Sijthoiis honderd-jarig bestaan met grote luister herdacht gf.ve DE, gemeente leiden tapijten meubelen, enz. A. MEIRINK NIEUWE LEIDSCHE COURANT 2 DINSDAG 2 JANUARI 1951 Vandaag een historische dag Het gemeentebestuur was voor dit istbare geschenk zeer erkentelijk i ^oorden, die deze erkentelijkheid tolkten, moeten de directie van Sijthoff wel bijblijven. Historische aanwinst was nog een hoogtepunt. Zoals be kend. verhuisde het bedrijf in 1852 naai de Doezastraat (toen nog Koepoorts gracht en wel naar de zogenaamde „Ruïne", die was ontstaan bij het sprin gen van het kruitschip in 1807. Toei woonde daar een bekend en eigenaardig Leidenaar, namelijk Joannes le Francq Berkhey, die in de letterkundige, wetenschappelijke en staatkundige reld van zijn dagen een 2 rol heeft gespeeld. Zijn huis stortte door het springen van het schip, m Van Berkhey kwam geheel ongedeerd uil de puinhopen. Door de goedheid koning Lodewijk Napoleon vond hij anderen een tijdelijk onderkomen in Huis ten Bosch. In zijn vernieuwde wo ning liet hij gedenkstenen plaatsen, die van zijn grote dankbaarheid jegens de koning getuigden. Deze vijf stenen nu, die zich in het stedelijk Lakenhal bevonden, zijn ter gelegenheid van dit eeuwfeest weer in de gevel het gebouw bevestigd. De onthulling droeg mede in verband met de koude sober karakter. Directie en personeel zijn trots op deze historische Personeel versierde de entree met marmeren bank Belgwon de romanprijsvraag Vandaag heeft in het bedrijf van de Leidse uitgeversmaatschappij A. W. Sijthoff het gedreun van de persen niet geklonken. In de verschillende lokaliteiten, die er alle anders uitzagen dan gewoonlijk, golfde het ge praat van de vele gasten, die waren uitgenodigd om het eeuwfeest van deze wijd en zijd vermaarde zaak mee te vieren. Het is een grootse ring geworden met verschillende hóogtepunten. Vanmorgen vroeg om half tien begon het reeds. Toen verzamelde het personeel zich om zijn directie hulde te bewijzen. Bij de in gang van het gebouw is de laatste weken hard gewerkt. Aan het jubileumgeschenk van het personeel, dat bestaat uit een prachtige marmeren bank met dito tafel. Op de bank staat: Aangeboden door het personeel 1851—1951. Enige jaren ge leden al werd een spaarfonds gesticht en dit bleek nu zo ruim te zjjn, dat dit on getwijfeld monumentale geschenk uit de bus kon komen. De heer L. Prevo, voorz. van de hul digingscommissie, heeft vóór de aanbie ding een rede uitgesproken. In de achter liggende honderd jaar heeft de firma Sijthoff zich ontwikkeld tot een wereld vermaarde onderneming, die, ondanks haar ouderdom, nog kerngezond is en een reeks van plannen heeft. Spr. wees ook op de sociaal-culturele functie van het bedrijf. Het bracht de gemeenschap een schat van wetenschappelijke en ontspan ningslectuur. Hierna werd het geschenk, dat met bloemstukken was versierd, onthuld. Ook werd 'n herinneringsalbum aangebo den. waarin de namen staan van allen, die hun steentje tor het geschenk hebben bijgedragen. Dank werd nog gebracht aan de heer T. Keuzekamp, die de bank zowel heeft ontworpen als uitgevoerd. Lang moge Sijthoff nog leven, aldus be sloot de heer Prevo zijn toespraak. De directeur, de heer S. G. van Looy, verklaarde zeer trots te zijn op dit waar devolle cadeau. Hij bracht het personeel waarin de geest van samenwerking en toewijding nooit heeft ontbroken, harte lijk dank voor zijn offervaardigheid. Ook de plaats van de bank. direct op vallend, achtte hij uitstekend. Deze dag is prachtig begonnen, aldus spreker. Velen maakten van de gelegenheid ge bruik de bank in