Jlieutue £riitsci)c OTouraitl Gewapend Nederlands optreden tegen opstandige Ambonnezen op Java Officieren neergeslagen door zestig uitgebroken militairen de Felle aanval op Truman in Amerikaanse Senaat Wist IJ ZATERDAG 6 JANUARI 1331 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: TeL 20408 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 p. kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken ,5tflatposücft is ghebltoen myn hert ia tegtjenspott" Een en dertigste jaargang No 8317 Minister s'Jacob beveelt: MINISTER S'JACOB heeft gistermiddag kolonel Van Santen, de com mandant van de Nederlandse troepen op Java, telegrafisch gemach tigd om gewapend op te treden tegen de Ambonnese ex-KNIL-militairen, die tijdelijk de status van K.L.-militair genieten en niet bereid zijn de bevelen van de Nederlandse officieren op te volgen. Alle Ambonnese militairen in de kampen te Djakarta, Soerabaja, Bandoeng, Salatiga en Semarang zullen worden ontwapend. Daarmee dreigt de kwestie van de Ambonnese militairen een dramatische wending te nemen. Op Oudejaarsdag zijn zestig Ambonne zen uit het kamp in Djakarta uitgebro ken. Zij namen wapens en drie vracht auto's mee, sloegen de Nederlandse offi cieren neer en trokken de stad in, terwijl zij op het publiek schoten. Onder de leden van de K.L. zijn geen persoonlijke ongelukken te betreuren. Minister s'Jacob deelde naar aanleiding van het gisteren genomen besluit mee, dat de toestand uit de hand dreigde te lopen. Kolonel Van Santen heeft na het jongste incident laten weten, dat hij niet langer de verantwoordelijkheid voor deze Ambonnezen kon dragen, wanneer hij hen niet met de wapens tot de orde mocht roepen. Nog één week respijt De minister heeft voorts kolonel Van Santen gelast, de Ambonnese militairen voor de volgende keuze te plaatsen: vóór 15 Januari beslissen of zij over willen gaan naar de A.P.R.I. (het leger van de Republiek Indonesia), waartoe de Indo nesische regering volgens de minister nog steeds de mogelijkheid heeft gelaten; óf ter plaatse te worden gedemobiliseerd; óf afgevoerd te worden naar de Zuid- Molukken. Hebben zij voor 15 Januari niet beslist, dan worden zij op Java gedemobiliseerd. Overkomst naar Nieuw-Guinea of naar Nederland is onmogelijk: de gouverneur van Nieuw-Guinea zou het overbrengen van de Ambonnezen misdadig en onver antwoordelijk achten, en in Nederland zou er geen huisvesting gevonden kun nen worden voor de 3600 Ambonnese militairen en hun gezinnen, in totaal 12.500 personen. Gevaar voor Neder landers De maatregelen zijn mede beïnvloed door de mededeling van de Indonesische regering, dat na 31 Januari geen Neder landse militairen in Indonesië meer zul len worden geduld. Bovendien heeft de Hoge Commissaris in Indonesië, de heer Lamping, aan de regering laten weten, dat de Nederlandse publieke opinie moet kiezen tussen het steunen van de Ambonnese militairen tot het uiterste of het in de waagschaal stel len van Nederlandse levens. De Regering kon niet wachten op de uitspraak in hoger beroep van het Haag se Gerechtshof in de zaak der Ambon nese militairen tegen de Staat der Neder landen, in welke zaak niet eerder dan 20 Januari uitspraak zal volgen. Aan 90 Ambonnese militairen met hun eventuele gezinnen zal asylrecht worden verleend, daar zij bij de Indonesische militaire politie op de zwarte lijst staan. In totaal zal het asylrecht aan ongeveer 350 personen worden verleend. Wanhoop en opwinding Dat de ontwapening van de Ambon nezen tot een bijzonder dramatische ont wikkeling kan leiden, ontveinst men zich in