.BLOEMLUST"- tentoonstelling te Lisse overtreft weer de verwachtingen Sortiment en kwaliteit wekken ieders bewondering Kamer v. Koophandel geniet per 1 Januari weer zelfstandigheid Actie van Leiden moet goede resul taten bekroond NATIONALE ■NIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 VRIJDAG 29 DECEMBER 1950 Kleutenspiookje in bollenland (Van onze speciale verslaggever) Het is een geheel vrijblijvend advies en het verplicht U natuurlijk tot niets. Maar mocht U één dezer dagen wat royaal in uw vrije tijd zitten, dan moet V beslist even naar de „Bloemlust"-hal in Lisse gaan. Want daar zult U van de ene bolbloemen-sensatie in de andere wandelen! Overdreven dacht U?Zélfs de brood-nuchtere en doorgewinterde vakmensen zeggen, dat ze zo'n sortiment en zo'n kwaliteit voor Nieuwjaar nog nooit hebben gezien'. Het heeft maar zo-zo gestaan, telde de heer Segers, of er had dit jaar een „Bloemlust"-sliow op stapel gezet moeten worden, die in de verste niet leek op hetgeen de afgelopen jaren is voorgezet. De feestelijkheden hadden vorig jaar voor de zoveelste keer weer eens dik geld gekost en het stond voor de buren nog al raar, om tóch veer op het tamelyk-hoge niveau door te blijven gaan. Tot dan toe was het ook zo geweest, dat als men het C.B.C. om versterkende middelen vroeg, men steeds met te hoogachting een afwijzing te ren kreeg. Het C.B.C. wenste namelijk alleen maar geld te fourneren persoonlijke reclame. En daar toevallig de namen van de- inzenders op „Bloem- lust" wel bij de inzendingen staan, kon, aldus de redenering van het C.B.C., niet van onpersoonlijke reclame worden ge sproken. Gelukkig: het is ook in die kringen doorgedrongen, dat deze shows ook voor het vak in het algemeen be hoorlijk wat tam-tam maken en daarom kreeg „Bloemlust" dit jaar voor het eerst een bijdrage. Het is wel geen schrikwek- kend-hoog bedrag de insiders fluiste ren smalend over een „fooi"! maar goed!, „Bloemlust" was er een mooi stuk je mee uit de brand. En daarom is er nu weer een tentoonstelling in elkaar ge timmerd, die klinkt als' een klok. Oók wat de aanleg betreft! En de lof die Sassenheims burgemees ter, jhr mr R. Sandberg van Boelens, toezwaaide was dan ook' dik verdiend! Maar tóch: het scheen de heer Sandberg tamelijk aan zijn hart te gaan, dat de ten toonstellingen naar Lisse zijn verhuisd. Zei hij niet, dat als de tijd eens mocht komen dat er een stelletje vliegtuig-hal len te koop is, de gemeente ze zal aan schaffen om ze in Sassenheim neer te poten? Wat er alzo te bewonderen valt? Ver- bluffend-beste narcissen vooral! En wat een sortiment voor de tijd van het jaar! Het is nog niet zo heel lang geleden, dat het voor Nieuwjaar Helios en Golden Harvest was, wat de klok maar wenste te slaan. Nu vindt U ze te kust en te keur: van de enorm grote trompet Insurpassa- ble tot de nietige, maar daarom niet minder sierlijke cyclaminus February Gold. Bovendien groot- en kleinkronige Vijfde redding van fam. Schram Jacht Amy II lekkend Ierse haven binnengesleept Voor de 5de maal is de oud-S.S'er J. Schram, die uit Den Haag afkomstig is. met zijn gezin op zee gered. Dit keer werd de Amy II. een als jacht ingerich te sloep van negen meter lengte, met 'n flink lek de haven van de Ierse plaats Rosslare binnengesleept. Een treiler had de boot met een defecte motor in eer zware zee voor de kust van Wales aan getroffen. Schram, die slechts één been heeft, was uitgeput van het pompen Ook zijn vrouw en zijn oudste zoontje hadden aan de pomp gestaan. De Hagenaar wilde zoals men weet. oorspronkelijk met zijn vrouw zoontjes van