ïlieume £ciitórije GTrmrant Massale aanval van 250.000 Roden over de 38ste breedtegraad Wist IJ DINSDAG 2 JANUARI 1951 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375. Redactie: Tel. 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 5.15 p. kwartaal; 1.72 per maand; 0.40 per week. ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8313 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J, ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELUK-NATIONAAL DAGBLAD Voox Leiden en Omstreken .Stanzas tfcfi Is QhtMtoen mgn faerl ia tcgljcnspoct* Opzegging van de Unie verwacht KoreaToestand ernstig maar niet kritiek" Dwars door mijnenvelden werd Chinees offensief ingezet Chinezen en Noord-Koreanen hebben Nieuwjaar ingeluid met een mas saal offensief. Het directe doel is de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoel. Circa 250.000 man communistische troepen hebben een dubbele aanval gedaan op de linies der verbonden legers. Zij vorderden aan de West kust tot minder dan 28 km van Seoel en vielen ook nabij de Oostkust aan, waar de V.N.-troepen eveneens werden teruggedrongen. Een woordvoerder van het 8ste Amerikaanse leger verklaarde, dat de toe stand, zowel in het Oosten als in 't Westen „ernstig, maar niet kritiek" is. De aanval der Roden, die dus thans overduidelijk de 38ste breedtegraad heb ben overschreden, werd ingezet met een hevig artillerie-bombardement. De Chi nezen stroomden op twee punten over de bevroren Imjin-rivier, in de buurt van Korangpori, 25 km ten Oosten van Kae- song. Tegenover de overweldigende over macht moesten de verbonden legers hun stellingen gedeeltelijk wel prijsgeven. De Chinezen vochten met ware doodsverach ting en baanden zich een weg door mij nenvelden. zonder zich ook maar enigs zins om hun verliezen te bekommeren. De vliegtuigen der Geallieerden beant woordden dit Chinese offensief met zware bombardementen. Het Amerikaanse 8ste leger verdedigt Seoel thans op een nieuwe linie en het paste bij zijn terug trekking de tactiek der „verschroeide aarde" toe. Elk huis. alle voorraden en materiaal, dat door de tegenstander ge bruikt zou kunnen worden, werd in brand gestoken. De Koreaanse burgers werden uit de dorpen nabij Seoel geëva cueerd. Aan beide zijden waren de ver liezen enorm. Blijkens officiële mede delingen heeft thans ongeveer een mil- lioen inwoners de Zuid-Koreaanse hoofd stad verlaten en slechts ongeveer 300.000 personen zijn gebleven. In een communiqué van McArthur wordt onomwonden toegegeven, dat de communistische strijdkrachten erin ge slaagd zijn, een grote wig te drijven in de stellingen der verbonden legers. Minstens 3 Chinese legers en 9 gereorganiseerde Noord-Koreaanse divisies zijn voorlopig geïdentificeerd tegenover de verdedi gingslinie der verbonden troepen. Be halve de aanval op Seoel wordt een grote omsingelingsbeweging verwacht van het Oosten uit en een krachtige aanval in het centrum langs de route JongtsjonSeoel. Volgens een Reuterbericht. hebben de vliegers vann het Amerikaanse vlieg kampschip „Leyte" tijdens 72 dagen van actie, de tegenstander 10.000 man verlie zen toegebracht, terwijl 694 tanks werden beschadigd of vernield. Amerika eist drastische maatregelen Volgens Ass. Press, hebben de Ver. Sta ten te kennen gegeven, dat zij een dras tisch optreden van de Ver. Naties zullen verlangen tegen de Chinese communis ten, indien deze het massale offensief ten Zuiden van de 38ste breedtegraad voort zetten. De Ver. Staten zullen niet deel nemen aan enigerlei