t Men had geen trek in algemene beschouwingen Dat brengt Goemaat alleen '50 mEUWE LEIDSCHE COURANT ZATERDAG 30 DECEMBER Ifll Sen- Op s a He chter- ït jaar unnen Raad van Alphen aan den Rijn tiet erg te spreken over aanval financiële autonomie De begrotingen werden goedgekeurd op t het' Bij de be oti electr terom, .akt U ■heeft ten- od bij Op Toen deze r alle zagt t. Uw Heer. '''e Toe- ij f bepleitte de heer Ver- i soepele houding voor aanslui- het electriciteitsnet van afgele- en woningen. Deze mensen betalen toch ok straatbelasting. De heer v. d. Meent besprak de aan- ekondigde nieuwe tarieven voor vast- ;cht. De betaling van de bedragen die chterstallig zijn, door het ingaan per Jan. 1950, zal moeilijkheden opleveren. zegde bespreking toe jmmissie van bijstand en antwoordde vraag van de heer Verduyn, da' elders, garages en schuren niet vol be ekend worden bij de vaststelling var ry^en et tarief. Voorts zei spr., dat ook deze egcling voor- en nadelen zal hebben, iaar er moet nu eenmaal een algemene laatstaf zijn. Begroting z.h.st. goedgekeurd. Begroting waterleidingbedrijf Het bedrijfssaldo, zei de heer v. d. leent, geeft reden tot tevredenheid. Men loet zich daarop echter niet blind sta- want er staan belangrijke uitgaver vernieuwing van materialen tc achten. De voorzitter zegde toe, dat naar eer ander een onderzoek ingesteld zal orden opdat men de raad hierover t.z.t. ilichten kan. Hierna goedgekeurd. Grondbedrijf en sociale zaken. Over het grondbedrijf werd een op- lerking gemaakt door de heer W. Brou- die door Weth. v. d. Berg beant- oord werd. Sociale zaken levert in 1 ■heel geen stof tot bespreking, dat nders geweest. De waardering deze °°r ^et werk van deze dienst i£ leen. Beide begrotingen werden jedgekeurd. De gemeentebegroting. De heer Ruijssenaars sprak over de ver-Inanciële verhouding rijk en gemeente, laat- et is juist, dat B. en W. niet getracht •- ebben, ten koste van de ingezetenen uitende begroting te krijgen. Het il moeten bij springen. De regering loet met klem gewezen worden op wel erantwoordelijkheid ten opzichte der imeentcn. De heer Kroon bracht namen, actie hulde aan B. en W. joo aarmee gewerkt wordt en betrok ook het ambtenarenkorps, spr. had het over de financie ouding rijk en gemeente. Een sluitende [groting aanbieden was niet mogelijk. U de uitgaven moet echter gelet wor- t wenselijk en mogelijk is. Het niet denkbeeldig, dat. eel grote dingen worden opgezet, bij de leine posten niet steeds de grootst >lijke zuinigheid wordt betracht. De heer Geerlof, voor de A.R. spre- ende. wees er op. dat de onevenwichtige ereldsituatie ook voor ons land er [meenten gevolgen heeft. Gezond o g over de gemeentezaken is nodig. De heer Rogaar (P.v.d.A.) zei, dat de erhoogde rijksuitkeringen opgeslokt orden door de hogere lonen en mate- ialprijzen. Daarom moet het rijk r (springen; anders komt de uitbouw gemeente stil te staan. We moeten ooruit, zo mogelijk sneller. De heer v. d. Lee (S.G.P.) betoogde, srblijd te zijn, dat we nog een overheid ebben, dié regeert bij de gratie Gods: at legt verplichtingen op. Spr. noemde handhaving van de Zondagswet. Die ondag wordt steeds meer zondedag Avifauna, voetbal op Zondag, ijsverkoop Zondag). Voorts vroeg spr. maatrege- tegen gemengd zwemmen in open- e wateren. De politie treft geen ver- ïjt, want die is overbelast. Gerechtig- zo besloot spr., verhoogt een volk, de zonde is een schandvlek der De voorzitter zei. erkentelijk te zijn de vriendelijke woorden, gericht het adres van het College en nbtenaren. Uitvoerig werd gesproken over Inanciele verhouding rijk en gemeent. ïkomsten, wettelijk dc gemeenten t< omende, wil het rijk opslokken. In dit trband noemde spr. de ondernemers- elasting, die met ingang van 1 Jan. 1951 erdwynt, maar waarvan het rijk de Dhtcrstallige. soms zeer belangrijke be ragen, wil incasseren. De zaak is zó mstig. dat men feitelijk niet meer kan treken van financiële autonomie der (meenten. Met name de kleine en mid- rlgrote gemeenten worden de dupe als Haagse bril bezien de rijksbijdragen eregeld zullen worden naar het be- oefte-element. Het college van Ged. Staten is hier et aangewezen orgaan, niet de lands- gering. De Vereniging van Ned. Ge- heeft dan ook i-eeds met kracht protesteerd tegen de voorgenomen annen der regering. 