ïlieuiue £ciiisct)c GTouranl „Niet"? - De politie staat klaar bij de tol Chinezen op tien km afstand, van bedreigde hoofdstad Seoel Massale vlucht van regering en bevolking naar het Zuiden de Hedenavond Indonesische regeringsverklaring De Unie Westelijken gaan beraadslagen over antwoord aan Moskou Wist IJ Mannen uit Indonesië vormen zes brigadegroepen WOENSDAG 3 JANUARI 195! BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: TeL 22710 en Tel 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936 ABONNEMENTEN: 5.15 p. kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. AD VERTE NTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK J Directie: F. DIEMER CHRISTEL11K-NATIONAAL DAGBLAD Vooj Leiden en Omstzeken .StanUastich Is ghrbleoen myn hert ia teyfjcnspoct" Een en dertigste jaargang No 8314 Amerikaanse Sabres" tasten luchtruim al. Op verbeten wijze wordt het offensief der Chinezen en Noord-Koreanen op Korea voortgezet. Noordelijke speerpunten, die in Zuidelijke richting oprukken, hebben vandaag stellingen van de verbonden troepen, op nog slechts 10 km ten Noorden van Seoel, aangevallen. Vanuit het Noord- Oosten, Noorden en Noord-Westen hebben de Chinese strijdkrachten langs de hoofdwegen een massale aanval tegen Seoel ingezet. Radio New York heeft omgeroepen, dat de Zuid-Koreaanse regering Seoel verlaten heeft. Er vinden thans voortdurend gevech ten op grote schaal plaats. Een Ameri kaanse divisie, die de hoofdweg van Kae- song naar Seoel beschermt, had een hevige aanval te verduren, welke werd Koninklijke vier procent interim De Koninklijke Petroleum Mij heeft besloten tot uitkering van een internm- dividend over 1950 van 4 pet in con- tanten. betaalbaar 7 Februari, tegen in- trekking van dividendbewijs nö: 92 UITGEEST KREEG DRIELING EN TWEELING TEGELIJK In de Oudejaarsnacht is het aantal inwoners van Uitgeest met sprongen vooruit gegaan. In het gezin Brandjes j werd een drieling (twee jongens en een meisje) geboren en in het gezin Zonne-1 s-eld in de Bergstraat een tweeling. Er Is een hulpcomité gevormd om de finan- ciële zorgen van de fam. Brandjes te verlichten. Rechtszitting onder de blote hemel Het kantongerecht in Zaandam hoopt, dat het op 30 Januari een vroege lente dag zal zijn, want dan wordt op het terrein van de lakfabriek v/h Jac. Vis een zitting in de open lucht gehouden. Het proces-verbaal zegt, dat het bedrijf in de Zaan oliehoudende, afgewerkte bleekaarde loost, waardoor veel vis zou sterven. Ook zouden sloten zijn veront reinigd met hef gevolg, dat koeien ziek werden. De directie verklaart, dat zij alle mogelijke voorzorgsmaatregelen neemt en het niet kan helpen, wanneei toch bleekaarde in de Zaan terechtkomt. Volgens verdediger werkt de bleekaarde zuiverend en is de verontreiniging ont staan door vuil water uit het binnen veld. Slee achter auto door bus overreden Drie kinderen ernstig gewond Op de Woudenbergseweg te Zeist is een achter een auto gebonden slee met drie kinderen er op door een autobus aangereden. De kinderen moesten in het zikenhuis worden opgenomen. De chauf feur van gemeentewerken Van R. had de slee achter zijn wagen gebonden en liet zijn drie kinderen „meerijden". Bij het nemen van een bocht schoof de slee te'ver naar links door en werd door de bus aangereden. Het oudste kind. 10 jaér, werd levensgevaarlijk gewond. Zijn broertje van acht jaar eni zijn zusje van zes braken beiden een been. Een arbeider van