De begroting 1951 werd in de afdelingen onderzocht De raad van lisse ging accoord met de gemeentebegroting 1951 NIEUWE LEIDSCHE COURANT VRSAG 22 DECEMBER 1950 Alphen aan den Rijn Tal van posten kregen een beurt De begroting 1951 van Alphen aan den Rijn, dis a.s. Woensdag In behandeling komt, vertoont, zoals bekend is, een tekort van ƒ267.000. Een tekort, dat enerzijds het I gevolg is van de devaluatie enzovoort, anderzijds van het aanpakken van werken, die eigenlijk reeds eerder tot uitvoering hadden moeten komen. De financiële ver houding is allerminst zó, dat Alphen ontvangt, wat voor zijn snelle groei nodig is. Een zuinig beheer is dus nodig, terwijl aan de andere kant de noodzakelijke uit gaven toch niet achterwege kunnen blijven. Uit de verslagen van het afdelings- onderzoek blijkt, dat het vraagstuk van de verbetering van de gasvoorziening, door nieuwe investeringen in de bestaan de fabriek dan wel op andere wijze, nog bij B. en W. in onderzoek is. De gastarie- ven maken opnieuw een punt van ernstig beraad uit, mede veroorzaakt door het grote tekort van het gasbedrijf. De klacht van enkele leden, dat de druk. op de waterleiding in Aarlander- vaak te laag zou zijn, is voo nieuw. Wel zijn in de leiding stige lekken voorgekomen. B. en W. zijn van mening, dat de capa citeit van het tehuis voor ouden van da- oet worden vergroot, óf door uit breiding óf door nieuwbouw dat moet og worden uitgemaakt. De meeste raadsleden achten de jaar wedde der wethouders (f 1600) te laag. f 2500 acht men redelijk. Enkele leden achten f 2000 voldoende. De burgemees ter zal de mogelijkheid onderzoeken. Evenzo wat betreft het .presentiegeld der raadsleden (thans f 4, vóór de oorlog f 5). Verplaatsing van het woonwagenkamp Steekterweg wordt overwogen. De be woners betalen geen standrechten. Plan- |nen voor een geleidelijke verbetering over de gehele linie van de straatver lichting zijn in een vergevorderd dium. B. en W. menen, dat wachthuisjes ivoor buspassagiers door de busonderne mingen moeten worden gebouwd. Het college wil wel medewerking verlenen. Overwogen wordt, te komen tot door lichting van de gehele bevolking op t.b.( kleine commissie zal de schooltand- verzorging in de Rijnstreek voorbereiden. Alphens burgemeester is voorzitter. I Het ligt in de bedoeling, de ratten bestrijding opnieuw ter hand te De campagne is door de plantenziekten- kundige dienst bepaald op 5 t.m. 8 Jan I Een onderzoek wordt ingesteld, of de huren van de indertijd als middenstands woningen gebouwde woningwetwoningen pan de Bloemhofstraat (na 1929 wegens veelvuldig leegstaan geleidelijk verlaagd van ƒ10 tot ƒ5 per week) niet te laag pu'n. I Het rijk wil zo spoedig mogelijk gaan tot opruiming van de woningen Uulianastraat hoek St Jorsisstraat. Voor ptraatverbetering is ƒ85.000 uitgetrokken, p.m. in verband met „Avifauna". Enkele Jeden wilden 20.000 lager gaan, maav B. en W. ontraden dit. Rijkswaterstaat had geen zand beschik baar voor -het bestrooien van de wegen tijdens de gladheid der laatste weken Onderhandelingen omtrent overneming van de Kerkvaartsweg zijn nog hangende pe vijvers in het dorp zullen worden ge schoond. De plantsoenen krijgen de volle aandacht. Het oifde deel-van de Aarbrug..zal vrc /e liggers en een nieuw dek wor- voorzien, de Havenbrug van eer r dek. Het staat voorlopig nog hele maal niet vast, of deze door een nieuWt brug zal worden vervangen. De eerste nieuwe vuilnisauto zal nog pit jaar in gebruik worden genomen, de weede echter pas na Augustus 1951. Een lid zou gaarne zien, dat de paar- •nmarkt werd verplaatst naar het Tous- intplein of het St Jorisplein. Misschien jou dit het begin kunnen zijn van een algemene markt. B. en W. zijn het hier mede niet eens. Uit verkeersoogpunt be- tien, zouden dezelfde voorzieningen moeten worden getroffen. Op de sugges tie van een algemene markt gaan B. er p. hier niet nader in. Ontraden wordt, de post subsidie aar muziekkorpsen te verhogen, bij alle waar- nering, die het college jegens deze korp sen koestert. Onderzocht zal worden, of het moge lijk en