wapénstilstandscon- ferentie of voorgestelde „vredesconfe rentie" met de Chinezen, indien hun val voortduurt. Dit heeft de Amerikaanse gedelegeerde bij de V.N., Ernest Gross, medegedeeld aan Sir Benegal Rau van India, die een leidende rol heeft gespeeld bij de pogingen om te „bemiddelen" Amerika zal erop aandringen, dat de As- semblée, wier besluiten niet aan een veto- Dr Karl Renner 80 jaar oud overleden Was president vpn Oostenrijk Dr Karl Renner, de president van Oos tenrijk, die sinds enige tijd ernstig ziek lag, is in de nacht van Zaterdag op Zon dag op tachtigjarige leeftijd overleden. Karl Renner was sinds December 1945 president, welke functie hij eveneens be kleedde bij het uitroepen van de repu bliek Oostenrijk, na de eerste wereld oorlog. Tijdens het bewind van kanselier Dolfuss, trok Renner zich uit het open bare leven terug, om hierin na het beëin digen van de laatste oorlog wederom terug te keren. In een voor zijn ziekte opgenomen nieuwjaarsboodschap, be klaagde Renner er zich over, dat aan Oostenrijk geen stem wordt gegeven bij de geallieerde besprekingen over het vredesverdrag met dit land. Ons land wordt de bezetting „moe", aldus Renner. Het stoffelijk overschot is gisteren naar het presidentiële bureau in de Hofbrug overgebracht, alwaar Woensdag en Don derdag het publiek toegang zal hebben. Vrijdagmiddag zal dr Karl Renner wor den bijgezet. Orchideeën voor de Koningin Laatste regeringsdaad van dr Renner Enkele uren nadat Zij het overlijdens bericht van de Oostenrijkse Bondspresi dent dr Karl Renner had ontvangen, kreeg Koningin Juliana op Oudejaars dag nog een bloemengroet namens deze president. Het was de laatste regerings daad van dr Renner. Aan dr W. Korab. de Oostenrijkse kabinetssecretaris, had hij opgedragen naar Sankt Anton te reizen om een boekt orchideeën aan te bieden en de Koningin namens hem te groeten. Toen dr Korab uit Wenen vertrok, was dr Renner nog in leven. De Koningin heeft de bloemen, die zo'n bijzondere waarde hebben gekregen, in Haar kamer geschikt. Geruime tijd sprak zij met de kabinetssecretaris, die uitstekend Neder lands spreekt, over de gestorven presi dent. Ambonnezen gaan niet vrijwillig Verklaring van minister tegengesproken De delegatie van Ambonnese militai ren in Nederland heeft in een verklaring de argumenten van minister s'Jacob in de Eerste Kamer van de hand gewezen en ontkende in het bijzonder dat er van enige vrijwilligheid bij do afvloeiing sprake zou zijn. Tevens wees zij de argumenten va.. hand, die de minister aanvoerde tegen de afvloeiing naar Nieuw-Guinea. recht zijn onderworpen, de Chinese aan val veroordeelt en ook maatregelen neemt, om deze af te slaan. Deze kwestie wordt „uiterst dringend" geacht. Wij herinneren eraan, dat de „politieke commissie" van de V N. morgen of Don derdag bijeenkomt. Het is nog niet be- zullen doen, maar ongetwijfeld zullen zij belangrijk verder gaan, dan de resolutie kend, welke voorstellen de Ver. Staten der „zesmogendheden", in welke resolutie de Chinezen worden gesommeerd, zich terug te trekken. Zowel aan het militaire front op Korea als aan het diplomatieke te Lake Success, neemt de spanning toe. In Korea valt de beslissing In een later communiqué van McArthur wordt gezegd, dat de strijdkrachten der V.N. zich voor een nieuwe bedreiging ge steld zien, nu ook een Chinese eenheid gesignaleerd is in het gebied van Hoeng- nam aan de N.O. kust. De vijand zet de aanval door, zonder zich ook maar in het minst te bekommeren om zijn uiterst zware verliezen. Generaal Ridgway