50 JAAR TRADITION In één jaar voor f 15.580 schade aan gemeente eigendommen baldadigheid doet voor die TALEN Leidse in grote stad niet onder In Leiden ook een "Oranje- Groene Kruis" Keus uit drie NIEUWE LEIDSCHE COURANT V ZATERDAG 6 JANUARI 19ÏI j BLAIJIlE STEEN Nieuwjaar Laat ik ditmaal, Leijenaars, op die blauwe steen van ons eens geen mensen plaatsen. Vanwege het nieuwe jaar. Mijn grote voorgangers van eeuwen her ge bruikten deze plaats óók wel eens voor andere dingen dan lijfstraffen. Door een oud boek, dat handelt over Leijen's his torie, heb ik me laten wijs maken, dat de Baljuws indertijd die blauwe steen ook wel eens gebruikten om den volke iets belangrijks mede te delen. Welnu, al zal hetgeen ik hieronder ga vertellen heus niet zo belangrijk zijn als de Ko reaanse oorlog, de bouw van ons nieuwe station of de verkeersongevallen, bij het begin van dit jaar wil ik nu eens niet blauwe steen hebben, die zwart ziet van de mensen. Ik wil er mijn nieuwjaars proclamatie op plakken, al geef ik toe dat de pui van ons onvolprezen stadhuis zich hiertoe beter lenen zou. Het nieuwe jaar, lieve lezer, lezeres, beginnen we allemaal met het idee een schoon schip. Het verleden jaar is voorbij, alla, laten we deze vers aange sneden periode nu eens met een schone lei beginnen. Natuurlijk is deze gedachte onjuist. Ook het verleden bestaat. Het verleden kan alleen bestaan als het voorbij is. An ders zou het geen verleden zijn. En die oude lei kunnen we wel schoonpoetsen met de spons van onze goede intenties, het gedane wordt er niet mee ongedaan gemaakt. Zeker, wat Horatius eenmaal zei: „Culpam poena premit cc straf volgt de zonde op de voet, gaat lang niet altijd helemaal op. Soms komt de straf en dit geldt ook voor de beloning er jaren later met een trekschuit achteraan. Maar komen doen ze: de straf zowel als de beloning. Ondanks lijke uitpoetserij. En dat schone schip van ons, waarmee we optimistisch ten opzichte van onszelf het nieuwe jaar in varen, is danig belast met de vrachtjes van voorbije jaren. Nochtans kunnen we de goede nemens niet missen, al is er ook ee nurks geweest, die gezegd heeft, dat die goede voornemens het plaveisel zijn de weg naar de hel. Het zit 'm uiteraard in de uitvoering van die goede voor- Sommige mensen en och, daartoe zijn we eigenlijk allemaal geneigd ginnen dat plaveisel aan te leggen met grote, haast onhanteerbere brokken. Te zwaar om te tillen. Ze hebben allerlei grote en grootse idealen. Ze zullen dit ze zullen dat, en al gauw moeten ze zien, dat van heel die aanleg niets of niet veel terecht komt. Laten we beginnen met de kleine steentjes. Die vormen samen óók een schone en hechte ondergrond. Het zijn niet de wereldbestormers, die het doen. We moeten het hebben van kleine luiden met de kleine daden. En dan is er maar één recept: .tfebt Uw naaste lief als Uzelf". Ik geef toe: dit is geen ópvallend krachtpatserswerk. Maar het is dankbaar werk. Dankbaar werk, omdat het, als men werkelijk wil, tamelijk uitvoerbaar Is. Laat' ik me voorzichtig uitdrukken Dg.nkha.ar. werk ook, omdat jhet fiucces verzekerd is. Een paar dagen geleden zag ik een loodgieter bezig met zijn werk bij kennis van me. Een steenkoud baantje in een steenkoude kelder. De familie zat prinsheerlijk gloeiende koffie te drinken bij de warme kachel. En aan de loodgie ter werd niet gedacht. Ik hoorde van een vergadering van vooraanstaande lieden waarbij enkele mensen aanwezig waren die er ambtshalve moesten zijn. De ver gadering dronk met royale teug en rook te uit volle borst. De ambtshalve lieden mochten toezien. Kijk, Leijenaars, ik noem mi Enkele kleine dingen. Kleine dingen, die naar zijn. En toch zo gemakkelijk hadden verholpen kunnen worden. „Little deeds of kindness, little words of love". Kleine vriendelijkheden, een enkel liefdevol wóórd Tja en als we zelfs hiertoe niet gera ken, wat moet er dan van het grote te recht komenAls we de kleine steentjes nog te zwaar vinden, hoe zullen de grote brokken verstouwen? Leijenaars, het is koud