c J Onze Balans-Opruiming Textielgoederen Radioleiders over de vraagstukken van omroep en televisie van VOLWAARDIGE KWALITEITEN en tegen FANTASTISCH LAGE PRIJZEN, begint DINSDAG 2 JANUARI 9 uur. Ziet onze speciale étalages. PIJPFITTERS De slagers van Leiden en omstreken 1951 Leerling-Verpleegsters NIEUWE LEIDSCHE COURANT 9 ZATERDAG 30 DECEMBER 195Ï Mensen die iedereen hoort Nationale omroep-nergens een succes- voor ons land ongewenst In het Nederlandse omroepbestel zijn het de voorzitters der radiovereni gingen, de directeuren van de omroepen en hun naaste medewerkers, die de koers der vereniging bepalen. Voor of op de Oudejaarsdag zult u de meeste van hen weer voor de microfoon horen. Zij spreken dan hun oudejaarsredevoeringen uit. die een overzicht geven van wat voorbij ging en aangeven wat in het komende jaar het belangrijkst voor de or ganisatie is. Ik heb verschillende van hen bezig ge vonden bij de voorbereidende werk' zaamheden, Mr A. B. Roosjen, voorzitter van de N. C. R. V. vertelde, dat het hem, zoals bij alle redevoeringen, die h\j als kamer gemeenteraadslid houden moet, steeds doen is om het vinden van een pakkende idee. En hoe merkwaardig het ook klin ken moge, hy vindt die steeds bij de ouden, die van radio niets afwisten, doch in hun direct zeggen uiterst mo dern waren. Cats, de Genestet, da Costa, Potgieter, zü behoren tot de dichters, die deze radio-voorzitter het liefst citeert. Vraagt U hem, „waarom geen moder nen?" dan zal hU antwoorden: „Noem één, dle.de dingen even direct zegt!" Mr Roosjen is voortgekomen uit he-t onderwijs. Hij werd aan de Klokkenberg te Nijmegen opgeleid, hij haalde zijn be voegdheden voor L. O. Frans, Engels en Duits: hij heeft wiskunde L. O. en M. O. gedaan, staatshuishoudkunde en sta tistiek M. O. en hü ging later nog rech ten studeren. Al die bezigheden hebben I hem voorbereid op de taak van het ogen blik: behalve volksvertegenwoordiger lei der van een radio-omroep zijn. Tanend ideaal Het terrein overeziend, gelooft de heer Roosjen, dat de gedachte aan een natio nale omroep in ons volk langzaam aan het tanen is. Alleen de communisten heb ben zich onlangs van de gedachte bediend en dat is voor andere voorstanders een veeg teken. „Ons stelsel", zegt hü, „heeft In 25 Jaar zyn gezondzijn bewezen". Professor Ger- brandy had destü'ds gelük, toen hü het karakter van de nationale omroep om schreef als: „verband houdend met de openbaring van de in Nederland levende stromingen". De helft van de Nederlandse luiste raars is vrijwillig in de een of andere om roepvereniging georganiseerd. Dat houdt in, dat de andere helft financiële bezwa ren heeft en zeker niet, omdat zij voor standster van de nationale omroep is. Pogingen om in Nederland nu nog een nationale omroep in het leven te roepen zün kansloos. Op zün reizen door ons land, mr Roos- I Jen sprak op vele steravonden, heeft hü de geweldige belangstelling van allerlei mensen voor de Nederlandse omroep zo- als zü is, kunnen waarnemen. Zij bhjkt ook uit de talrüke reacties, die hem per soonlek bereiken na artikelen in de Om- roepgids en na het uitspreken van radio praatjes ter propagering van het zich aansluiten bij de N. C. R. V. Op 14 De cember 1949 boekte de N.C.R.V. het 200.000ste lid. Dit jaar kwam men boven de 240.000. En de protestantse omroep zou ster ker dan de Rooms Katholieke geweest zijn, Indien de verdeeldheid, die er nog altijd bestaat onder de protestants Chris- telüke