Sijthoffs uitgeversmaatschappij bestaat in Januari honderd jaar KLEURPOTLODEN KLEURKRIJT Ir. J. M. Riemens sprak over het behoud van cultuurgrond Dokter J. J. Persant Snoep het goud in Voorstel inzake berging van huisvuil teruggenomen Hoogheemraadschap Rijnland over de kadeverbetering NIEUWE LEIDSCHE COUHANT 3 VHIIDAS 22 DECEMBER 1958 Onwrikbaar elan rijk bekroond ris Een gezond bedrijf met een verleden gezond Met energie en vertrouwen de nieuwe eeuw in QP 2 EN 3 JANUAKI a.s. zullen by de N.V. A. W. Sijthoffs Uitgeversmaatschappij aan de Doezastraat de vlaggen wapperen, want het bedrijf bestaat dan niet minder dan honderd jaar. Aan de Oude Vest klein en eenvoudig begonnen, heeft deze onderneming zich omhoog weten te werken tot een, die zowel in binnen- als In buitenland kan bogen op een grote naam. Vele duizenden boeken zijn in de loop der jaren van de persen gerold en zy hebben hun weg tot ln verre werelddelen gevonden. Sythoff heeft onbetwistbaar e met gerechtvaardigde trots zal terugzien. Albertus Willem Sijthoff werd op 30 Juni 1829 te Leiden geboren. Op 13-jarige leeftijd verwisselde hij. de lagere school met. het gymnasium, dat hij 2 jaar bezocht. Hij was 14 jaar oud. toen zijn vader over leed. Nu stond hij voor de omstandigheid een vak te kiezen. Dit viel hem niet moeilijk. Toen hij nog op de schoolbanken zat, had hij er reeds zijn zinnen op gezet boekdrukker te worden. Albertus hield van boeken, niet alleen om de lectuur, maar ook om de uiterlijke verzorging, die hy graag zo goed mogelijk wilde zien. Zijn eerste opleiding ontving hij in de boek- en courantendrukkerij van mr J. G. la Lau, een man, die hoog stond aange schreven om zijn beschaving en kennis omtrent de vaderlandse letteren. Deze leertijd is van grote invloed geweest op Sijthoffs vorming. Nadat hij voldoende kennis op typografisch gebied had ver worven, werd hij leerling bij de Leidse boekverkoper D. J. Couvee, een vakman van betekenis. In deze tijd kwam hij ook in contact met letterkundige verenigin gen. Hij had gelegenheid kennis te nemen van de vele en mooie uitgaven van de uitgeverij K. Fuhri te Den Haag. In 1343 zag hij zijn wens vervuld in dienst te komen bij deze op hoog niveau staande uitgeverszaak. Het duurde niet lang of hij maakte plannen zich in Leiden te gaan vestigen. Voordat hif daartoe overging, vertoefde hij in Parijs, waar hij vooraan staande Franse drukkers en uitgevers be zocht. Op 20 October 1850 verzond de 21-j. Sythoff een circulaire, waarin hij meedeelde, dat hij ln Januari 1851 zijn nieuwe boekdrukkerij in de Sleutelstad zou openen. Op de Oude Vest had hij enkele lokaliteiten ge huurd en tot werkplaats laten inrich ten. Het eerste boek was: Gulden Levensbestuur van C. S. Adema van Scheltema (de grootvader van de dichter). Het was een opdracht van de Amsterdamse uitgever A. Jager, met wie hy in Parijs had kennis ge- Al gauw kwamen er ook bestellingen binnen van stadgenoten. De opdrachten voor de drukkerij werden steeds talrijker en van meer betekenis hetgeen uitbrei ding noodzakelijk maakte. ïn 1852 ver huisde de drukkerij naar de Koepoorts gracht (na de demping in 1884 Doeza straat). en wel naar de zogenaamde „ruïne", die was ontstaan bij het springen van het kruitschip in 1807. Had Sijthoff gedurende de eerste tijd hoofdzakelijk boeken in opdracht van anderen gedrukt, spoedig brak een pe riode aan, waarin hij verscheidene fonds artikelen van andere uitgevers kocht ter verdere exploitatie. En langzamerhand ging hij over tot het zelf uitgeven van vele kleine boeken, maar ook van enkele grote en betekenisrijke werken. In 1852 verbond Sijthoff ook aan zijn drukkerij -y" Als eerste vrucht mijner Pers, aan