verantwoord is, het onderhoud der speeltuinen over te dragen aan de diverse verenigingen, die dan elk een subsidie pullen krijgen. Nog steeds wordt getracht pm ook in Aarlanderveen ban te leggen. Het bedrag ad ƒ1250 vo HAZERSWOUDE Kerstfeest plattelandsvrouwen. De afdeling Hazerswoude van de Ned. bond van plattelandsvrouwen hield Serstbijeenkomst in het gebouw ..Salva- lori". De zaal was met smaak versierd met dennegroen. En er waren vanzelf sprekend ook kaarsen. Ondanks het boude weer, waren de .meeste leden aan- 'ezig. Een uit de leden gevormd koortje :ong kerstliederen, afgewisseld door lolozang van mej. Dekker. Er werd ook kerstverhaal gelezen en de dames den getracteerd op chocolademelk en me bessensap. Alle dames hadden ge- ichenken meegebracht in de vorm van lake, bloemstukjes, fruit enz., welke aan zieken van het dorp werden uitge reikt. Het is een geslaagde avond ge- De Zondagsschool weer verblijd. De Ned. Hervormde M.V. ..Lydia" -ield haar jaarvergadering in het Oude laad huis. waarbij, zoals gewoonlijk, het ïehele bestuur van de Zondagsschool lanwezig was. Mej. A. Slappendel hield Bijbelinleiding. De verslagen van lecretaresse en penningmeesteresse lie- goede klanken horen. Als resultaat de practische arbeid in het afgelopen konden bijna zeventig kledingstuk- aan het bestuur van de Zondags.- ichool worden overgedragen om deze op iet aanstaande kerstfeest uit te delen. s het bestuur der Z.S. bracht de ieer A. de Kort hiervoor zijn warme lank. De avond werd doorgebracht in gezellige sfeer. Er waren o.a. voor- Brachten en zang. De heer A. Harkes loot de bijeenkomst. H1LLEGOM Burgerlijke Stand. GEBOREN: Paulus M, z van C A Ver- n J E M Zwaaneveld; Kors P, van K van der Meer en M Moerman; 'ilhelmus Th E, z van A J Raamsveld C M Verhoeven; Johan, z van M E de ies en A Struik; Margriet A en Ada Margriet, ds van H J Niekerk en J L looijTeunis A, z van G H Wassenaar fn T Mooser; Pieter, z van L de Man an Tol. I ONDERTROUWD: H A de Jong en (f Rusman. GETROUWD: R. Kreeft en J. van Kes- L Peschier en A D Matthijs. f OVERLEDEN: J C van Zanten, v, 66 j., jeugdvereniging dient gehandhaafd te blijven. Enkele leden achten het geraamde be drag ad 85.000 aan te verwachten ver makelijkheidsbelasting van „Avifauna" in 1951 te hoog. De post wordt,, de on zekere tijdsomstandigheden in acht ge nomen, teruggebracht op ƒ65.000. Uitbreiding van raadhuis? Het overgrote deel der leden maakt bezwaar tegen de post van 800.000 voor de uitbreiding van het raadhuis ten be hoeve van de administratie van de water en lichtbedrüven en de politie. De wijze, waarop de voorgenomen uitbreiding ter kennis van de leden werd gebracht, be valt hen niet. Een lid vraagt, of de ruimte op de zolder niet kan worden benut en of de politie niet beter in een eigen ge bouw kan worden ondergebracht. B. en W. zijn van mening, dat de struc tuur van de gemeente nauw contact tus sen burgemeester en corpschef vereist. Op zichzelf acht het college de architec tonische uitbreiding van het raadhuis verantwoord. Besluit de raad tot uitbrei ding, dan kon de bouw wel eens enige jaren in beslag nemen. De gaslantaarns zullen in 1951 worden vervangen door electrische. Daarvoor is een post van ƒ90.000 uitgetrokken. Het badhuis, de openbare lagere school en de drie daarbij behorende woningen, zullen nog deze maand worden aanbe- Op het programma staan om te den gedempt de sloten langs de Gaslaan, de Bloemstraat en Cornelis de Vlaming- De gemeente zal als de raad toestem ming geeft, worden voorzien van forme vuilnisemmers. De kosten hiervan worden geraamd op ƒ-50.00Q. - Agenda raadsvergadering De agenda voor de raadsvergadering, waarin ook de begrotingen aan de orde komen, bestaat uit 24 punten. Wij men: geldleningen, vaststelling uitgaven openbaar lager ohderwijs irt 1949; voor stel vaststelling verordening op heffing van schoolgeld gerhè'entelijke nijverheids school voor meisjes; voorstel tot instel ling van een erepenning; benoeming twee leden dienst voor sociale, zaken wegens aftreding vün de heren Ph. H. Rogaar en G. van