^lieuuie frifcsdjc (üounmt Met twee smalle schuivers Terugtocht Verenigde troepen onthulde communistische aggressieplannen Op ontruimd Hoengnam viel 4 millioen pond springstof Kroningssteen van 150 kilo uit „Westminster" weggesleept Duitse pleegmoeder wil kind niet teruggeven Schaatsenrijders kunnen nog aan hun trek komen Wist U Jammerlijke verwoesting heerst op Ambon WOENSDAG 27 DECEMBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375 Redactie: TeL 20408 Postrekening: 58930 ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal, 1.50 per maand; 0.35 per week ADVERTENTIËN: 0.18 per millimeter (By contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8309 Hoofdredacteur) Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELIJK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantuasticb fs gfjebleoen tnyn bert ia tcgfjeospoet" Kerstoffensief bleef uit Hoewel de Zuid-Koreaanse hoofdstad Seoel thans, op bevel van presi dent Syngman Rhee. ontruimd wordt, in verband met een op handen zijnd offensief der Noord-Koreanen en Chinezen, ontkende hedenochtend generaal Mac Arthur, dat een begin van een dergelijk offensief reeds aan de gang is. De ontruiming van Seoel geschiedt, zoals de president het in zijn proclamatie zeide: „op verzoek van de Amerikaanse bond genoten." De regering en de burgerbevolking zijn naar het Zuiden getrokken. Ten Zuiden van de 38ste breedtegraad i tot tienduizend troepen opgemerkt. Andere Chinese I pen concentreren zich ten Noorden de parallel en wel in het gebied Jongtsjon-Koemwa-Hwatsjon. Ten Zui den van laatstgenoemde stad woeden hef tige gevechten. Een derde gebeurtenis van belang ge durende de Kerstdagen, was de medede ling van een vrijgelaten Amerikaans, aanvankelijk krijgsgevangen officier, hij verhoord was door Russische officie ren. Dat geschiedde op een Chinese di visie-hoofdkwartier te Tsjorwon, onge veer 30 km ten Noorden van de 38ste breedtegraad. De Rus sprak onberispe lijk Engels en behandelde de Amerikaan vriendelijk. „Aan elk Chinees divisie-hoofdkwartier schijnen vier Russische officieren te zyn verbonden", aldus deze Amerikaan. Ame rikaanse kringen in Tokio zeiden niets te weten over de aanwezigheid van Rus sen in Korea. Hoengnam ontruimd Op Eerste Kerstdag heeft generaal MacArthur bekend gemaakt, dat de troe pen der Verenigde Naties in Noord-Oost- Korea uit Hoengnam waren geëvacu eerd. „De laatste man is scheep gegt luidde de dagorder. In elf dagen tyds werden daar i dan 100.000 man aan troepen, hetzelfde aantal vluchtelingen, 17.500 voertuigen en 350.000 ton voorraden en uitrusting ingescheept en weggevoerd. „Het was", zo zeiden Amerikaanse officieren, „de meest geslaagde tactische terugtocht in de militaire geschiedenis". In een overzicht van deze gebeurtenis, noodzakelijk geworden door het deelne men van de Chinezen aan de oorlog, zeide MacArthur: „Voordat het te laat was, brachten wij geheime politieke militaire besluiten van geweldige dra wijdte aan het licht. Militaire plannen van de vijand om heimelijk een zo grote strijdmacht bijeen te brengen, dat legers met één slag vernietigd zouden worden, wisten wij te verijdelen". „De geallieerde opmars naar Mand- sjoerije was de laatste peiling van de Chinese bedoelingen," aldus vervolgde MacArthur. Zy leverde het bewijs van de massale ontplooiing van het vierde Chi nese veldleger in een formatie van ne gen aaneengesloten legercorpsen in co lonnes tot een gezamenlijke sterkte van 27 divisies. „De opmars van de Geallieerden ver hinderde de Chinezen het achtste leger te bedreigen en het tiende legerkorps op de flank heeft hun offensieve kracht verzwakt", aldus MacArthur. Communistische plannen Mac Arthur's Zondagscommuniqué ves tigt er mede de aandacht op ciat Radio Peking en Radio Pjongjang thans uit