Jlieutuc |Tciksrl)c (Courant Atlantisch leger loopt in Januari 1951 „van stapel" Feestsfeer in het ouderlijk huis te Bergen op Zoom Sneltrein Bazel-Den Haag België ontspoord Wist U DONDERDAG 14 DECEMBER 1950 BUREAUX. Steensliaal 37 Directie. Abonnementen- en Adver tentie-afdeling: Tel 22710 en Tel 23375 Redactie: Tel 20408 Postrekening: 58936. ABONNEMENTEN: 4.50 p. kwartaal, 1 1.50 per maand; 0.35 per week AD VERTENTIËN0.18 per millimeter (Bij contract belangrijke korting) Een en dertigste jaargang No 830® Hoofdredacteur: Dr. E. DIEMER Chef-Red.: H. W. J. ENSERINK Directie: F. DIEMER CHRISTEUIR-NATIONAAL DAGBLAD Voor Leiden en Omstreken .Slanloasllcfili 9MI(0!h hert in Ic^tnspmr „Goedkoop" bouwen Militaire vitamine voor Europa Zal Eisenhower straks ook commando voeren over Duitse eenheden? Er komt schot in De plaatsvervangers der ministers van Buitenl. Zaken van de Pactmogendhedsn, alsmede het „militaire comité" hebben te Londen volledige overeenstemming bereikt. Overeenstemming dus over de politieke en militaire aanbevelingen voor het deelnemen van Duits land aan een gecombineerde West-Europese strijdmacht. De „aanbe velingen" zullen volgende week worden voorgelegd aan de ministers van Defensie en Buit. Zaken, die dan te Brussel bijeenkomen. voerder der Franse regering: „In een dergelijke korte tussenperiode, zouden de West-Duitse eenheden onder het ge zag van Eisenhower komen te staan." Uit Londen wordt nog vernomen, dat West-Dujtsland eveneens zal worden uit genodigd voor de, in Januari 1951 te houden conferentie over de vorming van een Europees leger. Na afloop van de bijeenkomst, die de ministers van Buit. Zaken der „Grote Drie" de volgende week te Brussel zullen houden, zal aan West-Duitsland het plan worden voor gelegd inzake h^t opnemen dezer Duitse eenheden. Het „militaire comité" zal de aanbeve lingen eveneens aan de defensie-commis sie doorsturen, betrekking hebbende op de vestiging in Europa van een gemeen schappelijke defensiemacht en de kwestie van een benoeming van een opperbevel hebber hiervoor. Het ziet er dus naar uit, dat men in begin Januari 1951 daad werkelijk met de vorming van een At lantisch leger zal beginnen, en generaal Eisenhower het oppercommando zal heb ben. Inmiddels is Frankrijk voornemens, in Januari 1951 een conferentie te beleggen over zijn plannen betreffende de opbouw van een Europees leger, waaraan alle belanghebbende landen kunnen deelne men. Landen als Engeland of Amerika kunnen eventueel „waarnemers" afvaar digen. In antwoord op een vraag, of, als er West-Duitse militaire eenheden zouden worden gevormd, de West-Duitse rege ring van Bonn het gezag over deze for maties zou krijgen, antwoordde de woord- Van 't Koreaanse front geen nieuws Waar loeren de Chinezen De rust aan de fronten in Korea duurt voort. De verbonden legers beneden de 38ste breedtegraad, wachten af. of de Chinese troepen de grens zullen over schrijden. Het is onbekend, waar de vooruitgeschoven troepen van de tegen stander zich precies bevinden. De schat- tingen der posities van de Chinezen vaiëren van ..vlak ten Noorden van de 38ste breedtegraad" tot „even ten Zuiden van Pjongjang", hetwelk 110 km Noorde- i lijker ligt. De enige berichten over acti viteit kwamen van het bruggenhoofd te Hoengnam. dat thans ontruimd wordt. Een peloton Chinese communisten, in Amerikaanse uniformen, vermoedelijk een onderdeel van de Chinese 81ste divi sie. viel dit bruggenhoofd gisteren aan, doch zij werden na