Jlicuwc £ciitsd)c (figurant Generaal Dwight de vuist op Eisenhower sloeg met tafel Conferentie van vier niet door Truman verworpen Honderdduizenden Chinezen zijn door V.N.-linie gebroken Wist V VRIJDAG 3 JANUARI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375. Redactie: Tel 20408. Postrekening: 58930 ABONNEMENTEN: 5.15 p. kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIEN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste Jaargang No 8318 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stuntwastich is gfjebltoen myn bert in Ugljenspotf Tuinder moest van 4.62 p. week leven Duilt Rusland een derde wereldoorlog riskeren „Atlantische defensie moet nog foto's wilde nemen van een suite van de generaal, werd niet toegelaten. Het As- Hotel wordt bewaakt door Ameri kaanse M.P.'s. doeltreffender versterkt" GENERAAL DWIGHT EISENHOWER, opperbevelhebber van het Noord- Atlantischei leger, zal Zondag te Parijs aankomen. Er zijn uitgebreide veiligheidsmaatregelen getroffen voor het Astoria Hotel, waar hij zijn tijdelijk hoofdkwartier zal vestigen. Twee dagen vóór zijn vertrek heeft hij op een persconferentie te Washington verklaard, en daarbij met de vuist op tafel slaande, dat de Atlantische verdediging nog meer versterkt moet worden. Voorts moeten de West-Europese landen bereid zijn, zich enorme offers te getroosten en zich even hard in te spannen als Amerika. Eisenhower zei met nadruk: „De actie der Westelijke democratieën heeft slechts één doel. namelijk het bewaren van de vrede. De Westelijke wereld heeft de plicht er voor te zorgen, in een dusda nige veiligheid te leven, dat de volken erop kunnen vertrouwen. Maar noodza kelijk is. dat ieder door Amerika ge bracht offer door de West-Europese lan den beantwoord wordt met even grote offers en een even grote mate van op rechtheid. Anders kunnen Amerika en de Westerse democratieën het niet klaar spelen." Eisenhower verklaarde niets te weten van overeenkomsten, die bepaal den, welke bijdragen elk land zou moe ten leveren. Hij zeide hieromtrent geen Instructies te hebben ontvangen. Letterlijk gaf Eisenhower te kennen: ,.Ik weet niet of de Sowj et-Unie een derde wereldoorlog wenst. Ik geloof niet, dat enig land de grote verantwoordelijk heid op zich zou nemen te verklaren, dat het opzettelijk een wereldoorlog gaat ontketenen. Want dit is een verschrikke lijke beslissing." Op de persconferentie werd hem ook nog de vraag gesteld, welke taak Montgomery zou krijgen. Hierop antwoordde Eisenhower .dat .Monty" hem vaak geestdriftig zijn dien sten had aangeboden en zij overigens reeds lang vrienden waren. Van belang achten wij vooral, hetgeen hjj over Duits land zei, in verband met het gebruik van Duitse troepen. „De bijdrage van een land, dat deze niet geheel van harte deed, kon nooit al te doeltreffend zijn." De generaal zeide van plan te zijn een be zoek aan Duitsland te brengen, om daar met verschillende belangrijke figuren te gaan „praten". Tegen het einde van de maand gaat Eisenhower weer voor en kele dagen naar Amerika terug. Aan Reuter ontlenen wij nog. dat de getrof fen veiligheidsmaatregelen te Parijs uiterst streng zijn. Een fotograaf, die In Amerika 200.000 ton kolen gekocht Om stilleggen van industrie te voorkomen De regering heeft in Amerika 200.000 ton industriekolen gekocht, die vóór 1 April geleverd zullen worden. Deze aan koop is gedaan om het zekere voor het onzekere te nemen. Men weet niet, wel ke moeilijkheden in de toekomst te wach ten zijn en op het ogenblik staat ons land er wat de industriekolen betreft niet best voor. Zoals men weet, overweegt men in Twenthe al inkrimping .var productie. De regering heeft zo lang gelijk gewacht, met het gevolg dat de