Den Haag niet. Deze militairen ver keren zo zeer in een staat van wanhoop en opwinding, dat zij hebben gedreigd zichzelf en hun vrouwen en kinderen het leven te brengen, liever dan zich /er te geven aan de Republiek Indo- Minister s'Jacob hoopt, dat de Neder landse officieren hen zal kunnen over tuigen, dat deze maatregelen om hur bestwil genomen zijn. Dat zal moeilijk zijn, want het vertrouwen in de Neder landers is totaal verdwenen. „Wanneer de Ambonnese soldaten niet meer weten wat zij moeten doen, dan zal i k voor moeten kiezen in hun eigen belang, èn het belang van de 5000 Nederlandse militairen, die de vijf kampen bewaken, èn van de gehele Nederlandse gemeen schap in Indonesië," aldus de minister. Hij betreurde dat de vertrouwensman van de Ambonnezen in Nederland, de heer Aponno c.s., telefonisch hun makkers op Java hebben aangeraden al les af te wijzen wat hun wordt 1 gesteld. Talt pionier van het isolationisme Hij acht de vorming der Atlantische Unie een reusachtige blunder ROBERT TAFT, de leider der Republikeinen in de Amerikaanse Senaat, heeft een felle aanval gedaan op President Truman en het buiten landse beleid van diens regering. Hij betoogde, dat Truman de bevoegdheid mist, om zonder voorafgaande toestemming van het Congres, Amerikaanse troepen deel te doen uitmaken van een Europese defensiemacht. Taft had er geen bezwaar tegen, indien de President een beperkt aantal divisies ter beschikking stelt van de Noord-Atlantische verdediging, doch bij het vormen van een Europese defensiemacht, moet Europa zelf de leiding nemen. Volgens Taft was de hele Atlantische! De beheersing der wereldzeeën De leer der betrekkelijkheid Dat klopt niet Het bureau der Zuid-Molukken protes teert ten krachtigste tegen de verklaring minister s' Jacob, dat 20.000 Ambon nezen zouden zijn overgegaan naar de Apri. In werkelijkheid zijn slechts enige tientallen overgegaan. Naar aanleiding het verhaal van de minister over een van Ambonnezen op Java wijst het bureau er op, dat de vertegenwoordiger der republiek van de Zuid-Molukken in Nederland de Ambonnese militairen dringend verzocht heeft, zich rustig te houden, ondanks de dagelijkse provoca ties en intimidaties en ondanks de druk, die van verschillende (vooral linkse) zijde op hen wordt uitgeoefend. Deze duizenden militairen hebben het nu uiterst moeilijk en men vergete niet, dat hun reeds meer dan een jaar ge vraagd wordt, over te gaan naar de Apri, hetwelk zij steeds opnieuw hebben ge weigerd. Dit doet de spanning met de dag stijgen. Het bureau heeft hun ver zocht zich rustig te houden tot de uit spraak van de Nederlandse rechter be kend is. Verder mag ieder van hen kiezen wat hij wil, en het bureau oefent gener lei druk uit. Avondklok in Djakarta In verband met de toenemende misda digheid in Djakarta door personen in militaire uniform, die legervoertuigen met registratienummers van het leger gebruiken, is aldaar een avondklok inge steld voor alle leden van het Indonesi sche leger. Unie feitelijk 'n reusachtige blunder, die slechts kon leiden tot een verhaasting de oorlog met Rusland. Het zenden Amerikaanse soldaten naar West- Europa had geen zin omdat elk leger hoe sterk ook, toch door een Russische overmacht onder de voet zou worden ge lopen. Amerika moest helemaal niet de leiding nemen in de vorming van een internationale strijdmacht en de Atlan tische troepen moesten evenmin onder het oppercommando van een Amerikaan- generaal komen te staan. Als er Euro pese landen waren, die niet voor hun eigen herbewapening wilden zorgen, dan moesten die ook