Gemeentewerken in Ede, die op een auto stond en zand strooide, werd door enkele jongens met sneeuwballen bekogeld. De man ver loor zijn evenwicht en viel van de auto. Hy kreeg een zware hersenschudding. December bijna koudste maand van de eeuw De gemiddelde temperatuur was in December bijna vier graden beneden normaal. Behalve December 1933 was deze Decembermaand de koudste van deze eeuw. Er waren 25 dagen vorst. Hét koudste was het, zoals wij meld den, op 30 Dec.: 17 grader onder nul. Ook viel er buitengewoon veel sneeuw. De tweede helft van de maand lag vrijwel heel ons land onder een sneeuwlaag. Vooral in ZuidHolland en Zeeland was de hoeveelheid neerslag abnormaal hoog. voorafgegaan door krachtig mortiervuur. Naar schatting 10.000 Chinezen vielen, bij het aanbreken van de dag, een Ameri kaanse divisie, ten Zuiden van Oeijong- boe aan, nadat zij de vooruitgeschoven observatie-posities van de divisie onder de voet hadden gelopen. Reeds gisteravond waren de Chinezen een aanval begonnen langs de hoofdweg vanuit het Noord-oosten naar Seoel. Zij sneden deze weg ten Zuiden van Kap- jong af. Tegenover deze Chinese aanval len. waarbij de enorme numerieke meer- derheid op de voorgrond treedt, kunnen j de verbonden legers slechts bij uitzonde- i ring een tegenaanval op touw zetten, i Toch bestookte een colonne van 20 zware Amerikaanse tanks, waarop 300 Austra- liërs met machinegeweren, een eenheid Chinese infanterie, waarbij enige hon derden tegenstanders werden gedood. Deze tankgroep was vervolgens de smeu lende stad Oeijongboe binnengetrokken. Voorts is de Geallieerde luchtmacht permanent in actie. Nachtbommenwer pers vielen, bij het licht vfn, aan val schermen uitgeworpen, fakkels, troepen concentraties achter de vijandelijke li nies aan. Meer dan 74. door de commu nisten bezette, steden vormden het aan- valsobject, evenals troepen, artilleriestel lingen, gebouwen, brandstofopslagplaat sen en vervoersmiddelen. Zo werd Tsjor- won, een belangrijk bevoorradingscen trum der Roden, gelegen ten Noorden van de 38ste breedtegraad, na een bombarde ment een prooi der vlammen. De nieuwste Amerikaanse straaljagers, „Sabres" de snelste vliegtuigen ter wereld doorkruisen voortdurend het luchtruim boven Noord-West Korea, op zoek naar tegenstanders. Uit Seoel trekken nog steeds vluchte lingen naar het Zuiden, zodat de stad bijna geheel verlaten ii Slechts enkele militaire convooien rijden nog door de hoofdstraten. Dagbladen verschijnen er uiteraard niet meer. Personen die zich nog in Seoel bevinden, werden opgevor derd voor het verrichten van werkzaam heden aan de wegen. Ook het merendeel der leden van de „commissie der V.N." voor Korea is naar het Zuiden getrokken. De oorlogsgesel doet zich hier sterk gevoelen. Alleen tegen zeer hoge prijzen is er kans, eer plaats te bemachtigen in een der vracht auto^, die naar het Zuiden gaan. Wi<= daar niet in slaagt, moet te voet de felle koude trotseren. Volgens latere Reuter-berichten, heb ben thans reeds 300.000 man. Chinezen er Noord-Koreaanse troepen de 38e breedte graad overschreden en er zijn er nog meer ter versterking onderweg. Hiervan zijn 210.000 man Chinezen en -90.000 Noord-Koreanen. De verbonden legers moeten onder zware druk verder terug trekken. Aan het centrale front worden gevechten gemeld bezuiden Hongtsjon, dat is 40 km ten Zuiden van de 38ste parallel. Bij de luchtaanvallen van giste ren werden meer dan 1700 Chinezen ge dood