Jlicuiue jTciJisrfK ÜTouranl Jaantje' heel alleen op een eilandje Nieuw-Guinea-conferentie is mislukt: geen oplossing gevonden Nederlandse delegatie stelde Unie- souvereiniteit voor Aggressie aan dé grens tussen Joegoslavië en Roemenië Skischoenen van prinsesjes waren verdwenen Mankracht en materiaal dreigen aan weerszijden der grens Wist U Met lege handen? DONDERDAG 28 DECEMBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375. Redactie: TeL 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. ADVERTENTIëN: f 0.18 per millimeter. (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 83H Directie: F. DIEMER CmtSTEUfKtNATlONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stcntoasticfj Js gfjröleoen myn bert in tegljcnspoet" Na wekenlang onderhandelen Weer een griep-epide- mie op komst? Vaccin gereed voor kwart- rnillioen personen Zo nodig kunnen een kwart millioen Nederlanders tegen, griep worden ingeënt. Met het oog op een mogelijke epidemie leeft de directie van Philips-Van Hou- Weesp, waar sinds twee jaar eer i wordt gemaakt om griep te voor komen, geweigerd orders voor Zweden voeren. Er zijn maatregelen geno om de productie van het vaccin op eren, aldus de Vkrt. is niet uitgesloten dat de griep epidemie, die op het ogenblik in Scandi navië heerst, naar ons land zal over slaan. Volgens prof. Mulder, hoofd van het Internationaal Griepcentrum te Leiden, zou de epidemie, die eind December in Denemarken haar hoogtepunt bereikte, /oor half Januari hier kunnen wor- verwacht. Over de hevigheid var. de ziekte valt nog niets te voorspellen. Op het ogenblik is in ons land nog geen sprake van een epidemie als vorig jaar. De griep komt slechts zeer verspreid over het land voor. De epidemie in Denemar ken is vrij goedaardig. Men heeft te doen met hetzelfde type virus als in 1949 Italië en Frankrijk onder- de na Italiaanse griep naar ons land kwam. finitief af. Zodanig voorstel was in de loop van het jaar reeds in beschouwing men en het standpunt daaromtrent reeds bepaald. De verhouding tussen Nederland en Nieuw-Guinea is koloniaal en geheel andere dan die tussen In donesië en Nieuw-Guinea. De Indonesiërs kunnen de voortzetting in het Nederlands bestuur in Nieuw- Guinea niet aanvaarden, daar het een vreemd bestuur is in een deel van hun vaderland. Op het voorstel betreffende voortzet ting der onderhandelingen onder toe zicht van de Unci moet de Indonesische delegatie het antwoord schuldig blijven. Zij meent, dat reeds voldoende van ge dachten is gewisseld en alle mogelijk- T~~\E NIEUW-GUINEACONFERENTIE is gistermiddag geëindigd zonder dat men tot overeenstemming of een beslissing kwam. De Indonesische delegatie heeft het standpunt gehandhaafd, dat de souvereiniteit gisteren, 27 December, behoorde te zijn overgedragen aan de Republiek Indonesia, terwijl zij als enige concessie een latere feitelijke souvereiniteitsoverdracht had willen aanvaarden. De Nederlandse delegatie daarentegen heeft het Nederlandse standpunt betreffende de Nederlandse souvereiniteit niet gehandhaafd. Zij bood aan: Een souvereiniteit van de Unie en tenslotte voortzetting van de onderhandelingen onder auspiciën van de Unci. De Indonesiërs daarentegen wilden van verdere besprekingen in en buiten de conferentie niets weten. De status quo blijft nu zonder Indonesië's instem ming gehandhaafd. Nederlandse verklaring Dit teleurstellende einde der conferen- e en de nog meer teleurstellende hou ding der Nederlandse delegatie kwamen tot uiting in een tweetal verklaringen, welke werden bekend gemaakt toen gistermiddag de conferentie