geen Amerikaanse steun genieten. Wat Taft dan wel wilde? Een beperkt aantal divisies beschikbaar stellen voor de Atlantische Unie en verder uitsluitend het oog gericht houden op de verdediging het Noordamerikaanse vasteland. Hij legde er de nadruk op, dat niets Rusland kan weerhouden een oorlog te beginnen als Rusland dat wil, het zeker niet zal wachten tot de Atlantische verdedi ging zich krachtig heeft ontwikkeld. Amerikaanse legers, die bij een even tueel conflict naar Europa worden uit gezonden, lopen de kans nooit meer naar Aiherika terug te keren. Taft zei ook nog iets over de atoom bom. Volgens hem zou een atoombom op Hoengnam, in Korea, voldoende geweest zijn om te voorkomen, dat er ook maar één Amerikaanse soldaat zou hebben kunnen ontsnappen. De Russen kunnen eventueel havens onbruikbaar maken jor een evacuatie. Toch was het niet de bedoeling van Taft Europa maar aan zijn lot over te laten. Hij adviseerde de Amerikaanse militaire experts zich toe te leggen op het bouwen van strategische bases en eilanden te gebruiken, vanwaar uit Rus land zou kunnen worden bestookt. WIE IS DIT? „Wat is dit nu?" zult U vragen. Een vogel, een blad, een suikerpot, een bloem en horens. Nee, denkt u niet, dat tekenaar in de leer is geweest bij Picas so. Hij heeft deze voorwerpen zó gete kend, dat men er met een beetje passen en meten een gezicht van kan maken. U wist het nog niet, maar een tanden borstel, een winterpeen en een sappige maagdepeer kunnen wie weet sa men uw beeltenis vormen. Elke week zullen wij, onder het motto: „De leer der betrekkelijkheid" van een be..ende per soonlijkheid een gezichtenpuzzle plaatsen op pagina één en elders in hetzelfde nummer vindt men wekelijks de geteken de oplossing. Wij zijn er van overtuigd, dat u 's Zaterdags voortaan benieuwd bent naar: DE LEER DER BETREKKELIJK HEID! Wie wind zaait Engelse ervaringen op Borneo De ijver, waarmede Engeland het Ne derlands gezag in Indonesië heeft dermijnd. wordt thans beloond. De se gen. van de Maleise nationale unie Serawak in Noord-Borneo deelt nar lijk mede, dat actieve onruststokers Serawak bezig zijn om de inlijving dezer Britse kolonie bij de republiek Indonesia tot stand te brengen. Voordurend c schrijden dergelijke onruststokers grenzen en maken de pogingen der po litici, die langs wettige weg ijveren voor en onafhankelijk Serawak binnen het Britse Gemenebest, belachelijk. Hij zeide voorts: Wij wensen geen deel van Indonesië te zijn, wij wensen de familie Brooke terug de oude sultanfamilie Red.). sleutel der werkelijke strategie, die Rus land zou kunnen verlammen. Door eer verbond met Engeland, Nederland Frankrijk, Australië en Canada, kan eer onoverwinnelijke macht gevormd worden, in staat Europa beter te beschermen dan de nog te vormen zee- en luchtstrijd krachten, welke de Sowjet-Unie vri moeten inboezemen. Ten slotte: Een verbond met Japan steun aan Tsjang Kai Sjek. Deze rede heeft in Amerika een enorme indruk ge maakt, als felle uiting van „isolationis- Taft hoopt door de Republikeinen belast te-worden met de leiding van het buitenlands beleid en tevens Arthur Van- denberg, die momenteel ziek is, geheel te verdringen. Taft heeft de meeste kans tot Repu blikeins candidaat voor de Presidents verkiezingen in 1952 te worden benoemd. Ook radio-Moskou heeft deze „Ameri kaanse verklaring" uitgezonden. Gen. Eisenhower naar Nederland Eind 1951 drie gevechtsklare divisies (75.000 man) Generaal Eisenhower, opperbevelheb- ser van het Atlantisch leger, zal vermoe delijk Woensdag a.s voor een tweedaags bezoek uit Parijs