J. G. J. Verhey van Wijk„Kamer van Koop handel heeft dienende taak Kees Broekman toonde De Lier wat hij waard is NATIONALE Tuinder moest met gezin leven van ƒ4,62 per week WEUWE LEIDSCHE COURANT VRIJDAG 5 JANUARI 1951 Zelfstandigheid sluit voortdurende waakzaamheid niet uit De herrezen Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Zuid-Holland hield gister middag in de gerestaureerde vergaderzaal van het gebouw van de Kamer aan de Stationsweg haar eerste vergadering onder voorzitterschap van de heer J. G. J. Verhey van Wijk. In deze vergadering werd de heer Verhey van Wijk als voorzitter herkozen. In de vacature van de h"er H. M. Simonis werd tot ondervoorzitter ge kozen de heer C. F. Meerpoel. De heer N. Parlevliet werd als ondervoorzitter her kozen. Het aantal ondervoorzitters werd op drie gebracht. In verband hiermee werd nog gekozen de heer T. M. H. van Waveren. De heer Verhey van Wijk betreurde, dat de heer Simonis nu geen deel kan uitmaken van de herleefde Kamer. Met hart en ziel heeft hij zich aan de Kamer van Koophandel gegeven. Dr P. G. Iinibbe werd als secretaris herbenoemd en mr A. G. de Blécourt als adjunct-secretaris. In zijn uitvoerige rede merkte de heer Verhey van Wijk op, dat de herboren Kamer van Koophandel een feestdag be leefde. Hierop gaf hij een overzicht var de historie van de Kamer. Dank bracht hij aan dr Knibbe voor zijn strijdvaar digheid.' De nieuwe Kamers zullen hun weg nog moeten zoeken. Wij leven in een andere wereld dan vóór 1940. De overheidsbemoeiingen ten aanzien van het bedrijfsleven zijn veel en veel groter geworden. Ook hier is uit de bezettings periode veel blijven hangen. De Kamers zullen waakzaam moeten zijn. Vervolgens belichtte de heer Verhey van Wijk de verschillende aspecten van het bedrijfsleven in Rijnland. Over de textieln ij verheid zei spr,. dat de productie ook dit jaar toe nam. zodat in het algemeen aan de vraag kon worden1 voldaan. Gedurende de eer ste helft van het jaar viel een zekere verslapping in de vraag waar te nemen, die echter omstreeks Juli onder invloed van de politieke gebeurtenissen plaats maakte voor een zeer grote kooplust, waardoor het verkoopseizoen, dat regel in September begint, enige den vroeger aanving. De gang van zaken in de k a 1 k 5 «teenindustrie was zeer bevredi gend. Aan de grote vraag kon ternauwer nood worden voldaan. Alleen door in schakeling van dag- en nachtploegen kon men voorkomen dat door gebrek aan kalkzaydsteen stagnatie in de bouwnij verheid optrad. Er is in de positie van de dakpan- nenindustrie weinig verandering gekomen. De grote vraag naar dakpan nen blijft aanhouden. Bestond er echter voorheen regelmatig een achterstand in de afleveringen, gedurende 1950 kwam het zo goed als niet meer voor, dat bouw werken stagnatie ondervonden wegens te late aanvoer van dakpannen. Aan de buitenlandse vraag, speciaal van West- Duitsland. kon slechts gedeeltelijk wor den voldaan. Het verloop in de betonindustrie was normaal. In het voorjaar waren er te weinig orders, in de loop van het jaar herstelde zich dit. Grondstoffen waren voldoende te krijgen. Door de grote con currentie waren de prijzen matig. In de ij ze r industrie was de be zetting zeer bevredigend. Het gebrek aan vaklieden bleef evenwel bestaan, waar aan slechts, naar de mening van de Ka- mer, kan worden jegêrnpet gekomen door opleiding, vóórafgegaan door eèri doel treffende selectie. In de loop van jaar vond een belangrijke stijging