heeft verklaard, dat de Amerikaanse troepen in Korea strijden voor de beslissing „of de uiteindelijke oorlog in de Ver. Staten of elders zal worden uitgevochten". Suiker één cent per kilo duurder Verscheidene andere artikelen goedkoper? ^Suiker is met ingang van gisteren een cent per kilo duurder geworden. Ver schillende andere artikelen worden ech ter bij vrije prijsvorming goedkoper. Dit zijn de gevolgen van de nieuwe wet op de verhoging en technische wijziging van de omzetbelasting, die op 1 Januari in werking is getreden. De artikelen, die thans zijn vrijgesteld van de omzetbelas- ing en wellicht in prijs zullen dalen, zijn: ppelmqes, beschuit, beschuitbollen, 'ieren, graanvlokken. verduurzaamde groenten, gerookté haring,jam, kaas, koffie, koffiesurrogaat, koffiestroop, kren tenbrood, ontbijtkoek (peperkoek), peul vruchten. spek (ook verder bereid of verduurzaamd), huishoud- en appel stroop, thee, rund-, varkens- en andere vetten, vis en vleeswaren. Koffie staat wel op de lijst van de vrij stellingen. maar kan niet goedkoper worden wegens de verwachte stijging van de prijs op de wereldmarkt. De inwerkingtreding van de nieuwe wel voor de omzetbelasting per 1 Jan. geldt blijkens het Staatsblad K 649 niet voor linoleum, bier, en gerookte paling. Op deze posten komt voorlopig 't nieuwe algemene tarief van toepassing. Dit be helst de heffing van vier procent bij le vering door de fabrikant en bij invoer; een half procent bij levering door de groothandel en drie procent bij levering door de kleinhandel. i de wintersport in Sankt Anton. Deze i indruk van de prachtige omgeving va wintersportoord. Vroeg op in Sankt Anton Koninklijk gezin vierde Oud en Nieuw in hotelkamer Prinses Beatrix schreef een brief van drie kantjes aan „Oma" DE KONINGIN EN PRINS BERNHARD, die Zaterdagavond in Sankt Anton zijn aangekomen, hebben met de prinsesjes de jaarwisseling in hun kamer van hotel Post gevierd. Hoewel het feest in het hotel tot laat in de nacht duurde, begaven de leden van de Koninklijke Familie zich tijdig ter ruste en zo verschenen zij gistermorgen als eerste gasten aan het ontbijt. Nadat het dorpsmuziekcorps de hoge vacantiegangers een sere nade had gebracht, trokken deze er reeds vroeg op uit voor een skitocht. ,Men moet elke dag, die men hier is, benutten om van sneeuw en zon te genieten", luidt het parool van ons Koninklijk Paar. Koningin en Prins waren met het vliegtuig van Prins Bernhard naar Zurich gevlogen. De K.L.M. had voor auto's gezorgd, zodat het Koninklijk Paar nog juist de trein naar Sankt Anton kon De prinsesjes waren bij een vorst in 15 graden al twintig minuten voor de aankomst van de trein op het perron •ezig. Toen de trein het stationnetje binnenreed, zei prinses Beatrix tot de >raman, die de aankomst voor het filmjournaal vastlegde„moet die fakkel nog niet aan?" De magnesiumfakkel zet te het stationnetje, met de vele toeristen en dorpelingen die er zich hadden verza meld. in een sprookjesachtige sfeer. Omstuwd door toeristen en oude be kenden uit Sankt Anton baanden Konin- n Prins zich even later met de prin sesjes een weg naar hotel Post. waar de heer Hohenlohe, namens de Landesregie- rung van Tirol en burgemeester Schuier van Sankt Anton hun opwachting bij de Koninklijke Familie maakten. Tijdens de wandeling naar het hotel praatten de prinsesjes honderd uit. Prin ses Beatrix vertelde, dat zij al een brief van drie kantjes vol aan Oma had ge schreven. Na aankomst zond de Koningin ook direct een telegram aan prinses Wil- helmina, waarin