Jliettme geitectfe (fTourant Noe wil slechts onderhandelen met de boksbeugel in de zak Geen trek in mijn „rijsttafel", dan vertrek ik direct trussel zal beslissen over de Europese defensie Chinezen betrekken linie op de 39ste breedtegraad Wist U Militaristisch Rusland wil geen herbewapend W,-Duitsland IAANDAG 18 DECEMBER 1950 BUREAUX: Ste-enstraat 3? Directie. Abonnementen- en Adver tentie-afdeling. Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal, 1.50 per maand; f 0.35 per week ADVERTENTIëN: f 0.18 per millimeter <Bi,i contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8303 Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTELUR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Stantwosticfj fc ahrblcucn myn hert ia tcgfjenspoct MET DE STOOMTRAM VAN LEIDEN NAAR 'S-GRAVENHAGE ZIE PAG. 3 Temperatuur te Lake Success onder nul: ilitieke waarnemers te Lake Success achten de mogelijkheid om met de ïinezen inzake Korea tot een compromis te komen, uiterst gering. Ten inzien van het belangrijke punt, op Korea eerst „het vuren te staken", ijven partijen. Washington en Peking, onverzettelijk in hun houding, oe, de leider der Chinese delegatie bij de Ver. Naties, heeft de poging r Westerse landen, om China het vuren op Korea te doen staken, een al" genoemd. De voorwaarden, welke hij stelt voor een terugtrekken r Chin, strijdkrachten, zijn practisch voor Washington onaanvaardbaar. )ok heeft het dreigement van Woe, hij morgen met zijn missie-leden cing zal terugkeren, de hoop op npromis vrijwel de bodem ingeslagen. Vat bedoelde Woe met het woord oordeel, dat na eer intueel staken van het vuren op Ko- de bezetting op Formosa zou voort- :n en het Japanse militairisme on- leiding van Mc Arthur herleven. Ja, was hij bereid te trachten de „Chi- vrijwilligers" op Korea te advise- de militaire operaties tot een snel e te brengen. >p de gehouden persconferentie pro eerde hij er al tegen, dat hij litieke oommissie" der V.N. geen rede mogen houden, toen daar de kwestie nosa behandeld werd. Blijkbaar wil- VVoe toch nog eens zijn hart luchten las hij op de conferentie deze rede gerept wordt van de ko lde bevrijding van Formosa „uit de p der schaamteloze Amerikaanse Chinese leider stelde in zijn rede resolutie voor, waarin de Veilig- Israad wordt verzocht, sancties tegen erika toe te passen, welk land zijn >pen uit Korea en Formosa ld dient terug te trekken. Overigens laaide hij de drie voorwaarden voor vreedzame regeling, die dus zijn: 1. zetel voor Peking in de Ver. Naties. L'eeindiging der Amerikaanse steun het regiem van Tsjang Kai Sjek. 3. terugtrekken van alle V.N. strijd- chten uit Korea. s men dit laatste punt overweegt, blijkt hier duidelijk de Chinese oh- settelijkheid. In Amerikaanse rege lkringen ervaart men de Chinese dities als een cynische uittarting er het State Department blijft volhar- in zijn afwijzende houding. Hoe kan hington ook met Peking over .onderhandelen", terwijl Woe jsbeugel in zijn zak heeft. Van dit jtje Chinees worstelen heeft Truman terug. Een politiek van „toegeven" hierop neerkomen, dat China de vruchten plukt oze aggressie. irerigens hebben vele diplomaten te Success dit weekend alls krachten spannen. Woe er toe over te halen, vertrek, dat op morgen bepaald was. stellen. Men redeneert aldus: Mocht lolitieke commissie" besluiten van- óók de kwestie Formosa in behan- ïg te nemen, dan zal Woe misschien ■jfger worden. druk