een strijd van drie 1 uur teruggedreven. In N.W. Korea, bij de mond van de Jaloe. vond een gevecht plaats tussen 14 Chinese straalvliegtuigen en 4 Amerikaanse toestellen. Overigens is er van het Koreaanse front geen Kerstboom scheurde een autobus open Haags operettegezelschap kwam er goed af Tussen Nijkerk en Putten is gister avond een vrachtauto met kerstbomen op een bus gereden. In de bus zaten het Haags Operettegezelschap, dat onder di- l rectie staat van Cor Wijgers en Victor Colani, en leden van het orkest, die op weg waren naar Den Haag. Een boom stam scheurde de autobus van voren tot achter open. Geen der inzittenden werd gewond. Zeer gevaarlijk goedje aangespoeld Vijftig kisten „blauwkruisers" in IJmuiden Gisteren zijn op het strand bij IJmui- ,den 50 kisten met noodsingnaalpatronen aangespoeld, van onbekende herkomst. Pe kisten hebben nog niet lang in het water gelegen en zijn voorzien van de I letters K.P.A. en de afbeelding van een uiteenspringende granaat, i Na verbranding van deze noodsignalen I blijft een voor mens en dier uitermate l gevaarlijke stof over, zodat voorzichtig heid voor eventuele vinders geboden is Noodsignaalpatronen zijn z.g. blauw kruisers, die door vele schepen in geval van nood worden gebruikt en een fel blauw licht kunnen verspreiden. Arbeider te Scheveningen door balk gedood Bij werkzaamheden aan het Grand Hotel te Scheveningen is gistermiddag de 30-jarige werkman K. J. P. uit Den Haag door een houten balk getroffen en ge dood. De balk werd door de 63-jarige G. R. uit Den Haag zonder voorafgaande 1 waarschuwing van 14 meter hoogte beneden gegooid. Tegen hem is proces-verbaal opge- maakt. Hoofdredacteur van De Waarheid wegens belediging beboet Fred Schoonenberg, de hoofdredacteur van het communistische blad De Waar- heid, is gisteren door de Amsterdamse politierechter wegens belediging tot 75 boete veroordeeld. In het blad artikel geschreven, dat beledigend werd geacht voor het Rooms-Katholieke deel van het Nederlandse volk. Zwitserland heeft nieuwe bondspresident Tot bondspresident van Zwitserland Is Eduard von Steiger gekozen. De 69- Jarige, enige candidaat, is min. van Justitie en politie en bekleedde in 1950 het vice-premiersc'nap in het kabinet Hij was ook n 1945 bondspresident en •tamt uit een oud Bernergeslacht Handel met Duitsland Besprekingen werden afgebroken De Nederlands-Westduitse handelsbe sprekingen, welke op 28 November j.l waren begonnen, zijn voor onbepaalde tijd opgeschort De besprekingen, die aanvankelijk be doeld waren om het handelsverkeer voor de laatste twee maanden van dit jaar te regelen, hadden later ook betrekking op het sluiten van een nieuwe handelsover eenkomst voor 1951. Van Duitse zijde wordt vernomen, dat er geen overeenstemming is bereikt, het geen te dele moet worden toegeschreven aan de omstandigheid, dat de Duitsers zich niet in staat achtten om op grote schaal commerciële verplichtingen aan te gaan, alvorens de lening ten bedrag van 120 millioen dollars van de Euro pese betalingsunie definitief is goedge- Inmiddels heeft de uitvoerende raad van het Marshall-plan gisteren definitie ve goedkeuring aan het verstrekken van dit crediet verleend. De Nederlandse delegatie is naar Den Haag teruggekeerd, maar zal nu spoedig weer naar Frankfort vertrekken om de handelsbesprekingen te hervatten. Haar broertjes en zusjes zijn enthousiast =S=S£fV_ Gistermiddag heeft de commandant van de Marinekazerne in Den Haag, kapi tein-luitenant ter