of gewond, na 1600 vluchten. Mr Van Schaik naar de West vertrokken Minister mr J. R. H. van Schaik i gisteravond van Schiphol naar Wes: Indië vertrokken voor besprekingen over aanvulling van de regeling tussen Nederland en West-Indië. Mr W. C. L. van der Grinten, staatssecretaris van Economische Zaken, mr W. H. van Hels- dingen en mr P. G. Hooghoudt reizen mede. Het ligt niet in zijn bedoeling ook Suriname te bezoeken. Tjerk Hiddes wordt aan R.I. overgedragen De Nederlandse torpedobootjager Tjerk Hiddes zal 11 dezer van Nieuwe Diep naar Indonesië vertrekken om te worden overgedragen aan de Indonesi sche zeemacht. Het schip is in 1941 te Dumbarton in Engeland gebouwd maakte als H.M.'s Nonpareil deel uit van de Britse marine. Op 27 Mei 1942 werd het schip aan Nederland overge dragen. Het meet 1760 ton en kan 31,5 mijl lopen. Onze kleurwedstrijd Willen de deelnemers aan onze Meur- wedstrijd er rekening mee houden dat a.s. Vrijdag de laatste dag is. waar op de gekleurde Jubel-pagina's kun nen worden ingezonden. Ons nationale monument op de Dam in Amsterdam, opgericht ter nagedach tenis van alle Nederlanders, die tijdens de laatste oorlog sneuvelden, is ge schonden, Van de.urn met Limburgse aarde werd de deksel gestolen en dit kan alleen maar uit puur vandalisme gedaan zijn; vandalisme van het ergste soort. handvest van de V.N., zodat king met Nederland onmogelijk of geval moeilijker wordt. Zij stelt daarom voor, de unie op te zeggen en de andere overeenkomsten te wijzigen. Opzegging der Unie is nog niet zeker De lang verwachte Indonesische regeringsverklaring over Nieuw-Guinea zal pas hedenavond 8 uur (Javatyd) afkomen. Volgens de politieke correspondent van Aneta te Djakarta lijkt het onwaarschijnlijk, dat er in het parlement een meerder heid zal worden gevonden voor een motie, welke kortweg de opzegging van het Uniestatuut eist. Wel zal dit het geval zijn voor een motie, welke allerlei veranderingen wil brengen in de overeenkomsten der Ronde-Tafel-Conferentie. Deze wil er nl. allerlei delen uitlichten, die men niet passend acht in de huidige toestand. Men meent ook, dat de mislukking der Nieuw-Guinea-conferentie geen reden behoeft te zijn voor een regeringscrisis, doch verwacht een aanbod aan verschil lende partyen om de regering te komen versterken. De P.N.I. echter eist opzeg ging van het uniestatuut en een kabinets wisseling. De waarnemend voorzitter van de partyraad der Masjoemi verklaart, dat ;n herziening der unieverhouding no- is en dat de onderhandelingen met Nederland alleen hervat kunnen worden, als Nederland van tevoren toestemt in :n souvereiniteitsoverdracht. Gisteren heeft het kabinet in tegen woordigheid van ir Soekarno en drs Hatta beraadslaagd en verklaard, dat zij haar daden geheel afhankelijk maakt van de houding van het parlement. In welingelichte kringen zegt men, dat de gevolgen van een opzegging der unie vooral van economische en financiële aard zullen zijn. De voorzitters van de Indonesische par- lementsfracties leggen de laatste hand aan een motie betreffende opzegging van het uniestatuut (van welke het dus nog niet zeker is, of zij deze scherpe vorm zal krijgen). De door Ki Hadjar Dewantoro (een der initiatiefnemers voor deze motie en het laatste lid van het revolutionnaire drie manschap van 1912) opgestelde motie houdt in, dat Nederlands weigering schending is van het beginsel der soi reiniteitsoverdracht en een voortzetting vaa het