zevéh. 3 A A a i 6 ZONDAGSBLAD 6 JANUARI 1951 Correspondentie en oplossingen aan de beer H. J. J. Slavekoorde, Goudreinetstraat 125, Den Haag. Een schaakboek voor de jeugd Het jeugdsohaken mag zich tegen woordig in een steeds groeiende belang stelling verheugen. Er zijn bepaalde cen tra in ons land waar men reeds lang kleinere of grotere gemeenschappen van jeugdige schakers aantreft. Maar gewoon lijk zijn dit verbanden van bepaalde scholen, waar men toevallig een schaak club heeft. Deze schaakclubs vormen dan samen de een of andere gemeenschap, welke onderlinge ontmoetingen organi- Dit is echter iets geheel anders dan het doelbewust uitdragen van het schaak spel onder de jeugd. Op dit laatste nu richten de grote schaakorganisaties de laatste tijd doelbewust haar aandacht. De Kon. Ned. Schaakbond gaat hierbij, onder de bezielende leiding van zijn voorzitter, Ir. H. J. van Steenis, voorop. Hij laat geen gelegenheid voorbijgaan om de landelijke en gemeentelijke auto riteiten er van te overtuigen, dat het uitermate nuttig en karaktervormend is het schaken onder de jeugd te verbrei den. En deze propagandatocht werpt vruchten af. Bescheiden vruchten welis waar, althans voorlopig, maar toch on miskenbaar vruchten! In een aantal der grootste gemeenten van ons land hebben Burgemeester en Wethouders goedgevonden, dat op een beperkt aantal lagere scholen gedurende een jaar bij wijze van proefneming het schaken als facultatief leervak aan het leerprogram ma wordt toegevoegd. In scholen of ge meenten, waar dit niet anders kan, zal het schaken uitsluitend aan de jongens worden gedoceerd gedurende het hand werken van de meisjes. Vanzelfsprekend blijft de propaganda-actie bij deze aan vankelijke successen niet stilstaan. Er is reeds contact opgenomen met het Mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen en met de Hoofdinspecteurs van het lager onderwijs. Ook van deze contacten mag veel goeds worden ver wacht. Indien het zaad, dat thans ge strooid wordt, in vruchtbare aarde valt en straks ontkiemen zal, mag men hopen, dat eerlang een rijke oogst binnenge haald zal kunnen worden. Degenen, die een dergelijke brede ver breiding van het schaken voorstaan en propageren, zijn geen maniakken, doch mannen met een gezond oordeel, die be seffen hoe waardevol het is de mensen een goede vrije-tijd-besteding te geven, welke naast de lichaamssporten en -spe len een eigen plaats kan innemen. Wij zullen later nog ruimschoots gele genheid hebben op het schaken voor de jeugd terug te komen. Daarom volstaan wij ditmaal met er op te wijzen, dat er, wil de actie onder de jeugd slagen, in sterk toenemende mate behoefte zal zijn aan goede docenten en aan goede boe- Het is daarom uitermate verblijdend, dat er dezer dagen van de persen van De Tijdstroom te Lochem een schaakboek is gekomen, dat speciaal voor de jeugd is geschreven. Het heet „Jeugdschaak" en is geschreven door L. G. Eggink en Dr. M. Euwe, tiwee auteurs, die ieder op hun eigen terrein een grote reputatie als docenten en als sohaatokenners hebben verworven. De schrijvers gaan uit van de stelling, dat de jeugdige leerlingen, die de grondbeginselen van het schaken ken nen, zich niet aanstonds op het bestude ren van de openingsöheorie moeten wer pen, doch