Jlictuue £dïtsrf)C ÖTimritnl MARY POS in Indianencostuum Bertha Hertogh zette gisteravond op Nederlandse grond Het welkom: honderden journalisten, lampions en een erepoort voet V Geen overeenstemming bereikt over Nieuw-Guinea Mr Moh. Roem heden naar Djakarta Wist U DAG 15 DECEMBER 1950 BUREAUX: Steenstraat 37 Directie, Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel. 22710 en Tel 23375. Redactie: Tel 20408. Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal; 1.50 per maand; 0.35 per week. AD VERTE NTIËN: 0.18 per millimeter. (By contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 8301 Hoofdredacteuri Dr. E. DIEMER Chef-Red.; H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHR1STEL1JK-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .StantuasUch fs shebleotn inyn hert ia tcgtjeospcct" Politiecoidon in Bergen op Zoom verbroken (Van een onzer verslaggevers) GISTERAVOND KWART VOOR NEGEN zette Bertha Hertogh voet J op Nederl. bodem. De ontvangst in Nederland moet een marteling zijn eweest. Drie kleine schichtige mensen waren omringd door een dichte fenigte vragenstellers. Lichten van fotografen flitsten voortdurend in hun jen. Gelukkig was het in enkele minuten voorbij, maar aan vader Hertogn ;rd getrokken en geplukt, toen men hem een weg baande om naar huis te ar de rust en hereniging, waarop zovele jaren is gewacht. Zeker wel een honderd journalisten. :ografen, filmoperateurs, Nederlanders, erikanen, Engelsen, Zweden, Zwit- Fransen, Belgen, hebben drietal verdrongen. De sterkte der llitie moet in de honderden hebben ge- Reeds in de mididag verscheen Hertogh op Schiphol, onder escorte i de politie, spanning werd gewacht, reeds in tevoren. Eindelijk om 8 uur 31 werd omgeroe- jn. dat het K.L.M.-toestel „Maastricht" b Schiphol was geland. Om 10 over half pgen reed het toestel voor. |Luid geroep weerklonk. Schijnwerpers Serpen hun licht op de uitgang, waar- )t de een na de ander te voorschijn Wam, tot men eindelijk Bertha en haar loeder zag te voorschijn komen. On- jr het voortdurend geflikker der lam- én kwamen zij de trappen af. De vader [elde toe en omarmde het tweetal. Ter ijl honderden toezagen en er over dis- jssieerden, hoe Bertha hierop geageer- 6. Boven op het terras stonden de men- jn zes rijen dik over een afstand var Jinstens honderd meter. «In de aankomsthal werden zij gebracht *Aar een bank, de moeder met verschrik - ogen in het midden. Naast haar een ein meisje in een bruine mantel en een uts op het hoofd, Bertha, die er zicht bar naar verlangde om aan het einde er beproeving te zijn. De vader met een gewonde blik, haalde een papier te voor- rjhijn. Er werd gewaarschuwd, dat men vragen moest stellen aanhet Blij, dat alles achter de rug is \De héér Hertogh las een verklaring bor, waarin hij zeidc: „Ik ben erg blij, at alles achter dè rug is, dat mijn vrouw fts kind, dat ik zo lang niet heb gezien, eer terug heeft kunnen brengen. Hoé- tel ik en mijn kinderen hebben geleden edurende de spannende gebeurtenissen 1 Singapore, kan ik u niet zeggen. Ik Ei diep geschokt van hetgeen er de tste dagen in Singapore is gebeurd er t heb groot medelijden met de slacht- ffers, hun nagelaten betrekkingen en d( (le gewonden. Ik toil hier mijn dank ltspreken jegens allen, die zich hebben Igespannen, dat ik mijn verloren kind er heb kunnen terugkrijgen. Alle\ ■st geldt mijn dank de minister va .vitenlandse Zaken, de hoge gmbtenare.. dit departement, de