zee B. J. Veldermans op het voorterrein van de Oude Alexan- derkazerne zeven adelborsten van de electro-technische dienst der eerste klasse en de officieren-Mar va der vierde klasse, mej. L. Cosse en mej. D. M. Lanen, beëdigd. Tijdens het afleggen van de eed Bertha Hertogh in aantocht De spanning is geweken in het gezin Hertogh te Bergen op Zoom. Vader be reidt in huiselijke kring een hartelijke ontvangst voor en broertjes en zusjes zijn enthousiast, ook al hebben drie hunner Bertha nooit gezien. Het 16-j. Wiesje en de 14-jarige Corrie kunnen van grote hulp zijn voor Bertha, daar zij Maleis spreken. Aan studie voor Bertha denken de ouders niet. Eerst moet ze Nederlands spreken en dan pas is de tijd rijp voor de school, maar men zal haar niet dwingen. Aan schaatsen en sleeën doet het gezin weinig, maar als het voorjaar wordt kan alle kanten uit Het strand is op 200 meter afstand en heide en heuvels zijn dichtbij. In Calcutta was het vliegveld streng bewaakt. Moeder en dochter bleven het toestel. Bertha zat als een gewoon kind bij haar moeder. Te Karachi in Pakistan mocht het toestel niet landen. Er werd een tussenlanding gemaakt te Dharan in Saoedi-Arabië. In Singapore was gisteravond de rust teruggekeerd. Het aantal doden is 16 onder wie 5 Europeanen, dat der gewon den 200, onder wie 34 Europeanen, die ir ernstige toestand in een ziekenhuis lig gen, en 44, die buiten het hospitaal wor den behandeld, voorts 53 Chinezen, 13 Indiërs, 8 Indo-Europeanen, 14 van bekende nationaliteit en 19 Maleiers. De heer Du Poirieux, een Frans R.K. pries ter, is zwaar gewond. De pastoor va kerk der Heilige Familie is geslagen. De Mohammedanen dreigden, terug te komen - de kerk in brand te steken. Door de zuivering van de grote moskee hebben de oproerlingen een zware klap ontvangen. Deze was opslagplaats var wapenen en er was een hulppost inge richt voor de gewonden. Het blijkt, dat de opstand lang tevoren was voorbereid. Duizend Mohammedanen namen daaraan deel. Zij waren verdeeld in kleine groe pen, die met vrachtauto's naar verschil lende punten der stad werden gebracht. De bevolking van verschillende Moham medaanse wijken had geweigerd, mede te doen. Het Britse blad Manchester Guardian fulmineert er tegen, dat men Bertha ir R.K. klooster heeft gebracht er noemt dit een uitdaging aan het Moham medanisme. Atoombom en wereld crisis Wat dr Bunche er van denkt... Amerika gaat een nieuwe grote fabriek voor atoom-energie bouwen en daarvoor zal... 1.050.000.000 dollar nodig zijn. De senator Brian McMahon verklaarde, dat de voorraden uranium dienen te worden vergroot, meer atoomwapens nodig zijn, en productie-faciliteiten uitgebreid. Te Bombay begint vandaag een intern, conferentie over de atoom-energie, waar aan meer dan 200 geleerden zullen deel nemen. Dr Bunche, winnaar van de Nobelprijs voor de vrede, gaf te Kopenhagen als zijn mening te kennen: „Ik kan, op morele gronden, geen oordeel vellen over het ge bruik van de atoombom. Zij, die vallen, zullen er niet veel om geven of de atoom bom of een geweerkogel de oorzaak hun dood was. In oorlogstijd maakt land gebruik van de beschikbare wapens. Het al dan niet gebruiken van de atoom bom is n i e t een der oorzaken van de ge schillen tussen de staten. Het gebruik vloeit slechts uit het bestaan van deze geschilpunten voort.' Ambon eist half millioen van de K.P.M. De republiek der Zuld-Molukken eist thans een dwangsom van f500.000 van de K.P.M., daar zij na het wijzen van