belüders, haar niet geremd had; „Wat wü geven mogen, is vooral e geweldig brok christelijke cultuur en e hevorderen van het culturele leven onder de eenvoudige christelijke mensen. Alleen voor gramofoonplaten met eenvoudige christelijke liederen „een programma punt waar men in het land nooit genoeg van krijgt, betaalde de N. C. R. V. dit jaar f 50.000". De samenwerking binnen de N.C.R.V. tussen de veelheid van belüders van schillende levensbeschouwingen is weldig. Zü dient bestendigd te blüven. In het belang van de omroep en het Ne derlandse leven. Wat de televisie aangaat: De heer Roosjen behoort tot hen, die zich afvra gen, of de geweldige uitgaven, die daar mee gemoeid zün ln deze dure Üjd wel verantwoord zün. Een toestel kost f 600.- tot f 800. Daar- bü komt die kükbüdrage, terwül men ei op rekenen moet, dat de reproductie- WILLEM VOGT ...lichaam wél, hoofd niet... imp, een brandtüd van maar 1000 uur eeft en dan uitvalt. Een nieuwe lamp kost f175. Een televisie toestel komt dus op f200 per jaar aan onderhoud en vernieuwing, at een heel bedrag is voor kleine beur- De regering moet, naar het oordeel van r Roosjen beslissen, of zij dit accepta bel acht en of zy niet anders over de brug behoort te komen. De kans op bloed loze programma's is anders óók erg groot. V.A.R.A.'s Burger De Voorzitter van de VARA, mr J. A. W. Burger, opperde ook bezwaren tegen de hoge kosten, die het televisie experi ment zal gaan vergen. Hij is een grote stoere man, mr Burger, oud-minister van een der Londense kabinetten, zoals men weet en hij heeft rondgekeken in alle landen van het westen. Hij is van mening dat de televisie een behoefte in het leven zal roepen, die boven de mogelijkheid van de massa uitgaat. Ik vraag mij vaak af", zo zei hü, „of de televisie thans wel zo wenselijk is als bepaalde me voorgeven". Hy is een tegenstander tionale omroep („wat is dat en wat wil len de voorstanders?"), maar wél be pleitte hij, ook voor het komende jaai een zo groot mogelijke eenheid en sa menwerking onder de omroepverenigin gen. In het by zonder staat hem de bouw van een groot studiocomplex voor de geest, waarin alle verenigingne, zü het ook onder eigen emblemen, haar werk verrichten. „Ons stelsel", zo zei hü, „is gelukkig". Onlangs vroeg hy een Belgische minister: „Hoe bevalt u de nationale omroep?" Het antwoord luidde: „Sinds Spaak weg is, veel beter". „Dat bewüst dus, dat er iets mis is. Een socialist zal de omroep waarschy'n- lijk veel slechter geworden vinden, sinds Spaak weg is. En in Denemarken zei eer conservatief van zyn nationale omroep: „Zij is socialistisch". Ook daar dus geen tevredenheid met en alles overkoepelend stelsel. Die is in Engeland, waar niemand in vloed kan uitoefenen op de BBC pro gramma's evenmin te vinden, al is het peil daar subliem. De grote waarde van het Nederlandse stelsel vindt mr Burger hst directe le vende contact tussen omroep en luiste- nr. Dat merkt hij zelf op de vele rei- die hij naar de plaatselijke afdelin gen maakt. „Je krügt dan lof en blaam te horen" zeS' hij, maar dat zal nooit zo erg zijn als in Zwitserland, waar 91 procent der bevolking ontevreden is over de natio nale omroep daar. Hoofd en lichaam Geen gesprek over radio, en radio- vooruitzichten zonder AVRO's directeur W. Vogt, te citeren! Hü noemde de tegenwoordige omroep- situatie ,een werkelükheid, die de oorlog overleefde". „Zich daartegen te verzetten zou zijn, met het hoofd tegen