er beter aan doen zich aller eerst te bekwamen in het beoordelen en uitwerken van partijstellingen. Derhalve vindt men in dit boek van bijna 100 blad zijden van flink formaat 106 stellingen, opklimmend in moeilijkheid, waarin de leerling langs de weg van vraag en ant woord aan de hand wordt meegenomen en ingewijd in de geheimen van het be oordelen en behandelen van de meest uiteenlopende stellingen. Excellente oefenstof, niet te moeilijk maar evenmin te eenvoudig, mitsonze jeugdige vrienden er zich niet toe bepalen het boek vluchtig door te lezen, maar zich werkelijk grondig in de stof verdiepen. Een gelukkige omstandigheid is, dat de prijs van het boek betrekkelijk laag (f 2.50) kon worden gehouden, zodat het, zoal niet binnen aller, dan toch binnen veler bereik ligt. Wij ontlenen aan het besproken boek een stelling (no. 64) welke wij met de bijbehorende aantekeningen in haar ge- In Disoendo Disermus werd in Septem ber 1922 een partij gespeeld tussen Ir. S. en de Indische militaire arts Dr. M. F. Drognat Doeve, verscheidene jaren hoofdredacteur van het Tijdschrift van de Ned. Indische Schaakbond. Het kwam tot de volgende stand, waarin zwart (Dr. D. D.) aan zet was. II A A A A m A JL abcdefgh Het is een stelling, waarin, naar het oordeel van de zwartspeler, het een of ander per sé moest gelukken. Dat was Vraag. Zwart aan zet offerde een raads heer; eigenlijk offerde hij er 2 tegelijk, maar meer dan één kon wit er toch niet nomen. Wat zou hij gezet hebben? Antwoord. Zwart speelde 22Lb6 Xf2! Wit kan deze raadsheer nemen, maar ook die op g4. Vraag. Wat volgt er op 23. Tflx*2? Antwoord. Dan volgt 23h4xg3f; 24. Kh2xs3 Lg4xe2t en zwart wint de koningin. Of: 24. Kh2—gl g3xf2f; 25. Kglx*2 en zwart is, afgezien van zijn sterke aanvalsstelling, kwaliteit en pion Vraag. Wat zou er gebeuren na 24. Kh2 hl? Antwoord. Dan komt 24g3xf2; 25. Le2 x g4 Th8g8 en zwart moet winnen. Immers, op 26. Lg4—f3 volgt 26Dg5 g2f; 27. Lf3xg2 h3Xg2; 28. Khl—b2 00—0!; 29. Ddlcl (gezien de moge lijkheid van g2glDf moet de koningin wel op de eerste lijn blijven!); 29 g2glDt (of ook Td8x.d2); 30. Dclxe1 f2xglDf- 31. Talxgl Td8xd2t en zwart wint. Op' 32. Kh2hl volgt Tg8—h8 mat. Vraag. En wat volgt er na 22Lb6 Xf2! 23. Tflxf2 h4xg3t; 24. Kih2^hl g3 vf2; 25. Le2xg4 Th8—g8 op 26. Lg4— d7t? Antwoord. Niet 26Ke8xd7 wegens 27. Pd2f3t aftrekschaak met dame- winst. maar 26Ke8—e7 en wit heeft geen behoorlijke parade tegen 27. Antwoord. Zwart speelt dan 26 Dg5!h4! en dreigt zowel 27Dh4x h3 mat als 27Tg8gl met dame winst, terwijl 27. Ddlf3 beantwoord wordt met 27Tg8—g3. Vraag. Zou, alles bijeengenomen, na 22Lb6xf2! 23. Tflxf2 h4xg3t; 24. Kh2hl g3xf2; 25. Le2xg4 de voortzet ting 25Ta8d8 niet eenvoudiger zijn geweest? Antwoord Stellig, want zwart wint daarmee Pd2 met behoud van zijn aan- valskansen. Vraag. We hebben gezien, dat 23. TflX f2 niet goed was. Wat gebeurt er na 23. Le2xg4? Antwoord. Dan speelt zwart 23- h4xg3t; 24. Kh2-hl g3—g2f; 25. Khl— h2 Dg5f4 mat Ter bestudering In aansluiting bij de vorenstaande boekbespreking geven wij een andere stelling uit het boek Jeugdschaak ter bestudering. Voor wie moaht menen, dat alleen jongelui uit dit boek iets zouden kunnen leren, tekenen wij aan, dat me nige volwassene er ook zijn