Eenmaal stond bij het Huis ter Noordwijk Lugt 12.65 3.20 16.95 2.65 2.95 MORGEN GRATIS NIEUWE LEIDSCHE COURANT 4 VRIJDAG 22 DECEMBER 19* Phenomenen De regering heeft zich ernstig be- raden over hetgeen haar te doen stond'na de aanneming door de Tweede Kamer van het bekende amendement Tuin-Schouten-Beernink op het gebied van de topsalarissen. Elders kan men meer lezen over de oplossing, die de regering aan de Kamer meent te moeten voorleggen. Blijkens de toelichting zal het Konink lijk Besluit van 19 September 1950. nr K. 408 worden gewijzigd en wel zodanig, dat hierin opgenomen worden de 5pct van de voorlaatste loonronde en de 5 pet van de jongste loonronde, hetgeen in feite in totaal op 10% pet komt te staan. Uit de toelichting bij het regeringsvoor stel blijkt niet duidelijk, waar die 10^ pet nu eigenlijk bij komt. Uit medede lingen van officiële zijde weten wij ech ter. dat het Koninklijk Besluit K 408 zodapig gewijzigd zal worden, dat voor de topfunctionarissen vaste bedragen worden genoemd (en niet meer een be drag-ten-hoogste), liggende lOi/j pet bo ven de salarissen van 1948). Wij achten het een manco, dat dit niet duidelijk uit de toelichting blijkt. Temeer, daar al leen gesproken wordt over het salaris van de secretarissen-generaal, dat op f 15.000 per jaar wordt gesteld. De rege ring wijst er op, dat dit bedrag wordt bereikt door het geven van een toelage. Maar niet blijkt, hoe groot het in het gewijzigde K.B. voorkomende eigenlijke salaris zal zijn. Wij weten weer van officiële zijde ^dat dit f14.400 zal be dragen en dat de toelage dus f600.per jaar zal zijn. Of iedere secretaris-gene raal inderdaad een zodanige wijziging in zijn functie heeft zien voltrekken dat een zodanige toelage gewettigd is. wa gen wij, anders dan de regering, te be twijfelen. Die f 600.per jaar moeten komen uit een algemene ,,pot", die nu ten be drage van f150.000 op de be_groting van Binnenlandse Zaken wordt gebracht. Uit die „pot" (die in de oorspronkelijke be groting met f 100.000.was gevuld) moet echter nog veel meer komen. Aanvan kelijk was het de bedoeling, hieruit aan zeer verdienstelijke hoofdambtenaren toelagen toe te kennen. Wij zouden dit „phenomenen-toelagen" kunnen noemen. Dit „phenomenen-systeem" wordt nu min of meer losgelaten. De verhoging van de post met f 50.000.wordt n.l. voorgesteld, omdat het de bedoeling iê, ook toelagen te geven aan niet uitzon derlijk talentvolle ambtenaren. Wij kunnen dit begrijpen. Na de oorlog heeft zich een toelage-systeem ontwikkeld, waardoor verschillende ambtenaren een bepaald salaris-niveau hebben bereikt, waarop zij historische rechten hebben. Het ligt niet in de be doeling, deze ambtenaren na de wijzi ging van het Koninklijk Besluit K 408 in salaris te doen achteruitgaan. Wij hebben hier vrede mee. mits vast komt te staan, dat bij opvolging de functionaris niet automatisch dezefde toelage krijgt als zijn voorganger. Deze toelagen moeten het karakter dragen van een gunst, niet van een recht. De voorgenomen wijziging van het Koninklijk Besluit K 408 achten wij juist. De in 1948 geldende salarisverhou dingen blijven hierdoor gehandhaafd, waardoor het optrekkingsgevaar wordt geëlimineerd. Tegen het creëren van een.,pot-post" voor toelagen hebben wij echter be zwaren. Wij houden helemaal niet var het toelage-systeem, al zal de regeïing Een drie eeuwen oude kaart geeft dit aan Meer dan drie eeuwen oud is een kaart, aanwezig in het archief van het hoogheem raadschap „Rijnland". Het is een kaart van Kennemerland en ze is gemaakt in 1647. In de buurt van Noordwijk, daar waar zich thans nog Duitse bunkers