een muur Een goed ding voor he-t komende jaar noemde hü, dat er een Staats-secretaris op onderwüs zit, die speciaal de belangen van de radio behartigen zal En wat de positie van de AVRO aan gaat: „Zü heeft altyd willen zün, aldus de heer Vogt ,een algemene omroep in de zin van een geconcentreerd instru ment, dat werkt naar maatstaven van rechtvaardigheid. Het gekke is, dat in de sector, die de AVRO beheersen wil, geestelük gezien althans, het hoofd gescheiden is van het lichaam. Het hoofd zit in allerlei an dere groeperingen, van prot .Christelyk tot Rooms Katholiek. Het lichaam achtte de heer Vogt even groot als dat van NC RV en VARA. MR J. A. W. BURGER samen-af zonder l\jk waarschünlyk. Die verwachtte echter destüds de gramofoonplatenindustrie ook. Maar zü werd beter. Van de radio! Wellicht, dat het bü de televisie straks net zo gaat. Over het algemeen moeten wü Neder land alles nog leren. Het gaat erom, dat wij ons een oordeel vormen over de moge- lykheden voor Nederland, maar die oor deelvorming kost geld. De weg vooruit moeten we stap voor ap afleggen en waar we nog geen practük hebben, moet men niet te veel En dit is de KRO-directeur P. A. M. Speet (links) in gesprek met de NCRV- man Gerard Hoek. In verband met zijn drukke werkzaamheden kon de heer Speet ons niet te woord staan, maar te zijner tijd zal hij over zijn inzichten in dit probleem het een en ander meedelen detailleren. „Vóórzorg is verstandig", al dus de heer Vogt, „beleid achteraf ver kwisting". De V.P.R.O.-stem Zou ds Spelberg, de lange, gladgescho ren directeur van de V.P.R.O. in deze serie mogen ontbreken? Hy komt er rond vooruit, dat de VPRO i de oorlog gestreefd heeft naar een radiogeheel, waarin de omroepvereni gingen kleine VPRO'tjes zouden zün. De VPRO wil, evenals de andere omroep verenigingen, meedoen ln het omroepbe stel van nu. Zü heeft 120.000 leden, maar slechts de helft daarvan is lezer van VrÜe geluiden" En men is thans een campagne begon nen, daarin verandering te brengen. De reactie die de VPRO krügt van haar luisteraars zün zeer uiteenlopend. Naar de „Gesprekken met luisteraars" luistert iedereen. Het doel ervan is: „On der de mensen begrip en eerbied voor el kaar te kweken. Na de oorlog is ds Spelberg begonnen de boer op te gaan en hü behield er prettige herinneringen aan. „Eenvoudige mensen kwamen, enkel en alleen om je eens te zien. Dat is merkwaardig, want wat je geeft is, eerlük gezegd nogal vervelend". In VPRO-kringen denkt men wel aan televisie, maar nog niet ernstig. „Als zü komt, doen wü mee", zegt ds Spelberg. Hü ziet de toekomst hoopvol tege moet. Dit jaar voor het eerst begon men met schoolradio. De oom Theo, Sas- kia en Joost, die in dat programma op treden, werden reeds populaire figuren ln de wereld van-xSe jonge luisteraars! DR SPELBERG ..eigenlijk vervelend. GLOBE" SNIPPERS De laatste krant van het oude jaar moet het bericht brengen, dat prins Hans van Liechtenstein in Lindau (grens Oostenry'k-Duitsland) is gearresteerd, verdacht van het smokkelen van hor loges. Twee buitenlandse diplomaten zaten óók in het complot. Waaruit al weer blijkt, dat het waar is als de men sen zeggen „dat komt in de beste families voor", Buenos Aires krygt thans „Evita-winkels", genaamd naar mevrouw Peron. Het zijn niet-winst-nemende kruideniersbedryven. De belangstelling ervoor schynt nogal uiteen te lopen. De politie heeft daar n.l. een socialistische massabetoging met traangasbommen