'De raad besloot dit protest adhaesie te betui- ket Wat de opmerkingen van de heer op®" Lee betreft, zei spr. dat de handhaving _w an de Zondagsrust taak der overheid is, r de Zondagsheiliging ligt op het ter- der kerk. Het is te betreuren d~' ns volk afglijdt; de Kerk heeft hi< aar woord te spreken. Wij hebben de ak ernstig te bidden dat de middelen (zegend worden om ons volk op de aede weg te brengen. Wat de Zondags et betreft, er wordt gewerkt erziening. Het gemengde zwemmen heeft de acht. Het zwembad ligt zo heel velen en er bestaat aanleiding het zwemvraagstuk in de naaste lekomst te beraden. Als n zijn, laat men die dan ter kennis burgemeester brengen. Wat het begrotingstekort van 187.000 [treft, zei weth. Dekker nog, dat It niet al te tragisch moet nemer alarlërlng van het gemeentepersoneel 120.000 mécr, scholenbouw is mogelijk en vraagt grote bedragen, ortoni, spr. verwachtte, dat in Den bag begrip zal bestaan voor de feiten, ïardoor het tekort veroorzaakt Is. Ook aan het Katwijkereind Van alles wat. m2 grond gekocht ter verbetering de weg. die tweemaal zo breed wordt, de artikelsgewijze be zodat auto's elkaar kunnen passeren. De (grotingsposten kwam eerst e - beschoeiing, verbreding, bestrating mg der wethoudersbeloningen aan de grond kosten jn totaal f 24.820. (thans 1600). De heer j1. 3400 reeds op de begroting 1950 vermeld oemde het wethouderschap e J sjon(j Voor het resterende bedrag werd -ambt dat niet volledig geho- dp begrotinR gewijzigd, orcerd wordt. Wellicht verdient het Ten g]otte werd bj. de Katwijkerhalte herweging een vakwethouder te benoe- van de N z H 1068 m2. grond gekocht. De - wegens toeneming der werkzaam- haJte ?al ZQ spoedig m0gelijk peen. r^cn' ,- Tramstraat worden verplaatst en de rails dat de bijfunctie zo om- veriegd, zodat ook hier sprake kan zyn ingrijk kan worden, dat het hoofdwerk van ccn Verkeersverbetering. mrdt beïnvloed. Daarom moet de belo- gemeentepersoneel kreeg per 1 ing redelijk zijn. Weth. v. d. Berg zei. juu j j eon tegemoetkoming in de ziekte- er mee eens te zijn, dat het hier een verzekering tot de helft van de kosten ■ambt betreft en dat het begrotings- met ec-n maximum van 50 per jaar. De art geen verhoging van de beloning burgerlijke luchtverdedigingsorganisatie Khtvaardigt. Weth. Deerenberg dacht kreeg ƒ0.10 per inwoner. Afwijzend werd w( r anders over. Een voorstel van de heer beschikt op een verzoekschrift p-ij;-enaars in principe uit te spreken bewoners van de Kerkstraat tot afslui- -erhoging gewenst is en over het1 ting van deze straat voor doorgaand edrag inlichtingen bij andere gemeen- keer. ten te vragen, werd met 10 tegen 4 stem men (de heer Jansen ontbrak en de wet houders onthielden zich) aangenomen. De voorzitter deelde nog mee, dat ge tracht zal worden goedkeuring te ver krijgen op een verhoging van het pre sentiegeld voor de raadsleden van f 4 tot f 7.50. De heer Kroon bracht de plaatsing van gemeente-advertenties ter sprake. Ze worden ook opgenomen in het blad ,,Sursum Corda" van het dekenaat Alphen aan den Rijn. Waarom dan ook niet in de Herv. en Geref. kerkbode? Deze zaak zal opnieuw worden bezien. De Heer Ruyssenaars vroeg spoedige verplaatsing van het woonwagenkamp te Gouwsluis dat de entree van de ge meente niet siert. Deze zaak is in onder zoek zei de voorzitter. Hoewel de politie rijkszorg geniet, was f 8000 uitgetrokken voor kleding, uitrusting en meubilair. De heren Rogaar en