W.-Europa kan zich verdedigen VAL DA Rome's houding tegenover de „ketters" Promotie-degradatiewedstrijden worden morgen hervat Voorhout zal dit jaar hee1 zuinig moeten leven Gordon Seagrave: Dokter in Birma NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 12 JANUARI 1951 Tragische zaak voor de Krijgsraad Tegen oud-KP'er twee en een half jaar geëist wegens liquidatie Kitty van der Have eerst na de bevrijding ter dood gebracht DE KRIJGSRAAD te velde heeft gisteren de vier verdachten in de zaak Kitty van der Have, de Rotterdamse illegale werkster, die in .Juni 1945 werd geliquideerd, te behandelen gekregen. Het was overvol in het kleine zaaltje in het gebouw aan de Laan Copes van Cattenburg, toen de president, de luit.-kolonel mr .dr J. Ph. van Erk deze bewogen zit ting opende. Op de eerste bank hadden de vier verdachten plaats genomen, de 27-jarige J. A. de G. (Jos'), oud K.P.-commandant dant, de 44-jarige H v. T. (JUles), de 31-jarige A v. d. H. (Pierre) en de 31-]. H. J. S. (Chris). De auditeur-militair, de majoor mr F. van der Dussen las de dagvaardingen voor, waardoor vier maal de tragische gebeurtenissen van de 5e of 6e Juni 1945 voor de geest werder. geroepen. Op die avond werd de 25-jarige Kitty van der Have op bevel van S. gearresteerd en voor een .verhoor naar de woning var. de G. gebracht. Na het ven-hoor werd tot haar liquidatie besloten. Van der H. be dwelmde haar met aether, waarna zij naar de badkamer gedragen werd en daar met het hoofd onder water werd gehou den tot de dood was ingetreden, Het lijk werd later in een zak genaaid ge vonden in het water van het Boerengat. Verdachte De G. bekende zijn huis ter beschikking te hebben gesteld voor het verhoor van Kitty en ook op de hoogte te zijn geweest van de liquidatie doch hij is hierbij niet tegenwoordig geweest De verdachten v. d. H. en Van T. hadden aan dit alles weinig toe te voegen. S. die de leiding van het geval „Kit'.y" had gehad, bleef eveneens bij zijn verklaring, afgelegd voor de officier-commissaris Volgens hem had het verraad van Kitly de dood van de uitnemende Marinus var. der Stoep (Rob) bij een mislukte over val op een Dienststelle ten gevolge ge had. Haar liquidatie achtte hij gerecht vaardigd; deze is verlaat doordat Kitty de wijk had genomen naar Amsterdam. De officier-auditeur informeerde of de overval op 5 April 1945 nog zin had, daar de Duitsers toen toch niets meer uitrichtten. Verd. S. antwoordde, dat men bevreesd was voor het oprollen der K.P en bovendien wilde men de plannen voor de vernietiging der haveninstallaties in handen krijgen. Kitty' van der Have, was zeer positief geweest in haar verklaringen, dat de papieren in een brandkast op de eerste verdieping van de Dienstelle aanwe zig waren. De. officier-auditeur merkte op, dat de rol welke Kitty te spelen kreeg, te zwaar voor haar was geweest, temeer daar ze een intieme relatie had met de Duitse kok Grill. Verdachte S. was van deze verhouding niet op de hoogte geweest. Zowel de hoofdcommissaris van Rotter dam, de heer Staal als de heer J. van Tilburg, oudste wethouder van Rotterdam legden zeer waarderende verklaringen over verdachte B. af. De auditeur-mi'litalr vorderde na een scherp requisitoir tegen de verdachte S- jaa-r eii 6 m., tegen v. d. H. en v. T ieder 10 m. wegens medeplegen van moörd en'5 m. tegen De G. wegens mede plichtigheid aan moord. Oefenende soldaten oorzaak I van verwarring Het reddingstation Scheveningen werd gistermorgen omstreeks 12 u. opgeschrikt door het bericht, dat op zee ter hoogte van Wassenaar licht'kogels zouden zijn gezien. Onmiddellijk werd de bemanning van de „Arthur" opgetrommeld en om kwart voor twaalf voer. de reddingboot uit. Er heerste op dat moment grote spanning aan de haven en velen bega ven zich in de richting van de Wasse- naarse Slag. Van Valkenburg steeg een „Oxford"- toestel van de marineluchtvaartdienst op om te speuren naar een naar men meende verongelukt vliegtuig. Bij nader onderzoek door de gemeentepolitie te Wassenaar bleek een uur later, dat mi litairen op het Wassenaarse strand met lichtspoormunitie en/of lichtkogels oefenden Eerste stap naar einde iooienstelsel Kellners krijgen een garantieloon Kellners en hun vakgenoten in hotels, café's en restaurants, die geheel of ge deeltelijk op fooien werken, zullen waar schijnlijk binnenkort op garantieloon worden gesteld. De organisaties van werkgevers en werknemers zijn het over de