drukkelijk toegeven, dat het niet alleen gaat' om „vrijwilligers", doch dat alle politieke en militaire middelen van het communistische opperbevel aangewend worden om de communstische wereld- hegemonie te vestigen. De uitlatingen: „Wij zyn Korea bin nengerukt toe de oorlog een definitief I stadium had bereikt", „de bevrijding van geheel Azië, het enig doel van de communistische partij nadert", „het Chi nese volk stelt, met de volksmassa's van Japan, de Philippijnen, Vietnam. Indo nesië en Birma, alles in het werk om dit doel te bereiken", laten aan duide lijkheid niets te wensen over. Mac Arthur deelde verder mee, dat de communistische radio openlijk aanspoort tot gewelddaden en barbaarsheden jegens krijgsgevangenen. Om de haat der par- tisanen aan de wakkeren, werd door de Communistische radio opgemerkt: „De vijandelijke troepen hebben onze cul tuurinstellingen vernield, onze broeders vermoord onze zusters onteerd. Neem spoedig wraak en stap moedig ter zege." Dankbaarheid over inscheping De dankbaarheid over de inscheping van de verbonden troepen in Hoeng nam is in Amerika groot. Truman noem de het „het mooiste Kerstgeschenk, dat hij kon krijgen." De kanonnen van het Amerikaanse slagschip Missouri en die van de zware kruisers Saint Paul en Rochester, als mede van acht torpedoboot jagers, heb ben gedurende de operatie 4 millioen pond springstoffen afgeschoten. Vlieg tuigen van zeven vliegkampschepen voer den 6000 aanvalsvluchten uit. Toen de laatste manschappen Zaterdagavond het bruggenhoofd verlieten, explodeerden de granaten op slechts enkele honderden meters achter hen. Een andere evacuatie was die va Amerikanen en 23 Zuid-Koreanen, die door de communisten een tiental kilo meters achter hun linies boven de 38ste breedtegraad waren vrijgelaten. Zij ren opgemerkt door verkenningsvlieg tuigen en zijn met hefschroefvliegtuigen in veiligheid gebracht. Een Turks blad heeft critiek uitge oefend op de terugtocht van de Verenig de troepen uit Noord-Korea en dit ge weten ,aan het tekort aan aanvalsgeest bij de Amerikaanse troepen, die nog voortkomen uit een land dat feitelijk nog een militaire natie moet worden. Het zou goed zijn kennis te nemen vai Turkse militaire reglementen", aldus zegt dit blad. Dieven na de Kerstdienst Scotland Yard verdenkt er extremistische, onbesuisde Schotten van HEEL LONDEN IS IN REP EN ROER. De ruim duizend jaar oude „Scone Stone", de steen die gebruikt wordt bij de kroning van de Engelse Koningen, is in de vroege morgen van Eerste Kerstdag gestolen uit de Westminster Abbey. Het is de steen, waarop volgens de overlevering eens het hoofd van Jacob heeft gerust. De steen werd in 1296 uit Schotland naar Westminster overgebracht. Hij is afkomstig uit de oude abdij te Scone in Perthshire, waar vroeger de Schotse Koningen gekroond werden. Scotland Yard is van oordeel, dat Schotse nationalisten hierbij de hand in het spel hebben gehad, en verraste Schotland derhalve met en kleine blokkade. van Glasgow hoopte, dat de steen voor taan in Schotland zal worden bewaard, uitgezonderd dan by kroningen „Opgericht teken" van Jacob Reeds begin van dit jaar werd in een anonieme brief gedreigd, dat de beroem de steen zou worden beschadigd of ge stolen, tenzy deze naar Schotland zou worden teruggebracht. Toen Engeland in 1940 door een invasie van de nazi's werd bedreigd, begroef men de steen onder de abdij. Een kaart, waarop de plaats de steen was aangegeven, wer dtoen naar Canada gezonden. Volgens Reuter werd de vermissing omstreeks zes uur s mor gens ontdekt en werden er duidelijke sporen waargenomen, er op wijzende, dat de steen door de abdij is gesleept Bij de diefstal van de steen, werd zelfs enige schade aan de kroningszetel toegebracht. De deken van Westminster verklaarde, er geen flauw idee