leveringsprijs aanzienlijk hoger is dan voor andere landen, die zich enkele maanden geleden in Amerika dekten. Bo vendien zijn de kosten van het ver sterk gestegen. Het Directoraat voor de Scheepvaart is bezig, Nederlandse, en an dere schepen te charteren. Wanneer het hele transport met Amerikaans materiaal moest worden uitgevoerd, zou dit ons land op vier millioen dollar komen te De krappe kolenpositie is o.a. ontstaan, doordat verschillende buitenlandse leve ranciers hun verplichtingen niet nakwa men. Polen zou 250.000 ton industrie kolen leveren, maar tot nu toe kregen we slechts 9000 ton. Capitulatiezaal blijft Hoewel het historische hotel De We reld, te Wageningen, waar in Mei 1945 de capitulatie van de Duitse legers getekend plaats moet maken voor nieuw landbouwkundig centrum, heeft minister Mansholt het gemeentebestuur van Wageningen bericht ernaar te stre ven. dat de zaal. waar de onderhandelaars destijds bijeen kwamen, de z.g. capitula tiezaal, in tact zal blijven. De dassen van Truman President Truman heeft verklaard, dat de Londense kleermakers er niets mede te maken hebben, welke kleren hij bij voorkeur draagt. De President merkte dit op, toen men hem op een persconferentie onthulde, dat de Lon dense tailleurs hun afgrijzen hebben te kennen gegeven over de wijze, waarop Truman zich kleedt. En een andere verslaggever legde er de na druk op. dat de Londense kleermakers zich hoofdzakelijk over de dassen van de President beklagen. Truman ant woordde rustig, dat er dan wel heel veel afschuwelijke dassen in Amerika waren. Wij zouden zeggen: Keurige das of niet, als Truman Stalin maar de das om doet! Zestig jaar Philips Grote Markt: Europees uitgaanscentrum Het zestigjarig bestaan van de N.V. Philips wordt van 13 tot 20 Mei grootó gevierd. Zo zal de Grote Markt te Eind hoven worden veranderd in een Europees uitgaanscentrum. Er zullen winkels, café's, wijnhuizen enz. worden opgetrok ken waarin wordt bediend door menser uit 'de verschillende staten van Europa, in de klederdracht van hun land Van het Stadswandelpark zal Philips een wondertuin maken. Bovendien krijgt Iedere stadswijk haar deel in de r festaties. Alle werknemers van Philips krijgen twee extra vacantiedagen. Generaal Aler reist door Amerika Luitenant-generaal I. A. Aler, de chef van de luchtmachtstaf, zal op 12 Januari met de chef materieel luchtmachtstaf, kol.-vlieger waarnemer B. de Kruyff van Dorssen, naar de Verenigde Staten vlie gen om daar drie weken lang vooral de luchtverdediging, de tactische luchtmacht en de opleidingsmethoden te bestuderen. Zij zullen ook de Nederlandse leerling vliegers bezoeken, die daar opgeleid wor- Nederlandse boter vrij naar België In België is officieel bekend gemaakt, dat de invoer van boter uit Nederland voortaan kan plaats hebben zonder bijzon der invoerrecht, en dat anderzijds het tot nog toe bestaande stelsel van contingen- tering en verdeling is afgeschaft. 'tWas wel een hele overgang voor onze prinsesjes Irene en Margriet: uit de blinkende sneeuw van San kt Anton naar de wegdooiende sneeuwresten in Nederland. Toen zy gisteravond op Schiphol arriveerden en in de auto stapten striemde de regen tegen de ruiten en dat maakte de aankomst eigenlijk een beetje triestPrinses Beatrix komt pas op 12 Januari naar Nederland. Geen bombardementen op China Zal Spanje in het Amerikaanse hulpverlenings programma worden opgenomen? President Truman verklaarde gisteren tijdens een persconferentie, dat de Ame rikaanse luchtmacht niet zonder toe stemming der V.N. zal overgaan, tot het bombarderen van Chinees grondgebied. Amerika is formeel niet in oorlog met China, doch komt in Korea alleen de verplichtingen na, die het tegenover de V.N. heeft. De