consul-generaal bruifc Singapore, het Nederlandse Rode het comité in Bergen op Zoom, de igelse advocaat en de familie Kooy, mijn vrouw in Singapore heeft ge leerd". [Niet zonder moeite werd het drietal iggebracht. Het was erg geweest. |Buiten stond men te wachten. Opeens irmde een kleine, doch virulente naar een bepaald punt van i. Voorafgegaan door politiemotor- iders spoedde een kleine stoet vai zich snel weg, de duisternis in. ker«PoIifiecordon in Bergen op Zoom verbroken De aankomst van de stoet in Bergen op is hoe kan dat ook anders het kleine Brabantse plaatsje de :te gebeurtenis geworden itste jaren. De hele dag werd er al over gepraat ofschoon de bevolking nadrukkelijk verzocht, er niet veel drukte laken, hadden velen zich kennelijk lorgenomen, niets van de aankomst begroeting door de zusjes voor iderlijk huis op het Emmaplein te Buurtbewoners hadden een erepoort het huis opgericht met de wel- jomstgroet Slamat Datang di Róemah en tan vele huizen rond het Emmaplein 26 ^apperde de vlag. De woning van de familie Hertogh stond middags vol bloemen en geschenken ai was aardig versierd. Overal vandaan baren gelukwensen binnengekomen, zelfs ian mensen, van wie de familie Hertogh heeft gehoord. In de avonduren, terwijl het vliegtuig iet Bertha nog niet eens was geland, leide op het Emmaplein het kleine lepje nieuwsgierigen, dat er de hele al had rondgedrenteld, aan tot een me menigte belangstellenden, die :hter door een grote politiemacht op afstand werd gehouden. Niemand de bewoners van het Emmaplein it na tien uur het plein betreden, :h alleen het grote aantal binnen- en inlandse journalisten, fotografen en mensen, zorgde al voor een opge ien drukte voor het huis. waren nu lampions ontstoken, die de erepoort bengelden en de men- die uren in de kou moesten wachten ip de aankomst, kortten de tijd met het an liedjes als: van je hela hola loudt er de moed maar in. Toen het tijd- tip naderde, waarop Bertha verwacht worden, steeg de spanning onder ilitie, journalisten en burgerij. Agenten iepen hard heen en weer. Polygoon zette inaf de camerawagen het huis irtha's ouders in een hel, wit licht, de fotografen prutsten nog eens aan en toch nog vrij onverwacht, •r half twaalf, kwamen om ïoek drie wagens aansnellen. Op dit jteenblik zou de politiemacht, ook al zij tweemaal sterker geweest, nög niet de lawine van juichende wachters heb ben kunnen keren. Een prinses zou geen spontaner wel kom kunnen wensen. De agenten werden opzij geduwd en dwars door het plant in stormde de menigte naar het huis n Bertha. Intussen had zich onder het gejuich en geloop bij de auto roerend moment afgespeeld; een klein meisje. Bertha Hertogh, viel van haar zusjes en zó weinigen konden in het gedrang hiervan iets zien, dat dit ogenblik naliet indruk te maken. Indruk wekkender was het daverende gejuich, dat hier alles: woorden, geschrei en ge lach overstemde. En daartussen in: blitz- lampen, fotografen die struikelden over elkaar en over zichzelf, ratelende film camera's. Het was allemaal zó voorbij. Vader en moeder en de leden van het comité troonden Bertha vlug mee naar binnen en plompverloren sloeg de deur dicht voor iedereen, die niets te maken had met wat zich binnen afspeelde: een verloren dochter keerde terug. De com- van politie ging breeduit voor de deur staan en even scheen het, of nu illes voorbij was. De mensenmassa was echter niet meer door de politie te ver wijderen en wilde beslist Bertha zien. Er