geconfereerd door Trygve de voorzitter der Assemblée, En- met generaal Woe en deze heeft met Sir Benegal Rau gedineerd. De rse gedelegeerde, Arne Sunde. legde rerklaringen van Woe aldus uit: „De van Peking keren Gebn" ei De conferentie der Pactministers rumanMachtsvorming teneinde wereldvrede te kunnen handhaven ïppeft" 50. J ig zal raadslagingen ter vermijding van oorlog zijn geëindigd". In dit verband wijzen wij er nog op. dat de Amerikaanse regering sancties jegens China heeft toegepast Alle activa van communistisch China in de Ver. Sta ten zijn „bevroren" verklaard, en dit be drag wordt geschat op circa 200 millioen dollar. Tevens werd aan schepen onder Amerikaanse vlag verboden, havens ii communistisch China aan te doen. Was hington is bereid deze beperkingen op te heffen en de handelsbetrekkingen te herstellen, zodra d Chinezen hun troepen uit Korea terugtrekken. Als represaille hebben de Chine: handelsautoriteiten in Tientsin de uit voer van goederen naar de Ver. Staten en Japan verboden. Uiteraard hebben al deze maatregelen grote opschudding ver wekt. Vermelden wij nog, dat volgens een functionaris van ht Amerik. min. van Fi nanciën, Honkong niet tot het „geblok keerde gebied" behoort. Dr Patijn over de toestand: Situatie is gevaarlijk Reuter meldt uit New York: Dr C. Patijn, Nederlands afgevaardigde bij de Algemene Vergadering der Ver. Naties, is Zondagavond per vliegtuig naar Nederland vertrokken. Voor zijn vertrek verklaarde dr Patijn, dat alle afgevaar digden in verband met de ontwikkelingen op Korea, „het gevoel hadden, dat zij New York op een tijdstip van groot ge vaar verlaten." Nauwelijks was op Volendam de eerste sneeuw gevallen of de jeugd haalde van zolders en uit de kelders de priksleetjes voor de dag Spanning op Koreaanse front stijgt Evacuatie bij Hoengnam voltrekt zich onder dekking van „vuurgordijn" De Chinese strijdkrachten hebben nog geen pogingen gedaan, de 38ste breedte- graa dte overschrijdon. Uit waarnemin- vliegers blijkt, dat de Chinese communisten enorme troepenmassa': blijven samentrekken ten Noorden var Seoel en tegenover de voornaamste stel lingen der Geallieerden, juist ten Zuiden de 38ste breedtegraad gelegen. Be vestigd wordt, dat de Britse en Amar kaanse verdedigers hier nog slechts met r huis terug en de directe be-l guerilla-troepen te maken hebben ge- irjndaag is te Brussel de bijeenkomst van de ministers van Buit. Landsverdediging der twaalf anden. Zij zullen hun uiteindelijke moeten geven aan het in- 'n verenigde Europese leger- Uereita. het benoemen van een Europese i-be "bevelhebber en het vaststellen der erste e deelneming aan het gemeenschap- enbe-ie Europese leger. Vermoedelijk zal n de toekomst een sterkte krij'- 5 a 58 divisies. Van essentieel natuurlijk de houding van nog steeds een onzekere factor, isident Truman heeft Dean Acheson itjn vertrek uit Washington een „ern- meegegeven. Immers zijn ter vertrekt op een moment, „dat ind en de andere naties der vrije i in het grootste gevaar verkeren" Acheson is inmiddels onverwacht parijs geland, op weg zijnde man heeft erop gewezen, dat het een uiterst belangrijke conferentie 't. Het verdedigingsstelsel zal name- e grondslag vormen voor een sterk •eltreffend oppercommando onder >efde leiding. Het gaat er thans om. mo- acht der Geallieerden op te bouwen, v e vrede in de wereld te kunnen Dean Acheson vertrok uit i ington met de verzekering, dat hij