fModerne „Vliegende Hollanderankert dagelijks aan vreemde ree Sluizer en H. Felderhof leden der Wereldomroep-bemanning Worden onze redders ter zee eens kikvorsmannen? Korea-vrijwilligers enterden de Sibajak Mistvrije vliegvelden, door verwarming van de lucht? Van boeken en tijdschriften igfïIEUWE LEIDSCHE COURANT 3 DINSDAG 12 DECEMBER 1950 Mensen, die iedereen hoorf (Van onze redacteur) ER IS EEN OMROEP in Nederland, die niemand en toch iedereen hoort. Het is de Wereldomroep. In Nederland is er maar een heel enkele, die haar uitzendingen beluisteren kan. Maar in den vreemde lijn het duizenden, die dag aan dag op dit brok Nederland in de aether /erlfun toestellen afstemmen. De mannen en vrouwen, die er aan werken, ijn overigens voor de Nederlanders binnen de grenzen géén onbeken- len. Wie herinnert zich niet. uit de oorlogsdagen, de stem van G. Sluizer, zijn commentaren op het nieuws van de dag gaf? Hij is omroepleider Van^ij de Wereldomroep. En de naam van Herman Felderhof. die er, met in groot aantal anderen de radioreportages verzorgt, heeft door menige luiskamer weerklonken, óók in Nederland, als de zenders van Wereld- binnenlandse omroep op dezelfde microfoon waren gekoppeld. De heer Sluizer woont, dicht bij zijn i. hoofdkantoor, aan de Bothalaan in Hil- Op de schoorsteenmantel In de staan twee vlaggen: de Neder- van hem en de Noorse van me- Sluizer. Hun kinderen spreken -leide talen, alsmede nog een aantal 5e Cant n%|„° °J-Fb het continent. Want Frankrijk en in Spanje, in Portu- i in Engeland Voor hij bij de radio betrokken werd dat moet men letterlijk opvatten, rant die medeplichtigheid dateert uit oorlogsjaren), was de heer Sluizer der Philips-vertegenwoordigers in buitenland. Hij hield zich in het bij- mder bezig met de verkoop van radio- lest'ellen. Is het wonder dat deze man, 1940 het vaderland overstroomd erd door de Duitsers, via Frankrijk Lissabon 'trok om daar een luister- P®"jienst ten behoeve van de Nederlandse ■gering te organiseren? Hij stichtte er kern, die alle uitzendingen uit hei Ierland beluisterde en daarvan rap- :n naar Engeland zond. Toen hij in Londen arriveerde, wist men hem :uw voor hetzelfde karwei te vin maar inmiddels was de tegenwoor- directeur van de Wereldomroep, de Van de Broek, „de Rotterdammer", lals men zich nog zal herinneren, met uitzendingen van Radio-Oranjé be- Met Den Doolaard, Hans Sand- Lou de Jong ging ook G. Slui- behoren tot de groep radio-troosters, lanvuurders en -bemoedigers. Van hen ibben wij wel eens gezegd, dat ze ge- lakkelijk praten hadden, omdat zij bui en wij binnen schot zaten: Maar hün id is toch van de grootste beteke- geweest voor onze zélf-bevrijding. vas het alleen maar, omdat zij het [ogelijk maakten, dat de Nederlanders een ander geluid, dan het zuur-zoete de vogelaar hier konden luisteren gramma's in zeven talen, die altijd iets over Nederland in de vreemde vertel len. Er zijn diensten voor de verschil lende werelddelen. Er wordt naar Indo nesië en India uitgezonden in de talen die daar gesproken worden. Zuid-Ame- rika luistert naar de Spaanse uitzendin gen en voor Amerika zyn er de Engelse Bovendien is er een transcriptie-pro gramma. dat in veertien talen over oe zenders der wereld verspreid wordt. Een in Nederland, over een Nederlands on derwerp (op de gramofoon) vervaardigd klankbeeld, dat naar Europese-, Ame rikaanse-, Afrikaanse- of Aziatische hoofdsteden wordt gestuurd, om daar over de eigen zenders van het land, te worden uitgezonden. Het is in Hilversum heel goed moge lijk na te gaan, hoe groot het aantal luisteraars naar de Nederlandse We reldomroep is. Er zijn duizenden, die het maandelijks programmablad ontvangen en er wonen, alleen in Portugal al. 14 000 geregistreerde luisteraars voor de pro gramma's van de Wereldomroep Iedere uitzending, zo leert de dagelijkse cor- respondentieoogst, kan op 50.000 tot 80.000 luisteraars rekenen Deze brieven van luisteraars beant woordt de heer Sluizer, eenmaal