Ruyssenaars juichten dit toe, want zei de eerste, de politie 'n onze gemeente is uitgegroeid tot bevei- ligster van de straat en dat moet ook in de verschijning tot uitdrukking komen. De heer Kroon, die wel wat wilde be zuinigen, kreeg geen kans. want. zei de voorz.. we moeten de politic in staat stellen haar werk voortreffelijk te bly- ven doen. Bij de post verlichting bepleitte de heer Nijman een meer opvallende ver lichting van het raadhuis (zal bezien worden) en de heer Rogaar zei dat som mige lantaarns wel op de dag. maar niet avonds branden. Er bestaat een plan tot algehele ver betering van de verlichting in de ge- Hierna middagpauze. Volksgezondheid Na de heropening vroeg Volksgezond heid de aandacht. De heer Brokaar wees op het vele goede werk, dat pro deo ordt gedaan door de Vereniging tot be strijding van de tuberculose. De heer Kroon was blij, dat B. en W. de moge lijkheid van doorlichting der gehele bur gerij willen bezien. De heer Nyirian wilde de subsidie voor deze vereniging met 5000 verhogen. B. en W. staan tegen over dit werk ook zeer sympathiek. De voorzitter toonde aan, dat de gemeente eel steunt en op de suggestie-Nyman behoefde thans niet te worden ingegaan. De post voor de rattenbestrijding, die de heer Kroon drastisch wilde verlagen (wat niet doorging), gaf de voorzitter ge legenheid om tot de burgerij (via de pers) te zeggen, dat het vergif niet houd baar is. Het moet bij wijze van „vers kadetje" gegeten worden, anders heeft 't geen resultaat. De bouw van middenstandswoningen had de aandacht van de heren Gesman, Brokaar en Verdonk. De laatste sprak ook over een extra toewijzing voor repa- triërenden. Een en ander heeft de aan dacht van B. en W. De toekomstige af braak van enkele slechte woningen op de hoek St. JorisstraatJulianastraat werd goedgekeurd. Bij het hoofdstuk openbare werken wees de heer Gesman op de trage gang bij straatwerkzaamheden in de Hooft- straat. De heer Kroon zei, er niet van overtuigd te zijn, dat bij openbare wer ken steeds de grootst mogelijke zuinig heid wordt betracht. De voorzitter was van oordeel, dat de heer Kroon dan" ook feiten moest geven. De heer Kroon zeide verbaasd te zijn, dat de voorzitter niets wist. Spr. wilde hem persoonlijk graag inlichten. -De heer Nijman wilde de post onder houd straten en pleinen met f 20.000 ver lagen. Anderen voerden nog het woord. na explicatie door de voorzitter werd de post gehandhaafd. De bestrijding van de gladheid had ook de aandacht. De heer Rogaar wilde pekelwagen aanschaffen; slecht voo: de banden, toegegeven, maar liever eer kapotte band dan een kapot been. voorzitter gaf toe, dat zand nie veel uithaalt; hel droogt op en waait weg bovendien kost iedere rondgang de ge meente f400. Deze zaak zal nog een.' ■den bezien. Spr. merkte nog op, dat de burgerij ook niet veel doet. Na waarschuwing moet de politie maar eens proces-verbaal opmaken. De heer Brouwer zei nog, dat de zorg in de gemeente beter was dan die van de Rijkswaterstaat, die de verantwoorde lijkheid draagt voor de hoofdweg. De voorzitter stemde dit toe. Onder Hazerswoude is. de toestand veel beter De heer Geerlof vroeg nog aandacht jor de buitenwijken bij gladheid. De heer Kroon wilde de post voor on derhoud parken en plantsoenen verlagen, aar ook hier kreeg hij de raad niet Bij de post nijverheidsonderwijs kwam terloops ter sprake, wat de voorzitter noemde de onaangename rivaliteit tussen de landbouwhuishoudschool en de ge meentelijke school voor meisjes. Getracht 'orden deze zaak in goede banen te leiden. De heer Van der Lee verklaarde zich gen de post van f 1250 subsidie aan jeugdverenigingen. Het bleek dat de immissie voor dit doel nog niet werkt. De heer Verduyn dankte B. en W. voor de bereidheid inzake de bouw van een Chr. landbouwschool. Het bleek, dat de oorbereidingen (buiten schuld van E n W.) nog niet vlot verlopen. De