materiaalprijzen plaats. Conservenindustrie: In hel gin van 1950 was de blikvoorziening maal. Het conflict in Korea heeft hierin grote verandering gebracht. Vanzelfspre kend had dit een nadelige invloed op de productie. De aanvoer van verse groen ten was over het algemeen overvloedig. De verkoop in het binnenland was matig, totdat omstreeks Augustus een grote betering intrad, die men kon danken de vrees voor uitbreiding van de oorl handelingen in Korea. De verbetering duurde tot eind September, w< kooplust volkomen was vetdwenen. Wat de export betreft, merkte de heer Ver hey van Wijk op, dat Engeland dit jaar weinig groentenconserven afnam. Voor een klein deel werd dit goed gemaakt door export van vrüchtenconserven dit land. Door grote activiteit is het ge lukt hiervoor soms compensatie te vin den op andere buitenlandse markten. De oogst in de bloembollenwe reld was over het algemeen zeer goed. De uitvoercijfers tonen een -belangrijke stijging. De uitvoer bedroeg ongeveer vijf millioen kg. meer dan in 1949. Deze groting is toe te schrijven aan het feit, dat de uitvoer naar Duitsland geheel vrij was. Ook de invoerbeperkingen in Zwe den werden opgeheven, terwijl het voercontingent in Engeland belangrijk werd verhoogd. Ten gevolge van de gro tere uitvoer bestond er op de binnen landse markt in bijna alle bloembollen soorten eon schaarste, die zeer sterke prijsstijgingen veroorzaakte. Ten slotte vermeldde de voorzitter, dat de eisen be treffende de gezondheidstoestand van bloembollen in de verschillende landen steeds worden verzwaard en dat de zorg voor het product steeds meer tijd en kosten vergt. In het bijzonder wordt aan dacht besteed aan het bestrijden van het verschijnsel van de aardappelmoeheid op bollengronden. Maatregelen worden over wogen om de cultuur van aardappelen op bollengronden zo veel mogelijk uit te schakelen. De export in de haringvisser ij bood niet veel perspectief. Vooral Oost en West-Duitsland, waarheen in 1949 grote hoeveelheden werden vervoerd, hebben tot nu toe zeer teleurgesteld. Op nieuw zal echter met Duitsland worden onderhandeld. De verwachting bestaat, dat nog wel enkele buitengewone ver kopingen tot stand zullen komen, zodat de voorraad tot een normaal peil zou worden teruggebracht. De trawlvisserij is ook dit jaar niet lonend geweest. Er zullen nieuwe wegen gevonden moeten worden om meer zekerheid te krijgen, dat de vis kan worden afgezet. In het slot van zijn rede wees de heer Verhey van Wijk nog op de functie van de Kamer van Koophandel. De Kamer heeft een dienende taak te verrichten. En niet alleen de Kamer in haar geheel, maar ook de leden individueel. Zoals men dient in een bedrijf wordt men nu geroepen te dienen in het algemeen be lang, aldus spr. Dat zal u niet zwaar val len, nu u deel uitmaakt van een organi satie, «waarin verschillende bedrijven en beroepen vertegenwoordigd zijn. li zult dus velen leren kennen en velen leren waarderen, hetgeen de samenwerking op een hoog niveau ten goede zal komen. Dat het ons met Gods hulp zal gelukken de herboren Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland tot grote bloei te brengen, is de beste wens, die ik voor het nieuwe jaar kan uitspreken, zo be sloot de heer Verhey van Wijk, waarna hij de leden met enkele woorden instal- Wij meldden gisteren reeds, dat de het schilderij dat door de heer Pieter Kamer na het huishoudelijke gedeelte Geraedts is vervaardigd, in grote dank aanvaardde. De