koningin, Pnns Bernhard en prinses Beatrix zijn gistermiddag om vijf uur op Soesterberg geland, in de Dakota die door de Prins zelf bestuurd werd. Zij begaven zich onmiddelijk naar het paleis. Op het vliegveld Innsbruck werden zij uitgeleide gedaan door kolonel Nadau, chef van de Franse missie, namens de Franse Hoge Commissaris in Oostenrijk en door dr Weissgatter, gouverneur van Tirol. Bij het afscheid van Sankt Anton ver klaarde de Koningin, dat zij zeer van haar vacantie had genoten. De Prins voegde er aan toe: ..Wij voelen ons hier thuis en ongetwijfeld komen wij het volgend jaar weer terug". De skileraren van het Koninklijk Ge zin ontvingen bij het afsched foto's die van handtekeningen ws Griep verspreidt zich over het hele land Duur van deze epidemie ongeveer 2 maanden Het is thans zeer waarschijnlijk, dat de gehele Europese-griepepidemie ver oorzaakt wordt door eenzelfde influenza- virus. Dezer dagen werd in Leiden het eerste virus uit de huidige epidemie af gezonderd en de stam bleek tot' hetzelfde type A 1) als die in Denemarken en Zweden te behoren. Men verwacht, dat het karakter van de ziekte hetzelfde zal zijn als dat van de Italiaanse groep in 1949. De epidemie verspreid zich thans snel over Noord- en Zuid-Holland, Bra bant, Utrecht, Gelderland, Overijssel. Het Noorden van het land schijnt nog nage^ noeg vrij te zijn. De duur van winter epidemiën is ongeveer twee maayien er het hoogtepunt wordt meestal pas vier weken na het uitbreken bereikt. Griep maakt slachtoffers ia Engeland Ofschoon volgens officiële berichten de griepgolf, die een groot deel der reld teistert, een niet-kwaadaardig ka rakter draagt, schijnt in Noord-Engeland de griepepidemie toch vrij veel slacht offers fe maken. Naar Reuter uit Man chester meldt, moesten op sommige be graafplaatsen extra grafdelvers in dienst worden genomen en begrafenissen moes ten bij meer tegelijk geschieden. Ir Liverpool is het sterftecijfer van de laat ste week drie-en-een half maal zo groot als normaal. De gang van zaken i: industrie wordt door het grote aantal absenten ernstig belemmerd. Van 57.000 mijnwerkers in het Noord-Westen er ruim 11.000 ziek gemeld. Vele busdiensten moesten uitvallen wegens gebrek aan personeel. Surinaamse Staten en vervanging K.L. door Mariniers De Staten van Suriname hebben eer brief tot de landsregering gericht, waarin mededelen met bevreemding kennis te hebben genomen van het besluit var Den Haag tot vervanging van de land macht in Suriname door mariniers. Zij hopen, dat met de belangen van de Su- mse militairen terdege rekening zal worden gehouden. Korea, een waarschuwend teken Zuidelijke vluchtelingen werpen hun kinderen van ellende in de rivier In Poesan, aan de Zuid-Oostkust, bevindt zich reeds een kwart millioen vluchtelingen en hun aantal neemt per dag met 50.000 toe. In deze voor naamste haven van de strijdkrachten der verbonden legers staat men der halve voor een enorm probleem. Britse soldaten, aldus Ass. Press, deelden mede, dat zij op een der bruggen in de frontlinie de Zuid-Koreaanse vluch telingen moesten beletten, hun kinderen in de rivier te gooien. Zij beseften wat er gaande was, toen zij verschillende kinderlijkjes hadden gevonden op de rivieroevers, waar deze waren aangespoeld. Dit is slechts èèn enkel incident in deze tragische vlucht. De Britse luitenant, John Riches, zei- i: „Zij hadden hun woonplaats nooit moeten verlaten. Ik heb in Frankrijk vluchtelingen gezien, maar dit is het ver schrikkelijkste schouwspel, wat ik ooit heb waargenomen. Al die vrouwen en kinderen en vooral degenen, die deze gruwelijke oorlog ontketend hebben. reldheid tonen om langs vredelievende weg het problee-m-Korea te regelen. In dit verband wijzen wij er nog op. dat de „politieke