weer. Steekt daarom de hand in Uw (eigen) )boezem! Niet in die van een ander. Want dat lijkt op zoiets als een zakken roller. Het is in elk geval FOUT. Lezer, lezeres, Gelukkig Nieuwjaarl En denkt om de kleine steentjes. BALJUW Leerstoel Friese taal en letterkunde In het Staatsblad is opgenomen ei koninklijk besluit van 13 December 1950 tot aanwyzing overeenkomstig artikel 170 van de Hoger Onderwijswet van de pro vinciale onderwijsraad van Friesland als bevoegd om bij de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Rijksuniversiteit te Leiden een bijzondere leerstoel in i" Friese taal en letterkunde te vestigen. Mooie opbrengst De synodale Oudejaarscollecte in de Leidse Hervormde Gemeente heeft f 2594.51 opgebracht. CORRESP. CONVERS. (Nederl., Frans, Duits. Engels, Spaans). Kon. Erk. PITMANSCHOOL PLANTSOEN 65 TELEF. 26558 Een dokter nodig De Zondagsdienst van de huisartsen wordt morgen waargenomen door de dokters Van Berkel, Kors, Kortman, Meyboom en Veldhuizen. Welke apotheek? De avond-, nacht en Zondagsdienst der apotheken te Lelden wordt van Zaterdag 6 Januari 13 uur tot Zaterdag 13 Januari 8 uur waargenomen door de apotheek Boekwijt, Breestraat 74. tel. 20552 en c' Haven-apotheek, Heven 18, tel. 20085. De ouders aangeklaagd „Baldadigheid is de brug tussen ondeugd en misdrijf" zegt inspecteur G..-A. N, Cor- nelisse, chef van de Leidse straatpolit-ie, als wü hem om gegevens vragen betref fende de baldadigheid In Leiden. Niet enkel cijfers verstrekt de nog jonge Inspecteur ons ofschoon deze op zich zelf al duidelijke taal spreken maar een bonte rij van treurige feiten daarbij. Een bedrag van f 15.580 schade aan gemeente-eigen dommen in een jaar mag hoog lijken (en de schade aan particulier eigendom is daar nog niet eens bijl), nog ernstiger is de geestelijke schade, waarvan delinquen ten en ouders blijk gaven, en de onberekenbare narigheid, die een groot deel van de goedwillende burgerij wordt aangedaan. jongens is te zoeken. Meisjes laten zich wel op sleeptouw nemen of zwerven mee uit als hoedster van de kleine broer of zus: zij zijn zelden initiatiefneemsters bij vernielingen en beschadigingen ruwe spelletjes spelen zij weinig n Geen onbenulligheid Inspecteur Cornelisse is nog jong en de tijd, dat hijzelf een ondeugende ben gel was, heugt hem nog goed. Als hij dan ook vader Cats aanhaalt en met tuiging reciteert: „Ledigheid is hongers moeder en van dieverij een broeder", is daar geen wïjsdoenerij bü, i schuilt achter deze woorden een bittere realiteit. Er staan ons van de voor-oorlogse periode geen cijfers ten dienste baldadigheid en criminaliteit, maar de verschijnselen wijzen op een grote toe neming. Daaraan hebben de oorlogs jaren sshuld èn de enorme aanwas van de bevolking. De oorlog heeft vele oude ren uit het lood geslagen. Stelen en ver nielen waren goed, mits het maar ten koste ging van de bezetter. Om het gezin ln stand te houden waren soms twijfel achtige methodes noodzakelijk en de jeugd zag niet alleen toe, maar werd actief Ingeschakeld. Is het te verwon deren, dat, waar de ouderen al moeilijk in normale banen terugkeerden, de jeugd bedorven bleek? Het egoïsme van vele ouders ls trou wens ook geen waarborg voor een tijdige regeneratie. Het viel inspecteur Corne lisse op. hoe zelfzuchtig velen leven. Voor volwassenen is het aantal recrea tie-mogelijkheden nog steeds groeiende, voor speeltuinverenigingen en sport- en jeugdorganisaties ontbreken te enen male de middelen om gezonde ontspan ning te scheppen. Vele kinderen zwerven tot laat in de avond langs de straten (de Stationsweg!), omdat vader en moeder tóch niet thuis zijn! En het voorbeeld de ouders stemt weinig tot eerbied voor hun gezag en voert tot reactionnaire navolging van hun ondeugden. Daaraan helpen geen boze woorden, als het te laat is. Hoogstens voert het tot onver kwikkelijke ruzies en vechtpartijen, waaraan tenslotte de politie een treurig einde komt maken. Inspecteur Cornelisse menigmaal gedwongen op deze ma nier in te grijpen. „Natuurlijk is