bevinden, is een ruïne getekend. De ruïne van het „Huls ter Lugt", dat pal aan de zee moet hebben gelegen. Al te veel is er niet van bekend en vermoedelijk is van de ruïne helemaal niets meer over. Een geoloog, door het Haarlems Dag blad naar zijn mening gevraagd, wees er op, dat de kust van Holland in de loop der eeuwen op verscheidene punten ge wijzigd is. Onze tegenwoordige jonge duinen zijn vermoedelijk in de laren 400 —800 ontstaan. De oude duinen, die veel lager waren, zijn toen ondergestoven en wel in zo'n mate, dat er vrij hoge zand heuvels ontstonden. Zeker is, -dat na de vorming dezer jonge duinen aan de kust grote stukken zijn weggeslagen, waar een verplaatsing van de kustlijn ge paard is gegaan. Katwijk had eertijds een versterking aan zee. (Tot voor kort werd aangenomen, dat de „Brittenburoh" door de Romeinen gebouwd was, maar de laatste onderzoekingen tonen met vrij grote zekerheid aan, dat zij door ae Franken werd gemaakt, die het land wilden verdedigen tegen de Noor- iannen.) De resten van de „Brittenburoh" lig- ;n nu onder de zeespiegel. In de 17e ;uw zijn zij bij zeer laag water nog eens zien geweest. Maar er zijn aanwijzin gen, dat de duinen- in de omgeving van Noordwijk en Zandvoort minder afge nomen zijn. De duinen in de omgeving van Zandvoort en Noordwijk groeien de laatste tijd zelfs weer aan. Het Is dus aan de hand van de kaart niet vast te stellen, waar In 1647 de ruïne van het „Huis ter Lugt" stond. Wel is het zeker dat het was enige honderden meters ten Noorden van het punt waar de Schulpweg onder Noordwijk aan Zee komt, dus onge veer bij mijlpaal 73. Iemand ven het Haarlemse blad heeft in deze duinen, die tot de rijksdomeinen behoren, een vluchtig onderzoek inge steld, al leek de kans dat er na meer dan eeuwen nog iets van de ruïne te vinden zou zijn, heel klein. Een wande- in dit gebied toonde duidelijk dat zelfs graven in dit duingebied niets kan opleveren, want overal stuit mén hier op erfenissen van de Duitsers. Een onderzoek op het raadhuis in Noordwijk leverdé niets op. want in het gemeente-archief is geen enkel stuk over het „Huis ter Lugt". Het eigenaardige is, dat er ook op het archief van „Rijnland" er, in verband met historische rechten voor sommige ambtenaren, niet geheel buiten kunnen. Toch menen wij, dat met name voor topfunctionarissen het wer kelijke ambtelijke inkomen op de des betreffende departementale begroting moet worden gebracht. Het is helemaal niet erg, wanneer duidelijk uit de be groting blijkt, wie van onze rijksamb tenaren phenomenen zijn. Toelagen uit een algemene pot leggen hierover een rookgordijn en wat nog erger is brengen een sfeer van geheimzinnigheid. niets óver te vinden is. Dit archief loopt tot 1200. „Ter Lugt". J. Kloos, die een dik boèk schreef over „Noordwijk in de loop der eeuwen", ver telt het volgende over het „Huis ter Lugt". „Ter Lugt" was een hoge heerlijkheid benoorden Noortigerhout, bevattende de en aldaar, Starrenbrortck, het Wolfs- en het Haechsvelt tot aan het gebied Brederode (de tegenwoordige grens Noord- en Zuidholland). Voor het eerst is die in leen gegeven 10 Septem ber 1449 door graaf Filips I van Bour- gondië aan Franck van Borsselen, graaf Oistervant en Opperhoutvester van Hollandt, van 1433 tot 1437 gehuwd ge weest met gravin Jacoba van Beieren. „Wijders ging de heerlijkheid over Franks zuster, Alienora, gehuwd met Ghysbrecht van Nyenroède en vandeze gelijktijdig op alle heeren en jonck- v'rouwen van Langhevelt. Het „Huys ter Lugt" der 15e eeuw stond de duinen nabij het strand. Door af vloeiing der duinen ten prooi der Noord zee geworden, schijnt