mijn Mina. uit innige liefde aange boden dgor Haren Albert Legden, 7 January 1851 een inrichting voor galvanoplastiek en een houtgraveerschoof, dit laatste voor het drukken van geïllustreerde boeken. Reeds in 1853 viel hem een bekro ning door de Nederlandse Maatschap pij voor Nyverheid ten deel naar aan leiding van een prijsvraag „voor afbeeldingen, die ter toelichting moe ten dienen voor wetenschappelijke werken tusschen den tekst, gelyk zulks tegenwoordig in het buitenland gebeurt". Daarna verkreeg hij van de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen een premie van 300 voor de beste verzameling van op eigen drukkerij vervaardigde kinder- of school- prenten. In 1856 nam Sijthoff van zijn leermees ter Fuhri de „Kunstkronijk" over. Een gewaagde onderneming. Dit tijdschrift bracht hem in aanraking met tal van vooraanstaande schrijvers en schilders, hetgeen tot menige belangrijke uitgave leidde op letterkundig en kunstzinnig gebied. Naast de gewichtige uitgaven bleef het I boek voor de jeugd zijn belangstelling houden. Ettelijke reeksen prentenboeken en jongens- en meisjesboeken deed hij in aantrekkelijke vorm verschijnen. De ouderen zullen zich zeker de his torische jongensboeken van P. Louwerse en P. J. Andriessen herinneren. In 1874 had Sijthoff de gelukkige ge dachte een beroemd Duits etser. prof. William Unger. naar Nederland te laten komen. De besprekingen hadden ut resultaat, dat Unger de werken van Frans Hals door middel van zijn etsnaald i onder het bereik van vele kunstvrienden bracht. De bijzondere .ontvangst, die de Frans Hals-galerij ten deel viel. deed de uitgever besluiten op gelijke wijze uit te geven: Les oeuvres de William Unger. Op verzoek van Sythoff toonde ds J. H. Donner zich in 1876 bereid. i roemryk verleden, waarop het straks tot bewerking van de Bijbel naar de beste uitgave van Pieter Keur; er werden een editie met en een zon der gekleurde platen in de handel gebracht. Aanzienlijke aantallen van deze grote BUbel-uitgave zijn door sommige boekverkopers geplaatst, zelfs in andere werelddelen, bijvoor beeld door D. J. Doornink te Grand Rapids. De Invoering van de wet op het mid delbaar onderwijs in 1863 en de daaruit voortgekomen hogere burgerschool open de voor de uitgevers een geheel nieuw arbeidsveld. Weldra namen Sijthoffs leerboeken en atlassen een belangrijke plaats in op de programma's van deze scholen. Ook willen wij niet onvermeld laten de uitgaven op bibliografisch ge- van prof. dr W. J. Aalders zijn in de moeilijke jaren van de wereldcrisis en oorlogsdreiging velen tot steun geweest. Vóór 1940 moest Cronin's wereldsucces De Citadel niet minder dan 27 keren, worden herdrukt en met Rebecca van Daphne du Maurier was het al niet an ders gesteld. Helaas moest de exploita tie van deze romans door de Duitse overheersing van ons land worden on derbroken. Dat de belangstelling er voor nog volstrekt niet minder was geworden, bleek toen. na de oorlog opnieuw flinke oplagen van deze boeken gedrukt konden worden. In de eerste oorlogsjaren vorm den vooral de historische romans van A. den Hertog en K. Norel geliefde lec tuur. Het scheen of in deze tijd van ver nedering ons volk door hetlezen van deze boeken zijn geschokt zelfrespect trachtte te hervinden. De Duitse bezetting bracht alle in 1939 voorbereide uitbreidings plannen volkomen tot staan. Het be gon met de vordering van alle lo kalen aan de Doezastraat voor een militair bureau. Werken met anti- Duitse strekking, boeken over het koninklijk huis, geschriften van en over de Joden, vertaalde romans van hedendaagse Engelse, Amerikaanse en Russische schrijvers werden ver boden. In verband met de papier schaarste moe«t