Kom eerst wat meer over de brug, zegt Uncle Sam tot Stalin Grote Balans-OPRUIMING HET RINGENHUIS BALANS OPRUIMING PIECK FLINKE JONGEN NTOWE LEIDSCHE COURANT 4 VRIJDAG 5 JANUARI 1951 Het voorspel voor een contact Washington wantrouwt de invitatie van Moskou voor een „quatre mains" DE WESTERSE MOGENDHEDEN eisen eerst nadere gegevens over de Russische houding, alvorens aan te kunnen nemen, dat de Sowjet- Unie daadwerkelijk bereid is, de Westerse voorstellen te aanvaarden voor het houden van „viermogendheden-besprekingen". In verband hiermede zullen Amerika, Frankrijk en Engeland een nieuwe nota aan Rusland zenden, waarin om verduidelijking van het Russische voorstel wordt ge vraagd. kwestie zonder „vrije verkiezingen in ge heel Duitsland" van de hand zullen wjj- Dean Acheson gaf op een persconferen tie te kennen, dat de gepubliceerde Rus sische nota feitelijk geen aanvaarding In houdt van de Westerse voorstellen. Rus land s houding ten aanzien van het Duit se vraagstuk Ineft een onbehaaglijk voel van onveiligheid doen ontstaan. Acheson gaf geen commentaar op het Sowjet-voorstel, om de bijeenkomst der vier ministers van Buit. Zaken te Lon den, Parijs of Moskou te doen houden. De normale gang van zaken is echter, dat beurtelings in een der vier hoofdsteden vergaderd wordt en dus zou juist New York aan de beurt zijn. In diplomatieke kringen te Parijs wijst men op een „verzoenlijker houding" van Moskou, dan aanvankelijk als indruk ge wekt werd. Parijs oordeelt, dat de confe rentie der „Grote Vier" in ieder geval door moet gaan. Ook de Duitse bonds kanselier Adenauer is voorstander van een voorbereidende conferentie der „Gro te Vier", zoals ook in de Sowjet-nota werd voorgesteld. De bondsregering verwacht echter po sitief, dat de Westelijke mogendheden West-Duitsland en Berlijn zullen be schermen en iedere oplossing der Duitse Besprekingen te Bonn uitgesteld De besprekingen tussen West-Duitsland en de Geallieerden over een bijdrage van West-Duitsland aan de defensie van Europa, zijn tot nader order uitgesteld, aldus wordt uit Bonn gemeld. De reden voor het uitstel is niet bekend, maar mo gelijk hangt dit samen met de eventuele bijeenkomst der „Grote Vier". Intussen gaan de Westelijke mogend heden door met de plannen tot vorming van een West-Europese defensie, met daarin opgenomen Duitse eenheden. Washington verdenkt er Rusland van, deze plannen in de war te willen sturen, door het lokaas van een „conferentie van Vier". Attlee doet beroep op de mijnwerkers Hogere productie om dreigende crisis te voorkomen Premier Attlee heeft er bij de Britse mijnwerkers op aangedrongen, dat zij in de periode tot eind April 3 millioen ton kolen meer zullen produceren, om een dreigende brandstoffencrisis te voor komen. Volgens AFP zou Attlee in ver- baqd hiermee verzocht hebben drie crisis maatregelen te aanvaarden: 1. opschor ting van de werkweek van 5 dagen of 5 Vi dag en het werken in ploegen, op 6 dagen, totdat elk gevaar geweken zou zijn; 2. het gebruik van Italiaanse ar beidskrachten boven de grond en 3. be perking van het verzuim tot het uiterste. De mijnwerkers deden tegenvoorstellen, om loonsverhoging, om het vertrek l mijnwerkers naar andere industrieën staan te biengen. Het is nog niet be kend tot welk compromis de regering met de leiders der mijnwerkers tijdens de gisteren gehouden besprekingen is ge komen. Gezin dagenlang in kamer mei gas Een ernstig geval van gasvergiftiging, dat dagenlang niet als zodanig werd on derkend, heeft in Bergen op Zoom plaats gehad. Een heel gezin: man, vrouw en drie kleine kinderen, kon