ook de enorme bevol kingsaanwas en het daarmee verband houdend verdwijnen van recreatie-ter reinen een factor, zegt de inspecteur, het is toch kenmerkend, hoe wei nig jongens er ook van houden de na tuur in te trekken. Ik geloof, dat we het meer in sportvelden moeten zoeken, dat aaér ruimte voor gemaakt moet worden!" Overigens blijkt uit het gehele gesprek, dat baldadigheid in hoofdzaak bij "dé is het, wdér u zich laat kappen. Want een kapper is geen meer of minder goed functionerende machine, waardoor krui en golven worden geproduceerd, een denkend en scheppend mens, die trachten moet het mooiste te maken van het haar, dat hij onderhanden heeft. En op zulk een mens heeft de omgeving grote invloed. Heerst er in de kapsalon orde en zin delijkheid, dan is eerst aan de primaire voldaan. Voor het creatieve werk ...eer nodig. Een rustige sfeer stemt niet alleen de cliënten maar ook de kap per aangenaam. Een smaakvol interieur suggereert schoonheid bij hen, die zich daarin bevinden. Gezelligheid is voor de kapper het beste middel om zijn cliënten te benaderen. In onze kapsalon besteden wij aan deze inspirerende factoren de grootst moge lijke aandacht. Omdat wij uitgaan de gedachte, dat een cliënte eigenlijk gast is, die onze achting vraagt, èn de overtuiging, dat de goede kapper specialist èn kunstenaar moet zijn. STEENSTRAAT 57 TEL. 21721—20477 Henk Berghout hoofd leraar cello Aan de muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst Kon enige weken geleden de benoe ming worden gemeld van Adolphe Poth tot hoofdleraar viool aan de muziekschool der Maatschappij voor Toonkunst te Lei den, thans kan worden meegedeeld, dat Henk Berghout is benoemd tot hoofd leraar cello aan deze schooL Henk Berghout is voor Leiden geen onbekende, omdat hij reeds verscheidene jaren verbonden was aan de muziek school. Na zijn benoeming tot directeur de Muziekschool der Maatschappij tot Bevordering van de Toonkunst te Dor drecht moest hij bedanken. Na zijn veelzijdig werk als cello-paeda- goog wordt zijn tijd in beslag genomen door de leiding van diverse ensembles (.Toonkunst te Dordrecht, het Kralingse Vrouwenkoor te Rotterdam), terwijl Lei den hem kent uit diverse geslaagde con certen van het Leids Studenten Zangkoor Collegium Musicum. Alhoewel Berg hout ook organisatorisch nog veel werk verzet (hij bekleedt enkele bestuursfunc tie:-. in de K.N.T.V.), blijft zijn interesse solo- en kamermuziekspel onver flauwd. Met Henk Geirnaert en Theo van der Pas gaf hij in Leiden regelmatig cello-avonden. SASSENHE1M Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door dokter A. A. Hueber, tel. 7159; boodschappen vóór 's morgens 10 uur, ouder uit, als -zijn veelbelovende telg eindelijk eens gesnapt wórdt. Daarmee tracht die vader of moeder waarschijn lijk het eigen geweten te sussen. Dat het niet om onbenulligheden gaat, wijzen echter de cijfers uit. In 1949 werd in Leiden voor f 2500 aan gaslantarens verniéld, voor f 3680 aar electrische en voor f 9400 aan bestrating, hekken, bruggen, plantsoenen, enz. Dat betekent, dat in dat jaar f 15.580 van ons aller kostbare belastinggeld is ver knoeid en dat er voor dat geld o.a sportvelden en speelruimten aangelegd hadden kifnnen worden. Hierin zijn nog niet de kosten, die particulieren moesten maken om hun toegebrachte schade t« herstellen, en het salaris dat het politie personeel verdient, dat belast is met de surveillance van de op straat spelende jeugd In de eerste helft vafi 1950 bedroeg de schade aan gaslantarens f 1300, aan elec trische f 1320 en aan gemeente-eigen dommen f 4075. Dat maakt een totaal van f 6695, waarbij in het oog gehouden moet worden, dat de vacantiemaanden Juli en Augustus na deze helft vallen, zodat het totaalcijfer voor 1950 stellig niet beneden dat van 1949 zal liggen. (Beeldhomantiek Jongens tussen 10 en 18 zijn in hun avontuurlijke jaren en by gebrek aan gezond geestelijk voedsel grijpt menige knaap naar de beeldroman of het bio scoopscenario. Leiden heeft nog niet zo lang geleden zijn „Zwarte bende" ge kend, een groep opgeschoten jongens, die er Wild-West-manieren op na hield om ongewenste volwassenen te „straf fen". Gelukkig grepen de politie en met liefde voor de jeugd bezielde vol wassene in en werd de „Zwarte bende" een frisse jongensclub. Niet zo gunstig verliep het met de onverlaten, die op één avond van eer groep in aanbouw zijnde huizen 200 rui ten ingooiden, noch met de kleine mis dadigers, die de sigarenfabriek „Edel achtbaar" binnendrongen en grote schade aanrichtten. Dat wij bij deze embryonale boosdoe ners ook studenten moeten noemen, u treurig maar door de eerlijkheid geboden. Intussen Is het Leidse polLtie-appa- raat een zeer humane iristelling, waar rekening wordt gehouden met de ante cedenten van iedere jeugdige delinquent. Inspecteur Cornelisse is er helemaal de man niet naar om een in jeugdige onbe zonnenheid begane misslag tè vergelden met gerechtelijke vervolging. Een on beschreven strafregister is het grote goed, dat de inspecteur iedere jongen toewenst. „Maar mocht onze bemiddelende hou ding door de apathie en zelfs de tegen werking van de ouders geen resultaat hebben en de baldadigheid niet afne men, dan zal de politie gedwongen zijn het recht in zijn volle zwaarte te laten gelden!" Als voortzetting van de Geref. Vereniging voor Ziekenverpleging Men schryft ons: Geruimetijd-zijn bejprèkingen gaan de geweest om:de wijkverpleging in Lei den te herzien. In September 1949 werd door de Sociale Raad een commissie in gesteld om de wijkverpleging, en andere werkzaamheden, uitgevoerd door diverse verenigingen, onder de loupe te ne: met het doel. te komen tot een betere organisatie van al het werk op het ge bied van de gezondheidszorg, voor zover uitgevoerd door het particuliere initia tief. Als gevolg daarvan werd de Ver. het „Groene Kruis" gereorganiseerd en ontstond het „Wit-Gele Kruis". Hoewel niet van de aanvang af, was Lezing over het Middel eeuwse Gent Het comité Leiden-Oxford-Gent heeft in samenwerking met de Stichting Kunst, Ontwikkeling en Ontspanning een twee tal lezingen georganiseerd ov kunstschatten van Gent". In de filmzaal het Universiteitsgebouw werd gis teravond de eerste van deze lezingen ge houden onder de titel „Het Middeleeuwse Gent en zijn gedenkstukken". De spreker, prof. dr P. de Keyser uit Gent, dit door wethouder J. C. van Schaik in een kort openingswoord werd ingeleid, gaf een zeer uitvoerige teke ning van de historische groei van deze eertijds zo aanzienlijke koopmansstad de Leye en de Schelde. Was Gent in de tijd der Merovingische koningen slechts onbetekenend vlek, welks aanvanke lijke voorspoed door de invallen der Noormannen weer tè gronde ging, in latere eeuwen ontwikkelde het zich tot >n stapelplaats van de eerste rang. Zijn grote bloei en machtspositie, zo wel uit economisch als uit militair oog punt. heeft Gent te danken aan de op komst der textielindustrie, aldus spr. Ge durende enkele eeuwen-waren de merca tores, de Gentse lakenkooplleden, de wer kelijke meesters, die de- stad belangrijk uitbreidden ten koste van de wereldlijke geestelijke heersers. Het stadsbestuur I een streng oligarchisch karakter, uraan het ontstaan van een Gents, pro letariaat te wijten was. Spreker vestigde voorts de aandacht op de wisselende bloei en achteruitgang dei- stad in de veertiende eeuw. Burgeroor logen tussen wevers en volders onder mijnden het économische leven. Buiten landse inmenging dreigde de stad voor goed van haar machtige positie te bero ven. Doch zelfs onder de Bourgondische overheersing zette Gent zijn strijd om het behoud van zijn privilegiën voort. Tal-1 loze gedenkstukken, aldus spreker, hou-j den de herinnering daaraan levendig. I Aan dé hand van een serie lichtbeelden i een filmpje over Gerit 'en zijn omme landen gaf spreker zijn gehoor een in druk van de rijkdom der stad aan Mid- deleeuwsë kunstschatten dié ook thans nog spreken van de grootse historie van eens zo machtige Gent. De tweede lezing, die Vrydag a.s. zal1 worden gehouden, heeft tot titel „Hét moderne