per veertien dagen, persoonlijk. Dat is. bui ten het organisatorische werk als om roepleider, zijn tegenwoordige directe bijdrage aan de uitzendingen. Het is geen wonder, dat deze man. met zoveel verantwoordelijheden en zo'n ruim arbeidsveld (de wereld) een wijde blik over die aarde moet kunnen slaan. Zijn boekenkast én zijn reizen stellen hem daartoe in staat. Maar overigens: U kunt hem vrywel dagelijks in en om de Bothalaan in Hilversum vinden, steeds met iemand anders in gesprek: een Ara bier, een Indonesiër, een Spanjaard of Van der Merwe van de Zuid- Afrikaanse afdeling. En al deze liedei :ijn radio-afctaché's van die Nederlands! aether-ambassade. daarginds in Hilver- Felderhols zelfanalyse Eén van de. voor de Nederlandse luiste raars méést bekende figuren van de Wereldomroep is reporter Herman Felder hof. Men heeft hem, tijdens het bezoek van H.M. de Koningin aan Engeland, uit Londen nog kunnen beluisteren. Hij komt uit een muziekminnende fa milie. Zijn vader was behalve bankier, in zijn vrije tijd organist van de Gerefor meerde kerk in Bussum. Broer Jan Fel derhof is fluitist en publicist en deze Herman heeft zich de jaren door bij de Nederlandse omroep éérst, ook op het gebied der ernstige muziek bewogen. Hij kwam via de Bussumse Courant in de Journalistiek en via de illegaliteit bij de Wereldomroep. Alle grote gebeurtenissen sinds 1945: de terugkeer van het Koninklijk huis, de feesten rond Eisenhower. Montgomery. Churchill en anderen, d inhuldiging en de Ronde Tafelconferentie hebt U mede uit zijn mond beluisterd. En als hij over zichzelf spreekt, zegt hij: „Of ik wel eens zenuwachtig ben? Bij grotere reportages, die ik vaak, op reg erheen tientallen malen voor mezêlf inleid, ben ik vaak op het moment uiterst kalm. maar bij een doodgewoon vraag gesprek met een landgenoot kan je soms overvallen, die alleen te Haagse n.v. bouwt koetswerk voor de Koningin De Haagse carrosseriefabriek P. J Pennock en Zn heeft de vererende op dracht gekregen om een transformabel koetswerk, met separatie, op een Austin Sheerline-chassis voor H.M. Koningin Juliana te bouwen De wagen is voorzien van de sterkste 4-liter zescylinder motoren, dit type wordt geleverd. Zij hebben vermogen van 135 pk verklaren is uit het feit, dat je vreest, dat een van beiden in het verhaal zal blijven steken. Het werk vraagt concen tratie tot het uiterste en intensieve voor bereiding. En dan nóg kun je onmogelijk van alle markten thuis zijn. Wat de luiste raar natuurlijk heimelijk wel van de reporter verwacht." Naast muziek heeft hij een zwak voor politieke en kunstzinnige reportages. Wat de Improvisatie voor de microfoon aangaat: „dat is natuurlijk het meest spontane gedeelte van je werk. Maar je maakt zinnen, die een heel ander slot krijgen, dan je aanvankelijk bedoelde. En soms weet Je een eenvoudig woord niet Ik heb het eens gehad dat ik zei: „De burgemeester zit onder een balda kijn van zachte stof. het is paars, maai de naam wil me niet te binnen schieten." Ik keek angstig om me heen naar eer bode. Die zei: „Fluweel meneer!" Allicht kunnen zij iets van de apparatuur gebruiken De Middellandze Zee ia lang niet altijd en overal die rimpelloze, hemelsblauw» waterplas, zoals zij op de in sprookjeskleuren uitgevoerde brochures van reisver- enigingen wordt voorgesteld. Een feit Is, dat de kleur van het water romantischer aandoet dan die van onze Noordzee. Heeft de Noordzee water met veel zwevende deeltjes er in als gevolg van de zandige en kleiachtige bodem, de Middellandse Zee waarvan de bodem uit stenen bestaat heeft helder water. De landen aan deze zee kunnen zich dan ook niet beroemen op het bezit van een blank strand. ven de ogen gespaard voor schadelijke bestanddelen van het zeewater. Het schnorkel- of snuiverapparaat, dat men respirator heeft gedoopt, ls alleen te gebruiken, als de zee rustig ls. Anders zouden de golven constant de buis af sluiten. Luchlkrant r is nóg ;en arbeid, waarvan de