op het nip pertje worden gered. Ze zijn nu buiten levensgevaar. Het hele gezin Verbiest in de Johan- nusstraat, aldus Het Vrije Volk, werd dezer dagen onwel; alien hadden hoofd en waren onpasselijk. Het werd met de dag erger. Het kleinste kind werd drie dagen bij de grootmoeder gebracht knapte spoedig op. Een van de mede bewoners van het huis voelde zich ook al niet goed worden. Toen een dag later deze medebewoners geen teken van leven hoorden, maakten zij zich ongerust. De deur bleek op slot te zijn. Nadat ze langdurig hadden ge klopt kwam eindelijk mevrouw Verbiest naar de deur gekropen en wist deze half bewusteloze toestand te openen. De en de drie kinderen hadden het be wustzijn al verloren. In de kamer hing ;n zware gaslucht. Het bleek, dat er in de gasleiding onder het trottoir voor de woning een lek Door de vorst en de sneeuw had het gas geen uitweg door de grond gevonden en het onder langs de vloer de woning binnengedrongen. •,Wir fahren gegen Neu Guinee" Op tweede Kerstdag is het bataljon 110 Selawan Djantan van de C-brigade in Atjeh uit de haven van Lho Seumawe (Kota Radja) aan boord van de K.P.M.-er naar zijn nieuwe standplaats vertrokken. Waar die standplaats is, wordt niet ge meld, doch het is bekend, dat de Waikelo geregeld troepen van de T.N.I. vervoert naar de Zuid-Molukken en het is opmer kelijk, dat de troepen bij het wegvaren luid geroep: „Iriam Irian" (Nieuw- Guinea) aanhieven. Voorts wordt gemeld, dat te Tandjong Merawa in Oost-Sumatra de oud-leden van de ondergrondse organisatie Per- satoean Perdjoeangan Soematera Timoer, elke de hand had in de moorden en brandstichtingen op Kloempang en Klambir Lima. nu een bataljon West- w Guinea oprichten, dat bereid is, overal heen te gaan voor guerilla, sabo tage en toepassing der verschroeide aarde, als Westelijk Nieuw-Guinea niet Indonesië komt. Hogere heffing op melk en boerenkaas Binnenkort zal minister Mansholt de instelling van een nieuw zuivelfonds voor het lopende melkjaar goedkeuren. Uit het fonds worden verliezen op de export en eventuele toeslagen op concumptie- melk en andere zuivelproducten betaald Op melk en boerenkaas zal voor dit fonds meer worden geheven dan thans. De heffing bedraagt op het ogenblik ƒ1,575 per 100 kg melk van drie en een half pet vet en was vorig jaar 1,05. Buitenlandse stemmen over Nieuw-Guinea De New York Times wijst er op, dat volgens de mening der Australiërs niets wordt gewonnen door vervanging het Nederlandse kolonialisme in Nieuw- Guinea door een Indonesische variant Het blad acht het een wijs besluit, wan neer men de zaak in handen geeft van derden. Een golf van anti-Nederlandse gevoelens in Indonesië zou een ernstige achteruitgang betekenen en de commu nisten zouden in troebel water vissen. Een artikel uit Sydney in de Christian Science Monitor verklaart, dat Indonesiës weigering om het bestuur over Nieuw- Guinea te delen de sympathie voor Indo- i in Australië niet vergroot. Austra- ju aarzelen, zijn verdedigingspolitiek op Nieuw-Guinea te combineren met een land. dat zo snel het federatieve stelsel heeft vervangen door een eenheidsstaat sterk naar het socialisme neigt. Het blad vraagt: Wat zou er met Indonesië gebeuren als de communisten op Ma- lakka wonnen? Heemaf had goed jaar Ir H. I. Keus, van de directie der N.V. Heemaf heeft medegedeeld, dat men in 1950 een bevredigende productie heeft gehad en de binnengekomen opdrachten zjjn niet minder dan in 1949. Ondanks zware fiscale aderlatingen heeft de Heemaf haar positie behouden, doch slechts door rekening te houden met fiscale klippen, die een uitbreiding van grote omva.ng in de weg stonden. Eerst als wij beseffen dat waardevermindering der munt ons aller vijand is, zal het eco nomisch noodzakelijke niet langer poli tiek onmogelijk zijn. De gevolgen van het kweken van tekorten in plaats van over schotten, zullen zich waarschijnlijk spoe dig openbaren. Die tekorten ontstonden niet door maar voor Korea. Zolang wij onze gulden niet op het hellend vlak stuiten, kunnen loonronden geen uit komst brengen. N.