Gent en zijn monumenten". BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Catharina A M,= d v A H m Kan en J M van Kuijeren; Carolina E, d v E Quist.'eri D H Wassenaar: Elsje, d v T van Leeuwen eri E "gjjek, Maria J, d v A van der Velden en C Pagée; Margaretha, d v C. van dei Melj en' J van Égiriond; Marretie, d v N Offerman en J van Duljv.enboden; Bartje M J, d v J J Hub er en B M J Turenhóut; Johanna A, d v J H Roden burg en E van den Hoorn; Emma, d v J Verboom en M P Plug; Dorothea G, d v C J van 't Wout en J de Jong; Johan- ou N, 8 v J Kanbier en S L Plantfeber. ook de Gereformeerde Vereniging voor Ziekenverpleging bij diverse besprekin gen betrokken. In hét'bijzonder Zijn on derhandelingen gaande -geweest om te zien of, en hoe met het „Groene Kruis" kon worden samengegaan. Het „Groene Kruis" stelde daarbij echter eisen, welke hierop neerkwamen dat de Geref. Ver. voor Ziekenverpleging ophield te be staan. Daarmee kon het bestuur zich niet verenigen. De Geref. Ver. v. Ziekenverpleging be sloot nu over te gaan tot een reorgani satie, door de bestaande doelstelling, die van beperkte omvang was, uit te breiden, zodat de vereniging in de volle zin van het woord een Kruisvereniging zal zijn, d.w.z., dat zij in volle omvang wil deel nemen aan al het werk op sociaal-me disch en sociaal hygiënisch gebied, voor zover dat naar algemeen geldend oor deel, ook van officiële instanties, be hoort te worden uitgevoerd door het par ticuliere initiatief, eventueel met finan ciële steun van overheidsinstanties. De statuten der Vereriiging zijn in ver band daarmee opnieuw ontworpen en zullen door de ledenvergadering moeten worden vastgesteld. Binnen enkele we ken zal dit zijn beslag kunnen krijgen. Het bestuur heeft intussen reeds, besloten zich aan te sluiten bij.de landelijke Ver eniging (Bond van Prot Chr. Vereni gingen voor Wijkverpleging in Neder land) het „Oranje-Groene Kruis" en bij het Zuidhollandse „Oranje-Groene Kruis" Ook voor de plaatselijke Vereniging stelt het bestuur voor de naam „Oranje- Groene Kruis" ovèr te nemen. Het is geenszins de bedoeling de an dere kruisverenigingen op enigerlei wijze concurrentie aan te doen. Integen deel; op alle gebied waar dit maar enigs zins mogelijk is, wil het bestuur bij de uitvoering van diverse zaken tot een hartelijke samenwerking met de plaatse lijke zusterverenigingen komen. Er blijven echter belangrijke onder delen van het werk, met narqe het con tact met de gezinnen, waarvoor de eigen vereniging wil blijven zorgen. Het is en blijft toch van groot belang, dat men zich juist in bijzondere tijden (van ziek te) bij de verzorging zich omringd weet door gelijkgezinden. Voorziening in enige materiële of stoffelijke nood zonder meer, is en blijft koud en onvoldoende. Feestavond N.L.C. Directie, redactie en administratie, cor respondenten, agenten en bezorgers van de N.L.C. bezetten gisteravond met vr wen of verloofden de grote zaal van Burcht voor een feest ter afsluiting i de herdenking-van het 30-jarig best: van de N.L.C. In een korte toespraak wees de direc teur, de heer :F. Diémer, op het succes der feestelijkheden, waaruit ondubbelzin nig is gebleken, dat de belangstelling voor de Chr. dagbladpers zeer groot is. Teleurstellingen blijven natuurlijk niet uit, maar van' ontmoediging is geen sprake. Spr. onderstreepte de noodzake lijkheid van gezamenlijke krachtsinspan ning. Het is fijri te werken bij een dag blad. Hét is. een voorrecht zijn krachten te geven aan de Chr. pers. Namens het correspondentencorps bood de heer A. van den Berg uit Valkenburg de directie een ets, een klok en een bloemstuk aan. De heer J. van Nieuw koop uit Sassenheim was woordvoerder van de agenten. Hij overhandigde een klok, alsmede eèn-vulpen voor de direc teur. De heer Diemer zag in al deze ge schenken een accentuering van de goede geest ln de N.L.C.