onderdelen nauwkeu rig te bekijken. Algemeen was de lof. Het is ook een aesthetisch volkomen ver antwoord geschenk, dat dc entree van het gebouw op bijzondere wijze siert. Naar de 5000 titels Om elf uur vond de officiële herden king plaats, die door verscheidene auto riteiten werd bijgewoond, onder wie de burgemeester van Leiden, jhr mr F. H. van Kinschot, die na een ernstige onge steldheid zijn werkzaamheden zal her- Hoe het particuliere initiatief zich in een periode van vrijheid kan ontplooien wordt scherp belicht door de korte ver melding in her gedenkboek, dat de N V. ter gelegenheid van het 100-jarig be staan heeft uitgegeven, dat Sijthoff 35 jaar van intensieve arbeid in de rij van de Nederlandse uitgevers fonds van ongeveer veertienhonderd ti tels stond, aldus de heer Van Looy in zijn herdenkingsrede. Thans heeft het bedrijf het tot niet minder dan 4.700 ti tel gebracht. Uitvoerig ging de heer Van Looy in op de veelzijdigheid van de uit geversmaatschappij. Wij st'aan in dt veelheid van titels en rubrieken niet al léén. Nederland staat met zijn jaarlijkse boekenproductie van meer dan 8000 ti tels procentsgewijze ten opzichte van dc grootte van onze bevolking hoog aange schreven in de rij van de beschaafde volken. Hoger stijgt dit aanzien, als wij bij de uitgaven van ons land zelf nog tellen de stroom buitenlandse literatuur, die ons dagelijks toevloeit. Een honderd-jarige uitgeversmaat schappij, gesteund door een grote ring, gestaald in 'n perioden van tegen slag, volhardend in haar taak om dat gene uit te geven wat de menselijke geest aan vooruitgang biedt en het le ven verrijkt, mag vertrouwen hebben om voort te gaan. De basis is oud. Toch zal zü steeds haar streven en doelstel lingen moeten vernieuwen en verfrissen. Alleen dan zal zjj kunnen blijven wat zij door energie en toewijding van allen die bjj haar hebben gewerkt en werken geworden is. Het ziet er naar uit, dat het or gemakkelijk zal worden gemaakt', onrustbare stijging van de materiaal- prijzen en de productiekosten zal tot een zeer sterke prijsverhoging van het boek leiden. Het publiek zal hieraan moeten wennen. Wij moeten ons er van bewust zijn, dat wij ons in de komende jaren offers zullen moeten getroosten, willen wij in staat zijn om de gevaren te weer staan, die het maatschappelijk leven Nederland bedreigen. Wat zou het leven zijn zonder boeken? Het antwoord van de heer Van Looy was: Sine llbris vita lacuna. Dit is beslissend voor de wel vaart van A, W. Sijthoffs Uitgeversmaat schappij en voor de welvaart van U al len, zo besloot hij. Twee gedenkramen voor de raadszaal De heer Van Looy vertelde de directie van mening was op de jubi leumdag ook iets te moeten geven. Na verscheidene besprekingen is het gelukt een plan vaste vorm te geven. Mr C. M. Seret. commissaris van de N.V., deelde in de herdenkingsbijeenkomst mee, dat het de N.V. een groot genoegen was aan het gemeentebestuur van Leiden twee gedenkramen voor de raadzaal te kun nen aanbieden. Deze mededeling werd met enthousiasme begroet. De ontwerper van de ramen is de be kende glazenier Chr. de Moor uit Den Haag. Het eerste raam stelt voor de brand van het stadhuis in 1929. Links boven ziet men Willem van Oranje met zijn hond. Naast hem het universiteits gebouw. Lir.ks onder een uitbeelding van het Spaanse schrikbewind. Rechts boven jtaat Lucas van Leyden met een gezel V8n de drukpers. Rechts beneden is het- zet van Leiden in 1574 uitgebeeld. Bur gemeester Van der Werff en echtgenote zien, hoe haring en wittebrood worden uitgedeeld. Links boven een beeld van de