heren Geerlof en v. d. Lee waren dankbaar voor de krachtige steun aan het interkerkelijke comité gezinszorg. Er moet echter ook meer particuliere steun komen, want dit werk is het zee: Wat de industrie-vestiging betreft, er de mogelijkheden, industrie aan te trek ken, zijn. zo bleek wel, B. en W. steeds (Advertentie) Raad van Noordwijkerhout De ontvangsten. wilde het houden r te veel, zei hij), Grond Gemeenteraad van Rijnsburg voor bouw van derde Gerefor meerde Kerk verkocht Belangrijke verkeersverbeteringen in het verschiet De laatste vergadering van de Rynsburgse raad in 1950 is vooral voor de Gcref. Kerk van groot belang geweest. De raad verklaarde zich n.l. accoord met de ver koop van 3000 m2 grond voor de bouw van een derde kerk en pastorie. Niemand de raadsleden had ernstige bezwaren tegen dit voornemen. Integendeel. Maar toch werden er enkele opmerkingen gemaakt, die lieten blyken, dat de gemeente grote mate van medewerking verleent. De burgemeester bracht, aan het einde an de agenda gekomen, de raad dank De grond voor de kerkbouw ligt tussen de Burg. Meyboomstraat en de Burg. Hermansstraat. De 3000 m2 werd ver kocht voor 10,50 per m2. De kerkeraad had op spoed aangedrongen, omdat mèn de plaats van een derde predikant zo mo gelijk reeds in Augustus bezet wil zien. Over de bouw van de pastorie werd nog wel even gesproken. Hoewel het bouwvolume van de gemeente voor 1951 nog niet bekend is. zou de pastorie, die wellicht 600 m3 inhoud heeft en dus zeker twee gewone woningen groot is, te grote aderlating van het contin gent vergen. Daarom zal de burgemees ter de kerkeraad adviseren zelf stappen te ondernemen bij het ministerie, om deze pastorie onafhankelijk van het bouwvolume te mogen bouwen. Indien dit echter niet mogelijk is, zal de ge- ieente willen bijspringen. De aanbesteding en gunning van de bouw zal voor 1 Januari 1956 geschied moeten zijn. De kerkeraad had gaarne gewild, dat men de clausule „tenzij in geval van overmacht ter beoordeling van B. en W." had opgenomen, maar dit zal geen doorgang vinden. Indien dus niet vóór 1956 de gunning heeft plaats gevon den, zal de kerk 20% van de koopsom extra moeten betalen. In de bespreking merkte wethouder T. Kralt op, dat de gemeente het ook goed zal vinden, als de kerk geen gebruik zou maken van de grond. Rijnsburg heeft met zijn 6000 zielen niet eens plaats voor een landbouwschool of kleuterschool. Wethouder C. D. v. d Vijver bracht aar voren, dat indertijd' met de kerk de ongeschreven afspraak was gemaakt, r grond beschikbaar gesteld zou an voor de kerkbouw en daarvan moet de gemeente nu de consequenties dragen. De burgemeester maakte ten slotte aan de bespreking een einde door voor te stellen ,de grond te verkopen en de over machtsclausule niet op te nemen. Dit werd aangenomen. "Iet overige deel van de agenda stond het teken van grondaankopen. Zo werd 1053 m2 grond aan de Oegstgeester- weg tussen de Schoolsteeg en de Smid straat aangekocht voor 1308. De weg zal daar worden verbreed en waarschijn- >OOr een gedeelte van groen voor de medewerking en goede harmonie, sprak namens de raad woorden van dank tot de gemeente-secretaris, de heer J. J. van Dijk, die een adviseur voor het college en raadsleden is, en wenste allen een gezegende jaarwisseling. Geslaagde avond Donderdagavond gaven de leden van de Geref. jeugdbeweging nogmaals een opvoering van het stuk „De zoon van Berkenhof". De belangstelling voor de opvoeringen heeft de verwachtingen verre overtroffen. De spelers hebben hun rollen op uitstekende wijze vertolkt. Het toneel was verzorgd door de heer C. Verduyn. die dit geheel belangeloos deed. De baten zijn bestemd, zoals bekend is. voor het Geref. jeugdhuis. Doktersdienst Voor de Zondagsdienst der huisartsen verwijzen wij naar Katwijk. R.D.C.