garantieregeling eens geworden. Dat is meegedeeld tijdens de bonds raadvergadering van de R.K. bond St. Antonius. De besprekingen met de rijks bemiddelaars zullen morgen worden ge voerd. De kellners zetten hiermee de eerste stap naar de afschaffing van het fooienstelsel. (Van e „Vroeger 'heb je altijd veel meer geld voor mijn verjaardagscadeau ge vraagd. Houd je niet meer van me?" (Die Weltwoche) Dronken man doodgevroren in Utrecht In een steegje in Utrecht, de Suiker- straat, was dezer dagen 'n kleine opschud ding, toen daar de gemeente-reiniging een huisje ontdeed van het vele vuil, dat daar door de vorige bewoner is achter gelaten. Die vorige' bewoner was de 99- jarige K. van der B., die beter bekend stond als de „Rode Bikkel". Deze placht vaak zwaar te drinken en moest vele malen door de politie of door bekenden worden thuisgebracht. Ook op de Donderdag voor Oudejaarsavond was Van der B. weer dronken. Enkele vrien den hielpen hem in zijn vervallen en ver vuilde huisje. Het vroor die nacht hard en het huis was nog onverwarmd toen zij er aan kwamen. Zij zetten de bijna be wusteloze Van der B. in een"stoel, in de hoop dat hij wel een kachel zou aanste ken. Dat is echter niet meer gebeurd, want twee dagen later, zo is thans.be kend geworden, vonden buren zijn be vroren lichaam nog steeds in diezelfde Btoel. Hij was al enkele dagen dood. De productie der West-Borneo Cul tuurmij in 1950 was 153.503 (v.j. 138.909) kg rubber. Het duurde maar 5 minuten Aldus gen. Eisenhower tot de journalisten zeer belangstellend naar de omvang de communistische demonstratie. Zij lieten zich nauwkeurig inlichten, maar kwamen kennelijk niet onder de indruk. Gerben Wagenaar, die om een onder houd verzocht had, werd niet door de generaal ontvangen. De heer Wagenaar heeft daarin aanleiding gevonden de Amerikaanse orde „Legion of merit" terug te geven. Gisteravond is de generaal, na een maaltijd op de Amerikaanse ambassade en een gesprek met generaal Kruis, vrij vroeg naar bed gegaan. „De generaal doet dat altijd", vertelde ons een van zijn adjudanten. „Tenminste, als hij er de kans voor krijgt." Gistermorgen heeft de generaal het mi nisterie van oorlog, het kabinet van de ministerpresident, op Plein 1813. mi nister Stikker op Buitenlandse Zaken en het ministerie van Marine bezochx. In gezelschap van de heren s'Jacob en Moorman en andere leden van de rege ring werd op laatst genoemd departe ment de lunch gebruikt. verslaggevers) neer we er in slagen, de kracht- in de vrije wereld te organiseren combineren, dan is er geen reden veronderstellen, dat we niet zou den slagen in wat we ons hebben voor men. Aldus generaal Eisenhower, hij gistermiddag, juist voor zijn ver trek naar Schiphol, gelegenheid vond ge durende enkele ogenblikken de Neder landse en buitenlandse pers te ontvan gen. Sensationele mededelingen moogt U thans niet van mij verwachten, aldus zei de generaal tot de journalisten. Ik ben thans op een onderzoekingstocht en nog geen vaste plannen en concrete denkbeelden. Wat we wel hebben is de overtuiging van en het geloof in onze Waarvoor de vrije volken zich organi seren, is dat zij in een geest van vrijheid kunnen leven. Het is ons niet te doen om strijd, ook niet om overwinning, het is ons hierom te doen, dat we in vrede kunnen leven. Daarom ook willen de waardigheid en de waarde van enkele mens beschermen tegen de drei ging van de dictatuur. Het is mijn gewoonte, aldus de gene raal, op persconferenties gaarne de ge legenheid te geven tot het stellen van vragen. Dat is thans niet wel mogelijk. De generaal beloofde echter, dat hij bij een volgend bezoek graag op de vragen van de pers zou ingaan. En toen nam generaal Eisenhower reeds weer met een „good luck" afscheid. Enkele minuten slechts hadden we gehad om een indruk op te doen van deze die thans wel aller belangstelling tot zich heeft getrokken. Hij stond daar op die korte persconferentie voor ons zoals we hem hebben leren kennen: een niet grote gestalte, ietwat gezet, maar kwiek, op zijn gelaat de glimlach en de rust die op zichzelf reeds vertrouwen kunnen inboezemen. Maar toen hij reeds weer op weg. was. naar de volgende hoofdstad Europa: Kopenhagen Op de bijeenkomst waren mede aan- ezig de minister van Oorlog en gene raal Kruis. Communisten wilden herrie Geen aotief dienend generaal is ooit et minder ceremonieel in de residentie ontvangen' dan Ike Eisenhower. Twee marechaussees hielden de wacht voor Des