van Januari 1942 af voor elke uitgave departementale toestemming worden gevraagd. In alle opzichten werd de culturele af braak voortgezet. Na de instelling van Kultuurkamer Het eerste boek, dat door A. W. Sijthoff werd gedrukt bied i 'er het eigen vak, waar- Sijthoff een voorliefde koesterde. Een belangrijke aankoop was de editie- Van Lennep van Vondels volledige wer ken, waarvan hij een geheel nieuwe be werking aan J. H. W. Unger opdroeg, welke in dertig delen, verlucht met foto's, van 1888 tot -1893 uitkwam. Ver der kocht hij op een fondsveiling van Wolters te Groningen de Biblio theek 'van middel-Nederlandse Lettér- kunde, aan welke reeks hij nieuwe delen toevoegde, en ook prof. dr P. J. Bloks Geschiedenis van het Nederlandse Volk. Vele landgenoten hebben de Verzamel de werken van William Shakespeare in de vertaling van dr L. A. J. Burgersdijk in hun kast staan. Een onderneming, die heel wat moeiten en zorgen opleverde, de uitgave van het Nieuw Neder lands biografisch Woordenboek. Deze opsomming, die vanzelfsprekend allerminst de pretentie fceeft volledig te zyn, geeft een duidelijke visie op de grote werkkracht van de initiatiefnemer. Dat naast de omvangrijke taak van uit gever en drukker nog een derde moge- bewijst de stichting van een aantal dagbladen. In 1905 achtte Sijthoff de tijd gekomen om zijn bedrijf in een Naamloze Vennootschap om te zetten. In 1913 overleed de stichter van deze uit geversmaatschappij. 84 jaar oud, op zijn landgoed bij München. Vele bewijzen irdering heeft hij in zijn werk mogen ontvangen.. Belangrijke opdracht Frentzen, Sijthoffs oudste schoonzoon, geboren in 1846, was sedert 1885 als medewerker in de Leidse druk kers- en uitgeverszaak werkzaam: het as de wens van de stichter geweest •n kundig plaatsvervanger te hebben. Na de dood van C. G. Frentzen nam A. W. Frentzen. een zoon, het beheer uitgeverij en drukkerij op zich. Hij reeds vijftien jaar in het bedrijf werkzaam geweest. Onder zijn directie werd de zaak verder uitgebouwd. Voor de modernisering van de druk kerij heeft hij zijn beste krachten ge geven. Hij stichtte in 1913 ook de Ned. Rotogravuremaatschappij.. Deze directeur legde bijzondere be langstelling aan de dag voor de uitgave tijdschriften en grote geïllustreerde werken. Toen na het sluiten van de vrede ln 1919 het Permanente Hof van In ternationale Justitie zijn zetel te Den Haag vestigde, wist Frentzen te bewerken, dat Sijthoff alle uit gaven van het Hof zou drukken en uitgeven. Van 1922 tot 1940 waren dit meer dan tweehonderd publica ties; meestal moesten ze binnen korte tijd gereed zijn. hetgeen moge lijk was door de uitgebreide tech nische Installatie, waarover kon worden beschikt. De gezondheidstoestand van Frentzen liet vaak te wensen over. Daarom wei-d in 1916 tot zijn mede-directeur benoemd J. Tersteeg. kunsthandelaar en literator. Toen in 1924 Tersteeg was afgetreden, rustte op Frentzen opnieuw de taak de onderneming te leiden. Later werd tot mede-directeur benoemd de heer S. G. Looy, die in Amsterdam de firma van Looy leidde. Het fonds van uitgeverij werd in zijn geheel ir van Sijthoff opgenomen. Het beza' in hoofdzaak een literair karakter., laast deze literaire aanwinsten waren uitgaven op ander gebied, waarmee fonds Sijthoff werd verrijkt. Ver meld zij de nieuwe Bijbelvertaling van de professoren dr H. Th. Obbink en dr A M. Brouwer, waarvan het verschijnen met geestdrift en warme instemming werd begroet. In 1937 overleed Frentzen op 58-jarige leeftijd. Zo was wederom een eenhoofdige di rectie ontstaan. Er kwamen meer uit gaven op godsdienstig terrein (een ge bied. waarop Sijthoff zich nog betrek kelijk weinig had bewogen). Boeken als De