voordeel mee kan doen. In onderstaande stelling, afkomstig uit de in 1931 te Parijs gespeelde partij CrépeauxTjutsevich, is zwart aan zet Hoe zoudt gij verder spelen, indien gij de zwarte stukken hadt? Van 1 tot en met 7 toestel 1 mechanisch een piano wordt bespeeld, 6/10 weefsel; 8/13 bekende; 12/17 vuil geel; 15/21 oud, inz. kaas of wijn; 19/23 trant, soort; 22/30 optisch verschijnsel na regen; 28/35 iets dat erg kostbaar is; 33/41 iem. die op pelsdieren jacht maakt; 39/46 skelet; 45/52 voorexamën; 50/55 door middel van een leidsel te besturen; 54/60 plaatselijk heersende ziekte; 58/61 insect; 60/65 uitholling van gesteente door stromend water; 63/69 juweel; 68/72 reptiel; 70/75 ontberen, missen; 73/82 luchtververser; 80/86 projectiel; 85/88 dooier; 87/90 onderscheiding; 89/93 meer voudige riviermonding; 92/95 bezigheid; 94/96 grote bijl. ^orgefx^ Zie ik liet in jonge jaren, Kalm en onbewust, Zorgen hebben noch bezwaren Ooit mijn ziel ontrust 'k Liet den dag van morgen zorgen Voor zijn eigen kwaad; Wonderwel wist ied're morgen Met het zijne raad. Zie, ik gaf in later dagen, Meer bewust, mijn lot Zonder vrezen, zonder vragen In de hand van God; Wonderwel weet ied're morgen Met het zijne raad 'k Laat den dag van morgen zorgen Voor zijn eigen kwaad. t g h JACQ. v. d. WAALS <de V* KR0WIEK ft mw ee<Av vwdt, W6R6LDG686UR6N doof GOOS KAMPHUIS £N KAR6L LI/VKS P Negen negers als versteke ling van Afrika naar Amster dam. Negers maakten met het schip, verstoken in het ruim, die trip. Zu zeiden,toen de boot hier kwam: ,0it is beslist Kraai Amsterdam.' yf Schaatskampioen Kees Broek- Wt man vroeg fsso,- startgeld. Was het voor jouals kampioen nu nodigom zoiets te doen en was het heus niet te v^m'uck om daar een „scheve sdtats te rijdt ffl Oude Utrechtse raadhuis voor f 1verkocht aan hervormde Gemeente' Men bewijst vanuit het Sticht met dit verblijdende bericht dat goede „raadop dit terrein niet altijd even duur moet zijn Minister Mansholt viel op het ijs. Dit strekt heer Mansholt slechts tötea; want dit bewijst dan toch maar weer, dat hij ontwend is in zijn dagen zich zomaar op glad ijs te wagen... In HarliVigen nog geen sneeuw gevallen. 76 praat men nu in deze stad die nog geen sneeuwbui heeft gehad. ■Cn weet uwat voor ons hier bleek fletu koele "Noorden is van streek.... Voor de Schotten vvas die steen reeds door alle eeuwen heen (en dat big kt wel deze keer een .steen des aanstoots 1 zonder meer. Er Uomt een openlucht - rechtszitting in Zaandam. Rechters voor geen kou beducht spreken recht in opep lucht. Doch vrouw Justitia in het gras ontbeert straks wel een winterjas. ZONDAGSBLAD 6 JANUARI 1951 3 VOOR öe VROUW Nu het gewone leven weer begonnen is Hè hè, huismoeders, we beginnen weer wat op adem te komen'. De Decembermaand, met haar huiselijke feesten is helemaal en de Kerstvacantie van onze kinderen bijna voorbij! Ja, want hoe gezellig die laatste maand van 't jaar ook is, het kost onze huis vrouwen heel wat inspanning om alles •prettig te laten verlopen en de sfeer in huis goed en mooi te houden. Zit maar eens met zes of meer kleine kin deren, zonder hulp op een bovenhuis, dat aan een straat met druk* verkeer ligt! Alleen het bezweren van de tel kens weer voorkomende kifterijtjes en