heer ons uit die dagen bekend kan ij was de redacteur van „De Vlie- Hollander", het vaak rr.et zoveel lelijke pret gelezen geschrift, dat de [eisen drukten, de Amerikanen jooiden en de Nederlander G. Sluizer Jschreef. i niet, dat de heer Sluizer al deze (crofoon- en schrijftafelbanen Hij ging naar Londen om er dienst :n in de Nederlandse brigade. En i dienst en diende een half jaar zijn detachering bij Radio- inje dus eigenlijk een fronttaak voor 2 soldaat werd. ®ij de bevrijding van het Zuiden was •J present Hij hoorde tot de oprichters h Radio Herrijzend Nederland in Eind- 1 riven en het jaar 1945 bestemde hem Jenlijk voor de Wereldomroep. Want hetzelfde studio-vertrek, vanwaa ix Blokzijl zijn „Brandende kwesties' I sneldovende lucifers onder het Ne- fiandse volk wierp, hield hij in Me 5 de eerste, voor héél de wereld be- itzendmg uit het bevrijde va- 13 October 1945. toen de Neder- Wereldomroep officieel startte, is de aether met pro- r heel de aarde gehoord Honderd en zeventig man, be- tot vele volken, verzorgen pro heer G. Sluizer, programma- - -T van de wereldomroep, pein- U4 'pid over een der vele vraagstukken hèt contact met de hele wereld dagelijks opleveren Een emigrant vertelt Arabieren redden zich best met een mondjevol Mokums (Van onze Australië-correspondent) A. b. van de Sibaja TOEN we in de Golf van Biscaye zaten, verschenen de eerste emigranten in zomerse kledü- Wanneer je iets nieuws hebt gekocht, wil je bet ook graag dragen, nietwaar? Vooral het vrouwelijke deel van onze passagiers schept daar be hagen in. En een emigrante blijft vrouw. Maar nu we in de Rode Zee zitten, is het niets opvallend meer om in kort broekje en shirt aan dek te verschijnen. Herman Felderhof (rechts) in gezelschap van een andere bekende figuur uit de voor-oorlogse radiowereld de omroeper Guus Weitzel (midden), die thans als reporter bij de wereldomroep fungeert Dure methode, die tijdens de oorlog reeds werd toegepast ONLANGS VERGING DE VENTNOR, een Vickers Viking van de British European Airways. Acht en twintig inzittenden kwamen daarbij om het leven. Het onderzoek bracht aan het licht dat om 7.54 toen het ongeluk plaatsvond, een dichte mist over het vliegveld hing, een mist zo dik, dat het zicht niet meer dan 40 meter bedroeg. London Airport, waar de ramp gebeur de, is voorzien van een z.g. „Ground Con trolled Approach"-systeem, dat is een landingssysteem, waarbij de vliegtuigen van de begane grond af met behulp var radar naar beneden worden geloodst. Met deze landingsmethode kan het bin nenkomende vliegtuig, zonder dat de be stuurder hiervan zelf iets ziet, tot vlak boven de landingsbaan worden gebracht. Is de vlieger eenmaal zover, dan kan hij de baan zelf zien en in de avond dan toch elk geval de rijen landingslichten die de landingsbaan markeren. Vaak schiet dan ook nog lichtkogels af de vlieger bij zijn oriëntatie nog wat ge makkelijker te maken. Als men echter bedenkt dat de landingssnelheid van b nenkomende vliegtuigen ongeveer 40 per seconde is, dan is het gemakkelijk in i, dat de vlieger van de Ventnor die bewuste avond weinig tijd had baan op te merken en nauwelijks in staat het vliegtuig tijdig „af te vangen" het geleidelijk aan op het betonvlak te brengen. Het laatste deel van de vlucht, „het op de grond zetten", dat moet de vlieger toch zelf doen en dan is het nodig dat hij de baan zelf ziet. De laatste instfuctie die het vliegtuig met behulp het radarsyteem naar beneden loodst, is dan ook: „Kijk recht vooruit en land!' Zware mist blijkt dus nog steeds e handicap te zijn voor de luchtvaart, ook al heeft de vlieger de beschikking c de nieuwste instrumenten en kan hij bruik maken van de nieuwste landings systemen. Het is begrijpelijk dat men Engeland, waar zware mistvorming het najaar en in het begin van de winter veelvuldig voorkomend verschijnsel aar middelen omzag om de moeilijk heden bij mistlandingen te boven te ko- Men kan de naderende vliegtuigen laar andere havens verwijzen, maar daardoor ontstaan grote vertragingen en meestal groot ongerief voor de reizigers nog niet te spreken van de grote kosten die dit alles met zich mee brengt Bovendien loopt men altijd nog de kans, dat de uitwijkhavens ook dicht zitten, waardoor de moeilijkheden nog groter I worden. In de oorlog toen de bombardements- vluchten dag en nacht voortgang vonden, I maakte men gebruik van het F.I.D.O.