naar Nederland ver trekken. vraag, of ons land dan reeds enige gevechtsklare eenheden onder de bevelen van de 'generaal zal kunnen plaatsen, werd ons van bevoegde zijde geantwoord, dat gevechtsklare divisies is leger nog niet voorhanden zijn, omdat de Amerikaanse uitrusting nog niet is aangekomen. Toch zal men Eisenhower niet met lege handeh tegemoet treden. Dit jaar hoopt de Indonesië-veteranen door herscholing twee mobilisabele divisies maken. De jonge lichtingen 1949 II 1950 I zullen samen méér dan een divisie vormen. Tegen het einde van het jaar zal Nederland drie divisies tellen, ofwel 75.000 man gevechtsklare troepen, de ter ritoriale troepen niet meegerekend. Kaart van Korea Er is nog een beperkt aantal exem plaren van de bekende door Van Stad uitgegeven kaart van Korea verkrijg baar aan onze bureaux. Deze kaart is exclusief, royaal van formaat en stelt U in staat de krijgs verrichtingen langs het gehele Ko reaanse front te volgen. Prijs slechts ƒ0.35. Friese dorpelingen op zoek naar piloot Wrakstukken aangespoeld maar verder geen spoor Met lantaarns gewapende dorpelingen zijn gisteren tot laat in de nevelige wei landen tussen Leeuwarden en de Friese kust op zoek geweest naar de Engelse piloot, die zoals we nog in enkele edities meldden uit zijn straaljager zou zijn ge sprongen. De bevolking was door de radio gewaarschuwd. In de bitter koude slagregens moest men echter onverrich- terzake naar huis terugkeren. Van de piloot werd geen spoor ontdekt. Aan het strand van Ameland, bij Hollum, zijn intussen wel wrakstukken van de ver miste Meteor aangespoeld. Het vliegtuig echter nog niet gevonden. Tot het invallen van de duisternis raasden een Mitchell-bommenwerper van het vlieg veld Valkenburg en een Harvard van de luchthaven Leeuwarden boven de Wad denzee. Zonder zelfs oliesporen ontdekt te hebben moesten zij op hun bases terugkeren.Ook de reddingboten Bran- daris van Terschelling en Insulinde uit Oostmahorn staakten 's avonds het zoe ken. De Jhr Ortt bleef nog in het gebied. het vliegtuig vermoedelijk is terechtgekomen. Niemand heeft het toe stel in zee zien storten, zodat het moeilijk zoeken is. Volgens de vliegbasis Leeuwarden er geen reden om aan te nemen, dat de piloot geen gevolg heeft gegeven aar zijn radiografisch geseinde voornemer een uitschietbare stoel het toe stel te verlaten. Het is dus niet waar schijnlijk, dat hij met zijn machine in gestort. Wellicht is hij in een wei land terechtgekomen en kan hij zich door een verwonding niet bewegen. Koude douche voor jhr v. d. Goes Inzake Nieuw-Guinea De woordvoerder van het Indonesische ministerie van Voorlichting heeft ver klaard, dat na de mislukking van de con ferentie over Nieuw-Guinea alle voor stellen en concessies vervallen zijn. Hij ging ook in op het bericht, dat de P.v.d.A. in Nederland zelfs bereid zou zijn, een kabinetscrisis te riskeren, en verklaarde, dergelijke paleisrevolutie in het Nederlandse leven hem zeer onwaar schijnlijk voorkwam. „Wij kennen maar al te zeer de tot eigen nadeel leidende uiterst behoedzame politiek van Neder landse politici, ook die van de zg. pro gressiefste partij in Nederland. De Neder landers waren niet bereid als vrienden 27 December het vraagstuk op te los- maar zij wilden het onderste uit de kan hebben, terwijl zij tevens de bijbe doeling hadden, cie onderhandelingen ir geen geval op 27 December te beëindi gen. Nieuwe onderhandelingen zijn slechts mogelijk op basis van ondubbelzinnige souvereiniteitsoverdracht. Politieke waarnemers vroegen, Van der Goes v. Naters niet eerder zijn