ruzie's vergt al een behoorlijk deel van je zenuwen! Dan is daar de zorg voor de inwendige mens. Wij willen de onzen zo graag op die dagen eens trac- teren, maar alles is zo duur En toch hebben we onze ogen dichtgekne pen voor die akelige belasting, en schoolgeld-biljetten en voor een enkele rekening Dat komt in Januari wel in orde, dachten we. Nu maken wij t met alles zo gezellig mogelijk. Wie weet of we dit een volgend jaar nog kunnen doen De dreigingen rondom zijn donker en zwaar We rekenden Miles toch nog zo zuinig mo- gelijk-uit, deden'veel zelfmaar 't eiste allemaal veel inspanning van hoofd ert handen. Dat eerste is nog het ergste. Je mag niet te veel boven je budget gaan en het mag in onze Christe lijke gezinnen toch zeker met het Kerstfeest niet zo zijn, als een vrien din mij vanuit Engeland schreef: Het is hier bij de familie's, waar ik logeer, geen „vrede op aarde", maar „vreten op aarde"! Dat is wel het ergste waartoe wij het feest van Christus' nederige geboorte degraderen kunnen. Nee, de boventoon mogen al die uiter lijke dingen zeker niet voeren, maar is voor ieder Christen hèt grote Feest en daarom mogen we ook zeker van Gods goede gaven een dankbaar gebruik maken in die dagen. We heb ben veel gezongen met elkaar en bij het licht van brandende kaarsen de Kerstgeschiedenis verteld en mooie verhalen voorgelezen. We hebben ook gasten geherbergd. En met dit alles hebben we onze kinderen kostbare herinneringen meegegeven, die hen hun leven lang bij zullen blijven en waaruit zij wellicht in later jaren, als het zeer donker in hun leven zal zijn, kracht putten, moed om verder te gaan, geloof in Gods liefde Als wij daaraan denken, ach, dan achten wij vaders en moeders dat mbeetjeinspanning immers niet? We kunnen het eigenlijk allemaal zo zien, als die vader van 'n heel stelletje kleine kinderen, die ik hoorde zeggen: tJDie feestdagen? Ja, je kookt, je eet, je wast af en dan kook je weer, eet en wast weer af, maar om de goede uren, die er waren, zou ik deze dagen noch voor mezelf, noch voor m'n kinderen voor geen goud heb ben willen missen." Na de Oudejaarsavond met zijn eigen intimiteit en ernst, staan we dan ineens aan het begin van zo'n heel lang, voor ons nog blanco jaar. Dit maal kwam mèt het nieuwe jaar: de dooi. Wij slaakten een zucht van ver lichting, die beantwoord werd met tranen of boze gezichten van onze schaatsenrijdende jeugd De Nieuwjaarsdag was nauwelijks voorbij of de vrouwen, die zich dit permitteren konden, renden de stad in, naar de opruimings. en sensatie- koopjes! En nu Zijn wij dan het jaar 1951 al weer een eindje ingeschoven. De week, die komt geeft ons weer het volle pond aan werkdagen, zodat we geen dag ten) ten achter zijn met ons werk. De kin deren zullen weer naar school gaan en het gewone leven begint. Gelukkig zij, die hierin haar vreugde vindt! Beklagenswaardig die mensen, die vrouwen, die niet met blijdschap hun dagelijks werk verrichten. Dat zijn er niet weinigen in onze tijd! Helaas! Er is zo bitter weinig arbeids vreugde! Ook daardoor is er zoveel romantiek verloren gegaan, want zo redeneert de moderne mens als je met een minimum aan inspanning leven kunt, waarom zou je je dan te sappel werken? 