- systeem. Een systeem waarbij men door hete lucht de mist plaatselijk van de landingsbaan verwijderde. De lucht bo ven de baan werd n.l. verwarmd door brandende benzinetoortsen uit branders of door verbrandingsinstallaties onder de baan zelf, die door roosters werden af gesloten. zodat de vliegtuigen er bij het taxiën over de baan geen overlast van ondervinden. Op deze wijze was het mogelijk de mist tot op 30 a 40 meter boven de baan te verwijderen, zodat de vlieger deze tijdig kon opmerken. Het nadeel van dit systeem is echter de grote kosten die eraan verbonden zijn. Per minuut werd ongeveer 2000 a 2500 liter benzine of andere vloeibare brand stof verbruikt, zodat een enkele landing soms op 5000 kwam te staan. Door ver beterde landingsmethoden waarbij de vliegtuigen sneller kunnen landen, kun nen deze kosten in de toekomst echter wel heel wat verminderd worden. In het Britse Lagerhuis zijn nu stemmen op gegaan om het F.I.D.O., dat alleen op twee militaire vliegvelden aanwezig is, thans ook op London Airport 'aan te brengen. Gy, die uw haard een beetje harder opstookt vanavond, leest, maa nijdit ons niet. Als uw haard te hard brandt, verzet ge de schuif wat. Dat kunnen wij met het zonnetje niet doen Trouwens, de eerste twee dagen in de Roode Zee liet de zon veel verstek gaan, hetgeen volgens de bevaren lieden aan boord eigenlijk nóg erger is. Maar in Holland hadden ze ons al ver teld, dat het smóórheet in 't kwadraat zijn. Dan valt het me, eerlijk gezegd, nog be9t mee! _i de haven van Port Said hadden we leuke ontmoetingen! Daar zongen de jon- Igens op de Zuiderkruis, die er aan de boeien lag, ons het „Ferme jongens, stoere knapen" toe. Er was een enthousiast gejuich aan voorafgegaan, toen de Sibajak op een goede vijftig meter ligplaats koos naast het troepenschip. Een Amsterdamse dame ontdekte haar neef op de voorplecht van het schip Acht Koreagangers werd het te machtig; dicht bij elkaar en toch zo ver af Ze doken het water in en zwommen naar de waterboot die de Sibajak van drin-k- ater lag te voorzien Het mocht eigenlijk niet, maar F. Wal- jven uit Amsterdam en R. Damen uit Eindhoven zagen kans de Sibajak vol ledig te enteren. Toe«- kwam de M.P. die de zes zwem- lerc naar de Zuiderkruis terugbracht twee zwommen weer naar him schip terag; ze kregen allemaal een „open doekje" van de Sibajak-supporters. Een paar uur later ging de Zuiderkruis weer vandoor, maar met het avond- convooi arriveerde de Amarapoera met KNIL-gezinnen. hetgeen nieuwe juich - explosies veroorzaakte. Op dergelijKv gebeurtenissen kunnen de emigranten paar dagen teren. En dan Port- Seid! Fototoestellen taboe Als je de stad in t vizier krijgt, moe ten alle patrijspoorten dicht en sluit d< administrateur de kluis. Wanneer ergens op het schip een fotolens wordt vertoond, zeker dat de eigenaar van het toestel naar de gevangenis wordt ge sleept. En als de gevangenis navenant in de huizen is Met dankbaarheid in het hart betraden de passagierende emigranten maar wee; de Sibajak. Gerritje Spaans uit Scheve ningen en Piet Lange uit Breda hadden zich een. fez op het hoofd laten drukken gepeperde prijzen. Als een Arabier je tien shilling voor een ketting vraagt, kun je gerust twee shilling bieden, want voor drie shilling word je zeker eigenaar van het dong, al loopt de koopman wel licht een straat of twee achter je aan Verstaan doen de kooplieden alles; n wensen je des morgens: „goede middag" en de Amsterdamse koopman met „alles cadeau, alles voor niks", vindt hier zijn reclame overgenomen. Alleen