Indes, de verblijfplaats van de Atlantische opperbevelhebber. Zij wer den wel is waar door twee mannen in bijrger, in wie het meest-ongeoefend oog, dank zij hun h-ouding van volkomen ge desinteresseerd zijn, terstond Nederlandse rechercheurs ontdekte geflankeerd, maar die hadden een zeer gemakkelijke taak. De communisten, de enigen in dit land, die de verschijning van de generaal met ongenoegen zien, beperkten hun activi teit gisteren tot de binnenstad. Zij liepen in een langgerekte, verregende stoet van enkele honderden, meest jongelieden, van de Apeldoornselaan naar de Prinse gracht. Daar, voor de bureaux van De Waarheid, verspreidde de politie de schare. Generaal Eisenhower en zijn staf wa- Leidens begroting voor 1951 Vragen over café- en bioscoopbezoek Bij het' begrotingsonderzoek hebben Verschillende raadsleden gevraagd, of er aanleiding bestaat, strenger op te treden tegen caféhouders, die er niet op letten, dat bezoekers van hun inrichting meer drank gebruiken dan goed voor hen is en zich daardoor in kennelijke staat op straat bevinden. Deze leden willen in het bevestigende geval adviseren, een dergelijke inrichting voor een bepaalde tijd te sluiten. B. en W. antwoorden het volgende: ,3ij artikel 254 Wetboek van Strafrecht is verboden aan iemand, die in kenne lijke staat van dronkenschap verkeert, bedwelmende drank toe te dienen of te verkopen. De Drankwet verboedt het toelaten van personen in de drankloca- liteiten, die in kennelijke staat van dron kenschap verkeren. Op grond hiervan kan door middel van een proces-verbaal worden opgetreden tegen vergunning- of verlofhouders, die dat verbod over treden. Preventief politietoezicht in deze is uiterst moeilijk. Aanleiding om in ver. band met dit feit tegen een caféhouder op te treden bestond tot heden niet. Slui ting voor een bepaalde tijd van de hier- bedoelde inrichtingen in de gevallen, die PUZZLE- PROM1NENTEN le prijs: E. Groenendijk. Leidseweg 451, Voorschoten; 2e prijs: J. R. H. Hoogervorst, Hoge Rijndijk 185, Lei den; 3e prijs: mej. L. van den Berg, Teylingerlaan 45, Sassenheim. de -stellers van de vraag op het oog hebben, zou niet mogelijk zijn." Een lid heeft gevraagd, in verband et een uitlating in het voorlopig verslag in de Tweede Kamer omtrent het bio scoopbezoek door personen van 14 tot 18 jaar, of de politie nauwkeurig en scherp toezicht houdt op de inachtneming van de voor verschillende films gestelde leeftijdsgrenzen. Het antwoord van B. en W. op deze vraag luidt letterlijk als volgt: „Door het personeel, dienstdoende bij de afde ling Bijzondere Wetten en Kinderpolitie, wordt regelmatig toezicht uitgeoefend op het-bezoek aan bioscopen van jeug dige personen. Indien zij in een bioscoop rden aangetroffen tijdens de verto ning van een film, welke niet voor hun leeftijd isgoedgekeurd, worden zij uit de bioscoop verwijderd. Over het alge meen wordt door de bioscoophouders wel medewerking verleend aan de hand having van deze bepaling. Daar de leef tijd van jeugdige personen echter moei lijk te schatten is de films worden namelijk gekeurd op toelaatbaarheid voor personen van iedere leeftijd, voor personen boven 14 jaar en voor perso nen boven 18 jaar moet de bioscoop houder afgaan op de opgaven welke de jeugdige persoon omtrent zijn leeftijd doet.. De politie staat voor dezelfde moeilijkheid, met dit verschil, dat deze achteraf een onderzoek kan instellen, in dien zij aan de opgaaf van jeugdige per sonen twijfelt. Zolang de bioscoopbezoe kers niet in het bezit' behoeven te zijn van een legitimatiebewijs, zal de controle moeilijkheden blijven opleveren en mer op afdoende wijze kunnen ge schieden." Neem een doos echte RAS "TM l- LES VOORKOMING*VAN GRIEP Het vlot bij Scotland Yard niet hard Bemiddeling aangeboden bij de „gestolen steen-"kwestie... Kapitein H. Stuart Wheatly-Crowe, een telg van een beroemde Schotse familie en grondlegger van de Royal Stuart Society, een groep die zich bezig houdt met het levend houden van de nagedach tenis van de reeds lang uitgestorven Stuart-familie, heeft aangeboden als onderhandelaar op te treden voor het teruggeven van de „steen van Scone", de Engelse Kroningssteen, die uit West minster Abbey werd gestolen. Wheatly Crowe zal onderhandelingen beginnen voor een vredelievende regeling of op lossing, indien zij, die van de verblijf plaats van de steen op de hoogte zijn, zich anoniem of via derden tot hem wil len wenden. Toch twee kinderen