Staalduinen; begro tingswijzigingen; vaststelling gemeente rekeningen; beschikbaarstelling crediet voor ontwerp organisatie luchtbescher ming; voorstel inzake onderhandse op dracht bovenbouw tweede Rijnbrug. Lening van 8 millioen B. en W. v-ragep de raad machtiging een kasgeldlening te- sluiten voor 1951 tot een bedrag van 3 millioen gulden. Kerstwüding In de zaal „Concordia" hebben de leer lingen van de landbouwiuiishoudschool een kerstwijding gehouden. Na opening werd een liturgie afgewerkt onder lei ding van de heer Franken. In de pauze werden de leerlingen getracteerd. Kerstverhaal was boeiend. Men zong nog het prachtige „Ere zij God". Doorrijdende locomotief Door onbekende oorzaak reed gister morgen een rangerende locomotief met vrij grote 6nelheid door een stootblok, ten gevolge waarvan het gevaarte in een tuintje terecht kwam. Persoonlijke onge lukken kwamen -niet voor. Nog deze winter behandeling van het annexatievraagstuk: Zwammerdam Op drie November van het vorige jaar vond ter Provinciale Griffie van Zuid- Holland een bespreking plaats van een rapport, dat door de Gedeputeerde Sta ten aan de gemeentebesturen was toe gezonden, welke betrokken zijn bij de inhoud van dit rapport. De bespreking van het rapport, dat, naast enige grenswijzigingen, de over weging behelst tot opheffing der ge meente Zwammerdam ter toevoeging aan Bodegraven, werd bijgewoond door de burgemeesters der gemeenten Zwam merdam, Bodegraven, Alphen aan den Rijn, Boskoop, Hazerswoude, Nieuwkoop Reeuwijk. Bij deze bespreking hebben Gedepu teerde Staten met belangstelling kennis genomen der instemming en bezwaren betreffende de voorgestelde grenswijzi gingen. Evenals in 1929, toen ook de kwestie van annexatie van Zwammerdam aan de. orde werd gesteld, vroeg de burge meester.- van Zwammerdam ook thans de Voorgestelde annexatieplannen tem opzichte van zijn gemeente af te wijzen. Mocht hieraan geen gevolg worden ge geven, zb stelde hij, met betrekking tot de wijken A en B, voor aanslu" de gemeente Alphen aan den bewerkstelligen. Door interne stemming hebben de in- oners van de kom van Zwammerdam i die dagen zich eveneens uitgesproken VOORHOUT T.b.c.-onderzoek Van 3 tót en met 11 Januari zal in de grote zaal van het Parochiehuis t.b.c.- onderzoek op grote schaal plaats vin den. Onder leiding van de burgemeester werkt een uitgebreid comité aan de snelle en goede afwikkeling van dit on derzoek. De medewerking van alle Voor- houters is nodig, om het t'.b.c.-gevaar afdoende te bestrijden. De kosten van onderzoek voor kinderen beneden 16 jaar komen voor rekening van de ge meente. Voor hen, die overdag niet kun- is er 's avonds gelegenheid om zich te laten doorlichten. „St Hubertus" vogelschietvereniging „St Huber tus" hield haar jaarvergadering. In zijn openingswoord betreurde de voorzitter, de heer P. J. v. d. Hulst, het zeer, dat zoveel leden niet waren opgekomen. Hij wilde de f 2.50 boete, die hierop staat, gaan toepassen. Er was een batig saldo van f 55, zo deelde de penningmeester, de heer A Eggen, mede. Uit het jaarverslag de secretaris, de 'heer J. A. Verde- gaal, bleek, dat er thans 29 leden zijn. Een voorstel om het leden-tal uit te brei-, den tot 40 werd verworpen. De schutt'ersdag werd weer vastgesteld op „Koppenmaandag", dat is de tweede Maandag in Januari (8 Januari), 's Mor gens is er prijsschieten, waarna om 2 de traditionele snert met kluif zal worden opgediend. Hierop volgt de uit reiking der prijzen. In de schutterscommissie werden ge kozen de heren Joh. van Deursen, P. J. d. Hulst en J. A, Verdegaal. Aangenomen werd nog een voorstel n een onderafdeling in het leven te roepen voor het beoefenen van de schietkunst Het bestuur wenste hieraan et mee te doen. Tentoonstelling De Chr. meisjesvereniging hield een bentoonstelling van zelfvervaardigde kle dingstukken. Hiervoor bestond van de zijde der ouders grote belangstelling. Zoals gebruikelijk, dienen deze kleding stukken als presentjes voor de kinderen an de Chr. school op het kerstfeest. ALKEMADE Een voorzitter nam afsoheld Tijdens een gistermiddag