bij teruggeven van geld, staan de Arabieren slechts Engels en minder Hollands Pas aan boord van de Sibajak kwam menigeen die dacht een koopje te heb ben gehad, tot de ontdekking, dat hij o' zij -'.o heel weinig voor zijn pond ster ling had gekregenIn elk geval, men eerste dagen weer nieuwe dasjes, tasjt-s, pantalons en hoeden aan boord Twee dagen varen we nu in de Roode Zee. Het valt met het aantal zieken best De pessimisten onder de emigran ten zeggen echter: „Eerst waren we wee het afscheid: toen werden we zee ziek en nu zyn we akelig van de warm- Maar, dat zijn dan ook de pessimis ten. De anderen zitten of Liggen en genieten. „Straks begint het pas", zeggen die. Straks, als we ln de kampen zyn, wan- ser de mannen werk moeten gaan zoe- 2n en de vrouwen proberen hun potje te koken. Nu hebben ze niet veel bezig heden, hetgeen niet iedere vrouw mei renveel genoegen accepteert. Ontspanning volop Er is echter genoeg ontspanning aan boord; vanavond zyn er paardenraces dek; men gaat een variété-program- samenstellen en natuurlijk ontbreekt hersen-gymnastiek niet op 't programma Daar zijn van Protestantse zijde de och- jEZERS SCHRIJVEN ONS: 'Weer de H-brigade men van plan met de jongens )de H-brigade, die zich momenteel ;ia Indonesië bevinden? Dat is de van vele ouders, vrouwen en ver- Jen. Verleden week is meegedeeld het in de bedoeling ligt deze jongens laar thuis te laten komen. Ze zouden Mer geval varende zijn. Maan ij® ons ook andere dingen ter pijk van de jongens zelf. Dezen zijn gelegenheid gesteld om te teken; Hanger verblijf in de tropen, voo. I tot 14 Maart 1951. Let wel, vrijwil- K| dit soms voor de Nederlandse mi- je missie? Indien zich te wemig f15 opgeven, wordt dit dan een ver- De omgeving is nu niet bepaald aan genaam voor de jongens om nog langer in Indonesië te blijven. Beseft men f niet, dat het moreel onder de troei dagelijks te ljjden heeft? Ook het v_. trouwen in de regering is bij hen diep geschokt, maar ook bij him verwanten tn het vaderland. Mej. J. C. Geradts, Reitzstraat 8 Vermoedelijk verblind door 'n tegen ligger reed gisternacht een autobestuur der uit Sassenheipi te Den Haag het water van de Zuidwal in. Hij en zyn pas sagier werden door de omstanders oo het droge getrokken, waarna men hen in een café van droge kleren voorzag. Dp auto werd opgetakeld. Prof. dr J. J. L. Duyvendak, Het goede schip „De negen Muzen", drie voordrachten E. J- Brill, Leiden (38 blz.) een genot wetenschappelijke artikelen te lezen, die geestig geschre- zijn. De Leidse hoogleraar dr Duy vendak verstaat de kunst, in elke zin origineel te zijn. Dit boekje bevat drie voordrachten, door prof. Duyvendak in 1948, 1949 en 1950 als decaan van de Leidse faculteit der letteren en wijsbe geerte gehouden by de opening der col leges. Prof. Duyvendak sprak over de studie aan deze faculteit. Hij verdedigt de opvatting, dat uitdrukkingen als „opleiding voor dit of dat" eigenlijk aan een universiteit niet thuis horen; het doel kan volgens hem alleen liggen in de studie zelf. Het studium generale wordt warm aanbevolen. De schrijvc-r pryst de Angelsaksische landen geluk kig voor het „College'-systeem. In zijn derde voordracht wijst hij er op, dat de ontwikkelde Nederlander wel drie mo derne talen heeft geleerd, maar ze over het algemeen slecht stamelt- Men za! naast het Nederlands één wereldtaal moeten behéérsen. Op de voorbereidende scholen zal men de leerling de keuze moeten laten van één der drie. de beide andere slechts het hoog nodige leren. Alleen dan kunnen Nederlanders bruikbaar zyn in Atlantisch verband. Dokter in Birma Naar wy vernemen, verschynt onder deze titel een nieuw boek van de Ameri- kaans-Birmaanse chirurg dr Seagrave. wiens eerste boek „Birma-Episode" zon opzien gebaard heeft. Het werd in hon derdduizenden exemplaren verbreid in Amerika en Europa. Vier-en-twintig jaar lang streed dr Seagrave de strijd var. Birma. In een eigenhandig gebouwd zie kenhuis, geholpen door