plannen is gekomen. De vice-\ zitter van het Indonesische parlement, Tamboenan, noemde de poging van dt P.v.d.A. „sympathiek", doch onaanvaard baar en te laat. Zelfs de zeven punten var de Indonesische delegatie, welke de uiterste concessies vormden, zijn thans voor het parlement onaanvaardbaar VIERDE MAN.... „Hij komt wèl, hij komt niet Minister kondigt aan: Bouw van 100.000 woningen méér op het programma Nederlander wordt gemiddeld 70 jaar, zo werd deze week bekend (Van een onzer verslaggevers) EXCELLENTIE, de gemiddelde leeftyd van een Nederlander kan van nu af aan worden gesteld op 70 jaar," zo luidde de verblijdende mededeling, die iemand van de afdeling statistiek van zijn departement deze week aan minister In 't Veld kwam brengen. Toen de minister over zUn eerste blijdschap was gekomen, schoot hem te binnen, dat er dan op het gebied van de woningen consequenties zouden er moeten nu n.1. 100.000 woningen meer in het bouwprogramma worden opgenomen! Het dalen van het sterftecijfer is hoe cru het ook moge klinken een streep door de rekening van de minister van Wederopbouw. Maar, toen, gistermiddag mr In 't Veld deze onthulling deed tijdens de opening van een volgens een nieuw systeem gebouwde school, de eerste van en serie die in Rotterdam zal worden ;ebouwd, konden we geen spijt in zijn stem opmerken bij het wereldkundig maken van dit nieuws. Er was daar een heel gezelschap bijeen in de nieuwe school van de openbare ULO „De Vlaggeman" aan de Bentinck- laan te Rotterdam. Minister In 'tVeld zeide met betrek king tot de scholenbouw, dat hij zijn be lofte om vergunningen te geven voor de bouw van gymnastieklokalen en kleuter scholen, door de grote veranderingen in de politieke toestand, moest terugtrekken. „De grote uitgaven voor de opbouw het leger maken dit onmogelijk." „Bezuiniging moet ons motto zijn, niet omdat het een hobby van mij is, i omdat het niet anders kan. Ik betreur het, dat in ons land jaarlijks voor 500 millioen gulden aan drank wordt uit gegeven en eenzelfde bedrag aan tabak. Zelf drink ik niet, maar ik ben gaarne bereid mijn rokertje er aan te geven, als dit zal moeten in het belang van de deropbouw." Die bezuiniging kon niet worden door- Donderdagavond hebben drie gedeti neerden uit de bijzondere straf gevangenis in Leeuwarden kans ge zien, te ontsnappen. Twee hunner zijn inmiddels weer gegrepen. De stippellijn geeft de weg aan, die de gedetineerden gevolgd zouden heb ben. Onder toezicht van een bewaker wordt het ruitje in de uitzichtpost, dat door de ontsnapten ingetrapt is hersteld. Inkomensgrens gehandhaafd Kinderbijslag voor kleine zelfstandigen De regering is nie>t van plan de in komensgrenzen in de noodregeling kin derbijslag voor kleine zelfstandigen te laten vervallen. Bij het loslaten van deze grenzen zou het karakter van behoefte regeling teloor gaan en de weg naar eer definitieve regeling op grond van premie betaling worden afgesneden. Bovendien zou het de staat 13 millioen per jaar extra kosten. Minister Joekes zegt c' een nota aan de Tweede Kamer ove betreffende wetsontwerp. DAT de 2200 valse Duitse marken die onlangs in Maastricht werden ingewis seld, afkomstig zijn van de drukkerij die tijdens de zaak-La belle Odette in Parijs is opgespoord, en i.v. hiermee in Heerier- heide zekere B. is gearresteerd. DAT thans „Waalwijks Belang" een actie is begonnen voor het herstel van het personenvervoer per trein in de Lang" DAT in Axel op een door Ged. Sta ten van Zeeland belegde vergadering werd geprotesteerd tegen de opheffing van het personenvervoer op de lijn Ter- neuzen-Mechelen. DAT het reg. stoottroepen in Den Bosch als beste onderdeelvan het 3e mil. gewest het door de Prins beschik- baar gestelde vaantje ontving. DAT het comité radioluisteraars zijn naam heeft veranderd in Vereniging van radioluisteraars en plaatselijke afdelingen zal oprichten. DAT mr G. E. F. M. v. d. Schrieck is gekozen als voorz. van de gereorgani seerde K. v. K. voor Westelijk N.