-Guinea in het Indon. parlement De fracties van de Partai Indonesia Rajat, de Partai Indonesia Raja, de R. Katholieke fractie en de democratische fractie van het Indonesische parlement hebben een motie ingediend, welke er op aandringt, dat de regering alleen bereid zal zijn, de onderhandelingen met Neder land te heropenen op basis van souverei- niteitsoverdracht, en dat aan Nederland twee maanden de tijd zal worden gege ven om hierop in te gaan. Indien echter Nederland onbevredigend antwoordt, wil len de voorstellers opzegging van het Unie-statuut, de overeenkomsten der R. T.C. en andere verdragen, die nadelig zjjn voor Indonesië. De Masjoemi zal de Maart de laatste zal zijn, tenzij Neder land toegeeft. Men wil echter de opzeg ging niet eenzijdig doen geschieden. De woordvoerder van de Masjoemi in het parlement, mr Joesoef Wibisono, hield een rede, die overeenstemde met het re geringstandpunt. Er zijn nog 25 sprekers op komèt. Toch regeringscrisis in Suriname De Surinaamse ministers L. Lichtveld en Hewitt hebben ontslag genomen. Gou verneur Klassesz heeft dit aanvaard. In hun ontslagbrief delen de ministers mede, dat zij niet bereid zijn tot het te kenen van een besluit tot ontbinding van de Staten voor de wijziging van het kiesreglement, terwijl de andere ministers ?n dergelijk besluit wel willen tekenen. Er is nog niet officieel besloten tot ont binding der Staten, want in elk geval moet eerst het reglement van orde wor den behandeld. De coalitie (regeringsaanhang) in de Staten heeft een scherpe motie van af keuring aangenomen tegen de ministers A. Brakke, A. Currie en J. Zaal, die be reid zijn, een besluit tot ontbinding der Staten te tekenen. Prijsstijging in Amerika De Ass. Press-index van groothandel- prijzen in Amerika kwam gisteren op een hoogterecord van 308.23 (1926 100 V Een jaar geleden was de index 160,3. De Franse vice-consul te Koenming (communistisch China) en drie andere consulaire ambtenaren, zijn uit het land gewezen, omdat zij radio-materiaal zou den hebben verkocht. Aandelenemissie van Ngombezi Bijstempeling van oude aandelen De firma Van der Werff en Hubrecnt opent 12 dezer de inschrijving op 900 aandelen a 1000 Ngombezi tegen 135 pet, ten volle delend in de winst 1951, met claim van 3 nieuwe aandelen a 1000 tegen 4 aandelen a ƒ600. Het kapitaal werd in 1936 door afstempeling van 40 pet verminderd tot ƒ720.000 en komt door bijstempeling weer op 1,2 millioen, terwijl de huidige emissie het kapitaal tot ƒ2,1 min vergroot. Over 1951 ver acht men 9 pet dividend over dit ver grote kapitaal. Met enige Engelse en een Zwitserse sisalproducent is een combina tie gevormd tot verwerving van vroegere Duitse ondernemingen. Een is inmiddels verkregen, waarbij Ngombezi voor ruim 17 pet vertegenwoordigd is. De aandeelhouders namen het voorstel tot bijstempeling der aandelen aan. Voor het geval de minister bezwaar zou ma ken tegen het brengen dezer bijstempe ling onder de wet op de herkapitalisatie, een secundair voorstel aangenomen de bijstempeling te onderwerpen aan de superdividendbelasting. Het bestuur echter hoopt, dat de wet op de herkapi