ten einde De verklaring van de Nederlandse de legatie houdt in. dat de Nederlandse rege ring volhardt bij het standpunt, de Indo nesische aanspraken op Nederlands Nieuw-Guinea niet te kunnen erkennen. Op 14 December j.l. stelde de Neder landse delegatie voor, aldus de verkla ring, dat de autochthone bevolking te zijner.tijd door een volksstemming over haar staatkundige status zou kunnen be slissen. onder gemeenschappelijk toezicht Indonesië en Nederland na een pe riode van --rije voorlichting. Daarnaast stelde zij voor, een Nieuw-Guinea raad te vormen, waarin Nederland en Indonesië gelijkelijk zouden vertegenwoordigd zijn. Het Nederlands bestuur zou jaarlijks aan deze raad verslag uitbrengen. De Neder- andse souvereiniteit zou gehandhaafd n tot de bevolking van Nieuw- •a het zelfbeschikkingsrecht zou lebben uitgeoefend. Nederland zou 4ieuw-Guinea blijven besturen met in- ichtneming van de besluiten van de 4ieuw-Guinea-raad. De Indonesische delegatie heeft op 23 December dit voorstel niet aanvaard. Daarna heeft de Nederlandse delegatie 'oorgesteld, de souvereiniteit over Ne- lerlands Nieuw-Guinea op te dragen aan Ie NederlandsIndonesische Unie, welke door middel van haar organen de nwerking tussen Nederland en In- onesië zou verwezenlijken. Het probleem zou daardoor worden [ebracht in de sfeer der samenwerking, i de gunstige resultaten der Neder- ands-Indonesische Unie gedurende het erste jaar van haar bestaan. Ook dit ont- 'ing niet de instemming der Indonesische lelegatie. Het vraagstuk is niet binnen de tepaalde termijn opgelost. Dit brengt nede, dat de Nederlandse souvereiniteit de status quo gehandhaafd blijft. Jaarna deed de Nederlandse delegatie let voorstel van onderhandelingen onder Hspiciën van de Unci. De Indonesische lelegatie verklaarde, dat haar instructies liet toelieten, zich hierover uit te spre ien. De Nederlandse delegatie handhaaft It voorstel. Indonesische verklaring De Indonesische delegatie geeft te ken en dat haar verklaring, dat zij zich ten oei had gesteld, de conferentie voor of ip 27 December te eindigen met een ge- neenschappelijke verklaring, inhouden- le, dat de souvereiniteit zou worden vergedragen aan Indonesië, ten tweede, lat de feitelijke souvereiniteitsoverdracht nidden 1951 zou geschieden, ten derde, >or de souvereiniteitsoverdracht een [emeenschappelijke conferentie zou wor- len gehouden over bijzondere overeen- tomsten ter vaststelling van de Neder- andse belangen. Op 27 December eindigde het jaar, aarin de politieke status van Nieuw uinea door middel van onderhandelin- :n moest zijn opgelost. Hoewel de bo- engenoemde verklaring, niet ten volle an de algemene wens van het Indone- ische volk beantwoordt,zou desniette- enige overeenstemming zijn verkre- over het grondgeschil. Op deze wijze ouden de binnenl. toestand in Indone- alsmede het ontwikkelingsproces van ie Nederlands-Indonesische samenwer- ting gestabiliseerd blijven. De Indonesi- che delegatie moet tot haar leedwezen :onstateren, dat de Nederlandse delegatie lit opnieuw geformuleerde Indonesische tandpunt toch nog heeft verworpen. Zij wijst reeds nu het voorstel van iouvereiniteitsoverdracht-aan de unie de- Heel Londen is op het ogenblik in rep en roer door de verdwijning van de oude kroningssteen uit de kro- ningsstoel in de Westminster Abbey. De steen werd vroeger gebruikt bij de kroning van Engelse koningen en werd in 1296 uit Schotland naar Engeland overgebracht. Via de radio is een beroep gedaan op iedere En gelsman, om te helpen de steen terug te brengen op de historische plaats. Koning