op één fiets? De vele klachten die zijn ingekomen over het verbod aan wielrijders, meer dan één kind op een fiets te vervoeren, is voor de verkeerseommissie aanleiding geweest', deze zaak nog eens te herzien. Of het overleg tot nieuwe bepalingen zal leiden, is nog niet te zeggen. Middenstandszaken op hoogste niveau Dr Groeneveld Meyer benoemd tot directeur-generaal De Directie van de Middenstand aan het ministerie van Economische Zaken is met ingang van 1 Januari j.l. veranderd in een Directoraat-Generaal. Tot direc teur-generaal is benoemd dr W L. Groe neveld Meyer, die sinds 1945 directeur van de middenstand was. De instelling van een Directoraat-Gene raal betekent een erkenning van het maatschappelijke belang van de midden stand. De middenstandszaken worden nu op het hoogste ambtelijke niveau be handeld. Dr Groeneveld Meyer is een der grondleggers van de huidige midden- standspolitiek. Hij bekleedt de functie van regeringscommissaris voor hel vreemdelingenverkeer, voorzitter van hel Economisch Instituut voor de Midden stand en voorzitter van het Internationaal Instituut voor de Middenstand te Brussel. Groots Beer voor het laatst met troepen thuis Het troepenschip Grote Beer werd gistermiddag met militairen uit Indone sië voor IJmuiden verwacht. De ont scheping begon vanmorgen om negen te Amsterdam. t is maar te hopen, dat de terreinen morgen bespeelbaar zijn, want anders gaat het er naar uitzien, dat men met de promotie-degradatiewedstrijden vóór de aanvang van de nieuwe competitie in begin Februari niet klaar komt. Vooral voor de le klasse C.K.B. wordt het twij felachtig, daar nog drie wedstrijden op het programma staan. Morgen is het de beurt aan T.O.P. (R'dam) om Oranje Nassau, dat reeds promoveerde, te ont vangen. We geven de Vlaardingers iets betere kansen. De stand is hier momen teel: Oranje Nassau 6 p. uit 3 wedstr.; T.O.P. 0 uit 1; O.D.I. 0 uit 2 Ons Eiland krygt haar laatste kans ior promotie naar de le klasse Zuid- Holland-Noord. De roodbroeken moeten ten van V.E.S. 2. In dat geval moet een beslissingswedstrijd worden ge speeld. By een nederlaag of gelijk spel promoveert V.E.S. 2, ten koste van To nego, dat reeds degradeerde. De stand is hier: V.E.S. 2, 6 p. uit 3 wedstr.; Ons Eiland 4 uit 3, Tonego 0 uit 4. Ons Eiland 3 kan morgen door een overwinning op T.O.P, 2 promoveren naar de 3e klasse A, hoewel de Sassen- Oud-kloosterling sprak te Alphen aan den Rijn Tegenover de scherpe houding, die Rome aanneemt ten opzichte van hen, die zü ketters noemt en die culmineert in het „anathema" (vervloekt), heeft de Calvinist de roeping, de Roomse met de liefde van Christus tegemoet te treden. De leer der zaligmakende kerk worde afgewezen en men stelle daartegenover de woorden van de reformatie: „Sola fide", door het geloof „sola gratia", door genade alleen. De Prot. Christen mag hiertegenover geen wraakgedachten stellen. De geest Christus, die liefde is, moet hem Deze woorden sprak gisteravond i: uitstekend bezette Ned. Herv. kerk in de Julianastraat te Alphen aan den Rijn de heer Duynstee, oud-kloosterling, die thans spreekbeurten vervult voor de Vereniging „Protestants Nederland". Ds P. A. Lefeber leidde de spreker in nadat hij op gebruikelijke wijze geopend had, waarbij hij het bekende hoofdstuk der reformatie. Romeinen 5, gedeeltelijk las. Spr. stelde de vraag, waartoe deze avond werd belegd. Hij antwoordde: niet ien rel te maken, sensatie te verwek ken of een hetze te kweken, doch om zich te bezinpen op het erfbezit der re formatie. Want wat hebben we er aan, >ns deze goederen door Gods goed heid geschonken zijn, als we ons deze iet eigen maken? Hierna kreeg de heer Duynstee het woord. Spr. vertelde hoe hij ruim 30 jaar geleden tot het Protestantisme overging. Geboren uit Roomse ouders, ging hij op 16-jarige leeftijd het klooster in. Dat be tekent dat het leven, lichaam en ziel, ge steld wordt in dienst van de kerk,' dat en dood is voor de wereld. Het kloosterleven stelde spr. ernstig teleur; zijn overtuiging groeide, dat de Roomse kerk nooit kon zijn de ware ver kondigster en draagster van de genade. Spr. verbrak^ dan ook de kloostergelofte, as toen'echter nog geen sprake van overgaan naar het Protestantisme. De opvoeding wreekte zich. Het is toch zó, dat van jongsaf aan geleerd wordt, dat de ketters vijanden zijn van het kruis Christus, dat zij vol wereldse neigin gen zijn. Veelal is het dan ook zo. dat de Roorn- die