uit eengedreven. -jV Een aardbeving van twee minuten vernielde op het Azoren eiland Terreira vier huizen en verwondde een w. Post, Telefoon en Telegraaf in Oost-Berlijn worden op 1 Januari gena tionaliseerd. -fr Plaatsvervangend hoge nissaris in Duitsland voor de Ver. Staten is geworden Chauncey G. Parker, lid van de directie der Intern. Bank voor Herstel en Wederopbouw, -fr Paul Rey- naud en zün Onafhankelyke Republikei- bepleitten in het Franse parlement de herbenoeming van een Franse gezant in Spanje, -fr In de Amerikaanse auto industrie worden volgende maand 6000 arbeiders, ontslagen. En er zullen er nog op straat komen te staan. India heeft de staat van oorlog met Duitsland geëindigd, -ft De Griekse en Turkse gene rale staven zullen aan de besprekingen :r de. verdediging van.het Middelland- zeegebied deelnemen, die binnenkort in Washington worden gehouden. De Belgische heer E. Lejeune werd officier de Orde van Oranje Nassau om zijn activiteit in het Nederlands-Belgische zakenleven. Bejaard echtpaar door gas gestikt Het bejaarde echtpaar G. is dezer dagen n zyn woning aan de Waterweg in De Bilt door gasverstikking om het leven gekomen. De buren bemerkten, dat een vreemde lucht door het huis trok en toen zij op de benedenverdieping een onder zoek instelden, vonden zij de heer en r. G. dood op de vloer liggen. Op het gasfornuis stond een pan water, die een te groot bodemoppervlak had. Daardoor is het gas niet voldoende verbrand en ontstond kolendampvergiftiging. 1 De national security resources board van Amerika heeft de United States Steel Corp. gemachtigd, tot de bouw van een staalfabriek ter waarde van 351 mil- lioen dollar te Morrisville in Pennsyl vania, welke jaarly'ks 1,8 millioen ingots staal zal kunnen produceren. Het weekblad „Vrijheid" js opgehe ven wegens gebrek aan belangstelling. Financieel Overzicht (van het jaar] Een keerpunt in de financiële en economische ontwikkeling HET JAAR 1950 IS EEN KEERPUNT in de financiële en economische ontwikkeling, het bracht de militaire aggressie in Korea en dit ver oorzaakte een omslag van grote betekenis. Niet alleen door toenemende onzekerheid en spanning door de risico's van een nieuwe oorlog, maar ook door de consequenties van de weerbaarmaking van het Westen. De goederenmarkten zijn onder grote grondstofaankopen aanzienlijk gestegen, de financiële eisen der bewapening roepen nieuwe problemen op. In 1950 is de ommekeer van vredes- in oorlogseconomie begonnen. Bij de behandeling van de belangrüke facetten van deze toestand wyzen wü eerst op de scherper wordende grond- stoffenschaarste. Amerika is begonnen met vorming van grote reservevoorra- den en ook andere landen hebben dit gepoogd, waardoor de goederenprüzen opliepen. De betekenis hiervan voor klein grondstoffenarm land als het onzei ligt voor de hand. De prysstyging der importen maakte onze strijd om het be> 1 staan moeilyker, daar onze nationale exportproducten (vooral agrarische) niet veel of minder zün gestegen en de ruilvoet aanmerkebjk is achteruit ge gaan. De prysstyging van de grondstof fen verscherpt in ons land het probleem van lonen en pryzen. Minder in het oog lopend, maar des te belangrijker moeilykheid om voldoende grondstoffen te verwerven. De directie van Philips verklaarde dat de materiaalvoorziening niet zonder zorg is. Stork en Co. meldde, dat ernstige moeilijkheden zijn gerezen bij de grondstoffenvoorziening. Uit het bedrijfsleven