-nieuws De standen van de bordencompetitie van R.D.C. na de 8ste ronde zijn thans als volgt; lste klasse: W. Leeuwenburg, gespeeld 10 partijen ,12 punten; P. v. Egmond Jzn 811; A. Vletter 810; D. Schoneveld 8—9; J. v. d. Mcij 8—8; A. v. d. Meij 6—7; A. v. d. Brink 67; Joh. Kromhout 76; H. Ravensbergen 75; F. A. Verkuil 84; P. van der Meij 41. 2de klasse: C. Jungerius 812; H. Ver kuil 911; C. Zandbergen 6—9; L. Noort 68 (afgebroken partij); W. Heemskerk 68; H. Voorbergen 88; S. Heemskerk 77; R. Heemskerk 56; J. Glasbergen 8—5 (a. p.)A. van Egmond 7—4; W. der Haak 80. 3de klasse: J. P. v. d. Berg 917; A. v. d. Eijkel 913; M. Zandbergen 811; J. C. Hogewoning 711; C. van Rossum 7—9; Kr. Leïuwenburg 88; Alb. v. d. Meij 57; Alb. Ravensbergen 46; C. Kromhout C—6; Jac. Oudshoorn 74; J. Kromhout 81; D. van Starkenburg 81. 4de klasse: M. van Duin 1220; A. Delft 12-1-19; J. den Mooij 14—18; Schaddee van Doorn 915; N. Binnendijk 1311; W. Feursum 129; F. Bouman 144; C. Heemskerk Doordat slechts acht spelers aanwezig waren van de 4de klasse, spelen deze dubbele ronde. Dinsdag speelt R.D.C. II tegen R.D.C. III de laatste competitie wedstrijd. Burgerlijke stand GEHUWD: B. Alma, 24 j., Wassenaarse- weg 51. Katwijk en M. A. Kromhout, 27 jHereweg 1. ONDERTROUWD: W. de Leeuw, 30 Brouwerstraat 118 en A. Schoneveld. 25 j Burg. Meij boomstraat 30; O. J. Knip- scheer, 28 j., Sandtlaan 4 en T. van Eg mond, 25 j., Sandtlaan 4. Ze hebben 11 voetballers ge vraagd: Wat zoudt U doen wanneer U van de Assocacion de Futboll de Monteblanco (Paraguay) een aanbieding kreeg om voor hen te spelen voor'n salaris van f. 1.350.000.- per jaar? 10 hebben geantwoord: de eerste boot ae beste i 1 heeft geantwoord: rustig m'n Bond Street blijven roken in Heerenveen. In alle ernst: De sigaret met de record omzet minder aantrekkelijk maken, door de belasting voor de groepen b en c, van f6 op f 10 en f 10 op f 12 te brengen. Zijn voorstel werd met 10 tegen 8 stem- len verworpen. Nadat door B. en W. de post vermake lijkheidsbelasting reeds met 20.000 ver laagd was en gebracht op 65.000, wilde de heer Nijman nog verder gaan, maar hij kreeg geen steun. De heer v. d. Akker bepleitte een soe peler houding voor uitvoeringen met een hoog cultureel peil. De voorzitter zei, dat elke aanvraag afzonderlijk wordt bezien. Naar raadhuisverbouw? Er is veel gezegd over een noodzake lijke verbouw van het raadhuis. B. en W. plaatsten aanvankelijk reeds een bedrag f 400.000 op de begroting en dan vol gend jaar nog eens 4 ton. Bij het afde- lingsonderzoek rees echter verzet en nu werd voorgesteld een bedrag van ƒ10.000 te voteren voor ontwikkeling der nood zakelijke plannen. De heer v. d. Meent zei bezwaar te hebben tegen deze zaak in deze tijd. Men moet nu niet gaan beginnen aan derge lijke grootscheepse objecten. Ook het be drag van 10.000 wilde spr. niet beschik baar stellen. De heren Kroon en Brouwer wilden eerst een duidelijker inzicht hebben in moet gaan gebeuren en de heer Nij- meende, dat er wel mogelijkheden tot verbouw waren zonder het exterieur te schaden en zonder dure voorbereiding. De heer Brouwer erkende overigens wel het gebrek aan ruimte. voorzitter begon met te zeggen, dat critiek gemakkelijk, maar de kunst moei- is. De feiten zijn: de politie, toch reeds onvoldoende gehuisvest, wordt uit gebreid en moet meer ruimte hebben; er moet een afdeling der secretarie gesplitst orden; de administratie der verschillen de gemeentediensten moet nodig gecen traliseerd worden; de commandant van luchtbeschermingskring Alphen (om vat tal van Rijnstreekgemeenten) krijgt Alphens raadhuis zijn bureau, de woonruimte-commissie heeft zelf ruimte gebrek. nu reeds zijn er tal van moeilijk heden. Het is toch niet de bedoeling van de raad, dat de boel vastloopt. Men dient althans aan het college de middelen be schikbaar te stellen om een oplossing te zoeken. Wanneer de gemeente groeit, kunen de tijdsomstandigheden nooit een