kolonialisme in strijd met het Pakistan niet naar Londen Kasjmir roet in Gemenebest eten Thans is officieel medegedeeld, dat de premier van Pakistan Liaquat Ali Khan, de openingsvergadering vai Gemenebest-conferentie te Londen niet zal bijwonen. De oorzaak van deze wei gering, is zoals men zich wel zal her inneren, de onenigheid tussen India er Pakistan inzake de kwestie Kasjmir Ket Franse persbureau A.F.P. meldt hierover, dat Ali Khan waarschijnlijk wil ontkomen aan de sterke druk, die hij te Londen van Engelse zijde ver wacht. Engeland zou deze kwestie nl. snel willen oplossen. Bovendien meenx men te weten, dat India de oplossing van het probleem als voorwaarde stelt voor zijn deelname aan de verdediging van Zuid-Azië. Volgens de Indische dio, heeft Pandit Nehroe vóór zijn i trek naar Londen te Bombay verklaard, dat hij op de conferentie zou pleiten, voor het' opnemen van China in de V.N. Mijnontploffing in Hongarije 81 doden In Tatabarnya in Hongarije heeft zich in een kolenmijn een ontploffing voorge daan, waardoor 81 mijnwerkers werden gedood. De Hongaarse kranten drukken zwart-omlijnde bekendmaking de minister van mijnbouw af, waarii zegd wordt, dat de oorzaak van de ramp nog niet is vastgesteld. Pleven eind Januari naar Washington Premier Pleven, wiens kabinet Zondag, door het winnen van de door hem ge stelde vertrouwenskwestie, gered werd, in de tweede helft van deze maand bezoek aan Washington brengen, al- het A.F.P. Poncet pleit voor Frans Duitse samenwerking In een toespraak tot gouverneurs e premiers van Duitse staten in de Franse bezetingszone van Duitsland, heeft de Franse hoge commissaris in West-Duits- land, Francois Poncet, een pleidooi ge houden voor FransDuitse toenadering, voorwaarde voor het op vreedzame wijze tot stand komen van een 'verenigd Europa". Hij verklaarde dat „Fransen en Duitsers in het afgelopen jaar „in uitste kende harmonie en zonder enige wrij ving" hebben samengewerkt." Ned. emigranten op tweede schip van Amerika Het grootste Amerikaanse passagiers schip, dat ooit in ons land is gearri veerd. zal op 22 Januari, van Hamburg komend, in Rotterdam Nederlandse emi granten voor Canada en de Ver. Staten ipnemen. Het is de bijna 30.000 ton me tende Washington van de U.S. Lines, in grootte het tweede schip van de Ameri kaanse koopvaardijvloot. Het juiste aan tal van de emigranten is nog niet be kend. (Het vlaggeschip van de Nederlandse koopvaardij, de Nieuw-Amsterdam van de Holland-Amerika Lijn, meet 36.667 "-rt. Red.) Twaalf leerling-vliegers naar Amerika Vrijdag vertreken weer twaalf leer ling-vliegers van de Ned luchtmacht naar de Ver. Staten om daar de opleiding te 'oltooien. Onder hen bevinden zich res. 1 luit. P. de Pagter en de soldaten H. J. T. de Jong. J. Beyen, C. E. J. Koster M. R. Wybenga uit Den Haag en res. 2e luit. J. A. Riel uit Leiden. Gevaarlijke geneesmiddelen voor vliegers De Rijksluchtvaartdienst waarschuwt personeel van vliegtuigen tegen z.g. anti histamine preparaten ter bestrijding van 'erkoudheid, luchtziekte e.d. Deze ge neesmiddelen verwekken slaperigheid, troebeling van gezichtsvermogen en flauwvallen. Luchtvaartpersoneel mag pas 48 uur na het gebruik van deze pre paraten weer aan het werk. Ilse Koch in hongerstaking Ilse Koch, de ..rode heks van Buchen- wald". die eerst hysterische aanvallen simuleerde, tijdens de behandeling van haar zaak voor het Gerechtshof te Aus- is ter variatie, een hongerstaking