de behouden aankomst werd medegedeeld. Slaperige muzikanten Toen de dorpsmuziek gistermorgen aan Koningin en Prins een serenade bracht, hadden de blazers en tromme laars nog slaperige gezichten, want voor de meesten hunner had de Oucejaars- avondviering tot laat in de nacht ge duurd. Doch de senerade was er niet minder om. Het staat nog niet vast, tot hoelang de Koningin in Sankt Anton zaj blijven. Prins Bernhard en prinses Beatrix zullen elk geval tot ongeveer 12 Januari vertoeven. Het Koninklijk Gezin wil er olkomen rust geneiten en gewoon tot de gemeenschap van de hotelgasten beho- van Koningin Juliana om ongestoord in het bergland te verblijven, ordt volkomen geëerbiedigd en de jour nalisten en binnen- en buitenlandse foto grafen, die in Sankt Anton waren, z\jn allen weer vertrokken. Prins Bernhard heeft zijn Spaanse stu dieboeken naar het vacantieverblyf mee genomen, want „mijn Spaanse studie kan ik gedurende deze vacantie niet missen", aldus de Prins. Als de grote vier elkaar eens de vijf gaven Nu bekentenis. Hierboven staat een foto. En toch is het weer geen foto. Het is wat wij plegen te noemen een fotomontage. Wy ween niet. of de lezer weet wat een foto montage is. Het wil zeggen, dat met een foto of een paar foto's enkele kunstgreep- jes zijn uitgehaaldwaardoor wat eens een foto was niet helemaal dezelfde foto is. Een fotomontage die de lezer toch wel 'enigszins verplaatst in hogere sferen. Dat is onz bekentenis. Het is onze bekentenis, dat dit niet helemaal een echte foto is. Maar het is ook onze bekentenis, dat we soms wel even zouden taillen. dat het iets had van een echte foto. Ziehier vier staatslieden, die elkander een gelukkig nieuwjaar schijnen te wensen. Zij doen dat, zoals wij. gewone mensen, het gis teren en vandaag allemaal hebben ge daan. Wij hebben tientallen handen ge geven. En dat doen Truman en Stalin op dat plaatje van ons elkaar nu ook. Zie ze daar staan! Ze zijn volkomen „handelbaar". Zijn elkanders „handlan gers" in het „handhaven" van de vrede, en zolang ze elkanders handen vasthou den, bestaat er wat minder gevaar, dat ze „handgemeen" of „handtastelijk" zul len worden. Al is deze fotomontage dan alleen maar een wensdroom, we vinden haar toch wel „handig" bedacht Roofovervallen in de Oudejaarsnacht Twee mannen met een taxi er vandoor en in een sloot gereden Vlucht over begraafplaats, bedreigingen met een revolver HET NIEUWE JAAR was nog maar enkele uren oud, of een aantal Hagenaars werd de stuipen op het l(jf gejaagd door twee brutale jongemannen, die de ene roofoverval na de andere pleegden. Het begon in de Oudejaarsnacht om onge veer kwart over drie in de garage van Van der Heyden aan de Houtmarkt. Op dat ogenblik zag de nachtbeheerder van de garage, B. Coenen uit de Abeclstraat, twee, vry nette héren voor het glas van z|jn kantoortje verschijnen. Zij zeiden in het Engels: „Bel een taxi!". alarmeren. Alle mobilifoontaxis van Der. Haag werden gewaarschuwd uit te kij ken naar de gestolen taxi en inderdaad De heer Coenen, die toen nog geen argwaan had, voldeed aan hun verzoek en belde een taxi-onderneming op, die echter voortdurend in gesprek was Ondertussen wandelden de beide man nen door de garage en scharrelden wat bij de auto's. Zij openden het portier van een kleine Ford, neusden er eens in en de heer Coenen, die dit alles van achter het glas kon zier,, had nog geen reden' omom aan de bedoelingen van de heren te twijfelen. Er zijn wél eens meer men sen, die zo eens in een anders wagen gluren uit