kwamen hier en daar spreekkoren: „Bertha, Bertha, Bertha!" En zowaar, in eens werden boven de gordijnen weg geschoven, het raam ging open en Bertha kwam, verlegen lachend, waarschijnlijk diep ongelukkig over zoveel tam tam >r het venster, omringd door broertjes zusjes. Ze wuifde even, verborg haar gezichtje in haar armen voor de felle lampen, wuifde weer en het gejuich groeide. Ook het raam ging weer dicht daarna was de kous af. Beneden, in huiskamer, wachtte een diner met familieleden en comité en langzaam vloeide de menigte naar de huizen terug, want het was 12 uur geworden. Nu is Bertha dus weer thuis. Voor haar en voor ons allemaal is het nu maar beter, dat zij voorgoed mei rust wordt gelaten. Wat zal het kind daarnaar ver langen! Het is dan ook te hopen, dat iedereen nu Emmaplein 26, Bergen op Zoom beschouwt als alle huizen in Neder land, waarin gezinnen gelukkig willen zijn. Dat oetekent: het mag voor ons niets meer uitmaken, of zij nu Bertha Hertogh is of niet. Zij is voor ons het kind, dat de ouders hebben herkregen. Wij hebben daarover onze blijdschap ge toond en nu: een punt achter dit drama. Want Bertha heeft dringend rust nodig, die het meisje de laatste maanden zo ont beerde en die eindelijk haar geschokte leven weer in evenwicht zal rr brengen. Een leger van persfotografen uit Amerika, Zweden, Nederland en vele andere landen richtte gisteravond: op Schiphol een batterij van camera's op de kleine Bertha Hertogh. Schuw' als een vogeltje liep het meisje met haar ouders naar de wachtkamer De vader van Bertha Hertogh voerde op Schiphol met de vertegenwoordigers van de wereldpers een vraaggesprek. Het meisje, dat zoveel opschudding heeft veroorzaakt, keek verlegen naar de microfoon Nasleep kwestie Beitha Hertogh Mohammedaanse wereld wil alles wat Nederlander is boycotten Toestand in Singapore blijft dreigend Massale Rode aanval op Korea Chlneze r de Jaloe. Steeds Terwijl er enerzijds aanwijzingen zijn, dat dc Chinese luchtmacht een lucht oorlog op grote schaal gaat beginnen, verluidt anderzijds, dat de Chinezen een massale aanval tegei*.de Amerikanen be gonnen zijn bij het bruggenhoofd van de Ver."Naties in N.O. Korea. Het hoofdkwartier van McArthur heeft vandaag in een communiqué medege deeld. dat de bewijzen zich opstapelen, dat de grote massa van het communisti sche leger oprukt tegen de terugtrek kende Amerikaanse troepen. Uit de. niet opdrogende, bron in Mandsjosrije blijft onafgebroken de Chinese communistische mankracht toestromen. Het belangrijkste operatiegebied der Rode troepen is thans de streek Majon-Koksan-Intsjon. Vliegtuigen van de V.N. hebben Noorden van het Tsjosinbekken •ooi van 100 vraohtwagens waarge en. Voorts wordt melding gemaakt colonnes van 1000 tot 1500 munistisohe troepen, die zich bij Wonsan langs de Oostkust in Zuidelijke richting bewegen. Vliegende reuzenforten treerden gisteren weer htm bombarde menten op rangeerterreinen en andere militaire doelen bij Pjongjang. Mr Van Heuven Goedhart hoge commissaris voor vluchtelingen zaken De Nederlander mr-G. J. van Heuver Goedhart is door de algemene vergade ring der V.N. gekozen tot hoge commis saris der V.N. voor vluchtelingenzaken. Hij kreeg 30 stemmen: zijn tegencandi- daat, de Amerikaan Kingsley, 24 stem men. Zijn taak zal ojn. inhouden het tot stand brengen van international* conventies, landen te bewegen vluchte lingen op te nemen en regelingen in he leven te roepen voor de persoonlijke, mede