commissie" van de V.N. thans de resolutie van de „com missie van drie" voor Korea in behande ling neemt. Ook de Nederlandse afge vaardigde, von Balluseck, heeft zich moesten deze schande eigenlijk met vóór de resolutie uitgesproken. Vandaag nummer 2 in deze nieuwe rubriek. Een kannetje, een vogeltje, een baby, een appel en en blad. Samen vor men zij iemand, die U heel goed kent Misschien wel tè goed. Kijkt U maar op pagina 4. eigen ogen zien." Wjj willen hierbij op merken, dat het de Noord-Koreanen waren, daarbij gesteund door de Chine zen (met Moskou achter de schermen), die over de 38ste breedtegraad trokken en de overrompeling van Zuid-Korea aanvingen. Dit is een feit, waaraan niet te twijfelen valt. Het zijn de, daaruit voortvloeiende militair-strategisehi wikkelingen, die de hierboven geschetste oorlogsellende veroorzaken. Voor wat de krijgsoperaties betreft, blijft Wonjoe in het brandpunt staan, terwijl thans ook Nederlandse troepen bij herhaling aan daadwerkelijke actie deelnemen. De vijand beweegt zich hier in N.-Oos- telijke richting en schijnt Ln de rug van de 2e Amer. divisie te willen komen. De tweede en tiende Noord-Koreaanse divisies zetten hun opmars in de rich ting van Tsjongjoe voort. Aan het Westelijk front is de situatie betrekkelijk rustig. Het Franse bataljon waarbii steun verleend werd door Nederlandse troepen, had gisteren een heuvel ten Zuiden van Wonjoe bezet, maar heeft deze later weer moeten ont- "5e Noord-Koreaanse regering heeft in een telegram aan de V.N. opnieuw verzocht, de Amerikaanse strijdkrachten uit Korea te doen terugtrekken Verenigde Staten van misdaden Korea beschuldigd. Duidelijker misdaad achten wij, dat de Chinezen en Noord- Koreanen tot nu toe geen enkele be- Volgens een later Reuterbericht, hebben de Chinese troepen Matsjari veroverd en daermede de hoofdweg en de spoorweg verbinding van Tsjetsjon naar de Oost kust afgesneden. De strijd in het Sobaek- gebergte, waar de Amerikaanse, Franse manschappen ve beten stand houden, neemt toe in hevi; heid In de afgelopen drie dagen heeft de tegenstander 3500 man verloren. De rechter en de Ambonnese militairen Ned. regering gebonden aan uitspraak „Ieder Nederlands bevel aan de Am bonnese militairen, hetwelk gericht is tegen de naleving van het rechterlijke vonnis, is onrechtmatig en mag om die reden door de Ambonnese militairen krachtens dit vonnis worden geweigerd Het geven van zodanige bevelen is daar enboven strafbaar ingevolge het wetboek van militair strafrecht, zodat deze be velen krachtens het vonnis evenmin mo gen worden gegeven aan de Nederlandse militairen", aldus verklaart het bureau der Zuid-Molukken. Het bureau wijst iedere verantwoorde lijkheid voor de rampzalige gevolgen af, als de Nederlandse regering blijft vol harden in haar onrechtmatige houding Tevens geeft het te kennen, dat de Am bonnese militairen krachtens de Ronde Tafel-conferentie onderdanen zijn ge worden van de Verenigde Staten van Indonesië en niet van de republiek In donesia. Ontbinding Surinaamse Staten De Staten van Suriname hebben Don derdag het reglement van orde gewij zigd en de landsbegering heeft besloten, op 15 dezer het ontbindingsbesluit te slaan. Candidaatsstelling geschiedt 14 Februari as.. verkiezingen worden 14 Maart ai. gehouden. Na ontbinding der oude staten op 1 April, zullen de nieuwe Staten 2 April bijeenkomen. Christiansen krijgt gratie Nog drie jaar gevangen Er is gratie verleend aan Friedrich Christiansen, generaal der vliegers, in de bezettingsjaren Wehrmachtsbefehlhaber in den Niederlanden. Hij werd op 12 Augustus 1948 wegens vergrijpen tegen het oorlogsrecht in Arnhem veroordeeld tot 12 jaar gevangenisstraf, met aftrek tot 15 Januari 1946. Deze straf is thans met vier jaar