kunstschilder gaf de leden nog een duidelijke toelichting. Zonder vergunning groenten ingeblikt Tienduizend gulden boete geëist (Van een onzër verslaggevers) Een boete van f 10.000 eiste de officier van justitie bij de Haagse rechtbank gisteren tegen de conservenfabrikant P. J. U. te Ter Aar. Deze had een bedrijf voor het inzouten van groenten en het vervaardigen van tafelzuren, doch was er, zonder daarvoor vergunning te heb ben, toe over gegaan groenten te conser- Verdachte beriep zich op een beschik king van de minister van Econ. Zaken, waarbij voor bepaalde producten onthef fing was verleend. Ook gold het hier z.i. peulvruchten, waarop de beschikking van toepassing was. Tot op heden ging verd. rustig door met het inblikken van erw ten, snijbonen e.d., hoewel reeds ver schillende verzoeken om een vergunning zijn afgewezen. De officier oordeelde, dat de verdachte met grote brutaliteit voortgaat en het werk flankeert met een reeks aanvragen. Een lichte straf zou een slag in de lucht zijn, zo meende de of ficier en vroeg daarom f 10.000 boete. Uitspraak 18 Jan. De Kamer van Koophandel en Fa brieken voor Rijnland verkeerde gis teren in een enigszins feestelijke stemming, omdat zij op 1 Januari haar zelfstandigheid heeft terugge kregen. Gistermiddag had de eerste vergadering van de herrezen Kamer plaats. Onze fotograaf zorgde voor een kleine onderbreking. Rechts het bestuur dat even later nog met drie personen werd aangevuld. Foto N. v. d. Horst Spit, rheumatiek? "^AKKERTJE Piet Groeneveld weigert prof-aanbod Er zijn weer kapers op de Ned. voet- balkust. Gisteren maakten §we melding van het feit, dat Biesbrouck, de linkshalf van RCH en het Ned. elftal, door Ita liaanse scouts is aangezocht als prof naar Zuid-Italië te komen. Thans kunnen We eraan toevoegen dat de heren ook Piet Groeneveld, de linksbuiten van Haarlem, een aanbod hebben gedaan. Groeneveld, die werkzaam is bij de Rijkswaterstaat te Haarlem, heeft het voorstel om een proefwedstrijd in Italië te spelen een dag in beraad gehouden, doch gistermid dag heeft hij het besluit genomen Haar lem niet te verlaten. Unzicker leidt te Hastings De uitslagen, van de partijen uit de Te ronde van het internationaal schaak - tournooi te Hastings luiden: UnzickerGolombek Penrose (G.B.)Rossolimo (Fr.) 10, Castaldi (It.)—Phillips (G.B.) Vz—Vi, O'Kelly (B.)Adams (V.S.) 10, Thomas (G.B..1 —Barden (G.B.) 10. De uitgestelde partij uit de 5e ronde Barden (G.B.)Phillips (G.B.) werd re mise, evenals de uitgestelde partij uit de 6e ronde Phillips (G.B.)Golombek (G.B.) De stand is thans: 1. Unzicker bVz pnt; 2. Rossolimo 5 pnt; 3/4. O'Kelly en Pen rose Vh. pnt; 5. Thomas 4 pnt; 6. Castaldi 3Vi pnt; 7. Golombek 3 pnt; 8. Barden 2 pnt; 9/10. Adams en Phillips VA pnt. S.P.W. IRoelofarendsveen 40 (voorlopig) S. P. W. I kwam voor de 2e klasse A i de L. S. B. uit tegen Roelofarends- Voor eigen publiek Zijn recordpoging op de 3.000 meter wegens het slechte ijs afgelast (Van onze speciale verslaggever) „IK BLIJF OOK LIEVER ACHTER DE KACHEL", vertrouwde Kees Broekman ons gistermiddag toe, terwijl hij, in een gemakkelijke stoel bij de haard gezeten in het huis van de secretaris der Lier se ijsvereniging, de heer V. d. Geest, zijn Noren onderbond. De nationale lange baanwedstrijden, welke de ijsclub „Hard-gaat-ie" had vast gesteld, heeft men niet willen afgelasten, maar het weer was er wèl naar. Een striemende ijswind joeg gisteren door de paar honderd toeschouwers, die, diep