te nemen, bezittingen. In 1951 gaan de Ver. Naties in Europa vergaderen Thans staat het vast, dat de algemene ergadering der V.N. haar zitting van 951 in Europa, vermoedelijk in Parijs, zal houden. Met 31 tegen 16 stem men bij 11 onthoudingen werd hiertoe gisteren besloten. De tegenstemmers ren Australië. Engeland, Canada, China, Nederland, India. Indonesië, Israël, Li beria, Nieuw-Zeeland, Noorwegen, Pa kistan, Zweden, Turkije, Zuid-Afrika Jemen. De Sowjetgroep stemde J Hazelhoff Roelfzema zoek Volgens een U.P.-bericht in de Inde nesische bladen maakt de Philippijnse regering jacht op - de heer Hazelhoff Roelfzema, die uitgewezen werd doch zoek is op de Zuidelijke -eilanden. Meo meende, dat hij zich op Cebu ophield, doch men kon hem niet vinden. Later werd het jachtveld uitgebreid tot Pa lawan, maar men 'heeft hem nog niet. Chinees mes op de Amerikaanse keel Radio-Peking heeft de volgende .vre desvoorwaarden" voor het Stille Oceaan- gebied bekend gemaakt. Deze werden ook gepubliceerd in het communisftische „Volksdagblad", hetwelk te Peking ver schijnt: 1. Terugtrekken van de Ameri kaanse „aggressieve" troepen uit Korea Formosa. 2. Beëindiging van de siogeling van China. 3. Stopzetting van alle oorlogsvoorbereidingen en met de wapens ondersteunde expansie-politiek. 25 Postboden mindei een ton bespaard De P.T.T. acht het niet verantwoord om een te groot aantal arbeidskrachten in dienst te hebben. Dat is een van de redenen waarom, zoals wij reeds eerder meldden, bij wijze van proef in enkele wijken in Den Haag, Amsterdam en Rot terdam de ochtendpost pas na re wordt bezorgd. Alleen in Den Haag kan al met 25 bestellers minder toe betekent aan salaris en sociale laster, een besparing van ongeveer honderd duizend gulden per jaar. De P.T.T. werkt momenteel bovendien met verlies. proef dient nu, om na te gaan of het maatschappelijk nut van een postbestel ling vóór 9 uur wel zo groot is, dat ex tra lasten verantwoord zijn. Ontslag van bestellend personeel zal uit deze maat regelen niet voortvloeien. Het publiek zal straks in staat gesteld wc als het daarop prijs stelt, zijn ochtend post kosteloos af te halen. Handel met Duitsland Besprekingen gaan voort De Nederlands-Duitse handelsbespre kingen worden Maandag a.s. in Den Haag hervat. Gisteren werd gemeld, dat zij voor onbepaalde tijd geschorst Zij werden echter onderbroken, omdat de voorzitters der beide delegaties besprekingen der Europese Betalings unie in Parijs moesten deelnemen. Van Nederlandse zijde hoopt men, dat de onderhandelingen thans binnen een week voltooid kunnen worden. De besprekin gen tussen Indonesië en West-Duitsland waren eveneens onderbroken en zullen volgende week in Den Haag worden voortgezet. OOK DE NEDERLANDSE REGERING moet tot haar leedwezen con stateren, dat er inzake de souvereiniteit over Nieuw-Guinea, op dit ogenblik nog geen overeenstemming tussen Nederland en Indonesië bestaat, aldus heeft de Nederlandse delegatie der N. Guinea-conferentie in een schriftelijk aanwoord aan de Indonesische delegatie medegedeeld. Na afloop van de zitting van gisteren deelde mr Moh. Roem mede, dat hij vandaag naar Djakarta zou vertrekken om met zijn regering overleg te plegen. Hij hoopt volgende week Vrijdag weer terug te zijn. Daags daarna zal de conferentie worden voortgezet. De delegatie van de Indonesische I om Nieuw-Guinea tot een toevluchtsoord regering acht het onnodig in dit sta-1 te maken voor Nederlands