George heeft doen weten, dat hij diep bedroefd is over de diefstal. Op de foto: de stoel, waaruit de steen werd weggenomen. vogen op i buiten heden reeds zijn de conferentie. Zij verklaart: Ten eerste, dat de R.I. haar aanspraken op Nieuw-Guinea blijft handhaven, nl. dat dit gebied deel uit' maakt van het grondgebied van Indone sië, ten tweede, dat de status quo wordt voortgezet doch zonder instemming de R.I. Djakarta bestudeert het Unieplan Een kabinetszitting van vijf uren Het Indonesische kabinet heeft giste ren vijf uur lang vergaderd. Volgens Ass. Press heeft men een geheime bood schap van mr Moh. Roem bestudeerd, vermoedelijk over het Nederlandse voor stel van een gezamenlijk Nederlands- Indonesisch bestuur over Nieuw-Guinea. Natsir verklaarde daarentegen aan Aneta, dat hij nog geen contact had ge had met mr Roem. Diezelfde avond heeft de Indonesische regering een ver klaring uitgegeven, waarin zij krachtig de bedreigingen en intimidaties afkeurt, die de laatste tijd zijn toegepast bij de or ganisatie van stakingen en boycot. Zij keurt ook de bedreiging met staking af en verklaart, dat zij krachtige maatrege len zal nemen tegen dergelijke daden. Politieke waarnemers brengen deze ver klaring in verband met de anti-Neder landse boycotplannen. Indonesiërs vertrekken morgen De Indonesische delegatie ter Nieuw- Guinea-conferentie zal morgen van Ne derland naar Djakarta vertrekken. Britse persstemmen De liberale Britse Manchester Guardian is van mening, dat het Nederlandse voorstel om internationale bemiddeling in te roepen, misschien beter is, dan de zaak nog eens een half of een heel jaar op. te zouten. De conservatieve Britse Daily Telegraph schrijft', dat de Indone sische eisen niet berusten op gronden van cultuur, ras of godsdienst en dat Djakarta niet de nodige bestuurserva- ring, geld of personeel heeft. Het is zelfs de vraag of zij de macht heeft om het eigen reusachtige rijk op orde te brengen Staking-uitgebroken te Makassar Heden wordt te Makassar een alge mene staking gehouden, die een dag zal duren, om uitdrukking te geven ..teleurstelling van het Indonesische volk" over de behandeling v. vraagstuk van Nieuw-Guinea. Alle overheidsdiensten, behalve leger en po litie. zijn daarbij betrokken. Papoease delegatie ontevreden Naar de Nieuwe Leidsche Crt. verneemt, is de Iriaanse politieke verte genwoordiging in Nederland ontevreden over de voorstellen der Nederlandse re gering op de Nieuw-Guinea-conferentie. Zij zou hedenmiddag 4 uur door minis ter Van Maarseveen in audiëntie worden ontvangen. De delegatie hoopt op 18 Januari a.s. aar Nieuw-Guinea terug te keren. Incident van ongewonebetekenis Roemeense strijdkachten begonnen fusillade, nadat officier was neergeschoten Volgens de radio van Belgrado, hebben een 150-tal Roemeense soldaten vele schoten afgevuurd over de Joegoslavische grens, bij een poging, het lichaam terug te krijgen van een Roemeens officier, die neergeschoten werd, toen hij op Joegoslavisch grondgebied was doorgedrongen. De Roemeense officier had verscheidene waarschuwingen om „halt te houden' de wind geslagen. Zulks had tengevolge, dat hij door een Joegoslavische grens wacht werd neergeschoten. Later begon- de Roemeense grens-strijdkrachten fusillade bij een poging, het lichaam de officier te halen, dat op ongeveer 50 meter binnen Joegoslavisch gebied lag. Het incident vond plaats bij het dorp Radojevo. een, later door de Joegoslavische regering uitgegeven, communiqué wordt medegedeeld, dat de Roemeense officier door twee soldaten vergezeld was. Het Joegoslavische