nood des tyds en De Roep der Kerk en Letterengilde verscheen er bij Sijt hoff vrijwel geen boek meer. Toen in het najaar van 1944 het technisch be drijf alle gas- en stroomtoevoer moest ontberen, was het met de productie vol ledig afgelopen, met uitzondering dan van enkele illegale dichtbundels en no vellen van geringe omvang. Men drukte zoals honderd jaar geleden. De Duitse overheid was zich ook met de interne organisatie van de onderne ming gaan bemoeien. Grote hoeveel heden lood en papier werden plotseling gevorderd, nadat het dringende aanbod om een boek van Seyss Inquart uit te geven niet was geaccepteerd. Toen de bevrijding aanbrak, kon met dankbaar heid worden vastgesteld, dat onder het personeel geen oorlogsslachtoffers w te betreuren en dat de gebouwen geheel Langzamerhand konden de gestaakte periodieken weer gaan uitkomen. De eerste roman, die na de bevrijding van de pers kwam, was De Laars op de Nek, een van de beste boeken over de be zettingstijd, geschreven door Maurits Dekker gedurende zijn onderduikpe- Met energie en vertrouwen gaat Sijt hoff haar nieuwe eeuw in. Over de feestviering kunnen wy reeds het volgende melden: 2 Januari half 10 's morgens aanbie ding van het personeelsgeschenk aan de directie; 11 uur officiële herden king; 3 uur receptie; 3 Januari feest avond in de Burcht. Alle juwelen, die Bertha in Singa pore had gedragen zijn bij het Neder landse consulaat-generaal in bewaring gegeven en zullen in tegenwoordigheid van politie-autoriteiten aan Aminah wor den teruggegeven teneinde alle misver standen te voorkomen. - Aaverienn- WATERVERF PLAKKAATVERF PENSELEN in grote verscheidenheid voorradig 50 VISITEKAARTEN ',o~„ Fl. 2.90 ENGELSE BOEKJES VULPENKLINIEK - BREESTRAAT145 - TEL. 23211 bedrukt met na Hagelwit karton e NIEUWJAARSKAARTEN Botsing tussen steen en glas Tuinbouw en Plantkunde sloot het jaar af Zowel voor de tuinders als voor het gemeentebestuur Is het gisteravond in „Het Gulden Vlies" een belangrijke vergadering van „Tuinbouw en Plantkunde" gewor den. Wethouder A. J. Jongeleen was ook aanwezig en hij maakte regelmatig gebruik van een notitie-boekje. Ir J. M. Riemens uit Naaldwijk sprak over het actuele onder werp: „Wat kan men doen tot behoud van onze cultuurgrond?" Natuurlijk, aldus begon ir Riemens. van bodemgeschiktheidskaarten en bodem- gebruikskaarten zijn overtuigende bewij zen. die bij kwesties op tafel kunnen worden gelegd. Dank zij deze kaarten kan men dan tot een voor beide partijen bevredigende oplossing komen. Het getuigt van inzicht by de gemeen tebesturen, wanneer deze by het ontwer pen van bouwplannen, deze kaarten raad plegen. „Onze prima gronden willen we behouden", aldus ir Riemens. ..Zijn zy werkelijk vervangbaar, dan: een tuin voor een tuin". Over het gemeentebe stuur van de Sleutelstad was spr. in dit opzicht best te spreken. Natuurlijk kan men ook juridisch tot ;n oplossing komen, maar dan doet men de agrariërs geweld aan. Tevens werd een film vertoond otrer de huidige situatie in Loosduinen. Tijdens de bestuursverkiezing werden de heren J. Entrop en N. de Leeuw herkozen. Ook werd een diploma uitgereikt aan de leer lingen van de algemene tuinbouwwinter- agrarische zijde begrijpt men heel goed. dat er grond nodig is om te bouwen, maar men staat niet onverschillig tegenover de vraag: welke grond? Gelukkig is de laatste jaren ook de overheid meer open voor de gedachten van de agrarische we reld. Gelukkig! Want het is niet alleen zo. dat de agrarische wereld niet zoveel kijk heeft op bouwkundige aangelegen heden, maar ook. dat. de gemeentebe sturen soms niet voldoende kijk hebben op agrarische problemen. Slechts door samenwerking kan een voor beide