in hun jassen gedoken, het gure-weer hadden getrotseerd om onze nationale kampioen een aanval te zien doen op het Nederlands record over 3000 meter, dat nds 1942 op naam staat van een andere befaamde Lierenaar, de eertijds 20 furore makende Piet Keijzi De regen had de baan er gistermorgen echter niet beter op gemaakt, zodat de poging om het record te verbeteren, werd uitgesteld. Op diverse plaatsen: ston den plassen op de baan. Geheel voor niets hebben de toeschou wers hun warm plekje by de haard ech ter niet verlaten, want de wedstrijden vonden wel doorgang, ondanks het feit, dat het ijs niet in beste staat verkeerde. deed Kees dan maar alleen aan de wedstrijden mee. De eerste die hij in zijn geboorteplaats reed, sinds 2 jaar. Van „stryd" is, zodra de stevige, blonde Lierenaar aan ontmoetingen in eigen land deelneemt, eigenlijk moeilijk meer sprake. Van te voren staat al vast hoe de uitslag zal zijn, In ons land zijn er momenteel weinig rijders die Broekman behoorlijk partij kunnen geven. Niette min heeft zijn uitkomen in wedstrijden tijdens zijn korte verblijf in ons land Zaterdag vertrekt hij weer naar Hamar overal grote belangstelling getrokken. Buiten het feit, dat het publiek graag m groot sportsman crack, die aspiraties voor de wereldtitel koestert, aan de gang ziet. ligt bij Kees Broekman fie oorzaak van zijn aantrek kingskracht in de bijzonder fraaie stijl in rijden, die hij er op na houdt. Ook gisteren hebben velen kunnen ge nieten van de wijze, waarop hij met de jrootste souplesse door de bochten glijdt, van zijn krachtig aanzetten op de rechte stukken, zonder daarbij de minst over bodige beweging te maken. Hij ligt vast op het ijs en rijdt in prachtige balans zijn baantjes. Zijn, lange, gebogen boven lichaam vormt één lijn met z'n hoofd, aldus zorgdragend voor een juist even wicht, dit in tegenstelling tot zijn tegen standers, bij wie aan deze harmonieuze lichaamshouding nog wel het een en an der mankeert. Feilloze techniek In zijn serie tegen de Rotterdammer d. Eist op de 3000 meter was hij gis- teren'op zijn best. Met krachtige slagen direct na het startsignaal de eerste ste- zyn overwinning leggend, lag Kees, in de binnenbaan beginnend, reeds a de eerste bocht gelijk! Hiermede leverde hij het bewijs in het sprintnummer door zijn Noorse training inderdaad goede vorderingen te hebben De voorlopige uitslag is 44, de i gemaakt. Een ogenblik leek het alsof hij vermoedelijke einduitslag wordt 5%4%'de uitgestelde aanval op 't 3000 m record voor S. P. W. nu in zijn serie zou lanceren, zo fel schoof onze kampioen de eerste ronden door. De sterke tegenwind op het ene rechte eind kon hem niet deren. Bijna zonder tempo te verminderen joeg hij met grote kracht tegen de wind in, waar de andere deelnemers stuk voor stuk seconden aar dit baangedeelte verloren. Zijn tegen stander moest steeds meer meters prijs geven, maar het zware ijs stond geen serieuze recordpoging toe. En in de laat ste drie ronden deed Kees het kennelijk kalmer aan. Bij het ingaan van de laatste ronde zette hij nog even alles op alles. Met grote vaart schoot hy de eerste bocht in, daarbü met de linkerhand bo ven het lichaam wiekend om de juiste cadans te bewaren. Toen gingen beide handen los en na in schier feilloze tech niek de laatste bocht genomen te hebben gleed de Lierénaar met de laatste krach tige, vlugge slagen op de eindstreep toe. De chronometer stopte op 5 min. 45,! Zijn tegenstander volgde c^i een halve baan lengte in de tijd van 6 min. 15/ Piet Keijzer vestigde in 1942 in Bergen (N.