begonnen. Wel bekome het haar! J Deze 23-jarige Warmondenaar was de eerste, die onder protest het oude tarief betaalde. Dat wil zeggen: hij betaalde wel, want hij moést er door, maar hij liet de Warmondse rijkspolitie proces-verbaal opmaken. Foto N. v. d. Horst Stalin licht de sluier op 1 Rusland wil in geen geval een herbewapening van West-Duitsland I aHANS HEEFT OOK RADIO-MOSKOU het Sowjet-antwoord op de nota's van Amerika, Engeland en Frankrijk gepubliceerd. Het gaat er om, welke punten op een eventuele bijeenkomst der ministers van de Grote Vier" behandeld zullen worden. Naar Reuter uit Washington meldt, zal nu spoedig een bespreking plaats vinden tussen Amerika, Engeland en Frankrijk over het antwoord op de recente Russische nota. Rusland heeft voorgesteld, een voorbereidende bijeenkomst te houden en wel in Moskou. Parijs of Londen. In aansluiting aan aan hetgeen gisti :n reeds door ons werd vermeld, wijzen er op, dat wy thans te maken heb ben met het officiële Russische antwoord. Hierin wordt de Westerse verklaring, dat de besprekingen over de besluiten van Praag geen basis kunnen zijn, van de hand gewezen. (In de resolutie van Praag werden verschillende eisen gesteld, zoals een verbod van herbewapening van Duitsland; het sluiten van een vredes verdrag overeenkomstig het accoord van Potsdam en terugtrekken der bezettings troepen. Voorts de vorming van één re gering voor Duitsland. Red.). In genoemde Russische nota wordt ont kend. dat Oost-Duitsland bewapend ordt, en men spreekt van „pure verzin sels". De nota oordeelt, dat niemand de Westerse regeringen bedreigt en derhal ve plannen voor militarisatie van West- Duitsland inconsequent zyn. Moskou, al dus de nota, krygt de indruk, dat de Westelijke regeringen de volken van Europa voor een voldongen feit willen stellen. Wy laten thans nog enkele reacties op het Russische antwoord volgen: irys acht de Russische nota niet Nederlanders baggeren haven van Bengkok uit De regering van Thailand (Siam) heeft opdracht gegeven aan de Amster damse Ballast Maatschappij om de haven van Bangkok uit te baggeren. Nederlands materieel en Nederlandse deskundigen zullen binnenkort naar Bangkok vertrek ken. Het werk zal Nederland veel de ren opleveren. De maatschappij zal groot gedeelte van het materieel dat wordt gebruikt voor het graven van parallel-kanaal van hel Suez-kanaai, naar Tailand overbrengen. De twaalfde man Niet in elk land wordt voetbal vol gens de hier geldende regels gespeeld, zoals uit het onderstaande blijkt: In Durban spelen de Naturellen geen voetbal niet een elftal, doch met een twaalftal. De twaalfde man raakt de bal niet aan, doch fungeert als „inyanga": toverdokter. De uitslag van elke match is afhankelijk van z'n „mtakati": ofwel „toverkunst". Hij smeert 's nachts, vóór de wedstrijd zal plaatsvinden, de goalpalen met een geheimzinnig goedje in en geniet een inkomen van zijn club, variënde tus sen 10 en 12 pdst per maand DAT de R'damse im- en exportfirma M. en R de Monchy 100 jaar bestaat en gis teren recipieerde. DAT prof. mr F. Duynstee te Nijmegen wegens drukke werkzaamheden is heen gegaan als staatk. hoofdred. van De Gel derlander. DAT aan mr H. Creutzberg, dir van 't intercontinentale bedrijf der KLM. ver lof is verleend tot het aannemen van een ridderorde van Thailand. DAT de 33-jarige bakker C. H., wo nende aan het Galileïplantsoen. op de Middenweg te A'dam op de fiets door een vrachtwagen werd