verminderd. Hij heeft dus nog drie jaar tegoed. Bij het verlenen van de gratie is reke ning gehouden met de gezondheidstoe stand en de hoge leeftijd (71 jaar) van Christiansen. Het Britse hoofd van de gevangenissen in de Britse zone, vertelde nadat zy Christiansen in 1949 in de strafgevange nis te Norg had opgezocht, dat de ge neraal als timmerman werkte. West-Europa werkt te langzaam Milton J. Katz, de Amerikaanse am bassadeur van het plan-Marshall, heeft critiek geleverd op de plannen der Or ganisatie voor de Europese Economische Samenwerking voor verhoging van West- Europa's voedselproductie, daar deze te langzaam werken en de zaak veel snel ler moet gaan. De O.E.E.S. wil voor 1955 een productie van 21 milliard dollar ei vijf of zes jaar later 22 milliard. Dit is te traag. Europa voert nu een derde van zijn voedsel in. De productie is, vergele ken bij het vooroorlogse peil, slechts weinig gestegen en per hoofd der bevol king verminderd. De gehele Europese productie schatte hij op 35 milliard. Als de productie per hoofd even groot zijn als in Amerika zou het totaal 405 milliard wezen. Alle aandeelhouders van Ngon hebben gebruik gemaakt van hun keursrecht bij de aandelenemissie. Nederlanders in Korea lijden kou Zou Nederland niet kunnen zorgen /oor wollen sokken en handschoenen? De jongens zouden er erg blij mee zijn. Het is hier zo koud, dat we ons maar hebben afgewend om ons al te overvloedig te wassen, schrijft de commandant van de Nederlandse vrijwilligers in Korea, luit.- kol. M. P. A. den Ouden, in een brief, die in Het Lichtspoor is opgenomen. Geluk kig gaat ondanks de felle kou de humor niet verloren. Een van de soldaten zei tegen de comfnandant: „Die kachels hier zijn net als mijn zuster, ze roken altyd en gaan altijd uit." Proeven met atoombom in Amerika In Amerika heeft men plannen ont worpen voor een nieuwe proef met atoomwapens. Gisteren werd bekend ge maakt, dat president Truman, de Ame rikaanse commissie voor atoomenergie gemachtigd heeft, voor deze proeven ge bruik te maken van een streng bewaakt terrein van bijna 13 duizend vierk. km in de buurt van Las Vegas, in Nevada. Deskundigen geloven, dat men nieuwe ontdekkingen heeft gedaan op het ge bied van materialen, die bij de vervaar diging van de atoombom worden ge bruikt. Stakingen op Sumatra (tabak) Ondanks het uitdrukkelijke verzoek van de centrale regering om voorlopig geen protestacties te houden in afwach ting van het resultaat der onderhande lingen te Djakarta tussen ondernemers en de Sarbupri (Bond van arbeiders op de ondernemingen) zijn in Oost-Suma- tra talrijke stakingen uitgebroken vnl. op de tabaksondernemingen. De toestand op de verschillende ondernemingen tn zeerste. Minister Vuroso (arbeid) is thans be- g een schema op te stellen voor de vaststelling van de lonen en de uitrei king van voedselpakketten. Dit schema, dat Maandag klaar zal komen, zal tevens de basis vormen van de besprekingen tussen werkgevers en -nemers. Tengevolge van de regenval is de Theems bij Wargrave Engeland buiten de oevers getreden, met het gevolg, dat de aangrenzende wegen en velden overstroomd werdenDeze twee jongens hadden eigenlijk een waterfiets nodig, om op school te komen, maar zó vonden ze het wèl zo avontuurlijk Brief van Attlee aan de mijnwerkers Attlee heeft aan de 700.000 mijnwer kers in Engeland een persoonlijke brief gestuurd, waarin hij een beroep op ieders loyaliteit doet, om de dreiging van een kolenschaarste en de daaruit voort vloeiende werkloosheid af te wenden. Attlee roept de mijnwerkers in het lands belang op elke dag een half uur langer te werken of de komende 4 maanden ook Zaterdags. DAT de uitzaai van maïs in Zeeland voor 1951 wordt geschat op 10.000 ha met een totale opbrengst van 50.000 ton