het vonnis twee schepen met troepen naar Ambon heeft doen varen. Zij deed beslag leggen op de eigendommen der maatschappij. Mr J. A. J. Bottenheiir treedt op namens de republiek der Zuid- Molukken. terwijl de procureur mr T P. J. Masthoff opheffing van dit beslag heeft gevraagd. Hierover zal weder in kort geding doo: de president van de Amsterdamse recht bank worden beslist, op 22 dezer 10 uui v.m. Het gerechtshof heeft inmiddels de behandeling van het oorspronkelijke kort geding in beroep voortgezet en sloten, dat 29 dezer de pleidooien hoofdzaak en incidentele interventie zullen worden gehouden. Wat zal Truman gaan onthullen Opofferingen voor de Amerikanen President Truman zal Zaterdagmorgen vroeg een radiorede houden over de we reldcrisis, aldus meldt Reuter uit Wash ington. De uitzending geschiedt om 4 uur of half vijf (Ned. tijd) via de „stem van Amerika". In aansluiting aan vroegere mededelingen, wordt thans nader gemeld, dat deze rede een afkondiging van de noodtoestand in de Ver. Staten zal bevat ten. In verband hiermede zullen de Ame rikanen zich verschillende opofferingen moeten getroosten. Ook zal in de rede worden aangegeven, welke stappen de regering denkt te nemen met het oog op de wereldcrisis. De president hield gisteren besprekin gen met Congresleiders, waarbij ook de ministers van Buit. Zaken, Defensie en Financiën aanwezig waren. Republikeinse leiders verklaarden na de bijeenkomst op het Witte Huis, dat zij van mening zijn, dat er „een gevaarlijke noodtoestand be staat", en zij de herbewapeningsplannen volledig zullen steunen. Op het Witte Huis werd te kennen gegeven, dat Truman de Congresleiders wilde peilen over de om vang en spoed, waarmede men in de rich ting van „algehele mobilisatie" zal gaan. Malik tegen resolutie „Staakt het vuren" De „politieke commissie" van de As- semblée der V.N. heeft met 51 tegen 5 1 stemmen, by 1 onthouding, besloten eer „commissie van drie leden" te benoe men. Dit zijn de voorzitter van de As-1 semblée Nasrollah Entezam en twee an- dere afgevaardigden. Deze nieuwe com missie moet nu trachten de grondslag te J vinden voor een bevredigende formule j betreffende het .staken van het vuren op Korea". De resolutie wordt nu bij de As- semblée ingediend. Malik, de Russische vertegenwoordiger bij de V.N. heeft reeds in de Assemblée verklaard, da', i Rusland zich zal verzetten tegen de re soluties der dertien Aziatische landen, welke voorzien in een „staken van het vuren op Korea". Hij beweert, dat Ame rika en Engeland op huichelachtige wij ze een wapenstilstand op Korea nastre ven, om later een nieuwe militaire actie te beginnen. Herstel Maginotlinie Een delegatie van de senaatscommissie voor de defensie, heeft aan premier Pleven een rapport aangeboden. Hierin wordt geadviseerd de voornaamste sec toren van de Maginotlinie te herstellen en opnieuw in gebruik te nemen. Conferentie met Russen in de maak De antwoorden van Frankry-k. Enge land en de Ver. Staten op het Russische voorstel voor een „viermogendheden- conferentie", zullen vermoedelijk nog het einde dezer week worden ver zonden. Daarin zal worden gestipuleerd, dat de besl-uiten van Praag in geen ge en basis vormen voor besprekingen. In de antwoorden zal erop worden aan gedrongen, dat via diplomatieke kanalen een agenda voor de conferentie zal wor den opgesteld. Zoals men weet,, gaat het de eerste plaats om de Duitse eenheid, lar Frankrijk wil een regeling van alle hangende problemen. Belgische trein