belemmering zijn om het noodzakelijke te doen. De 10.000 werden, na breedvoerige •plieken beschikbaar gesteld met de emmen van de heer Kroon, Nijman en d. Meent tegen. Met enkele stemmen tegen ook van wethouder Van den Berg werd ook Snelle groei behoorlijke achterstand Onder de bij de gemeenteraad var Noordwijkerhout ingekomen stukken wa: een brief van de minister van Economi sche Zaken, houdende mededeling van dc goedkeuring door de Kroon van de vast gestelde winkelsluitingsverordening. In dit schrijven werd echter in overweging gegeven, de sluiting van kapperszaken en winkels in verbruiksartikelen te con centreren op Dinsdag. Besloten werd, de verordening alsnog in die zin te wijzigen. Voorts was ingekomen het verzoek van het bestuur van de R.K. Land- en Tuni- bouwbond, afd. Noordwijkerhout, om per 1 October jl. voor rekening van de ge meente te nemen de huur van-het gebouw Herenweg 50, bestemd voor de R.K. lage- tuinbouwschool. Deze huur zal 16.50 per week bedragen. Het hoofd van de school, de heer G. C. van der Meer, moet voor het woongedeelte huur aan de gemeente betalen. Hiertoe werd met al gemene stemmen besloten. Op verzoek werd besloten, de heer J. r. van der Klugt wegens het bereiken m de pensioengerechtigde leeftijd eer vol als gemeente-architect ontslag te ver lenen. De heer Van der Klugt is bereid, nog enige tijd te blijven in verband met het feit, dat nog geen nieuwe architect is benoemd. De voorzitter zei nog. dat de scheidende architect altijd op prettige wijze met B. en W. heeft samengewerkt, r is wel eens critiek op hem uitgeoefend. aarwie aan de weg timmert, heeft j eenmaal veel bekijks. Bij de behandeling van de gemeente- ALPHEN AAN DEN RUN Afscheid van de heer J. A. van der Lee Wegens pensionnering heeft de ge meente-ontvanger, de heer J. A. van der Lee, gisteravond in het raadhuis afscheid genomen. De trouwzaal was geheel be zet. Burgemeester Witschey heeft er op gewezen, dat de heer Van der Lee zeer belangrijk werk voor de gemeente heeft gedaan. Hij deelde mee, dat de schei dende functionaris als eejate de juist gisteren ingestelde erepenning, van de -gemeente in zilver zal ontvangen. De heer A. J. Dekker, wethouder, sprak de raad. Hij stelde de aanbieding wandbord in het vooruitzicht. De gemeente-secretaris, de heer A. Veen- huijsen, bood namens het secretarie-per soneel een pijp aan. Mevrouw Van der Lee kreeg bloemen. Er volgden nog toespraken, waaruit duidelijk bleek, dat de heer Van der Lee bij velen een grote plaats heeft ingenomen. Aanwinst voor de gemeente De heer A. J. Dekker, wethouder, deel- in de gisteren gehouden raadsvergade ring mee, dat de gemeente te Utrecht de hand heeft weten te leggen op een por- Pieten de Smeth, naa: De Smethstraat is genoemd. Pieter de Smeth werd in 1753 te Amsterdam gebo- i. Hij is Heer van Alphen en Rietveld geweest. Hij werd evenals zijn eerste tweede vrouw begraven in 1810 in de kapel, die gespaard werd bij de grote brand van de oude Ned. Herv. kerk, die nog bij de nieuwe kerk staat. Een fraai wapenbord van de tweede de kapel aanwezig. Het portret plaats krijgen in het gemeente huis. Jubileum De heer J. Spruitenburg, molenaar van de wipwatermolen in de Steekterpolder. hoopt op 1 Januari te herdenken, dat hij 55 jaar geleden molenaar werd. De heer Spruitenburg is 80 jaar. Geen verbetering in lijn AlphenGouda Voorlopig komt er geen verbetering in de spoorwegverbinding Alphen- Gouda Eerst na 1952 kan de lijn g< electrificeerd worden, omdat andere pro-J; jecten voorrang genieten en bovendien is er geen materiaal aanwezig. Dit heb ber. de Ned. Spoorwegen geantwoord aai het' kantoor Gouda van de Kamer van Koophandel en Fabrieken, dat zich tot de maatschappij had gericht met een ver zoek om de dienstregeling te verbeteren. Aanbesteding weggedeelte In opdracht van Ged. Staten is aanbe steed de verdere aanleg van het gedeelte