talisatie met terugwerkende kracht zal worden ingevoerd. Het primaire divi dend is van 6 tot 4 pet verlaagd, het geen, de bijstempeling in aanmerking genomen, in contanten ƒ40 i.p.v. ƒ36 be tekent. De verlaging wordt toegepast op het dividend 1951. Moeilijkheden in Belgisch slagersbedrijf De Belgische organisaties voor de dis tributie van rund- en varkensvleespro ducten overwegen beschermende maatre gelen, daar de minister van economische zaken de besluiten van 4 tot 8 December ..1, betreffende de maximumprijzen voor verbruikers van rund-, varkens- en kalfs vlees niet kan intrekken. Deze maatrege len kunnen zelfs een staking van alle verkoop inhouden. New Yorkse beurs vooruit Een krachtige houding van staal en auto's veroorzaakte gisteren op de New Yorkse beurs een algemene vooruitgang met winsten van enkele centen tot twee dollars. De omzet was 3,3 millioen aan delen en de tikker raakte achterop. Tarwe noteerde te Chicago 2,46!g d. de bushel. 1,7814, katoen noteerde Maart 43,63 cent de pound, Mei 43,2, Juli 42,78. De Kon. Ned. Zoutindustrie voerde iar productie in 1950 op tot ongeveer 410.000 ton, tegen 330.000 ton in 1949. Oliebedrijven in N.-Sumatra niet teruggegeven? Volgens Abdoel Rachman, hoofd van de dienst, voor olieaangelegenheden in Noord-Sumatra, zullen de oliebronnen worden gereorganiseerd in een organisa tie, welke te Djakarta zetelt en gecon troleerd wordt door de Indonesische re gering. De oliebronnen van Pangkalan Brandan en Pangkalan Soesoe zullen worden hersteld. Met de vakvereniging van oliearbeiders is een compromis ge sloten. Op de vraag of de bronnen over eenkomstig de R.T.C. aan de rechtmatige eigenaren zullen worden teruggegeven, zeide hij, dat de opbouw niet afhankelijk mag zijn van de R.T.C. Deze moet wor den uitgevoerd met of zonder de R.T.C. FAILLISSEMENTEN (Opgegeven door Van der Graaf Co.) Uitgesproken: J W v d Zande, meubelma ker, Apeldoorn: G Zijlstra, Kerstant v. d. Berghélaan 50a, Rotterdam: C W Russner, Mathenesserlaan 208. R'dam; 27 Dec. J Sies, kleermaker. Breitnerstraat 55. R'dam: 28 Dec. R W L v Dam, Olymplapleln 59, Am sterdam: v.o.f. Jos H Hermans Sc Co., Oost einde 8 en J H Hermans en M Sijtsma, Am- G Meinders, Egelantierstraat 94, J Leyden v. Amstel, Herzogstr. terdam; H t lefkers han< H M Vcrploegen, Munnikhofjesstraat 28. Deest: P G Kruitwa gen, Oude Zevenaarseweg C 235, Zevenaar: Th v Wijk, Hopelerweg 18, Eygelshoven; F M Steverinck, cafétaria, Korenmarkt 4, Arn hem: 29 Dec. P C Maree, Gouwe 79, Gouda; J W Meuldijk. Raephorststraat 180, R'dam; G Meiessen, Vlndicatstraat 2a, Groningen; 30 Dec. Fa S v Houten en S v Houten, P Of- i'ringa en R v Houten, allen Rott%»'alle. Opgeheven: P E J du Bois, R'dam; J Hen driks. Anemoonstraat 7, Nijmegen. Vernietigd: P v Schaik, Vossenlaan 10. Nij megen; J Jongkind, Aalsmeerderweg 489, Aalsmeer. Geëindigd: Fa Gebrs. Tomasini en J P en W Tomasini. Schiedam: N.V. Basto Onder neming, R'dam: G Huyser, Vlaardingen; M Buitink, zadelmaker, Voorst: J Terlouw, schoenreparateur, Hoevelaken, uitkering 19.22 pet; H Th v Poeteren, h/o café-restau rant ,,Lido", Haarlem: H J Nachbar, boek handel, Zaandam, uitkering 19.87 pet; J H Koonen. Heerlen: H F v Bersselaar, aanne mer, Groenlo. Surséance van betaling: B O Bomers, im- en exportbedrijf van textiel. Overtoom 6-111, Amsterdam, voorlopig: H J C Smolders, fabr. v. choc.