van te hebben, waar de steen zich zou kunnen bevinden, maar ook hij dacht aan een brutale aardigheid vanenkele „onbesuisde Schotten". Aange- :n de politie overtuigd is, dat de dieven de kringen van de Schotse nationalis ten moeten worden gezocht, werden de wegen naar de Schotse grens afgezet en alle auto's in de richting van het Noor den werden aan een strenge contrüle on derworpen. Het moet geen kleinigheid zijn geweest, het ruim 150 kilo wegende blok steen te verwijderen en weg te De leidster van de vereniging van Schotse patriotten verklaarde, van het complot niets af te weten, maar zij was blij, dat de steen weggenomen is. „De steen is weer teruggegeven en niet ge stolen" gaf zij te kennen „en als iemand je horloge heeft gestolen en »emt het weer terug, dan is dat nog geen diefstal. Als het Britse volk dat nu gaat inzien, dan kunnen de mensen, welke de steen wegnamen, weer voor de komen". De hertog van Montrose zei een verslaggever: „Als het waar is onze oude noodlotsteen op de terug weg naar Schotland is. dan heb ik daar helemaal geen spijt van". En ook de rector van de universiteit Negen negers zonder eten en drinken n van Goudkust naar Amsterdam Verstekelingen waien slechts dun gekleed en leden vreselijke koude TOEN ZONDAGMIDDAG de luiken van het Engelse schip Sungrest in de Amsterdamse haven werden geopend, ontdekte de bemanning negen verstekelingen. Het waren negers, die zich op de Goudkust clandestien aan boord hadden begeven, om op die wijze Engeland te bereiken. De ar me kerels hadden de gehele reis geen eten gekregen en ook geen drinken, en vooral toen zij in de Noordelijke wateren kwamen, moeten zij vreselijke koude hebben geleden, want zij waren slechts gekleed in een dunne broek en een overhemd. De bemanning van de Sungrest zag de negers direct van kleren. De Ne- 1 derlandse havenpolitie gaf enkele dekens en de mannen kregen volop te eten. Men was aanvankelijk van plan de ver stekelingen, zoals te doen gebruikelijk, over te brengen naar een cel in het hoofdbureau van politie, om hen kort voor het vertrek van het schip weer aan boord te brengen. Maar de negers verzet ten zich hier hevig tegen en daarom mochten zij aan boord blijven, al worden ze bewaakt. Vrijdag vertrekt de Sungrest zullen zy aan boord van de Sungrest weer de reis naar de Goudkust maken en „thuis" aan land worden gezet. Oostenrijkse president ziek De Oostenrijkse president, Karl Ren- is op Kerstavond ziek geworden. Gen. Ridgway (55 jaar) volgt Walker op Tot opvolger van generaal Walker als bevelhebber van het achtste Amerikaan se leger op Korea, is luit.-generaal Metthew B. Ridgway benoemd, die thans 55 jaar oud is. Ridgway werd door Eisen hower gekozen als zyn vertegenwoordiger by de militaire stafcommissie van de V.N. Sinds Augustus 1949 was hij plv. stafchef van het Amerikaanse leger. Verloving van prins Boudewijn tegengesproken Graaf Henri de Paris, de Franse kroon pretendent, heeft te Lissabon ontkend. De in Londen gestolen kroningssteen ontleent haar naam aan Scone, de oude hoofdstad van de Schotse koningen. Vol gens de overlevering is het dezelfde steen, als die welke Jacob voor zyn hoofdpeluw uitkoos, toen hy op weg was naar Haren en overnachtte op een plaats, welke hij na zyn bekende droomvisioen ..Bethel' noemde Van deze steen maakte hy een „opgericht teken". De steen zou verder in het bezit gekomen zyn van Scota, een dochter van de Farao, die huwde met de zoon van de Koning van Griekenland. Daarna verhuisde de steen naar Spanje, Ierland en tenslotte naar Schotland, aldus de overlevering. Post voor Volendam nog dit jaar op de bus Post voor de Volendam moet uiterlijk op 31 December op de bus zijn. In het adres moet vermeld worden: Aan boord het troepenschip Volendam, op thuis- naar Nederland. Na het drama van