gehouden vergadering van het algemeen burgerlijk armbestuur van Alkemade vond het af scheid plaats van de heer P. Krispijn Sr te Oude Wetering, die van 1936 af-lid is geweest en sinds 1941 voorzitter. De scheidende voorzitter werd door de bur gemeester namens het gemeentebestuur dank gebracht voor het vele werk, dat hij gedurende 10 jaar in deze functie heeft verricht. Tevens werden de heer Krispijn twee boeken aangeboden. Burgerlijke stand Geboren: Jacoba JMdvCGvd Meer en M J de Jong; Agnita d' v T v d Horst en K M J Mos. Gehuwd: J Ch Geerlings en H M Clemens. Overleden: M H A Sitsen, 60 j. voor inlijving bij Alphen, in het geval, dat de gemeente Zwammerdam haar zelfstandigheid mocht verliezen. In de gemeente zelf verwacht dat het annexatie-vraagstuk deze winter opnieuw aan de orde zal worden ge steld, waardoor opnieuw de aandacht op dit aloude Zuid-Hollandse dorp zal den gevestigd. Want oud is! deze plaats, volgens giftbrief van Keizer Hendrik IV" uit het jaar 1064 Swadenburg genoemd, zijnde de hoofdplaats van een klein graafschap, dat Dirk III tegelijk met Bodegraven ontnam aan Dledrik Bavo. In een bevel- brief van Keizer Frederik Barbarossa in 1165 wordt voorts gesproken var Swadenburgerdam of Zwanenburger- dam. Van Swadenburg, Swadenburger dam en Zwaanenburgerdam veranderde de naam allengs in Zwammerdam, welke naam, onverschillig, hoe de beslissing ten opzichte der zelfstandigheid uitvalt, wel tot in lengte van jaren zal voortduren. BENTHUIZEN O Kerstfeesten De Ned. Herv. Zondagsschool houdt hedenavond om 6 uur in de kerk haar Kerstfeest^ .Vanmiddag_.heeft ook de openbare .lagere school Kerstfeest ge vierd. LISSE Chr. Geref. Kerkkoor Het Chr. Geref. Kerkkoor gaf gister avond in het kerkgebouw aan de Veld horststraat een kerstuitvoering, waaraar medewerkten mevr. T. Rensink-Zaalberg, sopraan, de heer B. Lubach, bas e: heer Alb. Helmus, orgel. Onder de be kwame leiding van de heer Chr. Hane- graaf uit Leiden trad het koor op. Dt kerstcantate van Pijlman en Psalm 103 waren wel de glansnummers. Ds H. W. Eerland hield een ["kerstmeditatie over het onderwerp „Ons komen tot Jezus". Konijnententoonstelling Vanavond om 8 uur wordt de grote ko nijnententoonstelling in het H.B.G.-ge- bouw geopend. Burgerlijke Stand GEBOREN: Simon in v S de Vlieger en H. Zandbergen; Anthonia C E dr v C v d Aardweg en A A M Möller; Nico- laas M zn v N J Nederpelt en M W Lie- verse; Johannes zn v J Roubon en J P Bol; Julia PCMdrvGAvd Meij en C M Corbee. OVERLEDEN: E Nieuwenhuis 75 jaar. ONDERTROUWD: W Elderbroek te Hillegom en H v d Leeden. GETROUWD: P v d Bosch te Hillegom W Heikamp. INGEKOMEN PERSONEN: A Brink huis, gek van Hengelo, Van' der Veldstr. 49; J Knoll-Van der Sloot gek van Haar lem. Heereweg 141; G A GiliamsWül- fenhoff. gek van Noordwijk, Tulpenstr. 14; J Bijker gek van Heerenveen, Van der Veldstr. 7; K Beens gek van Leiden, Heereweg 465; C J J van der Ven gek van Maastricht, Heereweg 465; P J J Stut gek van Haarlem. Heereweg 275; M Beens en echtgen gek vam Indonesië, Kanaalstraat 88. VERTROKKEN PERSONEN: W D Ju- melet en gezin van V Bönninghausenlaan 17 n Rotterdam; C van den Heiligenberg van Vreewijk 5 n Amsterdam; L A Truijers en gezin van Ringdijk 14 n Voor schoten; P van Nieuwenhuijzen en gezin in Catharijnelaan 2 n Wassenaar. WOUBRUGGE Kerstfeest voor ouden van dagen De ouden van dagen vierden gistermid- ig in hotel Swama het Kerstfeest, dat hun werd aangeboden door de afdeling Woubrugge van de Ned. Bond van Platte landsvrouwen. De presidente, mevr. Loth- Kattenbusch opende de middag. De heer Rijpstra, oud-hoofd der Chr. school al hier en thans hoofd der school te Bad hoevedorp, ging voor in gebed en las het Kerstevangelie. Het programma werd af gewisseld door koor- en samenzang en ei was ook een tractatie. Mevr. Hoogstraten- Romein hield een Kerstvertelling. De heer W. Verkade dankte namens de gas- :vr. Loth sprak woorden var dank tot de medewerkenden. Bljjde kindergezichten rond de Kerstboom De kleuters van de Chr. Nat. school keken hun ogen uit, toen in een der lo kalen