er later een ander .Lugterhuis" gebouwd te zijn, meer bin nenwaarts naar het Wolfsvelt, dat weder maar zijn naam is overge bracht geworden op een hofstede aan de Delfweg bij de Ruygenhoek in de tegen woordige gemeente Noordwijkerhout, welke hofstede, helaas, daags voor Aller heiligen 1916, als slot van het Lugter- drama, een prooi der vlammen werd. Zoo blijft ons „luchtkasteel" bij 't element van water, lucht en vuur alleen bekend. In de historie der Middeleeuwse onlus ten wordt het Huis ter Lugt niet ge noemd. Het zal vermoedelijk gediend heb ben tot duinjachtslot van heer Frank var Borselen en de heeren van Nijenrode en tevens gelegenheid geboden hebben tot 't houden van rechtsdagen, aangezien „ter Lugt" hooge, middelbare en lage jurisdictie bezat". Meineed in zaak van laagvlieger De 33-jarigé Haarlemse autohandelaar M. H. P., die door de kantonrechter f 200 boete was veroordeeld, omdat hij pipercub zeer laag over het Bloemendaalse strand had gevlogen 9tond gisteren in hoger beroep voor de rechtbank te Haarlem terecht. Politie agenten verklaarden dat het toestel slechts op een hoogte van 10 meter had gevlogen, doch een getuige decharge, die in het vliegtuig had gezeten, beweer de dat hij de hoogtemeter in het oog had gehouden en dat deze boven het strand niet beneden de 200 meter had aange- 1. De zaak werd daarop aangehou- Stichting van de Arbeid in haar nieuwe vorm Blijft hoogste orgaan van overleg tussen werkgevers en werknemers (Van eén onzer verslaggevers). Nadat de Sociaal-Economische Raad zijn werkzaamheden had aangevangen., besloot na een arbeid van vijf jaar, waar- .n dank zij samenwerking en overleg net werknemers en werkgevers belang rijke resultaten werden verkregen t.a v het economisch herstel, de sociale ge rechtigheid en de arbeidsvrede, de Stichting van de Arbeid ter vermijding van dubbel werk haar activiteit in te krimpen. Dit wil echter niet zeggen dat de Stichting haar bemoeiingen op di'. gebied heeft gestaakt, integendeel: zij blijft, als vrije organisatie van werk gevers en" werknemers, het hoogste or gaan van overleg tussen beide groepen. Ook haar bemiddelende taak zal worder. voortgezet, zowel wat betreft landelijke vraagstukken als problemen die zich in bepaalde bedrijfstakken kunnen voor doen. Wel degelijk houdt zij dus in haar nieuwe gedaante haar eigen werkzaam heden, nl. met haar documentatie en we tenschappelijke voorlichting een stand punt te bepalen, en door overleg met de Sociaal-Economische Raad en de rege ring het hierover eens te worden. Ter zake van de toepassing der aldus ver- ieuwe richtlijnen wordt hierna haar taak overgenomen door het be drijfsleven (op den duur de bedrijfs- raden). Er moge nogmaals op gewezen worden dat de door de Kroon benoemde 15 deskundigen in de S.E.R. geen verant woording aan de regering schuldig zijn. De Stichting verwacht te kunnen blij ven rekenen op zowel de medewerking van de aangesloten organisaties als var de vakraden, die als haar onderbouw in verschillende bedrijfstakken werden ge vormd. Zij zal in voorkomende geval len van voorlichting en advies blijven dienen. De uitgave van het maandblad „Sociale Voorlichting*' wordt voortgezet. De ervaring die tot nu toe door de Stich ting werd opgedaan geeft hoop, dat met de' S.E.R. een werkwijze zal worden ge vonden waarbij beide lichamen elkaar aanvullen. In verband met zijn lidmaatschap van het dagelijks bestuur van de S E R. zal het gedelegeerd lid van het bestuur van de Stichting, prof. mr B. C. Slotemaker, deze functie verwisselen met die van buitengewoon lid. De secretarissen van de Stichting, de heren D. W. Ormel