min. van Buit. Zaken heeft gisteravond de Roemeense zaak- itigde te Belgrado ontboden en hem verzocht, zich met zijn regering in ver binding te stellen. Belgrado eist, dat een einde zal komen in de voortdurend uitdagende hande lingen. Er zal nu een „Roemeens-Joego- slavisdhe commissie" worden benoemd, jen onderzoek naar dit grensincident zal instellen. Joegoslavië acht speciaal dit grensincident van meer dan „gewone" betekenis. In dit verband wijzen wy er nog eens op, dat Joegoslavië zich steeds bedreigd acht door de omringende Kominform- landen en mede, gezien de toenemende Pseudo-vogelpest: 1.500 kippen gedood Ruim 1500 kippen zijn gistermiddag op het bedrijf van de pluimveehouder S. Rep te Den Up (gem. Landsmeer, N.H.) gedood, omdat zich een geval van pseudo-vogelpest had voorgedaan. De dieren worden in de destructor te Pur- merend vernietigd. internationale spanning, zal het voor zijn defensie-uitgaven met circa 4 procent vermeerderen. De defensie zal ongeveer 16 procent van de gehele begoting uit maken. Zeven graden vorst en meters sneeuw Dorpsharmonie van Sankt Anton had reeds het station verlaten SANKT ANTON was er zich gisteravond nauwelijks van bewust, dat de Arlberg-express, die om 6.22 uur het stationnetje binnenliep, enige leden van het Nederlandse Koninklijke huis naar het Oostenrijkse winter sportplaatsje bracht. In de loop van de dag hadden zoveel tegenstrijdige berichten de ronde gedaan, dat niemand meer op het Vorstelijk Paar of de Prinsesjes rekende. De dertig man sterke dorpsharmonie, die reeds om kwart over een gekleed in nationale klederdracht stond opgesteld, was weer naar huis gestuurd. ook overstroomd met buitenlanders. Al leen al in hotel Post vindt men twaalf Slechts weinigen waren aanwezig, toen de oudste drie prinsesjes in haar grijze bontmanteltjes nieuwsgierig door de ra men van de express naar het perron gluurden. Prinses Beatrix nam onmiddel lijk de leiding. Zij stapte als eerste uit, nam de kleine Margriet stevig aan de hand mee, en trippelde temidden van de andere reizigers naar de uitgang van het station. Tijdens de korte wandeling naar het hotel bleef zij geen ogenblik staan. Rechtstreeks liepen alle drie prinsesjes hotel Post binnen, de hall door en on middellijk naar de lift. Drie minuten later waren Beatrix Irene en Margriet al terug om ondér aan de trap een praatje te maken met een paar goede vrienden: Rudi Matt en Lud- wig Tscholl, de Oostenrijkse skileraren, die met hen zullen optrekken. En toen bleek, wat prinses Beatrix al gevreesd had: de skischoenen waren vergeten. Rudi Matt heeft ze in de af gelopen winter bij het vertrek uit Val d'Isere ingepakt en bij de bagage Soestdijk gelegd, maar de prinsesjes hebben ze thuis niet kunnen vinden. Er zullen dus drie paar nieuwe schoenen moeten worden aangeschaft, eer de prin sesjes van-de Galzig naar beneden kun nen suizen. Als er nieuwe schoenen ten komen, dan ook maar nieuwe vond Rudi Matt. De oude ski's zijn al een paar jaar in gebruik en behoorlijk afgelopen. Ludwig zal voornamelijk als begeleider van de prinsesjes optreden. En geloof me, hij weet er de wind onder te houden, zegt Rudi. Het eerste jaar hadden de meisjes een goede ski leraar, maar ze konden met hem doen. ze wilden. Met Ludwig zal dat niet gaan. Dat heeft hij vorig jaar al bewezen. De prinsesjes hebben dat begrepen, ze doen wat hij haar zegt en ze houden van hem. En dat is ook nodig, vindt Rudi. want het zijn me er een paar. Twaalf nationaliteiten Reseveer tweede verdieping, was de directeur van hotel Post verzocht. Eigen lijk was dat