negen, zeven en vijf jaar. naar Zuid-Amerika emigreren. Later had hij plannen om zich in Ierland vestigen. Vorige maand geraakte de Amy II in moeilijkheden bij de kust Devonshire. Het schip-werd toen door een reddingsboot naar Brixham gesleept, nadat Schram zijn broek aan de mast had gehangen als noodsignaal. De keer daarvoor bracht een Brits marinevaar tuig het onfortuinlijke jacht naar Wey mouth in Doreset. nadat het op een wralf was gestoten. Tevoren had men de Amy II reeds twee maal hulp moeten bieden in het Kanaal Poos en Slagter weer in cassatie De R.v.C. zal op 31 Januari opnieuw behandelen de zaken tegen de politiemannen L. A. Poos en M. Slagter, die wegens samenwerking met de vijand in bezettingstijd in eerste instantie door het Haagse B.G. werden veroordeeld tot de doodstraf. De R.v.C. heeft arrest vernietigd en de zaak naar de bijzondere strafkamer te Amster dam, die ieder 18 jaren oplegde. Van deze uitspraak is de officier van Justitie te Amsterdam in cassatie gegaan. Oprichting Irenebrigade tien jaar geleden Herdenkingen in Assen en Den Haag Op 11 Januari as. is het tien jaar ge leden. dat in Engeland de Kon. Ned brigade werd opgericht, die enkele maanden later van Koningin Wilhelmina de naam Prinses Irene ontving. Van Auguitus 1944 tot Mei 1945 nam de bri gade deel aan gevechten in Frankrijk. België en Nederland, waarbij zij 43 ge sneuvelden achterliet. In het voorjaar 1946 werd het regiment Prinses Irene opgericht, dat een jaar later werd ver heven tot garderegiment. De brigade vormde er de kern van. Het garderegi ment ligt thans in Assen en Zuidlaren. De herdenking begint op Donderdag 11 Januari in Assen. Er is o.a. een vlag- genparade. een voetbalwedstrijd en een galaconcert door de Kon. Militaire Kapel. De oud-strijders komen op 13 Januari bijeen in de Nieuwe Frederiks- kazerne aan de Van Alkemadelaan in Den Haag. De reünie begint om half vier. Om half vyf wordt een dodenappèl gehouden, waar kol. C. F, Pahud de Mortanges het woord zal voeren. J in een oneindig sortiment en noem-maar- op. Verder enorme inzendingen hyacinten, die het gehele middenvak in beslag ne men en waarin U het volledige handels sortiment plus de nodige nieuwigheden kunt bezichtigen. En dan die twee in zendingen met Amaryllis. Twee typen stonden er. De koninklijke grootbloemige en de sierlijke gracilis. Schilderijen-van- bloemstukken had men er van in elkaar gedraaid! Ook tulpen waren er te kust en te keur: van de smetteloos-witte White Superior en Pax tot de fel-rode Royal Present. Verder een verzameling rand-tulpen: de vrolijk gekleurde Lus tige Witwe, de voorname Sabaros, Argu- no en Roland. De „ouwe" maar niettemin nog steeds voortreffelijke Pride of Zwa nenburg, de zacht-gele Golden Harvest (da's óók vroeg!), de lila-purperen Em my Pieck, de diep-purperen Blue Prin cess, de gele Lifesaver en de beste rode Most Miles enkortom: te veel om alles op te noemen, te zelf te gaan bekijken! Prijswinnaars Wisselbeker beste inzending geprepa reerde hyacinten: H. de Graaff Zn, Lisse. Wisselbeker beste collectie Heraut hyacinten: idem. Wisselbeker beste in zending decoratief opgestelde hyacinten: Gebrs. Segers, Lisse. Wisselbeker beste inzending narcissen: Warnaar Co.. Sassenheim. Wisselbeker beste inzending tulpen: Gebrs Van Zanten, Hillegom. Definitieve prijs voor beste gemengde in zending: G. B. de Vroomen, Sassenheim. Verder een eervolle vermelding voor de tulpen van J. Uittenboogaard, Oegstgeest en twee gouden medailles voor de- beide Amaryllis-inzendingen van G. C. van Meeuwen Zn, Heemstede. Principes wogen