par tijen bevredigende oplossing worden ge vonden. De toestanden liggen nu anders dan vroeger. Toen kwam het wel eens voor. dat verschillende kwekers het nog niet zo erg vonden, wanneer hun grond werd onteigend. Het werd vaak een voordelige transactie, terwijl de tuinder toch nog een behoorlijk stuk grond terug kon ko pen. Dit wordt de agrarische wereld nu wel eens verweten. De kwestie ligt soms zo. aldus spr., dat particulier belang niet parallel loopt aan algemeen belang. Ir Riemens noemde de ..randstad Hol land". ongeveer van Amsterdam tot Dor drecht. wel de ongelukkigste hoek van Nederland wat deze kwesties betreft. Niet alleen bij bebouwing krijgt men met grondonteigening te maken, maar ook bij de aanleg van vliegvelden, wegen en havens. Het is „de botsing tussen steen en glas". Spr. noemde het plan Dudok. Wat moeten wij nu als agrariërs doen?, aldus spr. Compensatie voor datgene, wat verloren ging. is eigenlijk het minste wat een tuinder kan eisen. Dit is echter vaak onmogelijk. In feite is het een nationaal probleem: er zijn gebieden die per jaar per ha f 100.000 opbrengen. B* niet al leen de tuinder kan de dupe worden. Sommige gronden zijn wat men noemt ..onvervangbaar" (b.v. hyacintengrond). Wat zeiden echter de G. S. toen in één der bollendorpen een weg moest worden aangelegd? „Hoe kunnen wij nu die weg aanleggen en daarbij zoveel mogelijk rekening houden ipet de agrarische be langen?" Spr. betoógde, dat de agrariër recht heeft op zijn grond. Met kracht is men thans bezig de overheid hiervan te overtuigen en men kan dit doen. want er zijn bewijzen. Thans is men overal bezig de gronden te classificeren en te onderzoeken, waar voor ze geschikt of ongeschikt zijn. Dit Is een plicht van de agrariërs. Slechts Aanbesteding bloembollen- beurs te Hillegom Gistermiddag had in het raadhuis de aanbesteding plaats van de bouw va bloembollenbeurs, welke gevestigd zal worden op het Treslong-terrein. De bouw werd gegund aan de laagste inschrijver de N.V. Panagro te Warmond voor 518.300. De hoogste inschrijving was van de firma Schuit te Hillegom (ƒ679.000). De aanslag op de tramlijn LeidenDen Haag De Haagse Rechtbank veroordeelde H. de H. uit Wassenaar tot tien maanden gevangenisstraf met aftrek, voorwaarde lijke terbeschikkingstelling van de rege ring en onder toezichtstelling van de Rekkense Inrichtingen. De veroordeelde had op 20 Mei jl. een staaf ijzer van meter lengte neergelegd op de tramlijn Leiden—Den Haag. Gelukkig ontstonden hierdoor geen ongelukken. Ter zittinj had De H. verklaard onder communisti sche invloeden tot zyn daad te zijn ge komen. Het echtpaar D. van Duyn van Duyn-Bedijn, Julianastraat 15 te Noordwijk aan Zee, hoopt, zoals ook al gemeld werd, op 2 Januari zestig jaar gehuwd te zijn. De bruidegom is enkele maanden geleden 83 jaar ge worden, de bruid is een jaar jonger. Beiden zijn geboren en getogen Noordwijkers en in de plaats van in woning algemeen bekend. De bruid ging in vroegere jaren veel uit bake ren, menige Noordwijker heeft zij in de prille jeugd verzorgd. Zij geniet nog een goede gezondheid, breit nog zónder en leest mèt een bril. Alleen het lopen gaat moeilijk, zodat zij niet meer buitenshuis komt. De heer Van Duyn was tal van jaren ouderling de Geref. Kerk. Hem kan men dagelijks in Noordwijk tegenkomen. in gesprek met vroegere collega's Ongetwijfeld gaat Vet dan over d visserij en wat dies meer zij. Het zal dit geziene echtpaar in de komende dagen stellig niet aan belangstelling ontbreken. Bij de vele gelukwensen voegen we gaarne die van ons blad. (Foto N. van der Horst). Velen kwamen hem gelukwensen Dokter J. J. Persant Sneep te Lei derdorp heeft gisteren herdacht, dat