alles, wat hij van het bezoek af wist. Het stelde Jiem, en trouwens iedereen in Sankt Anton, teleur, dat de Prins door griep en de Koningin door drukke werkzaamheden verhinderd wa ren, reeds thans te komen. Maar prinses Beatrix bracht nieuwe hoop: „Misschien komt moeder in de eerste dagen van Januari." De Prins wordt zelfs nog eer der verwacht. Het vroor gisteravond zeven graden in Sankt Anton. De sneeuw ligt in Tirol meters dik. De beroemde Kandahar- route, die van de ruim tweeduizend ter hoge Galzig naar het dal voert, keert in prima stagt. Het plaatsje is nationaliteiten bijeen. Tijdehs de Kerst dagen was de skilift door het uitvallen de transformator buiten werking ge steld, maar gisterochtend gemaakt. De prinsesjes staan onder de hoede an freule Sickinghe, freule Feith, de jmmissaris der Koningin in Friesland ir H. P. Linthorst Homan, diens echt genote, en het hoofd van de recherche het Koninklijk Huis, de heer C. See^ Het ivas wel een kleine teleurstel ling dat Koningin Juliana en Prins Bernhard, tengevolge van de ziekte van de Prins niet gelijk met I dochters naar Sankt Anton konden gaan, maar Beatrix, Irene en Mar griet zijn gisteren toch alvast n het wintersport-oord vertrokken. Zij stappen hier, vergezeld door jkvr. Sickinghe naar het vliegtuig op Schiphol. Doch inmiddels a veerden ze gisteravond om half 7 al op de plaats van bestemming. Kwik daalde in de V.S. 34 graden onder nul In Duitsland grootste sneeuwval sinds 61 jaar De Ver. Staten liggen thans vast in de greep van Koning Winter. In alle delen ten Oosten van het Rotsgebergte, alleen Florida uitgezonderd, heerst een koude golf. Te Rochester (Minnesota) daalde het kwik tot 34 graden onder nul Minneapolis en St. Paul 30 graden. In Chicago vroor het 22 graden. In Duitsland wei'd gisteren de hevig ste sneeuwval sinds 61 jaren geconsla- teerd. Het begon Kerstnacht te sneer en de dikte van de laag varieert 32 cm in de vlakte rond Frankfort tot •1.70. met.gr. id. d*_Alpen. Op bet ogenblik het nog steeds. Vóór de slag op Korea losbarst McArthur wijst op gevaar der 35.000 guerilla's achter de linies DE ACTIVITEIT aan het Koreaanse front langs de 38ste breedtegraad, blijft beperkt tot patrouille-schermutselingen. Echter kan de slag natuurlijk elk ogenblik losbarsten. De Geallieerde troepen, die een linie van 145 km verdedigen, zijn versterkt met 100.000 man, die uit Hoengnam werden geëvacueerd. De verhouding der strijdmachten is ongeveer: 220.000 man V.N.-troepen tegenover 700.000 communistische Chinezen en Noord- Koreanen. rust aan het front duurt dus nog voort, afgezien van de bombardementen door vliegtuigen der verbonden troepen. De Amerikaanse luchtmacht schat, dat zij u toe 40.000 Chinezen in de Koreaan- u-log heeft gedood of verwond. Wij herinneren eraan, dat de commandant in het 8ste leger, luit-generaal Ridge- ay, thans de lakens uitdeelt. Hoge militairen te Tokio zijn van oor deel, dat de verbonden strijdkrachten als zij de lucht en de zee beheersen, tanks en kanonnen betreft, v< meerderheid zijn, het v tijd, wel tegen10 millioen Chinezen kunnen uithouden. En dit zo nodig op front van 200 km, rondom het oude Taegoe-Poesan bruggenhoofd, in het Zui den. Inmiddels worden sterke Chinese troepenconcentraties gemeld, in het ge bied tussen de rivieren de Jesong Imdjin, dat is dus enkele kilometers bo ven de 38ste breedtegraad. De Chinese DAT de Ned. Kring van Grafici e Ver. tot Bevordering der grafische Kunst zijn opgegaan in een Vereniging tot be-' vordering der grafische Kunst „De Gra fische" en H, v. Dokkum voorlopig voor zitter is. DAT de ondergrondse brandkranen in A'dani zullen worden aangegeven door wit geschilderde vierkanten en parkeren daar verboden is. DAT de Noordnederlandse beetwortel- suikerfbariek te Vierverlaten (Gr.) dit jaar 203 millioen kg bieten verwerkte met een suikergehalte van 16,2 pet (iets lager dan vorig jaar). DAT S. Nijholt, die gisteren na 40 dienstjaren afscheid nam als directeur van de Frico te Leeuwarden, is benoemd tot officier O.