-gelederen. Het programma „Bont Allerlei", dat hierna werd uitgevoerd, viel by jong, be jaard en oud in de smaak. Onnodig te vermelden, dat de. stemming van opening tot sluiting prima was. Prof. P. S. Gerbrandy komt spreken Prof. P. S. Gerbrandy hoopt op Vrijdag 19 Januari a.s. in de foyer van de Stads gehoorzaal voor de centrale A.R. kies vereniging te spreken over de positie van VIRGINIA- TRADITIE IN VIRGINIA Gemeenteraad van Voorhout Fors begin van 1951aankoop van 17 ha grond voor woningbouw Van 100 woningen zijn er reeds 30 aan gerepatrieerden verkocht In zjjn nieuwjaarsspeech in de gister avond te Voorhout gehouden gemeente raadsvergadering liet de voorzitter, bur gemeester drs C. J. N. de Graaf, de ge beurtenissen van het afgelopen jaar de passeren. Grote kapitaalsuitgaven werden gedaan voor de woningbouw; het t.b.c.-onderzoek werd een groot succes belangrijke bedragen werden beschikbaai gesteld voor de wegen en een volledige verlichting kwam tot stand. De riole ringsvraagstukken zullen ook tot een op lossing komen. Door de fraaie bloembollenbeplantin gen heeft Voorhout in de belangstelling gestaan van: veel buitenlanders. Voor deze „vreemdelingenindustrie" lfgt.de ge meente buitengewoon gunstig. Als oudste raadslid zei de heer Nijs- :n verwonderd te zijn, dat er zo veel gedaan was. Hij wenste de heer Spieren burg, die nog steeds ziek is een spoedig herstel toe. Daarna begon men aan de agenda. De raad stgpide. er in toet dat de gemeente SCHAKEN ZoeterwoudeAlphen II 3M3Vz (voorl.) De gisteravond voor de 2e klasse A van de LSB gespeelde wedstrijd tussen Zoe terwoude en Alphen II leverde een voor lopige 3%3^ uitslag op. De vermoede lijke einduitslag wordt 5—5. Eindstrijd pers. kam pioenschappen LSB Op 8 Februari de le ronde In Februari wordt de eindstrijd van de persoonlijke kampioenschappen van de L.S.B. gehouden. De data zijn: Di. 6 Febr.: le ronde; Do. 8 Febr.: 2e ronde; Di. 13 Febr.: 3e rónde; Do. 15 Febr. 4e ronde; Di. 20 Febr.: 5e ronde; Do. "1 Febr.: 6e ronde; Di. 27 Febr.: 7e ronde. Er wordt gespeeld ln „De Valk", Sta tionsweg, alhier. -- De schoolkampioen- schappen yan de LSB Finalisten voor Paasvacantie bekend De tweede dag der schooljeugdkam- pioenschappen van de L.S.B. heeft een zeer spannende strijd te zien gegeven. De finalisten ontliepen elkaar niet veel i het resultaat was. dan ook, dat vaak de laatste ronde de beslissing viel. Ten slotte waren het P. M. van Bem- melen, M. van Steènis en H. Th. Wei land, allen leerlingen van het Gymna sium, die tot de firialé doordrongen. Deze finale zal in dé Paasvacantie worden ge speeld. De winnaar van de finale wordt door de L.S.B. afgevaardigd om deel te ne men aan het tournooi om het jeugdkam pioenschap van Nederland. De leiding van de- voorwedstrijden was bij de heer P. Herfkens, voorzitter van de L.S.B.in zeer vertrouwde handen. zal toe treden tot de vereniging van lei ders van openbare instellingen en instellingen van sociale zorg. Ook werd een verordening vast gesteld, regelende de geneeskundige verzorging van het ge- meentepersoneel. Een voorstel tot wij ziging van het bezoldigingsbesluit werd eveneens aangenomen. Twee bezwaar schriften over wegenbelasting werden ongegrond verklaard. Omdat de thans van kracht zijnde kin dertoeslagverordening nog steeds niet van kracht is voor rijkspersoneel werd een wijziging van deze verordening aan genomen. Voor de burgerlijke luchtver dediging werden gelden beschikbaar ge steld. De heer B. van Velzen zal grond voor zijn huis aan de gemeente afstaan tegen de symbolische prijs van f 0.01, onder voorwaarde dat de gemeente een toir en een plantsoenstrook zal aanleggen. Voor de uitbreiding van zijn bedrijf koopt hij dan 100 m2 grond van de ge meente voor f 1,20 per m2. De heer Prins zag ;er. liever meer 'parkeergelegenheid. De heer Nijssen was het échter niet met hem eens en de heer Jansz vónd de prijs te laag. Toch werd het voorstel met al gemene stemmen aangenomen. Ook voor het perceel van de heer Schulte werd een dergelijk voorstel ln principe aangeno- Het voorstel om 17 ha grond f 89.508.12 van de Aloysius Stichting te kopen lokte vanzelfsprekend een voerige bespreking uit. Het betreft