-H.) het record op deze afstand 5 min. 14.9 sec. Van de andere si valt te vermelden het rijden van de jeugdige Rotterdamse crack De Graaf, die de kampioen van Zuid-Holland op de 1500 meter, de Maaslander Chardon: net iets voor wist te blijven en in 6 13 sec. binnenkwam. Chardon noteerde 6.13.5. Van Amen en Wervers, die de reden, deden er resp. 6.14.7 en 6.19.5 Ook op 500 en 1500 meter iavoiiet Op de 500 en 1500 meter, die k-eivoor aren verreden was het, onnodig 1e 5eg gen, ook Brpekman wat de kir-k sloeg. De 500 meter ging in de goede t'j-d van sec. Zijn naaste concurrent, Tc Graaf, er precies een seconde 1 ar,per over, >or de Rotterdammer een fraai resul taat. Als hummers 3, 4 er. 5 vo'gdeil resp. v. d. Eist met 52.1, Char con met "2.6 en Boekesteyn (eveneens Maasland) et 53 seconden. Op de 1500 meter moest De Graaf het tegen Kees Broekman opnemen. De Rot terdammer, die iets voor de toekomst belooft, wist ongeveer 1 ronde gelijk op te gaan. maar zag de Nederlandse kam pioen daarna steeds meer uitrijden, om tenslotte met bijna 13 seconden achterstand binnen te komen. De tijden waren Broei.- 2.38.7 en De Graaf 2 50 -. Van dor i Eist werd evenwel tweede op deze af-j stand door in 2.49.9 min. drietiende se- j conde vóór Chardon te blijven, die de 4e plaats werd verwezen. Het eindklassement ziet er als volgt uit: 1. Broekman (De Lier) 159.833. 2 Graaff (Rotterdam) 169.132. 3. Van der (Rotterdam) 171.266. 4. Chardon (Delft) 171.583. 5. Van Amen (Rotterdam 173.183. 6. Wervers (Rotterdam) 174.916. Kees blijft Nederlander De langste tijd van zijn verblijf in Hol land heeft Kees Broekman er weer op zitten. Zaterdag vertrekt hij, zoals ge meld, weer naar zijn trainingscentrum Hamar in Noorwegen, waar hij zich nog 8 andere Nederlandse rijders de Europese kampioenschappen gaat voorbereiden. Na zijn falen vorig jaar, toen Iljalmar Andersen hem te sterk was, wil hij er dit keer alles op zetten de 1itel in de wacht te slepen. En tot de onmogelijkheden behoort dit niet. Kees heeft van de zomer en in de herfst goed getraind en steekt in een prima v Maar dat kan ook niet anders als j( traiid wordt in het Fjêtre-kamp va (gisteren 75 jaar geworden) oud-wereld kampioen Peter Sinnerud! Hier zijn al verscheidene cracks tot wereldkampioe nen „geschaafd" als Mattisen, Ivar Bal- lungrud. Ake Seyffart etc. Kees heeft het hier best naar z'n Hij werkt in de bossen en leeft ais de Finse athletiekgroten, die na gedegen en gezonde training op alle sintelbanen van de wereld triomferen. „Lopen, om uit houdingsvermogen te krijgen, fietsen als onderdeel van de schaatstraining en dan saunabaden" aldus licht Kees zijn trai- ningswijze toe. Hij vindt het Noorse volk byzondcr sportief en hartelijk, maar denkt er toch liet aan, zich in Noorwegen te vestigen. ,Ik ben er alleen, om er het schaatsen goed te Ieren", zo verzekert hy ons bij het afscheid lachende. In November hebben de rebellen op Malakka eigendommen ter waarde van plm. 2'/z millioen vernietigd. In die maand werden 106 personen vermoord, tegen 99 in October. P.v.d.fl. wil afstand doen van Nieuw-Guinea Een en ander op variabele voorwaarden De Partij van de Arbeid is in beginsel niet afkerig van hernieuwde onderhan delingen op basis van souvereiniteits- overdracht over Nieuw-Guinea aan Indo nesië, aldus verklaarde jhr mr M. var der Goes van Naters. Zij wil als voor waarde