-N. en volgend jaar voor de Frico naar Amerika gaat. DAT Eindhoven (in 1C47 134.500 inwo ners) thans 5.500 woningzoekenden heeft tegen 3.800 op 1 Januari j.l., terwijl dit jaar bijna 3.400 woning voorzieningen werden verstrekt. DAT de Nijmeegse raad besloot de naam van het Koning Hendrikplein (in het centrum van de nieuwe stad) te ver anderen in Plein 1944. DAT de gemeente Vught het bouwen van 66 woningen voor militairen onders hands heeft gegund aan H. Hazenberg DAT Zweden de overeenkomst van 1895 met Nederland betreffende uitlevering van misdadigers m.i.v. 27 Mei 1951 heeft opgezegd. DAT met ingang van heden in Apel doorn een wekelijkse houtbeurs wordt gehouden, echter voortaan op Woensdag. DAT de Kampenaar Vosselman tijdens de Kerstdagen een brief met 125 ont ving van iemand, die tien jaar geleden zijn nieuwe fiets heeft gestolen. DAT de wielrenner C. de B. uit Haar lem dezer dagen aan de Belgische grens werd gepakt, toen hij 250 paar nylon kousen ons land wilde binnensmokkelen. DAT drie Hoornse opkopers zijn be keurd omdat zij gestolen loden en zinken pijpen kochten van negen jongens tussen 11 en 14 jaar. DAT de 23-jarige J. de Munnik uit- Bergen op Zoom bij zijn woonplaats uit een trein viel, die een vaart van 80 km had. en de man ongedeerd bleef doordat hij in een sneeuwhoop terecht kwam. DAT de K.N.S.M. en de Flola Marcante Grancolobiana S.A. begin 1951 een veer tiendaagse bootdienst tussen Bremen, Hamburg, Antwerpen en de Zuidameri- kaanse landen Venezuela. Columbia en Ecuador openen. DAT het ledental van de Ned. Jeugd bond voor Natuurstudie, die gisteren te Amersfoort een vierdaagse vergadering begon, dit jaar met 100 daalde tot 2.010 en het aantal afdelingen steeg tot 70. DAT de hoofdcommissaris Padvinders, W. C. Roest v binnenkort zal aftreden. DAT Philips blijkens eer van de Raad van Bestuur mede ï.vjn. ae Westeuropese bewapening voorlopig werk genoeg heeft. DAT November en December voor de uienhandel zeer teleurstellend zijn ge weest daar Frankrijk. België en Duits land niet aan de markt kwamen en En-; geland te lage prijzen vaststelde. DAT de woonschuit van de fam. K. in de Muidertrekvaart te Diemen plotseling lek raakte en zonk, doch de inboedel gered kon worden. DAT de Limburgse mijnen nog om streeks duizend grondwerkers tekort komen en 2.500 jongens worden opgeleid, terwijl er 500 meer nodig zijn. DAT de Unie Verkeer aan het College van Rijksbemiddelaars heeft verzocht de beschikking over de 5 pet loontoeslag in het taxibedrijf alsnog te wijzigen. DAT de Ned. film Walcheren op het derde internationale filmfestival te Rio de Janeiro de prijs voor de beste maat schappelijke film heeft ontvangen. DAT er voldoende termen aanwezig blijken te zijn om de commandant van de legerplaats Gldebroek door de krijgs raad in Arnhem te laten vervolgen. DAT prof. mr. C. W. de Vries Zaterdag op een congres in Genève rapporteert over de stand van de wereldfederalis- tische grondwetsgedachte in ons land. hoofdmacht bevindt zich rondom Jontsjon 10 km benoorden deze parallel. In rapporten van McArthur komt dui delijk tot uiting, dat de enige militaire macht van