aangereden en gedood. DAT in 1950 in de Limburgse mijnen 18 arbeiders verongelukten, tegen resp. 17 en 14 in 1948 en 1949. DAT een advertentie, waarin oude kerstbomen te koop werden gevraagd, een oude heer in Arnhem tientallen boompjes voor zijn deur bezorgde en nie mand wou geloven dat hij nergens van DAT Zaterdag 625 jaar geleden Vlaar- dingen een belangrijk privilege o.m. een eigen rechtspraak ontving. DAT J. J. M. Nord voorlopig is belast met de red. leiding van Het Parool, nu mr G. J. van Heuven Goedhart Hoge Comm. der V.N. is geworden en als hoofdredacteur is afgetreden. DAT de Ned. vertegenw. in de Veilig heidsraad. D. J. von Balluseck. aan Trygve Lie zijn geloofsbrieven heeft aan geboden. DAT in Utrecht is overleden de 57-j. architect A. J. N. Boosten uit Maastricht, die 30 kerken heeft gebouwd. DAT de gep koL-tit. P. R. Kuipers van de infanterie is bevorderd tot offi cier in de orde van O.-N. met de zwaar den. DAT binnenkort in Apeldoorn de 500 ste montagewoning klaar komt DAT W. Verhagen, de laatste der as sistent-residenten op Soemba, naar Ne derland is vertrokken. DAT dr B. G. Geerlink als genees- heer-dir. van het sanatorium Hoog La ren dr De Bloeme zal opvolgen. DAT de 9 negers die als verstekelin gen in A'dam aankwamen, met de En gelse Suncrest weer zijn meegevaren, eerst naar Hamburg en dan naar Londen, waar zij willen proberen aan land te komen. DAT de ex-SS'er Schram uit Den Haag, die vijf keer schipbreuk leed met zijn jacht, voorlopig in Ierland mag blijven. DAT de vorst grote schade heeft aan gericht aan de teelt van champignons in Limburg (in Venlo bij één kweker voor ƒ10.000). DAT de dienstplichtigen in Maastricht en A'dam t.g.v. het afsluiten van hun eerste oefening resp. op 4 en 12 Jan. een parade zullen houden. DAT in A'dam, 83 j. oud, is overleden mr J. S. baron van Harinxma thoe Sloo- ten, lid van de Noordholl. Staten voor de V.V.D. DAT Hardinxvelds gemeenteraad na 30 jaar praten een havenplan heeft aan- DAT Ierland ons 5200 stuks rundvee zal leveren voor de slacht, behalve 1200 stuks voor de bereiding van serum tegen mond- en klauwzeer. DAT het nieuwe passagiersschip Tji- wangi (8600 ton) van de Kon. Java-China Paketvaart Mij gisteren uit A'dam naar het Verre Oosten vertrok. DAT de 22-j. marinier H. van Beek uit H'sum, die sinds 21 Dec. vermist was, terecht is en hij ergens was gaan logeren zonder z'n ouders iets te hebben gezegd. DAT asphalt m.i.v. het nieuwe jaar duurder is geworden. DAT ir H. H, Buss, dir. van de B.P.M. in Pernis, F. Weiland zal opvolgen als dir. van de tankinstallatie der Nieuw? Ratex N.V. en C. D. Matthijssen dir. wordt van het tanklichtersbedrijf van Phs. van Ommeren. DAT de pontveerdienst te Capelle a. d. IJssel is gestaakt wegens ijsgang en re paraties, en de Lek thans ijsvrij is. DAT mr Coulter D. Huyler, perschef aan de Amerik. ambassade in Den Haag. op 24 Jan. huistoe gaat. DAT een lange rij sprekers gisteren in het stedelijk museum te A'dam de lof heeft gezongen van de gouden G.G D. al daar, de grootste in het land. negatief. Blijkbaar, aldus het Franse commentaar, wil Moskou suggereren, dat het dwaasheid is een Duitse herbewape ning te steunen. Londen ziet in de Sowjetnota noch een aanvaarding, noch een verwerping der Geallieerde voorstel len, beogende de internationale spanning te verminderen. In geen geval, aldus het Britse commentaar, mag de viermogend- heden-conferentie uitsluitend gaan over het Duitse