1 De pan maar op tafel, ook al is 't een feestdag, zoveel te minder afwas heb je straks! Zelf iets bakken? Dank je stichtelijk, om in die damp te staan! 'k Haal het uit de winkel, dat bespaart me werk en tijd! Vijf uur? Dan stap ik er tus senuit, al liggen er nog stapels werk! Tot kwart over vijf blijven? Ja, 'k zal me daar even gek zijn! 'k Word voor dat kwartier toch zeker niet be taald!? M'n vrije middag? Dan ga ik er gauw van tussen! 't Is wel sneu voor mevrouw, dat ze half ziek rond loopt en nu alleen op dat stel kinderen moet passen en zo, maar ja, m'n vrije middag, daar heb ik nou eenmaal recht op, waar of niet? Ja hoor, 't is waar! Nee maar, je staat formeel volkomen in je recht en op je recht sta je ook, wat jou!? Desnoods met geweld, maar je recht zal je hebben! Ga maar gauw naar die jofele film! Geniet maar van je leven, mensen! Waarom een ander wel en jij niet?! O zo! Stakkerds! Hebben jullie op Oude jaarsavond vergeten naar God te luisteren en bij jezelf naar binnen te kijken? Dan zal je moeten weten, dat wat jij vrijheid noemt, de grootste ge bondenheid is (aan je eigen miserabele ik je) en wat jij pleizier noemt, schijn vreugde is. De echte vreugde wordt pas gevonden hoe paradoxaal het lijkt! in het dienen van elkander, in het God dienen in ons dagelijks werk, hoe gering dat ook schijnt. Als wij ons werk blij en met liefde verrichten, zullen onze dagen, ook in dit nieuwe jaar, heel wat vreugde voller zijn, dan die van hen, voor wie de wijzers i'an de klok kruipen tot aan het ogenblik, waarop hun zgn. „vrije" tijd is aangebroken. Christenvrouwen, helpe God ons, om dit jaar overvloedig te zijn in het werk des Heren, als die weten, dat onze arbeid niet ijdel is in den Here". MARGARITHA SDe kinöeRen mogen niet te kort komen Dat onze gezondheid wel zeer afhan kelijk is van de aard van ons voedsel, hebben wij in de oorlog ondervonden. Het feit dat bijvoorbeeld de tubercu lose gedurende die jaren sterk is toe genomen, wijt men in de eerste plaats aan de slechte voeding, die het weer standsvermogen verminderd had. Het is begrijpelijk, dat kinderen ex tra gevoelig zijn voor een goede of slechte voeding. Meer nog dan de vol wassene heeft immers het kind voor zijn groei en weerstand behoefte aan voedingsmiddelen die rijk zijn aan „be- J A r O, kindje, speel maar en vergeet, als jij iets zag van 't wereldleed; iets, dat je hartje beven deed..~ Want jong zijn is de grootste schat, die ieder mens eens heeft gehad, toe maar, lach maar, speel maar wat! Blijf nog maar lang zo speels en blij, want, kindje, heus, dit gaat voorbij als jij straks groot bent, net als wij..~ Blijf nog maar lang een zuiver kind, dat elke dag z"n vreugde vindt, dat niemand haat, doch slechts bemint! De boeren vormen nog altijd de ruggegiaat van het agrarische foego-Slavië. Kle derdrachten worden nog zeer reel gedragen en in de grote steden drukken ze een kleu rig stempel op het stadsbeeld, zoals wel al te leiden is ran dit cosfuum ran een Macedo nische boerin. In bet pak op baar schouder is een babf opgeborgen. schermende" stoffen, dat zijn eiwitten, voedingszouten en vitamines. Tot deze voedingsmiddelen behoren: melk, melkproducten, kaas, eieren, vlees, vis, groenten en fruit. Wanneer een moeder het niet zo erg vindt als haar kind veel snoept en daar door