-Bra- bant. DAT de bodemkundige kaart van de N. O. Polder (schaal 110.000) voorlopig gereedgekomen. DAT wegens de executie van de ille gale werker Zwiers op 3 Nov. 1944 in het Opnluchtmuseum te Arnhem, aldaar resp. 13 en 9 j. werd geëist tegen d=> ex- wachtmeester bij de staatspolitie F. v. Wingerden en ex-opperluit. H. Ravens- waaij. DAT dr H. J. Weekenstroo eervol is ontslagen als dir. off. van de rijks politie le klasse. DAT de afscheidsparade van de Inten dance troepen uit het kamp Zeeburg te Amsterdam is uitgesteld van 12 tot 26 Januari. DAT het vorig jaar in Rotterdam 8600 misdrijven werden gepleegd, w.o. 603 rijwieldiefstallen (in 1942 10.000). DAT in A'dam het bestuur vergadert van de Internat. Unie van Social. Jeugd. gevoerd op de fabrieksbouw, „want in dustrialisatie moet de werkloosheid be strijden." „We zijn al zuinig met de bouw van nieuwe raadhuizen en politiebureaux. Zo moet Den Haag, dat steeds vraagt om nieuw politiebureau, zich nog maar blijven behelpen met de herenhuizen, waarin de politie er nu al zo lang is on dergebracht. We moeten echter alles eer der opofferen dan de woning- en scholen bouw." Verplaatsbi De nieuwe school, die de minister gis- middag te Rotterdam opende, is senii-permanent houten gebouw, dat plaatst kan worden. De kosten komen op f 12.000 per lokaal. De bouw geschiedde volgens het systeem-Den Hollander, Paul van Kempen voor Concertgebouworkest Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt zal na het laatste concert van Otto Klemperer als dirigent van het Con certgebouworkest gedurende enige tijd de leiding van dit orkest worden opgedra- aan de Nederlandse dirigent Paul Kempen. Definitief is al, dat Paul Kempen op 27 en 28 Jan. in Am sterdam mjn.v. het Toonkunstkoor het Requiem van Verdi zal uitvoeren. Ver- s hem gevraagd tot half Februari de concerten van het Concertgebouworkest Amsterdam, Den Haag en Rotterdam op zich te nemen. Zijn contract met de radio levert nog enige moeilijkheden op, doch in het belang van het Concertge bouworkest is het te hopen, dat hij voor dit ensemble wordt vrijgemaakt. Het plan dat hij naast werken van Brückner, Brahms en Reger, ook composities van Nederlanders zal brengen. 2000 Amerik. zendelingen verlaten China Verschillende Amerikaanse zendings verenigingen hebben ongeveer 2000 van de 3000 in China arbeidende zendelingen verzocht, dat land te verlaten in verband met de hevige anti-Amerikaanse cam pagne, waardoor deze zendelingen sedert twee maanden hun taak niet konden ver- Deze zendelingen hebben een uitreis visum gevraagd, maar het zal vermoe delijk wel enige maanden duren voordat De strijd op Korea Voortgezette gevechten om de sleutelpositie Wonjoe En nog steeds rijst de stroom van Chinezen over de Mandsjoerijse grens De Chinese legermacht van 200.000 man, van Hongtsjon naar het Zuiden oprukkende, heeft, in tegenspraak met het Reuterbericht van gisteren, het belangrijke Wonjoe nog niet bereikt. Wel schijnt volgens piloten de val van deze sleutelstelling op handen te zijn. Gisteren werd alleen gevochten ten Noorden van Wonjoe en langs de uiterste Oostkust van Korea, waar de situatie tot nu toe betrekkelijk