zwaarder Er is zo hier en daar in de bollenstreek een beetje critiek uitgeoefend op de ope ningsdatum. Waarom, zei men, had de show geen dag of vijf eerder van start kunnen gaan? Dan had „Bloemlust" met de Kerstdagen een grote stroom bezoe kers mogen verwachten. En dan was er meteen een mooie kans om er de onkos ten voor een belangrijk deel uit te draaien. „Bloemlust", zo zei men, had deze kans niet moeten laten schieten, te meer daar de balans wat de bedrjjfsuit- komsten betreft, waarlijk niet zo gunstig was in de afgelopen jaren. Inderdaad: wanneer men enkel en al leen een wei-doorvoede cassalade op het oog heeft, dan is de openingsdatum stellig niet gelukkig gekozen. Maar bij sommige bestuursleden van „Bloemlust" 'gen enkele andere dingen belangrijk •aarder dan een gunstige balans: hun principes! E.V.C.-zienswijze ontslag C. en L. nuchter ontvangen „Protestvergadering" met motie Er was een behoorlijke opkomst vooi de „protestvergadering", die de kern tei behartiging van de belangen der (70) ontslagenen van de N.V. Clos en Leem bruggen gisteravond in „De Kleine Burcht" hield: er waren 31 meisjes i mannen, die echter lang niet allen i wolindustrie werkzaam zijn en dus niet ontslagen zullen worden. Voorzitster was mej. M. de Haas de E.V.C. uit Alphen aan den Rijn. Zij gaf te kennen, dat de meisjes dienden te protesteren tegen het ontslag. Een oplos sing zou zijn minder uren werken hetzelfde geld. Zij nodigde daarna tegenwoordigers van andere organisaties uit hun mening te zeggen. Haar vader had de uitnodigingen verzonden, zodat zij niet precies wist. of de mensen ei waren. De ..andere" textielarbeiders organisaties, die vooraf gekend waren ir het voornemen tot ontslag, waarmee ook het Gew. Arbeidsbureau zich zal kunnen verenigen, hadden echter geen vertegen woordigers gezonden. Slechts de heer S. Geugjes uit Amsterdam wilde de ziens wijze van de E.V.C. voor de „kameraden' belichten. De oorzaak van het ontslag noemde hij de hoge wolprijzen en het ontslag ken schetste hij als een aanslag op de arbei dersgezinnen. Hij drong aan op krachtig verzet tegen de maatregelen en wilde het ontslag ongedaan gemaakt zien door de instelling van een wachtgeldregeling, korting van de arbeidstijd met behoud van loon en door regeringsmaatregelen, die de wolindustrie door de slappe tijden heen helpen. Met een bedekt propagan distisch woord voor de E.V.C. besloot hij zijn toespraak, die niet door applaus be loond werd. Omdat er niemand wat te zeggen of te vragen had, gaf de voorzitster vijf n pauze om na te denken. Dit leverde slechts een motie op aan de gemeente raad op voorstel van de heer J. Pardon. ■in geprotesteerd wordt tegen het ontslag en bovengenoemde middelen ter oplossing van het probleem aan de hand worden gedaan. Toch moet men op zijn qui vive blijven Meer huizen dan ooit in uitvoering In September 4.650 woningen gereed gekomen Sinds 1930 en waarschijnlijk ook eerder zijn er in ons land nooit zoveel wc gen tegelijk m uitvoering geweest eind September. Het waren er toen 51.872 tegen ruim 50.000 een maand tevoren ruim 40.000 een jaar geleden. Er kwamen in September ongeveer 4.650 woningen gereed tegen 3.800 in de zelfde maand van het vorige jaar. gonnen werd in September met de bouw van 6.530 huizen tegen 3.850 een jaar eerder. In de eerste negen maanden het lopende jaar werden 47.000 woningen in uitvoering genomen of wel bijna 19.000 meer dan in dezelfde periode het voorgaande jaar. In September werden bouwwerken goedgekeurd voor in totaal bijna f 123 millioen. Dit was in Augustus heel wat meer, namelijk f 