aan tafel te weinig eet, omdat het toch hetzelfde blijft of het nu het één of het ander krijgt, dan is dat onjuist. Suiker en zoetigheden zoals koekjes, gebak, snoepjes en zoete broodbeleg gingen, hebben nl. in het geheel geen beschermende waarde. Zij verzadigen het kind, maar geven het niet, wat het 't meest nodig heeft. In verschillende gemeenten wordt de voedingstoestand der schoolkinderen door schoolartsen gecontroleerd. Daar bij blijkt soms, dat de voedings- en ge- zondsheidstoestand van de kinderen nog veel te wensen overlaat en dat zij met name van de voedingsmiddelen met beschermende waarde niet steeds voldoende krijgen. De oorzaak van deze dikwijls onvol ledige voeding moet helaas niet alleen worden gezocht in onwetendheid, maar ook in de omstandigheid, dat de voe dingsmiddelen met beschermende waarde over het algemeen vrij duur zijn. Wie met weinig huishoudgeld moet rondkomen, zal meestal het eerst bezuinigen op voedingsmiddelen zoals vlees, vis, kaas, eieren en fruit. Daar mee loopt men het gevaar, dat de voe ding arm zal worden aan eiwit, vitami nes en voedingszouten, met alle gevol gen van dien. Er zijn echter geluk kig! ook nog minder dure voedings middelen met beschermende waarde. Dat zijn, behalve de goedkopere vis soorten (haring, stokvis, wijting) de groenten, die vooral als zij rauw ge geten worden fruit kunnen vervan gen, de peulvruchten en de melk. Vroe ger noemde men peulvruchten „het vlees der armen". Zij bevatten inder daad veel eiwit, evenals vlees. Het peulvruchteneiwit is echter niet ge heel volwaardig en mag dus niet op één l(jn worden gesteld met het eiwit uit vlees, vis, kaas en eieren. Dat is wèl het geval met eiwit uit melk, dat zelfs van zeer hoge waarde geacht wordt. Daarbij is melk niet al leen een goedkope eiwitbron, maar bovendien zó rijk aan verschillende vitamines en voedingszouten, dat het één van de beste voedingsmiddelen is, die w(j kennen. Tekorten aan allerlei beschermende stoffen kunnen met melk (en groenten) worden aangevuld. 6 dl melk bevat ongeveer evenveel eiwit als 100 g vlees of vis (zonder gra ten) en levert meer dan de helft van de kalkzouten, die wij dagelijks nodig hebben (voor de andere helft zorgen de groenten). Kinderen van 19 jaar moeten per dag ongeveer Yt liter melk (of karnemelk of yoghurt) gebruiken; kinderen van 921 jaar hebben dage lijks plm. 6 dl nodig. Wie melk duur vindt, vergelijke de prijs eens goed met die van andere voe dingsmiddelen met beschermende waarde en bedenke verder dat weinig dingen ons zo duur komen te staan ali een slechte gezondheid! Ejh de X knipt Een glad rokje, waarvoor we slechta een meter stof van 130 cm breedte nodig hebben. Van voren is rechts een steek- zakje aangebracht. De sluiting valt mid denachter, waar bovenaan een ritsslui ting wordt aangebracht, terwijl van onderen een split wordt gemaakt. Drie knopen zijn hier garnering en sluiting. Het patroon, no. 80, is aan onze bu reaux verkrijgbaar tot uiterlijk 13 Ja nuari tegen betaling van 0.35 in de maten 40, 42, 44 en 46. Maat 48 kan op bestelling geleverd worden. Toezending van het patroon volgt na ontvangst van 0.50. Geeft U bij het bestellen vooral duide lijk de gewenste maat opt

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 9