ÉP' L mé i'K jN de beelden uit het laatste jaar van deze halve eeiuo zijn bewogen dagen vastgelegd, dagen, waarop opnieuw kanonnen%ingen bulderen en waarop conferenties begonnen, die ons uit de impasse, volgend op de blijdschap over de vrede, moesten opbeuren. Doch conferenties, vredesbewegingen, verenigde naties noch de schone woorden, konden voorkomen, dat op Zondag 25 Juni 1950 Noord-Koreanen over de 38ste breedtegraad trokken, om zich meester te maken van het gehele schiereiland. Amerika schoot te hulp en bombardeerde uit de lucht en vanuit zee (links), de Rode horden. Een golf van ontroering ging voorts door de wereld, toen op 11 September 1950 generaal Smuts van Zuid- Afrika overleed en wie leefde niet mee met Zwden, dat op 29 Octo ber 1950 Koning Gustaaf verloor? (foto's boven). Ondertussen lopen overal in de wereld oorlogsschepen van stapel. Op de foto rechts is het de Zeven-Provinciën op 22 Augustus in Rotterdam Conferenties resoluties resultaten? Op 20 November 1950 verzamelden zich in het Eerste Kamer-gebouw in Den Haag Nederlandse en Indo nesische ministers voor de Nieuw Guinea-conferentie. Nieuw Guinea was nog steeds de twistappel tus sen Nederland en de republiek en misschien was dit probleem op even „loyale" wijze op te lossen. ais aan de R.T.CWoorden zijn zo mooi. Woorden, woorden, pra ten, conferentieswat hebben ze ons opgeleverd? Wat deed de Vei ligheidsraad? (onder) Resoluties aannemen en verwerpenmaar op Korea stierven een millioen burgers KONINKLIJKE LACtl Koningin Juliana en Prins Bernhard reden-in November langs juichende Londenaren. Trouwens, het Vorstelijk Paar legde méér belangrijke bezoe ken af, o.a. aan Parijs en Prins Bernhard (onder) vertegen woordigde de regering in vele landen, o.a. Zuid Amerika. Foto daarnaast: op 15 Augustus werd Prinses Anne geboren en heel Engeland leefde mee met de gelukkige ouders: Kroonprinses, Elizabeth en Prins Philip. De Zeven-Decemberdivisie keerde dit jaar terug uit Indonesië, doch eerde vóór de repatriëring op Men- teng Poeloe de gesneuvelden (bo ven). Rechts: van 15 Juni31 Augustus zei iedereen in Neder land: Rotterdam Ahoy'!" en on der: na Zondagavond 12 uur is het 1 Januari 1951 en dus verboden, met twee kinderen op uw fiets te rijden. Vergeet u dat niet? Het K.N.l.L. werd ontbonden en op 13 December kwamen vele oud-gedien- den uit Indonesia met hun gezinnen in Nederland aan (boven). Rechts: de Italiaanse bandiet Guillano. die lange tijd de schrik van Sicilië was, werd op 3 Juli in Casel Vetrano tijdens een vuurgevecht met politie gedood Westerlingnog lang zal die naam verbonden blijven aan de figuur van een merkwaardige vrijbuiter, die met een aantal aanhangers de republiek Indonesia het leven zuur maakte en tenslotte op 24 Augustus in Brussel arriveerde omdat de grond hem te heet onder de voeten werd. Westerling waagde het echter niet, naar Nederland te gaan. omdat hij dan gearresteerd zou worden. Op de foto hieronder een geheel ander tafereeltje: bij aankomst van het Nederlandse detachement in Poesan op Korea, bood de bevolking aan de commandant bloemen aan Bloemen voor Korea-vrijivilligers Minister Schokking ging en minister s'Jacob kwam. Deze verandering op het departement van Oorlog dateert van 17 October KINDEREN VIT DE BRANDING VAN Kinderen zijn altijd de meest be klagenswaardige slachtoffers van een oorlog. Bertha Hertogh was zo'n slachtoffertje van de Japanse overheersingzij raakte moeder kwijt en begreep niet, waarom zy mee naar Nederland moest. Op Ia December kwam zij op Schiphol aan (rechts). En dan de Grieks kinderenwat hebben zij gele den van de burgeroorlog in hur land. Kon. Frederika heeft een der door de communisten geroofde stakkers in haar armen (links). En zó lijden er over de io ere la honderdduizenden kleine stumpers, die dit alles nóg minder begrijpen dan '"(f-ri;,.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 8