165 millioen. Het aantal goedgekeurde woningen daalde van 9.300 in September tot 6.500 in September. De prijs, waarvoor gegund werd, steeg echter van gemiddeld f 7.850 in Augustus tot ge middeld f8.190 per woningwetwoning in September. Tot 1 October zijn in totaal 5.250 du- plexwoningen gereed gekomen. Daarvan kwamen er 3355 klaar in de eerste negen maanden van dit jaar. Onze handelsbalans in November De Nederlandse in- en uitvoer was •er November j.l. resp. f 700.2 en f 558 3 miUioen. Van de invoer was 80 procent door itvoer gedekt, tegen 76 in October j 1. Terwijl de invoer in November met f 39 millioen verminderde, kon de uitvoer zich op het hoge peil handhaven. Nog een dwangsom voor de K.P.M. De procureur van de republiek der Zuid-Molukken deelt mede. dat de KPM tweede dwangsom van f 250.000 zal moeten storten bij de Twentsche Bank. in verband met een tweede dag- vaarding op grond van drie overtredin- gen. Een dezer overtredingen heeft de KPM inmiddels toegegeven, zodat zij in totaal t 500.000 storten moet. kwamen bij deze wijziging binnen het ressort Leiden. Na de bevrijding stond vast, dat de oude Kamers weer zelfstandig zouden worden. Zowel bij het departement als bij enkele Kamers was echter een stre ven aanwezig om de centralisatie, die ir de Duitse tijd tot stand was gekomen, ge deeltelijk te handhaven. Binnenskamers is er veel overleg geweest omtrent de vraag in hoeverre de provinciale centra lisatie moest blijven voortbestaan. (Van een onzer verslaggevers) voorheen bij Haarlem Zoals bekend is, zullen de kantoren der Kamers van Koophandel op 1 Januai hun zelfstandigheid terugkrijgen. Ook de Leidsc Kamer van Koophandel kan zich straks hierin verheugen en onder haar oude naam Kamer van Koophan- :n Fabrieken vor Rijnland nieuwe periode ingaan. In een gesprek de secretaris van de Leidse Kamer, dr P. G. Knibbe, werd het ons duidelijk, dat dit feit een grote gebeurtenis bete kent. Maar de gevaren die de Kamers be dreigen zijn hiermee nog niet alle weg genomen. Van zeer groot belang toekomst is, of de Kamers van Koophan del zich ook voldoende tegenover de organen van de P.B.O. en het departe ment van economische zaken zullen kui handhaven. Inzonderheid zullen de Kamers er voor moeten waken, dat zü worden een verlengstuk van het de partement, aldus dr Knibbe, onze mening van veel waakzaamheid reeds heeft blijk gegeven. De tegenwoordige organisatie dateert van 1922. Vóór die tijd bestonden er twee Kamers in onze omgeving, t.w. eei Leiden en een in Katwijk. Zij waren gericht door de gemeentebesturen. 1922 werd elke gemeente bij een Kamer van Koophandel ingedeeld. In totaal ren er 36 Kamers. Dit bleef zo tot 1 April '42 toen de Duitsers het aantal Kamers gin gen terugbrengen tot elf (in elke provin cie één). Mede in verband met het feit, dat het handelsregister niet kon worden gemist, gelukte het om de Kamers als kantoren van een provinciale Kamer te laten voortbestaan. Lisse en Hillegom Het kantoor Leiden in het bijzonder heeft zich opgeworpen als .strijder' voor zo ver mogelijk gaande zelfstan digheid. Wij herinneren slechts aar in krachtige woorden opgestelde adres aan de regering van 4 October 1949. waarin werd geageerd tegen de redac tie van artikel 17 van het ingediende wetsontwerp tot reorganisatie vai Kamers van Koophandel, dat v< gaande provinciale samenwerking dwingend voorschreef. Het adres vond weerklank in de Tweede Kamer. Met het verblijdende gevolg, dat in deze zaak aan de wensen van Leiden .vol ledig is tegemoet gekomen. Nu zal de provinciale samenwerking ongetwijfeld blijven