betekenis, waarmede de bonden troepen in Korea in de toekomst nog te maken krijgen, het communisti sche China is. De Chinese communister hebben de rechtstreekse verantwoorde lijkheid op zich genomen voor het gehele Noord-Koreaanse front. Een groot gevaar acht McArthur de guerilla's, die achter de Geallieerde linies opereren. Hun aantal wordt op 35.000 man geschat. Tienduizenden personen, merendeels burgers, zijn volgens het rap port, het slachtoffer geworden van Noord- Koreaanse gruwelen. Grote offensief begin Jan. verwacht Nader wordt nog uit Korea gemeld, dat de inlichtingendienst van Mac Arthur, de grote Chinese aanval op Seoel, tussen 1 en 10 Januari verwacht. De New York Times merkte op, dat de tijd gekomen is, om meer troepen naar Korea te zenden. Een in ruime mate representatieve strijdmacht zou het trouwen in de V.N. herstellen. Hierdoor zou boven alles getoond worden, dat de gezamenlijke wil van de vredelievende naties er op gericht is, onverzwakt wee: stand te blijven bieden aan aggressie. K.P.M. moet kwart millioen betalen De president der Amsterdamse recht bank, mr C. W. Thöne, heeft heden In kort geding geweigerd, te voldoen aan het verzoek van de K.P.M. om de execu tie van het vonnis van 2 November jl. gewezen door dezelfde president op haar goederen te schorsen. De president had nl. op 2 November aan de K.P.M. verboden, zolang de krijgsverrichtingen in de Zuid-Molukken voortduurden, sche pen ter beschikking te stellen van de republiek Indonesia, op straffe van een dwangsom van f250.000 per schip. Ten gevolge van de weigering zal de K.P.M. de geëiste dwangsom van 250.000 moe ten betalen. De president heeft gelast, deze te storten bij de Twentsche Bank. De som zal betaald worden aan de partij,, die in hoogste instantie het proces wint. UIT DE KRANT van vandaag ver neemt de lezer, dat de Nieuw- Gulnea-Conferentie is mislukt. Dit nieuws is teleurstellend, maar het is niet verrassend. De posities, voor zover zij bekend geacht konden worden, waren immers duidelijk genoeg: Indonesië wenste de souvereiniteit over Westelijk NieuwGuinea. doch Nederland wenste deze souvereiniteit niet over te dragen. De enige mogelijkheid was dus. dat Indo nesië er in slaagde, Nederland te over tuigen of dat Nederland er in slaagde, Indonesië te overtuigen. Het mislukken van de conferentie toont aan, dat noch Indonesië noch Ne derland hierin zijn geslaagd. Verrassen kan dit ons niet, al hebben wij tot het laatst gehoopt wij geven toe: een ietwat plichtmatige hoop dat de Indo nesische regering begrip zou krijgen voor de kracht der Nederlandse argumentatie. Echter is nu niet slechts de mislukking openbaar geworden. Bekend is thans ook geworden, dat de Nederlandse regering niet geschroomd heeft, zeer vergaande concessies aan de Indonesische te doen. Zij heeft in de loop der besprekingen voorgesteld, dat de souvereiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea zou worden overgedragen aan de Nederlands-Indo nesische Unie. Wij moeten wel zeggen, dat deze mede deling ons heeft ontsteld. Zeker er lie pen reeds enige tijd geruchten in deze richting en wij hebben daarvan reeds onlangs op sobere wijze melding ge maakt. Doch mochten wij niet aanne men. dat het loze geruchten waren? Be schikten wy niet over de stellige, ondub belzinnige verklaringen van onze rege ring. dat zij er niet aan dacht, de sou vereiniteit af te staan? Wat is een overdracht van de souve reiniteit aan de unie anders dan een af staan van de souvereiniteit? Wat ge vreesd moest worden, was dus werke lijkheid geworden. De regering had zich