volledige vertrouwen H Truman de conferentie der orwegman gedood onder locomotief 52-jarige poetser G. Jonker van de Spoorwegen werd Zaterdagavond hij van een locomotief sprong, bij tation te Amersfoort door een ran- ocomotief gegrepen en vrijwel op gedood. De locomotief, die van 4 afreed, had te veel vaart om Het slachtoffer laat twee kinderen achter. Noord-Atlantische Raad, zullen de minis ters van Buit. Zaken der „Grote Drie", dat zijn dus Acheson, Bevin en Schuman, de wereldsituatie bespreken. De Russi sche protest-nota's, tegen de Duitse her bewapening, zullen bij de debatten te Brussel van grote invloed zijn. De meeste ministers waren gisteravond reeds te Brussel aangekomen. Televisise in Twente matig ontvangen Door de grote afstand (150 km) i: Twenthe nog niet voldoende ontvankelijk voor de televisie van Philips. Tot deze slotsom kwam men tijdens een experi ment, dat Zaterdagavond halverwegen de weg Delden— Markelo werd genomen. Deskundigen van Philips hadden op het dak van hotel De Herikerberg eer vormige antenne opgesteld. Met behulp vanversterkers ontving men zonder derbreking beelden, maar deze ware onrustig. De bougievonken van elke auto, die passeerde, veroorzaakte scherpe lichtflitsen op het scherm. Twenthe komt er echter beter voor te staan wanneer dc televisiezender van het radiostationLan- genberg in het Duitse grensgebied ge- Daling werkloosheid in Engeland De invloed van Groot-Brittannië': defensieprogramma op de verdeling var arbeidskrachten blijkt uit de laatste cijfers. Deze vertonen een sterke stijging in het aantal tewerkgestelden in dt dustrieën, kleinhandel en burgerdien sten, terwijl in de beroeps-, financiële- en andere groepen een daling plaats vond. In tegenstelling met het normale verschijnsel van toenemende werkloos heid in de wintermaanden, daalde het aantal werklozen tussen 16 October 15 November met 2000, had In N.O. Korea duurt de bij Hoengnam voort. Deze evacuatie van Geallieerde troepen geschiedt onder leiding van een hevig vuur door het scheepsgeschut en met krachtig ehulp uit de luchta De 20 cm kanonnen van de kruisers „St Paul" en „Rochester" legden een vuurgordijn rondom het Geallieerde bruggenhoofd. Gisteren kwamen 600 Chinese commu nisten bij luchtaanvallen om het leven. Vanmorgen verklaarde men te Seoel, dat de hoofdmacht der Chinezen reeds posities heeft ingenomen langs een linie, die overeenkomt met de 39ste breedte graad. Deze linie loopt door Pjongjang, op ee nafstand van ongeveer 110 km ten Noorden van de Geallieerde stellingen. In het gebied tussen Pjongjang en de Geallieerde linie, bevinden zich in hoofd zaak Noord-Koreaanse eenheden, samen gesteld uit de „restanten" van het vroe ger door de Geallieerden uit eengesla- gen, Noord-Koreaanse leger. Deze Kore- eenheden doen thans dienst als speerpunten voor de Chinese hoofd macht. Vermelden wij nog, dat de Zuid-Kore- inse Nationale Vergadering een resolu tie heeft goedgakeurd, om tot een „vrede lievende regeling" van de oorlog op Korea te komen. Zaak-Bertha nog niet uit de wereld Karim Gani gearresteerd Een deputatie van de Mohammedaanse adviserende raad te Singapore heeft het bestuur om waarborgen verzocht, dat in geval de privy council Bertha Hertogh aan iemand te Singapore zou toewijzen, de Britse ambassadeur een waarnemer zal benoemen om na te gaan of Bertha bij haar ouders wil blijven of naar Singa pore terugkeren. (Als de vader dit niet