gezinde In dium van gedachten te wisselen over i donesiërs. de vraag of de artikelen betreffende De Nederlandse regering meent overi- de niet-zelfregerende gebieden van gens ejke bezorgdheid ten deze te kun- het handvest op West-Iranbetrekking 1 door haar «motie in ronden kunnen hebben. De Neder- vo]ltn bu dr „itorfenlni landse regering heelt te kennen ge-1 va„ het relfbe..chikldng»reeht «lecht» de geven dat en waarom de arbeid w el- autochthone bevolking van Nieuw-Gui- ke Nederland in Nieuw-Guinea ver- zelve haar staatkundige bestemming richt en het daar geldende bestuurs- eal kunnen bepalen. Noch Nederlanders. actie leidde tot de bloedige onlusten van enkele dagen geleden, is thans voorne mens, alle Mohammedaanse volken uitte nodigen tot een boycot van alle Neder landers totdat Bertha „teruggekeerd is bij haar eigen volk". Hij wil op de Mohammedaanse wereldconferentie te Karatsji, welke in Januari a.s. gehouden wordt, de zaak ter sprake brengen en tevens Indonesië uitnodigen, de betrek kingen met Nederland te verbreken. Op een motorfiets, met Mansoer Adabi (de „echtgenoot" van Bertha) achterop, is hij van Singapore naar Kuala. Lumpur ge reden om juridisch advies in te winnen over een hoger beroep. Hij wilde leider worden van dc delegatie van Malakka naar Karatsji, waar hij de Mohamme daanse landen zal uitnodigen om havens en vliegvelden te sluiten voor de. N e- derlanders. Mansoer zal dan zijn Weliswaar hebben zich 40 uren lang geen ernstige botsingen in Singapore oorgedaan, doch de toestand blijft drei gend. De autoriteiten hebben het uit gaansverbod, dat zes uur lang ingetrok- vas, weer afgekondigd. Alleen mili taire- en politie-auto's rijden door de straten en er gaan hardnekkige geruch ten, dat er nieuwe ongeregeldheden op handen zijn. Men weet nog steeds niet, Karatsji maakt het de K.L.M. lastig De directeur-generaal van de burger luchtvaart in Pakistan heeft de vertegen woordiger van de K.L.M. te Karatsji ge vraagd. waarom het vliegtuig, dat Bertha Nederland bracht, niet aldaar land is, terwijl Karatsji toch op de dienst regeling staat. De vlieger gaf aai tröletoren le Karatsji niet de reden op, om hij niet landde, doch verklaarde slechts, dat zijn maatschappij hem had verzocht, rechtstreeks naar Dahran vliegen. Het luchtvaartverdrag tussen Nederland en Pakistan verklaart echter, dat elk willekeurig punt van de route mag worden overgeslagen. Met betrek king tot deze bepaling verklaart het ministerie van verdediging van Pakistan, dat de „omstandigheden, waarin de KLM verkoos, van deze bepaling gebruik te maken, zullen blijken uit het rapport de K.L.M.-vertegenwoordiger, wam hij van zijn hoofdkantoor antwoord krijgt." worden teruggetrokken. De politie houdt 80 Maleiers in arrest. Het Britse ministerie van koloniën heeft een volledig onderzoek gelast naar de woelingen. Helena van Troje Het conservatieve Londense blad Spec tator noemt het meest onbevredigende de zaak Bertha, dat deze nog steeds t beslist is, zodat in Maart de moei lijkheden weer kunnen beginnen, als de zaak voorkomt. Er zijn niet veel pogin gen in-het werk gesteld om te voorko men, dat het. een strijd tussen Islam en Christenen zal worden. Het arme meisje is op weg om evenveel hinder te veroor zaken als Helena van Troje. Te Djakarta is een Bertha Hertogh- comité opgericht, dat de „echtgenoot" Bertha wil steunen. Een „oom" Bertha zou oprichter zijn. Moskou zingt mes in 't koor De Prawda noemt het