Bertha Hertogh Drentse ouders voeren strijd om zoontje van zeven jaar REEDS MEER DAN VIJF JAAR doet het echtpaar Meinders-Rosschaert te Assen pogingen, een van zijn vijf kinderen uit Duitsland terug te krijgen. De zevenjarige Nanno Sjoert woont bij een pleegmoeder, die wei gert hem af te staan. Het kind werd in 1943 te Bremen geboren, toen de ouders daar gedwongen tewerkgesteld waren. De Molentocht door het Zuidhollandse polderlandschap, die gisteren werd ge houden, trok talrijke schaatsliefhebbers, die zich op Tweede Kerstdag naar hartelust aan deze echte Hollandse sport konden wijden. De deelnemers pas seren de controlepost bij de Rode Molen De vader was chauffeur en de moeder verkte in een eethuis. Daardoor kon aan de baby weinig zorg besteed worden, en dat terwyl de stad bijna dagelijks werd opgeschrikt door geallieerde bombarde menten. Daarom werd Nanno Sjoert voor veertig mark per maand tijdelijk onder gebracht bij pleegouders, het echtpaar Ullner. Dit echtpaar wilde het kind graag adopteren, maar de ouders waren hiertoe niet te' bewegen. In Augustus 1944 werd een tweede kind geboren, Willem. De Duitsers stelden de moeder nu vrij van werk, zodat voor dit king geen pleegouders behoefden te wor den gezocht. Toen de geallieerden Bre men naderden, ging vader Meinders naar de familie Ullner om zyn oudste zoontje te halen. Hy kwam echter voor een ge sloten deur. Ook na de bezetting van Bremen waren de Ullners nergens te vinden. Met één kind trokken de Mein- dersen Westwaarts. Eerst naar België, want de vrouw kwam oorspronkelijk uit Couillet en had geen Nederlandse pa pieren. De man ging daarna alleen naai Nederland en in September 1945 voegde zijn vrouw zich met het tweede kind by hem. T eleurstellingen Van dat moment dateert de strijd om Nanno Sjoert. Vader Meinders had uit brieven van kennissen vernomen, dat het echtpaar Ullner gescheiden was en Nieuw voorstel inzake Nieuw-Guinea Hedenmiddag een communiqué Mr Moh. Roem heeft Zaterdag aan dt Nederlandse delegatie een nieuw Indo- nesisoh voorstel overhandigd inzake Nieuw-Guinea, hetwelk diezelfde middag :n speciale kabinetszitting behandeld werd, waarna ook de commissies voor uniezaken der Eerste en Tweede Kamer ingelicht zijn. Op Tweede Kerstdag heb ben de beide delegaties het nieuwe In donesische voorstel besproken. De Ne derlandse ministers Van Maarseveen en Joekes en staatssecretaris Blom waren aanwezig, van Indonesische zijde de mi nisters Roem en Leimena, benevens de heren Hamid Alkadrie en Teng Tjing Lang. Hedenmiddag vijf uur zal er weer bespreking zijn en na afloop wordt communiqué uitgegeven. Heden het einde Nader vernemen wij, dat hedenmorgen If uur wederom een informele bijeen komst is geweest van de ministers, die lid zijn van de delegaties op de Nieuw-Gui- nea-conferentie. Om één uur kwamen de voltallige delegaties bijeen en deze bij eenkomst zal om vijf uur worden voort gezet. Dat zal naar de algemene verwach ting tevens de sluitingsvergadering zijn van de conferntie. De Noorse consul-generaal in R'dam, L. Grönveld, is benoemd tot ge zant van Noorwegen te Warschau. Stroom van koude lucht in aantocht Monnikendammers reden al over ijsvlakte van Gouwzee naar Marken DE KANS IS GROOT, dat binnen enkele dagen de scheepvaart over het hele land is lamgelegd en de schaatsenrijders volop aan hun trek kunnen komen. De wind blijft in de Oosthoek en grote hoeveelheden koude lucht stromen naar onze omgeving. Vannacht werd de vorst getem perd door overdrijvende wolkenvelden en viel er enige sneeuw, maar thans zijn heldere nachten en een strenge vorst te verwachten. Het IJsselmeer is reeds voor de scheep vaart gesloten. Zelfs is de Gouwzee al berijdbaar. Alus eersten van dit jaar zyn twee Monnikendammers, de heren Nier»- huis en Ossebaard, op de