sluitende stukken aan het uitbreidings plan. Over de verkoop van 6 ha zijn reeds onderhandelingen gaande met onderneming, die een aantal Oostenrijkse woningen wil bouwen voor gerepatrieer den en anderen. Er zouden 100 woningen komen, waarvan er reeds 30 aan gerepa trieerden zijn verkocht. Alle leden waren enthousiast en waardeerden de geste de Aloysius Stichting, om de gemeente de voorkeur te geven. Bij de rondvraag sprak de heer Jansze zijn erkentelijkheid uit, over het zand- strooien. De voorzitter zei, dat lof toe kwam aan het personeel van openbare werken. De heer Lindeboom wilde deze mensen een gratificatie geven, doch dit bleek niet nodig, omdat alle over zijn betaald. Daarna ging de raad in ge heime zitting. Met de „Volendam" naar huis Vermoedelijke aankomst op 17 Januari Met het troepenschip „Volendam", dat op 19 December 1950 uit Tandjong Priok vertrok en dat vermoedelijk op 17 Jan. in Rotterdam aankomt, komen de vol gende personen uit Leiden en omgeving Lelden Adj. W. de Lange, Lage Rijndijk 104; sold. D. Bink, Donkersteeg 9A; mej. J. M. E. Isbrucker, Franchiniontlaan sold. J. Wijie, Grocnoordstraat 27; F. Diepenveen, Haarlemmerweg 8; dhr T. Postma, Wasstraat 38. Warmond Sold. S. C. van Seggelen, Dorpsstr. 42. Alphen aan den Rijn Sold. I M. J. de Bruin, Hortensiastraat 14; sergt A. Legerstee, Van Mandersloo- straat 53. Noordwijk aan Zee Mej. J. E. Monsatofils, Duinweg 3. OEGSTGEEST Dokter en apotheek De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door dokter F. W. N. Hugenholtz, Wilhelminapark 2, tel. 20390; die der apotheken door de Oegst- geester Apotheek Wilhelminapark 8, tel 26274. de twaalf deelnemers aan de schooljeuódkampioenschappen van de L.S.B. en de leider, de heer P. Herfkens, bestuderen nog even een lastige stand. Zittend vlnr. de drie finalisten, te weten: H. Th.'Weiland, P. M. van Bemmelen en M. van Steenis. Foto N. v. d. Horst VOORSCHOTEN Doktersdienst. De Zondagdienst der huisartsen wordt morgen waargenomen door dokter C. Kuypers, Leidseweg 51, tel. 520. Trekking De trekking van de prijzen van het jubilerende electriciteitsbedryf heeft plaats gevonden. Hierbij varen tegen woordig: burgemeester C. J. v. d. Hoeven, de beide wethouders J. van Dodeweerd -•n L. A. Mooij, de gemeentesecretaris, de heer J. de Bres, opperwachtmeester J. H. Schoonbeek van de rijkspolitie en de heren P. C. Kraayeveld en Verhoogt van de bedrijven. Minister s' Jacob wil dus de Antbonnese ex-K.N.I.L. militairen, die in vier kam pen op Java zyn ondergebracht, stellen voor de keus uit drie mogelijkheden: óf opgaan in de Indonesische strijdmacht, óf ter plaatse demobiliseren, óf afvoeren naar een der eilanden van de Zuid-Mo- lukken. Twee andere mogelijkheden, nl. afvoer naar Nederland of afvoer naar Nieuw- Guinea wil de bewindsman per se niet in zyn keuzestelling opnemen. Afvoer naar N.-Guinea niet, ook omdat er dan nog meer) moeilijkheden komen met de In donesische regering, na het mislukken van de Irian-conferentie. Men zou dit zien als een handhaving van een „koloni aal leger" in de vastgehouden Neder landse kolonie! Op linkse elementen in de republiek zou het werken als een rode lap op een stier, met als gevolg, dat deze zouden verhinderen, dat de Ambonnezen uit de kampen gehaald zouden worden. Afvoer naar Nederland niet uit uit sluitend practische overwegingen. Prin cipieel is er immers geen bezwaar, zoals blijkt uit 's ministers mededeling, bereid te zyn asylrecht in Nederland te verle nen aan een kleine honderd Ambonnezen, die op de „zwarte lijst" staan, met hun gezinnen, in totaal 300 a 350 zielen. De bewindsman acht het echter onmogelijk, binnen twee maanden 12000 Ambonnezen naar Nederland te brengen. Hiervoor zouden 10 schepen nodig zijn die niet op zo korte termijn zijn te krijgen ter wijl het voorts onmogelijk zou zijn, deze hier onderdak te verschaffen. In deze zin is ook aan de K.N.I.L. geantwoord op de formele vraag, of opname in Nederland mogelijk is. Opgaan in de A.P.R.I. kan best, meent de minister: 20.000 andere Ambonnezen hebben dit ook gedaan. Wy zouden van de minister wel eens willen weten, hoe veel leden van het voormalige K.N.I.L. hierbij waren. In Nederland verblijvende ex-K.N.I.L.