voortbestaan, maar geheel op vrijwillige basis. De provinciale gren zen werden echter door geheel Neder land aangehouden, zodat Lisse en Hil legom bij de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland blijven. Hiermee is het karakter van deze Ka mer niet onbelangrijk gewijzigd, nu immers dezé bollendorpen definitief in haar ressort liggen. Mogelijk meer dan 80 procent van de export van bloem bollen vindt plaats vanuit dit district. Voor Leiden was de ondergeschiktheid ui het bestuur van de provinciale Ka- er inzonderheid nadelig, omdat Leiden in of meer ligt in een uithoek van de provincie en de overgang vormt naar Noord-Holland en de belangen en de geestesgesteldheid van dit district anders gericht zijn dan die van Rotterdam b.v. De individualiteit van het district Rijn land kwam in het geheel niet tot gelding, aldus dr Knibbe. Te verwachten is, dat de nieuwe Ka- er van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland geen bezwaar zal maken tegen vrijwillige samenwerking met andere Kamers. De zelfstandigheid tegenover het departement van economische zaken is van groot gewicht. Nu de regering veel beter gedocumenteerd is dan voorheen en de sociaal-economische raad met zijn te verwachten bedrijfsgroepen een grote rol zal gaan spelen, zullen de Kamers van Koophandel zich moeten inspannen om opnieuw hun positie tot een invloedrijke te maken. Van belang is vooral, dat bij de Kamers van Koophandel, die zo dicht bij het bedrijfsleven staan, het gezonde besef groeiende is, dat zij tegenover de steeds groter wordende staatsmacht de zelfstandigheid van het bedrijfsleven moeten verdedigen. Krachtig zal moeten worden opgetreden tegen de gedachte, dat het in het maatschappelijke leven niet goed kan gaan als niet eerst een ambte lijke instantie haar fiat heeft gegeven. Wij wensen de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland bij haar we dergeboorte zeer veel succes toe. Finse school nog niet open Wij vernemen, dat het niet mogeliji is de nieuwe Hervormde Finse school aan de Burggravenlaan na de kerstva- cantie te openen. Door de weersomstan digheden ligt het werk nu al veertien dagen stil. Het is ook niet te zeggen, wanneer de opening dan wel plaats vindt. Houdt de vorst aan, dan zal deze nog wel enkele maanden op zich laten wachten. SPORT EN WEDSTRIJDEN Persoonlijk kampioen schap L. S. B. De finale om het pers. kampioenschap L.S.B. zal op Dinsdag 6 Februari a.s. be ginnen. De speelzaal wordt nog nader bekend gemaakt. De deelnemers zijn in de le klasse: G. Barkema (Philidor) titelhouder, Jer ry Bey (Philidor), D. Posthuma (Al phen), M V. J. Westra (L.S.G.), W. F. Schüss (Philidor), W. F. Wakka (Phili dor) en Th. P. v. d. Berg of J. Koet. Beide laatsten moeten nog een kleine match samen spelen om uit te maken, wie van hen in de finale zal uitkomen. In de 2e klasse zijn de finalisten: W. Bey (Leithen), P. Mulder (L.S.G.), C. v. Tol (Philidor), H. v. Weizen (Vrien denschaar), P. C. v. d. Leek (Leider dorp) en B. Ouwerkerk (Vrienden schaar). Er zal worden gespeeld op 6, 8, 13, 15, 20. 