toestaat, kan geen enkele rechter of autoriteit Bertha terug zenden. Red.) Het bestuur wees er op, dat deze zaak uitsluitend tot de bevoegdheid van de rechter behoort. Hij kon niet verzekeren, dat de Nederlandse consul-generaal zijn belofte van terugzending van Bertha ge stand zou doen, doch was daarvan over- Intussen hebben de autoriteiten te Sin gapore eindelijk de voorzitter van de Mohammedaanse bond, Karim Gani, ge arresteerd in het belang van rust en orde. Een andere gearresteerde is dr Boerha- noedin, voorzitter van de onlangs ver boden Maleis nationalistische partij. Deze is bekend omdat hij indertijd aansluiting van Malakka bij de republiek Indonesia eiste en tevens wegens zijn verbindingen met de communisten. Een derde gearresteerde is Taha Koe- loe. Het aantal gearresteerden is nu 1107 en de politie ondervraagt bijna elke Mo hammedaan over hetgeen hij in de dagen van de onlusten deed. In de binnenstad is de toestand rustig, maar gespannen. Dagbladen en bioscopen zullen geen af beeldingen van Bertha meer geven even als de meeste Engelse en Chinese bladen. De bioscoopexploitanten geven geen jour nalen van Bertha's aankomst. tige stappen bü de N gering voor de terugkeer van Bertha in dien het hof van beroep dit beslist of wanneer Bertha dit wenst. Ook wil hij dat de Britse regering krachtige pogingen in het werk stelt o doen benoemen, die zal beslissen of Ber tha terug wil keren of niet. Vlees voor 1 per pond in Stadskanaal Slagersoorlog woedt weer fel Tengevolge van een vleesoorlog kan .en in Stadskanaal vlees kopen voor slechts een gulden per pond. De slager D verkocht al geruime tijd voor f 140, terwijl zijn concurrenten de prijs op f 1.80 hielden. Toen D. zijn klandizie ge leidelijk zag toenemen, verlaagden twee slagers in de onmiddellijke nabijheid hun prijzen eveneens tot f 1.40. De andere plaatselijke slagers, kwamen in het ge weer en de messendragers uit Wilder- vank, die met lede ogen hun klanten Stadskanaal zagen gaan, lieten de prijzen eveneens zakken. Toen ook de slagers te Veendam in de knoei raakten besloten alle slachters in de veenkolo- de prijs weer op f180 te brengen. Alleen D. bleef rustig voor f 1.40 per pond verkopen. Om hem er uit te wer ken verkopen de twee slagers in de buurt thans met steun van de organisatie vlees per por.d. Echter weet D. zijn klanten vast te houden door te garande dat zijn lage prijs blijvend is. Hij heeft zelfs al plannen voor de uitbrei ding van zijn zaak. Op 't nippertje gered N.Z.H.-bus contra volkswagen Op de KatwUkseweg bü De Pan had vanmorgen om 9 uur een botsing plaats tussen een N.Z.H.-bus uit de richting Den Haag en een volkswagen. Het ongeval liep door het tactisch optreden van de buschauffeur nog goed af. De luxe auto reed midden op de smalle weg en de be stuurder verklaarde later, dat de wagen niet meer naar het stuur luisterde t.g.v. de gladheid. Er was nog geen zand ge strooid. De bus, die een zeer geringe snel heid had, kreeg een duw tegen de zükant en gleed de berm van de weg af. Er deden zich geen persoonlüke ongelukken voor, maar beide voertuigen werden be schadigd en moesten worden weggesleept. Eerst enkele uren later werd zand op i weg gestrooid. Opmerkelük was, dat het weggedeelte in het kamp Valkenburg werd overgeslagen. De Paus zal Zaterdag a.s. zijn ge bruikelijke Kersttoespraak houden. Men I verwacht opnieuw ei Winters genoegen en ongerief In het Noorden zwierde men reeds