dr P. S. Pels, zijn in dezelfde kwali- overgegaan naar de S E.R. Dr Pels zal voorlopig als secretaris van de loon- commissie van de Stichting blijver, fungeren. Aan dr J. J. M. Veraart is op zijn verzoek eervol ontslag verleend als secretaris. Als secretaris van de Stichting haar nieuwe formatie zal optreden drs P. Brandes, tot nu toe hoofd vai afdeling Onderzoek en Voorlichting de Stichting. Het bureau van de Stichting van de Arbeid blijft gevestigd Javastraat 2B te Den Haag. Overval op lavasche Bank Soerabaja Op de Javasche Bank te'Surabaja werd een aanval gedaan, waarbij 3.8 mill' roepiah's werden- buitgemaakt. De bewapende rovers kwamen op het ogenblik, dat de kluizen geopend wai Onder de vijf rovers 'bevonden zich ti Europeanen, van wie een Indo-Euro peaan. De portier werd neergeslagen. Kort en Klein Inzittenden van een auto, welke van Arnhem naar Harderwijk reed, zagen eerst een kudde van 26 herten en later tiental wilde zwijnen vlak voor de wagen de weg oversteken. Een imposant gezicht in het winterlandschap van de Veluwse bossen. -£• Twintig leden van het Nederlands comité voor hulp aan luchtelingen hebben in de vluchtelin genkampen te Oldenburg en Wilhelms haven speelgoed en andere kerstgaven uitgereikt. Zij maakten tevreden lieden. De gepensionneerden van de R.K Bond van Vervoerspersoneel zijn minder tevreden. Zij protesteerden op een ver gadering in Utrecht tegen het lange uit blijven van de door de regering toege- egde verdere pensioenverhoging Tot oorzitter werd gekozen L. Lub uit Rot terdam. -fc De 33-j. kellner V. uit Am sterdam werd door het gerechtshof aldaar overeenkomstig het rechtbank- is veroordeeld tot 10 maanden daar ?en geroofd bedrag van f 1000 had bewaard. Handlangers hadden het geld gestolen van een dronken oud-Indisch- gast in een hoofdstedelijke bar. -fc De D U W. zal dezer dagen beginnen met het graven van een nieuwe bewaterings- geul ten behoeve van het Zwin, dat dan als natuurreservaat behouden kan blij- De Belgische protesten zullen dan verstommen, -fa Nog meer verheu gend nieuws voor onze Zuiderburen, De tien procent compensatietoeslag op di lonen der Belgische grensarbeiders blijft gehandhaafd.-&■ Aan de Eemhaven te Rotterdam wordt een nieuwe zuurstof- fabriek gebouwd voor de N.V. W. A Hoek's machine- en zuurstoffabriek ti Schiedam. Laagste inschrijver was Bode- gom's Aannemingsbedrijf te iJsselmonde f 270.000. Week dei gebeden ook weer in ons land De Algemene Week der Gebeden, die ingesteld door de Evangelische Allian tie, doch de laatste jaren in ons land meer is gehouden, zal in de week 7 tot 14 Januari a.s. ook in ons land _~r in acht worden genomen. Dr W. Lütjeharms, dr A. H. Oussoren en ds F. Dresselhuis hebben aan de Protestantse voorgangers richtlijnen toegezonden. Vooraanstaande personen uit onderschei den Protestantse kerken bevelen deze oproep hartelijk aan, nl. uit de Ned. Herv. de Geref., Chr. Geref., Baptisten en Her steld Evang. Lutherse kerken, het Zeis ter Zendingsgenootschap en het Leger des Heils. Bij ds F. Dresselhuis, Ch. Ruys- straat 31, Roermond, zijn inlichtingen verkrijgbaar. Vrije ije Universiteit telt 230 Herv. Studenten Blijkens het Decembernummer van het Vrije-Universiteitsblad neemt het aantal leden en begunstigers uit Ned. Hervorm de en Chr. Gereformeerde kringen steeds meer toe. In de theologische faculteit zijn vier Hervormde en drie Chr. Geref. stu denten ingeschreven. Aan het einde var de cursus 1949—1950 waren er in de ove rige faculteiten 658 studenten Gerefor meerd, 173 Hervormd, 18 Chr, Gerefor meerd en 19 Geref. (art. 31 K.O.). Bij de nieuwe cursus hebben