-leden schatten dit aantal nl. op slechts enkele tientallen. Voor leden van een strijdmacht met een traditie als het K.N.I.L. heeft gehad, lijkt het ons welhaast niet toelaatbaar, ernstig in overweging te nemen, over te gaan naar een strijdmacht, die zij hebben bestreden. Dit heeft niets te maken met patriottis me, wel met militair eergevoel. De ge schiedenis heeft in de na-oorlogse jaren echter geleerd, dat eergevoel bij de Ne derlandse regering hoogstens in het voor woord van haar vocabulaire staat opge tekend. De tweede mogelijkheid, demobilisatie ter plaatse, is volgens de voorschriften de enige, waartoe de regeging formeel ver plicht is. Maar daarnaast bestaat de mo rele. even dwingende, plicht van de re gering, te zorgen voor veiligheid van leven en goed van haar dienaren. En wordt aan deze verplichting bij demobili satie ter plaatse voldaan? Dit lijkt ons op zijn minst twijfelachtig. Deze Ambonne- :n komen dan immers weerloos te staan een vijandige omgeving. Van de keuze uit drie blijft dus feitelijk slechts één mogelijkheid over: afvoer naar een der eilanden van de Zuid-Mo- lukken. Hierbij wordt gedacht aan Ce- ram, waar de Ambonnezen zelf ook wel heen willen. Minister s' Jacob hoopt daar wat van te kunnen maken. Hiervoor is echter overleg met de Indonesische re gering nodig. Het lijkt ons een eis van rechtvaardigheid, dat over de mogelijk heid van afvoer naar Ceram zekerheid bestaat, vóór de Ambonnezen voor de keuze uit drie worden gesteld. Deze af voer zou waarschijnlijk de meest ge wenste oplossing zijn, maar hoe is hier voor te kiezen, wanneer de zaak nog in de lucht hangt? Daarom lijkt ons keuze vóór 15 Januari erg moeilijk en de in druk te vestigen van toch tot op zekere hoogte uitoefenen van dwang. Het zal de lezer na het voorgaande duidelijk zijn, dat wij 's ministers voorge stelde keuze uit drie in feite slechts uit één achten. En die ene oplossing af voer naar Ceram is dan nog niet eens compleet. Ondanks alle bezwaren, die ook wy er kennen, menen wy, dat een rechtvaardi ger keus uit drie mogelijk is. In de eer ste plaats de afvoer naar Ceram, zo hier omtrent zekerheid bestaat. In de tweede plaats afvoer naar Nieuw-Guinea, mits zekerheid bestaat, dat Nederland hier over de souvereiniteit behoudt. Politiek is deze mogelijkheid ongetwijfeld moei lijker geworden, nu de Nederlandse re gering hieromtrent geen zeker geluid meer laat horen. Practische bezwaren zijn er ook, maar stellig verdient overwe ging het Ambonnese voorstel, 300 onge huwde pioniers naar Irian te sturen, met de garantie, dat twee maanden later de rest knn volgen. De derde mogelijkheid achten wij af voer naar Nederland. Vervoers- en huis vestingsmoeilijkheden zijn er ongetwij feld. Maar evenals zulks geldt ten aan zien van de gerepatrieerden is de gehele kwestie een gevolg van de door het Ne derlandse volk gesanctionneerde rege- ringspolitiek. Het Nederlandse volk heeft de plicht, de gevolgen van deze sanctie te dragen. Wy achten de zedelijke ver plichting, te zorgen voor de veiligheid van leven en goed van de Ambonse lands dienaren van hoger orde dan de moeilijk heden, die opneming van de Ambonnese militairen in Nederland met zich zouden brengen. Ook hier geldt: waar een wil is, is een weg. TER AAR Voorlichtingsdag voor tuinders Donderdag werd in café Verhoef een .'oorlichtingsdag gehouden voor tuinders. Gesproken werd over de moeilijkheden van de financiering in het tuinbouwbe drijf, de teelt, de virusziekte en de se lectie van snijbonen. Ook werden nog de resultaten van de proeven met tomaten onder de loupe genomen. Het was een gcs.aagde dag. Naast de weg Op de Ringdijk raakte gistermorgen een afgeladen vrachtauto door de glad heid naast de weg. Een andere auto moest door een kraanwagen weer op de weg worden gebracht.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2