over plassen en vaarten Vertraagd verkeer; ongelukken door gladheid; schepen in moeilijkheden HPERWIJL MEN IN HET WESTEN van ons land nog over de sneeuw- -1- modder glibbert, wordt op verscheidene plaatsen in het Noorden al druk geschaatst. De meeste binnenwateren zijn toegevroren en ook de ecu uc sc^eePvaartwegen zijn soms al te berijden, hoewel menige vaargeul nog krach- door schepen wordt vrij gehouden. In Giethoorn, waar 's zomers de toe risten punteren, bereidt men zich voor op de eerste hardrijderijen. Intus sen wordt het wegverkeer door de sneeuw belemmerd en liepen enkele schepen aan de grond. Op de Westerschelde was het zicht slecht, dat de schepen gedwongen ren voor anker te gaan. In Vlissingen zochten de afgelopen dagen 25 scheper, besoherming tegen de storm. De ru 6.700 ton metende Britse Corinthic liep een hevige sneeuwbui bij Terneuzen a de grond. Enkele uren later kwam het sohip, dat op weg naar zee was, zonder gebruik te maken van de uitgeva: sleepboothulp weer vlot. Het Noorse stoomschip Rex, komende van Zeebrug; en op weg naar Newcastle, liep met m chineschade de haven van Vlissingen binnen. De reparatie zal enkele dagen ii De Nederlandse Duiveland zond radiobericht uit, waarin men zegt ter hoogte van Great Yarmouth het stuur loze jacht Lorna te hebben aangetrof fen. De zee was ruw, doch men zou trachten de Lorna, waarop nog geen en kel teken van leven was waargenomen, op sleeptouw te nemen. Het Spaanse schip Villa Garcia liep bij Vlieland aan de grond en kwam op eigen kracht vlot. Zaterdagmiddeg heeft een Franse sleep boot 't Nederlandse vrachtschip Konings haven in Brest binnengebracht. De Ko ningshaven heeft zich door stormweer in moeilijkheden bevonden en helt naar bakboord. Vliegtuigen bleven weg Versohlllende treinen kregen vertra ging en op de buitenwegen zag slechts weinig auto's. Op Schiphol had men een van de gladde landingsbanen sneeuwvrij gemaakt, maar de wisselende wind maakte de baan tot een onbetrouw baar terrein. De meeste vertrekkende chines kwamen wel van de grond, n Oudste inwoner wordt Donderdag 104 jaar De oudste inwoner van ons land, „Opa" Reilingh te Drouwenermond hoopt op Donderdag in goede gezondheid zijn 104de' verjaardag te vieren. Hij is wat doof en hij kan ook de krant niet meer lezen, maar overigens maakt hij het goed. Vrolijk kan hij nog zitten vertellen van oude tijden. Zijn ge heugen is nog best. De hele ontwikkeling en ontginning van de Drentse veenkolo niën heeft hij als boer meegemaakt. Hij harkt zijn tuin nog altijd zelf aan. Tot zijn 92ste jaar heeft hij nog ge fietst en tot zijn 82ste liep hij elke Zon dag vier uur heen en vier uur terug orr te gaan preken (hij was voorganger vat een Baptisten gemeente). Vijf kinderen heeft Opa Reilingh, vijf tien kleinkinderen en vijf achterklein kinderen. Zijn vrouw is verleden jaar gestorven, 89 jaar oud. DAT Zuidafrikaners en Nederlanders die interesse hebben voor Zuid-Afrika, Zaterdag in A'dam de geloftedag (vroe- ïr Dingaansdag geheten) vierden. DAT de Centrale bond van transport arbeiders zijn naam heeft gewijzigd in Centrale bond van werknemers in het transportbedrijf, en zal toetreden tot het op te richten Verbond van werknemers- er. in het Ned. vervoerswezen. DAT de Bond van werkmeesters, tech- ci en opzichthoudend personeel is om bonden, en de leden zich nu bedrijfstaks- gewijze zullen organiseren. DAT een schoenmakerszoon uit Monni kendam. Gerrit