kerstbomen brandden. Mej.. Zand-, stra vertelde het kerstevangelie en kleu- ouders zongen uit volle borst on der leiding van mej. C. Slingerland. Ook lekkernijen ontbraken natuurlijk niet Nieuws van en voor Katwijk KATWIJK AAN DEN RUN Ledenvergadering „De Rijnmondcrs' In de Roskam hield de postduivenclub „De Rijnmonders" Katwijk en omstreken een ledenvergadering. Na opening door de voorzitter kreeg het woord, de heer Landmeter uit 's-Gravenhage, die als postduivenkeurmeester een rijke t ring heeft en in een lezing vertelde het scheiden, koppelen en kweken jonge duiven en de africhting tot wed- strijddieren. Enkele leden hadden post duiven meegebracht. Deze werden door de heer Landmeter gekeurd. Er volgde nog een geanimeerde gedachtenwisseling, waarin vele vraagstukken werden be handeld. KATWUK AAN ZEE Begrafenis van de heer C. Boot Gistermiddag had op de algemene be graafplaats de teraardebestelling plaats van de heer C. Boot, in leven technisch hoofdambtenaar bij de gemeentebedrij ven. Er bevonden zich verscheidene of ficiële personen onder de belangstellen den bij de groeve. In de rouwstoet liepen .a. de drie wethouders, de heren H. P. Bloot, D. J. Kleen en D. C. van Leeuwen, de directeur van de gemeentebedrijven, de heer J. A. Blom, en de gemeente secretaris, de heer D. C. O. Boekhoven. Voorts waren vele ambtenaren van de bedrijven aanwezig. De kist werd gedra gen door personeel van de bedrijven. Aan het graf voerde allereerst het woord wethouder Kleen namens het ge meentebestuur. Spr. zei o.m., dat een betrouwbaar en bekwaam man was heen gegaan. De heer Blom sprak namens het personeel. Hij was ons aller vriend, aldus spr. Ds J. J. van der Krift, Hervormd predikant, merkte o.m. op: Wie Jezus Christus volgt, kan psalmen zingen in de nacht. Een zoon van de overledene dank- voor de belangstelling. Kerstmiddag In de Oranjezaal van het Jeugdhuis werd gistermiddag een Kerstmiddag ge houden voor de ouden van dagen van ijk van ds P. Pras. De heer A. Brou- opende de samenkomst. Ds P. Pras hield een toespraak. Nadat mevr. Ver loopKruyt had gezongen werd met grote aandacht geluisterd naar een Kerst verhaal, dat mevr. Van der PlasGuijt vertelde. Ouderling G. Vooys sprak hier- ~)e aanwezigen ontvingen ook trac- taties. Het was een zeer mooie middag Kerstfeestviering In het Unigebouw werd gisteravond ;n Kerstwijding gehouden van wijk Zuid. De wijkpredikant ds J. G. van Iëperen opende met een enkel woord. - 'as grote belangstelling. De heer J. Vink las een Kerstverhaal, ds Van Iepe- vertelde de Kerstgeschiedenis. Me dewerking verleende een aantal kinde die o.l.v. de heer J. J. Veldhuijzen Kerstcantate zongen. Ds Van Ieperen vertelde nog aan de hand van lichtbeel- over Bethlehem. In de middag werd Kerstsamenkomst gehouden voor de ouden van dagen van de wijk. Christen-vrouwen büeen De afd. Katwijk van de Ned. Christen- rouwenbond hield in de Oranjezaal van het Jeugdhuis een Kerstsamenkomst. De presidente mevr. Bergmanvan Tongeren opende. Enkele dames zegden de teksten van de Kèrstllturgie. Na de pauze las mevr. VögeIking een Kerstverhaal Mevr. ParlevlietBloot declameerde, ter- mevr. De Hollander gedichten van Van BeelenKrijgsman voordroeg. Voor. de begeleiding op de piano zorgde LagermaatDen Duik. Nadat mevr. LugthartParlevliet een Oudejaarsge- dachte had uitgesproken, werd gesloten. Hoog en laag water Zaterdag 23 December: hoog water 14 en 14.53, laag water 10.41 en 22."56. Afdeling CBTB opgericht Alhier is opgericht een afdeling van de Chr. Boeren- en Tuindersbond. Voor lopig hebben zittin in het bestuur de heren A. Haasnoot. H. Haasnoot, J. v. d. Marei en A. van Rijn. VISSERUGOLF (Advertentie) ZOJUIST ONTVANGEN Damesschaatslaarzen bruin24.50 Schoenhande! HAASNOOT Goed getroffen in Engeland. De Assan Reis, die gisteren met verse vis uit de Barendsz Zee aan de afslag van "Grimsby was, besomde voor zijn 1100 kisten ruim 3100 en maakte daar mee boven verwachting een goede reis. Het schip is naar IJmuiden gestoomd waar het vandaag binnen kwam. Weinig verandering in het marktbeeld. Er