wederopbouw, links beneden een in druk van de Duitse terreur, rechts boven prof. Telders en rechts beneden de vreugde van de bevrijding in 1945. Ook de heer B. P. du Croix, algemeen procuratiehouder, voerde nog het woord. Er is, aldus spr.. alle reden om de stich ter van het bedrijf te herdenken. Be reikt is, dat Sijthoff een begrip is ge worden, dat over de gehele wereld be kendheid geniet. Hij wenste de directie namens het geheele personeel geluk en gaf haar de verzekering, da-t zij op de olie medewerking van het personeel kan blijven rekenen. Pe Weerlozen Het is bekend, dat Sijthoff ter opluis tering, van haar jubileum een prijsvraag heeft uitgeschreven voor een roman in de Nederlandse taal van minstens 60.000 ten hoogste 130.000 woorden. De jury bestond uit Antoon Coolen. Ben Eysselsteyn en dr P. H. Ritter Jr. Als prijs werd een bedrag van f 2000 be schikbaar gesteld. Auteurs in Nederland, de Overzeese Gebiedsdelen, België en waar ook ter wereld, van wie tot dus verre nog geen roman in boekvorm werd gepubliceerd, werden uitgenodigd hun werk onder motto in te zenden. Om twee uur hedenmiddag werd officieel bekend gemaakt, dat de prys is gewonnen door de heer Valeer van Kerkhoven, wonende te Maldighem in België. De titel van het manuscript is: De weerlozen. De heer Van Kerkhoven werd in 1919 te Sledinge bij Gent geboren. Er waren in totaal 116 inschrijvingen, maar de jury was van het begin af aan een stemmig van mening, dat dit ma nuscript de prijs toekwam. Het is een belangrijk werk zowel door zijn pro bleemstelling als door zijn schrijf kunst en structuur. Wij vernamen nog, dat het boek reeds in de boe kenweek. die over enkele maanden zal worden gehouden, in de handel Twee inzendingen krijgen een eer volle vermelding t.w. De hoogste verdie- pin. van F. J. M. G. Huysmans te Zand- voort. en Als een ceder op de Libanon, van J. van Barghem te Blaricum. Deze beiden hebben vanmiddag een telegram ontvangen. Om drie uur begon een receptie. He' liet zich al direct aanzien, dat deze eer. drukbezochte zou worden. Wij hoper. hierop morgen terug te komen, alsook nog op enkele onderdelen genfeestviering. 07 IX DlT.j/YAR f hfFXR *Twee van de vijf gedenkstenen, die, na jaren deel te hebben uitgemaakt van de tentooustellingsinventaris van het stedelijk museum de Lakenhal, vandaag in dc gevel van het Sijthoffgeboutv zijn bevestigd. Het jaar ISO7 is het jaar van de kruitschipramp „ZEELUI" Het geschenk, dat het personeel aan de directie van de N. V. A. W. Sijthoffs Uitgeversmaatschappij vanmorgen heeft aangeboden. De heer L. A. Mennes nam officieel afscheid Belangstellenden uit allerlei kring E HEER L. A. MENNES heeft Zaterdagmiddag in het stadhuis officieel afscheid genomen als directeur van de markt- en havendienst. Voor dit afscheid bestond zeer veel belangstelling, zowel van particuliere zijde als van de kant van vereni gingen, organisaties en instellingen. Vrijdag had dc heer Mennes reeds een afscheids bezoek gebracht aan het college van B. en W. ten stadhuize en aan dc burge meester, jhr mr F. H. van Kinschot, in diens woning aan de Witte Singel. scheidene personen brachten geschenken mee. waarvoor de heer Mennes zich ook zeer erkentelijk toonde. Zaterdagavond was er in het stadhuis een bijeenkomst met het personeel van de dienst. De heer F. van Dissel was hier woordvoerder. Hij hield een hartelijke toespraak en bood enkele geschenken aan. Het was een gezellig samenzijn, dat zeker lange tijd in de herinnering van de heer Mennes zal voortleven. Toch wilde de heer D. van der Kwaak, wethouder van financiën. Zaterdagmid