operaties staan onder leiding van de U.N O. en Amerika is nog steeds to, onderhandelen bereid. Wat betreft de „Vier-mogendheden- conferentie", deelde Truman mede dat, indien deze gehouden zou worden, de besprekingen zich zouden beperken tot de essentiële geschillen tussen het Wes ten en de .Sowjet-Unie en niet alleen de kwestie Duitsland behandeld zou worden. De V.N. zouden bij een dergelijke con ferentie niet gepasseerd worden, daar toch het oplossen van de geschillen, de U.N.O. weer volledig zou doen function- neren. Over de notawisseling met Mos kou liet Truman zich niet uit De benoeming van een Amerikaanse, ambassadeur in Spanje, houdt niet in, aldus Truman, dat het land nu ook op- De strijd in Indochina Succesvolle operatie van Franse troepen De Franse troepen in Indochina hebben gisteren een grote operatie uitgevoerd in de omgeving van Tienyen, een bolwerk in het Franse bruggenhoofd in Tonkin, dat de guerilla's trachtten te omsingelen. De Vietminh-troepen werden achteruit- geslagen en op de vlucht gedreven. De operatie werd gesteund door vuur van de Franse kruiser Duguay-Trouin en van veldartillerie. De Fransen rukken achter de opstandelingen op. De operatie had ten doel de bedreiging door de Vietminh van de kuststrook op te heffen, waarin, juist ten Noorden van de voornaamste Indochinese haven Haiphong waardevolle steenkoolmijnen zijn gelegen. Generaal de Lattre de Tassigny. de nieu we opperbevelhebber der Franse troepen in Indo-China, is met een verkennings vliegtuig naar Tienyen gevlogen, tenein de persoonlijk het verloop der operatie gade te slaan. genomen wordt in de Amerikaanse nomische en militaire steunverlening aan het buitenland. Een dergelijke stap was althans nog niet door hem c Tenslotte deelde Truman nog mede dat zodra het mogelijk en noodzakelijk zal zijn, een volledige controle op prijzen en, lonen zal worden ingevoerd. Voor controle op levensmiddelenprijzen, z speciale wetten vereist worden. STRAALJAGER IN ZEE GESTORT Aan de Waddenkust ten Zuiden van Holluni (Ameland) is vanmorgen een straaljager in zee gestort. De piloot zou uit het toestel gespron gen zyn. De reddingboot H. J. Ortt is uit ren. By het ter perse gaan van ons blad ontbraken nadere gegevens. Prinsesjes Irene en Margriet terug Beatrix blijft-nog een week in Sankt Anton De prinsesjes Irene en Margriet zijn gisteravond uit Oostenrijk teruggekeerd. De Kerstvacantie zit er weer op en van daag gingen de beide prinsesjes al naai school bij Kees Boeke. die een nieuw gebouw opende. Prinses Beatrix komt pas op 12 Januari terug, waarschijnlijk met haar vader in de Dakota. Toen de prinsesjes gistermiddag om drie uur in Zürich aankwamen, stond een vliegtuig van de Swiss Air al gereed om ze naar Holland te brengen. Door de mist kwam er echter geen toestel de lucht in. Daarom maakten Irene en Mar lt een treinreis van anderhalf uur r Bazel, waar hét zicht prima was en arriveerden ze -met enige vertraging half tien op Schiphol. Margriet hield geel Oostenrijks beertje in de hand Irene torste eén stapel pakjes. De prinsesjes zagen ef moe uit en vielen direct achterover ih de kussens van de gereedstaande hoff-auto. Margriet kon haar oogjes niet langer openhouden. Jeugd Radio Omroep voor 't eerst ir\ de aether De reeds twee jaar bestaande Jeugd Amateur Radio Omroep gevormd door een groep jongeren, die in Haar lem een eigen studio hebben gebouwd en waarover wij indertijd hebben ge schreven heeft een klankbeeld ver vaardigd, dat Zaterdagavond om 6 uui door Radio Bremen op de 221 meter zal worden uitgezonden. De J.A.R.O. heeft het klankbeeld met eigen midde len vervaaardigd en wil een bijdrage leveren tot het beter verstaan van de jeugd over de grenzen