stellen, Nederlands beheer vooi de eerstkomende 30 jaar, een behoorlijke financiële regeling tussen beide landen en een waarborging van orde en veilig heid. Zij houdt echter niet absoluut deze voorwaarden vast. Volgens spr. is samenwerking met In donesië voor de partij belangrijker dan behoud van de souvereiniteit over Nieuw- Guinea. Spr. voegde hieraan toe; „Wij hebben begrip voor de verontwaardiging ovi mislukking van de conferentie in Indo nesië; wanneer deze boosheid echter zoi leiden tot contractbreuk, dan zou ook voor ons hervatting der onderhandelin gen moeilijk zijn". Voorts zeide spr. dat zijn partij de goede diensten van derden wil aanvaar den indien Indonesië hiertoe zou zijn te bewegen. Hij dacht aan de Philippijnen en India aan Indonesische zijde Australië en Engeland of Amerika onze zyde. Hij wilde als men opnieuw gaat onderhandelen, de delegaties ver breden en parlementariërs aan de bespre kingen doen deelnemen. Vrijspraak van moord op vier NSB-ers De krijgsraad te Arnhem heeft de voor malige K.P.-ers C. B. B. uit Bussum, Van der L. uit Zwolle en K. uit Haarlem vrijgesproken van het fusilleren van vijf gevangen genomen N.S.B.-ers in April 1945 in het Staatsbos te Staphorst. Tegen B., die commandant was, was zes maanden geëist, tegen de overigen twee maanden gevangenisstraf. De zaak tegen Van E. uit Oldebroek, tegen wie ook twee maanden werd ge- eist, werd aangehouden, omdat hij niet aanwezig was. De krijgsraad wilde vooral rekening houden met de bijzondere om standigheden van de dagen rond de be vrijding. De raad overwoog, dat N.S.B.-ers vol gens Radio-Oranje landverraders waren, men geen consideratie behoefde te hebben. De in Staphorst neergeschoten -ers waren geen legale strijders, franc-tireurs. Als zij werden vrij gelaten, zouden zij de illegale groep heb ben kunnen verraden. De ticeede grote stap vooruit Hulp b|j Ziekenhuis- en Sanatoriumkosten H Onze eerste grote stap het periodiek genees- s H kundig onderzoek kent U reeds; nu komt onze tweede grote stap! f|| De verzekeringen met o verlij densrisico, die thans worden gesloten, geven recht op een rente- s H loze lening (tot het bedrag van maximaal de H premievrije poliswaarde!) niet alleen voor ope- s ratiekosten doch nu ook voor de onkosten voortvloeiende uit opneming in een ziekenhuis s of sanatorium, noodzakelijk ter observatie of S H behandeling van interne ziekten. H Vraagt onze brochure waarin onze stappen H uitvoerig worden toegelicht. LEVENSVERZEKERING-BANK N.V. 1 ROTTERDAM 1 rrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr De grootste in Nederland Rode kool voor tweederde doorgedraaid Oplossing dient men te zoeken in moderner teelt en spreiding van cultuur (Van een onzer verslaggevers) ONZE REDACTTETAFEL ligt een trieste brief, die de klacht van een tuinder inhoudt. „Ik veilde deze week 21 kisten groenten: kroten, groene kool, savoye kool, witte kool en boerenkool. Alles werd doorgedraaid, behalve d? boerenkool. Die bracht 48 cent per kist op of in totaal, voor 49 kg, ƒ9.31. Aan veilingkosten, productieheffing, vervoer, kist- en fusthuur verdween ƒ4.69; in totaal was de zuivere opbrengst dus 4.62 en dat was mijn inkomen voor de gehele week. Ik heb gezin van vijf volwassen personen Dit is slechts een deel van de brief, maar tevens een deel van de grote nood, die onder de tuinders heerst. Men is licht geneigd te zeggen: „Nu ja, tuin ders en boeren klagen altijd, maar zij kennen ook^ hun goede