was weinig verandering te bespeu ren in de prijzen van gisteren ten op zichte van Woensdag: al zakte de aan voer beneden de verwachting, doordat de Bergen net niet meer aan ,de_ afslag kon komen, de prijzen bleven ongeveer gelijk aan die van Woensdag. Grote schelvis varieerde van.f4763, terwijl de braatjes f 20—23 graag kopers vónden. Toch komt er wat. meer kieskeurigheid onder de handelaren, want de .mindere kwa liteiten zakten onmiddellijk tot f8 ir elkaar. De makreel bleef duur en leverde van f 1335 op. De geringe hoeveelheid fijnvis bracht behoorlijke prijzen op: f2.80 voor de- grote tong en rond voor de slips. Verse haring, w. enkele kofters"-33Ö0 kisten aanbrach ten, schommelde-tussen-de f 8 en f 13. Een paar goede een paar slechte. De Catharina Dpyvis maakte aan onderdagafsïag voor een 2-weekse re f20.600 en- de Bloemendaal, die er oc weken op uit is geweest, moest het met f 11.860 zien te stellen; Van de loggers was alleen de KW 41 aan markt, die dus zonder mankeren hoogste werd met f7700, geducht de kroon gestoken door de kotter HD 79, die f7220 boven water voer. Van de ha- ringloggers werd de IJM 75 met een ge deeltelijke besomming van f 3780 de hoogste. Brcskens haring. Er waren gisteren een paar kotters aan de markt met Breskens haring ett wel de UK 87 en'de UK" 52 met 650, de UK 31 met 350, de UK 34- met 400, de UK 60 met 500 en de ,UlC61 met 300 kisten haring. Loggerinatroos stak zich In de buik. Gistermiddag heeft de 50-jarige logger- matroos J. G. uit Egmond aan Zee op de Robert William (KW 123) het ongeluk gehad, zich bij het openmaken van een blikje koffie ernstig te verwonden. Hij verrichtte deze manipulatie met een stripmes, dat op een kwaad moment uil- schoot en hem ter hoogte van de maag kuil trof. G. kreeg eembloedende wond, die door de heer A. P. Bakker van hét Rode Kruis in IJmuiden, werd verbon den. Het slachtoffer kon daarna naar huis gaan. NOORDWIJK Uitbetaling overbrüggingsgelden. B. en W. maken bekend dat de uit betaling van de overbruggingsuitkering over de week van 18-^23 Dec. niet zal plaats hebben op Woensdag 27 Dec., maar op Vrijdag 29 -Deo. a.s, De uitbe taling van de ondersteuning volgens de AfmenwW-blijft op Donderdag 28 Dec. Vuilnisophaaldienst. B. en W. maken bekend ddt het huis vuil de volgende week zal worden op gehaald; te. Noordwijlc-- aan Zee op Woensdag en Vrijdag, te Nóordwijk Bin nen op Donderdag en Zaterdag. Kerstzangdienst. Op 2e Kerstdag wordt in de Geref. Kerk te Noordwijk aan Zee een Kerst zangdienst gehouden, met medewerking van het Chr. gem. koor „Cantate Domino." TER AAR Het onderwijs op onze kleuterschool is in goede handen. Dat bleek gistermiddag wel, tóen; de kinderen in het bijzijn van de ouders kerstfeest vierden. De stemmetjes klonken kinderlijk vrij en blij, zowel in de zang als in de spreek koren. Zij zegden o.a. een gedeelte uit Lucas 2. Het programma bestond uit niet minder dan 16 punten. De leiding be rustte bij het hoofd van de school, mej. De Haas uit Leidëtdorp. DE, Beide wethouders kregen een pluim op hun hoed LAD VAN LISSE heeft gisteren in een middag- en avondzitting de ge meentebegroting 1951 behandeld. In de algemene beschouwingen zwaaiden diverse leden de beide wethouders veel lof toe voor de wijze, waarop zjj in het burgemeesterloze tijdperk de gemeentezaken hebben behartigd. Daarnaast werden natuurlijk diverse verlanglijstjes aangeboden. Bijna alle sprekers hadden daar op staan een zweminrichting en een badhuis. B. en W. beloofden alles In het werk te stellen om deze wensen in vervulling te doen gaan. Het mooie resultaat van „Keukenhof" werd gereleveerd door de heer Van Leeuwen (p.v.d.aj. Volgens deze spreker mag in de verschillende takken van dienst het gemeentebelang nooit gaan ten koste van persoonlijke belangen ei>- gevoelens. De zorg voor de jeugd en de vrije tijdsbesteding verdient de volle aandacht. Voor de Feestdagen ZURE HARING (7 stuks) 60 ct. 20 ct. pot GEFILEERDE ZURE HARING (8 stuks) 80 ct. 20 ct. pot ROLMOPSEN (8 stuks) 100 ct. 20 ct pot AUGURKEN zoetzuur 1 liter80 ct. 20 ct. pot AUGURKEN gewoon zuur 70 ct. 10 ct. pot VISCONSERVEN Div. Zalm, Kreeft, Pilchard's, Sardines Schelvis en Kabeljauwlever, Makreel en Haring in Tomatensaus. Prima Holl. Koelhuismaatjes haring. Gebakken Schol en Gebakken Haring. Gerookte Paling in diverse maten. Met de verwachte drukte is het wel gewenst Uw aan kopen zoveel mogelijk 's morgens al te doen. P. VAN DER PLAS, Tramstraat 3 Tel. 2550 Katwijk aan Zee De algemene beschouwingen werden geopend door de heer J. P. de Koning (k.v.p.). Hij "bracht ook de secretaris hulde voor zijn prestaties. Over de begroting werd na K.V.P.