zijn kerk de rug toekeert, toch- een afkeer houdt van de protestanten en het atheïsme ten prooi valt. Als God niet in grijpt. blijft hij zijn ganse leven fel anti protestants. Voor zijn stap naar de kerken der re formatie, gebruikte God eenvoudige men- Hij gebruiktedaar de maaltijd en daarna werd een gedeelte uit de Bijbel gelezen. Het Boek, dat Luther vervalst heeft, naar Rome leert. Spr. zei dit ook; de gastheer vroeg bewijs; spr. bood aar e leveren, wat aanvaard werd. Toen n periode van zeer nauwgezette be studering gevolgd van de Bijbel tegen- de Roomse Vulgata waarbij spr. de ontdekking deed dat die elkaar volkomen dekten: er was geen sprake van valsing. Het lezen van de Bijbel werd hem ten zegen en er volgden kerkgangen Prot. bedehuizen. God openbaarde Zich spr. meest bulgen voor datgene, j in zijn boosheid gemeend had mvoudige ménsen te moeten ontnemen. Dit gedeelte van zijn toespraak sloot spr. af met een persoonlijk geloofsge tuigenis. Om aan te tonen, wat Rome leert over het Protestantisme, citeerde spr. tal van uitspraken uit de Roomse Catechismus, waarbij hij opmerkte dat de nieuwe Cate chismus, thans in gebruik, slechts één maal over de „ketters" spreekt en zich daarin gunstig onderscheidt van voorganger. Maar uitspraken in officiële Roomse organen bewijzen toch, dat het standpunt van de 16e eeuw, dat de „ket ters" naar de brandstapel verwees, ir feite nog van kracht is. Het „vervloekt' is nog steeds niet teruggenomen. dringen, zijn Roomse medeburger te als zijn naaste, die hij moet liefhebben. Niet met de haat is Rome te bestrijden, doch met een krachtig en overtuigd be lijden en wat belangrijker is: een be leven van de beginselen der reformatie. Met grote ernst wees spr. er op dat alleen hierin te vinden is een krachtig verweer tegen de toenemende invloed van Rome. En met nadruk werd stelling genomen tegen de geest van lauwheid, die zich openbaart bij de kinderen der reformatie die de roeping hebben te getuigen van hun Koning, op alle terreinen van het Om deze zaak te stimuleren is de Ver eniging „Protestants Nederland" opge richt. Spr. wekte op tot krachtige steun hieraan en uitte de wens, dat het ook in Alphen aan den Rijn tot stichting van een afdeling zal komen. Deze belangwekkende toespraak, die >n waardig karakter droeg, werd met grote aandacht gevolgd. Er was gelegen heid schriftelijk vragen te stellen. Ds G. Mulder, Geref. predikant, sprak nog een slotwoord. De uitlevering onzer Ambonnezen De commandant der Indonesische troe- en in Oost-Java, kolonel Bambang Soe- geng, en de Nederlandse rayoncomman dant, overste Keuring, hebben een ge zamenlijke verklaring uitgegeven, waarin •schuwen tegen pogingen van „bepaalde groepen om beide legers op slinkse wijze tegen elkaar uit te spelen" en de afwikkeling der zaken van de K.L en het K.N.I.L. te verhinderen. De Engelse export naar de Sowjet-Unie Pijnlijke vragen van Engels blad De „Daily Graphic" stelt de vraag, waarom Engeland blijft voortgaan met „het zenden van geschenken aan Stalin Sinds de koude oorlogwarmer is gewor den. hebben wij steeds machines naar de de Sowjet-Unie geëxporteerd, zelfs in toenemende mate", aldus het blad. Vol gens hetzelfde blad heeft Engeland in de maanden Januari tot en met October '50 0.000 pond sterling aan goede- de Sowjet-Unie verscheept, het geen 50 pet. meer is dan in dezelfde peri- hoewel de Engelse rege ring had verklaard, dat geen materiaal voor het vervaardigen van wapens werd uitgevoerd, behoorden onder tot de geëxporteerde goederen electrische generatoren, aldus de „Daily Graphic" „Er uit", zegt Franse regering De Franse regering heeft besloten ambtenaren, die deelgenomen hebben de „patriottische staking", waartoe communisten hadden opgeroepen als protest tegen de aanwezigheid van Eisen hower in Frankrijk, te schorsen. Voorts zullen de buitenlanders, demonstraties meegedaan hebben, het .land uitgewezen worden. Competitie van de C. K. B Ons Eiland krijgt zijn laatste kans Welke wedstrijden er morgen zijn 3e klasse (A) K.N.V3.: Sunlight— CSVD; Excelsior M—JAC; „Monster"— ARC. 3e Klas B: WGZ—Oranje-Wit; Zwa luwen VGrote Lindt. 4e Klas A: Woerden—SVOW; Semper Alt'ius„Katwijk"; VWSRCL. 4e Klas B: WOR—Unicum; RAS— VOG; PTT—'s-Gravenz. SV; HTSV— HBSS Res. 3e klas A: Rijnsb. B 2—Quick 2; JAC 2Ter Leede 2. Res. 3e klas B: TOGR 2—Zwart-Wit '28 2; CSVD 2—Monster 2. De wedstrijden beginnen om 3 uur. AFD. LEIDEN le Klas A: Valken BSleutels, C. v. d. Wilk; Hazersw. B—PBOV, A. Dissel dorp; RouwkoopT. en D„ C. Fanse. le Klas B: Leiden 2Katwijk 2, J. Ooyendijk; ARC 3Koudekerk 2, A. Verhoef; Rijnsb. B 3Quick B 3. A. Braggaar. 