22 en 27 Februari. De even tueel afgebroken partijen worden op de clubavonden uitgespeeld. Competitie L. S. B. De competitie-leider heeft voor de wegens de ongunstige weersomstandig heden uitgestelde wedstrijden nieuwe data vastgesteld. Deze zijn: Promotiegroep: 5 Febr. Hazerswou de INoordwijk I; le klasse: 6 Febr. Zwarte Pion IBoskoop I; 2e klasse B: 19 Jan. P.T.T. ISassenheim I; 9 Febr. Voorschoten—N.Z.H. I; 3e klasse A: 7 Febr. Ter Aar—V.T.L. II; 13 Febr. Bos koop III—Aarl. Veen; 3e klasse C: 25 Febr Lisse I—S.P.W. II. H.F.C.Oud-intemationals Op Nieuwjaarsdag zal de voetbalwed strijd H.F.C.Oud-internationals te Haarlem worden gespeeld. Het veld wordt door de sneeuwlaag tegen vorst beschermd, zodat dit vrijwel zeker be speelbaar gemaakt zal kunnen worden i Stoffelen speelt bij de Oud-internatio- als i.p.v. Schijvenaar. zodat het elftal als volgt uitziet: doel: L. H. G. Halle; achter: B. J. Caldenhove, J. H. Stoffelen; midden: B. J. Paauwe. H. A. Pellikaan, J. J. Stijger; voor: F. Wels, M. Schaap, W. G. J. Roozen, J. C. Smit, G. Drager. Reserve: J. C. van Gelder. Nederlandse zwemsters wonnen in Nieuw Zeeland De Nederlandse zwemster Irma Schuh- macher won te Christchurch in Nieuw Zeeland de 220 yards schoolslag in 2.30.6 min. en verbeterde daarmee het Nieuw- zeelandse record met 8.6 sec. Greetje Galliard won in 1.17.2 min. de 100 yards schoolslag. Tafeltennis NederlandBelgië in Zaandam Morgenmiddag wordt in Zaandam de tafeltenniswedstrijd NederlandBelgië gehouden. Voor België komen uit Guy Delabarre, kampioen van België 1950, Paul Betrand, jeugdkampioen. Georges Roland en Pierre Dekemper. De Nederlandse spelers zijn Cor Pel- ir, kampioen van Nederland 1950. H. Grijzenhout, jeugdkampioen, Cor du Buy an Zoelen. Verbouwing N.Z.H.-bussen Naar wij vernemen, zullen deze win ter dertig autobussen van de N.Z.H V.M. worden verbouwd. Als deze verbouwing klaar is (men verwacht begin April 1951). zullen de Ford-trambussen prac- tisch alle uit de dienst genomen kunnen worden, zodat dan het gehele bussen- park uit ..Diesels" zal bestaan. Geen concurrentienijd om Koning Voetbal"? Voor de Amsterdamse rechtbank dien de gisteren een kort geding, aanhangig gemaakt door Sportwereld. Dit week blad eiste, dat de publicaties door Sport het weekblad Koning Voetbal ge staakt worden. Door reeds gepubliceer de artikelen zou Sportwereld, waarin Koning Voetbal na knoeierijen met een voetbalpool is opgenomen, ernstig zijn benadeeld. De pleiter van Sport voerde echter aan, dat de publicaties in dit blad pas begonnen, nadat de hoofdredacteur de politie had ingelicht. Ook andere bla den hebben over het gebeurde bij Koning Voetbal geschreven. Van concurrentie- ijd zou geen sprake zijn. Uitspraak op 4 Januari. A.L.T.C. (tafeltennis)-] De resultaten, die de A.L.T.C. in de competitie boekte, luiden: dames 2e klasse: Te Werve IA.L.T.C. I 28; heren 2e klasse: A.L.T.C. I—D.H.C. II 8—2; Te Werve I—A.L.T.C. II 3—7; dames 4e klasse: Sportief III—A.L.T.C. II 5—5; heren 4e klasse: A.L.T.C. IV—Wilskracht I 4—6; A.L.T.C. III—A.L.T.C. V 2—8; A.L.T.C. VI—Match III 5—5. 4 De eerste grote stap vooruit Üw gezondheidstoestand elke drie jaar gecontroleerd! U heeft recht op dit onderzoek wanneer U bij ons een verzekering met overlijdensrisico sluit of heeft lopen, waarvoor een jaarpremie van 150,of meer wordt betaald. De kosten van het onderzoek zijn voor onze re kening; het resultaat daarvan blijft voor ons geheim. Dit is de eerste grote stap, binnenkort volgt de tweede grote stap vooruit. Vraagt onze brochure, waarin onze stapj.ei- uitvoerig worden belicht. LEVENSVERZEKERING-BANK N.V. ROTTERDAM De grootste in Nederland Geen subsidies voor herbouw van kerken Minister In 't Veld waarschuwt in e< schrijven aan gedeputeerde staten vi alle provincies tegen het verlenen vi subsidie voor wederopbouw van kerken of kerkelijke gebouwen, die tijdens de oorlog verwoest zijn. Subsidies van pro- "incie of gemeente hebben geen zin, daar volgens de wet op de materiële oorlogs schaden geen bijdrage wordt verleend, voorzover de schade op andere wijze goedgemaakt is of