nieuwsgierigheid. Toen de heer Coenen echter uit zijn kantoortje kwam, na vergeefs getracht te hebber een taxi te bellen, zaten de beide man nen al in een andere auto, een nieuwe wagen van de Red. Tax, die hier was ge stald. De oudste van de twee. die hei woord had gedaan, zat achter het stuur en morrelde aan het contact. De heer Coenen stapte op de auto toe en zei: „Heren, er is geen taxi te krijgen, maat mag ik U verzoeken, deze wagen te ver laten....?" Voor alle zekerheid her haalde hij zijn verzoek in het Engels er daarop hield de man hem een kleine re volver voor de neus, schreeuwde „Shut up!" (schiet op, jij!) en startte de wagen. De danig onthutste nachtbeheerdei rendde nog vóór de taxi naar buiten en sloeg luidkeels alarm. Met grote vaart kwam de taxi echter uit de garage, recht op hem af en de heer Coenen moest vlug op zij springen om niet van de sokken gereden te worden. De taxi ging linksaf, hqt Spui op en raasde vervolgens de Grote Marktstraat in, aldus de verkla- ringn van enkele mensen op het Spui. De heer Coenen kon niets anders doen dan echter van de benedenburen. De beide mannen belden aan, drongen de wo ning binnen en doorzochten de kasten, terwijl de heer des huizes en de doch ter in bedwang werden gehouden met de politie waarschuwen en de Red Tax schijnt nog een taxi-chauffeur de wagen op de Loisduinseweg gesignaleerd te heb ben. Ook de politie stelde onmiddellijk een onderzoek in en gaf het bericht van de roofoverval door aan alle radio- jeeps. In een sloot gereden. Lang hebben de rovers echter geen „plezier" van hun daad gehad, want even later werd. de taxi gevonden in een sloot langs de Loosduinsekade. De overvallers schijnen daar geslipt en over de be graafplaats gevlucth te zijn. De twee mannen hebben blijkbaar per se een wagen willen hebben om ergens snel te komen, want om ongeveer kwart voor vier belden zij aan bij een woning in de Bosbesstraat, waar een auto voor de deur stond. Weer kwam de revolver voo; de dag. „Wij zijn van de politie en wil len het contactsleuteltje hebben van die auto." De bewoner smeet echter de deur voor hun neus dicht en daarna herhaal den de twee bandieten deze scène bij een woning aan de Mient. Hier vroeg men echter naar hun legitimatiepapieren en blijkbaar was die vraag voldoende voor de jongemannen, om de vlucht te nemen Nog eenmaal speelden zij hun speietje en wel in een huis aan de Thorbeckelano Zij zagen daar, voor nummer 223 een auto staan en meenden, dat deze toe behoorde aan de heer J. Horn, die op de tweede etage woont. De auto wa- een revolver Op een gegeven ogenblik nam de heer Hom echter onverschrok ken een stoel en ging daarmee de heren te lijf. terwijl zijn niet minder kranige dochter, mej. H. Horn met border, gooiden, waaropu de indringers de trap afrenden en nog een parapluiebak na gegooid 'kregen. Waar zij daarna gebleven zijn is nie» bekend. De recherche, die een uitgebreid onderzoek instelt, verzocht opsporing en aanhouding van de beide mannen. Hun signalement luidt: 1. Ongeveer 25 jaar oud, 1.75 m lang. slar.k postuur, mager ingevallen gelaat blond haar, bruine winterjas, slappe 2. 