rustig was. De bewoners van Wonjoe zijn echter reeds naar het Zuiden geëvacueerd. ten een mortierpositie en richtten de vuurmonden op de Amerikanen. Britse DAT in de K. v. K. voor Zaanland tot voorzitter is benoemd A. Vis Jzn, direc teur van Westzanens Kon. Fabrieken te Wormeryeèr, in midden-Gelderland ir H. Vis, directeur der N.V. Gelderse Tram weg M\j te Doetinchem, en in West-Fries land E. J. M. Stumpel te Hoorn. DAT de 59-j. kolenwerker J. C. Nieuw- land van de Ramlehweg te Rotterdam by de gasfabriek aan de Keilehaven al daar onder een achteruitrijdende trein is gedood. DAT de inschryvingen voor de bouw van een districtspostkantoor aan de Ave nue Concordia te Rotterdam 398.000 tot 486.000 beliepen en de raming 360.000 DAT een koe van de veehouder Kolk te Duivendrecht by het eten van aard appelschillen. een staaldraad van 10 cm en wat lege worstblikjes heeft inge slikt en twee dierenartsen door een maagoperatie de voorwerpen hebben verwyderd. DAT J. A. Kros gisteren zyn zilve ren jubileum vierde al» directeur van de Alg. Levensverzekringsbank te R'dam. Voorts wordt gemeld, dat wederom grote massa's communistische troepen over de Mandsjoeryse grens Noord-West Korea binnendringen. De twee vliegvel den van Pjongjang, zün, sinds de ont ruiming van de Noord-Koreaanse hoofd stad door de verbonden troepen dage lijks gebombardeerd. De communisten zyn thans bezig ze te herstellen. De „commissie van de V.N." voor de vereniging en het herstel van Korea, die ook naar Poesan is gegaan, waarheen de zetel der Zuid-Koreaanse regering werd verplaatst, is reeds bijeen geweest en als Nederlands vertegenwoordiger was ook de heer De Roos aanwezig. Het hoofdkwartier van McArthur heeft nieuwe voorschriften voor censuur uitge geven, waardoor vrüwel geen nieuws meer kan doorkomen betreffende de ver dere militaire operaties Slechts is bekend, dat de nieuwe linie van generaal Ridg- way's 8ste leger ergens ten Zuiden van Seoel loopt. Volgens latere berichten, hebben 12 myl ten Zuiden van het hier boven ge noemde Wonjoe, Chinese manschappen een wegversperring aangevallen. Circa 500, in het wit geklede Chinezen bezet- Sir John Balfour Brits ambassadeur te Madrid De Spaanse regering heeft haar goed keuring gehecht aan de benoeming van Sir John Balfour tot Brits ambassadeur te Madrid. Balfour, die tien talen spreekt, was in de afgelopen oorlog ambassadeur te Moskou. Pandit Nehroe, de premier van India, zal 16 Januari voor een tweedaags be zoek naar Parys komen, zo verluidt in kringen van de Indiase ambassade Parys. Amerikaanse kruisers hebben Noor- deUjke concentraties bij SeoelHaedioe onder vuur genomen. Marinejagers vie- Chinezen aan, die een eenheid der V.N. trachtten te omsingelen. Franse rails naar rood-China Uitvoering van oude orders, zegt Parijs Naar aanleiding van het Amerikaanse protest aan Frankryk over de levering van Franse rails aan communistisch China is uit Parys meegedeeld, dat het hier de uitvoering van oude orders be trof. Frankrijk heeft niet 139.000 ton, maar slechts 10 pet hiervan aan China geleverd, aldus wordt beweerd. WEEKBERICHT Vrij zacht Tot morgenavond verwacht De Bilt. Zwaar bewolkt met en- X kele plaatseiyke opkla- jS ringen. Af en toe enige .V regen. Aanvankelyk ma- s j tige wind en langs de kust tydeiyke harde Zui- delyk wind. later draai end naar Zuidwest of West. Weinig verandering in tempera tuur. (Opgemaakt te 10 uur). Zondag: zon 8.47—16.45; maan 9.10— 15.48 N. M. Maandag: zon 8.47—16.47; maan 9 51 —17.19. 15 Jan. EK.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1