rijdt op arbeiders in Zeven doden Een electrische trein van de lijn Brus- sel-Antwerpen heeft gisteravond in de omgeving van Contich (bij Antwerpen), een groep van zeven Belgische arbeiders aangereden. Zes hunner werden op slag gedood en de zevende is in het hospitaal aan zijn verwondingen overleden. Vol gens de eerste berichten werkten de seinen normaal bij het naderen trein, doch op hetzelfde ogenblik reed de sneltrein Amsterdam-Parijs voorbij. Tengevolge van de rook van de snel trein, hebben de arbeiders de electrische trein niet zien naderen. Brits vleesrantsoen verlaagd De handelsbesprekingen tussen Enge land en Argentinië zijn afgebroken, ir verband daarmede is het Britse vlees rantsoen met een derde verlaagd, met in gang van Nieuwjaar. Geheimzinnige draad over spoorrails bij Ede Gistermiddag om half vier zag de be stuurder van een electrische trein, die van Utrecht naar Arnhem reed, tussen Ede en Wolfheze een draad over de lijn liggen. Toen de trein er over heen reed, volgde een explosie terzijde van de spoor- Er waren in de omgeving militairen aan het oefenen. De commandant wist niets van de aanwezigheid van de draad en kon geen opheldering geven. De trein reed met zeer geringe vertraging door. Prinses Marijke Van de zijde van het Koninklijk Huis deelt men mede. dat prof. dr H. J. M. Weve uit Utrecht, de behande lende geneesheer van prinses Marijke, de volgende verklaring heeft afge legd: j „Met grote voldoening kan worden vastgesteld, dat het gezichtsvermogen van prinses Marijke niet slechter is geworden, doch eerder beter en dat er geen gronden zijn, noch geweest zijn. om achteruitgang te vrezen. Verwacht mag worden, dat 't gezichtsvermogen voldoende is om prinses Marijke in staat te stellen het gewone schoolon derwijs ie volgen en ook in andere op zichten een normaal leven te leiden". (Dit in verband met onjuiste berich ten in buitenlandse vooral Ameri kaanse bladen -. Red.) Ontstellende mededelingen van Australiër Stad Ambon blijkt totaal weggevaagd op enkele gebouwen na Niet zo zeer door bombardementen, maar door brandstichting De heer Maurice Muir, Australisch ambtenaar van de oorlogsgravendienst, heeft te Djakarta aan Reuter medege deeld, dat de stad Ambon verdwenen is met uitzondering van vier gebouwen (o.a. de electrische centrale en een mos kee) en wat huizen aan de havenkant, 17.000 i samenhokken. Als gevaarlijk gen der republiek Indonesia herhaalde lijk de stad hebben gebombardeerd, doch dat de verwoesting voor een groot deel het gevolg is van brandstichting. Juist voor zijn vertrek op 1 December j.l. zag hij de installaties van het vliegveld Laha brand staan. Het was voor vliegtuigen 111 Twee doden, 24 gewonden Locomotief en twee rijtuigen in 7 meter diepte gestort De sneltrein uit Bazel, die gisteravond om kwart voor acht in Den Haag had moeten arriveren, is gisteren in de namiddag verongelukt naby Poix-Sint Hubert in de Belgische provincie Luxemburg. De locomotief en twee rijtuigen stortten in een diepte van zeven meter; twee andere rijtuigen ontspoorden, doch stortten niet naar beneden. De stoker, die tussen de locomotief en de tender bekneld zat, was op slag dood; de machinist, die eveneens bekneld zat en na twee uur inspannende arbeid met snijbranders bevrijd werd, is in het ziekenhuis van Labrimont overleden. Beide overledenen zijn Belgen. Er zijn vele gewonden, waarvan er vier ernstig aan toe zijn. Een Nederlandse dame, mevr. wed. PexVan Straten uit Den Haag, is niet