-fractie gesproken door de heer G. J. Ransdorp. Na het vele bereikte hebben gereleveerd, toonde spr. zich wel'dahkbaar, maar niet geheel voldaan. Er staat nog veel op het programma, dat niet onmiddellijk kan worden uitge voerd. Spr. achtte het Gasbedrijf ziek en hoopte, dat spoedig verbetering in zijn gezondheidstoestand zal optreden. De begroting vergeleek de heer Rans dorp met een spons. Knijpt men daarin, dan komt er nog wel wat uit. Speciale aandacht van B. en W. vroeg spr. „Steun Wettig Gezag", industrievestiging en een zwembad. Voorts verzocht hij op ruiming van de mensonwaardige krot woningen, "zodra er voldoende bouwvo lume aanwezig is. Over de financiële toestand van de ge meente maakte de heer Scholte (c.h.- a.r.) zjcb bezorgd. Hij noemde die verre van rooskleurig en wees er op, dat grote waakzaamheid geboden is. Spr. plaatste daarna enkele opmerkingen over de sala- iëring voor het gemeentepersoneel de straatverlichting. Ook hij drong met klem aan op het stichten van een bad huis en een zweminrichting. Zeer be- ieuwd was spr. naar het eindresultaat an de algehele doorlichting van de Lis- ese burgerij. Gaarne zag de heer Scholte voorts, dat de bouw van middenstandswoningen met kracht wordt bevorderd. Ergerlijk vond hij het optreden der jeugd op de Zater dag- en Zondagavonden. Spr. vroeg B W. strenge maatregelen hiertegen te en nemen en hij sprak ten slotte de is uit, dat God B. en W. en de raad bij hun gewichtige werk wil steunen. De heer Van Waveren (s.g.p.) betreur de het, dat er in het schrijven, dat de begroting begeleidde, zo weinig sprake van de afhankelijkheid van God, de Schepper. Voorts betreurde de heer Van Waveren zeer de ontheiliging de Zondag. Een zweminrichting achtte hij niet rendabel; een badhuis daaren tegen dringend nodig. ZOETERWOUDE Gemeenteraadsvergadering Vanavond om kwart voor 8 komt de raad - bijeen.- Op de agende komt o.m. voorst'el van B. en W. ^ot opnieuw vaststellen van de toewijzingsprijs voor de panden in het wederopbouwplan; be handeling uitbreidingsplan Dorp; idem begrotings grondbedrijf 1950; idem begro ting grondbedrijf en gemeentebegroting 1951; wijziging gemeentebegroting 1950. NOORDWUKERHOUT Concert Matrozenkoor Gisteravond gaf het Matrozenkoor onder leiding van Theo van Elferen een concert in de zaal van de heer Brama. Om kwart over 8 staken de matrozen van wal. Het duurde niet lang, of de jongens hadden de harten van de aanwezigen gewonnen, hetgeen in het applaus na de ners wel tot uitdrukking kwam. Vooral de sopraansolo viel zeer te waar deren. De landelijke repetitie van Fr. van Suppé, een komische scène onder leiding de kleine dirigent, gaf het concert een heel ander aspect. De jongens, gezeten in een halve kring, gestoken in verschillende kleding en voorzien van muziekinstrumenten, speelden hun spel zeer goed. Na een korte pauze werd het derde deel vlot afgewerkt, maar hiermee het nog niet afgelopen, want er werden niet minder dan drie extra num- gegeven. Jammer en onbegrijpelijk het, dat de zaal slechts voor de helft was bezet. RIJNSBURG Burgerlijke Stand. GEBOREN: Pieter, z van S van Eg- moqd en P Heemskerk, Hofstraat 48, Willem L, z van L van den Eijkel en A Heemskerk, Vliet N.Z. 33; Jan, z van H Polderman en T Zwiep, Burg. Her mansstraat 3. ONDERTROUWD: J Krol, 31 j, Brou werstraat 42 en H Klomps, 22 j. Brou werstraat 42; F van Delft, 21 j, Brouwer straat 6 en A C van den Bosch. 