geval-Bertha euw voorbeeld van Britse rassendiscri minatie tegen een koloniaal volk. Ned. betonfabriek in Australië Er kunnen 200 emigranten heen Een Utrechts aannemingsbedrijf is v plan. in Australië een eigen betonfabriek te stichten en in dat bedrijf 200 Neder landers te werk te stellen, van 75 procent ongeschoold zal zijn. directie zal geheel Nederlands zijn •ook de technische staf zal uit Nederlan ders bestaan. Het kapitaal van 1 millioen pond wordt van Australische zijde ge fourneerd. is thans aan deze firma, samen Engels bedrijf, de bouw gegund montagewoningen in Brisbane. Men rekent op nog andere objecten, ook Nederlandse industrieën. Behalve het beton zal het materiaal oor de huizen uit Nederland worden ingevoerd, d.w.z. alle houtwerk, het lood- gieterswerk, hang- en sluitwerk, enz. de term kolonialisme toch worden ge dachten en doeleinden verbonden welke aan de Nederlandse regering vreemd zijn. De Nederlandse delegatie merkt in dit verband op, dat de Verenigde Naties Ne derlands Nieuw-Guinea reeds als een ge bied bedoeld in het desbetreffende hoofdstuk van het handvest hebben er- De Nederlandse regering kan niet de noch Indonesiërs zullen daarbij stem be hoeven te hebben. In dit verband met vorenstaande tigde de Nederandse regering de dacht van' de Indonesische delegatie op het feit, dat ter Ronde Tafel Conferentie Nieuw-Guinea uitdrukkelijk van de dracht der souvereiniteit over Indonesië werd uitgesloten. Indien derhalve Indonesische volk op de overdracht de souvereiniteit ook over Nieuw-Guinea acht, dan kan dit niet gegrond zijn op land bewjjst voortdurend de ter R.T.C. gesloten accoorden volledig en oprecht te willen verwezenlijken De Nederlandse regering hoopt, dat bestudering der standpunten tenslotte tot een overbrugging moge leiden. (Adve Het was gisteravond op de Amster damse luchthaven een ontroerend ogenblik, toen vader Hertogh zijn dochtertje voor het eerst sinds vele jaren kon begroeten opvatting van de Indonesische delegatie de R/p c gemaakte afspraken. Neder- I delen dat Indonesië de overheidsrechten - - - op Nieuw-Guinea van de voormalige Ne- derlands-Indische regering zou hebben geërfd, nu de souvereiniteit over dit gebied niet aan Indonesië is overgedra gen. I De delegatie van de Indonesische rege ring heeft voorts bij haar uiteenzetting van 11 December 1950 uiting gegeven aan haar bezorgdheid ten aanzien van I een juiste uitoefening van het zelfbe- schikkingsrecht in Nederlands Nieuw- Guinea indien, bij handhaving, van het Nederlandse bewind, dat gebied zou zijn bedoeld als reservoir voor Nederlandse overbevolking en voor Nederlands gezin-1 de Indonesiërs. De Nederlandse regering wil in dit verband niet nalaten uitdruk- j kelijk te verklaren, dat de Nederlandse regering geenszins de bedoeling heeft Vice-admiraal Kist naar Nederland Vice-admiraal Kist* zal 18 dezer uit Djakarta per vliegtuig naar Nederland reizen. DAT de Kerstpotten-actie van het Le ger des Heils in A'dam t.g.v. het slechte weer 1700 minder opbracht dan vorig DAT ook de Amsterdammers met de Kerst brood voor drie dagen moeten in- DAT de eierhandel in Barneveld deze week zeer traag verliep en de grote eieren f 18—f 17. de kleine f 15 tot f 13.50 per 100 opbrachten. DAT in Groningen 8 jaar is geëist tegen de 48-jLeeuwarder loswerkman J. B„ die de portier van een Groninger snackbar een mes in de rug stak. DAT de Luxemburgse gezant gisteren in Amersfoort een Ned.