en men voor de afzet niet behoeft te vre zen, daar in 1949 nog 382.000 ton werd ingevoerd. DAT de hoofddir. der posterijen van P.T.T., F. A. Hofman, naar Cairo is ver trokken voor de vijfjaarlijkse vergade ring van de wereldpostvereniging. DAT men gisteren op het IJsselmeer weer kon varen van Ketelmond, Den Oever en Hoorn naar A'dam en van Enkhuizen naar Stavoren. DAT de dienstplichtigen te Bergen op Zoom hun eerste-oefeningsperiode op Maandag zullen besluiten met een pa- DAT een 76-j. voetganger, die op de Stadionweg te A'dam door een auto werd aangereden, aan zijn verwondingen bezweken. DAT de tien Friese coöp. aankoopver. een combinatie voor de verkoop van landbouwwerktuigen hebben opgericht. DAT minister In t Veld op 3 Febr. in Amersfoort zal spreken t.g.v. het eerste lustrum van de Amersfoortse Gemeen schap. DAT in de Amstel bij de Halvemaan steeg te A'dam het lijkje is gevonden van de sinds 28 Nov. vermiste achtjarige Elisabeth Droog en het meisje waar schijnlijk in het water is gevallen. DAT niet het Tweede Kamerlid Dassen (K.V.P.) maar de P.v.dA.-vertegenwoor- diger Goedhart vragen stelde aan enkele ministers over het optreden van Paul van Kempen met het Concertgebouworkest. DAT twee Amsterdamse timmerlieden, die wanneer ze met de trein uit Almelo kwamen door de contróle liepen en hun kaartjes door een kennis in Almelo weer lieten inwisselen, door de Amsterdamse politierechter tot resp. 14 dagen en f 50 boete zijn veroordeeld. DAT de 44-j. employé Hop van de im port- en exportondememing Nedindo C.V. te Amsterdam 's nachts op het kan toor door gasverstikking om het leven is gekomen, nadat hij vermoedelijk iets had gedronken en in slaap was gevallen DAT er volgens Ned. handelaren geen sprake is van een smokkel van Zuid- Afrikaanse sier- en zangvogels ter waar de van een millioen pond naar ons land. waarvan een Afrikaans blad melding maakte, en vorig jaar in ons land slechts 5700 Zuidafrikaanse vogels voor f 2480 legaal werden ingevoerd. DAT het Tweede Kamerlid Dassen minister Mansholt schriftelijk heeft ge vraagd alsnog overleg te plegen met de ambtenarenorganisaties over de i vloeiing van 100 C.C.D.-ambtenaren. DAT te Rotterdam, 58 jaar oud, overleden L. v. d. Sluys, secretaris v: de vakgroep groothandel in non-ferro m talen en lid van het dag. best van i A.V.R.O. I Sergeant J. Sijpesteijn stuurde uit I het barre Korea deze prachtige 1 foto. Op de uitkijk naar de vijand. Ia Meppel en Friesland: Water stroomt huizen binnen Dijk bij Hoogeveen gebroken Het hoge water doet zich voor de tweede maal in dit winterseizoen gelden. Behalve in Friesland stonden ook in Meppel straten blank en stroomde het water zelfs huizen binnen. By Hoogeveen is gisteravond een dijk doorgebroken. In Meppel stonden enkele straten blank door de hoge stand van het Meppeler- diep, de Wold A en de Beilerstroom. Hier' en daar stroomde het water de hui zen binnen. In de loop van de avond zakte het weer. In twee dagen tijd liep het water in Friesland nog op van 54.3 tot 58 3 boven Fries zomerpeil. Tussen Grouw en Ak- krum moeten de auto's door het water rijden. In Grouw moest men bij wonin gen die dicht bij het Pikmeer staan. wal. letjes opwerpen om het water te keren. In Hempens. bij Leeuwarden, kon men niet meer voorkomen dat het water over de drempels in sommige huizen stroomde. De dijk van de Hoogeveense vaart bij Hoogeveen is gisteravond gebroken. Om het water te spuien werd de duiker tus sen de Reest en de Hoogeveense Vaart onder Meppel geopend. De landerijen rond de Reest zijn gedeeltelijk onder wa ter gelopen. Weer 263 nieuwe pachters in Noord-Oostpolder Gisteren hebben 263 candidaten be richt ontvangen dat ze zijn gekozen als oachter in de Noord-Oostpolder. Er is voorts een gunstige