hij vijftig jaar geleden zijn artsloop baan begon. Ofschoon het de wen. van de jubilerende arts was de vie ring van zijn jubileum intiem te hou den, heeft hij zich toch in zeer grote belangstelling en waardering mogen verheugen. „Waar de mensen vi daan kwamen, ik weet het niet", Ds J. P. Honnef. Ned. Hervormd predikant, biedt zijn gelukwensen aan, namens het comité van patiënten te Leiderdorp (Foto N. v. d. Horst) dokter Persant Snoep. ons. gister avond. „Ik dacht werkelijk, dat het een geheim was". Het bezoek begon 's morgens al te Gemeenferaad van Leiderdorp In de vergadering van de gemeenteraad van Leiderdorp deelde de voorzitter mede dat de suggestie van de heer De Graaf (C. H.) inzake rioolzuivering en -afvoer, aan de hand gedaan in een fIer vorige raadsvergaderingen, was besproken met Ir Christiaanse. Indien het rioolwater kan worden geloosd in de put die zal worden gegraven voor de aanleg van de nieuwe rijksweg, die de Hoofdstraat ter hoogte van de Geref. kerk zal kruisen, zal naar het oordeel van Ir Christiaanse kunnen wor den volstaan met een voorzuiveringsinstallatie en zal een besparing van kosten kunnen worden verkregen van ongeveer f 100.000. ring en vuilnisberging bleek overduide lijk uit de discussie die volgde op het voorstel van B. en W. om met de ge meente Nieuwkoop een overeenkomst aan an betreffende berging van huisvuil, en W. hadden diverse mogelijkhe den onder ogen gezien en waren tot de slotsom gekomen dat binnen de gemeente geen afdoende oplossing meer te vinden De heer De Graaf had echter met enkele personen hierover gesproken en was tot de conclusie gekomen dat er nog wel mogelijkheden zyn. De heer J. Rijns - burger wil, volgens spreker, het vuil gaarne gebruiken voor slootdemping. Na uitvoerige bespreking namen B. en W. hun voorstel terug teneinde deze zaak nader te onderzoeken. By de ingekomen stukken was een motie van de raad van Finsterwolde aan de regering om de voorgenomen maat regelen tegen die gemeente niet door te en met verzoek daaraan adhaesie te betuigen. De raad nam dit stuk z.h.s. voor kennisgeving aan. De gemeenterekening 1948 werd nader vastgesteld met een batig slot op de ge- dienst van ƒ22.783.49. De gemeen terekening 1949 werd voorlopig vastge steld met een nadelig slot op de gewone dienst van ƒ9741,84. De voorzitter deelde mede dat met inachtneming der achter stallige inkomsten en uitgaven over 1949 de rekening een nadelig slot zou ople veren van ƒ6077,95. De werkelijke kosten per leerling voor het openbaar gewoon lager onderwijs over de jaren 1948 en 1949 werden z.h s vastgesteld. Over 1948 was voor 71 1/3 leerling uitgegeven ƒ2177,23 terwijl be schikbaar was gesteld 1470,18. Over 1949 bedroegen deze cijfers voor 79 2/3 leer ling respectievelijk ƒ2089,61 en ƒ2071,33 Het crediet in rekening-courant met de Bank voor Ned. Gemeenten werd 1951 vastgesteld op ƒ65.300. Het voorstel van B. en W. tot vast ling van de verordeningen op de heffing van het vergunnings- of verlofsrechi werd z.h.s. aangenomen. Het recht voor het verlenen van een vergunning voor de eerste maal werd van 100 op 170 gebracht, het hotelvergunningsrecht van 25 op 45 en het verlofsrecht van 25 op ƒ45 per jaar. Voor de bestaande ver gunningen heeft deze wyziging, volgens het voorstel van B. en W„ geen betekenis Het ontwerp partiële herziening van het uitbreidingsplan en het ontwerpen bebouwingsregeling voor de bebouwde der begroting 1950. De heer Broxterman (R.K.) was deze vergadering afwezig. De voorzitter plimenteerde hem niettemin met zijn be noeming tot algemeen procuratiehouder bij de Twentsche Bank te Leiden. Voor de patiënten Het dubbelmannenkwartet „Die Dorps- zangers" alhier zal, zoals gebruikelijk, op Tweede Kerstdag zingen voor de patiënten van het Diaconessenhuis te V.N.