de provinciale weg tussen de Rijn brug over het Aarkanaal en de Heren weg. Laagste inschrijfster was de firma P. Versluis te Bodegraven met f516.000. De kunstwerken in deze weg waren juist het invalen van de vorst gereed ge- begroting 1951 werden geen algemMM schouwingen gehouden. Aangenomen werd nog het voorstel om de presentie gelden voor de raadsvergaderingen 3.50 op 5 te brengen en vooi commissievergaderingen van 1.75 op 3.50. Besloten werd ook, de subsidie voor het Wit-Gele Kruis „op haar kop te zetten". Het W.G'. Kruis in het dorp krijgt vergoed: een derde van de kosten van het kleuterbureau, een derde van de kosten van het zuigelingenbureau en een derde van het salaris van twee wijkzus ters. Voorts zal aan het kraamcentrum Bollenstreek 0.50 per verzorgingsdag worden gegeven. De begroting werd met algemene stem men aangenomen. Het nadelig saldo op de gewone dienst bedraagt 20.000. Reeds is aan G.S. het verzoek gericht, bij de minister voor te stellen, de gemeente in aanmerking te laten komen voor ver hoging van de bijzondere uitkering uit het gemeentefonds. De gemeente groeit snel. Er is een behoorlijke achterstand in te halen. NOORDW11KERHOUT Medische Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt morgen en Nieuwjaarsdag waargenomen door dokter B. C. C. Wösten, tel. 285. H A7.FRSWOUDE Wedstrijden op De Poel Mede dank zij het mooie winterweer heerste gistermiddag op de ijsbaan De Poel een gezellige drukte. Er werden wedstrijden gehouden voor jongens van 11 tot 15 jaar. Hiervoor hadden zich 34 deelnemers aangemeld. De pryzen wer den als volgt gewonnen: 1 Leen Ruiten burg, 2 Joop v. d. Oever. 3 Piet Veen, 4 Herman Boers. 5 Leen Noordam, 6 Ger- rit Vonk, 7 Siem Cok. komen. goedgekeurd een bedrag van 50.000 te voteren voor aanschaffing van uniforme vuilnisemmers. De burgerij zal hiervoor jaarlijks een bescheiden vergoeding r ten geven en er zal streng op gelet den, dat de Rijn niet meer als vuilnisbak wordt gebruikt. Alle begrotingen werden z. h. st. goed gekeurd. De discussies waren vlot en prettig. KATWIJK Zondagsdienst Voor zover het patiënten betreft van de dokters J. Eergman en H. M. Hueting te Katwijk aan den Rijn en E. E. van der Laan te Rijnsburg. wordt de Zondags dienst der huisartsen morgen en Nieuw jaarsdag waargenomen door dokter Van der Laan, teL 2810. KATWIJK AAN DEN RIJN Opbrengst extra collecte De extra-collecte voor de kerkvoogdij der Ned. Herv. Gemeente heeft f 157,49 opgebracht. Een prachtige ijsbaan Evenals vorig jaar heeft de ijsclub in de Zanderijhaven langs de Valkenburg» seweg een prachtige ijsbaan uitgezet. KATWIJK AAN ZEE Mannenvereniging „Calvijn" De Herv. mannenvereniging op G.G. „Calvijn" vergadert Dinsdagavond om 8 uur in de zaal Haasnoot in de Dwars straat. De heer W. J. Schoneveld zal een inleiding houden n.a.v. Joh. 31-10. Hoog cn laag w'ater Zondag 31 December: hoog water 7.42 en 20.06, laag water 3.16 en 15.39. (Advertentie) Wenst U 'n GOED VERZORGD KAPSEL Bezoekt U dan de salons van H. BEDEKER, Dames- en Herenkapper Voorstraat 73, Katwyk aan Zee. Tel. 2584 Diploma „Wetenschappelijke Haarverzor- ging" v.h. Ned. Genootschap voor Haar- hygiëne. (Advertentie) H1LLEGOM GEBOREN: Johanna Chr., d. van G. Scholten en M. J. Seel; Cornelia M. A.. d. v. J. van Leeuwen en C. M. van der Voorn: Anna M., d. v. T. van der Plas en A. M. Blom; Hendrik J., z. v. P. Nieuwen- huys en W. H. Vijfhuizen; Johannes P A., z. v. J. C. Akerboom en C. J. Geer- lings. ONDERTROUWD: M. J. Rusman en H. J. van Oosten; M. van der Linden en E. J. M. Grimbergen. GETROUWD: H. A. de Jong en J. Rus- D. M. PARLEVLIET Nzn VOORSTRAAT 26, KATWIJK a. ZEE wenst al zijn Cliëntele en Bekenden GELUKKIG NIEUWJAAR LEIDERDORP Kwarteeuw Bloemen (daal) Op 3 Januari a s. hoopt de heer G. W. Bloemendaal. Hoofdstraat 61, te herden ken, dat hij 25 jaar geleden zich als zelf standig tuinder