19 a 20 jaar oud, 1.70 a 1.75 meter, blond haar, jong fris uiterlijk, grijze demi. Het is mogelijk, dat zij in het ge zicht zijn gewond door het gevecht op de Thorbeckelaan De politie is van mening, dat de twee mannen geen „beroepsmisdadigers" zijn; in ieder geval geen doortrapte auto dieven. Zij hebben kennelijk de wagen nodig gehad, om voor het een of anderi karwei tijd te winnen. Wie zij zyn ei waarvoor dit was is vooralsnog eei De conierentiedeur op een kier Moskou wil wel praten, maar de lakens uitdelen Washington ziet in de gestelde voorwaarden niet veel heil De Sowjet-Unie heeft aan de regerin- vertalen gen te Londen, Parijs en Washington het antwoord doen toekomen op de nota van 22 December, waarin een bijeenkomst der „Grote Vier" werd voorgesteld. Do secretarissen der drie Westelijke ambas sades te Moskou werden van een Oudo- jaarspartij weggeroepen om de nota's te DAT burgemeester F. Tjaberings van Wijmbritseradeel is benoemd tot ridder ON. DAT de 31-j. bakker W. D. van een Amerikaans schip in Rotterdam werd ga- arresteerd, omdat hij in een bar eer. 25-jvrouw op de grond gooide en in haar gezicht trapte, waardoor de vrouw een hersenschudding en een kaakwond DAT de schepen van de Portugaldienst thans in Rotterdam ligplaats hebben ge kregen bij de nieuwe loods aan de Gustoweg (Merwehaven). DAT t.g.v. het 25-jarig bestaan van hel slagersvakonderwijs van 9 tot 12 April te Utrecht opnieuw een tentoonstelling wordt gehouden. D/T het muziekcorps van het regi ment stoottroepen in Den Bosch in geen geval voor 1 April naar Nijmegen v overgeplaatst. DAT vermoedelijk ook Maastricht en Weert bij het grensgebied worden ge voegd, hetgeen de handel met Duitsland ten goede zal komen. DAT dr H. F. M. Bak, leider van het districtsconsultatiebureau te Maastricht en een bekend longspecialist, op 51-j. leeftijd aldaar aan een hartaanval is overleden. DAT de commissaris der Koningin in Limburg, mr dr F. Houben. door de paus is benoemd tot commandeur in de Orde van de heilige Gregorius. DAT in Krommenie vijf overmoeide zwanen zijn komen aanvliegen en opspo ring van de eigenaar is verzocht. DAT de sluiting van de nationale prijs vraag voor de kankerbestrijding is uit gesteld tot 15 Januari. DAT de 23-jarige F. A. v. M. en de 19-j. J. L. C., beiden uit Arnhem, ge arresteerd werden toen zjj in Zeist met een gestolen auto tegen een gevel bot- DAT vorig jaar te Amsterdam 4430 schepen binnenkwamen, groot 23 mil- lioen ton, te Rotterdam 12.800 (v.j. 11.600», groot 29 mülioen ton (v.j. 21 millioen ton), en te Delfzijl 1400 (v.j. 1373), groot 1.1 millioen ton (v.j. 1.5 millioen ton). DAT het Kath. Genootschap voor gees telijke vernieuwing en de Actie Oost- priesterhulp van 8 tot 11 Februari in Hil- ïm het probleem der ontheemden ir Duitsland bestuderen en ook Duitse sprekers zullen optreden. DAT Breskens op verzoek van Tweede Kamerlid v. d. Wetering n 1 Januari voor de omzetbelasting als haven is aangemerkt. DAT de tol te Sloten (Fr.) die ii 13e eeuw werd gesticht en de gemeente jaarlijka f7500 opbracht, is opgeheve DAT de Ned. Jeugdbond voor tuurstudie te Amersfoort in een r een poging om de N. J. N. te betrek ken in de vredesactie voor Stockhoi afkeurde en tot voorzitter koos Theo Quene uil Tiel. -ï de tekst onmiddellijk door In principe zou Rusland be reid zijn, het denkbeeld te aanvaarden, om de plaatsvervangers der ministers van Buit. Zaken een agenda te doen opstel len. Moskou schijnt er echter bezwaar tegen te hebben, dat een eventuele con ferentie van de „Grote Vier" te New York plaats vindt. De Sowjet-Unie geeft er de voorkeur aan, dat de besprekingen in een ander-» plaats dan New York gehouden worden Het belangrijkste is, dat de Sowjet-Unie het voorstel der drie Westelijke mogend heden niet „zonder meer" heeft verwor- Reuter zinspeelt erop, dat in de Rus sische antwoordnota zou zijn gezegd, dal er vóór de conferentie der „Grote Vier" plaats vindt, geen stappen