dag nog wel iets zeggen. De heer Mennes heeft grote liefde voor zijn werk gehad. Zijn trouw, toewijding en voortvarend heid hebben hem gemaakt tot een soon, die zijn plaats op voortreffelijke wijze heeft ingenomen. De heer P. Schouten uit Rotterdam voerde het woord namens de centrale vereniging- voor de markt-, straat- t vierhandel. Hij kon de dank vertolken van alle marktkooplieden in ons land. Spr. wees er op. dat in het werk in de Maasstad nog wel de sporen van de heer Mennes worden gevonden. Hij stond al tijd open voor overleg. Spr. dankte hem voor zijn arbeid in het belang van de kleine koopman. Namens de Vebo sprak de heer J. W. Bonda. Hij zei, dat de heer Mennes een trouw dienaar van de gemeente is ge weest. maar hij is ook met zijn hele per soon aan de Vebo verbonden. Spr. herin nerde aan de vlucht die de Vebo heeft genomen. De heer Mennes had hierin steeds een belangrijk aandeel. Spr. dankbaar, dat de heer Mennes voo: bestuur van de Vebo voorlopig behouden blijft, als hem de kracht wordt geschon- Van de receptiegangers noteerden wij: M- Weima, de nieuwe directeur, T. H. Kemner, namens de afd. Leiden van de ver. tot bescherming van dieren, verte genwoordigers van het Vebo-bestuur, verscheidene gemeenteraadsleden, R. J. Meyer, commissaris van politie, ir Y. Ykeina, directeur van de lichtfabrieken, J. A. van Zanten, directeur van de ge meentelijke volkscredletbank, E. W. Wichers Rollandet, namens de 3 Oetober- vereniging, ir D. Boogerd, directeur van gemeentewerken, dr S. Rozemond, di recteur van de dienst voor sociale zaken, afgevaardigden van de Leidse Groenten- veiling, J. A. A. van der Horst, namens de afd. Leiden van de Ned. Reis-Vereni- ging, F. Verstegen, gemeente-ontvanger, Poelgeest, namens het hoofdbe stuur van de Ned. ver. tot bescherming dieren, D. Abspoel, vertegenwoordi- van de Leidse slagerspatroonsvereni- ging, Tj4 Kuypers, namens de Leidse Boe renleenbank. dr K. Reitsma, directeur het slachthuis. W. A. Kosten, onder commandant van de Leidse brandweer. H. Pilippo, W.F.zn, oud-gemeente-ontvan ger, D. W. van der Wal, hoofdinspecteur politie alhier, cn dokter C. R. Zijer- veld, directeur van de G.G. en G.D. Ver- Voor leden, donateursftrices) en in troduceer gaf ..De Speeldoos" Zaterdag een avond in de Burcht met een opvoe ring van „Zeelui", een pretentieloos spel in vier bedrijven door Nard Boer met muziek van Henk Franks. Een preten tieloos stuk is een stuk dat nergens aan spraak op wil maken dat alleen ge speeld wordt om het plezier van te spe len. Zo' bekeken was het stuk niet ge heel pretentieloos, want het was de be doeling te laten zien, welke verkeerde voorstellingen er van zeelui, in dit stuk beperkt' tot drie matrozen, gegeven wor- Deze goede bedoeling zal de heer Nard Boer wel gehad hebben, toen hij zich zette om dit stuk te schrijven. Met goe de bedoelingen alleen schrijft men ech ter nog geen goed toneelstuk. De bouw rammelde nogal. Wat bij de meeste mensen wel binnenshuis gebeuren zal, het vragen van een meisje, gebeurde daar op straat. Trouwens, alles speelde zich op straat af. "s Nachts twaalf uur staan er jonge meisjes gezellig aan een stalletje haring te eten en zo zijn er meer onwaarschijnlijkheden. Dit alles willen we nog wel slikken. Wat we echter niet nemen is de manier waarop Nard Boer meent een mop te moeten tappen op de vrijwilligers, die in Korea vechten. Plotseling zegt een oigelman tegen een kennis dat hij bang is, dat zijn paard zich zal aanmelden voor Korea, waarop de vriend antwoordt dat het geen ezel is. We vinden zoiets ongepast. Niemand heeft