zich in deze fa culteiten 125 Geref., 57 Herv., 5 Chr. Ge ref. en 5 vrijgemaakt Geref. studenten aangemeld. Vooral wat betreft de Her vormde studenten betekent dit laatste cijfer een belangrijke toeneming. Doel en grondslag van N.A.E. toegelicht Volgend jaar oprichting van internat, organisatie (Van een onzer verslaggevers), p een vergadering in Utrecht *an de Nederlandse Nationale Associatie van Evangélischen zijn doel en grondslag de volgend jaar in Ons land op te richten Internationale Associatie var Evangelischen toegelicht. Er zal volgend fusie tot stand komen tussen de I.A.E. en de Evangelischè Wereldalliantie. De voorzitter van het voorbereidings comité, dr A. H. Oussoren uit Middelburg 'i dat de N. A. E. een reactie-verschijn sel is tegenover de Amerikaanse Federale Raad van Kerken, waarin het moder- de overhand heeft. Waar dit mo dernisme ook in de Wereldraad van Ker- de Internationale Zendingsraad ',s nemen, vroèg dr Oussoren zich af, of er nog wel plaats is voor de Geref Kerken in deze zendingsraad. Ds F. Dresselhuis te Roermond, de icretaris, betoogde dat de N.A.E. veel zal kunnen bijdragen tot een beter ver- aan van de Christ-gelovigen onderling zo een voorbereiding zal kunnen zijn 4 meer toenadering tussen de kerken Er heeft een bespreking plaats gehad met prof. dr G. Ch. Aalders Over de houding tot de Internationale Raad Christelijke Kerken (de I.CC.C.) Een commissie zal zich beraden de concept-geloofsbasis. die is vastgesteld op de conferentie te Boston, en over organisatievorm van de N.AE, Commandant van Finsterwoldi kreeg lagere straf De gewezen commandant van het in terneringskamp te Finsterwolde, Jan Auke V. te Zeegse, is gisteren in hoger beroep te Leeuwarden wegens verduis tering veroordeeld tot vier maanden i. (vonnis rechtbank 1 jaar en maanden) en wegens mishandeling gedetineerden tot zes maanden (vonnis rechtbank: een jaar). De bewakers J. de B. uit Eexta, L. S. uit Eexta en Berend H. uit Ter Apel kregen resp. drie maanden (conform het oorspronkelijke vonnis), 14 dagen (een maand) en een maand (drie maanden)- Kleuter bij Maasdijk met slee onder auto Bij het glijden met een slee werd het vijfjarig dochtertje van de fam. Van der Meer te 's-Gravenzande dezer dagen door vrachtauto gegrepen. Het kind liep schedelbasisfractuur op en werd in zorgelijke toestand naar het ziekenhuis de Zuidwal in Den Haag overge bracht. Met enkele andere kinderen maakte het meisje er een sport van, bij de Woutersweg van de Maasdijk beneden te glijden. Op de Parallelweg naast de dijk kwam de kleine onder een passerende auto terecht. Oorlogsinvaliden kregen pakjes Iruil Het Centraal Bureau van de Tuin bouwveilingen heeft vóór het Kerstfeesi fruitpakketjes gezonden aan oorlogsge wonden en -invaliden die thuis worden verpleegd. Voor St. Nicolaas kregen de gewonde en invalide militairen in hos pitalen en herstellingsporden dergelijke pakjes. Oudste onderwijzer 71 jaar Ruim 2500 vacatures bij L.O. Er is een openbare ULO-school in ons land, waar aan het begin van dit jaar 71-jarige onderwijzer voor de klas stond. Hij was niet de enige bejaarde leerkracht: er waren tegelijkertijd ook 2 onderwijzers en één onderwijzeres van zeventig jaar werkzaam bij het bijzon der gewoon L.O., alsook één onderwijzer één onderwijzeres van 69 jaar bij het openbaar gewoon L.O. Dat waren de oudste leden van het Nederlandse .onderwijzerscorps, dat op 1 Januari 1950 blijkens de mededelingen het Ministerie van Onderwijs 41.526 personen groot was. De jongste twee n 19-jarige onderwijzer en een dito onderwijzeres, beiden bij het bijzon der onderwijs. Van de 41.526 