Snieder. die 48 jaar ge leden naar Amerika trok, thans senator Alaska, het grootste territorium van de Ver. Staten in het N. W. van Amerika. DAT nu ook de Overijselse Land- bouwmij de Kamerleden gevraagd heeft, de verlaging van de melkprijs ongedaan te maken. DAT de volkshogeschool Overcinge te Havelte, speciaal bekend bij Drenten in de verstrooiing, met name in Den Haag, het eerste lustrum heeft gevierd. DAT vanavond van kwart voor 8 tot uur over Hilversum II een uiteenzet ting zal worden gegeven van de land bouwtelling, welke van 3—23 Jan. in ons land wordt gehouden in het kader de wereldlandbouwtelling. DAT B. en W. van R'dam aan diergaar de Blijdorp een subsidie van f 117.500 voorschot van f 78.700 willen verle- o.m. als compensatie voor de geringe ontvangsten van dit jaar t.g.v. Rotter damAhoy'. DAT in Amsterdam twee handelaars in verdovende middelen zijn gearresteerd, die 26 ampullen morphine in hun bezit hadden. DAT de 54-j. Rotterdammer B. M. T. en de 60-j. schoenmaker L. C. K. uit Maassluis zijn gearresteerd wegens dief stal uit het Engelse doorgangskamp te Hoek van Holland, waar ze werkten. DAT dr C. v. d. Berg vandaag in Rot terdam een tweedaagse conferentie over i geslachtsziektenbestrijding opende, aar vertegenwoordigers van 5 landen inwezig zijn. DAT 450 circus- en paardenvrienden Zaterdag in Amsterdam het éénjarig be staan van de Club van Circusvrienden vierden. DAT Pierre Pala onze verslaggever tij dens het Zaterdag gepubliceerde inter view uitdrukkelijk had verzocht zijn naam met één 1 te schrijven, doch de redactie er helaas toch Palla van maakte, daar het altijd zo (verkeerd) wordt ge schreven. DAT volgend jaar in R'dam 10.000 euwe telefoonaansluitingen met zes cijfers (de eerste gemeente na Den Haag!) tot stand worden gebracht. DAT de Bond van Mobilisatie-invaii- den f 10.000 heeft ontvangen om het „drama van de mobilisatie-slachtoffers 19141918" in roman- en toneelvori laten vereeuwigen. DAT de Ierse gezante in Den Haag. mrs. Josephine Mac Neill. Zaterdag in A'dam eregast was aan een Kerstdiner van de Ver. van vrouwen met academi sche opleiding. DAT het m.i.v. 1 Januari weer mogelijk zal zijn postpakketten met aangegeven waarde naar Amerika te zenden. DAT in Ede een vereniging is opge richt die het huisvestingsbureau wil gaan verklappen, waar nog inwoning mogelijk is. DAT een comité ol.v. ds P. B. M. Mul ler, de legerpredikant te Hax-skamp. 600 personen of corporaties tracht te vinden, die elk f150 willen geven voor de bouw van een nieuw Prot. militair tehuis al daar (kosten een ton).' DAT Is opgericht de Ned. Bond van werknemers in boekhandel en uitgeverij, met als seer. J. S. J. M. Kamphuys te Utrecht DAT bij de NDSM te A'dam het 16000 ton grote motortankschip Rijgja voor Noorse reders is tewatergelaten. DAT morgen de Karei Doorman en het fregat De Bitter van hun reis naar de Middellandse Zee terugkeren, resp. in R'dam en Nieuwediep, maar de onder zeeboten Zwaardvis en Tijgerhaai nog even wegblijven. DAT de 16-jarige wielrijdster A. P. uit Renswoude in Veenendaal tegen een bus reed en later is overleden. DAT de Litause vluchtelinge Antana Milkulskis, die 6 jaar in Duitse kampen doorbracht en enkele maanden geleden door de kloosterzusters uit Asten (L werd opgenomen, vandaag 100 jaar werd en de burgemeester haar in het Litaus feliciteerde. DAT het oudste raadslid te Wormer- veer. de communist P. Kuiper, in zijn toespraak