inlandse pleegsters, die hijzelf opleidde, vocht hij tegen hongersnood, ziekte, onkunde, pest, en tenslotte tegen de Jappen,.. Toen richtte hij geïmproviseerde zieken huizen op, hij zette zijn schouders onder tal van moeilijkheden. Hij leidde zijn kudde terug langs wegen waar de been deren en geraamten van vluchtelingen verspreid lagen. Dr Seagrave heeft bo vendien een uitgebreide ervaring opge daan, wat betreft het volk en de gebeur tenissen in het Verre Oosten, zodat „Dokter in Birc.a" tevens van actuele betekenis is. Kinder-voorlees-kalender Mazijks uitgevers-bureau te Rotter dam brengt ons voor 1951 een aardige kinder-voorlees-kalender „Als het klokji slaat". Het is een dagkalender met aan de achterzijde der blaadjes voor elke verhaaltje voor de leeftijd 38 jaar. Die verhaaltjes zijn geschreven door \7. G. v. d. Hulst. Anne c Vries. Herman Broekhuizen, mevr. Gi huis-Smitskamp. mevr. Verschoor-v. Vlis, mevr. De Moor-Ringnalda. mev Hesper-Sint. Of het aardige verhaaltji yn? Ja. dat kunnen we u eigenlijk o; volledig vertellen op31 December 1951! Maar wij zijn. gezien deze namen, van het beste vertrouwen En eind 1951 kunt U het zelf allang hebben bemerKt Nu echter kunnen we al wel zeggen, dat de gedachte zeer geslaagd is Voor deze kinderkalener ontwierp mej. Siegen- beek-van Heukelom een aantrekkelijk schild. Uitgaven van Meinema. De N V. W. D. Meinema te Delft heeft 'eer een stelletje jeugdboeken toege zonden en er is geen beter sein om er lan te herinneren, dat het Kerstfeest .veer op komst is. als dat Dodig mocht zjjn. Er bestaat eigenlyk geen reden Om nu de badgasten toch te amuseren spelen en stoeien op het kelenstrand is vrij pynlyk voor de voeten heeft men tal van attracties uitgedacht. Be halve in kano's en bootjes kan men zich te water voortbewegen door middel van waterfietser, planken, waarop men gaat liggen om zich peddelende te verplaatsen, waterski's enz. Waren dit allemaal In strumenten, die gebruikt dienen te den door vrolijke, meer of minder uitge laten badgasten of door een paartje, dat de romantische sfeer van de subtropische kusten nóg intensiever wil genieten, meer ingetogen zielen kunnen op een andere manier hun sportieve hart opha len: zij schaffen zich een apparatuur waarmee het hun mogelyk wordt, der water zwemmend te vissen. Zo kan een man zich door middel een zwembroekje en deze apparatuur voor enige tijd veranderen in een onder zeeboot Wat boven de zeespiegel uit steekt ls alleen een gedeelte zwembroekje en een kromme buis. Men ziet hen langs de azuren kust en in eerste instantie vraagt men af: „Hoe kan die man zo lang onder ter blijven?" Het geheim dat geen ge heim is, want in de winkels kan garnituur kopen is een sehnorkel-ap- paraat in oervorm. De gebogen buis houdt men in de mond door middel van een gemakkelijk rubber-mondstuk. Een rubberballetje sluit automatisch de buis aan de bovenzijde af, als de golven het optillen, zodat de visser geen water bin nen kan krijgen. Een grote bril, die met een rubber- rand waterdicht op het gezicht aansluit, houdt de ogen vrij van hinderlijk of schadelijk water en aan de voeten heeft de onderwater-zwemmer zwemvliezen, die een erfenis zyn van de kikvorsman nen uit de oorlog. Aan zijn rechterarm heeft hij een soort harpoen, waarmee hij de kleine tonijnen kan beschieten. Men is in ons land nog niet zo ver, dat en tonijnen op die manier tracht te verschalken. Wel heeft dezer dagen de Alkmaarse Reddingsbrigade een demon stratie gegeven met de zwemvliezen de bril. Het bleek, dat men met de zwem vliezen bij het crawlen een hoge snelheid kan halen. Het hoofd kan men steeds boven water houden, zodat een eventuele drenkeling niet uit het oog kan worden verloren. De bril verdrievoudigt het zicht onder water. Dit kan ook van belang zyn bij het afzoeken van de plaats, waar men drenkeling vermoedt. Bovendien blU- tendwijdingen en avondsluitingen; de Katholieken vierden Allerheiligen waar bij de Gregoriaanse zangen aan