-Lux. oudheid kundig congres bijwoonde. DAT als overkoepeling van een aantal organisaties zal worden opgericht het Verbond van werknemersverenigingen het Ned. vervoerswezen. DAT in de vacature-Corbeij tot staten lid van Limburg is benoemd J. P. I. Cre- mers te Munster-Geleen. DAT de N.O. Polder binnenkort 20 E. H.B.O.-posten krijgt. DAT de A'damse raad 310.000 be schikbaar stelde voor het aanschaffen een havenradarinstallatie in IJmui- den. DAT Rolde thans het landgoed- de Berenkuil te Grollo heeft aangekocht om ,n samenwerking met Groningen, Veendam en Hoogezand-Sappemeer een kampeer- en vacantiecentrum van te maken voor 600 gasten. DAT de zaak-Pieter de Boer te Drach ten contra de O. v. J. te Leeuwarden en de Staat der Nederlanden, gisteren in Leeuwarden weer voor vier weken werd verdaagd. DAT B. en W. voorstellen de woning bouwvereniging Onderling Belang te Rotterdam ruim f 8 millioen voorschot te verstrekken voor de bouw van 663 wo ningen in Schiebroek. DAT de kolenproductie in Limburg in November 1.048.500 ton bedroeg tegen 1.062.200 in October. DAT het militair beroepskeuze-advies centrum m.i.v. 21 Dec. wordt overge plaatst van Ede naar het demob.-centrum te Amersfoort. DAT mr H. van Dam mr N. J. C. M. Kappeyne van de Coppello opvolgt als directeur van de Bank voor Onroerende Zaken. wacht Nu en dan sneeuwbuien Tot morgenavond ve De Bilt: Half tot zwaar be wolkt met nu en da: sneeuwbuien. In het Zuide: van het land aanvankelijk zw&kke tot matige derlij ke wind, overigens matige tot krachtige en in de kuststreken tijdelijk wel licht harde Westelijke wind Temperaturen om het vriespunt, in het binnenland tijdens plaatselijke opklarin gen in de nacht en ochtend lichte vorst- (Opgenomen te 10 uur). ZON EN MAAN Zaterdag. Zon 8.4216.29; Maan 12.56 -0.07. E. K. Over de 38ste breedte graad Reuter meldt uit Seoel: Volgens een woordvoerder van het Zuld-Koreaanse leger hebben communistisehe troepen heden de 38ste breedtegraad overschre den. (De belangrijkheid van dit bericht, gezien de bemiddelingspogingen te Lake Success, springt duidelijk in het oog. Men zal echter verstandig doen nadere beves tiging af te wachten, speciaal, waar het uit Zuid-Koreaanse bron komt. Immers de Zuid-Koreanen willen in ieder geval doorvechten en er kunnen motieven aan wezig zijn de overschrijding van de 38ste breedtegraad „bij voorbaat" aan te kon digen. Uit het hoofdkwartier van McAr thur dient derhalve een bevestiging of ontkenning te volgen. Red.). Hitiers huishoudster gearresteerd Verkocht souvenirs De politie te München heeft gisteren de voormalige huishoudster van Adolf Hitler, Anni Winter, gearresteerd en enige persoonlijke bezittingen van de Führer in beslag genomen. Anni Winter had getracht deze voorwerpen te ver kopen voor 40.000 Mark. Tot de in beslag genomen voorwerpen behoren o.a. de door president von Hin denburg getekende benoeming van Hit- Ier tot Rijkskanselier. Hitiers bewijs var. lidmaatschap van de NSDAP, zijn militaire zakboekje uit de eerste we reldoorlog. enige decoraties, zijn gouden partij-insigne, een horloge en een paar door Hitier gemaakte waterverfschilde rijtjes. Drie lieden, die als tussenper soon waren opgetreden, werden .even eens in arrest gesteld. Heiv. Synode vraagt gebed voor vrede De generale êynode der Ned. Herv. Kerk heeft thans dc gemeenten opgeroe pen om op Zondag 24 December, gelijk in de meeste kerken in ons land en in vele kerken daar buiten, voor het be houd van de vrede te