ter begroeting van de nieuwe burg., mr J. C. Lycklama. oud-resident van Djokja. de communistische politiek betrok, hetgeen protesten bij de andere leden uitlokte. enkele toestellen, die zouden binnenko men, waagden de landing niet en bleven in Parijs of München. Gisteravond om negen uur vroor het alweer een graad of drie, vier in Gro ningen, Friesland, Drente en Overijssel. De üsclubs komen al in actie. Bü ons in het Westen zal het nog wel een dag of drie stevig moeten vriezen, eer de banen geopend kunnen worden. Op het sneeuw- Üs vriest het niet hard. De Limburgse jeugd suist in bobsleden met snelheden van zeker veertig kilome ter van de St Pietersberg naar beneden. In Maastricht gleed een jongen van een glybaan regelrecht onder een auto. Met een gebroken dijbeen ging hy naar het ziekenhuis. Op de Grote Gracht in de Limburgse hoofdstad was een huisvader zo onverstandig, gloeiende sintels in een kist op zolder te gooien. De brandweer kon de schade beperken tot zolder en dak. In Amsterdam braken vier mannen en een vrouw door de gladheid een been. Ook liep een vrouw een hersenschudding op. Een 12-jarig meisje kreeg inwendige kneuzingen. Het Arnhemse trolleynet is al sinds enkele dagen uitgevallen. De winter heid. die aan sneeuw en ijs i bonden zijn. Deze dames en he zien alleen de mooiste kant het leven, maar daar zijn ze mers jong voor.' Ook import-sigaretten veel duurder Omzetbelasting 12 maal zo hoog Verwacht wordt, dat niet alleen da goedkopere soorten en de merken boven 90 cent, maar ook de import-sigaretten belangrijk duurder zullen worden, bij voorbeeld van f 1.50 per pakje tot f 1.90 a f 2. Importeurs deelden nns mede. dat deze vermoedelijke prijverhoging een gevolg is van de verhoging der omzet'oclastng. Moesten de importeurs voor December slechts een half procent betalen, nu moeten zij twaalf maal zoveel voldoen, n.l. 6 procent, evenals de fabrikanten, ciie 6 in plaats van 3 procent moe! len op sigaretten met een prijs van moer dan 90 cent per pakje van vin; In de eerste tien maanden van cv' u- was 6.6 procent van de gerookt netton import. Dat is niet veel (al ÏP hel er toch nog 465 8 millioen). want voor de oorlog werd 11 procent import gerookt Vanmiddag al wedstrijden De eerste schaatswedstrijden zouden vandaag al in Friesland worden gehoii- den. Broek (bij Joure) had voor van middag een hardrijderij voor mannen op het programma staan. Er is 240 bijeen gebracht voor de rijders op de korte baan. Hoogezand start morgenmiddag met een hardrijderij voor vrouwen. De Drentse Üsclub Wintervreugd organiseert op de zelfde dag in Witteveen wedstrijden voor mannen. De Diemer ijsclub houdt morgen de eerste wedstrijden op de 500, 1500 en 3000 meter. Woensdag begint Appinge- dam. Dreigementen van Moskou Vlak voor Atlantische conferentie protestnota's aan Londen en Parijs Vlak vóór de beslissende bijeenkomst der Pactlanden te Brussel, waar ook de Duitse bijdrage aan de Europese defensie definitief zal worden vastgesteld, stuurt Moskou Frankrijk en Engeland twee protest-nota's op hun dak. Hierin worden beide landen beschuldigd de vriendschapsver dragen met Rusland en het „Accoord van Potsdam" geschonden te hebben. Het is de Sowjet-Unie een doorn in het oog, dat onder leiding van Amerika West-Duitsland herbewapend wordt en opgenomen in het aggressieve West-Europese en Atlantische blok. Over de superbewapening van Oost- Duitsland wordt door Rusland