-verliezen in 2 weken: 12.975 man De strijdkraohten der V.N. hebben in de periode van 27 November tot 12 December j.l- 12.975 verliezen geleden, die van de Zuidkoreaanse manschappen niet meegerekend, aldus wordt in een communiqué van MacArthux verklaard Tot de verliezen worden gerekend doden, gewonden en vermisten- Vier minislers dineerden met Russen De ambassadeur van de Sowjet-Ume de heer G. T. Zaitsew, gaf dezer dagen een diner aan de vertegenwoordigers onzer regering. Aan het diner zaten aan de minister-president, dr W. Dees, oe minister van Economische Zaken, prof dr J. R. M van den Brink, de minister van Financiën, mr P. Lieftinck, de minis ter van Landbouw, de heer S. L. Mansholt en de voorzitter van de Eerste Kamer mr R. Kranenburg. De Chileense regering heeft beslo ten. leden van de Chileense communisti sche party uit overheidsinstanties te lopen. En 's middags leek het wel een officiële receptie. Burgemeester K. van Diepeningen was er namens het gemeen tebestuur. Ook zijn de predikanten J. P. Honnef, Hervormd, en J. J. Dyk, Gere formeerd, geweest. Verder: zuster T. de Geus, wijkzuster van het Groene Kruis te Leiderdorp, een comité van patiënten uit Leiden, een uit Zoeterwoude (Hoge Rijndijk) en een van Leiderdorp zelf. vertegenwoordigers van de Leidse dok ters, t.w. de artsen G. A. de Jager en J. C. Meyboom, afgevaardigden van het bestuur van het kinderhuis „Voordorp", de directrice van het tehuis, mej. H. Sid- dré, en de dokters G. A. de Bruijne en H. Bakema van Leiderdorp. Tal van geschenken werden aangebo den, waaronder bloemstukken, fruitman den en enveloppen met inhoud. De bur gerij heeft bij de inzameling getoond dankbaar te zijn voor wat deze arts in de loop der jaren heeft verricht. Onder hen, die op deze blijde dag nog het woord voerden, was ook de burge meester. Hy memoreerde de levensloop van dokter Persant Snoep en noemde hem een man, die zeer veel lust in zijn beroep heeft. Met ambitie verricht hij nog steeds zijn werk en de patiënten heb ben er grote waardering voor. De jubilaris vertelde ons nog. dat hy blij was, dat deze mooig dag zonder op smuk en vertoon was verlopen. „Wat mij vooral heeft getroffen, is de dankbaar heid en de waardering, waarmee men mij bij dit jubileum is tegemoetgetreden. Deze elementen stonden steeds op de voorgrond. Dat heeft mij zeer goed ge daan. Ik ben nog gezond en hoop mijn werk met energie en liefde te kunnen voortzetten." In 3 minuten een japon voor één avond Twee spelden en een ceintuur houden de stoi bijeen zitten. Pierre Lachèza komt nL na een telefoontje onmiddellijk aangesneld en speldt a raison van 190 schitterende lap zijde of brocaat om zijn cliënte, die er dan zeker van kan zijn, dat zij op het feest tot de meest bewonderde vrouwen zal behoren. Mat twee spelden en een ceintuur wordt de stof bij elkaar gehouden. Pierre Lachèze 19 jaar, hij is tekenaar bij Jacques Fath geweest en ontdekte daar zijn gave om stoffen te draperen. Zijn eerste klant was een schone en rijk.e Argentijnse met wie hy zulk een succes had, dat de klanten toestroomden. Wanneer de japon gedragen is, trekt en de spelden er uit en stuurt de stof _un Pierre terug. Voor het draperen van middag japonnen vraagt hij 60 tot 100. Voor de afwerking gebruikt hij gaarne de sieraden, die zijn klanten ter beschik king hebben. Het is wat duur, maar we kunnen dus desnoods alleen met een étui juwelen naar Parijs; Pierre zorgt immers voor de rest! Een „fraaie" verklaring Vplgens Ass. Press heeft de Indonesi sche regering gister een verklaring uit gegeven over de onderhandelingen be treffende