dienen te wor den gedaan tot bewapening van West- Duitsland. Voorts, dat de resoluties van Praag de basis moeten vormen voor de onderhandelingen. Bovendien, dat de Russische regering er niet voor voelt, de besprekingen uit te breiden tot het Vei Oosten, zolang communistisch China n tot de Ver. Naties is toegelaten en z regering niet algemeen is erkend. Hoe zijn nu de reacties in de diverse hoofdsteden? Washington oordeelt, dat Moskou wel de deur openlaat voor derhandelingen, maar dat toch de nota weer de lijn volgt van de „gebruikelijk! propaganda". Te Washington is men ee: teleurgesteld dan optimistisch. Men zie in het Russische antwoord geen uiting om tot een accoord te komen, teneinde de internationale spanning te verlichten. Overigens wordt de tekst van het offi ciële antwoord nog bestudeerd. Te Londen en Parijs overheerst „gematigd optimisme". De snelheid, w; mede Moskou dit keer geantwoord heeft op de nota der Westelijke Geallieerden, wordt uitgelegd als een gunstig symp- In dit verband wijzen wij nog op een artikel in de „Izwestia". Daarin wordt beweerd, dat Rusland het Amerikaanse volk niet haat en zelfs grote eerbied heeft voor diens roemrijke tradities, maar het Russische volk verwart het Amerikaanse volk niet met die leiders, welke het mensdom in de catastrophe van een nieuwe oorlog trachten te storten. Amerika verdubbelt invoer recht op olie Amerika heeft het invoerrecht op de helft van de ingevoerde olie verdub beld van 10.5 tot 21 dollarcent, o.a. vooi Nederland, Venezuela en het Oosten, Aan 's Heren hand QETROUW aan een naar wij menen: goede gewoonte, wijden wij dit eerste artikel in het nieuwe jaar aan..., de krant. Dat schijnt ons in vele opzich ten aanbevelyswaard. Wie het niet mocht waarderen, heeft dan in elk geval nog de troost, dat het maar meteen ge beurd is ook. We vleien ons echter met ae bescheiden hoop, dat er r.aast diege nen vele anderen zullen zijn, die dit eer ste woord wel op prijs stellen. Maar moet dit eerste artikel in het nieuwe jaar al niet dadelijk op een teleurstelling uitlopen? Wat verwacht men van de krant? Wat verwacht men van haar in het algemeen reeds er| in het bijzonder aan het begin van. dit nieuwe jaar? Is het eigenlijk niet zo, dat men van de krant wil horen, wat het nieuwe jaar ons brengen zal? Ja, het is met de krant eigenlijk wel een beetje vreemd gelopen. Én het mooiste is. dat zij daar nog zelf schuld aan heeft ook. Want van huis is de krant het ding, dat vertelt wat er zoals op de wereld is gebeurd. De krant brengt het |Hons huis. Maarzy loopt achter het i Ten minste, zo was het. En het is nog vaak zo. Maar in deze jachtende tijd, alles sneller schijnt i alles moeten gaan, schijnt het ook wel, alsof de krant daarmee alweer geen genoegen kan nemen. Het is als met de vliegtech niek. Dat gaat ook sneller en sneller. We hebben nu al vliegtuigen, die veel sneller vliegen dan het geluid. En van die snelheidszin hebben ook de kranten de klap te pakken. Vooral in Amerika. Ook daar legt men ich natuurlijk nog toe op het doorgeven an het nieuws dat gebeurd is. En men doet dat met dikwijls groot raffinement. Maar daarnaast komt het accent al veel te liggen op wat gebeuren gaat. Zal Truman een rede houden, dan wil de krant aan de lezer vertellen wat hij vermoedelijk zeggen zal. Dat schijnt aak belangrijker dan de vermelding an wat hij werkelijk gezegd hééft. Ook hier dus een streven naar snelheid die groter is dan die van.het geluid zelf. yO GAAT HET in Amerika. En zo gaat het ook bij ons. En aan het