wijselijk gezwegen. den, die Franrijk noodzaken de verster king van zijn veiligheid ter hand te i In de nota aan Frankrijk wordt gesti puleerd, dat het de schuld der Franse gering is, als nu de Frans-Russische be trekkingen veel slechter worden. Parijs is echter niet voornemens onder deze' Russisohe pressie zijn houding te wijzi gen. Het ziet in, dat Rusland een poogt te drijven in de goede relaties met Amerika. Wij herinneren er aan, dat op de ferentie van Brussel, de ministers Buitenlandse Zaken der Pact-landen de voorstellen om Duitse brigades in de Atlantische strijdmacht op te nemen, zullen moeten goedkeuren. Vermoedelijk zal Duitsland een vijfde deel moeten le- i van de Atlantische strijdmacht in Europa. Volgens Ass. Press zal het Franse ant woord op de Russische protest-nota de volgende punten bevatten: 1. De oorzaak van de huidige bewape ningswedloop is de Russische verwerping der internationale bewapeningscontröle door de Ver. Naties; 2. De Sowjet-satel- lieten in Oost-Europa hebben zelf de vredesverdragen van 1947 geschonden door grotere legers op de been te hou den, dan was toegestaan; 3. De Russische weigering, de Ver. Naties bij te staan in het scheppen van een stelsel van collec tieve veiligheid, heeft een diep gevoel onzekerheid veroorzaakt; 4. In de Sowjet-zone van Duitsland is de „volks- politie" opgericht, in stryd met bepaalde artikelen van het Frans-Russische vredes verdrag; 5. Het zyn deze omstandighe- Erfenis van f 160 min. te wachten Vele leden van de familie Thiery in Nederland hebben Zaterdag hun fa milie-vereniging opnieuw opgericht, met als uiteindelijk doel: het in handen kry- gen van de erfenis van f 160 millioen gulden, die hen ergens in Frankrijk moet wachten Alle geboorte-akten zul len worden verzameld, er zal een maand blad worden uitgegeven en in het be stuur kwamen de heer B. C. Panhorsi te Alkmaar, mej. Elsa De Vleer-Jagcr- man, de heer W. de Vleer. de heer H. Jagerman en de heer G. Thiery. Duitse bijdrage tot de ge meenschappelijke verdediging van Europa te bestuderen, welke plannen volkomen defensief zijn. Tenslotte is Frankrijk gaarne bereid met Rusland aan de con ferentietafel te gaan zitten, teneinde de geschillen tussen Oost en West te rege len. t Conferentie over plan-Schuman uitgesteld De zesmogendhedenconferentie over het plan-Schuman is tot Januari a.s. ver daagd. Dan hoopt men de beschikking te hebben over alle voorstellen. Arabische prins in Rotterdam Een Arabische prins zag dezer dagen in Rotterdam voor het eerst in zijn le ven sneeuw vallen. Het was Zijne Ko ninklijke Hoogheid Muteb Iben Saoud, de zoon van koning Abdul Aziz Ibdul Saoud van Saoedi-Arabië. Met zijn ge volg van zeven personen had hij voor één nacht in hotel Atlanta kamers be steld. Tijdens een studiereis van vier maanden door Europa heeft hij ook Am sterdam en Volendam bezocht. WEERBERICHT VoTSt Tot morgenavond verwacht De Bilt: Aanvankelijk op de meeste plaatsen weinig bewolking, later half tot zwaar bewolkt met in de Westelijke helft het land plaatselijk enige :uw of i^egen. Aanvanke lijk zwakke tot matige, later matige tot vrij krachtige wind uit Zuidelijke richtin gen. Vannacht lichte tot matige vorst, morgen overdag lichte vorst tot tempe raturen om het vriespunt (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Dinsdag: zon 8.45—16.29; maan 13.27— 1.48 uur. 24 Dec. V.M.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1