Nieuw-Guinea. Zy spreekt daarin de hoop uit, dat .Nederland nog steeds overreed kan worden tot. samen werking en niet langer de zaak, waarom het gaat, zal ontwijken, nl. de overdracht der souvereiniteit over het Indonesische gebied Nieuw-Guinea". (Als de Indonesiërs op een dergelijke onelegante wijze de besprekingen hervat ten, behoeft men ook geen „elegante" op lossing te verwachten. Red.) Advertentie DRAAGT Iedere werker één P.K. sterker! Fa H. J. Flanje - Noordeinde 6 - Katwijk a. Zee Geen particulier bedenksel In de Verenigde Vergadering van Rijnland van 20 December is nog een onderwerp behandeld, dat inzonderheid voor de omgeving van Leiden van be lang is. De toestand der kaden van vele polders blijkt meer en meer zorgwek kend. De kaden zijn te smal, te steil, en ondeugdelijk van samenstelling, waardoor waterdoorlatendheid optreedt. Ook doorbraken zijn niet denkbeeldig, zoals de ondervinding geleerd heeft. In Rijnlands nieuwe reglement zijn ten aanzien van de kaden der Zuidhol landse polders minimum-eisen gesteld en zijn de polders voor de voldoening aan die eisen aan het toezicht van Rijn land onderworpen. Het is duidelijk, dat een plotselinge verbetering veel geld zou vereisen. Er wordt dan ook gestreefd naar een fi nancieel aanvaardbare oplossing. Men heeft deze hierin gevonden, dat de kade verbetering met de verdieping en ver ruiming van boezemwateren wordt ge combineerd. Men maakt dan „werk met werk" en bereikt een grote besparing der kosten. Rijnland treedt in die ge vallen op als uitvoerder; de polders ver goeden alleen die kosten die rechtstreeks in het belang der polderkaden worden gemaakt. Nu heeft zich het gerucht 'verspreid alsof Rijnland hierbij alleen zijn eigen belang zou willen dienen. Sommigen menen, dat de verbetering der polder kaden op zichzelf niet nodig zou zijn, maar door ""ijnland alleen zou worden verlangd teneinde Rijnlands boezempeil hoger te kunnen brengen. De dijkgraaf heeft In de Verenigde vergadering deze voorstelling met na druk tegengesproken. HU heeft er op gewezen, dat de kadeverbetering geen particulier bedenksel van Rijnland Is. maar een els, belichaamd ln het regle ment door de Provinciale Staten vast gesteld en door de Kroon bekrachtigd. Aan deze of dergelijke eisen zouden de polderkaden moeten voldoen, ook al bestond Rijnland niet als bestuursin stelling. In het voldoen aan die eisen wil Rijnland de polders alleen helpen, zonder enig voordeel na te jagen. Een enkel lid bleek van oordeel, dat er toch wel een zekere boezemverhoging optreedt, althans in het voorjaar. De dijkgraaf heeft dit met de cijfers in de hand weerlegd. Waar men meent peil- verhoging te kunnen vaststellen, doet zich zakking van de bodem voor; een daling die in de veengebieden van Rijn land wel nooit geheel tot staan zal ko men en die over de loop der eeuwen al verscheidene meters bedraagt. Leden uit andere delen van Rijnland bevestig den, dat ten opzichte van de zand- en kleigronden geen sprake is van enige verhoging van Rijnlands boezem. De vergadering heeft zich met hek beleid van dijkgraaf en hoogheemraden in deze verenigd. Lielde-boodschap De Kerstpotten verschenen weer. ,Met Leger" komt Uw gave vragen tot Licht en Troost in donk're dagen op 't feest van Jezus, onze Heer. Hij kwam op aard' als kindje neer, als teken van Gods Welbehagen, heeft onze nood en schuld gedragen en bracht aan zondaars 't leven weer. Die Boodschap moet opnieuw gebracht als de triumf der Liefdemacht die van het duister kwam bevrijden. Help mee, om 't dubbel-arm geslacht in 't donker wan hun levensnacht een stralend Kerstfeest te bereiden. ROBBIE RADAR.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3