begin van het nieuwe jaar durven we hele maal niet de verzekering te geven, dat an-de-krant hieraan zullen ont komen. Maardat is dan ook feite lijk het enige wat we van de toekomst gullen zeggen. Want wat het nieuwe jaar brengen zal? Wij weten het niet. Zelfs de krant weet het niet. Zij mag dan wel eens pro* beren, een paar uur op het nieuws voor- lopen. Maar daarbij blijft het. En zelfs dan is het nog riskant. Dat dus niet. Wat dan wel? Och, de krant zal ook in dit nieuwe jaar moe ten dienen als contact tussen wat er in de wereld gebeurt enerzijds en uw huis n gezin aan de andere kant Dat is igenlijk alles. Niet meer en niet min der. Het is haar kracht en haar zwak heid. Want in werkelijkheid kan ze zelf het nieuws niet maken. Ze kan het al leen maar doorgeven. Of het blij nieuws n wel sombe»- Of ze het doet met opgewektheid dan wel of ze het doet als et ware met loden schoenen. Is dat dan alles? Ja, eigenlijk wel. Ook de krant weet niet wat er dit jaar ge beuren gaat. Ze kan haar kracht povere kracht inderdaad alleen zoeken in wat werkelijk a'. is ge beurd. En toch is het gelukkig niet alles Want de krant mag dan geen uitsluitsel kunnen geven over de toekomst, zij kan die toekomst wel een uiterst be langrijke, ja beslissende mededeling doen. De mededeling namelijk, dat die toekomst ergens vast besloten ligt. En wel in Gods Vaderhand. irONDEN WE alleen nïaar vertellen wat er zoal in de wereld gebeurt, vél. dan hadden we wel een erg trieste taak. Want waarschijnlijk hebben we in dit nieuwe jaar veel somber es te brengen, ook al willen we ons gaarne beijveren om te zorgen voor wat ontspanning bij al de spanning en voor gezelligheid bij zoveel zakelijkheid zorglijkheid. We moeten toch ook beetje zien goed te maken wat we, onbedoeld, bederven. We durven ook als krant onze taak i het nieuwe jaar weer aan, omdat we „het nieuws" niet willen zien als een zelfstandige grootheid, maar als iets wat Gods hand in de wereld komt. Dan mag de krant geroepen zijn. sombere berichten te brengen het belangrijkste is. dat zij hierin ook laat zien, hoe door menselijke zwakheden heen, God de ereld regeert. Nee. ook de krant moet het antwoord schuldig blijven op de vraag, wat het ve jaar brengen gaat voor ieder persoonlijk en voor heel de wereld. Indien ze het probeerde, zou haar wijs heid alleen maar eigenwijsheid zijn. We hopen dit jaar ook nog wat goed euwfi te kunnen brengen. Maar we hopen in elk geval gelegenheid te heb ben. alle nieuws, ook het slechte nieuws, inzoverre goed te noemen, dat God het is. Die het zendt. Hij gaat met ons en met u ook dit nieuwe jaar in. Wat de toekomst brengen moge, ons geleid: des Heren hand. Nieuwe lichting onder de wapenen Donderdag zullen weer enige duizen den dienstplichtigen voor de artillerie de cavalerie onder de wapenen komen ior hun eerste oefening. De dienstplichtigen die in Den Haag of Delft of in de omgeving van deze plaatsen wonen, moeten reizen met de extra trein, die om 7.53 uit Den Haag HS vertrekt en om 8.01 uit Delft, als zy naar Bergen op Zoom moeten. WEERBERICHT Regen- en sneeuwbuien Tot morgenavond verwacht De Bilt: Zwaar bewolkt met nu en dan regen- en sneeuwbuien en en- keJe verspreide opklaringen Aanvankelijk meest zwakke veranderlijke wind. later zwakke tot matige wind uit richtingen tussen West en Noord. Temperaturen om het vriespunt, tot lichte dooi. (Op gemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN 3 Jan.Zon 8.48—16.40; maan 3.38—12.37, 7 Jan. NJfl.

Nieuwe Leidsche Courant | 1951 | | pagina 1