ernstig aan een voet gewond. Binnenkort zullen deze haringen achter het ijzeren gordijn geconsumeerd wo den. Het zijn Nederlandse haringen, die besteld zijn door Polen en Rusland e die nu klaar worden gemaakt voor de verzending Het ongeluk gebeurde omstreeks drie ir op een deel van de spoorbaan, waar en aan het werk was. Het treinverkeer werd in verband hiermede over één spoor geleid. Ter plaatse heeft de spoorbaan een hoogte van zeven meter. Hoewel de trein belangrijk vaart had verminderd, schijnt hij toch op het bewuste gedeelte te hard te hebben gereden. De arbeiders, die aan de spoorbaan werkten, zvyaaiden wanhopig naar het personeel van de locomotief, om het te waarschuwen, dat ein te snel reed. Het was echter al te laat en slechts enkele ogenblikken later lagen de locomotief, de bagagewa- en twee rijtuigen in de diepte. Waar het enkelspoor in dubbelspoor overging, waren de spoorstaven letterlijk wegge rukt. De vier metalen rijtuigen, waarvan twee Zwitserse, een Frans en een Bel gisch, boden een maximum weerstand de schok, doch de bagagewagen, in zich een hoofdconducteur en een conducteur bevonden, werd geheel ver- gruizeld. Het mag dan ook een wonder worden geheten, dat de beide mannen er vrijwel ongedeerd af gekomen zijn. Op de plaats van het ongeluk ligt de sneeuw ongeveer 20 cm hoog. Het zag er naar uit, dat men het tra ject vrij snel vry zou kunnen maken en dat het verkeer in één richting binnen korte tijd hersteld kon worden. Alle rei zigers, die bij het ongeluk niet gewond werden, zijn overgebracht naar Namen. Het treinverkeer tussen Brussel en Den Haag ondervindt geen vertraging, aange zien tussen deze stations een extra trein is ingelegd. Auto's en ambulances van het Belgische Rode Kruis hebben de 24 gewonden ziekenhuizen te Rochefort en Libramont vervoerd. Eén van de gewonden, die naar ziekenhuis te Libramont vervoerd werd, is de 56-jarige mevrouw wed. PexVan Straten uit Den Haag, die op familiebe zoek in Zürich was geweest. Wij willen Gibraltar" Franco's eis tot teruggave van Gibraltar aan Spanje heeft weerklank gevonden. Een 300-tal studenten heeft voor het Britse consulaat te Barcelona demonstra ties gehouden, waarin om teruggave de vesting werd geroepen. Bij het Britse instituut in de stad werd een ruit inge- D.A.F. volgend jaar vier keer zo groot De exportcijfers van de D.A.F. automo bielfabrieken te Eindhoven zijn In enke le maanden tyds het millioen gepasseerd, zo heeft de directeur, H. van Doorne, meegedeeld. De noodzaak tot bewapening is niet vreemd aan de groei van het be drijf, maar het is niet juist dat een al gehele inschakeling van de fabriek voor militaire productie de particuliere op drachten voorlopig in de weg zouden staan. Men spreekt reeds van een vier maal zo grote fabriek tegen het einde van 1951. makei\ doch e veilig geland. Ca 5000 doden en gewonden De troepen van de R.I. waren bij zijn vtctrek meester van de gehele Noorde lijk helft van het eiland, doch de Am- h nnezen voeren een guerilla in de bui- jawijken van de stad en nabij het vlieg veld Laha. De land-, zee- en luchtmacht Ivn de R.I., ongeveer 20.000 man sterk, 'nnet ongeveer 4000 man verloren heb- n. De Ambonnezen hadden ongeveer «00 man meestal gewapende jongens n studenten, benevens een klein aantal 'g»oene baretten. Zy verloren een 500 J»m. Onder de burgerij bedroeg het aan- i'dl doden en gewonden 5000 personen. 