tijden!" Maar hiermee zijn de gesignaleerde feiten niet weggeredeneerd. Er heerst een noodtoestand in het tuindersbedrijf en het is uiterst moeilijk, hiervoor oplossing te vinden. Wij hebben na het lezen van de brief de mening van de Stichting vooi Landbouw gevraagd en hier werd bevestigd, dat de nood inderdaad hoog gestegen is en dat allerlei factoren hier toe meewerken. Het LE.I. heeft ten behoeve van de Stichting, uitgebreide rapporten opge steld. Deze worden thans bestudeerd om te komen tot voorstellen, die tot oplos- ng van dit geweldige landelijke pro- eem kunnen leiden. Vast staat, dat met name in het bui tengewoon vruchtbare jaar 1950, de pro ductie veel te ruim was. In totaal werd in de zomer van 1950. I en met 3 September, aan de markt gebracht: 29 000 ton andijvie, waarvan 5 000 ton werd doorgedraaid. Voorts: 17.000 ton augurken, doorgedraaid 3.500 ton; 56000 ton zomerbloemkool, doorge draaid 10.000 ton: 33.000 ton sperciebonen, doorgedraaid 6.000 ton; 7.000 ton snij bonen, doorgedraaid 1.800 ton; 5.000 ton spekboneri, doorgedraaid 2.100 ton (bijna de helft); 2.700 ton pronkbonen, door gedraaid 1100 ton; 2.700 ton kroten, door gedraaid 708 ton; 13.500 ton rode kool doorgedraaid 9.000 ton (tweederde!); 6.000 ton savoyekool, doorgedraaid 3 000 ton, 10,000 ton bospeen, doorgedraaid 5.000 ton. En zo zouden we de lange groentenlijst nog kunnen vortzetten. Nu dient hierbij te worden aangetekend, dat het doordraaien van groenten nooit geheel kan worden voorkomen, omdat de aanvoer dermate ruim moet zijn. dat ook voldaan kan worden aan de vraag in het buitenland. Moet men bij export' nee verkopen, dan verliest het land terrein op de buitenlandse mark* en dit is nog veel ongunstiger dan doordraaien. Veertig procent verlies De veilingen hebben voor het door draaien een regeling getroffen, waar door de tuinders, die vergeefs aanvoeren, vergoeding krijgen. Daartoe is op alle aanvoer productieheffing verschuldigd. De vergoeding is echter veel minder dan de geldende prijs. Naar men weet, heb ben de veilingen een bodem in de dag prijs gelegd, die ongeveer 70% van de kostprijs haalt. De vergoeding is echter weer een zeker deel van de bodemprijs, zodat de tuinder, wiens aanvoer wordt doorgedraaid, hoogstens 60% van de kostprijs haalt en dus 40% schade moei boeken. Het zijn voornamelijk de zgn. koude- grond-tuinders, die in nood verkeren Zij, die kassen hebben en dus primeurs kun nen leveren, kennen inderdaad ook Ie goede maanden, maar degenen, die het normale groenteproduct van de koude grond halen, komen in de klem. Een deels, doordat zij hun producten tegelijk aan de markt brengen, maai Onze nationale kampioen Kees Broekman, heeft, alvorens weer naar Noorwegen te vertrekken, om zich daar voor te bereiden voor de Europese schaatskampioenschap pen, gisteren zijn kunnen getoond in zijn geboorteplaats De Lier. De aangekondigde recordpoging op de 3000 meter kon wegens het slechte ijs niet doorgaan, maar zijn plaats genoten hebben toch volop van zijn rijden kunnen genieten door zijn deelneming aan de nationale lange baan wedstrijden, die wel doorgang vonden. Onnodig te zeg gen, dat Kees ze alle won! De strijd om de 7-jarige Nanno Sjoert Frau Gerda Ullner, de pleegmoeder van de zevenjarige Nanno Sjoert Mem bers, heeft dezer dagen medegedeeld, dat vader Meinders haar in 1943 vrijwillig de baby Nanno heeft overgedragen. Hij zou haar hebben gezegd, dat hij Nanno niet terug wilde hebben wanneer hij