opnieuw aan een ernstige afwijking, aan een ernstige deviatie schuldig gemaakt. Zij had weer geheel anders gehandeld dan zij verzekerd had, te zullen doen. Wij willen wel zeggen, dat wij hier voor van de aanvang af uiterst beducht zijn geweest. Was dit kabinet, dat de on derhandelingen heeft gevoerd, niet het kabinet van die souvereiniteitsover dracht van December vorig jaar? En had het kabinet toen reeds niet getoond dat als we het zo eens zeggen mogen deviaties tot de weinige dingen behoor den, die het niet uit de weg placht te aan? Aangenomen al, dat het kabinet van ardeel was, dat zijn voorstel van sou- ereiniteitsoverdracht aan de unie onder de huidige omstandigheden het enig juiste was. dan had' het na zijn stellige verzekeringen van het tegendeel' vooraf overleg dienen te plegen met de volks- ertegenwoordiging. Er was trouwens oor deze koerswijziging geen reden. De regering kende het Indonesische standpunt. Zij beschikte over alle gege- i.-Pp grond van dit alles had zij op bepaalde wijze positie gekozen. Nieuwe elementen zijn er niet bijgeko- Maar toch wordt weer een deviatie fntussen heeft prof. Romme in de Volkskrant van vanmorgen reeds mede gedeeld. dat hij dit voorstel van de sou vereiniteitsoverdracht' aan de unie heel wat meer kan appreciëren dan de ge dachte. sedertdien nog door onze rege ring geopperd, om een beroep te doen op de Unci. Hoe het zij. de Indonesische regering heeft gemeend, aan de Nederlandse con cessies nog niet genoeg te hebben. Mor gen keert de Indonesische delegatie naar Djakarta terug. Doch niet dan nadat zij nog uitdrukkelijk heeft verzekerd, dat oortzetting van de Nederlandse reiniteit over Westelijk Nieuw- Guinea. niet de instemming heeft der Indonesische regering. Wat dit betekent, niet helemaal duidelijk. Haast zouden we zeggen: Het is zo onduidelijk, dat het bijna duidelijk is De Indonesische delegatie keert dus terug. Met lege handen? n. Zij keert terug zonder souvereiniteit over Nieuw-Guinea. Maar met de wetenschap, dat de Nederlandse regering zich door plechtige verzekerin gen niet weerhouden voelt om ver gaande concessies te doen. En met inter nationale inmenging voor de boeg is dat helaas voor Nederland voor de Indonesische regering een toch niet al te slechte positie. Oude man leelde in hol onder de grond In een besneeuwd onderaards hol trof de politie dezer dagen in een bos bij het Veluwse dorp Beekbergen een oude man i, die er zeer verwaarloosd uitzag. Het was afgedekt met oude zakken en lompen. De zonderling sleet er zijn laat ste levensdagen. Toen de man, een inwo ner van Beekbergen, in het ziekenhuis van de stichting Het Hoogeland was op genomen. bezweek hij enkele uren later aan de doorgestane ontberingen. Minister Mansholt op het ijs gevallen Ook de minister van Landbouw, de heer S. L. Mansholt, genoot met de Kerstdagen van de ijssport. Op Tweede Kerstdag kwam hij echter b\j het schaat sen op een Wassenaarse vijver te vallen, waarbij een spier in zijn rechterpols scheurde. De pols moest worden ge spalkt. Vandaag nam de minister deel aan de Benelux-ministersconferentie. WEERBERICHT Aanhoudende vorst Tot morgenavond verwacht De Brit: In het Zuiden van het land vrij veel bewol king met later mogelijk enige sneeuw. Elders flinke opklaringen. Krachtige tot matige, maar langs de kust van Holland en Zeeland tij- lijk harde Oostelijke wind. In de nacht en ochtend hier en daar strenge, overi gens lichte tot matige vorst. (Opgemaakt te 19 uur). ZON EN MAAN Vrijdag: zon 8.48—16.36; maan 22.08—

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1