21 j, Langevaart 39. GEHUWD: J Slootweg, 24 j, Hoofd straat 74, Valkenburg (ZH) en C Vliet, 21 j, Brouwerstraat 116. Burgemeester De Graaf beant woordde de sprekers. Hij was dank baar voor de waarderende woorden aan het adres van B. en W. In de zorglij kè financiële positie der ge meente zag hij nog een lichtpuntje, daar het dienstjatir 1948 een belang rijk batig saldo zal afwerpen ten gunste van 1951. Een zwembad heeft reden van bestaan, maar het is de vraag of het in 1951 tot stand zal komen. De heer Van Waveren beantwoordend, /ees de burgemeester op het feit, dat 5. en W. in de overtuiging leven Gods hulp bij hun arbeid nodig te hebben. Het Gasbedrijf baart zorg en we heb- 2n ons, aldus spr., te beraden of in de naaste toekomst centralisatie nodig zal B. en W. zullen spoedig een beroep doen op de burgerij voor „Steun Wettig Gezag". Spr. deelde de mening van de heer Van Waveren over de sport op Zon dag niet. Wel zei hij toe, dat de baldadig heid en onhebbelijkheid der jeugd op het Vierkant krachtig zal worden tegen gegaan. De beide wethouders dankten voor de erkentelijke woorden en zeiden Gods bij stand zeer nodig te hebben gehad. De begroting van het Gas- en Water leidingbedrijf en de dienst voor Soc. Zaken werden na enige discussie aan genomen. Bij de bespreking van de begroting in de gewone dienst, noemde de heer Ransdorp het salaris van de wethou ders een fooitje. De voorzitter beaamde dit. Hij betwijfelde echter, of hieraan veel te doen zal zijn. Niettemin wil hij deze zaak persoonlijk onderzoeken. Even kwam er nog een principiële kwestie ter sprake, toen de heer Van Waveren zich o.m. gekant had verklaard tegen subsidie voor het Sportpark. De heer Van Kesteren noemde de heer Van Waveren inconsequent, -daar spr. 't tekort f 11.000 op het sportpark veroor zaakt zag door het niet mogen houden in Speedway-races op Zondag. De heer Steenwinkel achtte op zijn beurt de heer Van Kesteren inconse quent. Het tekort mag niet op rekening worden geschoven van de principiële tegenstanders van wedstrijden op Zon dag. Het risico blijft voor de voorstan ders. De heren De Vries en Tibboel toon den zich dankbaaar, dat B. en W. hun belofte inzake Speedway-races op Zon dag zijn nagekomen.- De begroting werd z.h.s. aanvaard. De avondzitting In de avondzitting passeerden de res terende agendapunten vlot de hamer. In verband met de verplaatsing van de vuilnisbelt, zal de le Poellaan door de gemeente worden overgenomen. De heren A. J. Mesman en H. W. Vreeburg wer den herkozen in het bestuur van de dienst van Soc. Zaken, terwijl de bur gemeester tot ambtenaar van de Bur gerlijke Stand werd benoemd. De raad ging volkomen accoord met het voorstel van B. en W. om f 1200 te voteren aan de organisatie van de bur gerlijke verdediging. De regeling van de bouw van particuliere woningen werd gewijzigd, zulks ter stimulering. Een crediet van f92.000 voor een ge deelte van de nieuwe riolering, werd toegestaan. Besloten werd voorts de aan gegane kasgeldlening ad f 1.250.000 te ver hogen tot f 2.000.000. De raad ging accoord met de aankoop van een grond-triller, die f9500 zal kos ten. Het verhuren van deze machine aan derden zal nog worden bekeken. Voor het leggen van nieuwe electrici- teitskabels in de Grachtweg zal f5400 worden uitgetrokken. Met de stem van de heer Van Waveren tegen besloot de raad een derde tennisbaan aan te laten leggen. Aan de bouwonderneming „Klimop" werd grond verkocht voor het zetten van 8 herenhuizen aan de Oranjelaan. In de toekomst mag „Klimop" nog 21 derge lijke huizen bouwen. In de rondvraag informeerde de heer De Vries nog naar de riolering van de 3 e Poellaan. Tenslotte wenste de praeses de raadsleden een gezegend Kerstfeest en jaarwisseling toe. Onze Spriisstukken blijven langer dan een week vers dus 'n fijne tractatie voor de Kerstdagen Alleen bij bakkerij 'i Witte Hek" 'n HEERLIJKE TRACTATIE voor de KERSTDAGEN is zeker Slagroom met aardbeien, ananas of gemengd fruit. „De Landbouwer" Voor electrische apparaten P. Zuyderduin Voorstraat 31 - Katwijk aan 2 Telefoon 2954, (AduertentU)

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 7