- en suikerw.. St Willebrortiusstraat 23—25, A'dam, voorlopig. Door de C.V. Con- servenfabriek Kouwenberg Co., Zundert en J M Kouwenberg. Breda, ontwerp accoord ingediend. Op uiterlijk 29 Jan. moeten de schuldvorderingen zijn Ingediend. De werkelijke ft M koopjes bij MEISJES DIRECTOIRES i HEMDJES per stuk Leeftijd 14—17 jaai DAMES DIRECTOIRES ƒ1.62 98 cf. JAPONSTOF VISTRA WOLLEN RUITSTOF per meter ƒ2.29 per meter ƒ1.49 per meter 3.39 STERKE DAMES- NIJLONS Vanaf WOLLEN STANDAARD ƒ1.29 ƒ3.98 2.95 U SLAAGT ZEKER BIJ. Nieuwe Rijn 35, Haariemmerstr. 148 Onontbeerlijk voor Uw gezondheid. Zonder Uw portemonnaie geweld aan te doen, kunt U ook ia wintertijd toch profiteren v eigenschappen van vers fruit. Neem drie keer per dag een theelepel Sinatran! Sinatran bevat imr niet alleen de vitaminen A, D e maar ook het C-vruchtenvitatr hetwelk infectieziekten voorkomt en het weerstandsvermogen hoogt. Kinderen zijn dol op Sina- tran met de verrukkelijke appelsap! 10% KORTING OP ALLE ARTIKELEN UITGEZONDERD: couverts, verlovingsringen en horloges. MORSSTRAAT 9 LEIDEN TEL. 24920 ONGEKENDE KOOPjES 5.88 Blauwe overalls mansmaten moe 12.90 IU.V5 Overhemden vast boord, blauw, grijs, beige Jasschorten effen blauw, a Qn 15 jaar Jongensblouses alle maten 3.90 Herenflanellen dubbele borst 5»25 Dameskousen zijde met min-, dering I 1 68 ct Theedoeken Ruit, diverse kleuren Pitriet Wiegen fraai bekleed, Qn van 690 tot I O.VU Molton hemden alle maten 4.90 Bouclé loper 50 cm breed 3.25 Heren pantalons lang 3.19 Wollen shawls Dames en heren 1.88, 2.75 MIDZA-bonnen bU al Uw aankopen. HAARLEMMERSTRAAT 228 N.V. HANDELSVER.A.JJEN DOESSCHATE-ZWOLLE MOEDEREN DOCHTER waarderen beiden de practischè KUBLER ja ponnen en deux-pièces van zuiver wollen kwali teit. Voor iedr is het ge schikte model voorradig- MOTVRIJ Niet-verhoogde wolprijzen Dames-Modemagazün WARNECKE VOOR ALLE AUTO'S Wilt U een contactsleutel bijgemaakt hebben, of is Uw sleutel zoek? Wij maken alle soorten sleutels op contacten, portierdeuren, benzinepom pen enz. Ook op sloten waar» geen sleutels meer bij zijn. H. JANSE, Haarl.str. 129, Leiden. Tel. 21808. HUISMOEDERS zijn Uw wringerollen te hard of versleten? Wij maken Uw oude wringer weer zo goed als nieuw met 2 splinter nieuwe rollen voor circa f 20. l'ot f 22.50. Daar kunt U geen nieuwe wringer kopen. Ook voor alle onder delen. Bij H. JANSE, Haar iemmerstr. 129, Tel. 21808, HUISHOUDSCHOOL. Lelden, Rapenburg 23. Tegen 15 Jan. 1951 gevraagd EEN TIJDELIJKE LEERKRACHT jor 't alg. vorm. onderwijs, bij voorkeur in oezit van de hoofdacte. Soil. a. d. secr. v. h. bestuur Mevr. M. W. S. Blok-Aberson, Rijnsburg6eweg 43 a, Leiden. Personeel gevraagd 9 Wegens huwelijk der te genwoordige hulp, flink dag meisje gevraagd in gezin m schoolgaande kinderen. Aan melden na 7 uur 's avonds bij: mevrouw Weening. Rijn- zichtweg 37, Oegstgeest. Nette slagersbediende moet met het vak bekend zijn. Joh. Stikkelorum, Jac. Catslaan 12, Leiden. 9 Winkelmeisje gevraagd. Leeftijd boven de 18 jaar. in zaak van huish. artikelen. Loon f 15 per week. Aanmel den van 912 en an 26 u, Nova Noordeinde 43 Leiden. Personeel aangeb. B.z.a. gedipl. costumière. leeftijd 18 jaar, voor atelier of als hulp bij naaister, te Leiden of omgeving. Br. No. 920 aan Agent N.L.Crt, i v. d. Bosch te Rijnsburg. Begin het nieuwe jaar met fruit. Neem elke dag minstens één fikse appel; dat houdt het gebit gaaf en sterk en geeft U de vitaminen en de energie die U vooral nu zo nodig hebt. Neem óók eens wat vaker stoofpeertjes. Fruit is gezond en ongevaarlijk voor de slanke lijn! Om het nieuwe jaar goed te beginnen is Uw besluit: EET NEERLANDS FRUIT, dag Ut dag cutrf Nu volop: Goudreinet en Bellefleur Te koop aangeb. 9 Grote handwagen. Te be vragen Lage Rijndijk 70. 9 Prachtige, moderne „Sin ger" trapnaaimachine, z.g.a.n, heeft f 375.