2e Klas A. Noordwijk 4-GWS, Ph L. Hakker; MSV—NSA, C. de Groot. 2e Klas B: Quick B 5—VWS 2, A de '3e Klas A: Koudekerk 3—RCL 4, N. van Rijnswou; Sleutels 2—Katwijk 3. J van Leeuwen. 3e Klas B: RCL 5—T en D 2, J. Lens. 4e Klas A: VWS 4—Rijnsb. B 5, M Bervoets; Quick B 6Sleutels 3. M. de Graaff. 4e Klas B: PBOV 2—Katwijk 4, J van Meijgaarden; Rouwkoop 3RCL 6, B. de Kier; Oegstgeest 2Quick B 7, L. de Vries. 4e Klas C: Leithen B 2Oegstgeest 3, J van Bemmelen; Lisser B 5—Ter Leede 4, W. Plug, De wedstrijden in de afdeling begin nen om half 3. OVERZICHT Het ziet er weer niet al te best uit voor het vastgestelde inhaalprogramma. Blijft het ook vandaag en morgen rege- dan zullen vele velden onbespeel baar zijn. De wedstrijden voor morgen werden reeds enige keren vastgesteld, zodat we volstaan met de verwijzing naar de bovenstaande rubriek. heimers wel sterke tegenstand zullen bieden. Het programma luidt: Prom. le kl. C.K.B.T.O.P.Oranje Nassau Prom, le kl. Z.-H.N.: Ons Eiland— V.E.S. 2 (terrein Pernix). Prom. 3e kl. A Z.-H.N.: Ons Eiland 3 —T.O.P. 2. Ook in de andere afdelingen worden morgen de promotie-degradatiewedstrij den hervat. Alle overige wedstrijden zijn vervallen verklaard. S.C.L.—Ter Aar: V/z—lVz De uitslag van de gespeelde schaak wedstrijd S.C.L.Ter Aar luidt als volgt: E. W. v. d. BurghB. Rietveld Vi H. J. Duffels—N. van Eyk 0—1; D. Bey- A v. d. Vegte (res.) 10; A. Samsom A. v. d. Haven 10; ir J. C. de Wilde Jac Rietveld 10; drs D. BoersmaC Zevenhoven 10; J. BonselH. Aaftink 10; W. G. van KatwijkW. Hofstede (res.) 10; W. J. v d. HoevenA. van Vliet 01; F. W. N'eys (res.)H van Amerong 10: totaal 7%IVz. Arsenal won met 41 De overgespeelde wedstrijd voor de 3e ronde voor de F.C.-cup tussen Car lisle United en Arsenal werd door Ar senal met 41 gewonnen. Gemeentebegroting laat een ernstig tekort zien A. L. T. C. hield een ledenvergadering Vereniging krijgt twee speellokalen De Algemene Leidse Tafeltennis-Club hield een ledenvergadering. Ter sprake kwam de uitbreiding van de vereniging. De ambtenaar voor de lichamelijke op voeding de heer J. C. F. Coers, bepleit te dit ten zeerste, waartoe de vereniging met 21 stemmen voor en 7 tegen dan ook overging. A.L.T.C. zal in de toe komst twee speellokalen hebben en wel in het Noordeinde en de 3-Octoberstraat. Basketballteams voor België- Nederland samengesteld De Nederlandse basketball teams, die morgenavond in Antwerpen tegen België zullen uitkomen, zijn als volgt samen gesteld: Dames: L. van Beek. L. van der Velde, B. van Petten (aanv.) (allen Blue Stars), S. Brun (Agon), H. Jansen (D.T.V.), I. Woudhuysen (D.TV.), A. Koper-van Es, R. Tit-Schmitz, M. San ders (allen Westerkwartier). R. Schapers (The Arrows). Coach: F. Brandt. Heren: Van der Veen (AMVJ), Van Eijkern (AMVJ), Alberda (Blue Stars), Van der Valk (aanv.) (Basva), Hille (AMVJ). Van der Broek (AMVJ), Goot jes (AMVJ), Parisius (Agamma), Sibilo (Agamma), Oderland (DED). Coach: W. van Someren. AntwerpenBillancourt 111 Ook in Antwerpen heeft de Parijse ijshockeyploeg Billancourt een zware nederlaag moeten incasseren. Antwerpen won met 111. De gemeenteraad zal Donderdagavond a.s om 7 uur vergaderen om zich te be raden over de begrotingen van da ge meente, het woningbedrijf en het water leidingbedrijf 1951. In hun memorie van toelichting merken B. en W. op, dat de begroting niet binnen de wettelijke termijn ingediend kon wor den. omdat men pogingen heeft aange wend om de begroting sluitend te krijgen. Dit is echter niet gelukt. B. en W. menen ernstig rekening te moeten houden met de omstandigheid, dat de gemeente weer zal terug vallen in de noodtoestand van de laatste 10 jaar vóór 1947, toen er aan merkelijke tekorten op de begroting voorkwamen. Voornaamste oorzaak noe men B en W. nu de voor onze gemeente niet gunstige verlenging der noodrege- ling gemeentefinanciën 1948. De oorspronkelijke ontwerp-begroting sloot met een nadelig saldo van rond f36.250. Ondanks zeer vérgaande bezui nigingen en het weglaten van wenselijk geachte uitgaven, is het toch niet moge lijk gebleken om een sluitende begroting te krijgen. Met inbegrip van een redelijk bedrag voor onvoorziene uitgaven ad f3900 (1 pet. van het budget) heeft de gewone dienst thans een tekort van f 