hef recht minder prettige dingen tegen Nard Boer te zeggen, omdat hij geen ezel wil zijn, maar wanneer er men. sen zijn, die om welke reden dan ook, zich vrijwillig melden om in Korea tc gaan vechten in het leger -der Verenigde Naties, dan past het hem niet om zulke dingen te schrijven. Wanneer Nard Boer nog eens een stuk schrijft', zou het misschien niet kwaad zijn, om het bekende oudejaarsstuk Potgieter te lezen: „Jannetje en jongste kind". Misschien dat hij dan be tere stof vindt, ook om geestig te zijn. Bil. Zesmaal afscheid bij S, L. F. Het einde van 1950 betekende voor zes beambten van dè stedelijke lichtfebrie- ken tevens het einde van Jiet werk. Met pensioen gingen de heren W. Wisse (ad ministratie), A. van Wijk (idem), A. J. Stark (bedrijfschef van de centrale). W. Buut veld (monteur le klas). H Eduard (meteropnemer) en J. v. d. Hoe- (schrijver). Het woord werd gevoerd door ir Y. Ykema, directeur. J. J. C. Snel. voorzitter van de jubileum commissie. De collega's namen met een handdruk afscheid. Wie was die meneer Zaterdagmorgen was een troep meeu wen op de Oude Singel voor de fabriek van Scheltema bezig de honger te stillen en met ijver werd het schaarse voedsel weggekaapt. Omstreeks kwart over 11 kwam een personenauto aanrijden. De bestuurder scheen geen lid van Dieren bescherming te zijn. maar wel veel haast te hebben, want zonder vaart te minde ren reed hij op de resultaat was: drie dode wijl een vierde zwaar gekwetst werd. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN: Margaretha d. van P. Sloos en A. van Tongeren; Gabriel z. va A. M. Nicolaï en J. J. C. Kleinhans; Dirk z. van D. K. Ouwehand en J. Nijgh; Dirje J. d. van J. Houwaard en A Dijk; Pieternella T. d. van G. L. Punt en P. Bestebreurtje; Henricus J. M. z. van T. J. van der Meel en H, J. Lut; Hendrica d. van J. A. van de Wiel en D. Koet. OVERLEDEN: W. van der Linden, man, Otiiciële Publicatie GEM. REINIGINGS- EN ONTSMETTINGSDIENST—LEIDEN Vuilnisemmers geve men eenvorstvrüe plaats, lediging is anders niet mogelijk. Beleefd wordt elke huisvrouw ver zocht hiervan goede nota te nemen, DE DIRECTEUR (Adverleni GROTE PRIJSVERLAGING Ook in 1951, ALBERT HEIJN weer No 1 MAÏZENA per pak 15 ct BAK- en BRAADVET per pak 36 ct SPERCIEBONEN per groot blik 72 ct DOPERWTEN groot blik vanai 64 ct PRUIMENJAM per pot 39 ct HUISHOUDJAM per pot 65 47 ct DROOGKOKENDE RIJST 500 gram 49 ct GROENE ERWTEN 500 gram vanaf 27 ct SPLITERWTEN 500 gram vanaf 33 ct BRUINEN BONEN 500 gram vanaf 39 ct A. H. THEE - De krachtigste en de geurigst® NU per 100 gram 64 72 76 80 85 ct ZAANSE BESCHUITgrote rol 26 ct GROTE ONTBIJTKOEKper stuk 38 ct ZAANSE KOEKENper bus 50 ct Spaait onze Cinderella plaatjes Tentoonstelling in het Prentenkabinet Tekeningen en grafiek door Marri Oos- terholt, Huub Gerretsen en Alfred Lob worden van 427 Januari as. tentoon gesteld in het prentenkabinet der rijks universiteit. Kloksteeg 25. De tentoonstel- ng is geopend van half een tot half vijf. In het zilver bij de H. C. W. De Hollandse constructiewerkplaats had Zaterdag twee zilveren jubilarissen, namelijk de heren P. C. van der Busse, werkbaas, en J. Langezaal. monteur. De directie gaf een gratificatie en de heer G. Nolles. bedrijfsleider, bood met hartelijke toespraak een geschenk Haring over de straat De chauffeur van een vrachtauto uit Katwijk moest op de Benoordenhoutse- weg te Den Haag plotseling uitwijken en verloor de macht over het stuur. Ver schillende tonnen met haring rolden over de weg en barstten open. De haring was jor Rusland bedoeld, maar een deel er in 'bleef zo