bidden. In een boodschap tot de kerkeraden zegt de synode o.a.: „Nu gaan wij het Kerstfeest tegemoet en het komt ons voor, dat wij inderdaad op de Zondag daaraan voorafgaande met alle kerken onze onrust en onze schuld neer mogen leggen in een ootmoedig ge~ bed. Wij beseffen diep, dat onder de mensen geen vrede komt, wanneer er geen vrede is tussen God en ons. Het wonder van Kerstfeest is. dat Christus in de wereld gekomen is. om ons de eigenlijke vrede te schenken, die gelegen is in de verzoening van God met ons. Uit de diepte mogen wij daarom roe pen tot Hem. die de Vredevorst is. opdat door Zijn kracht de boze machten van wantrouwen en verderf o verwonnen worden. Onze verlegenheid ir toch nog steeds Gods gelegenheid". Centrale Emigratieraad in oprichting Stichting Landverhuizing verdwijnt Er komt een Centrale Raad voor de emigratie en uit deze raad wordt een emigratiebestuur gevormd. De Stichting Landverhuizing Nederland wordt ver vangen door een Centraal Bureau. Een wetsontwerp tot instelling van de Cen trale Raad is in voorbereiding, zo deelt minister Joekes mee in zijn antwoord de Tweede Kamer over de begroting voor Sociale Zaken. Het is volgens de minister nodig, dat het algemene emigratiebeleid bij de overheid blijft be rusten. Zoals we Woensdag meldden, werd de instelling van een Emigratieraad en een daaraan gekoppelde Centrale Emigratie stichting ook bepleit in een minderheids die de heer A. N. van Mill van het ministerie van Sociale Zaken had ge voegd bij het rapport van de commissie- Schilthuis. De uitlevering van onze soldaten Instemming der Ambonnezen was afgedwongen Kort geleden werd Nederland venrast door het bericht, dat de Ambonnese mi litairen op Java zouden worden terugge bracht naar Ambon om te worden over geleverd aan de republiek Indonesia. Het heette in' dat bericht. dat een en ander met instemming van, deze militairen zou geschieden. Kort daarop werd een po ging om de vertegenwoordigers dier mi litairen in Nederland o.a. de heer Aponno geruisloos naar Ambon weg te werken, verijdeld. Het is goed. dat deze poging mislukt is. want uit een telefoongesprek, dat de heren Aponno en Sahetapy met Djakarta en Bandoeng gehad hebben is volgens Press Agency Ambon" gebleken, dat er van een vrijwillige instemming geen sprake is geweest. Deze instemming zou n.l. zijn afgeperst door een bedreiging met de wet op de krijgstucht. In een telegram aan de ministers Drees en s'Jacob hebben de heren Apon no en Sahetapy dit bekend gemaakt en tevens met klem geprotesteerd, omdat deze afvoer onrechtmatig is en in strijd met de overeenkomsten van de Ronde Tafel-conferentie Tevens is zij in strijd met de tussen drs Hatta en dr Hirschfeld op 14 Juli j.l gesloten overeenkomst en de voorwaarden, waarop deze militairen in dienst zijn genomen. Zij verzoeken daarom dringend de orders tot insche ping op 18 en 23 dezer in te trekken. Een berpep op de Unci De heer Aponno heeft een beroep op de Unci gedaan, waarin hij mededeelt, een blanco mandaat van alle Ambonnese militairen op Java te hebben ontvangen, die weigeren, te worden afgevoerd, tot dat in Nederland de processen tegen de staat der Nederlanden afgelopen zullen zijn. Tien mille van Groene Kruis in eigen zak De penningmeester van de afdeling Lochem van het Groene Kruis is gearres teerd. Hij heeft f 10.601 uit de kas in eigen zak gestoken. Dat bleek toen zijn zaak failliet ging.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1