19.235,50. Omtrent de woningbouw in 1951 is nog niets bekend. Alles hangt af van het bouwvolume. Dit jaar zal het riolerings plan voor de kom der gemeente in uit voering komen. Naar schatting zullen de werkzaamheden f 110.000 kosten. Een punt van ernstige bespreking zal de vraag worden, of deze kosten het uit- n van een rioolbelasting wenselijk en/of noodzakelijk maken. De ontwerp-begroting van het water leidingbedrijf sluit met een batig saldo van f8000, een gevolg van de geplaatste watermeters. De verwachting, dat de ta- ven verlaagd zullen worden, zal wel vervulling gaan. Er komt echter géén drastische verlaging. De begroting van het woningbedrijf sluit met een nadeli-g saldo van f4296. Hier komen duidelijk de gevolgen van de 1950 aangebrachte verbeteringen tot uiting. Gedurende 10 jaar zal de exploi tatierekening met f3750 worden belast ter afschrijving op de woningverbetering. Er moet nog worden beslist, of de 30 in aanbouw zijnde woningen bij het wo ningbedrijf ondergebracht zullen worden. De gewone dienst der gemeentebegro ting sluit met een bedrag van f 409.415.43, de kapitaalsdienst met f 1.324.243,03. (Advf Van boeken en tijdschriften Wat zullen wij nog zeggen van het nieuwe boek van dr Seagrave, deze zen deling-arts in het verre Birma, wiens eerste boek „Birma-Episode" ver haalde van zijn kerk en ziekenhuis, van zijn operaties en verpleegsters, maar ook van ziekte en dood, van het vernielende werk der oorlogszuchtige Japanners en van zijn vlucht met generaal Stilwell naar India? Een heldenfiguur in de ware zin van het woord rees uit dit warm menselijke boek. En het kon haast niet anders, of dr Seagrave moest dit vervolg „Dokter in Birma" wel schrijven. Zijn terugkeer naar het arbeidsterrein in de Noordelijke Sjan-staten, maar nu niet als zendeling-arts, maar als kolonel arts van de 38ste divisie, als de „oude" dokter der Chinezen met zijn zeer mo biele veldhospitaal. Generaal Stilwell plaatst hem in de voorste linies van zijn leger. En terwijl rondom hem de grana ten en kogels dood en verderf zaaien, vecht Seagrave met zijn verpleegsters steeds weer voor het leven van de sol daten, die eerst stap voor stap en later sneller de Japanners terug drijven. Hij vertelt van Chinese generaals en Ame rikaanse soldaten, van airdroppings in het oerwoud en bovenmenselijk zware tochten, maar ook zo ontroerend van zijn terugkeer in zijn geliefd, maar verwoest Namkham. Energiek pakt deze chirurg, die terecht wel de „Schweitzer" van Bir ma wordt genoemd, dan het opbouwwerk In één woord prachtig. Dit boek werd bovendien geïllustreerd met foto's en kaarten. H. L. Sprookjes door E. Beskow, vert. uit.het Noors door C. P. Zwa nenburgvan Spall, met ill. van de schrijfster, uitg. Ploegs- ma, Amsterdam. De schrijfster en illustratrice o.a. van het bekende „Hansje in Bessenland" (juist weer opnieuw verschenen) wekt grote verwachtingen by de nieuwsgie rige lezer van haar nieuwste sprookjes bundel. Een verwachting die stellig niet be schaamd werd! By het eerste hanteren en doorblade ren van dit keurig uitgegeven boekje, treffen de füne tekeningen, ook dit keer van Beskows pen. In de goede vertaling bleef de blyde sfeer en uitstekende styi behouden. De sprookjes, rijk in verscheidenheid, zyn kinderlik en origineel. Voor de Hollandse lezertjes van onge veer 8 tot 11 jaar zal de typisch Noorse sprookjessfeer even vreemd aandoen, maar eenmaal bekend met de koddige trollenmannetjes zullen ze zeker genie ten. Ook geschikt om voor te lezen. „Geef de jeugd speeltuinen" door E. RubbensFranken, uitg. A. Voorhoeve, Bussum (voorh. Rotterdam). Een uitstekend boekje, waarvan de ver schoning ten volle op haar plaats was! Het verscheen in de serie „Ontwikke lingsmogelijkheden voor dorp, stad en land", mede onder auspiciën van de N.U. .O. Het speeltuinwerk staat te Leiden reeds op een hoog plan, maar het werk van mevrouw RubbensFranken zal by velen öf belangstelling wekken öf be langstelling en „vakkennis" nog doen toe- Foto's, schetsen en uitslaande platen verluchten de tekst. Een foto van Vader Klaren ontbreekt natuurlijk niet. Met interesse zien we de volgende uit gaven in de genoemde serie tegemoet. Ze gaat uit van de gedachte, dat de dichtbevolkt landje steeds rekening moet houden met zyn „buur man". De serie wil er aan mee helpen, dat we er naar streven, „voor elkander goede buren te zyn!' Het leven van Michel de Ruyter, uitg. Maandblad Succes, Den Haag/1 Antwerpen. Een „Kanarie-beeld eens een goede beeldroman, zo'n beetje ingericht als de door de jeugd graag- gewilde en door de ouders veel-bestreden exemplarenmaar dan met een betere tendenz, die opvoedend zal werken. Ver haal en tekeningen zijn van Ini Janssens Pieter Swildens. We hopen, dat ook de jeugd „in the street" er aan wil. De Prijs 1! r laag genoeg v n de Rayon-Revue, publicatie vé N.V. Internationaal Rayon koopkantoor, Arnhem. De eindredactie van Rayon-Revue be rust bij C. C. S. Crone. Het laatstver schenen nummer biedt tal van wetens waardigheden over nylon en de toepas sing er van, met vele illustraties, en be vat voorts artikelen over „Het spinnen van menggarens met rayonvezel op ka toenspinmachines," „Rayonweb over de wereld," „Met naald en draad, vroeger en nu" en mededelingen. De vrouw en haar huls, uitg. Van Holkema en Warendorf N.V., Amsterdam. Dra M. G. Schenk, onder tal van leze ressen stellig welbekend, heeft de redac tie van dit geïllustreerd maandblad uitstékend geïllustreerd en gedrukt op kunstdruk. Enkele artikelen van de hand van bekende schrijfsters en schrijvers: Evolutie van de Amerikaanse smaak; Rij pend leven in Riquewihr, een klein Frans wyndorp in de Vogezen; Drieko ningen als familiefeest: Kinderen van Zuid-Afrika; Doe het eens anders; Ap plique werk; Wonen op zolder ja dit vooral is de moeite waard. En dat is nog lang niet alles. ser 'lolties Schreeuwend duur De Donderdagprijzen waren ditmaal zelfs op een paar punten nog hoger dan die van de middenweekse afslag en de schelvis I haalde zelfs pryzen, die gelyk stonden aan de normale notering voor de grote soorten: f 74. De braatjes schom melden rond de f 50 en de zwarte kolen liepen op tot f 94; zelfs de wijting bracht het tot f 40 per kist aan de bovenkant f 22.50 als laagste pry's. Platvis was neens in de gratie: f 74 voor de klein middel schol en f 5230 voor de schol II zyn beste prijzen In de fynvis-note- ringen kwam weinig verandering. Ten gevolge van deze puike markt maakte de Johannes Polderman als enige trawler voor 500 kisten f 20.800 na een 12-daagse reis en van de loggers maakte de KW 114 een prachtreis door f 6200 te besommen. Zelfs nog wat haring De UK 22 en UK 162 kwamen gisteren imen aan de afslag met 80 kisten Zuid- haring, die een goed prijsje opbrachten: .50. Toch was de reis nauwelijks lonend te noemen als gevolg van de geringe hoeveelheid. Laat de Vios ook maar schuiven! De Vios was gisteren in Grimsby aan de afslag met 793 kit. Door de hoge wij- schelvispryzen kwam de be somming na 13 dagen op 2822. De Vios Grimsby uit weer ter visserij vertrokken. Vooruitzichten blijven slecht of goed Behalve de Shamrock en de Batavia, die waarschijnlijk vervroegd allebei mor- aan de afslag zullen zyn, zal er Lnig leven in de brouwerij komen, vóór de trawlers hun reizen, die onder broken zyn door slecht weer en gehan dicapt door geringe vangsten, zich ver der vol hebben gevangen. De handel zal zich dus moeten behelpen met de reser- uit de koelhuizen Verder kunnen het goede dagen zyn voor de loggers en kotters, die de wilde Bree 14 durven trotseren. Mr Kamphuisen werd beroofd Omtrent de dood van mr Kamphuisen, de correspondent van Het Vrije Volk, in zyn hotelkamer te Cairo wordt nog ge meld, dat behalve zijn horloge ook zijn portefeuille verdwenen blijkt te zyn. Drie lege glazen, met sporen van chocolade drank, die op de kamer werden aange troffen, wijzen er op, dat mr Kamphuisen bezoekers heeft gehad. Volgens de heer E. Messer van H.V.V., die inmiddels in Cairo is aangekomen, duidde de houding, waarin het lijk werd aangetroffen, er op, dat er een worsteling had plaatsgevonden. Positie Indonesië-vliegtuigen DEN HAAG. 11 Januari. Uitreis: PH- TDP „Rotterdam", is de afgelopen nacht uit Bangkok vertrokken; PH-TFE „Utrecht", is de afgelopen nacht in Cal cutta aangekomen; PH-TDK „Amster dam", is gisteravond uit Amsterdam vertrokken. Thuisreis: PH-TDC „Curasao", is gis teren in Amsterdam aangekomen; PH- TDN „Vlaardingen", wordtt vandaag m Karatsji verwacht; PH-TDD „Delft" is gisteren in Bangkok aangekomen. Positie emigranten-vliegtuigen DEN HAAG, 11 Januari. Uitreis: PH- TEP „Pontianak" wordt vandaag in Syd ney verwacht; PH-TET „Tilburg", is de afgelopen nacht uit Calcutta vertrokken. PH-TDM „Aalsmeer", is vanmorgen vroeg uit Amsterdam vertrokken. Thuisreis: PH-TLW „Overloon" is van daag uit Sydney vertrokken.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3