schaats naar Marken geweest. Het ijs is wel betrouw baar. maar op de meeste plaatsen erg ribbelig, zeiden ze. Een baan is tussen Monnikendam en Marken nog niet uit gezet, maar op de Gouwzee bij Monni kendam is een goede vlakte om te rij den. Aan de andere kant van het IJssel meer, bij Lemmer, wordt druk geschaatst op een ijsveld van enkele kilometers Gisteren werd daar het kampioenschap voor mannen van Lemsterland verre den. Het sneeuwdek, dat het sprookje van de witte Kerst tot werkelijkheid maak te. was Zondag wat afgenomen doordal het op veel plaatsen tot laat in de avond dooide. Duizenden genoten van de win terse pracht tijdens de Kerstdagen. Er werd niet alleen geschaatst, maar ook gewandeld. Op de Veluwe en in het Goo: was het zelfs vrij druk. Automobilisten zagen niet zelden herten en ander wild dat zich door de koude dichter bij de grote wegen en bewoonde centra waag de dan gewoonlijk. Gisteren werd alleen uit Zuid-Limburg sneeuwval gemeld Van de heuvels siusden de bod-sleeën en hier en daar klonken zelfs jingle-bells Onbetrouwbaar Op verscheidene plaatsen was het ijs onbetrouwbaar. In de loop van Eerste Kerstdag moest de Amsterdamse politic de rijders aan de wal halen. Enkele men sen waren toen reeds door het ijs ge zakt. Ongelukken deden zich echter niet In Friesland koden de schaatsliefheb bers alleen op de banen en ondergelo pen wellanden hun hart ophalen. Velen denken al aan de Elfstedentocht, maa dat zijn optimisten, want het ijs in d< vaarten en kanalen is nog zo onbetrouw baar, dat overal de schaatsers werden gewaarschuwd. De scheepvaart ligt Friesland nog nergens stil en de molens draaien nog op volle toeren. De Rotterdammers trokken in l menigten naar de Bergse en Kralingse Renner zou de eerstkomende weken niet,dat zijn oudste dochter zich met prins „sight-seeing"-lou inhet openbaar kunnen optreden. |Boudewyn van België heeft verloofd. Oosten en Kenya. DAT Vlissingen 70 woningen extra krijgt tb.v. fabrieksarbeiders. DAT in Amsterdam dit jaar 323 huizen publiek werden verkocht tegen 439 1949 (opbrengst resp. 6,1 millioen 8,6 millioen). DAT de troepenschepen Waterman, Zuiderkruis, Grote Beer. Joh. van Olden- barnevelt en Sibajak, als ze volgend jaar verbouwd worden, per jaar 20.000 van de verwachte 40.000 emigranten kunnen ver- DAT voor twee vac. als rechter te Arn hem zijn aanbevolen: mr J. G. de Boer, pl.v. rechter aldaar, mr G. Duisterwinkel, medew. enquêtecommissie 19401945, mr R. A. Rueb, pl.v. rechter te Arnhem, als mede mr W. S. da Costa, subst.-griffier te Amsterdam, mr J. W. van Eek, idem te Arnhem en mr R. Ch. Schlingemann, adv. en proc. te Enschede. DAT de Mexicaanse oliemagnaat. Jor- ges Pasquel een K.L.M.-DC 6 heeft ge charterd voor een gisteren aangevangen ,.sight-seeing"-lour noor het Midden- DAT het (vertrouwelijke) rapport van de coördinatie-commissie-Mij nlieff voor de burgerlijke verdediging thanfe aan de minister is aangeboden. DAT de 19-j. lichtmatroos A Oomen uit de Jagthuisstraat te R'dam van het s.s. Leuvehaven in de Parkhaven aldaar is gevallen en verdronken. DAT het nieuwe deel van de weg Af-, sluitdijkSneekHeerenveen. n.l. tussen Joure en Stobbega, is opengesteld. Dat de verbinding met de rijksweg Vlaardingen—Naaldwijk—Den Haag bij Vlaardingen vermoedelijk Zaterdag a.s. wordt opengesteld. DAT bij Binnenl. Zaken de adm. dr J. Th A. H. v. d. Putten is bevorderd tot raadadviseur en L. L. Franx, adm. A., op zyn verzoek eervol is ontslagen. DAT prof. dr ir F. A. Vening Meinesz voor de afd. Natuurkunde van de Kon. Ned. Akademie van Wetenschappen heeft gesproken over het ontstaan van contin- nenten en oceanen. DAT dr A C. B. Arts, dir.-hoofdred. van de Tilburgse Crt, en L. J. J. Arts, dir. van dit blad. Zaterdag hun resp. diamanten en gouden jubileum hebben gevierd. DAT men in Erp (N.