heen. Radio Nederland Wereldomroep staat sympathiek tegenover dit stre-' ven, maar achtte -het klankbeeld van onvoldoende kwaliteit. Ernstige griep-epidemie in Zeeland Ziekenauto's kunnen vervoer niet meer aan Uit Zeeland, vooral van Walcheren eri Zuid-Beveland, worden plotseling vele ernstige griepgevallen gemeld. Een groot aantal patiënten moest zeifs in de Vlis- singse ziekenhuizen worden opgenomen en de ziekenauto's konden soms het ver voer niet meer aan. By de bedrijven in Ze-eland heeft 25 tot 60 procent van het personeel de griep. De Koninklijke Maatschappij De Schelde heeft ongeveer 500 zieken. Van de vaste kern van de brandweer in Vlissingen zyn acht van de negen leden ziek. Deze ernstige griepepidemie zoals die ook woedt bijv. in Denemarken Noord-Engeland vormt een tegenstel ling met de rest van Nederland, waar de griep nogal goedaardig is. Volgens de Volkskrant zijn de gemeen telijke gezondheidsdiensten weinig over tuigd van het succes van het nieuwe vaccin tegen griep. Men acht het stadium van proefnemingen nog niet voorbij en men staat zelfs enigszins sceptisch tegen over inenting op grote schaal, temeer omdat daaraan per persoon twee gulden kosten verbonden zijn. Leeg treinstel ontspoord Op het Amstelstation te Amsterdam is vanmorgen vroeg een leeg treinstel van vijf electrische personenwagens uit de rails gelopen, vermoedelijk door een ver keerde wisselstand. De wagens werden beschadigd. Een kanjer van een ei In de gemeente Warder (N.-H.) heeft een kip van de pluimveehouder C. Doets een ei gelegd van 207 gram. Het nor maal gewicht van een ei is 60 gram. Voor zover wij weten bedraagt het record gewicht van een ei 210 gram. Dit ei werd in Maart 1949 gelegd door een kip S. Junge uit Amsterdam. Russische eenheden in Sjanghai en Charbin Amerikaanse stemmen om troepen uit Korea onverwijld terug te trekken 1\/TET VERBIJSTERENDE SNELHEID volgen de gebeurtenissen aan het J-'A Koreaanse front elkaar op. De havenstad Intsjon werd door de ver bonden legers ontruimd. Noordelijke patrouilles zijn ten Zuid-Westen van Seoel de rivier de Han overgestoken. Een legergroep van 20.000 commu nisten, Chinezen en Noo*d-Koreanen, is reeds diep doorgestoten in Midden- Korea, rukt aan op Wondjoe en dreigt de V.N.-troepen in tweeën te splitsen. Republikeinse Senaatsfractie heeft er via de radio op aangedrongen, de Ameri kaanse troepen uit Korea onverwijld terug te trekken, Indien de andere V.N.- leden niet binnen veertien dagen meei troepen bijdragen. Hij staat op het standpunt, dat „Korea geen bodemloze put qiag, worden de Amerikaanse jeugd." Volgens--latere berichUm, hebben de Noord-Koreaanse en Chinese troepen na de bezetting van Seoel, opnieuw een Krachtig offensief doen volgen. Radio- Pek irig meldt, dat zulks ten doel heeft, de Amerikaanse „aanvallers" volledig van het Koreaanse schiereiland weg te vageh. Vandaag zijn de eerste verster kingen voor Canada's infanterie-eenheid in het Verre Oosten aan lanc gegaan. Canada zal versterkingen blijven stu- r8nj^olan® zul^s n°dig is voor de strijd Jachtopziener schoot stroper neer De particuliere jachtopziener Suylen uit Susteren (L.) ontdekte gisteren op zijn inspectietocht drie stropers. Hij sommeerde het drietal te blijven staan Twee liepen weg. de derde echter trok een mes en keerde zich tegen de opzie ner. Deze trok zijn revolver en schoot de stroper, zekere Ehlen uit Sittard, in de hals. Ehlen werd levensgevaarlijk ge wond naar het ziekenhuis vervoerd. De beide andere stropers werden gearres teerd. middernacht was voltooid. De radio stations van New York verspreidden het bericht, dat de verbonden troepen, welke Intsjon beschermden, over zee waren teruggetrokken. Terwijl dit geschiedde, beschoten Geallieerde oorlogsbodems de weg. waarlangs de communistische troe pen de haven naderdc-n;. De Chinese divisies pogen nu te hinderen, dat de V.N.