komen in toenemende mate klanken van bezorgdheid. Nu wil men dit internationaal wel in onderling overleg regelen, maar een klein, arm land heeft weinig in de melk te brokken. Dit zal in 1951 een belemmering voor de ontwikkeling van de industrie zijn. Tengevolge van het Korea-conflict is de positie van ons land zowel nationaal als internationaal achteruitgegaan, b. het uitblijven der volledige Benelux door de ongelijke positie van Nederland en België. Er is geen reden te hopen, dat de oorspronkehjke opzet der unie in korte tijd te verwezenlyken is. De po sitie van ons land in de Europese Beta lingsunie is onbevredigend. Tot en November is het passief resultaat ons land met 97,5 millioen dollar ge stegen, waarvan 30 min initial aid af gaat. Men verwacht, dat binnenkort het passief gedeeltelyk in goud of deviezen gedekt moet worden. Het tekort op de betalingsbalans over 1950 vermoedelük fl milliard be dragen, veel meer dan in 1949. Uit het resultaat van 1950 blükt hoe uiterst moeilyk het is voor ons land om het huidige levenspeil te handhaven. Als da bewapeningskosten meer gaan eisen de Marshall-hulp ophoudt, zal het v bruik in ons land tot lager peil moeten dalen. De positie der schatkist Is ondanks overvloedig vloeiende belastingen niet rooskleurig. Een nadere raming heeft het begrotingstekort gesteld op een kwart milliard. Terwijl belastingverla ging ter aanmoediging van het econo mische leven uiterst gewenst is, zal men eerder nieuwe verlagingen moeten ver wachten. De strijd tegen inflatoire neigingen is door de overheid aangewakkerd door discontoverhoging en credietbeperking teneinde het geldelijk evenwicht te hand haven. Wij betwijfelen of men daarmede volstaan kan. De gang van zaken in Indonesië heeft ernstig teleurgesteld, de koersen der cul tuuraandelen verliepen dienovereenkom stig cir zijn stukken lager dan einde 1949. De voortdurende onrust in vele streken, het gebrek aan overheidsgezag, de be palingen op geldsanering en transfer, en de onzekerheid aangaande de toe komst. mede in verband met Nieuw- Guinea, maken velen sceptisch t.a.v. het Nederlands bedrijfsleven aldaar. Zolang rust, orde en wil tot samenwerking sen beide landen ontbreken, kan geen gegrond vertrouwen in de toekomst hebben ondanks het feit, dat de ver hoogde productenprüzen het bedrüfs- leven geen windeieren legt. Het Nederlands bedrijfsleven heeft In grote lünen vrü bevredigend kunnen werken. Dit is bepaald een jaar, dat niet tegengevallen is. De industrie wist vooral in de export goede resultaten te behalen en straks zullen de jaarversla gen daarvan wel getuigenis afleggen. De onzekerheid over de toekomst zal echter een donkere toon veroorzaken, ter wijl aan de inkrimping van reële reser- tengevolge "van de belastingpolitiek geen einde is gekomen. De scheepvaart heeft zich behoorlijk kunnen handhaven. De totale tonnage is, vergeleken met voor de oorlog, op zeer bevredigend peil, al zün er heel wat oude schepen. De vrachten hebben zich De effectenbeurs bleef onder de schokkende gebeurtenissen vrij onbe wogen i.v.m. het veranderd, karakter der beurs. De overheidsmaatregelen hebben de domper op de levendigheid gezet en de deviezenwetgeving verhindert een internationale ontplooiing. De emissie- markt was zeer kalm. De grootste emis sie was die der 3Vi pet converteerbare obligaties Kon. Olie. terwül de staats lening 1950 f200 millioen opeiste. Grote uitgiften op de aandelenmarkt kwamen niet