-B.) binnenkort de petroleumlamp kan uitblazen en weldra alle Brabantse gemeenten electriciteit zullen hebben. DAT uit de boerderij va de landbou wer Boerkamp te Overwetering f 2000 en ^een aantal gouden sieraden zijin ge- DAT het 13 mnd oude zoontje van de fam. B. aan de Mathenesserdijk te R'dam in het kussen van zijn ledikant is gestikt. DAT Maandagavond een brandje woedde in een tehuis van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellings- en Vacantiekolonies te Heelsum. en 50 kinderen tijdelijk elders werden dergebracht. DAT de boerderij van J. de Groot te Oudesluis (N.H.) op Eerste Kerstdag tot de grond is afgebrand t.g.v. een con structiefout in de schoorsteen. DAT op 2 Januari in het Stedelijk Mu seum te A'dam het 50-jarig bestaan var de G.G.D. aldaar wordt gevierd. DAT het Bedrijfspensioenfonds voor de Landbouw m.i.v. 15 Februari nieuwe zegels in omloop brengt en werkgevers wordt aangeraden niet meer oude zegels te kopen dan voor 1950 nodig zijn. plassen. Zelfs kromden de eerste stout- moedigen hun ruggen al voor de tradi tionele tocht naar Gouda. Ze kwamen terug met pijpen, stroopwafels en polka- brokken. De temperatuur schommelde sterk Eerste Kerstdag vroor het 's morgens in Groningen zeven graden, terwijl in het Zuiden weinig vorst voorkwam. Tweede Kerstdag waren de rollen omgekeerd. Toen meldde Giize-Rijen in Brabant zelfs elf graden vorst. Mohammedaanse actie inzake Bertha De Mohammedaanse zendingsconferen tie voor Zuid-Oost-Azië is besloten met een gebed, dat Bertha Hertogh de Islam zal trouw blyven. Alle Mohammedanen werden opgewekt, een fonds bijeen te brengen om de hulp der beste juristen te krygen voor een beroep op het hoog ste hof van appèl. kind by de pleegmoeder verbleef. Aan alle instanties werden brieven geschre- in. Ook het Rode Kruis bemoeide er :h mee, maar zonder resultaat. Verscheidene malen vlamde de hoop op, maar even vaak volgde de teleurstel ling. Op 19 April 194S ontving de heer Meinders het bericht, dat de kleine Nan- Sjoert (toen vijf jaar) met een kin dertransport naar Nederland zou worden gezonden. Dit had gestaan in een brief van de Ned. consul te Bremen aan het Rode Kruis. Op 29 April kon het kind van het station Deventer worden afgehaald. Twee dagen voor deze datum volgde echter een mededeling %-an het Rode Kruis, dat het kind „om onbekende rede nen" niet met het transport was meege komen. Volgens een nieuwe brief, twee maanden later, was Nanno Sjoert naar het kinderkamp te Aglasterhausen over gebracht om gerepatrieerd te worden. Weer twee maanden later kwam echter het bericht, dat de kleuter niet in het Frau Ullner is ongeveer twee jaar ge leden in Assen bij het echtpaar Mëtpders geweest. Zy beweerde toen, dat zy niet van plan was het kind af te staan. Sinds dien zijn er weer brieven naar vele in stanties geschreven. Maar intussen zit de Nederlandse jongen Nanno Sjoert nog by zijn pleegmoeder in Duitsland. Koningin en Prins nog niet naar St Anton Drie prinsesjes gaan wel Door een lichte griep was Prins Bern- hard verhinderd vandaag naar Sankt An- e vertrekken. In verband hiermee en mede door zeer drukke werkzaamheden heeft ook H.M. de Koningin er de voor keur aan gegeven de reis naar Oosten rijk uit te stellen. De prinsesjes Beatrix, Irene en Mar griet zullen in gezelschap van jonkvrou- Sickinghe wel naar Sankt Anton n, om zich in hun vacantie enige tyd aan de wintersport te kunnen wijden. Nieuwe Finse gezant in Den Haag De Finse gezant in Den Haag. de heer Ivalo, zal op 1 Februari ons land verla- i. Hij gaat Finland vertegenwoordigen Ankara. Men verwacht, dat de huidige Finse gezant in Turkije, de heer Yrjö Roskinen, als zijn opvolger in Den Haag zal worden benoemd. Eisenhower naar „Astoria Hotel" Naar Reuter uit Parijs