vraagstuk. Washington zal zich hoogstwaar schijnlijk verzetten tegen aanvaarding der Russische voorwaarden. Het State Department staat sceptisch tegenover de mogelijkheid van een daadwerkelijke ver mindering der spanning tussen de Sow- jet-Unie en het Westen. Echter, zoals reeds vermeld, gaan nu eerst Amerika, Engeland en Frankrijk met elkaar be raadslagen. De karta bereiken, laten wel zien, dat de Nederlands-Indonesische Unie een heel licht geval is. Men kan immers moeilijk anders staande houden, wanneer daar zo gemakkelijk wordt gespeeld met de gedachte, dat de Unie moet worden opgezegd. Het verweer hiertegenover van Neder landse zijde schynt wel pover. Het komt hierop neer, dat eenzijdige opzegging niet mogelijk zou zijn. Alleen in onderling overleg zou men tot opheffing kunnen komen. Vandaar ook. dat het Unieverdrag geen bepaling be%-at over de opzegging. Nu willen wij zeker niet beweren, dat dit betoog waardeloos is maar wat I wil men, indien de Indonesische regering toch de Unie opzegt? Kan men haar dwingen het hare er toe bij te dragen, I dat de Unie zal voortbestaan? Immers Het voorstel om de Unie op te zeggen is gedaan in het Indonesische parlement. Men houde dat goed in het oog. Een parlement kan in woorden altijd iets ver der gaan dan een regering, omdat zijn machtsmiddelen steeds beperkter zijn dan die der regering. Het parlement kan er bij de regering op aandringen, iets te doen. Maar de daad zelf is aan de re gering. Wanneer dan ook in hét Indonesische parlement stemmen opgaan om de Unie met Nederland maar op te zeggen, dan is dat op zichzelf nog geen regeringsdaad. Wel mag worden aangenomen, dat de In donesische regering van de aanwezigheid van die stemmen in het parlement volop zal profiteren. In deze zin zal men het ook moeten verstaan, wanneer de Indo nesische minister-president zegt, dat de stappen welke ondernomen zullen wor den. afhankelijk zijn van het parlement. Inderdaad, dan staat de Indonesische regering sterk. Achter zich heeft zij een parlement dat bereid schijnt heel ver te gaan. En voor zich heeft zij een Ne derlandse regering, die reeds tot praten bereid is gebleken. Zal de Unie worden opgezegd? Wy zagen reeds, dat er in feite hiertegen niet veel te doen zal zyn. Mocht het thans nog niet gebeuren, dan blijft zeker, dat met de gedachte is gespeeld. Een Unie- genoot. die dreigt aan de Unieverhouding een einde te zullen maken, is een Unie- genoot van ietwat merkwaardige soort. Maar wat ook zeker is, is dat opzeg ging van de Unieverhouding internatio naal een bar slechte indruk zou maken. Men heeft destijds internationaal in de totstandkoming van de Unie ver houding wel een voorbeeld willen zien, hoe samengaan van volken mogelijk is. In ternationaal heeft men aan de Uniever houding als het ware zijn zegen willen geven. En nu zou dit huwelijk, dat men met enige welwillendheid tot stand heeft en komen, ontbonden worden? Daar komt nog bij, dat door de opzeg ging van de Unie het vraagstuk Nieuw- Guinea in genen dele zou zijn opgelost. >u met betrekking tot Nieuw-Guinea niets zijn veranderd. Alleen zou Indonesië de handen vrij hebben gekregen. Maar Nederland zou er minder dan ooit reden zijn om met Indonesië over Nieuw- Guinea te praten. Alles bijeen schijnt ons enige Ameri kaanse tussenkomst, die thans volgens be paalde berichten te Washington wordt vogen, niet onwaarschijnlijk. Zal dit in Indonesië betreuren? Of zal er misschien juist