in 't Haagje, echter niet oor de consumptie! Te weinig voor een slechte prUs De Zaterdagmarkt was zo schraal, dat de prijzen zelfs iets werden opgehaald ten opzichte van de voorgaande dagen. De grote tong trok op tot 3.10 per kilo ook de grote slips herstelden zich en amen weer tot 1.44. De 50 kisten schol brachten gemiddeld voor de klein- middel-soorten 61 op en de schol II varieerde tussen 26 en 44. Een enkele kist grove kabeljauw noteerde 144. De hoogste besommer van de Zaterdag- markt werd de KW 78 met 5556, waar tegen de KW 128 met 94 wel erg afstak de KW 17 de gulden middenweg koos met 2730. Vandaag vrij wat meer Zondagavond al lagen de Limburgia, Mary, Petten, Batavia, Schoorl en de Nor- Maria voor de hallekant om tezamen met de logger VI 30 (Janny) de Dinsdag afslag behoorlijk in de vis te zetten. De sortering was mooi en de wijting speelt de eerste viool. In totaal waren van deze goedkope vissoort een 1000 kisten aan wezig en ook de koolvis en de heek wa ren goed vertegenwoordigd. De VI. 30 bracht verder 1200 kilo tong aan en 10 kisten tarbot. Het is niet uitgesloten, dat van de schepen voor morgen blijft overliggen. Wat er nog komen kan Voor de rest van de lopende week kun nen, behoudens markting op Engeland, nog worden verwacht: Vikingbank (19), Alkmaar (20), Bergen, Flamingo en Zwarte Zee (27), Vios, Catharina Duyvis en Eveline (28) en Johannes Polderman (29). Van de Bergen af zullen de sche pen vermoedelijk niet eerdef dan de vol gende week binnen kunnen zijn. De tus sen haakjes geplaatste eijfers geven de vertrekdata in December 1950 aan. Race-reis met resultaat De Abraham, die gejakkerd heeft om de Zaterdagmarkt in Grimsby te halen, Fa E. J. Brill Zaterdag werd de aandeelhouders vergadering gehouden van de fa E. J. Brill. Over 1949 werd per aandeel 3% uitgekeerd. De stukken werden goed gekeurd. terwijl werd geconcludeerd.dat 1950 zich niet zo gunstig liet aanzie De heer Joh. van Riet plotseling overleden Gisteren, op Nieuwjaarsmorgen, plotseling overleden de heer Joh. v£ Riet. hoofdopzichter bij Gemeentewer ken te Leiden. De heer Van Riet, die de leeftijd van 62 jaar bereikte, trad op 1 Juni 1928 in dienst bij Gemeentewer ken, afdeling bestrating en riolering. Tot 1930 was hij speciaal werkzaam bij de tekenkamer, daarna bij de afdeling, waarbij hij tot zijn overlijden bleef waarvan hij in Januari 1945 chef werd. De begrafenis zal a.s. Donderdag half 3 op Rhijnhof plaats hebben. HAARl.STR. 1.69 TEL. 21400 LEIDEN Visserijgolfjes kreeg daar uitstekende prijzen als belo ning voor zijn race-reis. Vooral de wijting schijnt over het algemeen erg in de En gelse smaak te vallen. De 600 kisten van de Abraham brachten hem ten minste nooie dure kop aan. Als totaalresul- van deze reis kon 3200 worden genoteerd. Zoals we Zaterdag reeds meedeelden, >u met ingang van 1 Januari de Engelse trawlervloot zich „volvangen", zodat de Nederlandse schepen de Engelse markt zullen mijden. Weinig fün- en platvis Daar de meeste loggers de laatste week an het oude jaar binnen bleven en ook weinig kotters naar zee gingen, zal het deze week schraal met de plat- en fijnvis, tenzij de kustvissers tegen het eind van de week met nog wat naar huis komen. De Gorredijk. die oud en nieuw op de haringvisserij in het Kanaal vierde, heeft met slecht weer te kampen gehad en blijft nog een paar dagen vissen, zodat ook dit schip niet voor het eind van de week kan worden verwacht. Nieuws van en voor Katwijk Bewoningskosten van het geschonken huis te hoog? Zoals bekend is. is door wijlen mevr. W. Meerburg-Helders haar huis aan