voor. De mogelükheld om onder deze omstandigheden grote objecten on der te brengen, is hiervoor aansprake- lyk. De omstandigheden laten ons niet toe, een vrolüker getint overzicht te schrij ven, doch men moet zich rekenschap geven van de nuchtere feiten. Reeds te lang wordt de schyn opgehouden. Moei lijke tüden zün in het verschiet. Ons volk moge de kracht hebben om een drachtig offers te brengen om ons en onze kinderen onder 's Heren zegen de voorwaarden voor een gelukkige toe komst te schenken. Bloemen-Sleutelstadtocht op Nieuwjaarsdag Op Nieuwjaarsdag wordt de Bloemen- Sle>utelstaótocht gehouden van Aalsmeer naar Leiden en terug over een afstand van 70 km. Deze tocht gaat via de West- einderpolder, het Brasemermeer en de Kagerplassen. Dé startplaatsen zijn van 10 uur af geopend te Leiden (hotel „Bel- lcvue"), te Oude Wetering (paviljoen „De Brasem") en te Aalsmeer (hotel „De oude Veiling". De moeilijkheden in Gerei. Ver. voor drankbestrijding Het hoofdbestuur van de Geref. Ver eniging voor Drankbestryding heeft met één stem meerderheid besloten om de samenwerking in de nationale Blauwe- Weekcommissie voorlopig op te schorten. De provinciale Groningse bond, die voor stelde alle samenwerking ongedaan te maken, wordt in de gelegenheid gesteld op de jaarvergadering in 1951 opnieuw met een voorstel te komen, dat neerkomt op het besluit van Amersfoort 1949. Zoals bekend is. heeft de jaarvergadering 1950 een voorstel aanvaard om dat besluit on gedaan te maken. SPORT EN WEDSTRIJDEN Kess Broekman kampioen van Noord-Holland Door alle drie afstanden te winnen, ,1. 500 méter in 49.7 sec.. 1500 meter in min. 36.8 sec., en 5000 meter in 9 min. 1.1 sec. wist Kees Broekman gisteren beslag te leggen op het kampioenschap an Noord Holland, hetwelk te Bergen erd verreden. Tweede werd Chardon en derde Lange- dyk. Kees Broekman start te De Lier Nieuwsjaarsdag zal Kees Broekman deelnemen aan nationale schaatswed strijden in zün woonplaats De Lier. De wedstrüden beginnen des morgens om 11 uur. Er zal gereden worden over do afstanden 500. 1500 en 3000 meter. Euwo blijft leidon in Luzern De resultaten van afgebroken par tyen uit de derde ronde van het inter nationaal schaaktornooi te Luzern luiden: Grob (Zwitlïri.)Pilnik (Angentinië) V4; Kaliwodo (Oostenryk)Chris- toffel (Zwitserl.) >,4ij. Dc uitslagen van dc 4e ronde waren: ChristoffelKupper (Zwitserl.) V4V4; Kaliwoda—Pilnik 0—1; Giustolisi Italië) Blau (Zwitserl.1 >*—>,4; dr Euwe (Nederland)Grob (Zwitserl.) 10. De stand na de vierde rande luidt thans: 1. Euwe, 4 pnt.; 2. Pilnik, 3 p.; 3. Blau, 2V4 p.: 4. Christoffel. 2 p.; 5 6. Giustolisi en Kupper. ieder 1\4 p.; 7. Grob 1 p.; 8 Kaliwoda M p. direct: BEKWAME (C. V. M O N T E U R S) Schriftelyke sollicitaties met spoed, richten aan de afdeling Personeel van WERKSPOOR N.V., Juliana- parklaan, Utrecht. wensen U een voorspoedig Ook in het nieuwe jaar zullen zij U gaarne van prima vlees en vlees waren voorzien Want een vleesmaaltijd is altijd een feestmaaltijd Jl®. iTICH?IN0 hbbren loo-lozenoord ERMELO, op de bosrüke Veluwe, kunnen voor de ve zorging van achterlüke kinderen en ouderen rekt. Bij aanschaf van medewerking worden wordt niet vereist. Gunstige salarisregeling. Dienstkle ding wordt ten dele gratis verstrekt. Bü aanschaf van de gehele uitzet kan desgewenst medewerking wo verleend. Sollicitaties aan de Geneesheer- Directeur

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 9