verneemt, zal generaal Eisenhower vrijwel zeker het Astoria Hotel gebruiken als zijn eerste „tijdelijke hoofdkwartier", in zijn hoeda nigheid van Atlantisch bevelhebber. Offi cieren en manschappen van de Franse sectie van het Europese commando der Amerikaanse strijdkrachten zijn reeds be gonnen met de verhuizing naar andere kwartieren. Het hotel wordt opnieuw voor generaal Eisenhower ingericht Tachtig procent van de stad ligt in puin /""VNGEVEER 80 PROCENT van de stad Ambon is vernield in de ge- vechten, die van huis tot huis geleverd zijn. In de binnenstad is alles kapot behalve de missigit (moskee), die onbeschadigd is gebleven, aldus de speciale correspondent van Aneta, die op uitnodiging van het Indone sische ministerie van Oorlog het eiland tezamen met een gezelschap jour nalisten bezocht. De stad maakt de indruk van een ontwrichte maatschappij en tussen afgebrande huizen en onopgeruimde puinhopen, leeft de bevol king, die geestelijk en stoffelijk zware slagen te verduren heeft gekregen. Zij bouwt hutten van zink en atap Van de acht kerken zijn nield en men bouwt noodkerken, nerf van de sagopalm. De pastorie, waar de Nederlandse pastoor Wester kamp woont, bleef gespaard. Er is weer electriciteit en de waterleiding is hdr- steld. Drie bulldozers zijn bezig wegen door het puin te banen. Men laat het monument „Door de Eeuwen Trouw" in de lucht vliegen (da' is dus weer de ware uniesfeer Red.) en in plaats daarvan icomt een Merdeka- monument. terwijl de eeuwenoude klo* van dit oude monument aan de Protes tantse Kerk van Ambon gegeven wordt De gehele Nederlandse kolonie bestaai uit 200 personen, van wie de meesten willen vertrekken. Enkelen bevinden zich nog in de bergen, waarheen zij vluchtten, toen de strijd begon. Enkelen wonen in de stad. De postverbinding met Ambon is nog niet open, de voedselvoorziening is ver zekerd door de KPM. Ongeveer 20.000 burgers zijn in kam pen ondergebracht en ontvangen gratis elk 250 gram ryst per dag. Suiker kost r 30 per kg en een blik zoete melk r 10. Het Indonesische en Internationale Rode Kruis zenden levensmiddelen. Er zij i slechts 4 artsen en 150 man medisch personeel terwyl onder de bevolking dy senterie heerst. De correspondent kreeg de indruk, dat op het hofdeiland alles rustig is. Over ste Warouw verklaart, dat de strijdmacht der Zuid-Molukken uiteengeslagen is. behalve nog verspreide groepen, die geen gevaar voor rust en orde betekenen Met de inneming van Hoetoemoeri. be zuiden Ambon, viel de laatste grote ne gorij in handen van de Apri, waarbij geen schot gelost werd. Daarbij gaven volgens Warouw 150 man zich met de wapens over. Op de eilanden Saparoea, Haroekoe. Noesa Laoet bevinden zich nog resten van de strijdkrachten der Zuid-Molukken volgens de chef-staf Pie- ters. Deze zeide. dat zich dagelijks nog groepjes gewapenden melden. Óp Ce- ram duren de zuiveringen voort. Volgens overste Warouw bedraagt het aantal gevangenen thans 1200. De correspondent heeft een bezoek ge bracht aan de gevangenis, waar o.a. de ministers Gaspers. Pieters, Pattiradjawa- na zitten en de woordvoerder der Zuid- Molukken Pupella, die beweerde, dat het grootste deel der Ambonnese intellec tuelen noodgedwongen had medegedaan uit vrees voor de groene en rode baret ten. Kapiteit Tjokropanolo van de po- lisie militer zeide, dat vele gevangene- nen bereid waren, in dienst van de Apri te treden. De vraag van berechting en vrijlating stond ter beslissing van de centrale regering, aldus Aneta. WEERBERICHT Weer toenemende vorst Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelyk zwaar bewolkt met op vele plaatsen enige sneeuw, later opklaringen. Krachtige tot matige Oostelijke wind. Lichte tot matige vorst. (Op gemaakt te 10 uur).

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1