de Voorstraat vermaakt aan de gemeente Katwijk. De erflating geschiedde onder de last. dit huis te gebruiken en in ge bruik te houden als burgemeesterswo ning en uiterlijk twee jaar na het over lijden van de erflaatster moest het in ge bruik worden genomen. Hoewel erkentelijk voor het gebaar, geeft het college van B. en W. als haar mening te kennen, het legaat niet te aanvaarden in verband met de er op rus tende last. Naar een voorlopige schat ting zal het voor de inrichting tot ambts woning een bedrag van minstens f 20.000 nodig zijn. Verder zal zowel het onder houd als het gebruik van het huis dan grote kosten met zich mee brengen. Een en ander zou oorzaak zijn. dat de vaarding van het legaat de gemeente jaarlijks op een betrekkelijk groot'explol- tatie-tekort zou komen te slaan. Donder dag wordt deze aangelegenheid in de raadsvergadering onder ogen gezien. B. en W. c i de Twee jubilarissen in de drukkerswereld Bij drukkerij P. J. Jansen. Aalmarkt 2, waren vanmorgen twee jubilarissen, de heren G. Nievaart. drukker en A. Labor- dus, zetter. Zij werden met hun echtgeno te. die een bloemm.etje kregen, in aan wezigheid van het personeel ontvangen door de directeur, de heer M. Jansen. Deze getuigde van de waardering voor hun werk, dat zij gedurende 25 jaren verricht hadden. Hij bood een enveloppe met inhoud aan. Namens het personeel vertolkte de heer J. J. v. d. Linden in haretlijke bewoordingen de groeten van de collega's en onderstreepte deze met cadeaux en bloemen. Bübelverspreidingsactie Zoals we reeds enkele weken geleden meldden, heeft de Bijbelkioskvereniging aan het gemeentebestuur om een malige subsidie van f2000 verzocht ten behoeve van de Bijbelverspreidingsactie in deze gemeente. In de raadszitting a.s. Donderdag wordt er over beslist. Het College van B. en W. zegt in toelichting, dat de actie principieel zijn volle Instemming heeft. Evenwel meent men, dat de verspreiding van de Bijbel niet plaats heeft om de mensen tegen de ontbindende invloeden van nihilisme communisme te beschermen, maar om mensen bekend te" maken met de Weg der Zaligheid. De verbreiding var Evangelie behoort zozeer tot de taak der Kerk en haar gelovigen, dat het wel zeer bijzondere omstandigheden moeten zijn. die een beroep op de overheid behoeve van het Evangeliesatiewerk wettigen. Het college meent, dat deze bijzondere omstandigheden in dit geval niet aanwezig zijn. In onze overwegend Christelijke gemeente moet het mogelijk zijn, door een gezamenlijke krachtsin spanning de bepodigde fondsen bijeen te brengen. B. en W. adviseren het zoek ai te wijzen. Agenda gemeenteraad Donderdagavond half 8 zal de gemeen teraad bijeenkomen. De agenda bevat o.m. de volgende punten: benoeming commissarissen gemeentespaarbank; leden van de commissies van toezicht op de gem. kleuterscholen en op het lager onderwijs; aankoop grond van „Het Kon- ningshof": ruiling van het pand Rijn straat 51 tegen Noordwijkerweg 1; voor stel om het door wijlen mevr. W. Meer burg-Helders aan de gemeente gelega teerde woonhuis niet te aanvaarden; ver lenging duur verordening op het beheer der bedrijven; vaststelling verordening heffing en invordering van inentings rechten; crediet ten behoeve van de ver betering van de Sandtlaan. (Advertentie) ook u moet profiteren van de KOOPJES in IN DE v\<> oY DIE MORGEN BEGINT BIJ De brandweer in 1950 In totaal werd 13 maal uitgerukt voor brand of begin van brand. Een keer werd een motorschuit voor zinken be hoed. Elf schoorsteenbranden werden geblust. Vijftig maal werd geoefend. Voor controle bij filmvoorstellingen bui