hier vestigde. Men schrijft ons, dat onder zijn bekwame lei ding en door zijn energie een modern- ingerichte en uitgebreide tuinderij en bloemisterij, is ontstaan. Deze dag zal voor de heer Bloemendaal zeker een bijzon dere worden. SASSENHEIM Zondagsdienst De Zondagsdienst der huisartsen wordt Raad van Benthuizen handhaafde stand punt inzake kwestie-mr Holland Dokter De Leeuw tot gemeente-geneesheer benoemd Naar aanleiding van een schrijven van Ged. Staten dient de gemeenteraad van Benthuizen zich onder persoonlijke aan sprakelijkheid duidelijk uit te spreken met betrekking tot de kwestie mr Hol land, zo werd in de gisteravond gehou den raadsvergadering meegedeeld. Zo als bekend, weigerde de raad de wedde- aanspraken van deze oud-burgemeester te erkennen. Ondanks het desbetreffende Koninklijke Besluit bleef de raad weige- Thans werd nogmaals met klem vast gesteld, dat de gemeenteraad op voor stel van B. en W. blijft weigeren om dekking aan te wijzen voor het vastge stelde bedrag, met handhaving van het op 1 November 1948 genomen besluit, houdende het nict-voteren van gelden voor mr Holland, omdat de raad er van overtuigd is, dat het indertijd verleende ontslag is verleend op gronden, niet aan dc bezetting ontleend. Wederom werd dus unaniem besloten, niet aan het verzoek van G.S. tc voldoen. Onder de plaatselijke ambachtslieden is een inschrijving gehouden voor de bouw van zes volkswoningen voor de bouwvereniging „Algemeen Belanjf'. In tussen is door de minister bepaald, dat tot 1 Februari a.s. geen rijksgoedkeurin gen voor woningen mogen worden ver leend. Onderhandelingen met de laag ste inschrijver kunnen dus nog niet wor den geopend. Het volgende punt betrof de benoeming van dokter D. A. de Leeuw tot gemeen te-geneesheer met ingang van 1 Jan., dit in verband met het verzoek van dokter J. H. N. de Bruijn om uit zijn tijdelijke functie ontslag te verkrijgen. Op eervolle wijze werd aan dit verzoek voldaan. Dok ter De Leeuw werd benoemd. Tot lid van de commissie van advies woonruimlewet werd benoemd de heer P. de Vrij Mzn. Bij de rondvraag vestigde de heer A. M. Slootmaker de aandacht op een lan taarn in het Beelaertspark, die al gerui me tijd niet brandt. Dit is reeds aan de electricien doorgegeven. De heer A. Voorwinden wees op de kanten van de weg even buiten de Oost kant van het dorp. Daar staan soms grote plassen. De voorzitter deelde mee. dat plannen in voorbereiding zijn om de weg met provinciaal subsidie in 1951 op te gnappen. De heer Van Soest klaagde over een „heikar", die zeer gevaarlijk is voor het verkeer naar de Molenstraat. De rijkspo litie besteedt hieraan reeds de nodige aandacht. Op de hoek van de Molenstraat moet naar de mening van de heer Van Soest een noodverlichting worden aan gebracht. In een terugblik op het afgelopen jaar constateerde de voorzitter, dat veel plannen in de loop van dit jaar zijn voorbereid en gedeeltelijk reeds zijn uit gevoerd. Spr. betreurde echter, dat het vraagstuk van de woningnood nog steeds nummer één is. Benthuizen schreeuwt om huizen, maar het zit de gemeente zeker niet mee, ondanks de medewerking van Ged. Staten. (Advertenti- Voor Centrale Verwarming Fa Wed. H. J. Grimbergen Vliet N.Z. 1920, Rijnsburg. Dat is opruimen De Opruimingsverkoop begint Dinsdagmorgen 9 uur Damesnachthemden, zeer mooie kwaliteit, iets besch. van 11.85 nu voor 7.95 Damesonderjurken met pas, keurig model, iets besch. van 4.45 nu voor 2.75 Zeer mooie dameskousen, moderne tinten, iets besch. van 2.80 nu voor 1.95 Originele zuiver wollen Jago shawls, leuke dessins, -van 4.75 nu voor 2.70 Zuiver wollen damestruitjes met lange mou\ Wollen iantasiesokken, weinig beschadigd. van 8.50 nu voor 5.50 van 2.60 nu voor 1.95 VLIET N.Z. 28, RIJNSBURG TEL. K 1718/2030 m DIE KWAUTEITEN TEGEN ZULKE LAGE PRIJZEN 11 I

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3