met de moeder van het kind getrouwd zou zijn. Deze mededelingen hebben bij de te Assen wonende ouders van Nanno Sjoert veel beroering gewekt. Vader Meinders ontkent hetgeen Frau Ullner heeft gezegd ten stelligste, De pleeg ouders hebben een vergoeding ontvan gen van 40 mark, terwijl zij, aldus vader Meinders, 30 mark per maand hadden gevraagd. Ook heeft hij tijdens de bezetting ln Assen een kinderwagen gekocht, die hij naar de Ullners heeft gebracht, opdat zij met Nanno Sjoert ook naar buiten kon den gaan. In Bremen waren toen geen kinderwagens te krijgen. De bewering dat vader en moeder Meinders vrijwillig naar Duitsland zou den zijn gegaan wordt door eerstgenoem de als onjuist gekwalificeerd. In Assen wordt aan het echtpaar thans rechtskundige bijstand verleend om de juiste weg weg te vinden Nanno in As- n te krijgen. Nieuwe bondsvoorzitter van Pro Rege Jhr D. W. Sickinge te Den Haag is af getreden als lid en voorz. van het hoofd bestuur van de Ned. Mil. Bond Pro Rege. zulks in verband met het feit, dat tussen hem en de leden van het hoofdbestuur principiële verschillen zijn gerezen in betrekking tot de richtlijnen voor de toe komst. Het hoofdbestuur heeft in zijn plaats tot voorzitter gekozen, de heer G. Wielenga, kol. b.d. van het K.N.I.L. derdeels ook, doordat hun bedrijven nog teveel zijn ingesteld op de oorlog en de na-oorlogse tijd. toen de eenvoudigste groenten druk werden gekocht en ook Duitsland alles afnam, wat maar eet baar was. In het afgelopen jaar heeft het stop zetten van de uitvoer naar Duitsland de tuinders stevige klappen gebracht, doch dit heeft tevens geleerd, dat Duitsland thans weei in de gelegenheid is, kieskeu riger te worden Bij het stopzetten van de uitvoer was n 1. het te besteden bedrag van Duitse zijde nog niet uitgeput, doch., het product bleek op de vrija markt niet meer voldoende verkoopbaar te zijn. Beperking van de teelt Inmiddels is het handelsverdrag, dat, ondanks enige verlengingen toch offi cieel op 1 September eindigde, niet meer van kracht, doch thans worden de laatste besprekingen over het nieuwe verdrag gevoerd en hopelijk zal het van kracht worden van dii verdrag, dat voor Nederland vrijwel onontbeerlijk is, weer enige verruiming brengen voor de tuin ders. Uiteraard kan men dit nog niet zien als een oplossing voor het gehele piobleem, het is slechts één factor. Ziet men, hoevele tuinders than* moeten trekken van de sociale steun, dan is het wei duidelijk, dat beperking van de teelt en sanering van de bedrij ven de enige uitweg is. Wel geldt nog steeds de teeltvergunning, maar hier naast zyn zoveel „bijzondere vergun ningen" uitgegeven, dat een van de eerste dingen moet zijn, deze laatst* drastisch te beperken. Ook zal er naar gestreefd moeten wor den, de bedrijven te reorganiseren, op dat niet een groot aantal tuinders aan het oude conservatisme ln de teelt vast- fee"?1 CD aUyd WCer dczcIfde Srotnten De oplossing van het tuindersprobleem zal dus mede in deze richting moeten worden gezocht: spreiding ln de cultuur, nieuwe teeltwijze en groiere export- mogelijkheid. Het zal daarbij noodzake lijk zijn dat een aantal niel-lcvensvat- bare kleine bedrijfjes afvalt. De Stichting voor de Landbouw zal. ia bestudering van de raoporlen van het' nndbouw Economisch Instituut, onge- wijfeld met verschillende voorstellen komen. De tuinders staan dus zeker niet alleen met hun wanhopig probleeaj»

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 3