ten de bioscoop werd 34 maal dienst gedaan. De totale schade wordt geraamd op f13.000 (het jaar daarvoor f8.500). De commandant verzoekt nog eens met klem om meer aandacht te schenken in het schoonmaken van schoorstenen. Ruiling van panden Het postkantoor te Katwijk aan den Rijn is reeds lang te klein. Reeds werd pand aangekocht, dat te zijner tijd zal worden ingericht als postkantoor. De heer Rietveld heeft nu verzocht het huidige kantoor in eigendom te verkrij- jm na de verhuizing van het post kantoor dit voor andere doeleinden te kunnen gebruiken. Na onderhandeling Is overeengekomen met deze persoon een ruil aan te gaan waarbij de ge meente het pand Noordwijkerweg 1. een pand middenin een uit verkeersoogpunt belangrijke sanering, in bezit krijgt. Burgerlijke Stand GEBOREN: Willy M. d. van M. Ouwe hand en A. E. van Beelen; Dirk C. z. van J P. C. Boonekamp en M. de Mooij; Jan netje. d. van W. Ouwehand en J. van Beelen; Jacoba H. d. van J. Barnhoorn A. Souverijn; Arie C. z. van A. den Heijer en C. Jonker; Jacoba A. d. van an der Plas en W. den Haas; Cor nelia. d. van D. J. Guijt en W. Haas- Cornelis J. z. van N. C. Onder water en D. Imthorn; Cornelis P. z. van C. Francken en M. de Vries; Amerik, z. P. Kerpershoek en C. Guijt; Cor nelis D. z. van C. Varkevisser en J. Hel- lenberg; Maria A. B. d. van B. den Duik en A. A. Lievens. ONDERTROUWD: D. Brussee en A. van der Bent; A. M. Parlevliet en T. R. Mobach. GEHUWD: J. C. de Vreugd en S. de Jong; N. H. van den Oever en C. van Dijk; J. van der Bent en A. W. van Duijn; A. J. Hus en M. de Mol; C. Ouwe hand en K. Peeman; M. van Duijn en W. van d^r Plas; C. Hoek en M. Dub- belaar; C. Hoek en D. Kloos. OVERLEDEN: A. Klok, wed. van G. van den Eijkel, 72 jaar; P. E. Helders, wed. van L. J. Terneden, 77 jaar. KATW11K AAN DEN RUN Verbetering Sandtlaan Nu aan de Sandtlaan hard gewerkt wordt aan een fabrieksgebouw heeft het gemeentebestuur gemeend, de weg al daar te moeten verbeteren. Allereerst zal een toegangsweg worden gemaakt naar de fabriek. Verder wordt de parallelweg aan de andere zijde van de trambaan terdege onder handen genomen. Ten slotte wordt een riolering in de nieuwe weg gemaakt. Het college van B. en W. begroot de kosten op f 16.000. Oudste inwoner 89 jaar De oudste inwoner, de heer J. van Schie, vroeger bode op Leiden, werd Vrijdag 89 jaar. KATW11K AAN ZEE Voor de Oude Kerk De extra collecte die in de Ned. Herv. Gemeentè werd gehouden voor de Oude Kerk, heeft 739,55 opgebracht. Over Israel De afd. Katwijk van de Vrouwenzen- dingsgroep hoopt op Maandag 8 Januari een vergadering te houden in het Jeugd huis. Als spreekster zal komen mejuffr. Metsch. secr. van de commissie „Kerk en Israel" Het onderwerp dat zij zal behan delen luidt: „Het Israelprobleem". Diaconie De grote wintercollectie voor de diaco nie der Ned. Herv. Gem. heeft 6.283,57 opgebracht. Chr. Geref. Kerk Morgenavond 8 uur spreekt in de Chr. Geref. Kerk ds P. van der Bijl. Brand op een logger Vrijdagmiddag ontstond op een logger in het Prins Hendrikkanaal brand. Dit had ernstige gevolgen kunnen hebben, daar er nog enkele duizenden liters stook olie aan boord waren. De brandweer werd volledig gemobiliseerd, maar bij aankomst was de brand reeds met eigen middelen geblust. Inbraak Een ongewenste bezoeker had de „aar digheid" bij een bewoner in de Rijnstraat een flink tjedrag aan geld mee te nemen. De politie stelt een onderzoek in. Hoog en laag water I Woensdag 3 Januari: hoog water 10.33» I en 23.14, laag water 5.59 en 18.31 uur,

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 2