1' Dit is wel een bewijs van de humane ..orlogvoering der republiek. Red.), i) Tachtig procent van de bevolking der siad lydt aan ondervoeding. De heer Muir lz°lf heeft beri berl. Hy vertelde ook nog, dat de Ambon- i> zen een groot aantal Indonesische mi- Litairen hadden gelokt naar een kamp. iat gebouwd was op de grondvesten van ?en oud Portugees fort, terwijl zij zich zelf in de onderaardse gangen schuil hiel den. Bij een plotselinge aanwal hebben zij honderden Indonesiërs, onder wie de 24-jarige chef-staf, Lt-Kol. Slamet Rijar- di, gedood. Bertha DAT ook Nederlanders deelnemen aan een in Parijs opgerichte internat, fede ratie van handelaren in ijzer en staal, buizen en non-ferro metalen. DAT de regering de journalist Peter van Steen heeft opgedragen een roman of novelle te schrijven, die speelt in Frankrijk, Italië of Oostenrijk. DAT het Belgische troepentransport schip Kamina gisteren op z'n proeftocht Rotterdam aandeed en daar gedemagneti seerd werd. DAT er dit seizoen in Barneveld weei sex-cursussen worden gehouden (vast stellen van het geslacht van ééndags- kuikens). DAT het landgoed Hoog-Buurlo op de Veluwe (570 ha) voor 425.000 is ge kocht door Staatsbosbeheer. DAT gisteren onder grote belangstel ling in de gem. Emmen de zes mannen werden begraven, die Vrijdagavond bij Beilen zijn verdronken. DAT op Duits grondgebied by Dinxper- lo in een kippenhok het lijk is gevonden de ongehuwde fabrieksarbeider F. W. Huls uit Dinxperlo, en men nog twijfelt in de doodsoorzaak. DAT Ir J. P. Josephus Jitta, hoofding.- dir. van de rijkswaterstaat te Utrecht, de gouden Conradmedaille van het Kon. Inst, van Ingenieurs heeft gekregen voor artikelen over sluizenbouw. DAT behalve twee giraffen in dier gaarde Blijdorp te R'dam ook twee pas aangekomen orang-oetans zijn overleden. DAT de secr. van de directie der N.S. baron E. F. van Haersolte, per 31 Dec. met pensioen gaat en wordt opgevolgd door mr A. W. Lazonder, hoofdinsR, het vervoer te A'dam. DAT de A'damse raad gisteren de v gestelde tram-, bus- en pontveertarieven goedkeurde (overstapje 15 ct, kinder kaartje 10 ct, knipkaart 4 ritten 50 ct, personenauto op de pont ƒ0,50). DAT voor de eerste flatbouw (42 wo ningen) in de Zaanstreek gisteren d: eerste paal is geslagen in Zaandijk. DAT de treinstoring op de lijner, UtrechtAmsterdam en UtrechtGoud: Dinsdagmiddag werd veroorzaakt doo defect aan een kabel tussen ee transformatorhuisje en het Noordelijk', stationsemplacement. DAT het A'damse Hof de grief vai het N.V.V. tegen de z.i. misleidende iam van het oppositieblad „De stem in de N.V.V.'er" ongegrond heeft ge- :ht. DAT de kapt. t. z. A. A. Fresco eervol ontheven als lid van de Ned. raad en is opgevolgd door de kapt lt t z. J. J. Hogendoorn, thans pl.v. lid. DAT de R'damse spaarbank op do plaats van het huidige, in de oorlog stig beschadigde gebouw aan de Boter- sloot een nieuw gebouw zal laten op- DAT de nieuwe Kamers van Koop handel hun begroting voor 1 Maart ter goedkeuring moeten aanbieden opgeheven Kamers het jaarverslag '50 Vanavond komt Bertha Hertogh in öns land aan. Daarmede schijnt aan een onverkwikkelyke zaak nu toch een einde te zijn gekomen. Aan het recht is voorshands volda-an. Aan het rechtsele- ment in deze zaak hebben ook wij de nodige aandacht geschonken. Het ging om het belangrijke recht van de ouders om niet zonder oorzaak van hun kinde ren te worden beroofd. Beschamend was het alleen dat nog zolang en zo heftig om dit recht moest worden gestreden Nu komt vanavond Bertha in ons land aan. Straks verkeert zij in de eigen