oderwijzers en onderwij- messen werkten er 11.947 bij het open baar onderwijs en 29.579 bij het bijzon der. Nog een paar cijfers: gewoon LO 34.213 leerkrachten, 9483 openbaar en 24.730 bijzonder onderwijs. Voortgezet LO: 541, 216, 325. ULO: 4399, 1597, 3302. Buitengewoon LO: 1873, 651, 1222. Van het algehele totaal van 41.526 wa in er 18.024 onderwijzeressen. Het ge- oon LO telde 6585 hoofden, het voort gezet LO 224, het ULO 919, het b.g. LO 249. •en 885 vacatures in het ver plichte personeel: daarvan waren er op 16 September 86 niet vervuld Het aan tal vacatures in het boventallig perso neel bedroeg 392 (op 16 September niet vervuld: 59). Er waren 1223 personen af wezig wegens ziekte, zuivering, militaire dienst enz. Van deze leerkrachten waren op 16 September 108 plaatsvervangers niet aanwezig. Van het totaal aantal vacatures (2505) werden er 645 vervuld door gehuwde 25 door voorlopig gepension neerden, 90 door definitief gepension neerden en 1492 door andere tijdelijk aangestelden. Op 29 Dec. hoopt de schilderes Betsy Westendorp—Osieck te Den Haag haat 70ste verjaardag te vieren. Aan de R'damse Toonkunst Muziek scholen is een nieuwe opleiding inge steld ter verkrijging van het diploma de Ned. Ver. voor Muzikaal-Rhyth- mische Opvoeding. De Spaanse dansers Susanna Audeoud en José Udaets zullen 30 voor stellingen in Nederland geven en op 29 Jan. optreden in K, en W. te Den Haag. Van April tot" Juni 1951 zal in Milaan een grote Caravaggio-ientoon- stelling gehouden worden, waaraan toe gevoegd zullen worden werken van mees ters, die onder zijn invloed gewerkt heb ben, als Manfredie, Honlhorst, Velasquez. Met zijn muzikale tragedie „Ifigenia" heeft de Ital componist Udebranöo Pizzetti de premie „internazionale radio- fonico italia", groot 18000 Zwitserse francs, gewonnen. De tweede prijs ont ving de Belg Raymond Chevreuille en de derde prijs de Fin Tanne Rykkanen. B. en W. van Haarlem zullen voortaan jaarlijks een groep kunste naars in staat stellen hun werken in het „Huis van Looy" te Haarlem te expo- Juist de kwaliteit van onze KERST- AANBIEDINGEN is belangrijk Zuiver woiien Delana MEISJESJURK met dubbele zoom 75 ct. stijging p. maat Zuiver wollen DAMESVESTEN div. moderne kleuren Zuiver wollen SHAWLS ruit dessins Katoenen KEUKEN TAFELKLEEDJES B. DE KONING HAARL.STR. 137 Donkerst. 2-4-6 MIDZA-BONNEN KWASTEN EN PENSELEN „DE VERFTON" GOEDKOPE NIEUWJAARS ADVERTENTIES De goedkoopste en meest doeltreffende wijze om Nieuwjaarswensen aan te bieden, is nog steeds het plaatsen van een advertentie. Het is voordeliger dan welke andere manier ook en niemand kan zeggen, door U te zijn vergeten. Om een advertentie te doen plaatsen, is het voldoende te verwijzen naar het nummer van de modellen, die hierbij zijn afgedrukt. Men kan natuurlijk ook een andere tekst opgeven. No. 1 1.80 No. 2 2.50 De Heer en Mevrouw GELUK—Vooruit Singel 537, Leiden. M.H.G. Voor 1951 bieden wij onze beste wensen aan familie, vrienden en cliëntele: Fa. J. VAN MORGEN Toekomststraat 12, Rijnsburg. Gods beste zegen toege wenst aan familie, vrienden en bekenden. J. VAN HARTEN Drentsestraat 44, Hillegom. zegen gewenst door P. VRIENDSCHAP BUITENSTRAAT 2 HILLEGOM Bij de intrede van het Nieuwe Jaar bieden wij U onze beste wensen. j. JAARSMA Koningsgr. 47 - Alphen a.d. Rijn Bewijsnummers 10 cent. De advertenties kunnen worden opgegeven aan ons Bureau. Telef. 