het har- begeleid werden. Predikant noch pastoor klagen over het bezoek aan de godsdienstoefeningen. Men wisselt voorts informaties uit Kapper H. F. van Bruggen uit Hilversum kreeg een „job" aan een Kappersschool in Brisbane, omdat hij aan zijn collega's daar had geschreven welke diplomas hij allemaal heeft. En naar zijn mening perspectief in het Australische haar. M'n over-buur in de hut is Var der Loos uit Wateringen, óók al een za kenman. Hij nam z'n knecht mee naar Australië. Voor de Nederlandse midden stand heeft hij angst wat de toekomsi betreft, nu gaat hij met zijn gezin naar dorpje in de omgeving van Sydney De baby uit dat gezin is. zoals men weet \r._r de jongste passagier aan boord. No? den^op advies Aan de Cóte d' Azur waren we getuige van de practische toepassing van deze apparatuur en dan niet voor het vis sen. Een buitenlander de grilligheden, die ook de Middellandse Zee heeft, niet kennende was overvallen door een ge duchte vloedgolf. Hfl ging kopje onder en verloor onderweg zyn kunstgebit. De man zag ongetwijfeld reeds sombere visioenen voor zyn verdei e vacantiedagen, doch een onderwater-visser bracht gelukkig uitkomst. Deze zocht enige tyd de keien bodem af en mocht er in slagen, de ver loren gewaande prothese op de zee te heroveren. Het Frans van die buitenlan der was ontoereikend om de sportsman te bedanken DE VOEDING VAN DE AANSTAANDE MOEDER Is het van speciaal belang, hoe een aan staande moeder zich voedt? Ja, dat is zelfs van zeer groot belang en niet al leen voor het verloop van de zwanger schap en de bevalling. Ook de gezond heidstoestand van de pas geboren baby de toestand van de moeder na de ge boorte (men denke hierbij ook aan het voeden van het kindje) worden er door beïnvloed. Tijdens de zwangerschap im mers wordt het lichaam van het kind gevormd uit de stoffen, die het bloed van de moeder aanvoert Dit zijn in de eer ste plaats opbouwende stoffen, o.a eiwit voor de spieren en organen, kalk voor het gebit en de beenderen en ij z e r voor de vorming van rode bloed lichaampjes. Verder zijn vitamines nodig voor de groei en de weerstand van zuigeling. Tekort aan vitamines kan afwijkingen tengevolge hebben; Engelse ziekte bijv. komt voort uit een gebrek in vitamine D. Al deze stoffen moet de a.s. moeder door middel van haar voedsel aanvullen, anders zou de baby groeien ten koste haar eigen lichaam. Zy kan dan ook om. bloedarmoede en afbraak van het gebit voorkomen door een goed samen gestelde voeding. Voldoende bouwstoffen (eiwit, voe- dingszouten en water) en beschermende stoffen (vitamines) krygt de a.s. moeder alleen, wanneer zy dagelyks IV* liter melk gebruikt en geregeld rauwe en gekookte groenten en vruchten (vooral sinaasappelen, tomaten, of toma tensap, citroen en grapefruit), bruin- brood. kaas en gevitamineerde f boter eet Daarbij drie weken „Het lijkt is hei niet veel", zegt de stuurman. En hij kan het weten is het innemen wege haar hoog gehalte aan vitamine A D zeker aan te bevelen. (Vitamine preparaten mogen alleen gebruikt wor- J J_1" de dokter. Ook laxeer- Een mantel, geïnspireerd door 1912 Ir. de kleine, doch exclusieve collec tie, welke Michae; Sherard dit sei zoen vertoonde in zyn atelier aan de stille Connaught- street te Londen, was deze mantel wel een van de grootste sensaties De lyn werd ge ïnspireerd door de mode 1912 en we) in het byzondei door de mantels die Koningin Mary placht en nog pleegt te dragen n.l. geheel tot be neden toegeknoopt Maar er is meer wat dit model van de andere mantels deze winter onderscheidt. De ontwerper zelf noemt het de „me- loenlyn". En in derdaad doet de de heup ver- j smallende ovale I daar enigs- aan denken echter veel j vrouwen dit een j prettige vergelij king zullen vinden valt te betwyfelen Trouwens het mo del ls er beslis' j niet naar om po- pulair te worden Het is alleen goed j voor heel slankt figuurtjes en dan wanneer men een rijtje mantels heeft, zodat dit extra vagante exemplaar