-troepen zich op nieuwe stellingen terugtrekken en huri posities stabiliseren. De juiste ligging var de nieuwe verdedigingslinie der V.N.- troepen wordt geheim gehouden. Reuter- telegrammen wijzen er op, dat de ver- bonden legers langs het gehele front zijn teruggetrokken op van tevoren vastge stelde posities. Afdelingen van de V.N. hebben al Noordelijken ontmoet op 70 km. ten Zuiden van de 38ste breedte graad. Piloten melden, dat zeer grote con- vooien van Noordelijke voertuigen naai het Zuiden trekken, langs de weg var Pjongjang naar Hoeitsjon en deze wor den bij herhaling door bommenwerpers aangevallen. De commandant van het 8e Amerikaanse leger heeft de nieuwe dedigingslinies ten Zuiden van de r de Han geïnspecteerd en verklaarde, dat alles daar „in orde is". Bijzondere dacht wijdde hij aan „de grote menselijke tragedie" van de honderdduizenden Ko reaanse vluchtelingen, die naar het Zui den uitwijken, en waarover wij reeds gisteren bijzonderheden hebben medege deeld. Aan A.F.P. ontlenen wij nog, dat vol gens in Hongkong uit China gearriveer de reizigers, eenheden van het Russische leger in China zouden zijn aangekomen, en o.a. in Sjanghai, Tsjing Tao (haven aan de Gele Zee) alsmede in Charbin gelegerd zijn. In Charbin zou zich eer Russische troepenmacht bevinden, die ge schat wordt op 10.000 man. Uiteraard be hoeven deze berichten nadere bevestiging en wij laten ze hier slechts onder t behoud volgen. Uit Amerika gaan stemmen op. gezien het échec op Korea, de troepen daar terug te trekken. Een dergelijk voorstel werd Truman door de Amerikaanse pro gressieve partij voorgelegd. Senator Kenneth Wherry, leider va DAT we, toen we gisteren de foto jn 't nieuwe Nederlandse auto-num merbord publiceerden, natuurlijk daar mede geen personen wilden tref fen, daar onze bezwaren zich uitslui tend richten tegen het systeen. DAT in Utrecht de 1000ste van de 1.746 kolenwagons, waarvan het draag vermogen wordt vergroot, officieel is overgedragen. DAT t.g.v. het 50-j. bestaan van d« dienst in het gebouw van de Amster damse G.G.D. een maquette van d( overleden directeur dr L. Heyermans er een beeldje als geschenk van het per soneel zijn onthuld. DAT afgevaardigden van de Zeeuwse vlassersfederatie en het Tweede Kamer maand met minister Mansholt zullen spreken over de heffing, die al een uurs staking ten gevolge heeft gehad. DAT in Tilburg op een bijeenkomst van secretaris-generaal J. M. Kiverton van het MINUOR met comité's uit ver schillende Brabantse gemeenten de op richting van een provinciale contactraad voor gerepatrieerden werd bepleit. DAT de Ned. delegatie bij de algemene vergadering der Ver. Naties Vrijdag avond van 7.15 tot 7.35 uur via Hilver sum II haar indrukken uit Lake Suc cess zal weergeven. DAT dr H. Groot Dinsdagavond voor Philips experimentele televisie spreekt over Jules Verne's boek De reis naar de maan. en dit een proefneming is voor een cursus als de radiovolksuniversiteit. DAT een inbreker in Groningen de schipper S op zyn schip neersloeg en er met f 900 en kleren vandoor ging. DAT de benoeming is te verwachten van mr W. C. graaf van Rechteren Limpung, thans gezant te Cairo, tot ge zant te Madrid. DAT de Staten van Friesland accoord gingen met een bijdrage van tenminste f 10.000 voor het door een windhoos ge troffen Haulerwijk en met de aansluiting van Leeuwarden aan het verbeterde ka naal Fone jachtHarlingen. DAT in de Belgische prov. Namen, een Industrieel, een burgemeester en een ad judant van de rijkswacht zich rekenen tot de gerechtigden op de Thiery-erfenis van 160 