zal worden Hedenavond vraaggesprek over de huren uitgezonden met de heer J. Bommer het ministerie van Wederopbouw Volkshuisvesting, over de nieuwe huur- Burgemeester nam initiatie!: Heel Hazerswoude op het witte doek Genoeglijke première in de raadzaal Zelden zal het zo gezelilg geweest zijn in de raadszaal van Hazerswoude als gis teravond. Niet alleen de voltallige raad was aanwezig, maar ook de echtgenoten van de raadsleden. Hazerswoude beleef de een premièré; en wat voor een! De burgemeester, de heer L. J. den Hollan der, kreeg enkele jaren geleden een ori gineel idee. dat hem sindsdien niet meer heeft losgelaten: een documentaire film van Hazerswoude. o.a. bedoeld ter on derrichting van de jeugd. Na anderhalf jaar hard werken met de flmoperateur de heer N. van der Horst, werd gister avond het (voorlopige) resultaat ge toond: een film van anderhalf uur. Hazerswoude is zó uitgestrekt, dat de Reeds eerder beschreven we, hoe sommige kinderen in het Hazers- woudse Rietveld naar school gaan voor een deel per roeiboot. Een aardig fragment van de film. (Foto N. van der Horst). soms bij benadering niet weten, wat er in het andere deel van het dorp te koop is. Hiervan was ook burgemees ter Den Hollander overtuigd en daarom was de opzet: een vo veelzijdig mogelijke indruk van dit landelijke dorp. met zijn schilderachtige Rietveld het ..Vene tië" van Zuid-Holland" en zijn flo rerende bedrijven, vooral die aan dc Rijndijk, een zeer belangrijk deel van Hazerswoude. Daarnaast is getracht historische ge gevens te verwerken, opdat het nage slacht zal zien, hoe Hazerswoude eens Zo is de in de film opgenomen laatste rit door Hazerswoude van de stoomtrein LeidenUtrecht reeds historie! Wat de technische zijde van de film betreft, moet men er rekening mee den, dat zij gedurende anderhalf jaar is opgenomen. Dit houdt in. dat zowel bin- nen als buiten soms veel met en soms met weinig licht is gewerkt. Hierdoor moest gebruik worden gemaakt van ver schillende soorten films, wat wel merk baar. maar zeker niet hinderlijk is.. De heer Twaalfhoven uit Hazerswoude heeft als tekenaar zijn medewerking verleend, en uit de montage blijkt duidelijk, dat de film vooral bestemd is voor de scnool- jeugd. Msschien is de rolprent tamelijk lang. maar toen na de vertoning gisteravond enkele opmerkingen werden gemaakt over een nog niet in de film opgenomen „Jaantje" en over levende varkens, klonk dit niet eens zo vreemd. Het dorpsleven van Hazerswoude is ook zo gevarieerd! De film zal niet alleen het Hazerswoud- se hart goed doen, maar ook voor dorpelingen kan zij leerzaam zijn en dragen tot meerdere kennis van het Hol landse polderland. In Hazerswoude Is wat groots verricht Meisje en jongen verdwenen De 26-jarige Johanna Koster, Mara- thonweg 57 hs, Amsterdam, is sinds giste ren spoorloos. Zij is geestelijk enigszins onvolwaardig. Voorts wordt de 22-jarige Arie van der Sluis uit Spijkenisse sedert gisteren ver mist. Een ongeluk wordt vermoed. Ruim een halve eeuw ondergronds Nog nooit heeft een Nederlandse mijn werker zo lang ondergronds gewerkt als de heer Willem Beek uit Heerlen, die op 1 Januari bij de Oranje Nassaumijnen met pensioen gaat. Hij heeft een 52-jarige staat van dienst. Zondag wordt hij 68 jaar. Voor de eerste keer ging hij. zes tien jaar oud, ondergronds in de Belgi- sche Borinage Zijn vrouw werkte daar ondergronds van haar twaalfde tot haar twintigste jaar. In 1908 verhuisde het echtpaar uit België naar Limburg. Koit en Klein Als leider van de NCRV-famiiie-com- petitie, die straks weer gaat beginnen, is aangezocht de