23375 of aan onze agenten en bezorgers, die ze gaarne van U in ontvangst nemen. De tekst dient uiterlijk 28 December in ons bezit te zijn. Grote keuze Verlovingsringen „ROS I N E" STEENSTRAAT 16 LEIDEN TELEFOON 26854 Fa„BIJLÏB0' VOOR UITDEUKEN EN SPUITEN zegt Kees op de LEIDSE MARK1 ontvangt iedere bezoekei tijdens de reclamemarkt met grote winkansen waarvoor 10 KONIJNEN door de kooplieden beschik baar gesteld. Prijsuitreiking 's avonds 6 u. Voor de FEESTDAGEN EEN PAAR NYLONS REEDS VANAF ƒ4.90 VOOR ADVERTENTIES: TELEFOON 23375 Te huur gevraagd Te koop aangeb. Witte waskast met spiegel en marmeren blad 17.50. witte nachtkastjes 2.50 p st. theemeubel 17.50. 4 rood pluche stoelen 15, 4 eiken stoelen 12.50, theekast 6.50, 2e Kerstdag geopend F. v. d. Pluym, Janvossen- steeg 51. Jongens winterjas, grijs, z.g.a.n.. voor de leeftijd var 13 14 jaar. v. d. Valk Bou- cianweg 18, Leiderdorp. Diversen Luxe lederwaren, sportrie men, padvindersriemen, pak riemen met handsvaten. hon denhalsbanden, grote en kleine maten. Kindertuigjes, pakriemen v.a. 2 meter lang. mandenriemen, polsriemen Schoenfournituren. Schoen en tassenreparatie. N. A van Wijk, Haarlemmerstraat 161, Midzazaak. Uw kerstdiner smaakt lekkerder met cranberries Verrukkelijk bij wildbraad, gevogelte, vlees, in appel moes, gebak, bowl, enz cepten gratis. Kg 1.25. Re formhuis Ligthart, Terwee- weg 84, Oegstgeest. m 25610. 9 Beertjes Honing is natuurhoning. Uitstekend geneesmiddel bij verkoud heid, bronchitis, asthma, maag en hartkwalen. Voor honingliefhebbers iets fijns Pondspot 1.65, 1.50 en 1.Gratis thuisbe zorgd, Honinghandel Ligt hart, Terweeweg 84, O geest. Tel. 25610. Diepe-, platte-, ontbijt-, dessertborden, kop en scho tels. Koffiepotten, theepot ten, filterpotten, bekers, glazen, vazen, borrelglazen, portglazen, bowlglazen, melkkannen, suikerpotten, broodschalen, vleesschalen dekschalen, soepkoppen, bo- vloten. Bij Deko op de rkt. voor Hollants. Voor de Kerstdagen naar Jean van Zijp's feest- magazijn, Hooglandse Kerk- gracht 40. De bekende Kerst sterren 10 stuks 25 ets. Voor Oudejaar een enorme sor tering vuurwerk. Ook nze bekende pakketten. Koopjes halen Restant inderfauteuiltjes van 7.50 Dor 2.50. Blank gelakte ierarmige kandelaars van 6.50 voor 2.Ombouwen voor opklapbedden v.a 19,- Haast UMeubelmakerij- Houtdraaierij. Wassenaar. Janvossensteeg 60, Telefoon lucht pompen f 17 50, uirstromers. luchtslang. slangklemmen. T- stukjes. luchtregelkranen. electr verwarmers, U-bui- zen voor pekelverwarming petroleumbranders. thermo meters. celluloid inhangfil ters voor kleine aquaria, celluloid broerikamers Don Holder. Jan Vossenst. 75/77, Telefoon 26901. Een schilderstuk is een nuttig geschenk van blijven de waarde. Wij hebben voor U.een enorme sortering schil derstukken, pastels, foto slandaards. etsen, in alle prijzen Lijstenmakerij „De Concurrent", Haarlemmer straat 72, Telef 22918. Het aangewezen adres voor het omlijsten van platen, foto's enz. is het vertrouwde adres; Lijstenmakerij „De Concurrent", Haarlemmer straat 72. Tel. 22918. Bij ons bent U verzekerd van prima afwerking. 1 spel speelkaarten 69 ct. 53 stuks, origineel Hondjes- kaarten. De beste die er zijn Alleen met inlevering van deze advertentie Geldig tot 1 Januarï. I.V.A., Haarlem merstraat 48, Nova, Noord einde 43, Leiden. Een stukje bijzonder hout een klein stukje triplex of fineer, een mooi lijstje of stokje, een oalk. een plank of een lat; In „De Houthal" vindt elke knutselaar wat Hogewoerd 99. Tel. 22536. Porseleinen thcepotte* 98 ct. Alle maten dezelfde prijs Grote porseleinen kof fiepotten f 1.49. Crème ont- oijtbordjes 29 ct Broodscha len f 1.49 Botervloot f 1 4 Grote aardappelschaleb ct I.V A., Haarlemmerstr 4 Nova, Noordeinde 43, Leiden Plaats 'n Koerier 9t is dé manier!

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 4