millioen. DAT in een Valkenburgse grot 12 soor ten vleermuizen zijn ontdekt, welk aan tal alleen in een Mexicaanse grot wordt overtroffen. DAT de elerpryzen in Barneveld te rugliepen tot 13.50 a 14.50 de 100 gro te en 11.50 a 12.50 de 100 jonge hen- nen-eieren. DAT het borellngske Aloysius H. G. F. Pieterson het aantal inwoners van Hen gelo (O.) op 50.000 bracht en de „wed strijd" met Zwolle dus gewonnen is. DAT in hoger beroep te Arnhem resp. één jaar, en één jaar en drie maanden werd geëist (uitspraak rechtbank 10 mnd.) tegen de loswerkman W. T. uit Bergen op Zoom en de fabrikant G. J. H. te Antwerpen, wegens geld verzamelen voor een gefingeerde liefdadige instelling. DAT ir O. A. L. Horst mann. te Sas van Gent, gekozen is als voorz. van de her opgerichte K. v. K. voor Zeeuwsch-Vlaan deren. DAT in Groningen het stoffelijk over schot van de in November by Soerabaja verongelukte 28-j. piloot H. F. Legger is herbegraven. DAT Zaterdag voor de tweede maal van dit jaar een Constellation met emigranten naar Australië vertrekt (66 passagiers). DAT in drie dagen tijds bij de uitver koop in de Rotterdamse Bijenkorf 20 be zoekers werden aangehouden wegens diefstal en een dame een gouden ring ii haar mond had gestopt. DAT B. en W. van Utrecht aan de ge meenteraad voorstellen, zich te vereni gen met het wetsontwerp betreffende gemeentelijke grenswijziging per 1 Jan. 1952. DAT mr H. L. de Vries, gecommitteerde voor Surinaamse zaken in Nederland, vanmorgen naar Paramaribo is gevlogen op een tweejaarlijkse her-oriëntatiereis van vijf weken. DAT op het NCRV-electronen-wonder. land te Enschede een hoorapparaat is gestolen ter waarde van f 275. DAT het Ned. vrachtschip Singkep de pl.m. 80 opvarenden van de Britse vrachtvaarder Palana. die bij N. O. Australië op een rif was gelopen, heeft gered. DAT drs D. C Renooij. thans verbon den aan de Ned. Handel Mij. is benoemd tot dir. van de Surinaamsche Bank. waar van de N.H.M. de meeste aandelen bezit. DAT in de tweede helft van dit jaar in een bunker te IJmuiden een fabriek voor kalkzandsteen zal worden ingericht, waar 100 arbeiders werk zullen hebben n 100 millioen stenen per jaar zullen wor den gemaakt. DAT de 57-jarige R'dammer Van G., die de R'damse ongevallen-verzekerings- mij Alliance voor wielrenners exploiteer de. is gearresteerd daar hij nimmer iets uitbetaalde. Onmondige en onvol wassen politici? Vier maanden geëist wegens dreigbrieven Het politieke gedoe in Valkenswaard is kinderachtig en flauw en de plaatse lijke politici zijn onmondig en onvolwas sen. Dit zei de officier van Justitie bij de Bossche rechtbank gisteren tijdens de behandeling van de zaak tegen de maga zijnbediende H. M. v. d. V., die vorig jaar dreigbreiven heeft verzonden aan twee leden van de gemeenteraad. In de brieven werd gedreigd met moord en brandstichting, wanneer de betreffende raadsleden bij de wethoudersverkiezing hun stem niet op een bepaalde persoon zouden uitbrengen. De reden van deze schrijverij was. dat de magazijnbediende kost wat kost een betrekking bij de ge meente wilde veroveren. Daarbij zou hij gesteund worden door de candidaat- wethouder. Volgens de officier van Ju stitie hangen de brieven samen met de politieke verhoudingen in Valkenswaard. Hij eiste vier maanden met aftrek van -oorarrest. De verdediger meende, dat verdachte als oud-illegaal werker in aanmerking komt voor een geheel voor waardelijke straf. Het eerste eigen schip van de Hapag. ae „Hamburg", heeft de dienst op Curagao heropend. Om op alles voorbereid te zijn, is rondom New York een machtige gordel van luchtafweer-kanonnen gelegd en de bedieningsmanschap pen zijn dag en nacht paraat. Toch zal in geval van een aanval op deze metropolis