Utrechtse journalist Karei H. M. v. d. Berg. Tegen een veehou der in lip (N.H.) is proces-verbaal opgemaakt. Hij liet z'n vee in de be sneeuwde weide lopen, vermoedelijk zon der voldoende bijvoeding. De televisie- mast in Lopik is hoger dan we dezer da gen mede door 'n zetfout, vermeldden. De staalconstructie is nu 200 meter hoog en dat betekent, dat de mast nog vóór Nieuwjaar gereed is gekomen, zoals men van plan was geweest. Nu de antenne nog, dat wordt een hele puzzle. De an tenne ligt al gereed in Hilversum, maar de wegen zijn te slecht om het gevaarte te vervoeren. De Meppeler gemeente raad gaat uitzoeken of de critiek op de woningbouw in Assen en Meppel al of niet gegrond is. Het elfjarig zoontje van P. Bruinsma te Makkum is door het ijs van het IJsselmeer gezakt (50 meter uit de kust) en verdronken. De Win- schoter apotheker J. A. Koning is be noemd tot ridder in de orde van O.-N. In dezelfde orde is tot officier bevorderd D. W. Lindenbergh te 'sHeer Arends- kerke, voedselcomm. in Zeeland en voor zitter van het bestuur van de Eerste Ned. Coöp. Kunstmestfabriek te Vlaardingen. <r Voor Harderwijks nieuwe tweelingstad is nu de bouw van 150 enkele woningen en 51 duplexhuizen gegund. A. Schou ten, wethouder en wnd. burg. van Culem- borg, is benoemd tot ridder in de orde van O.N. De vermindering van het aantal trampassagiers in Amsterdam de voorgestelde tariefsverhoging W. op 8V4 pet geschat. wordt door I Weer twee Nederlanders vermoord Op 19 December j.l. heeft een bende een overval gepleegd op een gezelschap van 13 personen (onder wie een Neder lander en een Nederlandse dame) tussen Tsjisaat en Parankoeda, nabij Soeka- boemi. Vermoedelijk zijn alle personen vermoord. De auto's werden in brand ge stoken. Alle administrateurs en employé's der ondernemingen zijn nu in hotel Merdeka (vroeger Tjipelang) in Soeka- boemi en in Tjibadak geconcentreerd. Op 16 December is de Nederlandse ambtenaar van de verkeersinspectie, de heer Verplak, door een rover neergescho ten. Het slachtoffer bevindt zich zwaar gewond in een ziekenhuis te Semarang. In Tretes heeft een bende de wapen kamer van het recreatieoord der Kon. Marine geplunderd en 30 Lee Enfield ge weren, 19 automatische wapens, bene vens munitie gestolen. De volgende dagen beschoot een bende van 40 man de bun galows en roofde zelfs de kledingstuk ken, welke de bewonres droegen. Het hoofdkwartier van Eisenhower Ook Britse troepen onder zijn bevel Een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Defensie heeft meegedeeld, dat de, in aanmerking komende Britse troepen, naar het leger van het Atlan tisch Pact zullen overgaan, zodra Eisen hower zijn hoofdkwartier heeft gevestigd. Onder deze troepen vallen de Britse con tingenten in Duitsland, Oostenrijk en Triest. Thans wordt definitief bevestigd, dat het eerste en tijdelijke hoofdkwar tier van Eisenhower gevestigd zal wor den in het Astoria Hotel, maar de defi nitieve keuze zal nog volgen. Het is best mogelijk, dat Eisenhower Versailles zal kiezen. „Astoria", dat in 1906 met Duits kapitaal werd gebouwd, ligt slechts op een paar meter afstand van de Are de Triomphe. Tijdens de bezetting van Frankrijk werd het gebruikt door Duitse officieren. In 1944 werd het overgeno men door het Amerikaanse leger, toen dit Parijs bevrijdde. Moorden in chaotisch Indonesië Aneta meldt, dat op de weg van Ban doeng naar Garoet de majoor D. Sjamsoe het Indonesische leger en de heer Adawidjaja. ambtenaar van de volks bank, door een in uniform geklede bend« zijn vermoord.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 4