naar uitzien? Niet billijk, maar harde noodzaak Dif jaar herhalingsoefeningen in kampen bij Slroe en Oirschol VOOR DE HERHALINGSOEFENINGEN van de troepen, die reeds enkele jaren in Indonesië hebben gediend, worden dit jaar zes brigadegroe pen achter elkaar opgeroepen. Zij zullen een mobilisatie-oefening houden, hun militaire kennis opfrissen en tenslotte oefenen in brigadeverband. De regering tracht de beschikking te krijgen over een Amerikaanse officier met oorlogservaring als brigadecommandant, om de instructieploeg te lei den. Dit deelt generaal Kruis mee in De militaire Spectator. De herhalingsoefeningen zyn onbillijk, maar onvermijdelijk, daar men de ge- oefenden met lange ervaring onder de huidige omstandigheden niet buiten be- schouwing kan laten. De herscholing is GENERAAL KRULS ...onbillijk maar onvermijdelijk... onmisbaar, omdat de handen van de mili tairen uit Indonesië anders in geval van "?n oorlog geheel verkeerd zouden staan De brigadegroepen worden Amerikaans georganiseerd en oefenen voorlopig met Brits en Canadees materieel. Mochten de Amerikaanse wapens tijdig komen, dan orden ze nog ingeschakeld, maar het is onverantwoord er op te wachten. Het ge bruiksklaar maken kost vry veel tyd. Er wordt hard gewerkt om het kamp Oirschot in te richten, zodat er een hele brigade kan worden ondergebracht. De legering zal eenvoudiger zyn dan In de gewone kazernes. De brigades oefenen onder de brigade-, bataljons- en afde lingscommandanten, die ook bij een even tuele mobilisatie het bevel zullen voeren. Het verband van de troepen, dat in Indo nesië is gevormd, wordt zoveel mogelijk behouden. Het kader komt wat eerder op dan de manschappen. Het zou zeer gewenst zijn, dit jaar ook oefeningen in divisieverband te houden. Men onderzoekt nog of dat mogelyk is. Een tweede kamp is in aanbouw bij Stroe, midden op de Veluwe. Daar ko men de troepen, die in de eerste plaats bestemd zijn voor de territoriale verdedi ging, Hun oefeningsperiode zal wat kor ter zyn. Deze onderdelen worden aange vuld met hem, die reeds in ons land ge diend hebben. Oefeningen met scherp Op het ogenblik is de lichting 1949-11 onder de wapenen. Zij vormt een brigade- groep (regimentsgevechtsgroep) én drie bataljons infanterie. Deze zullen oefenin gen met scherp houden en oefeningen van infanterie en artillerie met tanks. Ook worden vliegtuigen ingeschakeld. Tegen 1 April zullen deze troepen rede lijk geoefend zyn. Het beroepspersoneel zal in Februari voor het grootste deel uittreden. De lichting 1950-11, die een brigade- groep zal vormen, evenals enige korps troepen en luchtdoelartillerie, die volle dig in Nederland wordt opgeleid. De lichting 1951-1, die in het voorjaar op komt, wordt ondergebracht bij de onder delen waar 1949-11 haar voortgezette scholing heeft gekregen. De najaarslichting zal vermoedelijk, wat de sterkte en samenstelling betreft, afwyken van de vorige, omdat men dan waarschijnlijk een duidelijker beeld heeft gekregen van de verdere legeropbouw. fWEERBERICHT Vorsf en mist Tot morgenavond verwacht De Bilt: Overwegend droog u'eer met nu en dan opkla- j - ringen, weinig wind en op vele plaatsen mist. In de nacht en ochtend op enke.e plaatsen matige vorst, overigens lichte vorst tot temperatuur om het vriespunt. (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Donderdag: on 8.4816.42; maan 5.11— 13.00, 7 Januari N.ïd.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1