geen massa-e cuatie plaats hebben, aldus heeft de burgemeester van de millioe- nenstad verklaard. Er worden alleen plannen gemaakt voor eva cuatie van de jeugd, ouden van dagen en invaliden. Overdracht DE P. v. d. A. is dus voor overdracht van de souvereiniteit over Nieuw- Guinea aan Indonesië. Mr van der Goes Naters heeft het duidelijk medege deeld. Een overdracht onder voorwaar den heeft hij in het hoofd. Nederland zou gedurende dertig jaren het beheer moeten uitoefenen. Maar, hij heeft er al terstond aan toegevoegd, dat ook over die voorwaarde te praten valt. Hoofdzaak is, zo heeft hij gezegd, dat er een oplossing gevonden wordt. Samen werking met Indonesië acht hij nog steeds veel belangrijker dan behoud van de Ne derlandse souvereiniteit over N.-Guina. Wat van deze verklaring te zeggen? Wel allereerst, dat, naar nu wel duide lijk gebleken is, er in het Nederlandse standunt geen eenheid is. De regering moge zich bij meer dan één gelegenheid hebben uitgesproken tegen overdracht van de souvereiniteit, thans komt een der regeringspartijen publiekelijk verklaren, dat zij vóór die overdracht is. Van een eensgezind front als in Indonesië is dus bij ons geen sprake. In dit verband ware over deze ver klaring juist als verklaring van een regeringspartij en nog afgezien van de inhoud nog heel wat te zeggen. Want hier schrijft rustigweg een regeringspartij aan een regering een bepaalde politiek voor. Het initiatief gaat hier over van de regering naar de regeringspartij. De regering wordt hier aan het verstand ge bracht, waaraan zy zich te houden heeft. Souvereiniteit voor Indonesië dus, maar zonder beheer. Het beheer zou de eerste dertig jaren aan Nederland blijven. Voor Indonesië een vreemde positie. Maar ook voqr Nederland een vreemde positie. VOOR Indonesië: Zal het die dertig jaren niets over Nieuw-Guinea te zeggen hebben? Zal het zelfs niets mogen zeggen over de inrichting van het be stuur? Moet het maar afwachten, hoe het over dertig jaren de zaken zal aantref fen? Voor Nederland: Het zal Nieuw-Guinea mogen beheren. Het het de bevolking moeten opvoeden, een opvoeding naar zelfstandigheid? Neen, neen, het zal land en volk alleen mogen beheren om beide straks aan een ander over te Er zit m dit voorstel van mr van der Goes van Naters een groot zwak punt. Hij ziet een keuze tussen enerzijds samen werking met Indonesië en anderzijds be houd van de Nederlandse souvereiniteit over Nieuw-Guinea. En dan kiest hij be slist voor het eerste. We zouden hem op zijn standpunt alleen maar willen vragen: heeft hij reden, om zelfs na overdracht van de souverei- teit over Nieuw-Guinea van die samen werking veel te verwachten? Wijzen juist de jongste ervaringen rondom Nieuw-Guinea niet op het tegendeel? Wordt het voorstel-Van der Goes van Naters gevolgd, dan hebben we van de souvereiniteit over Nieuw-Guinea afstand gedaan zonder garantie iets aan samen werking te hebben gewonnen. Die prijs lijkt ons uitzonderlijk hoog. En zelfs zou den we in die dertig of minder jaren van alsnog Nederlands beheer over Nieuw-Guinea de bevolking van dat land niet gaarne onder de ogen komen. Want als het goed is. heeft beheer nog altijd iets met moraliteit te maken. Zondag komen militairen uit de West thuis Zondag wordt in Vlissingen de Oranje stad verwacht met 62 repatriërende mili tairen uit West-Indië. WEERBERICHT Vrij zacht Tot morgenavond ver wacht De Bilt: Aanvan- kelijk zwaarbewolkt met af regen of motregen, voornamelijk in de nacht cn ochtend, later plaatselijke opklaringen. Matige tot krachtige en langs de kust tijdelijk wellicht harde Zui- tot Zuidwestelijke wind. Vrtf (Opgemaakt te 10 i 1131. 7 Jan. N.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1