niet al te vaak uit de^kast behoeft gehaald te worden. antel is van caramelkieurige deze boekjes ln het algemeen nog aar te bevelen Misschien vinden we ge legenheid. op enkele er van nog terug U komen. De catalogus van deze zo te roemen Kerst- en jeugdboeken is gratis verkrijgbaar. Meinema heeft ook een eenvoudige Bijbelse bouwplaats uitge geven, alsmede een serie Kerstzegels. Waarheid en Eenheid Het weekblad voor het Gereformeerde leveD „Waarheid en Eenheid" is het or gaan van de persvereniging van die naam Uitgeefster is de firma W Kars- sen en Zn te Bodegraven. Het blad staat op het standpunt van de „bezwaarden" >ten we varen. 'middelen neme men niet op eigen initia- hele torn, maar achtera' tjef B a Groenten zyn zeer ryk aan vitamines en voedingszouten. Is het kopen van fruit soms bezwaarlyk, dan gebruike men wat extra groente, liefst rauw (als een slaatje). Belangrijk is ook de groen ten op de Juiste manier te bereiden, dus: zo kort mogelyk vóór het eten wassen en snyden en slechts korte tyd en in weinig water koken. Zo blyven de vitamines en voedingszouten het best behoudenl Veel bouwstoffen bevatten verder nog vlees (vooral lever), vis, eieren en peulvruchten. By de dagelykse maaltyd dient men zeker één van deze vier levensmiddelen te gebruiken. Van de dranken noemen wy vooral melk (en yoghurt), karnemelk en vruchtensappen. Af te raden ls het gebruik van alcohol en sterke koffie; verder is een ruim ge bruik van zoetigheden en gebak (die geen bouw- of beschermende stoffen be vatten) al evenmin aan te bevelen; men wordt daar alleen maar dik van. Beter is het, als tractatie eens wat extra fruit te gebruiken. Als broodbeleg is fruit, een groenteslaatje, appelstroop. gistextract verre te verkiezen boven zoete belegging zoals jam, suiker en hagelslag. Nog één raad: eet U niet „voor twee". Een afwisselende voeding volgens boven staande richtlynen en pas in de tweede helft van de zwangerschap iets grotere hoeveelheden dan gewooniyk, dat is het geen U nodig bebt Ook lichaamsbewe- nutf CQ VCel Duitenlucht zy° van groot De bovenstaande adviezen gelden ook voor de moeder, die zelf haar kindje voedt In het vouwblad „De voeding van de moeder", verkrygbaar by het Voor- lichtingsbureau van den Voedingsraad. Koninginnegracht 42, 's-GravenhagJ vindt U meer uitgebreide wenken en re cepten. De kosten zyn met een extra postzegel van 5 cent geplakt op de adres- iijde van een briefkaart, te voldoen. Uit Rusland teruggekeer- den voor hun rechter Tegen zeven Amsterdammers een jaar voorwaardelijk geëist Tegen teven uit Russische krygsge- vungenschap teruggekeerde Amsterdam mers. die allen toegaven vrjjwillig in vreemde krygsdiens. by de Waffen SS Z. If..Zijn.. *etre<len werd gisteren voor de byzondere strafkamer van de recht bank te Amsterdam een jaar voorwaarde- geëist; Vroede ont zetting uit alle rechten voor de duur van het leven. Uitspraak op 18 December. Dr ir E. H. M. Beekman overleden Op 67-jarige leeftyd is in Den Haag overleden dr ir Egb. H. M. Beekman. De thans ontslapene, die aan de Technische Hogeschool te Delft zyn opleiding ge nootis vele jaren repetitor aan dit insti- tuttt geweest. Hy was eveneens enig» «g "n H B S. t. DelJt. KorE. tijd geleden nam hy zyn ontslag en vee» tigde zich te Noordwyk. Dit in tegenstelling met Parys waar de mantelstoffen te concurreren schenen met het zwaarste materiaal voor gor- dynen; ja zelfs werden ze wel vergele ken met tapytenl in de Geref. Kerk, die zich echter niet hebbea willeu vrymaken. Het blad laat dus een eigen geluid horen en kennis neming van zijn arikelen is altyd d< moeite waard. Natuur en Landschap, Rokin 92, Amsterdam-C. Natuur en Landschap is een uitgave van de contactcommissie voor natuur- en landschapsbescherming, in samenwer king met de C.V. Albert de Lange. Hei tydschrift verschijnt viermaal per jaar en wordt verzorgd door tal van vaste medewerkers. Elk nummer is de moeite waardl

Nieuwe Leidsche Courant | 1950 | | pagina 3