regeling getroffen, waardoor het ook voor landarbeiders mogelijk wordt, in de Noord-Oostpolder grond te pachten. Bovendien zullen mid denstanders. die er zich willen vestigen, worden geholpen, maar dit laatste is nog niet helemaal in kannen en kruiken. De directeur van de Wieringermeer en Noord-Oostpolder-werken, dr ir S. Sme ding. deelde dit gisteren mee tijdens de opening van de hogeschooldagen te Delft. Vergeel se reddingspogingen 29-Jarige piloot om het leven gekomen (Van een onzer verslaggevers) Omstreeks kwart voor vier is gistermiddag by Noordwijk een éénpersoons „Sea- fury" één der snelste schroef jagers ter wereld van de Marine Luchtvaart dienst, bestuurd door de 29-jarige luitenant ter zee vlieger 2e klasse K.M.R.o.v, F. Langenbach, wonende op het vliegveld Valkenburg, in de golven van de Noord zee verdwenen. Men heeft het wrak en de piloot echter nog niet gevonden, hoewel men met vrij grote zekerheid de plaats waar het toestel moet liggen heeft kunnen aanwyzen. De omgekomen piloot was ongehuwd. Een ooggetuige, mevr. Van der Mark uit Leiden, vertelde ons het volgende „Met een vriendin had ik reeds een uur op het strand gewandeld, terwijl hoog boven ons hoofd enige vliegtuigen rond vlogen. Plotseling kwam een „Seafury" op niet zo'n grote hoogte met een grote snelheid naar zee gieren, spoedig gevolgd door een tweede. Het eerste toestel maak te plotseling een draai naar het Zuiden en werd ook hierbij gevolgd door het andere toestel, dat onder zijn voorganger doorschoot. Hot zag er naar uit. alsof het een glijvlucht over het water maakte en was het een watervliegtuig geweest, dan zou men stellig hebben gedacht, dat het ging landen. De „Seafury" raakte naar schatting een driehonderd meter uit de kust, ter hoogte van „Huis ter Duin", het water, waarin het toestel gedeeltelijk verdween. Het wipte nog even een paar meter op en raakte voor de tweede maal het water, waarop het met een geweldige explosie uit elkaar sprong in drie tot vier grote stukken. Binnen tien minuten was alles echter verdwenen en konden wy met behulp van een kyker nog slechts een grote olievlek waarnemen". De Noordwykse reddingboot had de plaats des onheils spoedig ontdekt, een grote olievlek wees da weg. Omdat het gety ln Noordelyke richting vrij sterk was. wenkte één der piloten van de boven hen cirkelende vliegtuigen het meer Noordwaarts te zoeken, wat dan ook werd gedaan. Men heeft helaas niets kunnen vinden en het was reeds donker, toen men weer landwaarts koerste. Ook de „Arthur" moest melden: „niets ge vonden". In de lucht bevonden zich enige „Fire flies" en een „Oxford" van de „air-sea ie"-dienst van de M.L.D. De ligging de wrakstukken kon worden be paald door peiling e.d. en op deze plaats is een markee-rboei neergegooid. Radar helpt de blinden Om blindey te helpen zich zelfstandig te kunnen bewegen is door het grote blindeninstituut, St. Dunstan's, een eenvoudige radar-,.lantaarn" gecon strueerd- Door deze „lantaarn" wordt geluid in stoten, die als een zacht geklik hoorbaar zijn, vooruit geworpen en teruggekaatst tegen voorwepen of per sonen. die de blinde in de weg staan. Dit teruggekaatste geluid is veel sterker hoorbaar dan de uitgezonden geluids- stoten en stelt de blinde in staat kruis punten of muren op straat te onder scheiden. WEERBERICHT Tijdelijk opklaringen Tot morgenavond verwacht De Bilt: Wisselend bewolkt met plaatselyk enkele buien en nu en dan opklaringen. Matige, tydeiyk krachtige wmd tussen Zuid-West en West Hier en daar lichte nachtvorst, overigens wei nig verandering in tempera tuur. (Opgemaakt te 10 u.) ZON EN MAAN Zondag: zon 8.43-16.55; maan 11.22» 00.19. Maandag: zon 8.42-16.57; maan 11.33-01.34 uur. E.K,

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1