- gekost, nu f 175, herenrijwiel f 17.50, ledikan ten f 9.-, handnaaimachine f 27.50. Hooigracht 55 (geslo- n huis). Diversen Kabinet. Prima eiken kabi- ?t met veel bergruimte. Ant. ladenkastje. zeer aparte schemerlampen, koperen kro nen, wandlusters, theestoven ketels, dressoir, kistmodel, koper, tin. Tevens nog enige restanten koopjes. Muusse, Hooigracht 59, telef. 23264. 9 Porseleinen kop Tijdens de opruiming. Schilderstukken voor boven het dressoir, op doek geschil derd compleet met volorna- mentlijst v.a. f 23-90. Verder op al onze schilderstukken grote prijsverlaging. Lijsten makerij „De Concurrent", Haariemmerstr. 72. Tel. 22918 Maak het U toch Ook wel DOVCO, Dan bespaan U zich tijd en moeite d de keuken. Royco hoeft maar ainuten op het vuur en U hebt 4 borden versgekookte soep, heerlijk, voedzaam, verkwikkend. Het nodige vet en de eiergele vermicelli bevinden zich reeds in de juiste hoeveelheid in 't pakje. ^IliïYSQK'PPBNmiLLONêOeP nög fijner dan eigengemaakte 9 Tijdens de opruiming. Schilderstukken voor bo ven het dressoir, compleet met lijst v.a. f 12.90. Kleine schilderstukjes vanaf f 4.10, 8laapkamerschilderijvjes. enz. Lijstenmakerij „De Concurrent", Haarlemmer straat 72. Tel. 22918. Grote inboedel aangekocht. Ameublementen. lits-ju- meaux, waskastep. stalen éénmanskasten, opklapbed- den (kan ook op betonnen vloer geplaatst), ombouwen, schuiftafels met balpoten, rails compl. 1.25. Koopt inboedels Pluym, Hogewoerd 41. Tel. 21266. 9 3 Pits Oliestel f 6.95. Prima merk emaille, B-kwaliteit, kleur zwart. Compleet met katoenen pitten. Met inleve ring van deze advertentie. Geldig tot 13 Januari. I.V.A. - Haarle'mmerstraat 48 Nova Noordeinde 43 Leiden. Woningruil Aangeb. rand Leiden, 2 m. v. tram, huis, bev.: 5 k„ 1 met balcon, keuken, zolder, badcel, voor- en achtertuin tje, schuur. Huurpr. na 1 Jan. 33.95 p.m. Gevraagd iets kleiner huis of flat te Katwijk aan Zee. Br. No. 4606 Bur. Blad. Coöperatie „VOORUIT" Afdeling Kruidenierswaren Gevraagd voor spoedige indiensttreding 17 jaar. Aanmelden: Korevaarstraat 30. VOOR ADVERTENTIES; TELEFOOfcl 23375 broodschaal f 1.49. Pla telen melkkan 1% liter 98 ct. I.V.A. Haarlemmerstraat 48. Nova Noordeinde 43 Leiden. 9 Nog enkel* knutselaars kunnen profiteren van onze. restanten aanbieding latten/ en latjes, „De Houthal" biedt service voor haar klanten. Geen order te grootof te klein. „De Houthal", Ho gewoerd 99. 9 Ameublement, hang- of legkast, eiken dressoir, rook- stoelen, grote crapeux, 3- delig verenbed, 1 en 2 pen. ledikanten vanaf 6, haar den vanaf 30. Jan Pluym, Hooigracht 51. Tel. 25055. Weer aan de wal Kapitein Jubel is er de man niet naar om lang over dergelijke avontuurtjes na te prakkizeren en hij geeft dan ook met een weer de nodige bevelen om koers 'c zetten naar de strook land, die ginda :n zicht is gekomen. „Als we maar eerst eenmaal aan land zijn mannen", zegt hij, „dan zullen we wel weer zien. De hoofdzaak is, dat we steeds dichter bij huis komen." De matrozen roeien hard en vorderen snel. Al dichterbij komt de kust, die uit steile brokkelige rotsen be staat. „Oei, oei" zegt Jubel, „ik kan niet zeggen, dat het er hier gezellig uitziet D'r is geen kip te bekemienl" Daarmee heeft hij niets miszegd, want het is een kale, ruwe woestenij, die daar voor hen oprijst. Na een poosje roeien schuurt het bootje over een zandige bodem ep even later heeft het vijftal weer vaste grond onder de voeten. Vastberaden stappen Jubel en de anderen het strand op. (Wordt vervolgd)

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 4