kring van het gezin, temidden van haar broers en zusters. Wat ligt er meer voor de hand, dan dat zy nu uit de krant gaat verdwijnen? Aan het recht is voldaan. Er is geen zaak Bertha Hertogh meer. Er is nu alleen nog maar Bertha Her togh zelf. een kind nog maar, dat al vee! te lang in het middelpunt van veler be langstelling heeft gestaan. Nu is het haar recht, dat zij een leven kan gaan leiden als elk ander Nederlands kind. Daarom wellicht nog wat aandacht voor haar toekomst en voor haar entree in het eigen gezinsleven. Maar dan kome er een eind aan. De ogen der wereld zijn op haar gericht geweest, zij heeft nu recht op een eigen wereldje, dat haar reeds al te lang is onthouden. Moerdijkkanaal De laatste tijd hoort men weer veel spreken over de wenselijkheid of noodzakelijkheid van een Moerdykka- naal. In België schijnen er te zijn, die de totstandkoming en doorwerking van de Benelux zelfs van dit kanaal afhanke lijk willen maken. Dat de zaak in BeneluX-verband wordt bekeken niemand die hier bezwaar tegen zal maken. Maar of het Benelux- verband een Moerdijkkanaal eist. is een tweede. Het schijnt ons toe, dat dat zeer bepaald niet het geval is. Wij zouden het betreuren, indien de gedachte om het Moerdijkkanaal als voorwaarde te stellen voor de Benelux in België ingang zou vinden. Begrijpelijk, dat deze kwestie ook werd aangeroerd bij de behandeling van de begroting voor Rotterdam, die thans in de gemeenteraad aanhangig is. Rotter dam is ezer na by de zaak betrokken. Een kanaal dat aan zijn belangen tekort doet, acht Rotterdam thans evengoed te veel gevergd als destijds in 1927. Volkomen juist heeft men het in de Rotterdamse raad zó .gesteld, dat wil men de zaak in Beneluxverband zien totstandkoming van een Moer dijkkanaal alleen maar verzwakkend werken moet. Het komt immers neer op wegsmijten van grote kapitalen en op verscherping van de concurrentie in plaats van op samenwerking. Daarmee 1 is de Benelux zeer bepaald niet gediend. We kunnen het dan ook zo zeggen: de Benelux eist geen Moerdijkkanaal. Op zoele naar wilden op Nieuw-Guinea Zeven ondernemende jonge Fransen, onder wie een verpleegster, zijn te Rome aangekomen op hun voettocht naar N - Guinea. Op 6 November j.L begonnen zij Parijs de reis. Als zy eindelijk Nieuw- Guinea bereiken, willen zij doordringen in streken, waar nog nooit een blanke is geweest. Zij denken, dat zij wel wilde stammen zullen ontmoeten, bij wie zü niet erg welkom zullen zijn. doch zij zijn vol moed. 1 April gereed moeten hebben. kilo genoteerd. De oud-commandant van het veld leger en de oud-gouverneur van Den Haag, gep. luitenant-generaal J. J. G. baron van Voorst tot Voorst wordt op 29 December 70 jaar. De jubilaris in zijn tooninp aan de Alexander Gogel- weg in Den Haag Kerst-hulst veel goedkoper dan vorig jaar In tegenstelling tot het vorig jaar. toen er tegen Kerstmis een tekort aan goede hulst bestond en de prijs van hulst met rode bes varieerde van f 2.90 tot f 3.60, werd op de eerste beshulstveiling in dit Boskoop f 1.20 tot f 1.60 per WEERBERICHT Aanhoudend vriezend weer Tot morgenavond verwacht De Bilt: Over het algemeen veel bewolking, maar slechts hier en daar enige lichte sneeuwval. Zwakke tot ma tige wind uit Oostelijke richtingen. Vannacht en morgenochtend lichte vorst, in de middag temperaturen om het vries punt (Opgemaakt te 10 uur). ZON EN MAAN Vrijdag: zon 8.41—16.28: maan 12.4&-, 16 Dec. EE.

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 1